mij een extra stimulans De gele trui is Joop Zoetemelk: voor tour in cijfers JAN RAAS: TE VROEG OP KOP M In étappe naar Alpe d'Huez E „Ik moet me zakelijk opstellen I H „Als het een lastige zaak is, vallen ze op ons terug” 99 bv nto ill a Ontknoping Open deur Treinreis tour de France 21e RIT 207,5 km IG !2 06 Hennie Kuiper: f I e Cr“' SENLIS EPERNAY $1 19 7 8 JULI 19 VRIJDAG 21 SPORT 1 ES TEN 99 IP" R 1 it door Peter Heerkens sn ING )OR tIG Estrées Saint Denis 22.7.1978 E- NISTE BELFORT. Het duurde enke le minuten voordat Jan Raas zijn ontgoocheling te boven was. „De tweede plaats is de meest teleur stellende klassering”, zei hij, „vooral wanneer het verschil met de winnaar hooguit enkele centi meters bedraagt. Als je in een kopgroep van elf man rijdt en je weet honderd meter voor de fi nish reeds dat je verslagen bent, accepteer je dat veel gemakkelij ker dan de nederlaag die ik leed tegen Mare Demeyer. Ik kan er nog lang en breed over praten, maar het is toch gebeurd. Ik kwam te vroeg op kop”. [X] Dems Compiegne Soissons ^r^^PierrefondsA-^ourg-et-Comin RetheuU Gravangon ^CFismes <1 Jurylid Houben h jnmiddeti idagen. :us en se ien: Mare Demeyer (rechts) klopt Jan Raas (links) en Maria Lasa (midden) in de sprint at 66 86 Nazabal op doping betrapt (Van onze speciale verslaggever) om JREAU EM FFICE „Ik wist dat ik een goede uitgangsposi tie had veroverd”, zei winnaar Demeyer over die ontknoping. „Reeds in het begin van de etappe had Freddy Maertens tegen mij gezegd dat ik mijn eigen gang mocht gaan. Let maar niet op mij vandaag, ver telde Freddy. Je hoeft alleen Raas in de gaten te houden”. Mare Demeyer had het goed gezien. Ter wijl Raas aan de rechterzijde van de weg de pedalen als het ware geselde, schoof de Belg steeds dichter naar het achterwiel van de Zeeuw. In de laatste meter kwam Demeyer naast zijn opponent. Toen was het nog een kwestie van hooguit twee of drie machtige pedaalslagen om de ploeg van Fred de Bruyne een etappezege te bezorgen. Dat Demeyer niet alleen in een eindrush BELFORT. Behalve Michel Pollen tier en Antoine Gutierrez, blijkt in de etappe St. Etienne-Alpe d'Huez ook de Spanjaard José Nazabal doping te hebben gebruikt. Na het eerste laboratoriumonderzoek, waarin hij positief werd bevonden, vroeg Het is gebeurd, dat Lévitan mij in de ploegentijdrit verbood een groep renners te passeren, terwijl wij onderling de jury- Met uitzondering van Jobo (de formatie van bergkoning Martinez) en de tot twee man geslonken Spaanse equipe van Kas, had iedere ploeg minstens één vertegen woordiger in het elftal vluchters. Jan Raas wist zich verzekerd van de steun van de Belg Wilfried Wesemael. In de slotfase probeerde deze zelfs te ontsnappen. „Dat deed hij niet voor eigen glorie”, aldus De eindsprint was overigens het enige vermeldenswaardige feit in de 19de Tour- etappe. Met het oog op de beslissende tijdrit vandaag tussen Metz en Nancy, wenste niemand van de favorieten zich extra in de spannen. Dat gold zeker voor Hinault en gele-truidrager Joop Zoete melk. Daardoor kon het gebeuren dat het tot de slotfase duurde, alvorens dan einde lijk een blijvende afscheiding tussen een aantal ongevaarlijke renners en de hoofd macht tot stand kwam. Nazabal een contra-expertise aan, maar ook die viel in zijn nadeel uit. Nazabal, die op ruim een kwartier als 53ste was gefinisht in Alpe d’Huez en door het lot was aangewezen voor de controle, kreeg 1000 Zwitserse francs boete, een maand voorwaardelijke schorsing en een totale straftijd van 29 minuten. De keuzecommissie van de Belgische wielerbond heeft de namen bekend ge- Een paar dagen geleden maakten we het mee dat een jurylid, wiens volgwagen defect raakte, geen plaats in een andere auto kon krijgen, omdat die allemaal vol zaten met zakenrelaties. Hij mocht tens lotte meerijden in een materiaalwagen Joop Zoetemelk wilde geen verstopper tje spelen toen het gevecht ter sprake kwam. Met zijn opmerking dat het „deze keer wel echt een rit van de waarheid belooft te worden”, trapte hij overigens een open deur in. „Och, wat moet je er verder ook over zeggen”, aldus Zoetemelk Vandaag zal niemand in het tot minder dan tachtig man geslonken veld zich voor een ander hoeven op te offeren. In de „rit van de waarheid” komt het aan op per soonlijke kracht. Hinault wilde nog niet horen over een overwinning en het ver overen van de gele trui. „De Tour is pas beslist als we in Parijs zijn”, zei de Frans man diplomatiek. maakt van de renners, die België eind augustus in Wesl-Duitsland zullen verte genwoordigen tijdens de strijd om de we reldtitel op de weg. De ploeg bestaat uit: Jos Bruyère, Mare Demeyer, Johan De muynck, Roger de Vlaeminck, André Die- rickx, Walter Godefroot, Freddy Maer tens, Ludo Peeters, Ferdi van den Haute, Frans van Looy, Herman van Springel en Paul Wellens. Reserve is Willem Peeters. Gissingen, voorspellingen, verwachtin gen. Tussen Metz en Nancy wordt van daag alles duidelijk. Overigens konden de renners na afloop van de 19de etappe nog geruime tijd over de belangrijkste dag van de Tour praten. Nauwelijks hadden zij immers in Belfort te toeclips losge haakt en een douche genomen, of reeds werden zij naar het station vervoerd. Een treinreis van bijna 200 kilometer naar de startplaats van de tijdrit besloot de dag waarop Jan Raas op het nippertje van zijn derde etappezege werd afgehouden. Zoetemelk zal voor de allesvergende strijd op de wegen tussen Metz en Nancy geen speciale voorzieningen meer treffen. Toen hij reeds in het prille begin de leiderstrui veroverde, stond hij hem ook weer met even veel gemak af. Gewoon om de last niet te dragen. In de laatste dagen van de Vuelta sloeg hij toch zijn slag”. „Het is een kwestie van de grote vorm hebben. Ik zal tot het uiterste gaan, maar de enige ben ik niet. Hinault rijdt sterk. Ik had de voorbije dagen niet de macht om hem kwijt te raken. Voordeel is dat ik als laatste van start ga. Ik heb voorlopig nog altijd 14 seconden voorsprong. Voor mijn moreel is de gele trui natuurlijk een extra stimulans”. Toch viel in de stem van de Franse ploeg leider een zekere toon van optimisme te bespeuren. „Hinault is erg rustig”, aldus Guimard. „Hij weet dat hij de grote favo riet is. Zijn ontspannen gevoel blijkt onder meer uit het feit dat hij zeker niet alleen over de tijdrit praat. Hij spreekt over alle mogelijke dingen. Een evenwichtige ren ner, ondanks zijn jeugd. Trouwens, in de Ronde van Spanje, heeft hij al bewezen dat hij zich niet van zijn stuk laat brengen. „Ik zou trouwens niet weten welke aparte dingen ik nog moet doen”, zei hij. Uiter aard neem ik de superlichte fiets, waar mee ik ook op de Puy de Dome de tijdrit heb gewonnen. Aan dat karretje is niets meer te verbeteren. Het is gewoon een kwestie van alles uit de kast rijden”. Cyrille Guimard, chef d’équipe van Hi nault, sprak eveneens over afwachten. In Senlis moet op het kleine wielerbaantje nog een ronde worden afgelegd. Negentiende etappe over 181,5 kilometer van Lausanne naar Belfort BERGKLASSEMENT. 1. Martinez 175 punten. 2. Hinault 173, 3. Zoetemelk 151, 4. Seznec 89, 5. Agostinho 73 r? De rit naar Senlis kent drie finishes, waarvan de eerste twee „vliegend". Zowel in Soissons (na 80 km), als in Compiegne (137 hm) rijden de renners meteen door na gesprint te hebben voor het officiële klas sement. De werkzin van de renners wordt verhoogd door niet alleen voor de defini tieve eindsprint in Senlis dagprijzen toe te kennen, maar ook de twee tussenhaltes. IW*" van waaruit onderweg reparaties wor den uitgevoerd. De man heeft geen ren ner gezien, maar even goed moest hij ’s avonds in onze vergadering meepraten en meebeslissen over koerszaken. Dat zoiets kan gebeuren, vind ik onbegrijpe- taken zo verdeelden, dat dat noodzaak was. Achteraf bleek hij 's morgens een communiqué uitgegeven te hebben waar in hij meedeelde dat niemand de cou reurs voorbij mocht. Wanneer je zoiets te verwerken krijgt van een niet-collega, dan heb ik daar erg veel moeite mee. De autoriteit van Lévitan en Goddet vind ik te groot. In Valence, bij die sta king, nodigden ze ons tussen de middag uit voor een dinertje, waarbij Goddet een uitvoerige toespraak hield met aanbeve lingen over wat er met de klassementen van die halve etappe zou kunnen gebeu ren, hoe het met de boetes eventueel moest, enzovoorts. Dat klonk als sugges ties, maar voor we er bij wijze van spre ken erg in hadden, waren het tenslotte jurybeslissingen. Dat wil niet zeggen dat er verkeerde besluiten zijn genomen, maar wel dat de wijze waarop ze tot stand komen, zo niet hoort. Waar ik het ook niet mee eens ben, is dat via Goddet en Lévitan de commercië le belangen van dé Tour regelmatig be nadrukt worden. Je moet beslissingen nemen waarbij de commercie op de ach tergrond speelt. Hier komen andere be langen bij, waar wij het fijne niet van weten. We kunnen het hooguit vermoe den, en soms proeven we het. De verleiding om minder dan 300 meter van het spandoek verwijderd uit volle macht te gaan rijden, was overigens groot. Dat kwam doordat een van de elf koplopers, de Belg Willy Teirlinck, vlak tevoren was achterhaald. „Je weet hoe het gaat”, luidde de verdere uitleg van Jan Raas. „Iedereen is gespamien. Het komt dan op het goeie moment aan”. In zijn zegedrift had de tweevoudige etappewinnaar uit de eerste Tour-week één factor onderschat. Dat was de vrij sterke wind, die de renners op de Quai Vauban pal in het gezicht blies. In het spoor van Raas kromden zijn concurren ten nog meer dan tevoren hun ruggen. Raas. „Maar wel voor mij. Hij wilde ze afmatten”. Chef d’équipe Peter Post over deze ontwikkeling: „Normaal staat ook Wilfried zijn mannetje in de sprint. Het vreemde is echter dat hij niet van tevoren tot beschermde renner aangewezen moet worden. In dat geval wordt de spanning hem te groot en faalt hij. Wezemael is typisch zo’n renner, die wint op dagen dat je het niet verwacht. In de ontsnapping die deze keer tot stand kwam, was het dan ook logisch dat hij zich voor Raas opofferde”. (Van onze speciale verslaggever) DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Raleigh 25.24,23, 2. Teka 25.30,01, 3. Flandria 25.41,49 (118 plaatsen), 4 Gitane z.t. (119), 5. Mercier z.t. <136). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Mercier 501.25,01, 2. Raleigh 501.55,38, 3. C A 502.18,25, 4. Flandria 502 40,24, 5. Gitane 503.11,41, 6. Peugeot 505.36,31. ■ü- Jean Houben: „Je bent nogal eens een speelbal" lijk, maar ik geloof niet dat er aan die problematiek iets te doen valt. De Tour is zoiets aparts en zo’n begrip, bovendien met zoveel gezag in de wie- lerwereld, dat ik ervan overtuigd ben dat wij er die foute punten niet uit BELFORT. Over een paar we ken zullen Peter Post en Hennie Kui per aan tafel gaan zitten om te bekij ken in hoeverre het mogelijk is de driejarige samenwerking voort te zetten. Hennie Kuiper, vanuit het zieken huis in Chambéry: „Enige tijd gele den vroeg Maurice de Muer van Peu geot mij of ik belangstelling heb om volgend seizoen bij hem te rijden. Het is een erg aantrekkelijk aanbod, waarvan ik Peter Post meteen, op de hoogte stelde. We kwamen beiden tot de conclusie dat op dat moment de voorbereidingen op de Tour de Fran ce belangrijker waren en we spraken af om er na de Ronde op terug te komen. Wat mij betreft, is dat ge beurd met de aantekening dat Post het eerste bod heeft”. „Ik ben drie jaar bij Raleigh, dan vind ik dat niet meer dan normaal. Van de andere kant, zal ik me toch zakelijk moeten opstellen. Het is niet zo dat ik persé weg wil, maar dat men mij voorstellen deed die de moeite waard zijn. Bij de komende onder- handelingen ga ik beslist niet het ui terste verlangen, omdat ik me er goed van bewust ben dat je dan het deksel op je neus kunt krijgen. Post en ik gaan straks gewoon de zaken op een rijtje zetten en dan zien we wel”. Vaststaat, dat behalve Peugeot nog meer ploegen belangstelling hebben voor Kuiper („Welke dat zijn, kan ik in dit stadium niet zeggen”), die bij een eventuele transfer zijn „adju dant” José de Cauwer uit de ploeg van Post meeneemt. Mocht Kuiper vertrekken, dan komt Peter Post voor het probleem te staan dat hij geen kopman meer heeft voor de grote etappekoersen. Hem resten dan twee mogelijkheden: proberen Joop Zoetemelk of Lucien van Impe, die beide aan het eind van dit seizoen vrij zijn, in te lijven of geduld uitoefenen met Paul Wellens, Henk Lubberding en Johan van der Velde. 1. Mare Demeyer (Bel-Fla) 5 uur 5 minuten en 57 seconden, 2. Jan Raas (Ned-Ral) z.t., 3. Maria Lasa (Spa-Tek) z.t., 4. Barry Hoban (Gbr-Mer) z.t., 5. Jean-Louis Gauthier (Fra-Lej) z.t., 6. René Dillen (Bel-Cea), 7. Willy Terilinck (Bel-Git) z.t., 8. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel-Peu) z.t., 9. Serge Beucherie (Fra-Fia) z.t., 10. Pedro Vilarde- bo (Spa-Tek) 4 sec., 11. Wesemael (Bel-Ral) 5 sec., 12. Van den Hoek (Ned-Ral) op 26 sec., 13. Fus- sien (Fra-Fia) z.t., 14. De Cauwer (Bel-Ral) z.t., 15. Laurens (Bel-CeA) z.t., 16. Patritti (Fra-Job) z.t., 17. Hinault (Fra-Git) z.t., 18. Bertin (Fra-Glt) z.t., 19. Knetemann (Ned-Ral) z.t., 20. Muselet (Fra- Fla) z.t., 21. Matinez (Fra-Job) z.t., 22. Sherwen (Gbr-Fia) z.t., 23. Legeay (Fra-Lej) z.t., 24. Durel (Fra-Job) z.t., 25. Rouxel (Fra-Mer) z.t., 26. Lub- berdink (Ned-Ral) z.t., 28. Zoetemelk (Ned-Mer) z.t., 30. Wellens (Ned-Ral) z.t., 39. Thaler (Wdl- Ral) z.t., 62. Den Hertog (Ned -Lej) z.t., 79. en laatste Zoccolo (Fra-Job) z.t. Die wrevel wordt, zo weet Jean Hou ben uit het binnenste van het hoogste gezag te melden, gedeeld door zijn twee mede-juryleden Antonio Blanco (Spanje) en Aime Omloop (België). Net als hij ergerden zij zich meerdere malen aan het gedrag van de Tour-bazen Lévitan en Goddet plus hun eigen juryvoorzitter Je an Court. Die laatste drie zijn naar de mening van Jean Houben te veel één. Houben over zijn voorzitter: „Hij is niet onafhankelijk. Het hele jaar onderhoudt hij op een of andere manier contacten met de Tour-organlsatie, waaruit een ge bondenheid is gegroeid. In de praktijk gebeurt het in deze Tour, dat hij direct overleg voert met Goddet en Lévitan en na die samenspraak beslissingen neemt waar wij niet in gekend zijn. Als voorzit ter bezit hij dat recht - dat erkennen we ook - maar we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat hij gebruik maakt van onze mindere ervaring in dit werk, om zelfstandig op te treden. Zijn beleid is weinig democratisch. We hebben er on derling al een paar keer over gesproken, maar dat eindigde voor mij niet erg be vredigend. Ik blijf bezwareri houden te gen de manier, waarop Court samen werkt met Lévitan. Het is wel eens zo, dat ze je er pas bij roepen als er met vuur gespeeld moet worden, en dat hoeft niet voor mij. Jean Houben over het duo Jacques Goddet-Felix Lévitan en hun verhou ding tot de jury: „Zij zijn als organisator ook wedstrijdleider van de Tour, welke constructie zelden voorkomt en zeker niet zover doorgevoerd. Het betekent gewoon dat waar wij anders met een mede-UGI-offcial samenwerken, wij hier iemand boven ons hebben die in het hele gebeuren partij is. De Tourdirectie dirigeert mee, en dat mag in wezen niet, vind ik. krijgen. Daarom heeft het ook geen zin om er een rapport over te maken, want dat komt bij mensen, die het doorsturen naar Lévitan en Goddet, of Court, met de vraag: hoe zit dat? En dat antwoord kun je natuurlijk zo invullen. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Joop Zoete melk (Ned-Mer) 96.15,25, 2. Bernard Hinault (Fra-Git) 14 sec., 3. Joaquin Agostinho (Por-Fla) 4.17, 4. Joseph Bruyè43 (Fra-C.A.) 8.17, 5. Chris tian Seznec (Fra-Mer) 8.25, 6. Wellens (Bel-Ral) op 12.05, 7. Galdos (Spa-Kas) op 13.29, 9. Lubber ding (Ned-Ral) op 14.23, 9. Nelsson (Zwe-Mer) op 16.46, 10. Van Impe (Bel) C.A.) od 16.56, 11. Martinez (Fra-Job) op 17.21, 12 Martin (Bel-C.A.) op 15.10, 13. Maertens (Bel-Fla) op 28.52, 14. Laurent (Fra-Peu) op 34.32, 15. Romero (Fra-Job) op 39.24, 16. Hezard (Fra-Peu) op 42.05, 17. Bittin- ger (Fra-Fia) op 45.12, 18. Lelay (Fra-Fia) op 46.34, 19. Janssens (Bel-C.A.) op 46.43, 20. De Schoenmaecker (Bel-C.A.) op 47.00, 21. Bazzo (Fra-Lej) op 47.43, 22. Menendez (Spa-Tek) op 48.02, 23. Martins (Por-Tek) op 49.30, 24. Raas (Ned-Ral) op 50.27, 25. Den Hertog (Ned-Lej) op 54.39, 35. Thaler (Wdl-Ral) op 1.02.20, 46. Knete mann (Ned-Ral) op 1.29.35, 49. Wesemael (Bel- Ral) op 1.32.02, 56. De Cauwer (Bel-Ral) op 1.40.59, 60 Van den Hoek (Ned-Ral) op 1.47.36, 78 en laatste Tesnière (Fra-Fia) op 3.37.15. PUNTENKLASSEMENT: 1. Maertens 188 punten, 2. Esclassan 138, 3. Hinault 109, 4. Bruy ère 90, 5 Raas 81. tussen enkele koplopers, maar ook in een massasprint zijn mannetje staat, bewees hij trouwens vorig jaar in de Ronde van Italië. Nadat Freddy Maertens in die Giro 1977 door een val tot opgave werd gedwon gen en Pollentier het vaandel overnam, vloerde Mare Demeyer de complete meute zelfs twee keer. Geen wonder dat Jan Raas gisteren zei: „Ik wist dat Demeyer de ge vaarlijkste tegenstander was”. voel ik me de joker (Van onze speciale verslaggever) BELFORT. In het kleine groepje (vier man) dat de jury van de Tour de France vormt, is onbehagen ontstaan over de wijze, waarop dit college in relatie tot de wedstrijdleiding (lees: or ganisatie) functioneert. „Je bent hier nogal eens een speelbal”, oordeelt het Nederlandse jurylid Jean Houben uit Stein. „De ene keer hebben ze je niet nodig, de andere keer, als het eens om een lastige zaak gaat, vallen ze op ons terug. Soms voel ik me de joker, die ze inzetten”. „Soms

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19