srael moet gebaar maken AFRIKA VERGADERING Staat van beleg Totaal verbrand in Bolivia lijk gevonden uitgeroepen het weer Velsen voornemens Kennemer raad te democratiseren Carter wil geen vendetta tegen Sovjet-Unie 22 wie wat anders wil moet eens gaan kijken bij INTERBOUW. Exclusief dealer voor Kennemerland voor dè Franse COMERA- keuken. Tevens dealer voor de Hollandse kwaliteits- keuken KELLER. vanderpol TOONKUNST Ministerie toont vandaag: Onderwijsdelegatie niet naar Rusland Meisjes vrij na veroordeling in Griekenland weinig begrip voor problemen Haarlem met spaanplaatgas het woord is aan... IJmuider Courant tot 15 jaar onze menbeltoonzalen moeten leeg! 10-60% KORTING VELLINGA ASSURANTIËN airconditioning s „DE DAMIAATJES” agenda pagina pl Nu 84 polio gevallen Weer buitenland Ondoordacht Strandverwachting hogere middagtemperaturen interbouw by Kampweek Antiek restauratie VRIJDAG 21 JULI 1978 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 220 ONDERDEEL COLLEGEPROGRAM 1 Pythagoras: alle verzekeringen pers, leningen hypotheken woningbemiddeling paqina'5 BEZORGKLACHTEN: "ëandag t/m vrijdag van 18-30-1900 uur atenfag» van 11.30-12.30 uur Utaluitend telefoon: 02550-10519 mor Santpoort 023 - 31 90 53 KLEVERLAAN 192 (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De Egyptische minis- >r van Buitelandse Zaken Kamel eeft in Cairo verklaard dat gypte niet verder met Israel wil nderhandelen over vrede in het lidden-Oosten, tenzij dit land iet nieuwe elementen komt. Is- ael moet zich terugtrekken uit de ezette gebieden en aan de rech- m van de Palestijnen tegemoet omen. (ADVERTENTIE) Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst10 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie17 Beurs16 Sport19,20,21 Puzzel10 Gastenhoek9 Schrijvende lezers10 Weg en wiel21 Filmpagina13 Eigenhandig11 IJmuider Courant Cairo wil geen verder overleg (Van een onzer verslaggevers) In bunker in verboden duingebied Zie plaatselijke pagina's (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 1 Nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Amerikaanse functionarissen bestaat niet de neiging over te gaan tot een stap-voor- stap diplomatie als van de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken Kissinger. De Israëlische Arbeiderspartij heeft gis teravond besloten een motie van wantrou wen tegen de regering-Begin in te dienen uit zorg over het gedrag en de politiek van de premier. Vooraanstaande leden van de partij hebben in een commissie-vergade- ring gezegd dat Begin niet langer in staat VELSEN. Het nieuwe college van Velsen zal voor het einde van dit jaar een voorstel formuleren waarin de raad in stemming wordt gevraagd om voor een proefperiode van anderhalf jaar te gaan deelnemen aan de Kennemer Raad. In die proefperiode zal gepoogd worden invloed De wethouder was met zijn collega’s Mensink en Van den Berg, enkele huisart sen uit Molenwijk en vertegenwoordigers van de woningbouwcorporaties in Den Haag. De delegatie is verontwaardigd over de opstelling van de bewindslieden: „Wij moeten met de nieuwste gegevens het ver trouwen van de bewoners maar terugwin nen. Er worden geen garanties gegeven door het ministerie dat de norm van 120 microgram gas in de lucht absoluut veilig is”, aldus een boze wethouder Thuis. HAARLEM. De Haarlemse delegatie, die met minister Ginjaar en staatssecre taris Brokx gisteren een gesprek had over de problematiek rond het spaanplaatgas, is teleurgesteld teruggekeerd. „Minister Ginjaar (volksgezondheid) en staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) houden nauwelijks rekening met de onrust, de overlast, de tijdsduur en de verpesting van het leefmilieu door het gas”, aldus woordvoerder Thuis. Overigens kan het uiteindelijk plan waarop men voornemens is de komende vier jaar te gaan besturen in de prullen mand worden gedeponeerd als de raad zich in zijn zitting van 5 september uit spreekt voor de aanstelling van een vijfde wethouder en GS op een dergelijk verzoek positief reageert. LA PAZ (AP). De regering van Boli via heeft vanmorgen de staat van beleg uitgeroepen voor het hele land. Dit is het gevolg van het ontdekken van samenzwe ringen en van de protesten die het gevolg waren van het ongeldig verklaren van de uitslag van de presidentsverkiezingen van twee weken geleden, aldus werd be kendgemaakt. Het gaat om een 23-jarige man uit Scher penzeel, bij wie eind vorige maand lichte verlammingen geconstateerd werden. De man is inmiddels genezen. Hij was niet tegen kinderverlamming ingeënt. Het aantal poliogevallen is daar mee gekomen op 84. De staat van beleg is ingesteld per de creet. Alle „grondwettelijke garanties” zijn erdoor komen te vervallen. Het de creet kwam tot stand na een buitengewone vergadering van de ministerraad die werd gehouden kort nadat de regering berich ten had ontvangen over het begin van een civiele en militaire opstand in de stad Santa Cruz de la Sierra, die ligt in het oosten des lands op ongeveer 1.000 kilome ter afstand van La Paz. Naast deelneming aan de Kennemer- raad werd gisteravond overeenstemming bereikt over de ontwikkeling van economi sche activiteiten in het kader van de kwij nende visserij, een actief werkgelegen heidsbeleid, de ontwikkelingsprocedure van de Velserbroekpolder en verbetering van de penibele woonruimtesituatie. (Zie verder plaatselijke pagina) uit te oefenen op verbetering van de de mocratische struktuur van dit orgaan. Wie zijn vreugde wil vermenig vuldigen, moet haar delen. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Een rug van hogedruk geeft een verbe tering met wat meer uren zon en een afnemende zeewind. Morgen nog wel koel; in de middag rond 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: licht wisselvallig met toch enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten voor de vakantie landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Scandinavië: zonnig in het noorden tot halfbewolkt in het zuiden, overwegend droog, 15-20 graden. Benelux, Duitsland, Noord- en Mid- den-Frankrijk: perioden met zon, plaat selijk een bui, 16-20 graden. Groot-Brittannië, Ierland: aanvankelijk zonnige perioden en droog, later wissel vallig en enige regen, 16-20 graden. Alpengebieden: noordzijde: af en toe zon en overwegend droog, 18-22 gra den. Zuidzijde: veel bewolking, plaatse lijk wat regen, 21-25 graden. Zuid-Frankrijk, Spanje, Portugal, Ita lië, Griekenland: droog, warm en zon nig, 27-33 graden. Balkan: in het noorden veel bewolking, plaatselijk een bui, overigens zonnig en droog, 23-27 graden. DEN HAAG. Drie deskundigen van het ministerie van Onderwijs hebben van minister Pais te horen gekregen dat hun voorgenomen reis naar Rusland, later dit jaar, niet zal doorgaan. Dit besluit van de bewindsman is een uitvloeisel van de kabinetsplannen om de relatie met de Sovjet-Unie te „bevriezen”, uit protest tegen de dissidentenprocessen in Rusland. Op deze plannen van de regering is nog geen enkele reactie vernomen van officiële Sovjet-zijde. (Zie verder pagina 2) Gisteravond werd in het gemeente huis van Velsen de tweede ronde ge houden in de serie besprekingen over de collegevorming. Het programma werd besproken, gebaseerd op een praatstuk van de PvdA-voorman Schilt- meijer. Dit programma ging uit van een college van vier man, terwijl de meer derheid van de raad voor een vijfmans- college voelt. Maandag wordt er dus weer verder gepraat. Opnieuw hebben mensen in de Bree- saapstraat hun huis moeten verlaten omdat het er krioelt van de ratten. De vluchtelingen trokken bij familie in en huizen nu met negen mensen op een vierkamerflat. Er zijn bovendien nog meer klachten in Oud-IJmuiden over de rattenplaag Rigoureus ingrijpen lijkt ge boden Zonnige perioden, later op de dag meer bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar west tot zuid west. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Maximumtemperaturen onge veer 20 graden. Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem Tel. 023-263463 |e| ‘II I ‘.••l'll ervaren. „Wij allen hadden de indruk dat er op Leeds Castle weliswaar geen over eenstemming was bereikt, maar dat er in ieder geval ruimte was geschapen voor hervatting van de onderhandelingen”, zo zei een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. De ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte en Israel poogden eerder deze week in Leeds Castle in het Engelse graaf schap Kent hun standpunten over een vre desregeling voor het Midden-Oosten nader tot elkaar te brengen en eventuele afspra ken te maken over hernieuwd overleg. Leek het er in eerste instantie op dat beide partijen inderdaad weer om de tafel wilden gaan zitten ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance deelde na het gesprek in Leeds Castle mee dat hij een nieuwe Egyptisch-Israelische ontmoeting voorzag de uitspraak van Kamel zet dit nu weer op losse schroeven. De Amerikaanse regering is niettemin nog steeds voornemens een alles omvat tende oplossing van het Arabisch-Israe- lisch conflict te bewerkstelligen. Volgens BLOEMENDAAL. In de Rijnlandse duinen heeft de politie van Bloemendaal donderdagmiddag het totaal verbrande lijk aangetroffen van een man. Het li chaam was onherkenbaar en de identiteit van de man is nog niet vast komen te staan. Het lijk werd om half drie op aanwijzing van een duinwachter gevonden in een bun ker. De Rijnlandse duinen zijn voor pu bliek niet toegankelijk. Vanmiddag zal sectie worden verricht op het lichaam. De politie kon niet vaststel len of verbranding ook de doodsoorzaak van de man is geweest. In samenwerking met de politiekorpsen in de omgeving wordt de zaak onderzocht. De aankondiging dat de Nederlandse igering de contacten met de Sovjet-Unie il bevriezen, om tot uitdrukking te bren- m dat er bezorgdheid is over de wijze aarop de Russische dissidenten worden ehandeld, is opzienbarend en bedenke- jk. Opzienbarend omdat dit een van de iterst zeldzame gevallen is waarin de Ne- erlandse regering na het sluiten van de «koorden van Helsinki een dergelijke be- issing neemt. Verder is het besluit merk aardig, omdat het buiten het verband an de E.E.G.-landen is genomen. Beden elijk echter, omdat de vrees moet ont- aan dat de directe levensbelangen van de issidenten en vooral van de joodse Rus- >n er eerder door geschaad dan gediend jken te worden. I De akkoorden van Helsinki ademen de feest van verzoening en wederzijdse beïn vloeding ten goede. Het aantrekken van •ulturele banden en het zoveel mogelijk bevorderen van onderling menselijk ver keer zijn met name genoemde middelen daartoe. Wat de Nederlandse regering nu bet lijkt wel het tegenovergestelde. Het bevriezen” van betrekkingen betekent raarschijnlijk het niet uitbreiden van be- taande relaties en het met wat minder nthousiasme onderhouden van bestaan- e banden. Het decreet van de regering ütgevaardigd met instemming van de rote politieke partijen) is louter een ge- aar. Een gebaar overigens waar de man en in het Kremlin niet bleek van zullen ijn geworden, en waar de mannen in Washington blij mee zullen zijn. Maar de issidenten? Gisteren werd in deze kolom gewaagd an „de arme dissidenten”, naar aanlei- iing van het demonstratief uitoefenen van Iruk door president Carter op de Sovjet- ussische regering. Helaas zal dat nu, naar anleiding van wat in Den Haag is beslo- en, moeten worden herhaald. Er is geen wijfel over mogelijk dat alles wat kan rorden gedaan in het belang van de ver drukte, heldhaftige en eenzaam vechtende verschoppelingen in de Sovjet-Unie ook móet worden gedaan, wil het zich vrij loemende westen zijn geloof in eigen prin cipes waar maken. Maar nogmaals moet worden vastges- teld, dat het onverantwoord is lege geba ren te maken die het lot van de dissidenten slechts kunnen verzwaren en alleen een demonstratieve betekenis hebben voor de eigen rechtschapenheid. Nederland heeft zich belast met de waar neming van de belangen van Israel in Moskou. Nederland heeft zich beijverd om culturele contacten te leggen met Sovjet- russische burgers en overheden om de geest van de vrijheid via niet-politieke •vegen op de Russen over te brengen. Ne derland treft nu met zijn „bevriezingsge- baar” degenen in de Sovjet-Unie, die van die culturele betrekkingen konden profite ren en leren. Premier Van Agt is met vakantie, maar al wel geraadpleegd zijn. De besturen van de politieke partijen zullen moeilijk weer stand hebben kunnen bieden aan het ver bek tot instemming met deze „bevrie- óng”, omdat zo’n weigering anders zou *orden uitgelegd. Dit alles neemt echter niet weg, dat het Nederlandse gebaar een ondoordachte indruk maakt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■fr In Kartoem wordt op het ogenblik de topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid gehouden. Op de foto voert de Angolese presi dent Neto het woord. (Zie verder pagina 4.) De Heemskerkse buurthuizen houden gezamenlijk een kampweek voor 8- tot 12-jarigen in de Heemskerkse duinen. Kou en regen maken het wel moeilijk om de stemming erin te houden, maar alles loopt toch voortreffelijk. Een kampim- pressie. Politiek Beverwijk, ervan overtuigd dat de collegevorming deze week wel rond zou komen, had weer eens buiten het CDA gerekend. De confessionelen staan voor een moeilijke (partner)keus en laten zich geen beslissing afdwingen. De bloemen- en groentenveiling van Beverwijk nam afscheid van hoofdkeur meester J. Beentjes, die 47 jaar aan de veiling verbonden is geweest. Zijn vak manschap en objectiviteit zijn door de tuinders altijd hogelijk gewaardeerd. Het resultaat van deze proefperiode zal bepalend zijn bij de beslissing of Velsen al dan niet definitief zal toetreden tot de Kennemerraad. Pleitbezorger van deze werkwijze was de CDA-er Hans de Boer die donderdagavond namens zijn fractie' een groot aandeel had in de samenstelling van het program waarop het toekomstige college zal gaan functioneren. Als uitgangspunt daarvoor is door de PvdA een raamwerk geconstrueerd van punten waarop de gesprekspartners (CDA), WD, D’66 en CPN) desgewenst mutaties kun nen aanbrengen. UTRECHT. Het ministerie van Volksgezondheid heeft gisteren opnieuw een geval en polio gemeld. Haarlem - Tel. 258411* WASHINGTON (AP). President Car ter heeft gisteren zijn kritiek op de dissi dentenprocessen in de Sovjet-Unie staan de gehouden, maar zei niet van plan te zijn „zich te wagen aan een vendetta tegen de Sovjet-Unie”. Hij zei dit gisteravond in een voor de televisie gehouden persconferen tie. Op vragen of Carter in verband met de processen in de Sovjet-Unie nog van plan was verdere stappen te ondernemen, zei hij „dat het tegenhouden van de levering van een computersysteem aan het Russi sche persbureau Tass voorlopig de enige actie is die ik van plan ben te onderne men”. Hij voegde daaraan toe dat „we ons niet kunnen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie”. ATHENE (AFP). Nederlandse meis jes uit Amsterdam zijn vanmiddag door een Griekse rechtbank tot elk 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens smokkel van 17,5 kilo heroïne, maar zij komen snel op vrije voeten. De rechtbank nam in aanmerking dat de meisjes hebben meegewerkt aan het werk van de justitie bij het ontmantelen van een internationale misdadigersbende. Hier door kon hun straf onmiddellijk in z’n geheel „voorwaardelijk" worden en zullen zij naar Nederland worden uitgewezen. zou zijn te functioneren „in verband met zijn fysieke en mentale toestand”. In Cairo maakte het dagblad „Al Achram” bekend dat de Jordaanse koning Hoessein volgende week een bemidde- lingsbezoek aan Egypte zal brengen. Het bezoek maakt deel uit van een Jordaanse poging om het Arabische kamp te hereni gen. Het vredesinitiatief van president Sa dat heeft hierin ernstige verdeeldheid ge zaaid. Tel. 310413 SPECIAL Deze verklaring van Kamel staat lijn- :cht tegenover eerdere berichten in het jyptische dagblad „Al Achram” dat >ypte had ingestemd met de deelname m verdere onderhandelingen met Israel. In regeringskringen in Jeruzalem werd B uitspraak van Kamel als teleurstellend ■lllllllllltlllllllllllllllllllllillllllilllllllllll In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. Oude Groenmarkt 12, Haarlem Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88,. Haarlem. Tel. 321730. ...IIIIIUUUUUIIIIIHHIIIIHIIIIIIUIIUIIIIIIIHIIIHIUIUIIIIII

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1