Wie is mevrouw Haars dan wel?” mnoHUJKEiECMisMiE van MAROKKAANSE. i je ge P-p“] ,IN THUISLAND WACHT ONS FIKSE AFRAMMELING” */en vé Moudrib: voortdurende vlucht Advocaten verwijten staatssecretaris lafheid 1 K it Isolement Kleur Onbegrijpelijk Pijn door Louis Engelman L- Hongerstaking 12 De Marokkaan is bang. Hij weet niet of hij me kan vertrouwen. Is er evreesd voor dat zijn persoon toch te herkennen zal zijn. Met alle evolgen vandien bij een eventuele gedwongen terugkeer naar zijn Bboorteland. Bij is ervan overtuigd dat het hem daar slecht zal Brgaan, omdat hij hier hongerstaker is geweest. Samen met 181 ndere Marokkaanen. Uit protest tegen hun uitwijzing. Hij geeft een oorspelling van wat hem in zijn eigen land te wachten staat: Brmoedelijk gevangenisstraf, aframmelingen door de politie en uit- luiting van alle soorten werk. Dit omdat hij het regime van koning lassan zou hebben beledigd, omdat hij heeft gezegd dat zijn land iscistisch wordt geregeerd. Hij weet welhaast zeker dat hem deze anti-reclame van Marokko zal lorden ingepeperd. Op de manier zoals fascistische regimes dat ben, hard en genadeloos. Dat is de reden voor zijn angst. Daarom erzet hij zich tegen uitwijzing, daarom mag er geen foto van hem orden gemaakt, daarom wil hij niet met zijn naam in de krant. Om hem toch te kunnen aanspreken, zoeken we samen naar een raam. Via mijn tolk hij spreekt goed Frans, maar te weinig lederlands voor een interview vinden we „Moudrib”, het Marok kaanse woord voor „hongerstaker”. Hij moet er om lachen, het breekt te spanning wat. Toch blijft hij op z’n qui-vive. Vragen die op zijn privéleven betrekking hebben, ontwijkt hij zoveel mogelijk of beant woordt hij slechts aarzelend. Zes Marokkanen uit Utrecht, en één uit Amster dam, die zich met 175 land genoten tot in hoogste in stantie hebben verzet tegen uitwijzing, zijn hun pas poorten kwijt. In opdracht van het ministerie van justi tie is de vreemdelingen dienst begonnen met het in nemen van deze identiteits papieren. De buitenlanders krijgen hun paspoorten eerst terug als ze zelf vóór 1 augustus een enkele-reistic- ket naar Marokko hebben gekocht. Zo niet, dan zullen ze onder dwang over de grens of op het vliegtuig worden gezet. eft u per staatssecretaris Haars ideren 9k) Hertog aar ca. en. nt dan nklijke onder l geen ie met noeite an we gische □r. ■naken instra- ■naken 'ie met an een geleefd. Hij voelde zich iemand die op de vlucht is, als een misdadiger. „Ik moest steeds op m’n hoede zijn. Ik mocht me niet te veel vertonen. Mijn leven werd op die manier erg geïsoleerd. Waarschijnlijk daaraan heb ik die maagzweer overgehou den”. In juni 1975 vernam Moudrib van de regeringsplannen om buitenland se werknemers te legaliseren, wan neer ze konden aantonen vóór 1 no vember 1974 in ons land te hebben gewerkt. Dat bericht was voor hem een geweldige opluchting. Samen met een medewerker van de Stich ting voor Buitenlandse Werknemers toog hij opnieuw naar de autoritei ten om zijn illegale status kwijt te raken. Bij de politie vernam hij evenwel dat hijzelf daarvoor niet in aanmerking kwam. Zijn verblijf van een paar maanden aan het eind van 1974 in Marokko werden hem nood lottig. Afgewezen. De slag kwam hard aan. Weer kon hij niet met zijn gezin worden here nigd. Zijn vrouw en kinderen, die hij in het eenzame Nederlandse bestaan erg miste, mochten niet overkomen. Moudrib bleef een man op de vlucht. Toch liet de politie hem sindsdien met rust. Ook tijdens de hongersta king, die hij samen met vijftig ande re Marokkanen in november 1975 hield in de Utrechtse Monicakerk. Allen illegalen, die hun uitsluiting aanvochten. Het was hun noodkreet. De 182 willen dat echter kost wat kost zien te voorkomen. Zij zijn bang door het Marokkaanse regime te worden bestraft voor hun acties in Nederland. Ze vrezen vooral voor de protesthongersta- king in 1975 in het thuisland te moeten boeten. Dit omdat er vanuit Marokko duidelijke tekenen kwa men dat het regime zo’n activisten optreden niet op prijs stelt. bepaald dat de regeling soepel moest worden toegepast. In de praktijk bleek echter vaak het te gendeel. is laf om je dan achter een ander te verschuilen. Want als iemand zijn politieke verantwoordelijkheid op die manier toetst, ja, dan vragen wij ons mèt de staatssecreratis af: „Wie is dan wel mevrouw Haars?” mogelijke rechtsongelijkheid die zou ontstaan als deze groep Ma metsel- an haar- i Bouw- 261047- i volledi- Ze voelden zich onrechtvaardig be handeld. Huiverig waren ze zelf wel voor die actie. Want demonstreren is voor Marokkanen een hachelijke zaak. In het thuisland wordt dit als een poli tieke uiting beschouwd, die niet op prijs wordt gesteld. Het regime zou er niet positief op reageren. Mou drib: „Dat bleek ook wel. Van de vijftig bleven er zo’n twintig over. De rest liet zich bang maken door leden van Amicales, die onze rege ring van informatie over Marokka nen in het buitenland voorzien. De Amicales-mensen dreigden ons als we de hongerstaking niet zouden stoppen. Zij zeiden dat we Marokko hiermee een slechte dienst bewe zen”. at 15. e COR- met net weduv Brievi aan h Vanaf de inval van de politie heeft Moudrib bijna voortdurend in angst Een deel hield echter vol. Staatsse cretaris Zeevalking bracht persoon lijk een bezoek aan de hongersta kers en beloofde voor hen zijn uiter ste best te doen. Het bleek bij die woorden. Voormalige werkgevers van Moudrib weigerden verklarin gen af te geven waaruit zwart op wit kan blijken dat hun werknemer al in 1973 in Nederland een betrekking vervulde. Aangenomen mag worden dat zij voor de Marokkaan nooit sociale lasten hebben afgedragen. Moudrib kwam klem te zitten. Aan de ene kant Nederland met werk, maar zonder verblijfsvergun ning. Aan de andere kant Marokko, zonder werk en met een grote kans op een strenge straf vanwege zijn deelname aan de protestactie. „Ik ben niet bang voor koning Hassan”, zegt hij, „maar wel voor de leden van de regering. Die hebben van ons land een fascistisch land gemaakt. Van hen hoef ik geen mededogen te verwachten”. Moudrib wil graag in Nederland blijven wonen. Hij voelt zich verant woordelijk voor zijn gezin, dat hij hoopt te kunnen laten overkomen. Daarom snapt hij de strikt formele houding van de huidige staatssecre taris mevr. Haars niet. „Ik zou haar mijn positie willen uitleggen”, zegt hij. „Ik zou haar willen wijzen op de menselijke kanten van deze zaken. Ze gaat daar volkomen aan voor bij”. En dan opeens heel fel: „Mevrouw Haars slaapt wel goed, zij eet goed, zij verdient goed. Zij heeft geen kinde ren. Maar wat is de toekomst van mij en mijn gezin? Ik weet niet hoe het verder moet. Ik kan niet naar Marokko terug, daar zal ik me altijd tegen verzetten, omdat ik weet wat me daar te wachten staat. En wie zorgt er voor mijn gezin als ik in de gevangenis terecht kom? Neen, me vrouw Haars heeft zich net zo opge steld als onze regering: hard en gena deloos”. 159 incl :enstraat orting 3 (erken, snelux- n zoals we een Nu begin deze week de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens niets aan hun lot heeft kunnen veranderen, zijn de 182 Marokkanen in Nederland die volgens staatssecretaris Haars van Justitie moeten wor den uitgewezen, juridisch aan het eind van hun latijn. De Raad van State had het besluit van de staatssecretaris al goedgekeurd en mevrouw Haars zelf lijkt onwrikbaar in haar standpunt. Dat betekent dat de betrokken Marokka nen, die er nooit in zijn geslaagd hun verblijf in Nederland te legaliseren, uiterlijk 1 augustus het land worden uitgezet. Hoewel er dus formeel niets meer aan te veranderen is, hebben veertien van de Marokkanen een uiterste poging gewaagd om in het land te mogen blijven. Afgelopen zondagavond zijn ze in het Amsterdamse kerkgebouw De Duif in hongerstaking gegaan. Ze hopen ermee te berei ken dat mevrouw Haars alsnog haar standpunt wijzigt. De hongerstakers worden in hun streven bijgestaan door een steuncomité, samengesteld uit onder meer PvdA, CPN en PSP-PRR, dat voor de volgende week een demonstratie heeft gepland. Op deze pagina treft u een verhaal met achtergrondinformatie over de kwestie en tevens een vraaggesprek met een van de betrokken .1 a. een aar de m een wat te i diner ,S vo st de g opgen assaus Tomlow vindt het onbegrijpelijk dat mevrouw Haars de pleidooien van Amnesty International, van de Raad van Kerken en van het FNV langs zich heen heeft laten gaan. „Deze mensen zijn werkelijk doodsbang om terug te keren naar Marokko. Maar de staatssecretaris ontkent dat gewoon”. De twee ad vocaten menen dat mevrouw Haars best een edelmoedig gebaar had kunnen maken in plaats van zo strikt vast te houden aan de Met de hulp van zijn vriend pro beerde Moudrib aan een werkver gunning te komen. Zoals de meeste Marokkaanen schreven zij een brief aan de Koningin. Het antwoord was negatief. Hij zat aan zijn illegale status vastgeklonken. Zijn baas en later andere bazen van schoon maakbedrijven vroegen echter niet naar een werkvergunning. Wel schopten ze hem de straat op zodra hun dat uitkwam. Hij stond op de onderste sport van de maatschappe lijke ladder. Moest het vuilste werk opknappen en werd gediscrimi neerd. Het deed hem pijn, hij ervoer dat Nederland ook niet het paradijs was dat hij had verwacht. Maar het geld vergoedde veel. Hij verdiende naar Marokkaanse begrippen een goed loon en kon zelf zijn gezin onderhou den, hield zelfs nog over. Met dat gespaarde geld reisde Moudrib in de tweede helft van 1974 terug naar zijn geboorteplaats in Marokko. Hij hoopte er een eigen zaakje mee te kunnen beginnen. Maar dat bleek toch moeilijker; het plan mislukte. Ook een baan was voor hem op nieuw niet weggelegd. De spaarcen ten slonken snel, zodat hem weinig anders over bleef dat het begin 1975 nogmaals in Nederland te proberen. De Marokkaan nam het schoonma ken van kantoren en bedrijven weer op, nog onwetend van de gevolgen die zijn tijdelijke afwezigheid voor hem zouden hebben. Hij liet zich inschrijven in het Utrechtse bevolkingsregister. Dit had tot gevolg dat een week later een brief van de Utrechtse politie op i min. op w privé- Bel ons i 02550- Een groep Marokkanen werd dus van legalisatie uitgesloten, ook al had staatssecretaris Zeevalking rokkanen toch nog een verblijfs vergunning wordt gegeven. Tomlow: „Mevrouw Haars heeft gezegd: „Wie ben ik om tegen een beslissing van de Raad van State mochten wachten op het resultaat in te gaan?” Welnu, als staatssecre- van hun tegelijk ondernomen juri- taris heeft ze juist die mogelijk- dische stappen.- In Utrecht kregen heid. Zij bepaalt het beleid en het de Marokkanen de steun van mr. B. Tomlow en mr. S. de Laat van het Utrechtse advocatencollectief. Het juridische gevecht nam ruim drie jaar in beslag. Volgens de advocaten Tomlow zijn bed lag. Of hij zich maar even met zijn paspoort op het bureau wilde vervoegen. Moudrib vroeg een lid van de Migrantenraad om advies. Die raadde hem af te gaan, gezien de ervaringen van anderen. Er zou geen enkele garantie zijn dat hij in Nederland mocht blijven. Kort daarop deed de politie in het huis van Moudrib een inval. Deze vlucht te via een raam weg en kon ontsnap pen. Andere landgenoten werden wel gepakt. Ze zijn op het vliegtuig naar Casablanca gezet. Moudrib: „Ik weet dat ze er, nadat ze door de Nederlandse marechaus see aan de Marokkaanse douaniers waren afgeleverd in het politiebu reau, enorm zijn afgetuigd. De auto riteiten beschouwen het als een bele diging voor Marokko wanneer je uit een ander land wordt weggestuurd. Enige controle op die straf is er niet. De politie maakt de dienst uit, die heeft de macht in handen. Er is ook in de praktijk geen enkele gelegen heid om daar protest tegen aan te tekenen. De minister van justitie is tegelijk het hoofd van de politie. Een klacht wordt gewoon nooit in behan deling genomen. Eerder loop je de kans extra hard gestraft te worden. Dat zijn de kenmerken van een fa scistisch regime”. een verblijfvergunning konden krijgen. Maar daarvan moest wel een bewijs komen. Het kabinet wil de hiermee de puinhoop van illega le arbeid opruimen, die Nederland zich door het eigen beleid zelf op de hals had gehaald. Duizenden buitenlanders maak ten van de legalisatieregeling ge bruik. Maar niet iedereen kwam aan de bak. Zo konden de 182 het strikte bewijs niet leveren, omdat hun bazen geen verklaring wen sten te ondertekenen. Meestal speelde hierbij op de achtergrond dat de werkgever voor zijn illegale werknemer geen sociale lasten had afgedragen. vallen in h lekker ze kuur. i. schrijf! I >us 87, 60 Sue- en De Laat staat het mevr. Haars vrij alsnog haar standpunt te wijzi- I gen. Zij nemen het de staatssecre taris zeer kwalijk tot nu toe steeds vrijwel alleen de juridische aspec ten van de zaak te hebben gewo gen en niet de humanitaire. Tom low: „De hongerstakers mogen worden beschouwd als „refugés sur place”, een internationaal- rechtelijke benaming voor iemand j van wie verwacht mag worden dat hij door zijn politieke opstelling in I eigen land zal worden vervolgd”. Werkloosheid was de reden voor öjn vertrek uit Marokko naar Ne derland in 1973. In zijn geboorte- itreek in het oosten van het land heeft in sommige dorpen maar één op de dertig mannen een baan. De <est is in familierelatie op hem aan gewezen. Sociale voorzieningen zijn er niet. Daarom leek Nederland het Paradijs. Moudrib had er over ge kord van kennissen, ook wel van toeristen. Met zijn opleiding als au tomonteur fantaseerde hij zich een ioed bestaan ver van huis. Te mo len werken in een garage, zelf ein delijk geld te kunnen verdienen 'oor zijn vrouw en kinderen. Hij zou *r alles voor willen doen. Het „geluk” om net als de anderen •P contractbasis in Nederland te kerk gesteld te worden was Mou drib evenwel niet beschoren Daar om waagde hij op eigen initiatief de irote stap. Hij nam afscheid van zijn lezin en trok naar het noorden. In kt midden van 1973 passeerde hij de grens met België en nam contact °P met een goede kennis. Samen tochten ze naar werk. Maar de voor uitzichten waren juist op dat ogen blik niet denderend. De oliecrisis gooide roet in het eten. Naar nieuwe urbeidskrachten was plotseling wei nig vraag, zeker in de autobranche, dkgin 1974 lukte het hem toch bij *n schoonmaakbedrijf onderdak te bomen. Inmiddels had hij ook «woonruimte” gevonden. Een ka- ®er, die hij met vier anderen moest delen. Ieder betaalde er 25 gulden Per week voor. e. Belie 3)- Om aandacht voor hun pro bleemsituatie te krijgen besloten de Marokkanen spontaan tot een hongerstaking. Eerst in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam, later ook in de Monicakerk in Utrecht en de Majellakerk in Den Haag. Zij wisten op dat moment niet dat ze zich daarmee ten opzichte van het thuisland in een penibele situatie plaatsten. Pas later werd dat dui delijk. De hongerstaking had wel tot resultaat dat de 182 niet onmid dellijk werden uitgewezen en okkaanse hongerstakers oodsbang voor vergelding De Laat: „Wij hebben aange voerd dat de regularisatie-regeling in tegenstelling tot wat was aange- kondigd niet soepel is gehanteerd. Verder is wetenschappelijk vast gesteld dat niet de aanwezigheid van buitenlanders heeft gezorgd voor een toename van de werk loosheid, integendeel, zij houden door hun werk in de laagst betaal de banen de Nederlandse econo mie voor een belangrijk deel draai ende. Maar van het grootste ge wicht is toch wel de gerede ver wachting dat deze groep Marokka nen in hun land zullen worden vervolgd.” De politieke bewustwording van Marokkanen in het buitenland wordt er ervaren als een potentieel gevaar voor het eigen ondemocra tische systeem. Onder andere blijkt dit uit het feit dat één hon gerstaker, die wel terugkeerde, in de gevangenis in zijn land 3 weken werd vastgehouden. Amnesty In ternational heeft dit bekend ge maakt. De man is uitvoerig ver hoord over de actie. Hem is na drukkelijk te verstaan gegeven dat hij door zijn deelname aan de hon gerstaking de Marokkaanse rege ring in verlegenheid heeft ge bracht. De 182 Marokkanen kwamen in een moeilijke positie te verkeren toen door de regering bekend werd gemaakt dat illegalen die voor 1 november 1974 al in Neder land woonden en werkten alsnog D® demonstratie uit protest tegen de uitwijzing van de Marokkaanse hon gerstakers Is door het steuncomité georganiseerd voor zaterdag 29 juli, vandaag over een week dus. De de monstranten zuilen volgens plan om drie uur vertrekken bij de Mozes en Aaron-kerk aan het Amsterdamse Watertooplein. Via een nog onbeken de route wandelt men naar het kerk gebouw De Duit aan de Prinsen gracht, waar veertien Marokkanen vorige week zondag hun actie begon nen. Aansluitend is ar een demon stratieve bijeenkomst op het Amstel- veid. Ook daarvan heeft het steunco mité tot op heden het programma nog niet definitief rond. en

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13