it Het is nu geen tijd voor de visserij, ■i het is nu de tijd voor de haring 3l _y gmarktW W I S „Op haring vis je niet, op haring jaag je” f bij de boekhandel f I WERKLOZE VISSERS WACHTEN OP VERLOSSENDE WOORD I 5 4 VELSEN-IJMUIDEN IA T E R DAG 2 2 JULI 19 7 8 W. Geels t Instanties Viermaster wcxwENsoeKeN Vakterm nabaal r 1 nu IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN Prisma Woordenboeken Nederlands Vreemde woorden Frans-Nederlands Nederlands-Frans Duits-Nederlands Nederlands-Duits Engels-N ederlands Nederlands-Engels per stuk f 4,90 (in Handwoordenboek- uitvoering f 8,-) Het blijft trekken, je moet wel, op de een of ander gekke manier Gezellig Je noordelijke rijbaan van de Lange Nieuwstraat zal zijn functie als verkeersader verliezen. Dit weggedeelte zal worden overluifeld. Het iaardoor vrijkomende voetgangersareaal zal worden voorzien van een ierbestrating en worden aangekleed met bloembakken en soortgelijk iraatmeubilair. Op diverse punten onder de circa 18 meter brede uifel zullen in totaal 17 straatwinkeltjes verrijzen. Collegeprogram Vrije tijd Zondag vertrekken ze naar Por tugal, met een vliegticket dat vier weken geldig is. Maar wel met de mogelijkheid dat ze onmiddellijk op het eerste het beste vliegtuig richting Schiphol kunnen sprin gen. Jacob Wijker: „Ze hebben hier allemaal het telefoonnummer van de familie van „Soeki" (Joa quim) voor het geval dat wij weer op haring mogen voor die vier weken om zijn. En al zitten wij maar twee dagen in Portugal, als ze bellen dat wij overmorgen uit varen komen wij met het eerste vliegtuig terug, dan gaan wij mee. OW? nederlands woordenboek k. Geen spijt (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De winkeliers van het Plein 1945, de Lange Nieuwstraat m het Marktplein met elkaar verenigd in de winkeliersvereniging Stadscentrum IJmuiden gaan iets doen aan de verbetering van hun werkterrein. Na ruim een half jaar van besprekingen, oriënterende bezoeken en informatie hebben zij een plan gecreëerd dat het aanzien ran de Lange Nieuwstraat in zijn huidige vorm volledig zal wijzigen. verzacht zodat de trawlervloot 202 meer uit kan varen. Tot die tijd lijn de vissers zonder werk, het wachten is op het verlossende woord. Zij zijn ook dagelijks in de laven, pratend over het hoe en iet waarom, over de stilligrege- ing en hoe lang het nog zal duren roor ze weer mogen uitvaren. In stilte de hoop koesterend dat die ijd al heel snel aanbreekt. Want iet is nu geen tijd voor visserij, iet is de tijd voor haring. De eenzijdige winkelvoor ziening van de Lange Nieuwstraat tussen Markt plein en Plein 1945 die een rigoureuze ingreep te wachten staat als de plan nen van een aantal winke liers worden uitgevoerd. ^katei!en week stil. De resultaten van L52-110|et w vis 132-108; kreeftF het de beperkende maatregelen onderzoekingsschip „Tri- vier lens” van het Rijksinstituut voor d™ isserij onderzoek moeten afge dacht worden voordat een besluit erwacht kan worden van Ierland (Van een onzer verslaggevers tonjl IJMUIDEN. De haring- Kt- 21 ambitieus plan van ijmuidense winkeliers Lange Nieuwstraat wordt hart van eigentijds winkelcentrum J en ren- Jacob Wijker bij het luik in het achterdek waardoor de vis naar het verwerkingsfabriek- je benedendeks verdwijnt. Normaal bruisend van de activiteit, nu ligt alles stil. (ADVERTENTIE) prisma A o unie ie situa- zijn de propor agelijks jen vor- liet aan- Dat er iets moet gebeuren om aan de rensen van het winkelende publiek tege- noet te komen staat voor de ambitieuze Jmuidense winkeliers al jarenlang als een laai boven water. Een door de gemeente ervaardigd rapport bevestigde verleden aar het vermoeden dat het winkelbestand a Velsen langzaam maar zeker verpau pert. Als oorzaken werden onder meer [enoemd de zuigkracht van Haarlem en lever wijk en de toenemende vestiging van Ie wat afgelegen zelfbedieningswarenhui- en. Dat er in Velsen nauwelijks sprake is an een parkeerprobleem lijkt het winke- snde publiek er toch niet van te weerhou ten drukkere en gezelligere winkelcentra p te zoeken. Vooral het element „gezellig” Stadscentrum’s voorzitter Wim Geels iaat wat huiverig tegenover publiciteit wer de plannen die hem en zijn medebe- tuurderen het afgelopen halfjaar bezig lebben gehouden. „Wat we hebben is een fobaal plan dat zelfs door het college nog wet worden bekeken en in allerlei op- ichten moet worden afgewogen op zijn taalbaarheid. Daarbij spelen natuurlijk liet alleen de financiën een rol maar ook ien groot aantal procedurele kwesties”. lijkt aantrekkingskracht op het publiek uit te oefenen. Het „recreatief winkelen” is een begrip geworden. Van dat laatste is in het hart van Velsen nauwelijks sprake. Tussen Plein 1945 en het Marktplein be vindt zich aan één zijde van de kille preten tieloze Lange Nieuwstraat een winkelgale rij. Van recreatief winkelen is hier nauwe lijks sprake, al was het alleen maar vanwe ge het doorgaande verkeer dat hier dage lijks in een onafgebroken stroom voorbij raast. De winkeliers van het Zakencentrum IJmuiden die een aantal jaren met elkaar van gedachten hebben gewisseld over ge zamenlijke acties en speelse pogingen om het publiek te trekken hebben begrepen dat er meer moet gebeuren willen zij aan die behoefte voldoen en overeind blijven in de strijd tegen genoemde concurrentie- aspekten. In de overwegingen om de zaak grootschalig aan te pakken heeft ook de toekomstige bebouwing van de Velser- broekpolder meegespeeld. Daarom werd een plan gemaakt dat aan alle onzekerhe den over het voortbestaan van Velsen als winkelcentrum een einde moet maken. Een plan waarvan de uitvoering zeker een „Keihard werken”, aldus Jacob Wijker, „soms wel 48 uur aan één stuk. Dan ben je wel eens helemaal kapot, ik zat laatst aan tafel een kop koffie te drinken en viel toen zittend, met mijn kom in mijn hand in slaap. Prompt goot ik een sloot koffie in mijn gulp, ik was gelijk weer klaarwakker. Maar als je op haring bent is dat helemaal niet erg, het maakt je hele jaar goed, ook financieel. Makreel is net zo zwaar, dan ben je ook constant aan het pakkentrek- ken en rotzooien, maar dat levert veel minder op. Als visserman moet je ook niet je inkomsten over een reis berekenen, maar over een heel jaar”. periode van 5 a 10 jaar in beslag gaat nemen. Over de werkelijke kosten kan op dit moment nog nauwelijks iets worden gezegd. Het spreekt voor zich dat het gaat om een investering van ettelijke miljoe nen. De Kamer van Koophandel publiceerde in juni in zijn maandblad een inventarisa tie van de winkelconcentraties in Velsen. Als grootste concentratie werd genoemd die viste toen al. Dat is de kapitein toen kennelijk zo goed bevallen dat hij mij, toen ik veertien was, vroeg of ik geen zin had bij hem te komen werken. Dat heb ik gedaan, en ik heb er nooit spijt van gehad. Hier leerde ik alles wat ik wilde leren." het gebied dat wordt bestreken door de winkeliers van het Stadscentrum IJmui den. Er wordt gerept over een domineren de positie waar wordt voorzien in 34 per cent van de totale verkoopruimte van het winkelapparaat en 47 percent van detail- handelsruimte. Het verschil met.vorige jaren is groot, toen werd er om deze tijd keihard gewerkt op de haringtrawlers, nu is er geen werk en een overvloed aan vrije tijd. Het valt dan ook niet mee die tijd een beetje zinvol te vullen, hoewel ze zeggen zich niet echt te vervelen. Jacob Wijker: „Wij kijken dage lijks rond in de haven, hier even een bor reltje pakken, daar even een praatje ma ken. Er wordt ook ontzettend veel gepraat onder de vissers in de haven. Die zegt dat ze tien weken stil gaan liggen, een ander houdt het weer op negentig dagen, eigen lijk is er geen peil op te trekken. Maar je bent nét niet helemaal weg uit de sfeer van de visserij, hoewel het natuurlijk niet te vergelijken is met de echte haringvangst.” Voor het eerst in vijf jaar gaat Jacob Wijker ook in de zomermaanden met va kantie, door de haringvangst werd die in voorgaande jaren altijd naar december verschoven. Hij gaat met zijn stuurman mee, de Portugees Joaquim Goncalves die al 17 jaar in IJmuiden woont en werkt en nu op familiebezoek gaat. In Portugal was hij al elf jaar visser, daar werd voorname lijk op kabeljauw gevist. Zijn eerste reis was met een oeroude viermaster, waarmee naar Groenland ge zeild werd. Op de plaats van bestemming werden dan een aantal beugbootjes uitge zet, waarin één man roeiend de beug (een lijn met haken) liet zakken. Op een dag kwam hij in gesprek met twee landgenoten die al enige jaren op een Nederlandse vissersboot werkten en die vertelden hem dat de werkomstandigheden uitstekend en de verdiensten hoog waren in de Holland se visserij. Na dat gesprek besloot hij zijn geluk ook hier te zoeken. In de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tussen de fractievoorzitters van de politieke groeperingen in de Vel- sense gemeenteraad over het collegepro gram voor de komende raadsperiode is door alle onderhandelingspartners inge stemd met het CDA-voorstel dat steun Slaven- ices met de aan- ien zich nd posi- aanvan- d. Gun- twijfeld door te Hij hoopt dan ook vurig dat er binnen kort weer gevist kan worden, want een baan aan wal vindt hij niks. „Ik ben laatst op een excursie geweest bij Hoogovens, daar werkt mijn vader nu. Ik dacht dat ik gek werd, veel te veel vuur daar. Ik sta nog veel liever met een plensbui in mijn nek en bij slecht weer op het achterdek dan dat ik daar ga werken”, aldus Jacob Wijker. Zijn maats André Pronk en John Eelkema, ook beiden uit IJmuiden, denken daar net zo over. Zij zijn respectievelijk twee en een nd weer aar jaar ■n. Alles rak wat positie- kte stij- prof.cfr.a.wei jnen Ondanks zijn jeugdige leeftijd zit hij al ruim vijf jaar in de visserij, hij heeft nog nooit een ander beroep uitgeoefend. Jacob Wijker: „Het zit bij ons in de familie, zijn vader is 25 jaar visser geweest en mijn broer zit ook in de visserij. Toen ik dertien was ging ik naar de visserijschool, maar dat had ik na een half jaar wel gezien. Ik kon daar een prachtig stuurmansdiploma halen maar van de visserij wist ik dan nog niets, aan netten boeten deden zij daar bijvoorbeeld helemaal niets. In de vakan ties ging ik wel eens met mijn broer mee, :wikkel- van der alsme- trokken i 53 tot gestadig andelen( Iden en f270. 1 n perti- s dagen waarna ntstond Voorzitter Geels merkt over de uitvoe ring van die plannen op: „Een dergelijke operatie kan alleen kans van slagen heb ben als alle belanghebbende partijen hun medewerking verlenen. Tot nu toe hebben we uitsluitend te maken gehad met ge meentelijke instanties. Ik kan niet anders zeggen dan dat de medewerking die we van die kant ondervinden uitstekend is. Je zult met die realisering rekening moeten houden met bestaande ontwikkelingen. jaar aan het werk in de visserij, en willen daarin ook werkzaam blijven. „Het zit nou eenmaal in je bloed en het gaat er niet meer uit wij kunnen er ook niets aan doen”, zegt André Pronk verontschuldi gend. Als je één rijbaan van de Lange Nieuw straat likwideert moet daarvoor iets in de plaats komen. In dat opzicht zal bekeken moeten worden of ons idee en het ver keerscirculatieplan, waarmee de gemeen te momenteel bezig is, in elkaar te passen zijn. En dan is dat nog maar één aspekt van de talloze problemen waarmee we te maken gaan krijgen als ons plan de over heidsinstanties aanspreekt. De IJmuiden se middenstand heeft een verzorgende funktie voor de hele gemeente. Als je merkt dat dat niet meer loopt zoals het zou behoren te lopen moet je daar iets aan doen. Wij vinden dat we met de gedachte die we een beetje vorm hebben gegeven bewijzen dat we ons van onze funktie terdege bewust zijn. Bij de bundeling van onze ideeën hebben we natuurlijk dank baar gebruik gemaakt van reeds bestaan de voorzieningen. Ik noem bijvoorbeeld de goede bereikbaarheid van Velsen en de beschikking over voldoende parkeerruim te.” 63 18 23 5.000; UK 272 aren er '0,- aan t 31-28; 122-86; I; schar O. D cw UK JK 02550 12348 12349 IJmuidenaar Jacob Wijker is 19 jaar, naar zit al ruim vijf jaar in de visserij. >Het is wel ontzettend vervelend dat wij nu aan de wal zijn, ja. Nu is het de tijd van te haring, dat is de mooiste tijd van het jaar en niet alleen omdat je er een hoop geld mee verdient. Op haring gaan is iets wezenlijk anders dan vissen, het is jagen. Het is een gevoel dat zich moeilijk iaat omschrijven, elders leeft dan ook hele naal niet omdat er buiten Nederland niet op haring gevist wordt. De Denen vissen ten wel op haring maar dit zijn daarom oog geen haringvissers, dat zijn moorde naars. Zij gaan naar zwarte palen zoeken «n als zij er een hebben gooien zij een 'ingnet om de schooi heen zodat er geen ten ontkomt, gooien in één trekje de hele toot vol, stomen op naar de wal en dum- ten de hele handel bij de griesmeelfa- hiek. Wij maken ze tenminste ook klaar ’oor consumptie.” Zwarte palen zoeken, een vakterm voor tot opsporen van een school vis. Dat ge- tourt met de echo-meter, zodra die een school vis signaleert verschijnt er een swart streepje op het papier, in de wande ling „zwarte paal” genoemd. Vervolgens wordt het net uitgegooid, en op de net- sonde wordt geregistreerd of de vis ook werkelijk in het net komt. Als dat gebeurd >s wordt het net opgehaald en verdwijnt de ’is via de „kuil”, een luik in het achterdek, naar het verwerkingsfabriekje beneden- teks. Daar wordt dan gesorteerd, eventu al gekaakt en ingevroren. moet worden gegeven aan de instandhou ding en ontwikkeling van het Velsense winkelareaal. De rompgedachte van de plannen van de winkeliers van Plein 1945, de Lange Nieuwstraat en het Marktplein, weet zich in dat opzicht voor de komende vier jaar in ieder geval geruggesteund. Vier werkloze vissers op hun schip, wachtend op betere tijden. Van links naar rechts John Eelkema, André Pronk, Jacob Wijker en „Soeki” (Joaquim) Goncalves. 2 kisten auw; It 350 kis 1 kiste! tarbol groot lel tong i W1V1U1UH.1N. ue Haring vangst, bij uitstek een Hollandse langelegenheid, ligt alweer ruim

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5