Fietsvierdaagse maandag van start Mevr. Rijkeboer; befaamd fokster van poedels en Perzische poezen met de Zandkraai op de pedalen burgerlijke stand veilingen beverwijk Hl DRUKKE DAGEN VOOR HEEMSKERKS BUURTHUIS Zondagcomité IJmond WR 1 if 15 i j BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 JULI ZATERDAG 22 6 (Van een onzer verslaggeefsters) In oprichting Groenten BEVERWIJK Speelwagen Commercie Heimwee Zwendel Jrden tekst: Joke Dieben-Frerichs foto's Fred Steenman BEVERWIJK. Van 1956 af heeft mevrouw W. Rijkeboer, Lijsterbeslaan 21, Beverwijk, met Perzische katten en haar poedels zo’n indrukwekkend aantal prij zen behaald op nationale- en in ternationale tentoonstellingen, dat ze een kamer kan behangen met de rozetten en kasten kan vullen met bekers en medailles. „Nee, we geven het nooit meer op voor de krant. Die berichtjes worden op den duur zo vervelend, hè”. V (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar gaat vanuit buurthuis „De Zand kraai” aan de Handelstraat maandag de Heemskerkse fiets vierdaagse van start. Elk jaar trekt dit evenement meer deelne mers. Vorig jaar verschenen drie honderd rijwielenthousiasten aan de meet en wanneer het weer een beetje meewerkt, zit het er dik in dat dit record volgende week gebroken gaat worden. V s 'ft p 1 Graag een katertje in de vloerkleed kleur Wantrouwende blik naar de fotograaf. Eén van de poedels in de showhouding 1 gebeurt. De commercie maakt ook deze hobby kapot. Margreet van der Hut en Jos Henning van „De Zandkraai”, verantwoordelijk voor het welslagen van respectievelijk de fietsvierdaagse en het speelwagenwerk. pk, dat porters muziek ip lief Bruton Beauty Box(droppie dus) is „in ternationaal kampioen” en zo’n titel ver werf je pas na zes kampioenschappen in binnen- en buitenland. Met de dieren rei zen de heer en mevrouw Rijkeboer tame lijk veelvuldig naar Duitsland, België, En geland en Denemarken, om maar een paar landen te noemen. Overal zijn de keurings eisen weer anders, maar overal wint ze prijzen. „Bruton Beauty Box” („We noemen hem droppie”) werkt ons de pan uit de hand want hij wil aandacht. Zodra we die hand naar hem uitsteken verdringen zich nog een paar poedels om ons heen en de poe zen worden natuurlijk jaloers, dus die ko men er ook maar bij zitten op de bank, gewoon een gezellige troep. Maar al gedra gen de dieren zich als elke andere hond of poes, zo gewoon zijn ze niet, want allemaal zijn ze een beetje beroemd. Onlangs stond ze op een show met een poedel en een nest puppies voor een nor male prijs. Naast haar werden de jonge poedeltjes voor minstens honderd gulden duurder verkocht. Men liep gewoon aan Net als de fietsvierdaagse, is ook de „speelwagen” van De Zandkraai bezig tot een traditie uit te groeien. Vanaf maan dag is de speelwagen weer present in de Heemskerkse wijken, waar als vanouds op groenstroken bij flatgebouwen wordt gestopt om met de daar wonende kinde ren spelletjes te doen. In plaats van een versierde bakfiets, maakt de speelwagenbemanning dit jaar haar voorbij: „Dat kon nooit wat zijn. Dat was te goedkoop”. Maar mevrouw Rijke boer won toevallig wel de hoogste prijs. „De mensen willen belazerd worden”, is haar commentaar. De commercie en de beroepsfokkerij maken het de laatste tijd voor de pure amateurs minder leuk. „Belt er laatst iemand op. Mevrouw, ik heb gehoord dat u een nest Perzische poe zen heeft. Kan ik er eentje kopen, graag Op datzelfde Burg. Nielenplein is in het kader van de kindermanifestatie „Kijk in de kuil” (een initiatief van de gemeente en de samenwerkende Heemskerkse buurt huizen) woensdagmiddag vanaf 14 uur de poppenkast van de Dam in Amsterdam te vinden. In het begin van de week liep het nog aardig, maar vrijdag zat de klad in de handel. De aanvoer was nog redelijk. De beste anjers konden voor 31 cent worden gekocht. Daar moest men in het begin van de week nog 40 cent voor neertellen. Free- sia varieerde in prijs van een dubbeltje tot dertig centen. Er komen nu steeds meer gladiolen. Voor dit bolgewas worden nog gunstige prijzen betaald: tussen 12 en 32 cent per stuk. Lelies laten het nog steeds afweten. De enchantment van lichte kwali teit haalde ook nu niet meer dan een kwartje per stuk. Zomerbloemen, voor zo ver aangevoerd, waren nog redelijk te ver kopen, zoals bijvoorbeeld statice en dah lia. Begrijpelijk dat de aanvoer van pot planten bescheiden is. Die houdt men vast tot na de vakantie. Maar vrijdag, bij een aanbod van 170.000 stuks tegen woensdag zo’n 100.000, kwa men de prijzen onder druk te staan: 10 tot 39 cent. Bij de andijvie was het beeld andersom. Bij een regelmatig aanbod van zo’n 20.000 kilo liep de prijs op tot 82 cent per kilo. Van de spinazie kon de vrij hoge prijs in de vorige week niet worden gehandhaafd. Deze viel tussen de 70 en 152 cent per kilo; overigens nog goed voor de tijd van het jaar. Een uitschieter was de bloemkool. Van dit produkt liep de prijs vrijdag op tot meer dan drie gulden. Bospeen zit ook in de lift met prijzen tot 124 cent per bos'. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Tijdens een vergadering van de gezamenlijke milieugroepen in de IJmond is het Zondagcomité IJmond op gericht en dat heeft meer te maken met zonne-energie dan met de zondagviering. Dit jaar werd op 3 mei in de Verenigde Staten een zon-dag gehouden en in andere landen zijn dergelijke manifestaties ge volgd. Aangemoedigd door de internatio nale belangstelling worden er nu plannen ontwikkeld om in 1979 te komen tot een internationale zon-dag. Het doel is het en thousiasme voor zonne-energie uit te tillen boven het definitieve van de mening dat zonne-energie pas over tientallen jaren bruikbaar zal zijn. De initiatiefnemers van het comité in de IJmond zijn Connie Trautwein, Wies v.d. Berg en Freek Trautwein van de Aktie- groep Leefbaar Wijk aan Zee, Cobie Schoondergang van het Anti-Voorhaven- comité, Tom Trijsenaar van Milieudefen sie, kerngroep IJmond en Henk Korstjes van de Stroomgroep Haarlem-IJmond. Het voorlopige contactadres is: Zondag Comité, p/a Rijksweg 436, telefoon 023- 379153, Santpoort-Noord. Hoe gaat dat nu in de vakanties? Oh, vaak gingen we niet. Maar tegen woordig vinden we altijd wel een goed plekje voor de dieren. Bij m’n zoon of bij mensen die een poes of poedel van ons hebben. Maar één of twee neem ik er altijd mee. Ze zegt het wat verlegen. Haar man vult aan: „Ze kan er niet buiten. Dan moeten we na een week terug. Heimwee”. schijnt te zijn of het een dier is om van te houden. Ze laat een schitterende kater zien. Nog één kampioenschap en dan heeft hij offi cieel de titel „Nederlands kampioen”. Met drie poedels neemt de fokster in november deel aan de grootste tentoonstelling in Ne derland, de „Winner”. De officiële fokker naam is Rich Farmer. Zo staat mevrouw Rijkeboer ingeschreven bij de Raad van Beheer in Amsterdam. Vroeger was zo’n inschrijving voldoende. De laatste twee jaren worden de rashonden getatoeëerd: „Er is zoveel zwendel met stambomen”. Hoe en waarom begin je met z’n hobby? „Wel, je koopt één hond en die wint dan eens een prijsje. Dan komt er een nest. Eigenlijk wil je alle jongen houden, maar dat kan natuurlijk niet als je geen kennel hebt. Je houdt er toch ééntje maar om goed te kunnen kiezen ga je eens wat lezen, naar shows kijken, jurybeoordelingen na kijken, praten met kenners, ja en dan ben je eigenlijk al verloren. Wat de poezen betreft begon het met één Siamees. Uit de opbrengst van het nest werd een héél bij zondere Perzische poes uit een bekend nest gekocht en toen was het weer hetzelf de liedje. De spanning van de erkenning, de nieuwsgierigheid of die afstammeling misschien ook zo goed is, het niet verloren laten gaan van de zuivere raskenmerken. Het huis van de familie Rijkeboer laat het niet toe, veel dieren te hebben. Negen poedels is het hoogste aantal geweest. Nu zijn het er vijf en een paar poezen, waar van er één op het ogenblik een nestje heeft met drie jongen. Als we die zien, kunnen we ons voorstellen, dat mevrouw Rijke boer er altijd weer de grootste moeite mee heeft de diertjes te verkopen. Liever geen geld en een goed tehuis dan twijfel over de koper. Iedere koper moet haar wel overtuigen van de ware dieren liefde anders wordt de koop niet gesloten. Ze vindt het leuk als de dieren in de buurt blijven. Dan blijft er vaak contact, omdat de eigenaren haar om raad vragen, de poedels door haar laten knippen, enzo voort. Met zeer velen vindt mevrouw Rijkeboer dat mensen vaak veel te lichtvaardig een hond of een poes in huis nemen. Ze denken dan alleen aan de leuke dingen. Nooit aan ziekte, oud worden en dood gaan van de dieren, het uitlaten bij kou en regen, de kosten, de gebondenheid. Vaak komen ze er al gauw achter dat het toch niet zo leuk is als ze dachten. De conditie van mevrouw Rijkeboer is altijd: „Valt het tegen, geld terug, maar dan weer hier brengen en niet aan een ander verkopen”. Mevrouw Rijkeboer: „Die prijzen, die shows, die kampioenschappen, wel span nend natuurlijk, maar bijzaak. Hoofd zaak: het leven met die dieren”. Haar poedels en katten gedragen zich allemaal als je grootste vriendjes. Vandaar dat we een heleboel hebben vergeten te vragen, met die leuke meute om ons heen. ■ijgt aal, rge- lem oor- meren, ovincie ilturele ran het eerlij- kanaal eel kli- ibsidie- i in de Noord- ?t kabi- wil zet- lard de 'orspel- nen op eel, het en, dat ordhol- scussie van de riiljoen. op. Om r zullen Iet zelf- >ijvoor- dt Kor- (Van een medewerker) BEVERWIJK. Op de Beverwijkse bloemenveiling slaan de vakanties nu fik se gaten. Niet alleen de afnemers zijn met vakantie, maar ook de kopers op de tribu ne lieten het afweten. een katertje en dan in de kleur van m’n vloerkleed. Mevrouw Rijkeboer kan zich over zulke telefoontjes niet eens meer kwaad maken. Ze laat een prachtige Perzische poes zien die ook al vaak in de prijzen viel. Het is een driekleurige en alleen poezen kunnen drie kleuren krijgen. Er wordt speciaal op kleur gefokt. Een katertje van dat soort heeft nooit drie kleuren. Dat is een kans GEBOREN: Floris, z.v. C. Roos en A. Rosier; Paul A., z.v. D. M. van Balen en B. W. Wietsma; Arnold, z.v. C. B. D. van Velzen en C. C. Groenland; Sandra J. M, d.v. A. M. Bra- kenhoff en M. J. Oud; Joseph A., z.v. A. J. Betjes en M. M. Appelman; Ramon, z.v. F. H. Spanjaard en M. F. Bongers; Ferry, z.v. H. Fennema en A. K. Dekens; Roland P., z.v. R. A. Conté en E. Kleine; Evert J., z.v. L. van Dijk en C. J. Andrea; Bram, z.v. J. C. van Bennekom en A. M. Hilbers. ONDERTROUWD E. C. Blommaert en A. A. Joosten; A. J. van Vliet en D. M. Kubiak; A. J. T. Schuur man en B. C. Winkel. GEHUWD: J. van Rosmalen en C. van de Ven; F. W. de Vries en C. M. G. de Goede; A. J. W. Snijders en J. M. de Boer; L. T. M. Zonne veld en J. T. Steen; L. Klok en A. C. M. Hoogeveen; C. A. Duineveld en T. A. J. Feenstra; C. J. Jansen en M. E. M. van Egmond; H. J. Pekel en H. C. van Dijk. OVERLEDEN: P. J. van de Kamer, 66 jaar; N. Taaie, 55 jaar; C. E. M. van Wees, 92 jaar, gehuwd geweest met J. P. Striegler; C. T. Stam, 83 jaar; J. Metselaar, 87 jaar; J. Veenstra, 84 jaar, gehuwd geweest met M. Koopmans. nin- jar- om In ier- is. d voor betrek- is een it extra dan de en dit en ver- dag nds uwe •21- ng, zat 'W isen bij n te alte luto gen •ark list het porters matiek le vlak goede relang- t op de [e voet- siviteit, eigt de engoe- echter toeroe- n gere- leiding ce wor- eft hier e taak, elopen t gede- groot I i PPR-! heeft! „De mensen denken wel eens dat je er geld aan overhoudt, omdat je natuurlijk afstammelingen van beroemde moeders verkoopt. Nou, vergeet u het maar en mevrouw Rijkeboer rekent voor: reis- en verblijfkosten, hoge inschrijfkosten voor de shows en tentoonstellingen, hoge dek- kingskosten, de verzorging van de dieren. Bezitters van beroemde honden laten wel eens speciaal een bekende trimmer uit het buitenland overkomen, maar mevrouw Rijkeboer knipt de poedels zelf. „Het moet een hobby blijven”. Ze ergert zich ook aan wat er de laatste tijd op de shows allemaal Voor de fietsvierdaagse kan dagelijks vanaf 8.30 uur worden gestart. Vóór 17 uur moeten de deelnemers zich weer heb ben afgemeld. Als deze tijden in verband met bijvoorbeeld arbeidsomstandigheden problemen opleveren, kan in overleg met „De Zandkraai” ook ’s avonds worden ge start. De deelnemers fietsen de vierdaagse voor eigen risico en moeten minstens 12 jaar oud zijn. Jongere kinderen mogen alleen onder begeleiding van een volwas sene meedoen. Inlichtingen over de fiets vierdaagse zijn verkrijgbaar bij het buurt huis, telefoon 02510-32549. Het inschrijf geld bedraagt 1,50 per dag of 5 voor vier dagen. Op een knip van haar.vinger gaan de dieren in de vereiste showhouding staan. We vinden ze ineens minder leuk. Geluk kig gedroegen ze zich tegenover ons als een stel huis-, tuin- en keukenravotters, al die kampioenen. gebruik van een door twee paarden ge trokken huifkar, waarachter een pony met een platte wagen loopt. De huifkar is be schikbaar gesteld door manegehouder Oeg van de Berg uit Castricum, die hem ook bestuurt. De leiding van het speelwa genwerk berust bij Marijke Verlaat en Joke Ydema, die door twee vrijwilligsters worden bijgestaan. De spelletjes zijn dit jaar geënt op het thema „De koningin is jarig”, wat aanleiding tot veel feestpret kan geven. Bij slecht weer worden in de huifkar, die twintig kinderen kan bevat ten, verhaaltjes verteld. Steeds van 11 tot 12, van 13 tot 14 en van 14 tot 15 uur is de speelwagen de komende week achtereenvolgens te vindenin de Vi- valdistraaVIngenhouzstraat/Bachplein (maandag); de MahlerstraaVBerlinistraat Rossinistraat (dinsdag); de Léharstraat/ Diepenbrockstraat/Mozartstraat (woens dag); het Burg. Nielenplein/Van Lennep- straat/Corn. Groenlandstraat (donderdag). S»*’' van misschien één op de miljoen. De kleur van prijswinnende poezen is exact be paald. Mevrouw Rijkeboer wordt bij zo’n telefoontje zeer argwanend. Niet omdat degene die opbelt kennelijk niets van Per zische poezen af weet, maar wel omdat ze zich afvraagt waarom iemand eigenlijk een poes wil hebben als blijkbaar van groot belang is of die aardig uitkomt op het vloerkleed en van minder belang van ’t Schaarsere produkten, zoals tuinbonen en spitskool, zijn duur en dat geldt ook voor de paar kistjes doperwten die nog worden aangevoerd. Er komen al, zij het weinig, blauwe capucijners en die leverden rond de zes gulden per kilo op. Komkommers wordem matig gewaardeerd. De laatste aardbeien zijn duur. De kwaliteit is nog goed. De prijzen lagen tussen 150 en 280 cent per pondsdoos. Vrijdag waren de prijzen: aardbeien 150-280, andijvie 35- 82, bloemkool 100-320, bospeen 50-124, komkommer 23-55, peulen 500-800, poste lein 35-75, prei 100-140, rabarber 50-78, •radijs 35-55, snijbonen 400-560, sperziebo nen 450-550, spinazie 70-152, sla 10-39, spitskool 75-118, tuinbonen 100-125, was peen 25-40. Kleine prijsschommelingen op de groentenveiling, maar toch nog aardig hoge prijzen. Er was een vrij groot aanbod van vele produkten. In het begin van de week deed de sla nog tot 66 cent per krop. „Regenkleding en bandenplakattributen meenemen”, luidt desondanks het advies dat Margreet van der Hut namens de werkgroep Fiets van „De Zandkraai” aan de vierdaagsedeelnemers wil meegeven Die deelnemers kunnen kiezen uit veertig of zestig kilometertochten die hen gedeel telijk voeren door niet voor auto’s toegan kelijke gebieden, zodat bovengeschetste voorzorgsmaatregelen inderdaad aan te bevelen IJN. Maandag wordt de duinroute verreden, die de deelnemers kennis laat maken met het duinterrein tussen Wijk aan Zee en Egmond. Onderweg kan het bezoekerscen trum „De Hoep” worden aangedaan, waar volop informatie over dit waterwingebied te verkrijgen is. Wie niet over een toe gangskaart voor het duinterrein beschikt, kan in „De Zandkraai” een dagkaart ko pen. Voor dinsdag staat de Beemsterroute op het programma: via Assendelft de Beemster en de Rijp in, kennis maken met de Purmerender weekmarkt en wellicht even een kijkje nemen op de Zaansche Schans, waar het parcours pal langs loopt. Woensdag wordt Kennemerland en de Ruïne van Brederode aangedaan. De fiet sers rijden dan door onder meer Spaarn- dam en Bloemendaal, een foute die is uitgezet door de 82-jarige heer Bonke uit Umuiden, die als actief wandelaar en fiet ser deel uitmaakt van de werkgroep Fiets van „De Zandkraai”, waarin verder Kees Baltus, Walter Waagmeester en Elly Hoog- antink zitting hebben. Met de voorberei ding van de fietsvierdaagse zijn zij jaar lijks wekenlang zoet, want alle routes moe ten niet alleen worden bedacht, maar ook herhaalde malen worden gecontroleerd en nauwgezet op papier worden gezet. Donderdag wordt de fietsvierdaagse be sloten met de Polderroute: over Akersloot de Schermer in met (voor de zestig kilome- terrijders) een bezoek aan de Molendrie- gang te Schermerhorn. Wie de fietsvier daagse helemaal uitrijdt het is ook mo gelijk per dag in te schrijven en dat aan de hand van de controlestempels op z’n deelnemerskaart kan aantonen, krijgt een medaille. Diegene die zo’n medaille al bezit komt in aanmerking voor een penning daaraan. Trouwe deelnemers komen dit jaar in het bezit van een verzilverd exem plaar HEEMSKERK. Een team van de Beverwijkse Courant neemt volgende week deel aan de Heemskerkse fietsvierdaagse. Onder het motto „Met De Zandkraai op de pedalen’’ zullen verslaggeefster Joke Dieben - Frerichs en fotograaf Fred Steenman dagelijks verslag uit brengen van hun veertig kilometertochten door Kennemerlands dreven. De eerste reportage kunt u dinsdag in deze krant verwachten. Hf* f X Mevrouw Rijkeboer met vier van haar poedels en haar inmiddels beroemde Perzische kat. De poedel op de tafel heeft lapjes om de oren. Hij moet binnenkort weer naar een show en daarom moeten de haren van zijn oren worden beschermd. Poeslief. Drie weken oud.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7