5 TOUR BOEIEND NIET GROOTS orse greep §n prijzenpot TOUR-WINNAAR BERNARD HINAULT: l’loeg Post: tourpuntiq 'i 99 r» tour de France JULI AAN DAG 24 SPORT 19 7 8 I (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Voor Bernard Hinault is de deur naar een rijke toekomst sojj jn moet nog berekend worden (vroeger in de wielersport opengegaan. Wie de Tour de France wint, weet zich zeker van startgelden rond de zevenduizend gulden en een jaarsalaris dat kan wedijveren met dat van de directeur wiens bedrijf hij dient met reclame op het lijf. i I j, 'i M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Anquetil Hinault beter dan ik iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Van onze speciale verslaggever) it Bernard Hinault temidden van zijn supporters op de Champs Elysees in Parijs istlfld: rd BV. j in van 9 tot 16 gerf jJ- Hennie Kuiper, die inmiddels weer in Nederland is teruggekeerd m De aftakeling van de ouderen begon enoteei 2.00 380. ioeg ruim een halve ton. Daarbij komt 3,75 door Peter Heerkens j og een grote hoeveelheid aan kleinere remies, die samen een aantrekkelijk ge- eel vormen. Jacques Anquetil en Bernard Hinault hebben veel gemeen Anquetil kreeg door Op Hinault is dat ook van toepassing, al zullen de door het dolle heen zijnde Fransen binnenkort wel iets anders ver zinnen. Beiden kunnen goed klimmen. zijn absolute heerschappij in de tijdritten tijdens zijn topjaren de bijnaam „Mon sieur Chrono”. Jacques Anquetil gaf ook grif toe dat Hinault beter is dan hij. „Bernard heeft ook een goede sprint in de benen. Daar kon ik in mijn tijd niet zo veel van. Als hij zou kunnen leren dalen zoals ik vroeger, wordt hij onverslaanbaar, want dan neemt hij niet alleen in de tijdritten af stand van de rest, maar ook nog in de afdalingen. Als hij dat leert gaat de wie lersport inderdaad eentonige tijden tege moet”. ine Jis N V. -claim, »ten. 1,00 13,00 00 50 00 De voornaamste prestaties van de ploeg Post 1 de 65ste Tour waren: foloog Leiden: le Raas, 2e Knetemann, 4e Kui- irste deel eerste etappe: le Raas, 5e Karstens, Ie trui Raas; reede deel eerste etappe: gele trui Raas. Zoals het zich laat aanzien, wacht de jonge Fransman een tijd, waarin hij zijn successen en daardoor zijn marktwaarde in belangrijke mate kan uitbreiden. Het peloton lijkt met deze eerste Tour-over- winning nog niet af van Bernard Hinault, die zich de afgelopen drie weken een all rounder toonde waar niemand aan kan tippen. Wie over een dergelijk rijk arse naal van gevarieerde mogelijkheden be schikt zoals Bernard Hinault die etaleer de, bezit een grote macht. Zijn specialiteit is het tijdrijden, pre cies als dat het geval was met Jacques Anquetil, aan wie hij doet herinneren. In de dagen van grote roes over Hinault’s succesvolle jacht op de gele trui, hebben de Fransen hem niet ten onrechte vergele ken met „Monsieur Jacques”. Diens klas legden met 42-22. Dat betekende, dat Ber nard Hinault bij elke volledige cranck- omwenteling 70 centimeter meer aflegde dan zijn lichter trappende concurrenten. Daarvoor echter had hij, en dat is het punt waar het om draait, ongeveer een zesde meer aan kracht nodig. „Wie zo’n versnelling blijft rondmalen”, betoogt Jacques Anquetil, „maakt zijn rug kapot. Zo iets kun je niet ongestraft blijven doen”. Kennis nemend van die opmerking rea geert Bernard Hinault zoals hij zich de afgelopen 23 dagen liet kennen: zelfverze kerd, een tikkeltje hautain bijna („typisch de houding van een echte kampioen”, heet dat). Hinault: „Als het moet kan ik best een kleiner verzet rijden en dat zal ik nog wel eens bewijzen ook”. met de winnaar van vorig jaar, Bernard Thevenet, die eerst in de ploegentijdrit een klap kreeg (2 minuten), daarna in de individuele tijdrit totaal uit vorm bleek en tenslotte op weg naar Pau (12.54 ach ter geraakt) knock-out ging. Ook met Lucien van Impe, een andere favoriet, hoefde Bernard Hinault geen groot ge vecht aan te gaan. De kleine Belg (wiens kansen in de eerste tijdrit - verlies van 6.17 - werden af geschreven) bleek door zijn sleutelbeenbreuk in het voorjaar al te zeer uit vorm geraakt. Voor Hennie Kuiper moest Bernard Hinault evenmin zwaar op de pedalen. Kuiper ondermijnde zijn positie zelf door in de tijdrit naar St. Foy 2.59 te verspe len, daarna bezweek hij op Pla d’Adet (1.29 verlies) onder een demarrage van Zoetemelk, op de Puy de Dome schakel de hij zich met een achterstand van 4.02 in de tijdrit definitief uit. Echt moeilijk had de Fransman het evenmin met Joop Zoetemelk die eenvoudigweg de macht miste om hem uit het wiel te rijden. Rest Michel Pollentier, de enige eigenlijk die wel de koers opengooide en Hinault tot op zijn tandvlees dwong, maar de recon structie van die krachttoer kwam uit bij het woord „doping”. De onvermijdelijke diskwalificatie ontdeed Bernard Hinault ook van deze tegenstander. De jonge Franse wielerbelofte had derhalve geen explosie nodig. Hij kon volstaan met een sterk optreden, zonder ooit in de rechtstreekse confrontatie met zijn tegenstanders te domineren. Aan die situatie beleefde de Tour de France geen strijd op hoog niveau (bij welke vaststelling andermaal Italiaanse deelname sterk werd gemist), maar wel uiterst aantrekkelijke, boeiende dagen. Dat laatste geldt ook voor de proble men rond de organisatie van de etappes, uit welke bezwaren de coureurs in de 12de rit de moed voor een staking put ten. In Parijs aangekomen deed Levitan een voor zijn doen opvallende bekente nis. „Ik geef toe”, zei hij, „dat het op die dag beter anders had gekund en ik zal mijn uiterste best doen om een dergelij ke last volgend jaar te voorkomen. Maar ik kan natuurlijk niet de garantie geven dat er in dat opzicht geen andere hinder nissen zullen ontstaan. Aangenomen mag worden, dat de los geslagen actie onder de renners voortzet ting vindt en dat er wat dat betreft con trole zal zijn op de plannen, die de Tour- leiding deze winter ontwerpt. Het initia tief van de coureurs om niet langer zo met zich te laten sollen (Hinault: „In dat circus hoeven wij toch niet de beesten te zijn”) betekende een van de grote verras singen van deze Tour. Er was er nog één: de zaak-Pollentier, het grootste schan daal dat de wielersport beleefde in de problematiek rond dopinggebruik. Eindeloze debatten, in welke periode be kend werd dat men Antoine Gutierrez eveneens snapte toen hij andere dan zijn eigen urine wilde inleveren. Een paar Samen met een paar honderd dorpelingen uit Yffiniac (een 2000 zielen tellend ge hucht in Bretagné) waren ze per bus naar Parijs gekomen, Lucie en Joseph Hinault. „Voor honderd franc”, zei de moeder van de Tour-winnaar over de kosten van de trip die ’s morgens om vier uur was be gonnen. „Inclusief een lunchpakket. Ei genlijk hou ik niet van al die plechtighe den zoals hier, maar ja, we konden toch moeilijk wegblijven. Tijdens een diner met oud-winnaars van de Tour, die ter gelegenheid van jubi leumjaar (75) door de organisatie waren uitgenodigd, heeft de Franse minister voor sport- en lichamelijke opvoeding het dopingprobleem ter sprake gebracht. „Na dit seizoen”, aldus de minister Jean Pierre Soisson in zijn speech, „zal er van uit de regering een bijeenkomst worden belegd met renners, wielerofficials en or ganisatoren. Ik heb bovendien een plan ontwikkeld om de fysieke gesteldheid van de top-atleten te onderzoeken”, aldus de heer Soisson. 9 De reünie van de oude glorie in Parijs werd niet bijgewoond door Tour-winnaar van 1958, Charley Gaul. Hij was de enige, die geen gevolg gaf aan de uitnodiging. Geheel en al verrassend was het ontbre ken van de Luxemburger niet. Hij leidt een bijzonder teruggetrokken leven. De Tour de France 1979 start definitief in Fleurance. Vorig jaar fungeerde deze Franse stad eveneens als vertrekplaats. 9 Het gratieverzoek van Michel Pollen tier is door het hoogste wielercollege van de Internationale Federatie (UCI) afgewe zen. 9 De prix de l’Animation (prijs voor de meest actieve renner) van deze Tour is toegekend aan Hennie Kuiper. Het ge schenk bestaat uit een 10-daagse vakantie voor twee personen in Deux-Alpes. Joseph Bruyère is uitgeroepen tot de meest elegante renner van de Tour. 9 Van de 110 in Leiden vertrokken renner hebben er 78 de Tour uitgereden. 9 Het rugnummer 51, dat Bernard Hi nault in deze Tour droeg is de laatste 10 jaar vijf keer goed geweest voor een eerste plaats. In 1969 en 1971 won Eddy Merckx de Tour met het nummer 51, in 1973 ge beurde dat Luis Ocana, in 1975 Bernard Thevenet en nu dus Bernard Hinault. nten iten. n- en ndel hiiische juten oersen. oor dit nen euvi us aan. In het klassement Super Prestige Per nod, een hoog aangeschreven prijs omdat die geldt als „regelmatigheidsklasse- ment”, heeft Bernard Hinault de eerste plaats ingenomen. Hij voegde door zijn zege 110 punten toe aan zijn totaal en verdrong daarmee Francesco Moser. Joop Zoete melk verdiende 70 punten, wat betekende dat hij van de 15de plaats oprukte naar de 3de. Als derde en laatste van de eerste 25 uit het Prestige-klassement slaagde Paul Wellens erin om via de Tour punten te veroveren: 40, waardoor hij van de 20ste plaats klom naar de 7de (90 punten), die hij deelt met Freddy Maertens. De stand aan de kop: 1. Hinault: 210 punten; 2. Moser: 178; 3. Zoetemelk: 136 punten; 4. en 5. Roger de Vlaeminck en Pollentier 104; 6. Bruyère: 103 punten. rhet »ge- vaar Bfke mijn dagen later gaf de uitslag van het dopin gonderzoek tot twee keer toe aan dat José Nazabal verboden middelen nam. Het peloton stelde daarop vast dat dit een slechte zaak was voor de wieler sport, welke conclusie als sterkste punt heeft dat men er twee kanten mee op kan. se echter lag toch een niveau hoger dan de indruk die Bernard Hinault in deze ronde van Frankrijk maakte. Anquetils rijden blonk meer uit door natuurtalent, ofwel de coup de pédale. Anquetil bezat bet vermogen om zijn voeten niet alleen te laten duwen, maar tevens te laten trekken, wat tot een bril jante stijl voerde. Bernard Hinault doet het wat ruiger. Hij pompt met bruuske kracht constant de volle cilinderinhoud, wat niet zo mooi is maar wel zo effectief als de wijze waarop Anquetil vanuit een zelfde basis de Tour vijf keer wist te winnen. De vraag die Bernard Hinault bij alle gejubel over zijn geslaagde debuut in de Ronde van Frankrijk achterliet, zit ver vat in die meer geforceerde dan natuur lijk aandoende manier van rijden. Hij trapt versnellingen waar anderen van gruwelen. Bijvoorbeeld: 42-19 in beklim mingen die zijn meeste tegenstanders af- een jaar of tien. Op m’n 32ste zal het wel afgelopen zijn, langer kun je tegenwoordig niet mee. Wat ik dan ga doen? Ik weet het nog niet. Een hotel leiden lijkt me aardig. Of op een boerderij leven. Ik zie tegen die tijd wel”. In elk geval gaat Bernard Hinault het financieel stukken beter stellen dan zijn ouders, wier eenvoud opvallend aandeed in alle glamour op de Champs Elysées. „Hinault zelfs beter dan ik”, bevestigde Anquetil, „maar ik was waarschijnlijk een gedurfder daler. Ik kon niet, zoals Hinault dit jaar, met de specifieke klim mers omhoog. Bergop verloor ik terrein, Het was de strijd van de na de heer schappij van Merckx eindelijk genivel- leerden tegen het gevaar van een nieuwe meedogenloze regent: Bernard Hinault. Het symbool van de new look (koel, bere kenend, werken) in de profwielrennerij won dat duel. Daarbij respecteerde hij de huidige tendens, die zich beweegt op het niveau van de meer gelijke krachten, welk feit aanleiding werd tot een van de mooiste Ronden van Frankrijk van de laatste jaren. Bij die kwalificatie ligt de nadruk meer op de aspecten „spannend” en „boeiend” dan op „groots”, want dat was deze Tour zeker niet. De wedstrijd ontleende zijn kracht aan het enthousiasme, waarmee de gele trui tot acht keer toe van eigenaar wisselde (Raas, Bossis, Thaler, Knetemann, Bruy ère, Pollentier, Zoetemelk, Hinault) en aan de vraag hoe Bernard Hinault stand zou houden tegen de gevestigde orde. Dat gebeurde op een uiterst degelijke, maar weinig spectaculaire manier met uitzon dering dan van zijn prestatie in de beide tijdritten. Overwinningen in deze specia liteit echter moeten het, hoe fraai ze ook zijn, qua algemeen kijkgenot altijd afleg gen tegen de directe man-tegen-man-ge- vechten, zoals die zich uiten in bruisende etappes. Bernard Hinault had het ook niet no dig om buiten zijn favoriete onderdeel van bet tijdrijden, nog eens iets extra’s te ondernemen. Zijn tegenstanders im mers schakelden zichzelf een-voor-een uit. Het werd derhalve geen Tour de France van de knetterende krachtsex plosies, maar meer - doch het had zeker zijn grote charme - een afvalkoers. Tot de grote plus-punten van de nieuwe wielervedette behoort de eigenschap van zelfbeheersing in zijn koersprogramma. Ondanks zijn grote successen van vorig jaar die hem tot een gewild object van organisatoren maakten, werkte Bernard Hinault een mager schema af. Hij reed wat voorjaarskoersen, deed de Ronde van Spanje (die hij won) en nam daarna ar beidzame rust (wat kleine koersjes als trai ning) tot kort voor de Tour. Ook daarmee viel Bernard Hinault op, in een tijd waarin de meesten zich van februari tot septem ber uitsloven omdat Eddy Merckx ze dat voordeed. Bernard Hinault hield zich in en spaarde krachten. Ook nu criteriumbazen met vet te contracten zwaaien weet hij de verlei ding te weerstaan. Hij stort zich niet in de karavaan die vermoeiende reizen maakt naar de kermiskoersen, maar werkt een uitgebalanceerd schema van maximaal 20 wedstrijden af. Aan dat beleid is de invloed van zijn ploegleider Cyrille Guimard niet vreemd. Onder de knoet van Merckx immers er- vaarde Guimard wat het is om overal te willen rijden en alles te willen winnen: hij ging er onder door. Hinault: „Ik ben me er terdege van be wust dat de inspanningen aan de top van de wielersport veel van iemand vragen. Daarom zal ik zuinig met mezelf omsprin gen. Ik geef me als coureur hooguit nog Daarbij past een compliment aan het adres van de in de afgelopen weken zo zwaar gekritiseerde Tourbazen Jacques Goddet en Felix Levitan, die erin slaag den een bijzonder goede route uit te zetten. Het parcours blonk uit door een evenwicht in de zwaartepunten van het tijdrijden. De vlakke ritten en de berge tappes. In de rit van Grenoble naar Mor- zine werd overigens weer eens bewezen dat niet de organisatie via het parcours de wedstrijd maakt, maar dat de cou reurs dat doen met hun werkzin. De acht bergen, die deze 17de rit telde, fungeer den niet als scherprechter om de uiterst simpele reden dat de renners dat niet wilden uit angst en lijfbehoud. Een paar stevige beklimmingen in de finale, bie den meer kans van slagen op grote strijd dan wat Goddet en Levitan tussen Gre noble en Morzine projecteerden. Een succes in het concept was zeker ook de ploegentijdrit, waar tevoren met zoveel schrik tegenaan was gekeken, maar waarvan men na de praktijkerva ring niet anders kon dan erkennen dat het een schitterend onderdeel was. Dit na-oorlogse debuut van Desgranges’ vondst is voor herhaling vatbaar, maar dan zou er tegenover de inspanning een grotere honorering in tijdvergoeding moeten staan. In elk geval beloofde de Tourdirectie om er in de aanloop naar de volgende Ronde sterk rekening mee te zullen houden. reede etappe: gele trui Raas. jerde etappe: le Thaler, 5e Knetemann. lerde etappe: le ploegentijdrit, gele trui Thaler, ijfde etappe: 2e Karstens, gele trui Thaler. ■sde etappe: 2e Knetemann, gele trui Knete- ann. ivende etappe: gele trui Knetemann. egende etappe: 2e Raas. iende etappe: le Lubberding, 3e Raas. Ifde etappe: 6e Kuiper. waalfde etappe: 2e Raas, 5e Karstens. ertiende etappe: le Wellens, 8e Kuiper. - Oertiende etappe: 7e Kuiper. estiende etappe: le Kuiper, 6e Lubberding. eventiende etappe: 2e Wellens, 5e Lubberding. chttiende etappe: le Knetemann, 3e Wellens, egentiende etappe: 2e Raas. wintigste etappe: 3e Knetemann, 4e Wellens, weede deel eenentwintigste etappe: le Wese- ael. erde deel eenentwintigste etappe: le Raas, weeëntwintigste etappe: le Knetemann, 3e ubberding. Untenklassement voor ploegen 1. ubberding winnaar witte trui. plaats algemeen ploegenklassement. idividueel eindklassement: 6e Wellens, 8e Lub- trding. In de dagen na dat stormachtige nieuws, waarvoor Pollentier zorgde door betrapt te worden bij een poging tot fraude, is het al zolang in discussie zijnde onderwerp van de stimulantia uitvoerig besproken in de Tourkaravaan. Renners en ploegleiders die zich door Pollentier onrecht aangedaan voelden in de publie ke opinie, maakten zich druk om het tegendeel te betogen. Daaromheen: dege nen die meenden dat het overtuigende bewijs in daad en woord was bewezen. 1,50 >,50 \oo ),00 1,70 1,20 i,50d .,80 M5,Ö >,00 -- 1,00 1,20 .50 1,50 13U 1,50 ,10 ,00 .00 ,30 ,30b .50 ,10 ,00 .50 ,00 ,50 ,50 ,50 ,10 50d ,50 ,50 ,00 50d ,50 ,00 00 ,50 ,70 ,40 90 50 20 80 00 20 00 00 mezelf omspringen Ik zal zuinig met jy Joop Zoetemelk (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. In de beroepswielersport I is - onderx verwijzing naar de naam Merckx - de discussie over het begrip „nivellering” een al jaren actueel onder werp. Model voor de theorieën staan daarbij de koersbeelden van de belan grijkste wedstrijden: de klassiekers en de rondes. Bijna aan het eind van die cyclus heeft de Tour de France, de meest lerenommeerde krachtmeting van elk seizoenprogramma, nadrukkelijk in het teken van dat thema gestaan. maar in de afdaling was ik er altijd weer bij”. PARIJS. Op de zonovergoten Champs Elysées in Parijs tussen Place de la Concorde en de Are de „Hinault- Triomphe”, merkte Jacques Anquetil >206 ion op; „Bernard Hinault bezit de klasse om het record van Merckx en van mij te breken”. Dat zou betekenen dat de nu nog 23-jarige Breton minstens zes keer en Merckx zijn samen houder van het re cord met vijf overwinningen. s? Jacques Anquetil laats van Henk Lubberding 3000. Het totale aantal overwinningen (11) racht samen 22.000 in de kas, voor ze in dagen gele trui krijgt de ploeg 5000, t fond» I w'tte trui van Henk Lubberding is aan ig- en eindprijzen goed voor in totaal 6000, de lange tijd dat de eerste plaats in >t ploegenklassement werd bezet maakte 37j 5000 rijker en de tweede plaats in het ndploegenklassement bracht 4500 op. Alleen al aan deze prijzen incasseert de 3,00 112J 5,50 3,00 131J 1.42 3,00 HU 9,00 820 0,50 8,00 5,80 1“ 8,50e «J 0,00 Hl 2,00e V 4.50 72J 1,00a 3U 3 20 52J| 2,90 i3ij de tour gaat winnen. Anquetil 8,70 2,00 1001 3.80 381 2,40 uy 120 70| 5.50 1342 HJ i,< •“j 30,1 «0,S Hl «4,« 40,01 37,0 SM ,00d 49,8t 38,0 12U r 40JI U «51 158J» Jbj PARIJS. De grote successen in deze 190,n our hebben uiteraard voor de renners ai in Peter Post aangename financiële ge- olgen. Behalve verhoogde startgelden en in nog te bepalen premie van de sponsor ‘mi lelden de Raleighrenners vele duizenden ildens over aan hun inspanningen. 385 Hoe groot de Tour-verdiensten precies r - 183$ le'd J°sé de Cauwer de boeken van de 3W Ioeg bij, maar deze keer begon hij er niet 97| m), maar enkele vette bedragen waren in arijs zo uit de prijzenlijst te lichten. De sde plaats van Paul Wellens in het eind- 2«o.ii assement leverde 5000 op, de achtste jgg’jj llonb T 1 <T f QflOO 1331 348.0 b sramff ■it Bernard Hinault

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9