5 Hoe groter hoe mooier Joe Oil in Berg en Dal: \99 c U Gerechtelijke acties worden opgeschort Slangakkoord naast nieuw monetair systeem tussen de bedrijven ckxx Kwaliteit streekvervoer kan beter I Koffie en suiker steeds goedkoper Fietskartel staat Als u uw satépennen meer lagere prijzen in de weg Vaak raden naar samenstelling van saté wilt gebruiken, moet u er maar eens kipfilet aan prikken. Andriessen in Europese ministerraad: Guerrillastrijders gedood in hoofdstad Rhodesië College Rotterdam wil strengere controle op zeetankschepen EwSBImM 13 19 7 8 JULI 2 5 dinsdag ECONOMIE I (Van onze redactie economie) 30 Gebruik'm goed. Consumentenbond: LONDEN. De koers van de dollar is gisteren op de voornaamste wisselmarkten in Verlaging Pandbrieven Rundvlees Annulering Pensioenfonds Shell Melk Faillissement BRUSSEL. Nederland vindt dat het huidige monetaire slangak koord kan voortbestaan naast een nieuw Europees monetair systeem. Dat geeft complicaties, maar ons is dat wel de moeite waard, zei minister Andriessen (Financiën) in de Europese ministerraad. West-Europa weer onder zware druk konten te 251. KJ w 592 731 38.0 vervangen door een „mandje” van valuta’s. staan als gevolg van het bericht dat monetaire .S deskundigen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) tot de conclusie a< zijn gekomen dat de dollar als rekeneenheid L voor de prijzen van ruwe olie moet worden Dollar weer onder druk DEN HAAG (ANP). De Consumen- Uit het onderzoek, dat wordt gepubli- tus, bleek overigens wel dat geen enkel Minister Andriessen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) pttpost genotw 380,00 j 3,55 Dr. Witteveen werd reeds in 1973 be noemd tot commissaris van Koninklijke Olie, maar hij legde deze functie neer in verband met zijn benoeming tót directeur van het IMF. x-claim, laten. naar de kwaliteit van het streekvervoer in Nederland. Bij een onderzoek onder negentien busbedrijven kwamen twee be drijven, de Twentscbe Elektrische Tram- wegmij en de Zuidooster Autobusdien sten, uit de bus als „beter dan gemiddeld” en vier als „slechter dan gemiddeld”: de Friese Autobus Maatschappij, de Noord- Het is tegenwoordig mode in New York om een zo groot mogelijke transistorradio te hebben. De nog maar net draagbare radio is een statussymbool dat men meer en meer in de straten van de toch al lawaaierige stad te zien krijgt. Vanuit het Japanse bedrijfsleven is er gistereq bij de regering op aangedrongen iets tegen de nieuwe waarde vermindering van de dollar ten opzichte van het Japanse geld te ondernemen. Onder andere de Japanse Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Federatie van Economi sche Organisaties (Keidanren) lieten zich in die zin uit. actief met de handel zal blijven bemoeien om al te grote koersschomelingen te voorkomen. Volgens een functiona ris van de bank zal de omvang van de interventie worden bepaald door het verdere verloop van de koersen van dollar en yen. DEN HAAG. Volgens de woordvoerder van Joe Oil, het bureau Hill and Knowlton Nederland BV te Den Haag, zullen alle gerechtelijke acties van het Russische exportbedrijf van olie „Sojuzneft Export” tegenover Joc Oil worden opgeschort. Dit komt omdat de advocaten van Joe Oil al enige tijd in bespreking zijn met de Duitse advocaten van de Russen, het kantoor van dr. Lehne in Dusseldorf, omtrent een regeling van het geschil. De Russen zeggen ruim honderd miljoen dollar te goed te hebben van Joe Oil voor geleverde, maar nooitbetaalde olie. De oliehandel daarentegen zegt dat de Russen de olie niet of te laat hebben geleverd. noteringen van rond de 4,40 frank voor de dollar opgege ven. Dat was ruim drie centime lager dan bij het slot van vrijdag. Grote omzetten kwamen echter niet tot stand. Van steunaankopen van dollars viel niets te bespeuren. In Zürich werd geopend op ruim 1,77 frank na een slotkoers van vrijdag van iets boven de 1,79 frank. In Londen zakte de koers van de dollar tot onder de 199 yen, tot 2,03675 mark en tot 1,767 Zwitserse frank. Het pond sterling schoot aanvankelijk omhoog tot boven de 1,93 dollar maar zakte later iets. Vrijdag werd gesloten op ruim 1,91 dollar. materiaal Joe Oil en dr. Lehne onbekend zijn. De Nederlandse advocaat van „Sojuz neft Export”, mr. Fruytier, heeft in dit verband geen enkele instructie van dr. Lehne ontvangen. Beide advocaten heb ben zelfs nimmer contact gehad, aldus Hill and Knowlton. Mr. Fruytier heeft vorige week meege deeld dat hij nog twee weken wilde wach ten met het verzenden van de stukken naar de officier van justitie te Arnhem. Hij zei toen dat er nieuwe stukken boven water waren gekomen, die voor hem zeer belang rijk waren en voor Joe Oil zeer nadelig. Joe Oil heeft het indienen van een straf klacht steeds een oneigenlijk pressiemid del genoemd. Een woordvoerder van de oliehandel verklaarde dat „dit zakelijk ge schil van mening met strafbare feiten niets te maken heeft”. De stadsbestuurders willen, dat de con trolelijst bij de overslag van gevaarlijke stoffen die thans op vrijwillige basis wordt gehanteerd dwingend wordt voorgeschre ven. De controlelijst bevat voorzorgsmaat regelen om morsingen die tot een gevaar lijke situatie kunnen leiden te voorkomen. De controlelijst voldoet volgens het col lege niet meer, omdat het invullen ervan niet dwingend is voorgeschreven en qua indeling onduidelijk is over de verant woordelijkheid van gezagvoerder en stu wadoor. Bovendien wordt niet aangegeven dat een aantal belangrijke zaken, zoals pompsnelheden, noodprocedures en com municatiemogelijkheden, vooraf schrifte lijk moeten worden vastgelegd. Het havenbedrijf heeft samen met de inspectie van de havenarbeid in overleg met het bedrijfsleven een nieuwe veilig- heidscontrolelijst met toelichting opges teld. De lagere koffieprijzen zijn volgens deskundigen het gevolg van het uitblij ven van vorst in de Braziliaanse koffie- streek Parana. De kans op een rijke oogst wordt daarmee groter. Tevens heeft de vaste koers van het Britse pond sterling een drukkende invloed op de koffieprijzen en tonen de koffie- branders zich niet erg kooplustig. De huidige koffieprijs is nog maar een fractie van de recordprijs van bijna 4300 pond sterling per ton die in maart vorig jaar werd genoteerd. Voor ongeraffineerde suiker werd gisteren in Londen een prijs opge maakt van slechts 82 pond sterling per ton vergeleken met de recordprijs van 650 pond sterling per ton -in november 1974. De jongste suikemotering is de laagste sinds december 1972. Het Deens disconto is gisteren met 1 percent verminderd tot 8 percent, aldus een bekendmaking van de nationale bank. De daling was de eerste sinds 3 maart 1977. De nationale bank verklaarde dat de maat regel het gevolg was van een verbetering van de handelsbalans en de nationale re serves. Tevens is de inflatie minder gewor den. Zweden verlaagde vorige week zijn disconto van 7 tot 6,5 percent. De Nederlandse Scheepshypotheekbank NV gaat met ingang van 25 juli de koers van afgifte van haar 7,75 pet pandbrieven 1977 per 1981-1985 verlagen van 99 pet tot 98,5 pet, aldus de bank. De interventievoorraden aan rundvlees in de verschillende landen van de Europe se Gemeenschap lopen duidelijk terug, zij het dat momenteel nog maar weinig meer dan 300.000 ton in de koelhuizen is opgesla gen. Sinds medio 1973 is door de interven tiebureaus in de verschillende lidstaten ongeveer 1,3 miljoen ton rundvlees overge- nomen. De grootste voorraden treft men momenteel aan in Duitsland met 120.000 ton en in Ierland met rond 66.000 ton. De Koninklijke Shell Groep heeft een overeenkomst met Indonesië inzake de ontginning van kolenreserves in het zui den van Sumatra opgezegd. De directeur van de Indonesische nationale kolenmaat schappij PN Tambang Batoebara, Adnan Koesoema, heeft dit gisteren meegedeeld. Hij zei dat met de uit 1975 daterende overeenkomst ongeveer 1,2 miljard dollar was gemoeid. Volgens Koesoema heeft het besluit van Shell te maken met de geringe mogelijkhe den voor export van de kolen die op Suma tra worden gedolven. De pensioenverplichtingen van de Stich ting Akzo-Pensioenfonds zijn in 1977 ge groeid van 1.417 mln tot 1.592 mln. Tegenover deze toeneming van de ver plichtingen stond echter een groei van het vermogen van 1.117 mln tot 1.252 mln. De inkomsten hieruit namen toe van 65 mln tot 85 mln. Mede door andere baten en lasten steeg het positieve saldo van het fonds van 23 tot 36 mln. Vaststaat dan ook dat het fonds volledig aan zijn ver plichtingen kan voldoen, aldus het verslag over 1977. ‘chnische fouten .koersen, voor dit >men etrt uus aan. ROTTERDAM (ANP). Het college van B. en W. van Rotterdam heeft de gemeenteraad voorgesteld de havenve rordening met betrekking tot de veilig heidsvoorschriften voor zeetankschepen te wijzigen, zodat er een strengere contro le komt op de overslag van gevaarlijke stoffen. In een op 18 augustus te houden alge mene vergadering van de aandeelhouders zal worden voorgesteld dr. H. J. Witteveen, ex-directeur van het Internationale Mone taire Fonds, weer te benoemen tot com missaris van NV Koninklijke Nederland- £che Petroleum Maatschappij, aldus Shell. In het eerste halfjaar van 1978 is in Nederland ruim 5,66 miljard kg. melk af geleverd, wat vergeleken met vorig jaar, toen de afleveringen in de eerste zes maan den ruim 5,35 miljard kg. bedroegen, een stijging betekent van omstreeks 6 procent. Het quantum melk dat in de directe vorm (drinkmelk, yoghurt, koffiemelk en room) werd geconsumeerd, was met 973 miljoen kg iets groter dan in de eerste zes maanden van 1977, toen dit 970 miljoen kg. was. 31 W 121) w il 661 Huub Frissen van de Industriebond NKV heeft gisteren desgevraagd gezegd te verwachten dat morgen het faillissement wordt uigesproken over de Astensche ij zer- en metaalgieterijen b.v. in Asten. De 23 werknemers van het bedrijf hebben zaterdag van directeur W. Kabout schrifte lijk te verstaan gekregen dat de gieterij gisteren al gesloten zou zijn in verband met opgelopen schulden. In de brief kre gen de werknemers voorts het advies zich maar te melden bij het arbeidsbureau. De Negen werden het gisteren in Brussel eens over een „ruime opdracht” aan de deskundigen die verder moeten studeren op een plan voor grotere Europese mone taire samenwerking, dat op de Europese top van Bremen werd aanvaard. De studie is opgedragen aan het Mone taire Comité van de Gemeenschap en aan het Comité van Presidenten van Nationale Banken van de Negen. Alternatieven voor onderdelen van het Frans-Duitse plan voor Europese monetaire samenwerking zullen daarbij ook kunnen worden beke ken. Eind oktober hopen de ministers van Financiën het eens te kunnen worden over aanbevelingen aan de Europese Raad van regeringsleiders, die begin december in Brussel bijeenkomt. SALISBURY. Zwarte nationalisten en veiligheidstroepen hebben in de Rho- desische hoofdstad Salisbury gevechten geleverd waarbij drie guerrillastrijders gedood zijn, zo heeft de Rhodesische poli tie gisteren meegedeeld. Het was voor de eerste keer in zes jaar dat zwarte vrijheidsstrijders wisten door te dringen tot in Salisbury. In Frankfort begon de handel in dollars gisteren op een peil van iets boven de 2,04 mark. Dat was al heel wat lager dan de slotkoers van ruim 2,05 mark van vrijdag maar toch zakte de notering van de dollar in het begin van de handel nog tot 2,0365 mark. Ook in Frankfort was de stemming nerveus. Opgemerkt werd dat de dollar niet alleen ten opzichte van de yen en de mark daalde maar ook in vergelijking met het pond sterling, de Franse en de Zwitserse frank. In Parijs werden enige tijd na het begin van de handel 1,00 1,50 1,50 1,42 ),00 >,50 r.80 ),30 ',50e 1,00 !,50 1,00 ',80b >,50 1,50 1.00 1.80 ,00h 1,80 1,00 1,20 1,50 1,30 1,50 DEN HAAG (ANP). De consumenten worden benadeeld door het reglement van het Centraal Bureau voor de Rijwielhan del (CBR). Dat schrijft de Consumenten bond in de Consumentengids van augus tus. Het reglement van het CBR bevat aller lei bindende voorwaarden voor de prijzen en leveringsvoorwaarden van fietsen, waaraan de rijwielhandelaren zich moeten houden. Doen ze dat niet, dan krijgen ze van bepaalde merken geen fietsen geleverd. De Consumentenbond had een paar jaar geleden bij de Europese Commissie in Brussel een klacht ingediend tegen het CBR-kartel. De Europese Commissie kwam na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie dat het kartel in strijd was met EEG-regels. Maar voor de Europese Commissie tot zijn uitspraak kwam, had het CBR zijn reglementen op enkele punten gewijzigd. Dat had tot gevolg dat de Commissie zich weer over het reglement moest gaan bera den. Zolang de Commissie zich aan het bera den is, aldus de Consumentenbond, kan het CBR ongehinderd zijn gang gaan. En dat doet het ook, zo heeft de Consumenten bond geconstateerd. Andriessen verwacht dat tegen die tijd een „echte stap voorwaarts” kan worden gezet, ondanks het feit dat de technische problemen zeer groot zijn. Zoals gemeld, voorzien de Frans-Duitse plannen in de stichting van een Europees Monetair Fonds van circa 125 miljard gulden en een stelsel van afspraken om de koersen van de nationale munten van de Negen te on dersteunen, uitgaande van een bepaalde spilkoers. 1,00 >.00 f,40 >,50 !,0u£ 1,60 >,00 >,00 1,50 1,00 >.80 f,80 ’.50 1,00b 13D) 1,00 1,30e 1,00 ),50 1,10 1,50e 5,00 i,00d 15?) 1,50 1,50 5,00 1,00 l.OOd 1,00 1,60 5,50 7,00 5,00 2,50 7,00 5,50 1.00 5,00 1,50 5,50 2,50 8,00 8,50 7,50 1,50 4,00 5,00 2,70 ),00 3,50 3,50 ),00e De gevechten zouden vrijdag en zater dag plaatsgevonden hebben in de zwarte woonsteden Mufakose en Highfield. De politie schoot drie guerrillastrijders dood. Twee zwarten werden gevangengenomen. Volgens sommige berichten ging het om een groep van zes man, die er op uit was zwarte leden van de zogenaamde over gangsregering te doden. Het geschil tussen Joe Oil en het Russi sche exportbedrijf werd twee weken gele den bekend toen een Amsterdamse advo caat, mr. J. L. M. Fruytier, namens de Russische oliemaatschappij „Sojuvneft Export” een strafklacht indiende bij de procureur-generaal in Arnhem tegen „Joc Oil BV”, een oliehandel in Berg en Dal. Voor het eerst sinds ongeveer tweeënhalf jaar is de koffieprijs op de wereldmarkt gedaald tot onder de dui zend pond sterling (4265 gulden) per ton. De belangrijke „Robustas”-soort noteerde op de Londense koffiemarkt van gisteren 961 pond sterling voor levering in maart volgend jaar. DEN HAAG (ANP). Met de aandui dingen op kant-en-klaar saté is het droe vig gesteld. Dit concludeert de Consu mentenbond uit een onderzoek naar de inhoud van 36 verpakkingen kant-en-kla- re saté. Uit het onderzoek bleek dat op 22 van de 36 verpakkingen niet stond hoe veel vlees erin zat, terwijl op 14 verpak kingen geen totaalgewicht was vermeld. En bij zeven verpakkingen mag de consu ment raden of er nu kippe- of varkens vleessaté in zit. Waar wel iets werd gezegd over de ver pakte hoeveelheid, was het vermelde ge- weiht vaak aan de hoge kant, aldus de Consumentenbond in de consumentengids van augustus. Een panel van vleeskenners werd door de onderzoekers „losgelaten” op de saté. De saté werd beoordeeld op smaak, mals heid, bewerking en verzorging. De panelle den proefden bij veertien verpakkingen een frituursmaakje, dat er op duidde dat de fabrikant het frituurvet niet snel ge noeg had ververst. Vijf merken kregen de beoordeling „stug en droog” mee en veer tien de vermelding „sponzig”. Het eerste komt, aldus de Consumentengids, doordat het vlees te weinig gepekeld is, het tweede doordat het vlees juist teveel gepekeld is. Volgens de Consumentenbond kan de saté-eter zich niet in de vingers snijden bij aankoop van varkensvleessaté van Van Eerde en Frost en bij kipsaté van Gij sen, Haasnoot, Hebro en Ross. I 1.00b 371,00 j .vroeg vertrek kan voor de op tijd bij de halte arriverende passagier onaangename gevolgen hebben. Bij veel bedrijven moet volgens de bond iets worden gedaan aan voorzieningen voor het opbergen van omvangrijke baga ge, het afroepen van stopplaatsen en aan goede mogelijkheden voor het stallen van een fiets bij de halte. Volgens de woordvoerder van Joc Oil hebben de Russen in september 1977 de vordering op Joc Oil ter incasso overge- dragen aan het Westduitse advocatenbu reau in Dusseldorf. Zij zeggen tevens dat het bestaan van enig belastend materiaal, dan wel een nieuwe bron voor belastend Voor levering in mei 1979 werd een prijs opgemaakt van 959 pond sterling per ton en voor levering juli slechts 945 pond sterling per ton. Op 23 juli vorig jaar liepen de vergelijkbare koffienote- ringen uiteen van 1825 tot 1860 pond sterling per ton. Op de belangrijkste goudmarkt van West-Europa, de Londense* is de prijs van het edele metaal als gevolg van de druk op de dollar sterk gaan stijgen. Geopend werd op 195 dollar per ounce (31,1 gram), 3,85> dollar boven de slotnotering van vrijdag. Na korte tijd steeg de prijs tot 195,60 dollar. Dat is niet zo ver meer van de hoogste prijs die ooit in Londen voor goud werd betaald, namelijk 197,50 dollar op 30 december 1974. Ook elders in Europa en het Verre Oosten stegen de goudprijzen. Ook in Tokio heeft het Amerikaanse geld het gistermor- gen zwaar te verduren gehad. De koers bereikte een nieuw na-oorlogs dieptepunt hoewel de Japanse centrale bank ),00d 52| rest. Volgens de Consumentenbond is het be langrijk dat de busbedrijven er op gaan toezien dat de bussen ook werkelijk vol- ot. fondi igens de dienstregeling rijden. Het kwam nog al eens voor, zo bleek bij het onder zoek, dat bussen te vroeg of te laat van eqn bepaalde halte vertrokken. Vooral een te 1121 5“ 13Ö c 182J 391 - 99J 1«U 351 1151 1351 64j ongeveer een half miljard dollar uit de markt nam om een 47T w Mi nanaei op een Koers van iy»,iu yen per aoiiar na een ,00a 81, opening van 200,10 en een slotkoers van vrijdag van 201,25 3U 534 71,1 88.1 1961 601 53J 1231 5ii tenbond heeft een onderzoek ingesteld 136J 61 931 601 145J 951 53 58. 181. a west-Hoek, de Automaatschappij Zeeland en de Limburgse Tramweg Maatschappij. ceerd in de Consumentengids van augus- 260. 187, bedrijf op alle punten beter was dan de rest. 3511 II al te snelle koersval te voorkomen. Toch eindigde de handel op een koers van 199,10 yen per dollar na een yen. De stemming was erg nerveus. De totale omzet 8i«; bedroeg naar schatting 900 miljoen dollar. 53, 83; De Japanse centrale bank heeft meegedeeld dat zij zich .541 ff: 1,1 391 8

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13