Hoogte van nota’s voor groep moeilijk verteerbaar Vo Grootste deken van de wereld Ongekend groot aantal openstellingen Industrie niet van gevaar overtuigd V: ho 1R( rei Weinig condooms voldoen aan nieuwe wettelijke eisen M tei s Verbieden Toegegeven Beperkt 14 BINNEN- EN BUITENLAND i <m j u 1.1 DIN w I „Als doktor twee n beteke zou ki seizoei Kuipei (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De overheid zou wel iets meer informatie kun nen verstrekken over gevaarlijke stoffen in toiletartikelen dan tot nu toe gebeurd is. Het omstreden ontsmettingsmiddel hexachloro feen bijvoorbeeld is bij de consu ment nog nauwelijks bekend ter wijl het in tal van toiletartikelen wordt gebruikt. Nederlandse des kundigen brachten er enkele ja ren geleden een rapport over uit, waarna het gebruik in ons land aan banden is gelegd. De beper kingen zijn in 1976 weliswaar in het staatsblad gepubliceerd,maar het lijkt onwaarschijnlijk dat veel verbruikers dit onder ogen heb ben gekregen. f W L Handelsreizigers vliegen elkaar in de haren d Chemische wereld viert jubileum met open dag In Londen werd deze week de laatste hand gelegd aan de grootste deken van de wereld, die is vervaardigd uit 20.000 gekleurde HET NIEUWS HEXACHLOROFEEN WEER IN A Slechts bij zeven van de achttien onder zochte typen troffen de onderzoekers geen lekke exemplaren aan. Twaalf merken voldeden niet aan de in het ontwerp-be- sluit gestelde eis voor de sterkte van het materiaal. Zeven voldeden niet aan de opblaastest. „En dan te bedenken dat wij de eisen van het ontwerp-besluit eigenlijk al aan de lage kant vinden”, aldus de Consumentengids. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Zaterdag 7 oktober wordt een dubbel jubileum in de chemi sche wereld gevierd met een „open dag” in een groot aantal laboratoria en chemi sche bedrijven. In een omvang die eerder produkten verwerkt Een wetenschappe- lijksbureau in de Verenigde Staten ver mengde de grondstof in voedsel voor rat ten en een deel op tienduizend delen voed sel bleek voldoende om beschadiging van hersenen te veroozaken. In het bloed van baby’s, gewassen met zeep waarin het ontsmettingsmiddel zat, bleek de helft van de hoeveelheid te zitten die de ziek geworden ratten was toegediend. in ons land niet mogelijk was zal het publiek kennis kunnen maken met het vaak zo onbekende werk van chemici in allerlei ogenschijnlijk „geheimzinnige werkplaatsen”. medicinale zeep in Nederland levert, uitte zich eveneens kritisch over de berichten uit Frankrijk en de Verenigde Staten. Het bedrijf deed twee procent hexachlorofeen in de medicinale zeep die vooral veel in ziekenhuizen wordt gebruikt. „We gebrui ken het middel al meer dan 30 jaar en er is nog nooit een klacht binnengekomen”, al dus de woordvoerder van Unicura. De bevindingen van de Nederlandse des kundigen die moesten vaststellen of en in welke mate hexachlorofeen gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid zijn nooit officieel bekendgemaakt, althans niet in brede kring. De moeder die haar baby wil verzor gen en de patiënt in het ziekenhuis hebben toch recht op iets meer informatie. listendiploma en 5000 gediplomeerden van het leerlingstelsel VaPro, die hun oplei ding in de praktijk kregen. Zij werken op een breed arbiedsterrein, niet alleen in chemische bedrijven, maar ook in de voedings- en gezondheidssector en ten behoeve van het milieu. Van hen werkt ongeveer 40 procent bij het bedrijfsleven, even veel bij het onder wijs en 6 pet. bij departementen, provin cies en gemeenten. De overige werken in ziekenhuizen, bij TNO enzovoort. Er is, ondanks de economische moeilijk heden, nog altijd vraag naar toxicologen (onderzoek naar mogelijke giftigheid) en technologen. De laatsten zijn chemische ingenieurs die met het „ijzer”, zoals de procesinstallatiès van de bedrijven wel eens worden genoemd, kunnen omgaan. In de chemische industrie in Nederland werken ongeveer 96.000 mensen in allerlei beroepen. Zij produceren voor ongeveer 20 miljard, waarvan ongeveer 80 pro cent wordt geëxporteerd. De laatste jaren investeerde de chemi sche industrie voor gemiddeld twee mil jard gulden in nieuwe of te vernieuwen installaties. Hiervan is rond 200 miljoen per jaar bestemd voor milieubescherming, zoals waterzuivering. Deze bedrijven maken voor het grootste deel halffabrikaten die door andere indus trieën worden gebruikt om eindprodukten te maken, die variëren van autobanden tot geneesmiddelen, van textiel tot drukinkt. het om declaraties gaat. Er wordt naar hem geld overgemaakt, zonder dat de administratie weet dat het om verblijfskosten gaat. Geconstateerd wordt, dat een bestuurslid werk zaamheden op het bureau van de vereniging ver richt en daarvoor in totaal op zijn bankrekening bijna 1000 overgemaakt krijgt. „Enigszins ont hutst was de afgevaardigde van de controlecom missie, toen hij van de medewerkers op de admini stratie moest horen, dat het de bedoeling was deze betalingen zwart te doen”, staat er. De accountant bleek hiermee geen genoegen te nemen. Hij boekte het bedrag op de balans t.b.v. de sociale lasten. De kascontroleurs voelen zich daardoor om de tuin geleid. Maar ook hier: de notulen spreken niet over deze uitbetalingen. Ook werd een steunfraude ontdekt. Aan de werk ster werd zwart loon betaald, d.w.z. over dat loon werden geen belastingen en sociale lasten betaald. De algemene penningmeester hierop geattendeerd, bezwoer de kascommissie, dat het aankaarten van deze zaak voor een heel gezin ernstige financiële gevolgen zou hebben. „De zwarte betalingen hielden verband met het feit, dat de echtgenoot van de werkster een bijstandsuitkering ontving, die bij witte betaling van het loon weer in mindering zou zijn gebracht”, aldus de rapporteurs. „Bij wit loon zou mevrouw dus voor niets werken”, zou de pen ningmeester hebben gezegd. De penningmeester die dit opmerkte is de huidige voorzitter, de heer Gris- nigt. Geattendeerd wordt ook op het feit, dat arbeids overeenkomsten ontbreken voor die bestuursleden, die voor hun functie worden betaald. De contro leurs vallen ook over de grote stijgingen van deze salarissen in 1976. Wegens het ontbreken van vol doende gegevens zet de commissie achter het hoofd stuk salarissen een groot aantal vraagtekens. Ook het personeel weet het niet. Dat doet de controleurs de uitspraak doen, dat er iets mis is in de sfeer tussen bestuurders en personeel. Een van de mensen, die in het maandblad had gesuggereerd alles voor de vereniging uit liefde te doen, werd aan de tand gevoeld, wat hij dan wel deed op de maandagavonden als het bestuur verga derde. „Het gaat hierbij om broodjes smeren voor de bestuursleden, telefoon verzorgen, drankjes in schenken voor het bestuur”. „Hoe dit te rijmen valt Toiletartikelen en kosmetische artikelen mogen ten hoogste 0,1 procent bevatten. De gewone deodorantzeep (hoogstens één procent) valt hier buiten. In middelen, ken nelijk bestemd voor kinderen beneden drie jaar, alsmede middelen die bij nor maal gebruik met slijmvliezen in aanra king komen, mag geen hexachlorofeen aanwezig zijn. Dat geldt onder meer voor mondverzorgingsmiddelen, zoals tandpas ta en voor de zgn. intiemsprays. In deodo- ranten (geen spray) mag niet meer dan een half procent van het ontsmettingsmiddel zitten. Dan moet er uitdrukkelijk bij ver meld worden „niet toepassen op verbran de of anderszins aangetaste huid”. bruik bevat chlorofeen”. De aandui dingen moeten op de buitenzijde van de verpakking goed leesbaar zijn en op een duidelijk zichtbare plaats zijn aange bracht. met diners van 30 of meer van de algemeen voorzitter op de maandagen staat enkele regels verder. Zo tegen het einde van het rapport worden veel vraagtekens gezet achter de reizen die een bestuurs lid maakt naar de zustervereniging in Oostenrijk. De kascontroleurs wilden wel eens weten, waarom de betrokkene driemaal naar Oostenrijk moest rei zen in anderhalf jaar tijd en wat daarvan wel de tastbare resultaten waren. De commissie kwam echter niet verder dan het stellen van de vraag. Op de laatste pagina van het rapport doen de controleurs een aantal aanbevelingen. Zo moet de voorzitter alle hotelrekeningen terugbetalen, moet het bestuur verboden worden het ex-bestuurslid nog langer als serveerder te gebruiken, moeten de gedeclareerde reiskosten worden teruggestort, de helft van de drankrekeningen moet uit de zakken van de bestuurders worden teruggehaald enz. De „verontrusten” schrijven over al deze zaken een open brief aan de leden van de NHRV, althans voor zover adressenmateriaal beschikbaar is. Op die brief breekt binnen de handelsreizigersclub de ziekte uit. De nieuwbakken voorzitter Grisnigt, bij de NHRV begonnen als kantoorbediende, opge klommen tot algemeen penningmeester en sinds 20 mei voorzitter, zegt, dat de verontrusten onder leiding van de heer Uerz, die niet tot voorzitter werd gekozen, aan het natrappen zijn. „Zij maken zich daarmee tot slechte verliezers”, staat in het maandblad. Het NHRV-bestuur geeft in een verantwoording wel toe zwart loon te hebben uitbetaald. „De belas tingen en sociale lasten zijn door het bestuur nu afgedragen waardoor er in feite niets aan de hand is. Waarom de groep verontrusten de officier van justitie en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst meenden te informeren, is het bestuur niet duidelijk”. Het bestuur zegt niet te hebben geweten, dat de man van de werkster een sociale uitkering genoot, doch was in de veronderstelling dat de man een wao-uitkering had. „Er is dus niet willens en wetens steunfraude gepleegd. Duidelijk is wel, dat de vereniging nu problemen heeft met het vinden gebruiken en die vergeten heeft het staats blad te bestuderen moet voor haar weten schap afgaan op allerlei persberichten. De waarschuwingen op de verpakkin gen zijn wel volledig, maar zonder ver grootglas zijn ze vaak niet te lezen. De Keuringsdienst van Waren heeft bij de besprekingen voor het tot stand komen van de nieuwe bepalingen gepleit voor duidelijke en universele aanduidingen. Dat zou volgens drs. D. H. Lien in Ensche de die wij toentertijd om meer inlichtingen vroegen al met een sticker kunnen; met een korte voor de consument begrijpelijke mededeling. In hun reizigerskoffer hebben de leden van de nieuwe vereniging nog een orderboek extra: in schrijfformulieren voor de nieuwe club. „We heb ben in totaal al 200 adhesiebetuigingen”, zei de nieuwe voorzitter. De voorzitter van de tegenpartij wist te melden, dat slechts vier leden nog maar hadden bedankt. De oorlog binnen de handelsreizi- gersgroep is in volle hevigheid losgebarsten. Waar schijnlijk tot de dood erop volgt. ten in een verontrustend aantal gevallen baby’s met afwijkingen ter wereld brach ten. Nagegaan moet worden, vindt de Consumentenbond, in hoeverre het ge bruik van dergelijke middelen in zieken huizen kan worden beperkt of vermeden. Bij L erop u alleen i maar r de elfd vervolj compli (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse handelsreizigers hebben het niet gemakkelijk. In deze tijd van economische malaise moeten zij vechten om een bladzijde in het orderboek gevuld te krijgen. En als klap op de vuurpijl worden zij de laatste weken ook nog geconfronteerd met een enorme ruzie in eigen gelederen, de Nederlandse Handelsreizigers en Handelsagenten Vereniging NHRV. Een ruzie die zo hoog is opgelopen, dat men elkaar publieke lijk voor verrotte vis uitmaakt. Er is al gesugge reerd, dat dit alles de dood van de handelsreizigers- vereniging zal betekenen, maar aan de andere zijde wordt voorspeld, dat al dat gekrakeel binnen de 3700 leden tellende club het overlijden van de groep verontrusten heeft ingeluid. In oktober 1976 werd in Nederland het gebruik van het ontsmettingsmiddel be perkt. Wij volgden min of meer de bepa lingen van België met een toegestane hoe veelheid van één procent: „Deodorant zeep of deodoriserende zeep. Waarschu wing: niet gebruiken voor kinderen bene den drie jaar vermijd overdadig ge- Jarenlang gold hexachlorofeen als het middel bij uitstek ter bestrijding van bac teriën en het wordt (of werd) in dozijnen PUT week 1 de Roi van-de zijn lir lijk di strijde AMS van hei Amstei weer v Timma den te winnar naar v zenuwe elkaar „Het byrgri gezet, rén m> een rr nog e Maar 1 Tour i AIM den, i werp van kwes vadei nenhi lost. Ma oefen Stars de ce zich l nale een v form; reldk MF weds atlet heeft goed Jos tot d been in st. berei Op ring; Bij d ring; kwaï ogen note< Kleii liep Ha mers gen. kend sprit spro kend plaa Voor de Consumentenbond zijn de nieu we bepalingen niet verstrekkend genoeg. Onderzocht moet worden of hexachioro- feen voor huishoudelijk gebruik helemaal verboden moet worden, vindt de consu mentenorganisatie. Aanleiding tot de uit spraak was het bericht dat verpleegsters in zes Zweedse ziekenhuizen die geregeld hun handen met hexachlorofeenzeep was- Deze open bezoekersdag wordt gehou den omdat de vereniging van chemici (KNCV), die bij het onderwijs, de overheid en in het bedrijfsleven werken, dit jaar 75 jaar bestaat en de vereniging van chemi sche industrieën (VNCI), 60 jaar. Die dag worden, over een groot aantal plaatsen in ons land verspreid, laboratoria opengesteld van universiteiten en hoge scholen, van onderzoekinstellingen als het TNO, van keuringsdiensten van waren en van het hoger onderwijs. Ook een aantal chemische bedrijven zal zijn poorten ope nen. Omdat niet overal een onbeperkt aantal bezoekers kan worden ontvangen, zullen waar nodig, vooraf gratis toegangskaarten verkrijgbaar worden gesteld. Als onderdeel van de jubileumviering wordt ook nog dit najaar in het Instituut voor Nijverheid en ’Techniek te Amster dam een tentoonstelling gehouden over chemie in het dagelijks leven. Het Evoluon zal vanaf januari speciale stands inrichten over chemie. Nederland telt ruim 30.000 hoger en la ger geschoolde chemici: 11.000 afgestu deerden van hogescholen en universitei ten, 5000 van hogere scholen, 600 bezitters van een MTS-diploma, 10.000 met een ana- De fabrikanten weten precies waar ze zich aan te houden hebben en de Keurings dienst van Waren kan vaststellen of ieder een zich aan de voorschriften houdt. De moeder die gewend is een bepaalde zeep met hexachlorofeen voor haar baby te penningmeester weigerde voor bestudering de jaar stukken toe te zenden, omdat de accountant deze stukken nog niet had gecontroleerd. En steeds weer opnieuw, als de kascontrolecommissie om stukken vroeg, werden die geweigerd. Dit blijkt uit het verslag, waarin volgende commissies wordt geadvi seerd daarom maar geen onderzoek meer te plegen en geen rapport uit te brengen en de ledenvergade ring negatief te adviseren. Het resultaat van dit alles is wel geweest, dat de penningmeester geen dechar ge voor zijn gevoerde beleid werd verleend. Het rapport van de kascommissie begint al direct met een schot voor de boeg. Geconstateerd wordt, dat de bestuurders per vergadering voor zo’n 18 aan dranken naar binnen gieten. „Saillant detail hierbij is, dat een dagelijks bestuurder tegenover een medewerker op kantoor stelde, dat hij thuis gewend was whisky te drinken en hij, gelet op het werk bij de NHRV in zijn vrije tijd het bij vergade ringen niet met mindere dranken deed”. En dan: „Een bestuursbesluit over drankinkoop c.q. de ver zorging van de bestuurders met drank is in de notulen van dagelijks bestuur of hoofdbestuur niet te vinden”. Begrijpelijk, dat leden van het bestuur na lezing van zoiets, waarbij nota bene ook nog een roddelende medewerker ten tonele wordt gevoerd, zich de keel dichtgeknepen voelen. Ook de voorzitter blijft niet gespaard. Volgens de kascommissie schijnt hij tijdens de vergaderingen zoveel te drinken, dat hij op kosten van de vereni ging de nacht in een Rotterdams hotel moet door brengen. Bovendien declareert de man autokilome- ters, terwijl hij van de NHRV beschikt over een treinabonnement. Maar, daar blijft het niet bij. De nota’s van het hotel worden nog aangevuld met nota's voor eten en drinken, welke nota’s volgens de onderzoekers wel tot boven de 100 per keer kun nen oplopen. Met zo’n holle bolle Gijs als voorzitter zou je denken eerder te maken te hebben met een gezelligheidsvereniging dan met een categorale vak bond. De kascontroleurs hebben ook aanmerkingen op de reisdeclaraties van de bestuurderen van de NHRV. De kilometer prijs varieert van de een tot de ander. „Blijkbaar kan iedereen bij de NHRV naar eigen goeddunken declareren”, zegt het rapport, dat ook nog op'merkt, dat hierover niets in de notulen te vinden is. De voorzitter van de sectie handelsagen ten spant volgens de commissie de kroon, wanneer Maar weinig condooms voldoen aan de eisen die de wet op de medische hulpmid delen over enige tijd zal stellen. Dit con cludeert de Consumentenbond uit een on derzoek naar achttien typen condooms. De resultaten van dit onderzoek zijn ge publiceerd in de Consumentengids van augustus. In 1967 ontdekten de Amerikanen al dat de stof niet alleen via wonden maar ook via de gezonde huid in het lichaam dringt. Hexachlorofeen is verboden in de VS, evenals in Frankrijk. Een aantal Franse baby’s stierf in 1972 na verzorgd te zijn met talkpoeder waarin een te grote dosis hexachlorofeen voorkwam. De Neder landse industrie die wij destijd om nadere inlichtingen vroegen, sprak van een hek senjacht tegen hexachlorofeen. Unilever en Akzo stopten jaren geleden met het middel omdat zij bang waren voor „emoti onele discussies, waardoor de werkelijk heid uit het oog wordt verloren". Een woordvoerder van Unicura in Weesp die ongeveer 90 procent van de Het enige wat nu vaststaat is, dat binnen afzienba re tijd óf de ene óf de andere groep, maar misschien ook beide groepen die elkaar in de haren zijn gevloegen, ten grave worden gedragen. Wie nu het gelijk aan zijn zijde heeft, is voor een buitenstaander moeilijk te achterhalen. De veront rusten binnen de NHRV, door de óp 20 mei gekozen voorzitter J. Grisnight „een handvol raddraaiers en vuilspuiters” genoemd, hebben de Rotterdamse of ficier van justitie, de Sociale Dienst en de Fiscale Opsporings Dienst in de armen genomen. Deze officials zullen nu hun deskundige kanonnen in stelling moeten gaan brengen, om uit te maken wie gelijk heeft en wie niet. Zoiets krijg je, als je door een neergaande economie over wat meer vrije tijd beschikt, doordat de jacht op orders wat is ingezakt. Op de actie van de verontrusten sloeg het NHRV- bestuur terug, door tien leden van de groep uit de NHRV te zetten. De hoofdman van de verontrusten is de heer W. P. Uerz uit Zevenaar, voormalig voorzitterskandidaat. Hij kreeg op 4 juni 1977 met een aantal anderen de opdracht de boeken van de vereniging te controle ren. Er lag al een stuk wantrouwen tegen het bestuur, nadat een commissie van goede diensten een niet zo erg fraai rapport over het bestuursbeleid had uitgebracht. De kascontrolecommissie was daarom niet van plan om na het drinken van een borreltje de handtekening te zetten onder de stuk ken van de penningmeester. Het werk van de commissie begon al moeilijk. De lapjes. In oktober 1977 riep het Engelse blad Women’s Magazine op om ten behoeve van gehandicapte kinderen een enorme deken te vervaardigen. Het idee sloeg aan en de nu ontstane bedbedekking is goed voor 120 dekens, die verdeeld zullen worden onder de kindertehuizen, ziekenhuizen enz. van een werkster die wel op de loonlijst wil”, aldus de verklaring van het bestuur. Waaruit blijkt, dat,* het bestuur zelfs niet eens weet dat ook de WAO een sociale uitkering is. Wat de drankrekeningen be treft: het NHRV-bestuur deelt laconiek mee, dat de kascontroleurs de in het kantoor aanwezige voor raad niet van het totaalbedrag hadden afgetrokken. Op 26 juni houdt het hoofdbestuur een vergade ring. Daar wordt bij het dagelijks bestuur een motie ingediend met de opdracht tien leden van de groep verontrusten te royeren als lid. De meerderheid van het hoofdbestuur meent, dat deze verontrusten met hun open brief de vereniging in diskrediet hebben gebracht, „waarbij door de woordvoerder van de groep, het lid W. P. Uerz, de meest waanzinnige leugens aan de pers werden verstrekt”. Het dagelijks bestuur besluit met onmiddellijke ingang de heer Uerz te royeren als lid. Het royement van de overige negen verontrusten zal door het dagelijks bestuur worden overwogen indien blijkt, dat deze zich volledig achter hun woordvoerder hebben geschaard. Om dit te onderzoeken werd een commissie ingesteld. Inmiddels was binnen het le denbestand het kwaad al geschied. Het bestuur van een aantal afdelingen trad af. Op 12 juli houden de verontrusten in Zevenaar een vergadering. Daar wordt een nieuwe handels- reizigersvereniging opgericht met als voorzitter de afgetreden voorzitter van de afdeling Gelderland, H. van der Molen. In eerste instantie zal de nieuwe vereniging dienen als onderkomen voor de geroy- eerden en voor degenen die voor de NHRV hebben bedankt. „De nieuwe vereniging zal blijven streven naar het opstappen van het hoofdbestuur van de NHRV”, verklaarde de heer Van der Molen op de avond van de oprichting. De grieven richten zich vooral aan het adres van voorzitter Grisnigt en secretaris Wijma van de NHRV. Gewezen wordt voorts op de zeep G 11 van Unicura die volgens de bond meer dan de toelaatbaar geachte een procent hexachlorofeen bevat. De onder het merk Unicura verkochte zeep bevat overigens nu geen hexachlorofeen meer. G 11 wordt in advertenties vooral voor vakantiegan gers aanbevolen, en is alleen te koop in apotheek of drogisterij. Maar daar kan de consument de zeep kopen zonder dokters voorschrift. Volgens Unicura wordt Gil in diverse Nederlandse ziekenhuizen ge bruikt. PPR-fractievoorzitter Beckers vindt dat staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) maatregelen zal moeten nemen. Strengere maatregelen zou beteke nen dat de deskundigen die het rapport over hexachlorofeen hebben samenges teld niet streng genoeg zijn geweest met hun conclusies. Tenzij de politiek meer tot stand kan brengen dan deskundigheid.' E List weeke gewor Martij zieken bulleti jjL het on I Zwits< emsti; hoofd Hf schou J Bei 1 de str oensc met e< de de plaats sitsjei Tij Afrik niaan pisch in de Kima gandt dig

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14