a kritiek op democratiseringsproces Pereda benoemt Phantom Jet stort neer hoetto thans Westduitse anarchist gearresteerd Drie studenten gevlucht uit Oost-Duitsland beschuldigd van fraude nieuwe regering van Bolivia X“Drie studenten Nieuwe immigratiepolitiek voorgesteld in Australië F onn conferentie ver kapingen ‘3 Volgende week in sda. J’ ■kers. BOLIVIA DELEN DOOR 3 VS betreuren PARABELS Franse nationalisten vernielen kabelbaan staatsgreep in Bolivia 3 1NSDAG 2 5 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 t mi - SANTIAGO (AP). Generaal kistavo Leigh, opperbevelhebber j an de Chileense luchtmacht en Jd van de vier man sterke militai re junta die Chili sinds 1973 re- leert, is gisteren van zijn functies Intheven na in het openbaar kri- ,lek te hebben geleverd op de be slissing van de iunta de terugkeer tot burgerlijk bestuur uit te stel len. lerve t ond( omst i iten l undigi ?ens e in woo rder di m. door Nico Scheepmaker •valk Reilen istolei moord n huis in el het li* eplaatste luitenant met bijl- >oa was. aeun aristei Bred trijfël Junta-lid Chili afgezet JUAN PEREDA 1 BHOETTO Kremlin contra ilenbou adviseur Carter (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) naar Dit is gisteren bekendgemaakt door het Vplgens het witboek zou Bhoetto de ver- tiezingen hebben „gekocht” met financië- e hulp van een buitenlands staatshoofd, lij zou zo’n drie tot vier miljoen dollar hebben gekregen. Bhoetto werd in maart dit jaar ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een aanslag op, een politieke tegenstander. Hij is tegen dit vonnis in beroep gegaan. senrechten, dat als regel over dergelijke (twaagde ontsnappingen zwijgt. De drie studenten, twee mannen en een vrouw, waren gekleed in de camouflage pakken die lijken op die van de Oostduitse grenswacht. Voorin de auto zaten de twee Leigh werd uit zijn functies gezet door generaal Augusto Pinochet, commandant van het leger en president van de junta. De andere twee juntaleden, de nationale chef van politie en de commandant van de Chileense marine, waren het daarmee eens, aldus een officieel communiqué. De ontzetting van Leigh uit zijn functies is de ingrijpendste wijziging binnen de junta sinds die vijf jaar geleden aan de macht kwam. De opvolger van Leigh voor beide posten is de luchtmachtgeneraal Fernando Mathei. Het was rustig in Santiago na de bekend making van Leighs val. Leigh had onenig heden met de andere leden van de junta sinds het begin van dit jaar, toen Pinochet ter ondersteuning van zijn regering een nationaal referendum uitriep. Pinochet verklaarde de komende tien jaar in Chili geen verkiezingen te willen houden. Leigh was het daar niet mee eens en stelde voor na een periode van vijf jaar verkiezingen te organiseren. Leigh maakte deel uit van de junta sinds deze in 1973 met een bloedige staatsgreep die het einde van Allende’s linkse regering betekende, aan de macht kwam. legaties of wetenschappelijke of sportdele- gaties. De regering in Den Haag heeft om dezelfde reden besloten om de betrekkin gen met Moskou voorlopig te „bevriezen”. Van Russische zijde is hierop nog niet officieel gereageerd. Politieke waarne mers zijn van mening, dat het Nederlandse gebaar niet tot dramatische verschuivin gen zal leiden in het karakter van de betrekkingen tussen beide staten. het toelaten van immigranten geen discri minatie zal worden toegepast. „Immigratie zien wij nog steeds als een onderdeel van de economische groei. Het is bovendien het enig controleerbare deel van de bevol kingsgroei”, zo is van regeringszijde bij de presentatie opgemerkt. Het nieuwe systeem zal gezinshereniging en het herenigen van familieleden verge makkelijken. Ook zullen in verband met de vluchtelingenvraagstukken in de we reld humanitaire overwegingen gaan gel den. De gezinshereniging zal volgens schat ting 27 procent van de binnenkomende buitenlanders betreffen. De vluchtelingen zullen vermoedelijk 11 procent van de toe te laten immigranten uitmaken. Verder wordt de nadruk gelegd op de positieve winst voor Australië indien men sen worden toegelaten die gezien hun be roep in Australië nodig zijn. Er wordt gesproken van een voorzichtig, maar open immigratiebeleid, dat toelating van 70.000 personen per jaar beoogt. Dit wordt ver hoogd met een aantal dat gelijk is aan de hoeveelheid het land verlatende mensen. Het is de bedoeling dat het toekomstige beleid passend werk voor iedereen die wordt toegelaten waarborgt. Het gaat daarbij „aanleunen" tegen de arbeids markt. Waarvan de situatie overigens op het ogenblijk niet zo florissant is. Er zijn ruim 392.000 werklozen op een totale be volking van ongeveer 14 miljoen mensen. Met nadruk wordt ook van Nederlandse zijde verklaard, dat de nieuwe lijn beslist niet is uitgezet om mensen buiten Austra lië te houden. Immigratie blijft een wezen lijk deel van het beleid van het land. Na de oorlog zijn van Nederland en Indonesië uit circa 175.000 mensen naar Australië geëmigreerd en met inbegrip van hun nakomelingen wordt hun aantal thans op 300.000 tot 350.000 geschat. Het fascinerende is echter, dat Bolivia helemaal geen groot land is, maar een klein land met grote gebeurtenissen waar aan het zich wel moet vertillen. Bolivia telt 5.630.000inwoners (laatst bekende cijfer uit 1975), dat is minder dan de gezamenlij ke bevolking van de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland. De rege- ringszetel, La Paz, telt iets minder inwo ners dan Den Haag. Je kan het ook anders stellen: Bolivia-1978 telt ongeveer even veel inwoners als Nederland-1903, dat is dus driekwart eeuw geleden. De vette kop pen in de kranten: „Militairen grijpen de macht in Bolivia”, „Bolivia is weer open lijk militaire dictatuur”, „Pereda grijpt de macht”, etcetera, suggereren een groot schaligheid die naar onze begrippen min stens door 3 gedeeld moet worden (min stens, omdat we ons zulke gebeurtenissen zelfs in het bijna 3 maal volkrijker Neder land moeilijk kunnen voorstellen), om weer wat met de werkelijkheid in gerede te komen. Natuurlijk geldt dat niet alleen voor Bo livia, Libanon is er ook een sprekend voor beeld van. Als we over de nu al jarenlang durende bittere straatgevechten tussen de moslims en de christenen (met een bid prentje van Maria op de kolf van hun geweer geplakt, - en dat is nog eens andere koek dan een kaarsje branden!) in Beiroet en omgeving lezen, denken we daar ook een veel grootschaliger situatie omheen dan in werkelijkheid het geval is. Libanon telt maar 2.780.000 inwoners (minder dan Limburg en Noord-Brabant samen), en Beiroet kan met Amsterdam worden ver geleken. Katholieke sluipschutters, onder commando van Dries van Agt en gezegend door monseigneur Gijsen, liggen op de daken van de Heren- en Keizersgracht op de loer, om de verbeten vechtende protes tanten, onder leiding van Wim Aantjes en de strijdvaardige Schakel, in hun rond koersende rondvaartboten onder schot te kunnen nemen. heeft de epen, na- >ting van kwamen iten kwa- rgrondse CHAMONIX (DPA). Natio nalisten uit het Franse departe ment Savoie hebben gisteren de hoogste kabelbaan ter wereld, in Chamonix, opgeblazen. Niemand werd daarbij gewond. De mate riële schade is groot. De nationa listen eisen een grotere zelfstan digheid voor Savoie. De kabelbaan leidde naar de 3.842 hoge berg Aiguille du Midi, waar veel aan wintersport wordt gedaan. Hij bood plaats aan 80 mensen en vervoerde jaarlijks ongeveer 380.000 personen. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten hebben, bij monde van de woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Hodding Carter, de militaire staatsgreep van vorige week in Bolivia betreurd en een „ernstige kink in de kabel” genoemd van het democratische ontwikkelingsproces in dat land. Hodding Carter zei: „Ik wens namens het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en namens de Amerikaanse regering te verklaren, dat wij de ontwikke lingen in Bolivia diep betreuren. Deze ont wikkelingen zijn een ernstige tegenslag in het democratisch^ proces, dat zich in Boli via scheen te ontwikkelen”. De woordvoerder zei evenwel, dat de VS niet vooruit willen lopen op de toekomsti ge betrekkingen, die het land met het nieu we Boliviaanse bewind hoopt te hebben, in afwachting van „verduidelijking van zijn bedoelingen”. FRANKFORT (UPI). De 23-jarige Günter Gerlach, een lid van de groep West duitse anarchisten die zich de „gevange- nenraad” noemt, is gistermorgen na een schietpartij met een politieman gearres teerd. De politieman werd zwaar gewond. (Bij de controle van een auto, die gepar keerd stond in Bomheim, een buitenwijk van Frankfort, vroeg een politieman de man die achter het stuur zat, uit te stap pen. Die kwam inderdaad uit de wagen, maar trok een revolver en schreeuwde: „donder op”. Direct daarop loste hij een schot dat de politieman trof. Andere poli tiemannen die in de buurt stonden, scho ten toe en overmeesterden de chauffeur, die later bleek Günter Gerlach te zijn. lassen tijd» Ikast Epe. adat lichai een o iet ont LA PAZ (AFP.UPI). De militaire president van Bolivia, Juan Pereda, heeft gisteren een kabinet van 14 leden be noemd, van wie elf burgers. Van de oppo sitie is er niemand bij. Leden van de oppositie deelden mee niet in de kabinets formatie gekend te zijn. verslaggever van de Italiaanse krant. Gisteren gaf de persdienst van de junta een communiqué uit waarin bekend werd gemaakt dat Leigh ontheven was van zijn functies als opperbevelhebber van de luchtmacht en lid van de junta „vanwege het herhaaldelijk negeren van de principes en de situatie die de aanleiding vormden voor de beweging van de elfde september 1973”, de dag van de staatsgreep. Het communiqué van de regering werd verspreid onder de buitenlandse persbu reaus en werd voorgelezen over de plaatse lijke radiostations. In de verklaring stond dat Leighs ontslag unaniem goedgekeurd was door Pinochet, de nationale chef van politie generaal Cesar Mendoza en de op perbevelhebber van de marine admiraal Jose Toribio Merino. Het ontslag van Leigh werd onmiddel lijk van kracht. Mathei heeft gistermiddag nog de ambtseed afgelegd. Generaal Leigh heeft verklaard dat hij tegen de beslissing van de junta in beroep zal gaan bij de rechtbank. „Zowel de presi dent als de juntaleden hebben geen recht om deze maatregel te nemen”, zo zei hij. Leigh liet weten dat de luchtmacht geen enkele gewelddadige actie overweegt. Het is weer goed mis in Bolivia, het land dat zich de bakermat mag noemen van de wereldwijde Che-Guevaraverering onder de linksgezinde revolutionaire jongeren, omdat Che in oktober 1967 door Boliviaan se regeringstroepen gevangen werd geno men en gedood. En wat is er nu weer aan de hand? Op 9 juli werden verkiezingen gehouden, die volgens binnen- en buiten landse waarnemers in hoge mate gepollen- tierd waren. Er kwamen uitslagen binnen van honderden stembureaus die nooit be staan hadden, uit sommige plaatsen kwa men meer stemmen dan er kiezers waren, en naarmate de telling vorderde, kreeg de oppositie tegen regeringskandidaat gene raal Juan Pereda steeds minder stemmen. Toen na afloop van de telling kon worden aangetoond, dat er bijna 50.000 stemmen meer waren uitgebracht dan er kiezers stonden ingeschreven, werden de verkie zingen, die door Pereda ondanks al zijn manipulaties met slechts 50,03 procent van de stemmen waren „gewonnen”, alsnog geannuleerd. Maar geen nood, Pereda, een ultrarechtse generaal die vermoedelijk een Brachilargische dictatuur nastreeft, greep alsnog de macht, maar nu via een loepzuivere militaire coup waarop niets viel af te dingen. En nu staan er dus grote stukken in de Nederlandse kranten, wij lezen dat en denken: jaja, Bolivia, er gaat wat om in die grote verre landen! 1 is gist om h pelen i stak. D ersonei srger ui in haa ■net haa a vracM De felle aanval op het hoofd van de nationale Amerikaanse Veiligheidsraad komt op een moment waarop de Ameri- kaans-Russische betrekkingen een van hun ernstigste dieptepunten beleven sinds de beëindiging van de koude oorlog. Van Amerikaanse kant worden als redenen hiervoor o.a. de processen genoemd tegen de dissidenten Orlov, Sjaransky en Ginz- boerg, processen die volgens Washington een schending betekenen van de afspra ken die in 1975 plechtig werden onderte kend in Helsinki, o.a. door de Russische partijleider Leonid Brezjnjev. Door diverse westerse staten zijn om dezelfde reden bezoeken aan de Sovjet- Unie af gelast van bijvoorbeeld handelsde- Het partij dagblad neemt ook de theori eën van de voormalige professor onder vuur. Volgens commentator Vishnevski gaan deze theorieën uit van het „natuurlijk karakter” van internationale conflicten. Deze visie wordt niet overal in de VS gedeeld, aldus het Russische commentaar. Vandaar volgens de schrijver het enthou siasme van Brzezinski voor het feit dat zijn anti-Russische-filosofie zoveel „begrip” ontmoette tijdens zijn recente bezoek aan Peking. Het commentaar van het Russische par- tijdagblad is de scherpste aanval die de Russisqhe pers tot nu toe heeft onderno men tegen Brzezinski die zich in Moskou niet in een al te grote populariteit mag verheugen. Volgens de Pravda is de man door zijn positie in staat om „geen geringe schade” toe te brengen aan het ontspan- ningsproces. Hij wordt er ook van beschul digd voorstander te zijn van het oprichten van een zogeheten „mobiele gendarme”, waarmee NAVO-staten snel internatio naal zouden kunnen ingrijpen waarbij de recente „inmenging” in Zaïre als voor beeld wordt genomen. En als we het strijdtoneel van Bolivia verplaatsen naar de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, dan zien we hoe de aanhangers van de Utrechtse WD-burgemeester Henk Vonhoff alle mogelijke moeite doen om de verkiezingen naar hun hand te zetten. Aan de rand van de stad Utrecht onderscheppen zij de volle stembussen uit Lopik, Oudewater en Renswoude, en vervangen de inhoud door Vonhoff-gezinde stembiljetten. André van der Louw, de kandidaat van de oppositie, ziet op de televisie tot zijn verbijstering dat Vonhoff in sommige plaatsen meer stem men veroverd heeft dan er inwoners zijn. Ook daalt het percentage PvdA-stemmen in de verschillende steden en dorpen naar mate het later wordt. Bovendien komen er veel stemmen voor Henk Vonhoff, de ster ke man van Utrecht, uit plaatsen als Oos- terdam, Blijstad, Duivendorp, Oudbroek, Middelbeek en Rotterhage, die op het eer ste gehoor wel bekend klinken, maar bij nader inzien toch niet blijken te bestaan. André van der Louw gaat in hongersta king en verklaart zijn snor te zullen laten groeien zolang de uitslag van de verkiezin gen niet ongedaan wordt gemaakt. Hij duikt onder en wordt heel slank, terwijl Vonhoff een helm opzet en de macht over neemt. Ik geef toe, dat klinkt allemaal potsierlijk en hoogst onwaarschijnlijk, maar het is toch allemaal echt gebeurd. In Bolivia. MOSKOU. Het Russische partijdagblad Pravda heeft een felle aanval gelanceerd op Zbigniew Brzezinski, hoofd van de nationale Amerikaanse Veiligheidsraad en daarmee een van de belangrijkste adviseurs voor de buitenlandse politiek van president Carter. Brzezinski is voorstander van een wat hardere politiek tegenover de Russische machthebbers. De Pravda beschuldigt hem er dientengevolge van uit te zijn op een „confrontatie” met de communistische staten. de bagageruimte. Toen de auto in het donker de muur naderde gaf de chauffeur lichtsignalen naar een van de wachttorens. Die signalen VQrmden onderdeel van een code die door de Oost-Duitse grenswacht wordt ge bruikt. De vluchtelingen hadden die code gedurende enige maanden bestudeerd en vervolgens ontcijferd. De twee mannelijke studenten hadden al van tevoren de ketting doorgeknipt van een deur die toegang gaf tot het stuk niemandsland aan de Oost-Duitse kant van de muur en die ketting vervangen door een van hen zelf. Op een plaats die vanuit de wachttorens '-’P CV711 pidClLÖ U1C VCU1U1L UC WUVilVVVl V11O vlanipoer niet duidelijk te zien was zetten de vluchte- rhuurbi - Ivxti - jlfc i dmsiddUM; icgc- ge öpe: van generaaj zja-Oel Haq heeft giste- Pereda, die vorige week vrijdag door middel van een staatsgreep aan de macht kwam, noemde zijn regering een democra tie. Hij kondigde aan, dat hij binnenkort een hervormingsplan aan het publiek zal voorleggen. Het democratiseringspro- gram van de vorige president, Banzer, wordt uitgevoerd en de mensenrechten zullen worden geëerbiedigd. De Assemblee van de Rechten van de Mens heeft gisteren bekend gemaakt dat een zeventigtal personen sinds de staats greep is opgepakt. Dit gebeurde in de mijnstad Oruro. Ook elders in het land zijn mensen om politieke redenen gearres teerd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken „betreurt” de gang van za ken in Bolivia. Het gebeuren wordt in Washington een „terugslag voor een demo cratisch proces, dat zich scheen te ontwik kelen” genoemd. De Verenigde Staten zul len de ontwikkelingen in Bolivia kritisch volgen en de betrekkingen met het land daarvan laten afhangen, zo liet een woord voerder weten. Htrill lluit dat tijdens de topconferentie j is gist( Ier deze maand in Bonn is genomen, rum ga Verenigde Staten, Japan, West- ars en d Duitsland, Groot-Brittannië, Frank- d van d 'ijk, Canada en Italië besloten toen i wil di )m het luchtverkeer te staken met de plaal anden die luchtpiraten niet vervol- riese be ren. voor vei □ortgeJ BONN (Reuter). Volgende week ht we c .isdag en woensdag zal in Bonn een iarop oi nternationale conferentie over het tirichtü ;apen van vliegtuigen worden gehou- iissie O |en Vertegenwoordigers van de wes- Brse geïncjustriaijseercje ianden heb- «n hiertoe een uitnodiging ontvan gen van de Westduitse regering. Er zal gepraat worden over een be- eer- bngen een uitschuifbare ladder in elkaar waarmee zij over de 3,4 meter hoge muur konden komen. Pas toen zij er veilig en wel overheen waren werd, aldus het rapport, door de Oost-Duitse grenswachten alarm gesla gen. en lands ikend ge BERLIJN (AP). Drie Oostduitse stu- e politie denten in de medicijnen konden tairen et West-Berlijn vluchten in zelfgemaakte rden te ^fornien en in een auto met nagemaakte terror!» m*'*taire nummerborden. I menset er te be- West-Berlijnse Genootschap voor de Men- il van de en in de i hebber, de steede jtatie et uiters te dam mannen, de vrouw had zich verborgen in Delen van een Phantom Jet van de British Royal Air Force in Duitsland kwamen gisteren neer in het Westduitse plaatsje Höxter, toen het toestel neer stortte. Ook huizen raakten flink bescha digd door rondvliegende stukken. De twee piloten kwamen om, terwijl negen inwo ners van het dorp gewond raakten. 3reda q voor eJ i publia enema De td CANBERRA(ANP). Wanneer het Australische parlement de door de rege ring ingediende wijzigingen op immigra tiebeleid zal aanvaarden, betekent dit, dat Australië met ingang van 1 januari 1979 een immigratiebeleid gaat voeren, dat meer op de situatie van het land is afgestemd dan voorheen en bovendien systematischer is. Evenals Canada wil de Australische re gering uitgaan van een puntensysteem, dat beslist niet de functie zal krijgen het aantal immigranten te doen verminderen. Het nieuwe puntensysteem kan juist in vele gevallen een extra waardering van de kan didaat inhouden. Bij de Nederlandse emi- gratiedienst is gebleken, dat onder het Canadese puntensysteem mensen het land binnenkomen, die onder de oude regeling geen kans op toelating zouden hebben gehad. Bij het indienen van de plannen heeft de Australische regering verklaard, dat er bij De voortdurende kritiek van Leigh op Pinochets beleid vond zijn hoogtepunt tij dens een interview met hem in het Itali aanse dagblad „Corriere della Sera”. De plaatselijke dagbladen drukten ge deelten van het interview af, waarin Leigh opnieuw pleitte voor een maximaal uitstel van de verkiezingen van vijf jaar. De Chi leense ministerraad publiceerde daarop een verklaring waarin diens opmerkingen werden verworpen. De ministerraad wordt samengesteld door Pinochet. Hij bestaat voor het groot ste deel uit burgers en verder uit enige militairen. De junta heeft het Chileense parlement ontbonden en de raad fungeert in naam als een adviserend lichaam voor de junta, hoewel de junta zich niets van uitspraken van de raad behoeft aan te trekken. Nadat de raad zijn verklaring bekend had gemaakt, zei Leigh dat deze instelling geen enkele wettelijke basis heeft en dat ze hem niet kan voorschrijven wat hij wel of niet in het openbaar mag zeggen. Afgelopen zaterdag werd er in een hoofdartikel van het dagblad van de rege ring, „El Chronista”, kritiek uitgeoefend op de verklaringen van Leigh tegenover de (Van onze redactie buitenland) RAWALPINDI. De Pakistaanse rege- gestolei in een witboek de regering van oud- doordi iremier Bhoetto beschuldigd van fraude gde au! >p grote schaal tijdens de verkiezingen in ito’s wi naart 1977.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3