Gekissebis over verdeling wethouderszetels Duiveëi in trappenhuis d al P* Huurders zeeheldenbuurt in verzet tegen renovatieplan rs ■wlSi OPJOEN; kuipers Ot*' SIS hciven- berichten J nt PAMIATI IXTBA HERFSTREIS NAAR HOOG SAUERLAND I 1 „R.K. BOUWVERENIGING NEGEERDE INSPRAAK...” ff 5 4 JULI 19 7 8 DINSDAG 25 VELSEN-IJMUIDEN J 1 Ml G. van den Hoek Eensgezindheid (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vrij moeiteloos hebben PvdA, CDA, WD, CPN en D’66 gisteravond overeenstemming bereikt over een programma voor een nieuw college van B. en W. in Velsen. De meningsverschillen die tijdens deze derde onderhandelingsronde opdoemden, bleken overbrugbaar door wijziging van teksten en door wederzijdse inschikkelijkheid. Ongeacht de samenstelling van het nieuwe college, zal dit programma als uitgangspunt dienen voor het gemeentelijk beleid in de komende vier jaar. Immers, alle grote politieke stromingen in Velsen ondersteunen de beleidsvoornemens, zoals die tijdens de besprekingen van de fractieleider zijn geformuleerd. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het plan van de R.K. Woningbouwvereniging in Umuiden om in de zogenoemde Zeeheldenbuurt 247 woningen in aanmerking te laten komen voor renovatie is door de bewoners van die buurt met weinig enthousiasme ontvangen. In de eerste plaats werden de bewoners al verrast door de „geruchten” die de ronde deden over de plannen van de vereniging. Die verrassing kreeg bepaald een onaange naam karakter toen, als reactie op een initiatief tot oprichting van een buurtcomité, de Woningbouwvereniging liet weten in overleg met de gemeente reeds te hebben besloten een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van een renovatieplan. ’’Vrije kwestie” Kwart miljoen Op maandag 23 oktober 1978 organiseert DAMIATE PERS een 7-daagse busreis naar het prachtige, dan in bonte herfstkleuren getooide Hoog Sauerland, met als standplaats Fredeburg. Stroef M. Hoek Akkoord in Velsen over programma voor nieuw college van B. en W Ten Brink onderstreepte het belang van Ook gisteravond was er van de zijde van het publiek veel belangstelling voor het verloop van de college-onderhandelingen. (ADVERTENTIES) i AKKOMMODATIE: INBEGREPEN: REISTIJDEN: Maandag aangekomen: Pacif. shore, Contplat, Umuiden; Cast seal, montreal; IJm. Danea, Bergen; Marinus Smits, In vergorden; Etilico, Isle of grain; Titan ser vice, Contplat, Umuiden Wittenberg, Bre men; Eva Tholstrup, Fredericia, IJmui- den; Hornos setao, Pasa j es, Umuiden; Lu cia, Rotterdam; Rane, Felixtow; Tsurusaki maru, Sepetibabay, Umuiden. Maandag vertrokken: Balvy, Ventspils; Voroneqh, Umuiden, Leningrad; Offen burg, Noordzee; Nekar, Noordzee; Harte- beest, Umuiden, Contplat; Ronnes, Umui den, Noordzee; Ecctonia, Antwerpen; Thuntank-3, Londen; Banja Luka, Ant werpen; Brucestan, Grangemonth; Phillip Inlichtingen bij al onze kantoren Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman Dinsdag aangekomen: Frederico-c, Os lo; Ignition, Gr. Yarmouth; Hartebeest, Contplat, Velsen; Capella, Hamina; Dinsdag vertrokken: Pacific shore, Vel sen, Contplat; Etilico, Sevilla; Stirling brigg, Umuiden, Contplat; Eva Tholstrup, Umuiden, Arklow; Wels. Matthiesen, Hamburg; Noordland, Umui den, Seixal; Castor, Uddevalla; Steinb- jorn, Frankrijk; Tuskar rock, Dublin; Smitlloyd 46, Velsen, Contplat; Kaaks- burg, Flensburg; Niranda, Velsen; Nor denham Um.; Kolpino, Rotterdam. uur uur landen regen, voor /liegen n kan- eminj maakt restbe- idense len te mdere mciële •en en an de n 1946 olland rlands >ok op stre de ïen de >k een ie Aa, nciale i tele- Als een pleister op de wonde werd in de brief, waarin de bewoners van de plannen die reeds waren gesmeed op de hoogte werden gesteld, meegedeeld, dat met een architektenbureau was overeengekomen dat de renovatie vanaf het eerste begin in samenwerking met de bewoners zou ge schieden. lijkheden in ogenschouw nemen. We moe ten dan bezien wat we met vier zetels doen, maar ook dienen we ons af te vragen hoe het college eruit ziet met vijf wethouders”. Schiltmeijer was het hiermee volstrekt oneens. „Ik weiger de formule twee-twee- één met u te bespreken zolang GS geen beslissing hebben genomen over die vijfde wethouder. Op voorhand daarover praten, vind ik onzinnig, ’t Is zonde van de tijd. En trouwens, ik zie het niet gebeuren dat wij hier een extra wethouder krijgen”. Het geen bij ir. Schoonkind de opmerking ont lokte: „Dat is natuurlijk een redenering die kant noch wal raakt”. Doch Schiltmeij er was niet van zijn standpunt af te bren gen. En toen CDA-voorman H. de Boer de zijde van de WD koos, dreigde Schiltmeij er zelfs het overleg over de vijf wethouders te zullen boycotten. „Dan zullen wij alleen als toehoorder aanwezig zijn”, het de socialist dreigend weten. Woningbouwvereniging maakt er hele maal geen geheim van dat zijn vereniging in een wanhopige situatie verkeert. Hij is van mening dat hij de onrust bij de huur ders van de bewuste huizen op een eerder gehouden huurdersbijeenkomst de kop in heeft kunnen drukken. Tegen degenen die al of niet clandestiene verbouwingen toe pasten zou altijd de waarschuwende vin ger zijn geheven... „U verbouwt geheel voor eigen risico”. Het wijkcomité heeft zich opnieuw tot de bewoners van de zeeheldenbuurt gewend. In een zevental punten wordt gewezen op de rechten die men heeft als tot renovatie van de woning wordt besloten. Rechten die, volgens dat schrijven, moeten voorko men dat eventuele verbeteringen die men wil aanbrengen op een andere manier ge beuren dan 7 jaar geleden. Toen besteedde de R.K. Woningbouwvereniging een be drag van 1,5 miljoen aan achterstallig onderhoud. „Desondanks bleven er talloze klachten”, aldus Maarten Hoek, „van klei ne en grote ongemakken. Het heeft een groot aantal buurtbewoners doen beslui ten er zelf nog maar eens een stevige duit tegenaan te gooien”. Na de bouwvakvakantie gaat de buurt zijn standpunt bepalen. De R.K. Bouwve reniging maar ook het gemeentebestuur Tot zijn grote verbazing vond de heer De Gelder, toen hij maandag even thuis kwam van zijn strandhuisje, voor zijn deur in het trappenhuis van zijn woning aan de Lange Nieuwstraat het nest van een houtduif met een ei erin. De familie De Gelder had al langer overlast van de duiven, maar zo gek als nu hadden de dieren het nog nooit gemaakt, ,,’s Zomers wonen wij op het strand, als er dan niemand thuis is bouwen die vogels hun nesten op de stilste plaatsen”, aldus de heer De Gelder. „De afgelopen weken heb ik al vier nesten opgeruimd op het balkon, als je dat niet doet wordt het ontzettend vuil”. Op het balkon zijn de sporen van een week afwezigheid ook duidelijk te zien, het hele oppervlak is besmeurd met duivenpoep, ondanks het feit dat het balkon een week geleden nog helemaal schoongeschrobd is. Volgens de heer De Gelder wordt het hoog tijd dat hier iets tegen ondernomen wordt, bijvoorbeeld door de gemeente. Als dat niet gebeurt vreest hij dat de overlast nog veel groter wordt. vas zo meter putten t. Hoe ig niet lantse tstaan Maarten Hoek bestrijdt het standpunt van de heer Robben. Er is geen sprake van dat de Woningbouwvereniging de onrust zou hebben weggenomen. Daarvan zou misschien sprake zijn geweest als wij, de buurtbewoners, vanaf het begin van de onderhandelingen die de vereniging heeft gevoerd op de hoogte waren gesteld. Als ook onze mening was gevraagd. Als we hadden mogen meepraten. Aan de zo veel geprezen „inspraak” is netjes voorbij gaan. Daar willen wij nu verandering in brengen”. d, die burgh -direc- Drche- en die l okto- It deze e keer hij in Dat gehakketak stond overigens in schrille tegenstelling tot de bespreking over de inhoud van het college-program- ma. Weliswaar duurde dit overleg bijna sar- erst het i de met ilde /en. •eeg wa- t door 1. Voor benzi- n. Een i riool- ms het tjeeen eeft lus- wa- ivas i de ori- ;na de oprichting van een Districts Genees kundige Dienst in de IJmond. Het betekent een vergroting van het draagvlak van de openbare gezondheidszorg, zodat meer voorzieningen kunnen worden getroffen. „Het overleg tussen de Umond-gemeenten over deze dienst verloopt stroef. De ge meenten aan de overzijde van het kanaal, stellen nog onvoldoende geld beschikbaar voor dit project”, aldus Ten Brink. Op zijn aandringen wordt in het college-program een alinea gewijd aan de Districts Genees kundige Dienst. Bakzeil haalde hij echter met zijn betoog om de bedden-reductie van het Zeeweg Ziekenhuis te aanvaarden mits de zoge noemde eerstelijnszorg (gezinsverzorging, wijkverpleging en maatschappelijk werk) wordt versterkt. De PvdA en CDA-woord- voerders vonden dit maar een riskante uitspraak en wilden de formulering niet overnemen. „Daar zullen jullie nog spijt van krijgen”, zei Ten Brink onheilspel lend. Maarten Hoek, een 33-jarige huisvader uit de Reinier Claeszenstraat en zijn buur man Gerrit van der Hoek zijn van mening dat die voorwaarde al helemaal in tegen spraak is met de besprekingen die met de gemeente en het architektenbureau heb ben plaats gevonden zonder dat de huur ders daarover waren ingelicht. De beide mannen polsten de mening van hun mede- buurtbewoners. Deze actie resulteerde in de oprichting van een buurtcomité. Maar ten Hoek werd gelijk tot voorzitter gebom bardeerd. Het bestuur werd gecomple teerd met een aantal buurtbewoners die de verontrusting van de initiatiefnemers de len. W Het streven van de socialisten de verhou dingen tussen school, wijk en ouders meer inhoud te geven in een democratische op zet, leidde tot kritiek van de christen-de- mocraat De Boer. Hij vreesde dat op die wijze het christelijk onderwijs danig in de verdrukking zou kunnen komen. Bij PvdA en WD bestond voor die angst begrip. Met respect voor de wederzijdse standpunten werd afgesproken deze zaak tot „vrije kwestie” te bestempelen. Dat houdt in dat hierover geen uitspraak wordt gedaan in het program. Die uitweg werd ook gekozen voor de paragraaf van het CDA waarin stimule ring van de oprichting van samenwer kingsscholen niet als een taak mag worden gezien van de overheid. Het CDA doelt hiermee op mogelijke samenvoeging van scholen van verschillende levensbeschou welijke richtingen. De christen-democra- ten menen namelijk dat het initiatief voor dergelijke fusies moet uitgaan van de ou ders. PvdA, D’66 en CPN lieten gisteren duidelijk blijken niet erg gediend te zijn met deze kanttekening. Opgemerkt werd dat er op dit moment geen enkele aanlei ding is te veronderstellen dat de gemeente zulke initiatieven zou ontplooien. Vandaar dat deze toevoeging van het CDA als over bodig werd aangemerkt. De WD’er Schoonkind sprak tenslotte het verlossen de woord door ook deze zaak te beschou wen als een „vrije kwestie”. Daarmee kon iedereen instemmen. Onder het hoofdstuk Recreatie werd uit breiding voorgestaan van de dagrecreatie, „voor zover een goed milieubeheer dat toelaat”, zo wist D’66 eraan toe te voegen. Op aandringen van de WD wordt ge streefd naar ruimere mogelijkheden voor het houden van volkstuintjes. Woensdagavond om half acht wordt het overleg voortgezet. Ter discussie staat dan de procedure die ten aanzien van de wet- houdersbenoeming, moet worden gevolgd. niet voor renovatie in aanmerking zouden komen. De kersverse buurtcomitévoorzitter Hoek is van mening dat iets moet gebeu ren. Met zijn medebestuurderen is beslo ten datdirekt na de bouwvakvakantie de wijkbewoners opgetrommeld zullen wor den voor een bijeenkomst in De Brulboei. De wijk lijkt niets te voelen voor de rigoureuze renovatieplannen van de ge meente. „Inderdaad”, zo betoogt Hoek, „is er een aantal woningen dat'aan een stevi ge opknapbeurt toe is. Dat zijn hoofdzake lijk huizen die worden bewoond door ou dere mensen. Juist door veel jonge gezin nen zijn kapitalen geïnvesteerd om het woongenot wat te verhogen. Veel klach ten zijn terug te voeren tot achterstallig onderhoud. De woningbouwvereniging zit tegen een schuld van een kwart mil joen aan te kijken en lijkt het onderhoud zelf niet meer in de hand te kunnen hou den. Een grootscheepse renovatie bete kent een investering per te renoveren woning van zo’n slordige 60 duizend. De huren die variëren van 100 tot 150 zullen voor alle bewoners van de buizen van de woningbouwvereniging drastisch worden verhoogd. Het is volkomen on rechtvaardig voor de bewoners die door de jaren heen zelf zo veel geld in hun woning hebben geïnvesteerd". Op 4 juli vond de officiële installatie plaats van het buurtcomité. Vrijwel tege lijkertijd lichtte de R.K. Woningbouwvere niging de buurt in over resultaten van het eerste onderzoek dat steekproefgewijs door het architektenbureau Meyran in Be verwijk was uitgevoerd. Daaruit was de conclusie getrokken dat een algeheel ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM J Twistpunt bleef gisteravond wel de procedure die de komende weken moet worden gevoerd met betrekking tot de samenstelling van het college. Zoals be kend willen CDA, VVD en D’66 aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland toe stemming vragen een vijfde wethouder te mogen aanstellen. Een dergelijk voorstel sullen deze drie partijen aan de orde stel len in de eerste zitting van de nieuwe pemeenteraad op 5 september. Dat zo’n verzoek bij het provinciaal bestuur wordt ingediend staat wel vast, want CDA, VVD en D’66 vormen een meerderheid in de Velsense raad. Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers Helaas moeten we personen, die slecht ter been zijn of hartklachten hebben, deze reis ontraden, in verband met het heuvelachtige terrein. REISSOM: 395,- p.p., voor 1-persoonskamers - beperkt in aantal - 25,- p.p. extra. Kinderen tot en met 12 jaar, mits op de kamers van de ouders ondergebracht, betalen 260,-. 2-persoons kamer met douche of bad en toilet in een eerste klas pension. Busvervoer Haarlem-Fredeburg v.v., volledige verzorging met lunchpakket op heen- en terugreis, consumptie op heen- en terugreis, reisleiding, verzekeringen. Dagtocht naar de mooie stad Kassei, 2 middagtochten door Sauerland, wandelingen, kegeltoernooi, spelavonden (sjoelen, kwis, kienen) Sauerland ligt plm. 390 km van Haarlem verwijderd. De bus vertrekt maandagmorgen om 7.30 uur vanaf het Damiate-gebouw in de Waarderpolder en om 7.50 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad. Terugreis op zondag 29 oktober U bent om plm. 7.15 uur ’s avonds terug in Haarlem. De nieuwe fractieleider van de PvdA, A. Schiltmeijer, voelde er gisteravond weinig voor te anticiperen op een vijfde wethou der. Hij stelde voor de verdeling van de wethouderszetels alvast te bespreken met de bestaande verdeelsleutel: twee wethou ders van het CDA en twee van de PvdA. Dat idee stuitte op verzet bij de leider van de WD, ir. G. A. Schoonkind, die de eventuele extra wethouderszetel voor zijn partij zal opeisen. „Als we in dit stadium al gaan praten over de verdeling van de wethouderszetels, moeten we beide moge- vier uur, maar het resultaat was wel dat over vrijwel alle facetten van het gemeen telijke politieke beleid eensgezindheid kon worden verkregen. Discussie met af en toe wat onenigheid, bleef niet uit. Zo bestond bij WD en D’66 nogal wat huiver voor een groots opgezet bevolkingsonderzoek in de IJmond, waar voor de PvdA heeft gepleit. D’66-onder- handelaar J. ten Brink noemde dat onder zoek onuitvoerbaar en onbetaalbaar. „Het is een griezelig plan. Ik heb er veel be zwaar tegen. Want met zo’n onderzoek gaan we paniekreacties oproepen. En wat de kosten betreft, als de helft van de bevol king van Velsen erbij wordt betrokken, is een bedrag nodig van pakweg dertien mil joen gulden”, aldus rekende Ten Brink voor. Ook de liberale leider Schoonkind wees op de averechtse effecten. Wel toonde hij zich voorstander van gerichte bevolkings onderzoeken naar specifieke kwalen. Na onderling beraad werd besloten in het nieuwe program toch een passage op te nemen waarin de gemeente Velsen haar voorkeur uitspreekt voor een vergelijkend bevolkingsonderzoek op fysieke dan wel mentale afwijkingen die het gevolg zijn van het milieu in de IJmond. Dat onder zoek zou moeten worden opgezet en be taald door de rijksoverheid. Op voorstel van D’66 spraken de partij en zich uit voor behoud van het Zeeweg Ziekenhuis „alleen reeds uit een oogpunt van bereikbaarheid”. De status van basis ziekenhuis, dat wil zeggen dat alle belang rijke specialismen er vertegenwoordigd zijn, moet worden behouden. kunnen vaststellen welke woningen wel of Voorzitter J. B. Robben van de R.K. zullen van het resultaat op de hoogte wor den gesteld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5