Jeugd en Muziek ia Zwitserland Circusboek sluit aan bij tentoonstelling Toneelmuseum 5,- 58 3 dagen" perzen opruiming Variërende muzikaliteit bij Christian Collum CRM overweegt stopzetting huurvergoedingen aan beeldende kunstenaars Vroeg Venetiaanse schilderkunst bijeengebracht in Rijksmuseum Orgelconcert ademde soms grimmige sfeer Nieuwe Nederlandse film met actrice Laura Gemser TENTOONSTELLING TOT EN MET HALF OKTOBER ise EN II 6 I IT I T WOENSDAG 19 7 8 KUNST II (Van onze Haagse redactie) z Sensationele uitverkoop van een grote partij Perzische en andere waardevolle I Oosterse handgeknoopte tapijten. Deze partij moet weg! Alle maten en I soorten gaan weg voor minder dan de halve JÊ prijs en alle tapijten met certificaat en inruil- garantie. 3. DEN HAAG. Het ministe rie van CRM overweegt huur- vergoedingen voor beeldende kunstenaars die hun werk via uitleencentra tijdelijk afstaan aan abonnees van deze centra, niet meer te subsidiëren. Ook de mogelijkheid voor particu lieren om door middel van een huurkoopsysteem via deze uit leendiensten in het bezit van kunstwerken te komen, zou niet meer voor subsidiëring door het Rijk in aanmerking komen. Het bedrag dat CRM hiermee bespaart, zou dan moeten worden gebruikt voor het aanleggen van via de Beel dende Kunstenaars Regeling verkregen kunstcollectiës, die ter beschikking moeten komen van alle kunstuitleencentra, inclusief de artotheken. 'A ft vöi Huurkoop kunst wordt onmogelijk (Van onze kunstredactie) Twee eeuwen (ADVERTENTIE) Nederland voor AMSTERDAM. Van binnen mot je wezen.zo moet bemachtig de stem van circusondememer Mozes Blanus in het begin van de negentiende eeuw hebben geklonken, als hij het publiek voor zijn tent maande tot binnengaan. Het moeten aanprijzingen geweest zijn, zoals de heer Blanus ze oprispte, die ware volksoplopen veroorzaakten. Het paardenspel van Bla nus is zo’n veertig jaar een begrip geweest in Nederland, ook al zouden de spectacu laire directie-adviezen aan het publiek vaak in schrille tegenstelling hebben ge staan met de kwaliteit van het gebodene. Een en ander valt te lezen in het boek „Van binnen moet je wezen”, dat als on dertitel „200 jaar circus in Nederland” draagt. Juist op een tijdstip dat een goed geoutilleerd circus (Sarrasani) een rond reis door ons land maakt, heeft het boekje via uitgeverij Heureka in Nieuwkoop het licht gezien. Een allemachtig leuk histo risch overzicht dat aansluit bij de circus tentoonstelling Hooggeëerd Publiek, die nog tot 24 september te zien is in het Theatermuseum aan de Herengracht 168 in Amsterdam. Naar aanleiding van het verschijnen van „Van binnen moet je wezen” ben ik nog eens naar die tentoonstelling gaan kijken. Zowel die expositie, waar onvoorstelbaar veel en leuk materiaal zoals oude prenten, foto’s, affiches en wat attributen aanwezig zijn, als het boek, waarin voor het belang rijkste deel de tekst van de tentoonstel lingscatalogus is overgenomen, dragen bij tot een beter begrip voor het circus en zijn artiesten. Het circusleven munt vooral uit door spektakelwerk en met klatergoud omran- leveren, blijkt inmiddels uiterst slecht gevallen te zijn. Niet alleen de beide landelijke uit- leenorganisaties, de Federatie Kun stuitleen en de Vereniging Overleg van Artotheken, maar ook beroepsvereni gingen van beeldende kunstenaars als mede provincies en gemeenten hebben weinig goede woorden over voor de in de nota naar voren gebrachte ideeën van CRM. Er wordt op gewezen dat het Rijk in feite alle verantwoordelijkheid voor de kunstuitleen als „medium” om beeldende kunst te integreren in de samenleving, afschuift naar de lagere overheden en alleen nog maar optreedt als leverancier van kunstwerken. De 'de loftuitingen. Het publiek is altijd „hoog geëerd” en de kunsten die vertoond wor den zijn vrijwel zonder uitzondering van „uitzonderlijke klasse”, „nog nooit ver toond” of „voor het eerst in de geschiede nis in de manege samengebracht”. Het publiek doorziet deze klassifikaties met een glimlach. Het weet wat het in een goed circus kan verwachten; de aanprijzingen zijn ook niet werkelijk nodig, ze horen bij het spel en vormen een vast onderdeel van de hele presentatie. Wie na een bezoek aan een circusvoor stelling de moeite neemt eens in de historie te duiken zal ontdekken dat er weinig nog nooit eerder gedaan is. Ook dat hindert niet, het gaat er eenvoudig om dat het nóg gedaan wórdt. Maar is het dan allemaal niet waar, wat de reclamecampagne van de nog reizende circussen vertellen? Het is waar. Niet om datgene wat letterlijk wordt gezegd, maar omdat de uitgeroepen superlatieven louter het doel hebben het publiek binnen de tent te krijgen. Van binnen mot je wezen; Mo zes Blanus had gelijk. Een wereld apart, die circuswereld. Ten (Van onze kunstredactie) UTRECHT. De uit Utrecht afkomsti ge actrice Laura Gemser (die vooral in Italië en Engeland furore heeft gemaakt met de serie Black Emanuelle-films) en de vooraanstaande Poolse actrice Jadwiga Jankowska, zijn tegenspeelsters van Pe ter Faber in de film „Exit Seven”, waar voor deze maand de opnamen zijn gestart in de buurt van de Belgische stad Meche len. Regisseur van „Exit Seven”, een Bel- gisch-Nederlandse co-produktie, is de Belg Emile Degelin, die het scenario geschreven heeft in samenwerking met literator Ivo Michiels. AMSTERDAM. Al ruim vijftien jaar is een werkgroep van het instituut voor Kunst geschiedenis van de Rijksuni versiteit van Groningen onder leiding van prof. dr. H. W. van Os bezig met de inventarise ring en wetenschappelijke be werking van vroege Italiaanse schilderkunst in Nederland. Bij de verschijning van deze catalogi zijn toen tentoonstel- exploitatie van de uitleendiensten (or ganisatiekosten, administratie, perso neel en huisvesting) laat het Rijk geheel over aan de gemeenten. Maar er wordt geen rekening gehouden met het feit dat talrijke gemeenten, vooral de klei nere, geen geld hebben om de exploita tielasten van de centra te financieren. De projectleider van een der grootste uitleencentra in ons land, de Haagse Artotheek, Michiel Morel, is van me ning dat CRM met deze denkbeelden alleen het (materiële) belang van de kunstenaars op het oog heeft, die in grotere mate van de Beeldende Kunste naars Regeling zullen kunnen gaan profiteren. Aan het uitgangspunt van Peter Faber speelt een welgestelde ar chitect die een buitenechtelijke verhou ding betint met een door Jankowska ge- „Om kunstwerken zitten we niet ver legen”, aldus Morel. „Onze artotheek in Den Haag heeft er genoeg. Maar wij willen juist de middelen en mogelijkhe den hebben om het publiek via infor matie, documentatie en educatie met die kunstwerken in contact te brengen. Het Rijk wil echter volgens de nota het huidige kunstbeleid - grotere socia le spreiding, het slechten van drempels voor potentiële kunsthuurders en - ko pers - wordt echter volledig voorbijge gaan: het lenen van kunst zal waar schijnlijk duurder worden, het kopen via uitleencentra onmogelijk, en het aantal centra zal kleiner worden als gevolg van sluitingen. vroege Venetiaanse schilderij en, hoofdzakelijk daterend uit de 15e eeuw, de tijd van Gio vanni Bellini, Carlo Grivelli en Vittore Carpaccio. Daarvan worden er 36 getoond. Met een zo betrekkelijk klein aantal schilderijen, dat boven dien niet systematisch is verza meld, kan men geen tentoon stelling maken die een repre sentatief beeld geeft van de ontwikkeling van de vroege Venetiaanse school. Daarom is gekozen voor een opzet, ge richt op de funktie die de schil derijen hebben vervuld in de tijd van hun ontstaan. Uit deze opzet volgde een indeling in drie groepen: altaarstukken, devotiestukken en schilderijen met profane voorstellingen. Tevens wordt aandacht be steed aan het latere gebruik van de schilderijen, wanneer zij hun oorspronkelijke funk- tie hebben verloren. Dit onder deel van de tentoonstelling is opgebouwd rondom de figuur van Otto Lanz, een van de be langrijkste verzamelaars van Italiaanse kunst die Nederland heeft gekend. AMSTERDAM (ANP). Het Nationaal Jeugdorkest van Jeugd en Muziek” ver trekt 27 juli naar Zwitserland om er con certen te geven in o.a. Freiburg, Bulle, Vevey en Bern. Het 110 leden tellende gezelschap jonge musici staat onder lei ding van dirigent Roelof van Driesten. Het orkest keert 14 augustus naar Neder land terug. Behalve aan de oorspronke lijke en latere funktie van de schilderijen, wordt er op de tentoonstelling ook aandacht geschonken aan het natuurwe tenschappelijk onderzoek van de kunstwerken. Dit werd ver richt door dr. J. R. J. van Aspe ren de Boer, met behulp van stereo-microscopie, infrarood- reflectografie, microchemisch pigmentonderzoek en andere technieken. Staten circus in speeld meisje. Tijdens een trip van het overspelige tweetal naar Rhodos wordt het vliegtuig gekaapt door terroristen, die uit eindelijk het luchtschip laten exploderen. Laura Gemser speelt een stewardess die een dramatische hoofdrol speelt in de ka- pingsscènes. Johanneke van Kooten speelt de echtgenote die door Faber in de steek wordt gelaten. De opnamen, die gepland staan op drie weken, zullen gedeeltelijk in België en gedeeltelijk op het Griekse eiland Rhodos plaatsvinden. De film die meer is opgezet als een psychologisch drama dan als een poging tot een Nederlandse Airport ’79, wordt begin volgend jaar in de bioscopen verwacht. Door de consequent volgehouden schei ding van onderlinge samenhangende no- tengroepen kreeg het beeld van diverse op zich van vaak opmerkelijke vitaliteit en bezieldheid blijk gevende vertolkingen, iets stars en hoekigs. Ik denk dan met name aan stukken als het grote Preludium en Fuga in e van Bruhns (in zijn bijna rhapsodische vormgeving geheel in de stijl van Koopman die dit stuk een week gele den in Amsterdam speelde) en Bachs blij moedige Preludium en Fuga in G, dat Collum geheel verrassend van het als spil geplaatste Andante uit de vierde triosona- te voorzag, waarschijnlijk in een poging tot authentieke reconstructie. Toch schemerde zoals gezegd in het spel van de jonge solist zoveel muzikantesks Op het programma staan werken van de Zwitser René Oberson en de Braziliaan Almeide Prado. Het zijn de opdrachtstuk- ken die het Nationaal Jeugdorkest in Frei burg speelt in het kader van het festival van de Zwitserse stichting Jeugd en Mu ziek die dertig jaar bestaat. De Nederlan ders spelen ook de vierde symfonie van Anton Bruckner, de eerste en tweede suite van Prokofiev en het tubaconcert van Vaugham Williams met Tjeerd Oosten dorp als solist. Deze voorstellen komen voor in een al geruime tijd geleden naar de ver schillende belangengroeperingen ver zonden „Raamnota kunstuitleen” van het departement van CRM. De nota moet als een alternatief worden gezien van een eerder (januari 1977) ingedien de „Discussienota kunstuitleen artothe ken”, die op haar beurt weer een uit vloeisel was van een motie die het jaar daarvoor tijdens het debat over de CRM-begroting 1977 met een grote meerderheid in de Tweede Kamer werd aanvaard. De discussienota werd destijds met kritiek overladen. Maar ook de „Raamnota”, die door CRM langs de betrokkenen werd gestuurd met het verzoek er commentaar op te onrechte dikwijls geringschattend beoor deeld. Kermis- en circusvolk, rondreizen de komedianten met gedresseerde dieren, leuk voor even een onderbreking van de dagelijkse sleur, maar dan graag weer vertrekken, het mocht eens overlast geven. Zo werd er in vroeger jaren vooral ge dacht. Maar wie zich verdiept in de talloze artiestenfamilies en circusgeslachten ont dekt een bonte adeldom die zijn eigen trots kent. Die trots is voelbaar op de tentoonstel ling in het Theatermuseum, die een logisch vervolg is op die over de Amsterdamse kermis in de 19e eeuw, gehouden in de zomer van 1976. Het paardenspel vormde een belangrijk onderdeel van die tentoon stelling. Paardrijkunst werd in die tijd afgewisseld met het optreden van acroba ten en clowns en een later bundeling van al die activiteiten leidde tot het complete circus. Daaraan is de huidige tentoonstel ling in het statige grachtenhuis gewijd en daarover gaat het boek dat werd samen gesteld door Marja Keyser, Jacques Klo ters, Paul Blom en Renée Waale. In het Theatermuseum klinkt overal de bekende circusmuziek. Melodieën die hun 295,- 375,- 775,- 575,- f 1375,- 8950,- f 7150,- 775,- 535,- 25,. 2275,- 3575,- 4950,- 1150,- 2475,- 675,- 4900,- 1250,- avonds, vrijdag 28 juli van 9 tot 21 uur 's avonds en sporen in het paardenspel verdiend heb ben en het O, mijn papa van het grote clownsnummer. Het is alsof die muziek steeds verder weg klinkt naar mate je vorderingen maakt op de tentoonstelling. Daar hangen de bewijzen van de circus- adeldom, door tekenpen, penseel of foto camera vastgelegd. Relekwieën als oude circuspassepartouts (doorlopende toe gangsbewijzen), naambordjes van circus paarden, het fluwelen rode rijkostuum dat hogeschoolrijdster Regina Strassburger gedragen heeft en zeven verschillende clownskostuums, waaronder dat van Rexis. Alle circusonderdelen zijn als rubriek bij elkaar gebracht en daardoor is een helder historisch beeld verkregen. Wilt u alles weten, op elke afdeling hangt de catalogus, ter inzage. Kopen hoeft dus niet maar is beslist aan te raden vanwege de ruime informatie in dat boekje. En de ware circusliefhebber mag dan ook de luxe, rijker geïllustreerde uitgave daarvan niet missen, dat boek „Van binnen moet je wezen”. Tot het eind van dit jaar kost het 22,50, daarna een riks duurder. KO VAN LEEUWEN HAARLEM. Aan de manier waarop de Oostduitse organist Christian Collum zich gisteravond tijdens een gemeentelijk orgelconcert in de Grote Kerk over barokmuziek ontfermde, was duidelijk af te lezen dat hij zich maar al te graag wilde aansluiten bij de recente interpretatie-principes zoals die, geheel afwijkend overigens van de nog traditioneel heersende opvattingen daarover in Collums vaderland, door mensen als Gustav Leonhardt en Ton Koopman (bij wie de Oostduitser aan de Zomeracademie een cursus volgde) inmiddels lang en breed zijn gepropageerd. Wat dan ook opvalt is het feit dat een cruciaal punt als articulatie, waarop voor Christian Collum zonder twijfel een totaal nieuw licht is komen te schijnen, zo eenzijdig radicaal door hem op het non- legato is toegespitst, dat het evenwicht tussen markant profileren van het lijnenspel enerzijds en de natuurlijke melodische ademing anderzijds verstoord is geraakt. ooor, aai, wanneer de door hem hier opge dane artistieke indrukken de tijd hebben gehad zich in een rustig gerijpte visie te ontplooien, het zeker de moeite loont om opnieuw geconfronteerd te worden met Christian Collums aanpak van composi ties uit vermelde stijlperiode, waartoe be halve de genoemde werken ook de op deze avond (in onrustige tempi vervatte) reali satie van „Balletto del granduca” van Sweelinck, alsmede Frescobaldi’s fraaie Toccata nr. 6 èn het Capriccio ut, re, mi, fa, sol, la gerekend moeten worden. De rest van het programma speelde zich, althans naar de aard der stukken gere kend, in een tamelijk grimmige sfeer af. „Metamorfose” uit 1970 van Herbert Col lum (vader van Christian) bleek een tot muziek gestolde aanklacht tegen de oof- logsverschrikkingen, en dan speciaal be trekking hebbend op het verwoesten van de Oostduitse stad Dresden in 1945. Tegen het eind van deze door nerveus-ostinate motieven getekende, hoewel op onver wacht lichtvoetige klankbasis gebouwde compositie, breekt een verwrongen ge toonzet koraal „Ach bleib’ mit deiner Gna- de” door. „Gebrochene Flügel” tenslotte, van de hand van de in 1938 geboren Tilo Medek, stelt in een uitermate bezwerend eigentijds idioom, gekoppeld aan sugges tieve ritmes, de menselijke ontwaardiging aan de orde, welke voortvloeit uit het monddood maken van kunstenaars die zich in een totalitaire samenleving niet aan een hun door het heersende regime opge legd model wensen te onderwerpen. Op beklemmende wijze wist Christian Collum (tesamen met bekwaam tot stand gebracht, veeleisend registratiewerk door Gemma Coebergh en Han Siertsema) deze originele en belangwekkende exponenten van hedendaagse orgelkunst (die deze Or- gelmaand zo aanzienlijk is vertegenwoor digd) op het wat dit betreft zeker niet gewillige Müller-orgel te verdedigen. JAAP STORK alleen nog maar distribueren en veegt culturele waarden en het toegankelijk maken van kunst kennelijk van tafel”. Michiel Morel zegt zich niet te kunnen voorstellen dat bij alle kritiek die op de voorstellen is geleverd, de plannen tot wijziging van het uitleensysteem in ons land (binnen een termijn van tien jaar) ook werkelijkheid zullen worden. Onlangs nog is bekend geworden dat CRM geld (2 miljoen) van de af te schaffen Aankoopsubsidieregeling Kunstwerken (ASK) wil „overhevelen” naar de kunstuitleen. De ASK beant woordt niet aan haar doelstelling, om dat gebleken is dat de Subsidies bijna alleen bij welgestelden terechtkomen en zodoende de beoogde sociale sprei ding niet wordt bereikt. Het rapport „Huren van kunst” over het gebruik van de kunstuitleencentra, dat vorige week werd gepubliceerd, concludeerde echter dat de abonnees van deze dien sten eveneens mensen met een goede opleiding en een hoog inkomen zijn. Wel werd daarbij duidelijk gesteld dat uitleencentra talrijken die tot dan toe geen enkel contact met kunst hadden, over de drempel hebben getrokken. Dit project, dat ons veel moet leren over een vrij onbe kend deel van het Nederlandse kunstbezit heeft tot nu geleid tot twee publikaties: Sienese paintings in Holland (Gronin gen 1969) en The Florentine Paintings in Holland, 1300-1500 (Maarssen 1974). Hamadan (21 stuks), ca. 100x150 cm, van 875,- voor Beloudach (144 stuks), ca. 90x160 cm, van 950,- voor Kaakai (27 stuks), ca. 170x240 cm, van 2575,-, voor Tabriz (19 stuks), ca. 135x200 cm, van 1750,-, voor Harte (10 stuks), ca. 200x300 cm, van 3700,-, voor Hereke Old ca. 211 x321 cm, van 23.750,- voor Ghum ca. 221x329 cm, van 19.500,-, voor Marokaansa Barbars (14 stuks), 200x300 cm, van 1950, 170x240 cm, van 1375,-, voor Kleedjes (90 stuks), opruimingsprijs, per stuk Ardabil ca. 171x242 cm, van 5900,-, voor Ispahan ca. 202x301 cm, van 8900,-, voor Sarauck ca. 199x303 cm, van 11.750,-, voor Shiraz (9 stuks), ca. 200x300 cm, van 2950,-, voor Kazakstan ca. 209x311 cm, van 5900,-, voor Utahan 130x209 cm, van 1750,-, voor Keshian ca. 137x221 cm, van 13.750,-, voor Melas ca. 141x229 cm, van 3650,-, voor Oprulmingsverkoop: donderdag 27 juli van 9 tot 22 uur vrijdag 28 juli van 9 tot 21 uur 's avonds en zaterdag 29 juli van 10 tot 17 uur. i| koning der tapijten deleeuw Dorpstraat 10, Bergen, telefoon (02208) 3700. lingen gehouden. Deze werden gehouden in het Groninger Museum, het Aartsbisschoppe lijk Museum in Utrecht en het Nederlands Universitair Kunsthistorisch Instituut te Florence. Na de behandeling van de Sienese en Florentijnse schil derijen kwamen de Venetiaan se aan de beurt. De resultaten van dit onderzoek werden vastgelegd in The Early Vene tian Paintings in Holland (Maarssen 1978) en ditmaal wordt de begeleidende ten toonstelling gehouden in het Rijksmuseum in Amsterdam onder de titel „Vroege Veneti aanse schilderijen uit Neder lands bezit”. De tentoonstel ling duurt tot en met 15 okto ber. Er zijn in Nederlands open baar en particulier bezit 39 •A „lm Zirkus Carré" heet deze gravure naar een tekening van F. Kollarz. Direc teur Oscar Carré is erop te zien te midden van zijn acht Trakhener hengsten. A Maria Magdalena van Carlo Crivelli (ca. 1430/35-ca. 1495).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11