B Europees schadeformulier voorkomt narigheid jlk verhoogt disconto ’n Ei hoort erbij TELEURGESTELD OESO in jaarlijks overzicht: Geldmarkt flink verruimd Heffing VS op EG-suiker VS bezorgd over plannen voor Europese munt Woningraad tegen bezuiniging op objectsubsidies B MAN& H 4TIE y Dat was schrikken in Sainte-Maxime. I Nederlandsche Bank goedkope tickets iar Paramaribo De Amro Bank. Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. Surinamers met if ichz< China bestelt zes snijkopzuigers bij IHC Holland ALIMENTATION Woensdag 26 juli 13 19 7 8 ECONOMIE (Van onze redactie economie) 1 LEGUMES Iii^i Inflatie f S 7/ Schadeformulier krijgt u tegelijk met uw reis cheques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reis- cheques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die binnen de kortste keren geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familieomstan digheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z’n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. BAH desSPOPlS ,/)c blikken cassoulet, de flessen rouge, de stokbroden, noem maar op, het hele karretje was flink vol geladen. Lekker goedkoop zo met die Franse franc, zeiden we. Maar mon Dieu, waar hadden we de portemonnee nou? Nou, die was goed weg. Wil je geloven dal hel huilen ons nader stond dan het lachen?” Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen.,., en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij de Amro Bank Brandkwesties DEN HAAG. Het is te betreu- en dat er in de polisvoorwaarden ij schadeverzekeringen geen uni- ormiteit bestaat over het opzeg en van de verzekering bij het ngaan van de nieuwe premie. Wel moet worden geconstateerd lat van de mogelijkheid om bij iremieverhoging tussentijds de Verzekeringsovereenkomst op te - eggen, ook een oneigenlijk ge- iruik wordt gemaakt om de ver- ekering over te sluiten. (ADVERTENTIE) Veel klachten over schadeverzekeringen ider lem. .4 I en - Het ministerie schat de hoeveelheid sui- taler Economische groei VS zal flink vertragen IMF 65 van tisb. teemt lof SCHIPHOL (ANP). Luid zingend, ..jhzelf begeleidend op bongo's en andere istrumenten, is gistermiddag een groep tan 102 Surinamers van Schiphol naar 'aramaribo vertrokken. Reden van hun vrolijkheid: voor een etourticket voor het traject Amsterdam- Paramaribo hadden zij 1.095 gulden be- aald, in plaats van het vastgestelde ta- ief van 1.585 gulden. Deze terechte klachten werden door de verzekeraar alsnog geregeld. Het grootste aantal klachten betrof de auto-, bromfiets- en motorrijwielenverze keringen. Veel onbehagen komt voort uit het verschil van mening in schuldvraag- kwesties. „Het komt nogal eens voor dat een tegenpartij op de plaats van de aanrij ding zijn schuld toegeeft, doch later thuis van mening verandert en zelfs de feiten aan zijn verzekeraar anders weergeeft. Indien er dan geen getuigen zijn geno teerd, is de bewijsvoering moeilijk en kan ook het Inlichtingen- en Klachten Bureau daar niets aan veranderen”, aldus het ver slag. binnen niet al te lange tijd in zullen slagen het begrip brand op duidelijke wijze in de verzekeringsvoorwaarden te omschrijven, waarmèe dan een aantal klachten kan worden vermeden. ker die de EG naar de VS uitvoert op 50.000 ton. De Amerikaanse suikerimpor- teurs zullen derhalve ongeveer 10,8 mil joen dollar in de schatkist moeten storten. Het voorstel om de Europese suiker extra te belasten dateert van juni dit jaar. Daarbij komt nog dat er geen overgrote voorraden aanwezig zijn die het herstel zouden kunnen „verstikken". Aan de an dere kant valt echter te vrezen voor de .schuldenpositie van de Amerikaanse ge zinnen, de aanhoudend hoge inflatie en de Gisteren werd tevens van officiële zijde meegedeeld dat de regering van president Carter zich kant tegen de voorstellen die de minimumprijs van suiker in de Ver enigde Staten op zeventien cent per pound moeten brengen. De suikerproducenten zouden dan hun garantie-inkomen verbe terd zien, maar elke verhoging van de „steunprijs” met één cent per pound zou een extra belasting voor de Amerikaanse consumenten betekenen van 300 miljoen dollar. Het beleid van de Amerikaanse regering is erop gericht de inflatie in de hand te houden. AMSTERDAM. Gelet op de ontwik keling van de rente op de geldmarkt heeft de Nederlandsche Bank besloten haar ta rieven over de gehele linie met een half procent te verhogen. De verhoging gaat vandaag in, zo heeft de bank medege deeld. BRUSSEL (AP). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse bezorgdheid over de Europese plannen om tot een eigen munteenheid te komen, kunnen worden weggenomen. „De Ameri kanen zullen ons niet tegenwerken”, al dus Owen, „maar ze hebben wat vragen”. Hij wilde echter niet kwijt wat die vragen precies inhielden. De komende twaalf maanden, tot medio 1979, zal de inflatie in de VS mogelijk zeven tot 7,5 procent kunnen bedragen. Of de inflatie in de hand kan worden gehou den hangt volgens de OESO vooral af van drie factoren: de mate waarin de voedsel prijzen omhoog zullen gaan, de stijging van de lonen in die sectoren die niet wor den beslagen door vakbonden en die sinds de recessie van 1974-'75 zijn achtergeble ven bij de andere lonen en tenslotte de mogelijk negatieve uitwerking van het mo netaire en fiscale beleid. IHC heeft in de loop der jaren een groot aantal baggerwerktuigen geleverd aan China. Met deze order is het totale aantal geleverde baggerwerktuigen sedert 1963 gekomen op 50, waarmee China een van de grootste afnemers van IHC Holland is, aldus de onderneming. De zuigers zullen in de komende tien maanden worden ge bouwd en afgeleverd door werf IHC De Klop'in Sliedrecht. Op de Amsterdamse wisselmarkt verbe terde de gulden na de bekendmaking van de discontoverhoging lichtelijk ten opzich te van zowel dollar als Duitse mark. Dit zou volgens de woningraad onder meer kunnen betekenen, dat één van de belangrijkste uitgangspunten van het te genwoordige huur- en subsidiebeleid over boord wordt gezet. Dit uitgangspunt zegt namelijk dat een gewone nieuwe woning wetwoning voor de gemiddelde werkne mer zonder gebruik van individuele huur subsidie betaalbaar moet zijn bij een huur- quote van 16 tot 17 percent. De Nationale Woningraad, die dit ver klaart in zijn vandaag verschenen jaar verslag 1977, zegt verder, dat vooral in en bij onze grote steden behoefte bestaat aan veel nieuwe woningen met sociaal aan vaardbare huren. Deze huizen kunnen slechts worden gebouwd als er voor die woningen meer objectsubsidies worden uitgetrokken. Dat mag moeilijk haalbaar lijken in een tijd, die in het teken van bezuiniging staat, maar de woningraad meent, dat objectsubsidie beslist noodza kelijk is, zeker indien werkelijk ernst wordt gemaakt met de stadsvernieuwing. uitwerking die de vermindering van de arbeidsproduktiviteit zal gaan hebben. It uw WASHINGTON (ANP). Het Ameri kaanse ministerie van Financiën heeft gisteren besloten dat suiker uit de Euro pese Gemeenschap met 10,8 dollarcent per pound wordt belast. Tot deze maatre gel is overgegaan nadat de Amerikanen tot de conclusie zijn gekomen dat de Euro pese Gemeenschap de uitvoer van suiker subsidieert met het betalen aan expor teurs van het verschil tussen de export prijs en de minimumprijs die binnen de Gemeenschap geldt. I 1/ Het wisseldisconto gaat door deze maat regel naar 4,5 pet, de voorschotrente naar 5 pet en het promessedisconto naar 5,5 pet. De laatste discontowijziging dateert van 17 april van dit jaar, toen de centrale bank al haar tarieven met een half procent ver laagde. De verhoging van het promessedisconto is het belangrijkste omdat de banken meestal hun rentetarieven voor kortlopen de kredieten en leningen aan het bedrijfs leven aan dit tarief koppelen. Wegens de gestegen tarieven voor depo sito’s en andere passieve financierings middelen voerden de banken bijna twee weken geleden al een tijdelijke opslag van een half procent per jaar op debetrente in. Zowel geldmarkt- als obligatiekringen waren in het geheel niet verrast door de maatregel van de centrale bank, die werd gezien als een aanpassing aan de thans geldende rentetarieven. ROTTERDAM (ANP). IHC Holland heeft van de volksrepubliek China op dracht ontvangen voor de levering van zes snijkopzuigers van het type IHC Beaver. Mét deze opdracht is meer dan 40 mln gemoeid, aldus IHC. Een verkrapping van de markt wordt niet eerder verwacht dan vrijdag wegens de kwartaalafdrachten voor loon- en omzetbelasting en bankpapieropvragingen. De kwar- taalafdrachten in juli plegen hoog te zijn wegens de in mei uitgekeerde vakantiegelden. De geldmarkt bleef vorige week aanvankelijk tamelijk krap. Later verbeterde de situatie door diverse rijksuitkeringen en nog enige terugkeer van bankbiljetten. De banken profiteerden van deze verruiming en losten bijna 1,9 miljard aan voorschotten af. Maandag stonden zij aldus nog voor bijna 515 mln. bij de centrale bank in het krijt. De bankbiljettenomloop daalde, blijkens de weekstaat, in de afgelopen week met 251 mln tot bijna 18,4 miljard, het saldo van 's rijks schatkist met bijna 1,7 miljard tot ruim 657.000 en de goud- en deviezenreserve met 143 mln tot 18.965 mln, inclusief een onveranderde goudvoorraad van bijna 6,9 miljard. De stand van de schatkistbiljetten bleef op 24 juli vergeleken met een week eerder onveranderd 9.728.600.000. AMSTERDAM (ANP). De geldmarkt is gisteren flink verruimd door uitkeringen van het rijk inzake gemeenten, onderwijs en salarissen van naar schatting 850 mln. Het officiële tarief voor daggeld werd fors verlaagd van 4 naar 1,5 pet, nadat het maandag al met een kwart procent naar beneden was gebracht. Volgens geldmarkt- kringen is daggeld gisteren zelfs al gedaan op 1 en later op 0.75 pet. Het bureau meent dat veelal deze proble men voorkomen kunnen worden bij een juist gebruik van het Europees schadefor mulier. Vaak wordt geconstateerd dat de voorzijde van dit formulier niet volledig is ingevuld en/of het formulier niet door bei de partijen is ondertekend. „Dan verliest de informatie die wordt gevraagd, veel van zijn waarde”. Veel meningsverschillen ontstaan ook bij een total-losskwestie, als men van me ning is dat de expert de dagwaarde te laag heeft berekend. „Veelal betreft het oudere auto’s waaraan de eigenaar zelf heeft ge sleuteld en die voor hem een hogere waar de heeft dan de dagwaarde. Ook vergelijkt men vaak de aanbiedin gen van de autohandel en vergeet dan dat de bonafide handel de auto eerst heeft nagezien en zonodig gerepareerd en dat een opslag berekend wordt voor handels- winst en garantie”, aldus het verslag. Het IKB adviseert ih dergelijke gevallen een tegenexpert in te schakelen als men van mening is dat de dagwaarde te laag is gesteld. Dit ondanks bepaalde ontwikkelingen die erop wijzen dat het economisch her stel dat inmiddels drie jaar duurt zal aanhouden, zo schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) in haar jaarlijkse over zicht van de Amerikaanse economie. In de tweede helft van dit jaar wordt nog een groei van 4,5 procent verwacht. PARIJS (ANP). De reële groei van het bruto-nationaal produkt (BNP) van de Verenigde Staten zal in de eerste helft van het komende jaar vertragen tot drie procent (op jaarbasis). De bestrijding van de inflatie in de Ver enigde Staten moet op alle fronten voor rang krijgen en een doeltreffend energie- programma moet zo snel mogelijk ten uit voer worden gebracht, aldus de OESO. De ontwikkeling van alternatieve ener giebronnen en een voorzichtig omspringen met de energie die op het ogenblik ter beschikking staat kunnen de belangrijkste stappen zijn die de VS moet ondernemen om het vertrouwen in dat land, dat door de enorme tekorten op de betalingsbalans is geschokt, te herstellen, meent de OESO. Het tekort op de lopende rekening van de VS zal naar verwachting van de des kundigen van de OESO dit jaar mogelijk negentien miljard dollar bedragen maar zal misschien in de eerste helft van 1979 verminderen tot twaalf miljard dollar op jaarbasis. In de obligatiesector op de Amsterdam se effectenbeurs wordt verwacht, dat deze sector woensdag in herstel zal zijn. „De kou is nu van de markt af”, zo werd opgemerkt. De obligatiemarkt stond re centelijk onder druk van de stijgende ren tetarieven. AMSTERDAM. (ANP) De Nationale Woningraad verwacht, dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening krachtig stelling zal nemen tegen de plannen van zijn collega van Financiën om drastisch te bezuinigen op de object subsidies op woningen in de huursector. De huidige herstelperiode zal nauwelijks langer kunnen duren als wordt uitgegaan van de gemiddelde duur van de voorgaan de perioden van opleving. Een overschrij ding van deze gemiddelde duur is echter mogelijk aangezien dit keer op een lager niveau is begonnen en dat er nog enige ontwikkelingen (vooral op het gebied van investeringen) kunnen zorgen voor een verbetering van het BNP. Volgens Amerikaanse functionarissen is Amerika’s grootste zorg dat, wanneer de Europese staatshuishoudingen nauwer gaan samenwerken, de economisch sterke landen zoals West-Duitsland, de zwakke ren, zoals Groot-Brittannië en Italië zullen bewegen hun groei te beperken. Beperkte groei in Europa betekent beperkte vraag naar Amerikaanse producten. Verder vragen de Amerikanen zich af hoe een Europese munteenheid de Ameri kaanse dollar zal beïnvloeden, door een koers aan te houden die te hoog of te laag kan zijn, waardoor de dollar het verloop niet meer kan volgen. (ADVERTENTIE) I L_ I*-= Veel kwesties tussen verzekerde en maatschappij ontstaan ook over brand- kwesties. „Ook dit jaar moest herhaalde lijk worden uitgelegd dat onder brand moet worden verstaan een met vlammen- verschijnsel gepaard gaande verbranding van stoffen. Zengen, schroeien en smelten zijn geen brand. Het is dan ook een veelvoorkomend mis verstand te menen dat een brandgaatje zonder dat van vlamvatten sprake is ge weest, onder de dekking van de brandpolis zou vallen”. Veelal gaat het om een gloeiend stukje van een sigaret, dat op kunststofbekleding is gevallen, waardoor deze bekleding door de warmte is geschroeid of gesmolten. Het Inlichtingen- en Klachten Bureau zegt te hopen dat de brandverzekeraars er „Het is de vraag of dit oneigenlijk ge- iruik wel in alle gevallen in het belang van je verzekerde is”, vraagt het Inlichtingen- n Klachten Bureau van het Verbond van terzeReraars zich af in het verslag over 977. In dat jaar werden van de 1382 klachten 96 zonder meer als terecht beoordeeld. De 102 hadden voor een vlucht geboekt bij de heer A. Brown uit de Bijlmermeer, die de actiegroep „Surinaamse Belangen Tarieven Omlaag” leidt. Deze actiegroep pleit al langere tijd voor een verlaging van de tarieven op de diensten tussen Surina- tne en Nederland. Brown wilde twee char- srvluchten organiseren tegen goedkopere trieven. Van de Nederlandse overheid kreeg hij aarvoor echter geen toestemming. Hij ood geïnteresseerde Surinamers niette- lin tickets aan voor 1.095 gulden. Ver- oersmogelijkheden had hij niet. Volgens de KLM is mede op verzoek van Ie Surinaamse minister van Economische laken, onder wie luchtvaartaangelegen- leden ressorteren, en in overleg met de lurinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM uiteindelijk besloten de 102 passa- [iers op een KLM-lijnvlucht te vervoeren. Brown moest een collectieve schuldbe kentenis tekenen. MMftf'iin’'»,,,,. Danae Dahl en Carol Harris uit Califomië kijken beteuterd naar de kleine hoeveelheden Zwitserse franken die de meisjes in Zurich voor hun dollars ontvingen. Reizigers en vooral de rugzak-trekkers met een klein budget worden door de daling van de dollar hard getroffen. 1 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13