Premier Soares weigert af te treden Weer druk het \x/eer het bestraffen van Mogelijk toch proces tegen KLM-leiding op dollar Reageerbuisbaby gezond ter wereld gekomen Uiterste doen voor oorlogsmisdadigers 1 5 Lieuwe ving aal van 80 cm vandaag: Weer zeven nieuwe poliogevallen Interim-stichting dienstverlening in de IJ mond Lading afval werd voortijdig gelost Haverkort Prof. L. de Jong van oorlogsdocumentatie: *1 I Plee C Zeepkisten K*. IJmuider Courant Wegen het woord is aan... Bi agenda pagina meer s KOOIJMAN SANITAIR B.V. INDONESIË LAAT AANTAL POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ i Geleidelijk zon Strandverwachting Weer buitenland Kinderbescherming M 4 16 WOENSDAG 26 JULI 1978 (ADVERTENTIE) Izaak Walton: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 224 pagina's 10 2 2,3,4 2- h HEULE MAKELAARDIJ eest ML Als het echt n mooie diamanten ring moet zijn Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport Gastenhoek 5,6, 7,8,9 11 15 13 14 17 .8 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk bezorgklachten maken van landonteigeningen zoals was overeenge komen. President Eanes deed gisteravond nog een poging de geschillen in de coalitie op te lossen. Na afloop van een vier uur durend gesprek concludeer de voorzitter Freitas do Amaral van de CDS echter dat het samenwerkingsverband met de socialisti sche partij was beëindigd en dat de regering zou vallen. Eanes sprak van „onverzoenlijke standpun ten” van Soares en Amaral. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. President Eanes van Portugal bespreekt vandaag met de Raad van de Revolutie de vraag of premier Soares moet aanblijven nu de breuk tussen de centrum-democratische partij (CDS) en de socialisten van Soares niet meer is te lijmen. Begin deze week viel de half jaar oude coalitie uiteen toen drie christen-democratische mi nisters aftraden uit protest tegen het niet-ongedaan tl ■41 1 eral. p* I.Imnidpr Courant Umuider Courant Regering Portugal formeel gevallen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll JOUW. oosent Klandei (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIES) DR. L. DE JONG riimaptei lands verspreid blijkt te zijn. De verantwoordelijkheid van degenen wordt steeds zwaarder. Zij stellen niet lds langer alleen zichzelf of hun kinderen bloot aan besmetting, maar bevorderen ook het gevaar voor anderen. In deze situa tie kan steeds minder respect voor dat 3 Na een periode van betrekkelijke rust is I de polio-bacil weer actief geworden. Er ajn nu sedert april ruim negentig slachtof fers geregistreerd, van wie zeven geduren- Eigen kinderen zijn „andere personen”, andere individuen, wier gewetens men niet ®ag naasten, maar die men wel alle moge lijke kansen moet geven om gezond, veilig en zonder frustraties volwassen te worden. Juwallershuls spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden - perspex signs vinyl ^2 <XNG 25 LEM 24532 Volgens de socialisten hebben de chris- ten-democraten, zij het in vriendelijke be woordingen en op een beleefde manier, doelbewust aangestuurd op een breuk bin nen het kabinet. De christendemocrati sche eisen zouden verdeeldheid moeten zaaien binnen de socialistische partij en deel uitmaken van een veel groter complot van uiterst rechts tegen de Portugese de mocratie. Maar de christen-democraten zelf zullen scheuren, aldus een communi qué van de socialisten. Het communiqué roept alle democraten en anti-fascisten op „pal te staan tegenover de toenemende rechtse agitatie en de democratie te verde digen, desnoods op straat”. De moeder is de 32-jarige mevrouw Les ley Brown, die in haar negenjarig huwelijk kinderloos was gebleven. Artsen bevruchtten een eitje van me vrouw Brown buiten haar lichaam met sperma van haar man en brachten de zo ontstane vrucht in de baarmoeder, waar het kind zich verder ontwikkelde. Het kind werd via de keizersnede ter wereld gebracht. verblijfplaatsen van de Nederlandse oor logsmisdadiger, Siert Bruins (die door journalisten onlangs bij het Westduitse Hagen werd ontdekt) en van andere oor- logscriminelen. Als dat zo is, zo vraagt het Kamerlid, waarom heeft Justitie dan niets met deze informatie gedaan. UTRECHT. (ANP) Het ministerie van Volksgezondheid heeft gisteren zeven nieuwe gevallen van kinderverlamming bekendgemaakt. Het betreft jongens en meisjes, die in juni en juli al ziek werden, maar waarbij pas kort geleden door lichte verlammings verschijnselen polio werd geconstateerd. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie betreft het in alle gevallen lichte verlammingen. In de meeste gevallen wordt nu in diverse ziekenhuizen aan de revalidatie van de slachtoffertjes gewerkt. Het totaal aantal gevallen van kinder verlamming is nu tot 91 gestegen. De regering-Soeharto is voornemens dit jaar 10.000 politieke gevangenen in vrij heid te stellen. Volgens Amnesty Internati onal bedraagt het aantal politieke gevan genen, dat sinds 1965 werd opgesloten, bijna 100.000. VELSEN. Een geladen vuilnisauto van de gemeentereiniging uit Haarlem heeft gisteravond om zeven uur de inhoud van zijn laadbak vrijwillig op de parkeer- strook van Rijksweg 6 gedeponeerd. Deze operatie bleek noodzakelijk nadat het voertuig ’s middags om half vier, ter hoog te van de afslag naar IJmuiden, was ge strand als gevolg van een gebroken steek- as. De grote hoeveelheid huisvuil werd door de Haarlemse brandweer nat gehou den om te voorkomen dat de zaak zou wegwaaien. Omstreeks elf uur was men er in geslaagd het afval over te laden en kon de gestrande auto worden afgevoerd. Ieder ongeluk dat mij niet treft is een nieuw geluk. Met wat regen of een onweersbui passeert in de avond of nacht een frontje ons land. Morgen opnieuw zonni ge perioden, wellicht droog en een mati ge zuidwestelijke wind. Overdag ruim 20 graden, zeewater 16 graden. De voor uitzichten: opnieuw aangenamer weer met meer zon en hogere temperaturen. (Van onze verslaggever) NEW YORK-DEN HAAG. De ontsla gen KLM-accountant J. de Wit zal wel licht toch een proces aanspannen tegen enkele topfunctionarissen van de KLM. Het doorgaan daarvan hangt af van de uitspraak van een rechtbank in New York vandaag of het proces in de Verenigde Staten zal worden gevoerd of, zoals de KLM wil, in Nederland. Als de rechtbank besluit, dat het proces in ons land moet worden gevoerd, ziet De Wit af van stappen tegen de KLM, omdat een dergelijk proces hem dan te veel geld en tijd zou gaan kosten. De accountant beschuldigt topfunctionarissen van de luchtvaartmaatschappij van wanbeheer en mismanagement. Gisteren nog verklaarde De Wit tegen over onze verslaggever helemaal af te wil len zien van een gerechtelijke procedure tegen KLM’s president-directeur Orlandi- ni, tegen het hoofd van de interne accoun tantsdienst Bakker en tegen de general manager in New York van de KLM Kiel- man. Maar in een telefonisch gesprek van nacht zei De Wit, dat hij verkeerd was begrepen en dat hij alleen maar had over wogen van een proces af te zien. Over Orlandini zei de voormalige KLM- medewerker nog, dat deze heeft laten blij ken „net als Kielman, niet het verschil te weten tussen persoonlijke en zakelijk acti viteiten.” (Zie ook pagina 4) goed in onroerend goed. Tel. 023-323224, lid MVA Rustenburgerlaan 4 Haarlem (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA. De Indonesische rege ring heeft vandaag 3921 politieke gevan genen vrijgelaten. De meesten van hen zijn meer dan tien jaar geïnterneerd ge weest zonder ooit te zijn veroordeeld. Zij waren opgepakt op verdenking van mede plichtigheid aan de beweerde communis tische staatsgreep in 1965. Duizenden belangstellenden trok de zeepistenrace in Wijk aan Zee. Zie de plaatselijke pagina’s DEN HAAG. Op 1 januari van het komend jaar moet een nieuw op te richten stichting de taken overnemen van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning in Midden-Kennemerland. De dertien personeelsleden van de bestaande stich ting zal gevraagd worden bij de nieuwe organisatie in dienst te treden. Dit schrijft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Voogd. Deze vroeg de bewindsman in april om bemiddeling in een conflict, dat tot gevolg had dat de stichting besloot zich op te heffen. Voogd wilde dat de staatssecreta ris een oplossing zocht voor de gerezen problemen, zodat de dienstverlening intact bleef en het ontslag van de personeelsle den voorkomen kon worden. Een eerdere bemiddelingspoging van de gemeente Be verwijk was mislukt. Staatssecretaris Wallis de Vries schrijft nu dat nieuwe initiatieven van de betrok ken gemeentebesturen geleid hebben tot de oprichting van de interim-stichting. In deze stichting hebben naast twee vertegen woordigers van de oude organisatie zitting twee leden aangewezen door de gemeente, twee leden aangewezen door de werkne mers van de oorspronkelijke stichting, een vertegenwoordiger van de GIMD, Noord- Holland, en een vertegenwoordiger van het departementaal bureau Landelijk Contact in de provincie Noord-Holland. Winkelcentrum Schalkwijk ?n jelets jr terinii Een uitzondering maakten de socialisten voor de drie christen-democratische mi nisters die nu ontslag genomen hebben. Zij zijn te goeder trouw en hun loyaliteit ver dient lof, aldus het socialistische partijbe stuur. Woordvoerders van de christen-de mocratische partij toonden zich echter in hoge mate verongelijkt door de socialisti sche reactie en noemden die buiten alle proporties. TOKIO (Reuter, ANP). De dollar heeft vandaag op de wisselmarkt in Tokio op nieuw enig terrein moeten prijsgeven. De slotnotering bedroeg 195,10 nadat in de loop van de dag een nieuw na-oorlogs dieptepunt van 194,50 yen per dollar was bereikt. De handel was begonnen op een koers van 195,70 yen na een slotnotering van 195,50 gisteren. Over interventieaan- kopen van de Japanse centrale bank is niets vernomen. De oorzaken van de druk op de dollar zijn nog steeds dezelfde: de onevenwichti ge handel tussen Japan en de Verenigde Staten en de mogelijkheid dat de olielan den zullen besluiten de dollar als betaal middel voor hun olie te vervangen door een gemiddelde van een aantal valuta’s, die voor hun buitenlandse handel van be lang zijn. eopend 'dag Deernen a^wlJzen<ie standpunt worden opgeëist. Dat respect hangt immers af van de vraag of de gewetensdrang tot onthouding con sequenties voor anderen heeft en een soci aal euvel wordt. De medici geven op die vraag nu een bevestigend antwoord. Er zijn trouwens al eerder bedenkingen terezen tegen de praktijken van degenen, die zich uit religieuze overwegingen tegen Vaccinatie keren. Namelijk onder de over weging, dat een dergelijke gewetensbeslis sing een zuiver persoonlijke zaak is met [outer individuele verantwoordelijkheid. rieemskea ,on énen dat de ziekte ook buiten de religieuze groep die vaccinatie principieel Zodra ook voor anderen, die niet bij mach te of in staat zijn voor zichzelf te beslissen, een zo riskante beslissing wordt genomen, komt de vraag naar voren of niet van een bepaalde vorm van mishandeling moet worden gesproken. Ouders die hun kinderen mishandelen, dat wil zeggen: hun willens en wetens de kans op een zo gezond mogelijke ontwik keling ontnemen, worden in sommige ern stige gevallen uit de ouderlijke macht ont- zet. De mishandelde kinderen worden in bescherming genomen en het hun aange dane kwaad wordt zo goed mogelijk her steld. Dat alles volgens de normen die in een ordelijke en volgens aanvaardbare ethische opvattingen functionerende sa menleving in het algemeen kunnen wor den aangelegd. Ouders hebben dus, ook volgens de wet, in het geheel niet het recht met hun kinde ren naar goeddunken te handelen. Dat is pok volgens levensbeschouwelijke en reli gieuze overtuigingen een volstrekt gang- bare opvatting. Geen enkele godsdienst stempelt het kind tot willoos eigendom van de ouders. Of men persoonlijk voor of tegen vaccinatie, voorbehoedmiddelen, ge- heesmiddelen, medische ingrepen of wat ook gekant is, doet daaraan niets af. Als 1 het lichamelijke of geestelijke heil van het kind en de veiligheid van de omringende samenleving in het geding zijn, kan men strikt persoonlijk toch nog het geweten boven die andere belangen stellen, maar i dan in uiterste zin „strikt persoonlijk”. maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uyr zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Premier Soares bevestigde de breuk, maar weigerde af te treden. Hij is bereid om overeenkomstig het besluit van zijn partij door te regeren tot de parlements verkiezingen van 1980. (Van onze redactie buitenland) OLDHAM. *s Werelds eerste zoge noemde reageerbuisbaby is gisteravond geboren in het ziekenhuis van Oldham in Engeland. Het is een meisje. Het verkeert in een uitstekende toestand. Ook de moe der maakt het goed. DEN HAAG. Professor dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, vindt dat het uiterste moet worden gedaan om mensen die zich in de oorlog hebben schuldig gemaakt aan mishandeling en executie en daarvoor na de oorlog zijn veroordeeld, hun straf te laten ondergaan. De Jong maakte deze opmerking naar aanleiding van de recente ontdekking van de verblijfplaatsen van onder meer de Nederlandse oorlogsmisdadigers Bos en Klimp. Het zeebad IJmuiden krijgt langzaam maar zeker een volwaardige outillage. Na jarenlang gezanik is er eindelijk een sanitaire voorziening getroffen voor de grote en de kleine boodschap van de strandbezoekers. Na een omvangrijke inspraakproce dure hebben B. en W. hun standpunten over het toekomstige wegennet van Be verwijk vastgelegd in adviezen die in augustus door de gemeenteraad moe ten worden vastgesteld. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Vannacht en vanavond plaatselijk een bui. Morgen overdag droog met geleide lijk meer zon. Overwegend matige zuid westelijke wind. Minimumtemperaturen rond 13 graden, maximumtemperaturen van 20 tot 25 graden. Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden: West-Noorwegen: Zonnige perio den, ook af en toe regen. Middagtempe- raturen van 17 tot 22 graden. Overig Scandinavië: Vrij zonnig, mogelijk korte tijd regen of een bui. Temperaturen van 20 tot 27 graden. Ierland, Schotland: Perioden met re gen ook opklaringen. Temperaturen van 15 tot 21 graden. Engeland: Vrij zonnig, maar ook af en toe regen of een bui. Temperaturen van 18 tot 24 graden. Benelux, Noord-Duitsland: Op nieuw zonnig. Temperaturen van 22 tot 28 graden. Noord-Frankrijk: Zomers met moge lijk een onweersbui. Temperaturen van 24 tot 30 graden. Overig Duitsland en Frankrijk, Oos tenrijk. Zwitserland: Fraai zomerweer, temperaturen omstreeks 30 graden. Spanje, Portugal, Italië en de Bal kan: Zonnig en heet met lokale on weersbuien. Temperaturen van 28 tot 38 graden. Inmiddels heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag gistermiddag bekend gemaakt, dat in het Nederlandse opsporingsregister nog onge veer 350 gezochte oorlogsmisdadigers voorkomen. Het merendeel daarvan, onge veer 300, is bij verstek veroordeeld dan wel wordt gezocht voor berechting vöor zoge heten communedelicten, begaan in oorlogstijd. Van de 350 zijn bij verstek 15 veroordeeld tot de doodstraf, 13 tot levens lang. De overige straffen variëren van een tot 20 jaar. Ons land, zo maakte Justitie gisteren bekend, kent geen apart opsporingsappa raat, dat zich uitsluitend met het zoeken naar gevluchte oorlogsmisdadigers bezig houdt. Wordt de verblijfplaats van een gezochte in het buitenland bekend, dan volgt een verzoek tot aanhouding, later over het algemeen gevolgd door een ver zoek tot uitlevering. De rijksrecherche in Amsterdam is belast met het nagaan van tips en het vaststellen van de verblijfplaats van gezochte oorlogsmisdadigers in het buitenland. Het PvdA-kamerlid Haas-Berger heeft de regering gevraagd de samenwerking tussen de verschillende departementen zo danig te verbeteren, dat fouten zoals in het geval van Bos niet meer kunnen voorko men. In het geval van deze oorlogsmisda diger wist het ministerie van Sociale Za ken wèl en het ministerie van Justitie niét waar de indertijd ter doodveroordeelde Bos al sinds jaar en dag zijn verblijfplaats had. Ook wil mevrouw Haas-Berger weten of het waar is, dat het ministerie van Justitie „reeds enige tijd” op de hoogte was van de Trots toont de achtjarige Lieuwe van der Wal uit Zaandam de enorme aal die hij gistermiddag uit het water van de Weer ophaalde. Toen hij de knoepert 80 cm lang met een gewicht van ruim drie pond in het oog kreeg, werd hij even wit om de neus. Zijn grootouders, met wie Lieuwe vaak gaat vissen, hiel pen hem. Oma werkte het dier, dat op een worm aan Lieuwe’s hengel af kwam, op de kant en opa maakte het later schoon. Het dagblad A Luta, dat als spreekbuis wordt beschouwd van de socialistische partij, heeft erop gewezen dat het aftreden van de regering ongewenst zou zijn met het oog op een gunstig klimaat voor bui tenlandse kredietverleners en investeer ders. Ook zou de naleving van het akkoord met het Internationale Monetaire Fonds, dat de spil vormt van het economisch beleid van de regering, in gevaar komen. arkt ildeck-, an b^ die zich tegen vaccinatie blijven verzetten, Aikmaa( de de afgelopen week. In medische krin- 74Sk” gen vreest esweg Arnhem- afwijst, slachtoffers zal maken, omdat de - epidemie over een zo groot gebied des Onze samenleving eist, op ethische, soci ale en ook zelfs religieuze gronden dat ouders hun kinderen beschermen. Daar kunnen niet met enig recht uitzonderingen °P bestaan. <>l<lllllllllii||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ltllllll|||||

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1