dit nog Minister Ginjaar wil verbod hexachlorofeen Vf sai Geen extra steun? H het \x/€€r] T MEER CONTROLE OP ASIELS EN DIERENHANDELAREN in oi f/ HBh -Z-'JbIl ÜH PvdA woedend over uitstel debat Bestek ’81 Caransa-losgeld mi Overwinteraars Tatoeëring jonge honden wordt verplicht Auto tegen trein: twee slachtoffers hebben in Spanje visum nodig Ambtenaren ten strijde tegen verkwisting Politie twijfelt aan vondst van MR Desinfecterend middel in zeep en cosmetica 4 WO J 9^ I I WEERRAPPORTEN Broodfokkers Asiel Drie jaar (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Donker van Justitie is in 1952 buiten zijn boekje gegaan als hij Pieter Menten inderdaad heeft toegezegd, dat deze niet verder vervolgd zou worden voor onder andere de moorden in het Poolse dorp Podhoroce. Dit blijkt uit de annotatie (kritische toelichting) van prof. mr. Th. van Veen bij het arrest van de Hoge Raad in de zaak-Menten. Tijdens zijn proces zei Menten dat minister Donker hem had toegezegd dat van verdere vervolging zou worden afgezien. Menten zei dat hij op grond daarvan dus niet veroordeeld kort worden. Onvoorzichtig Redelijkheid Geschiedenisstudie Verpleging Winkelsluiting Waddenfietsers Hongerstakers Roken Atoomschip Studentenuitwisseling Ontsnapt Chinezen Zomerpatiënten Km den vi de bei op he LO kaan teren ten ti een Walv nu d voor; i .5 £5 n BINNEN- EN BUITENLAND Menten niets toezeggen (Van onze redactie binnenland) -■ f w At* (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Twee inzittenden van een personenauto zijn gisteravond om het le ven gekomen bij een botsing met een passerende trein op een met een automati sche knipperlichtinstallatie beveiligde overweg tussen Heeze en Weert. De inzitten van de totaal vernielde auto, de broers D. M. Geuskens (24) en C. W. A. Geuskens (11) uit Weert, waren op slag dood. Het treinverkeer is enige tijd ge stremd geweest, waarbij de spoorwegen voor het vervoer van treinreizigers bussen inzetten. DEN HAAG (ANP). De fractie van de Partij van de Arbeid is woedend over het dreigende uitstel van het Kamerdebat over Bestek ’81, het eind vorige maand aan de Kamer toegezonden bezuinigingsplan van het kabinet Van Agt. „De fractie van de PvdA veroordeelt de weigering van de regering om tijdig te antwoorden op de schriftelijke vragen ter voorbereiding van het debat”, aldus giste ren de fractie in een verklaring. Het debat zou oorspronkelijk eind au gustus worden gehouden. Vorige week deelde de regering echter mee dat zij geen kans zag voor dat tijdstip de vele honder den vragen die de Kamerleden schriftelijk naar aanleiding van de nota hebben ge steld, te beantwoorden. Deze mededeling betekent dat het debat mogelijk niet voor Prinsjesdag kan wor den gehouden. Direct na de zomervakantie zal de Kamer zich over de ontstane situatie beraden. De PvdA vindt dat het kabinet-Van Agt opnieuw verstek laat gaan. „De gestelde vragen kunnen, althans mógen de be windslieden niet hebben verrast”, aldus de fractie, die vindt dat het kabinet het parle ment ontwijkt en minacht. Ook meent de fractie dat gezien de hele gang van zaken, over de werkelijke strek king van de nota binnen het kabinet nog allerminst eenstemmigheid bestaat. „De gestelde vragen hebben door allerlei ver doezelende formuleringen heengeprlkt”, zo wordt gesteld. Zonnige perioden, plaatselijk een bui en vrij warm. 26 35 28 29 20 18 01 0 0 0 „Indien uit nog te voorschijn te brengen, materiaal zou blijken dat minister Donker de onvoorzichtigheid zou hebben gehad dat lag niet in zijn aard zelf aan ver dachte enige toezegging te doen, dan zou hij een toezegging hebben gedaan die de wet alleen aan het O.M. toestaat te doen. Reeds daarom zou die toezegging geen juridische betekenis kunnen hebben”, al-, dus prof. Van Veen. De minister is wel de bevoegde macht die aan het Openbaar Ministerie bevelen mag geven; hij is echter geen deel van het O.M. en hij heeft niet de bevoegdheden die de wet aan het O.M. toekent”, aldus prof; Van Veen. De minister kan aan de officier van justitie de opdracht geven niet te ver volgen, maar hij mag die beslissing niet zelf meedelen aan een verdachte. In zijn annotatie zegt prof. Van Veen, hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht in Groningen, dat hij van mening is dat een minister niet het recht heeft aan iemand toe te zeggen dat van vervolging zal wor den afgezien. Volgens prof. Van Veen heeft dit aspect in de beslissing van de Hoge Raad over de zaak-Menten niet de aandacht gekregen die het verdiende. Na drie jaar kunnen B. en W. de vergun ning verlengen, nadat eerst een inspecteur van de veeartsenij kundige dienst heeft be keken of de dierenhandelaar zijn zaakjes volgens de letter der wet runt. Begin september zullen ambtenaren van het ministerie van CRM en leden van de Dierenbescherming in een gesprek met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de gevolgen voor de gemeenten van de invoering van het nieuwe honden- en kat- tenbesluit doorspreken. Directeur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren, M. H. M. Vuylsteke: „De gemeenten weten nog niet wat hen boven het hoofd hangt. Daarom willen wij op dit moment nog geen details van de nieuwe regeling naar buiten bren gen Zeker is in ieder geval dat vele asiels en kennels als gevolg van strengere eisen zullen moeten worden aangepast. In zijn annotatie wijst prof. Van Veen er op dat „hier volstaan kan en moet worden met de simpele constatering dat-de moor den in 1949 niet zijn vervolgd en berecht en dat daarom terecht een beroep op art. 68 sr. is afgewezen”. Dit artikel zegt dat ie mand niet twee maal terecht kan staan voor hetzelfde feit. Prof. Van Veen schrijft dat het met die (beweerde) toezegging van de minister een wonderlijke zaak is. Deze toezegging zou berusten op de gedachte dat. Menten voor wat hij in de oorlog had misdreven terecht had gestaan. De opvatting van prof. Van Veen staat tegenover die van de Hoge Raad uit het arrest. De Hoge Raad zegt daarin dat een verdachte in redelijkheid op een zodanige toezegging van de minister mag vertrou wen. Het alsnog instellen van strafvervolging zou dan alleen nog mogelijk zijn als die „door zwaarder wegende belangen wordt geëist”. In de zaak-Menten zou dat volgens de Hoge Raad wel het geval kunnen zijn, maar dat hangt af van feiten die niet nader zijn vastgesteld. De rechtbank in Den Haag, waarheen de zaak is terugverwezen, moet dié feiten gaan vaststellen. Op het ministerie van CRM wordt nu bijna drie jaar gewerkt aan de wijziging van het honden- en kattenbesluit. Onderdeel van de nieuwe regeling waar mee getracht wordt een betere controle te kunnen uitoefenen op het hondenbestand, is zoals gemeld, de verplichte tatoeëring voor honden. Na een overgangsperiode zullen alle jonge honden in het oor geta toeëerd moeten worden Over de afwijzing van twee uitleverings verzoeken door Polen gedaan, zegt prof. Van Veen nog dat het wel merkwaardig is dat die afwijzingen niet waren gebaseerd op het Nederlanderschap van Menten. Ook blijkt niet, aldus de annotatie, dat Menten een beroep op de Hoge Raad heeft gedaan om te laten vaststellen dat hij Nederlander was. (Dat was mogelijk vol gens de toentertijd geldende uitleverings wet). Mogelijk moeten asiels zelfs worden af gebroken. De dierenbescherming zal een belangrijke taak hebben bij de uitvoering van het honden- en kattenbesluit. De afde lingen van de dierenbescherming die nu zo’n 90 a 120 asiels draaiende houden, zullen vrijwel zeker een beroep op finan ciële steun bij de lokale overheden moeten doen”, aldus Vuylsteke. Met het herziene honden- en kattenbe sluit kunnen de zogenaamde broodfok kers, die op grond van de Wet op de Dierenbescherming geen vergunning no dig hebben, niet worden aangepakt. „Zij kunnen aleen voor dierenmishandeling worden aangepakt. Alleen door een wetswijziging zou deze groep mensen bestrèden kunnen worden”, zegt een lid van de commissie die aan de wijziging van het honden- en kattenbesluit meewerkt De bewindsman schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PPR-ka- merlid mevrouw Beckers-de Bruijn. Deze vroeg eerder deze maand opheldering over het gebruik van HCF in Nederland, nadat bij een Zweeds onderzoek gebleken was dat gebruik van HCF in een groot aantal gevallen leidde tot de geboorte van ernstig misvormde kinderen. Een overdosis HCF in babypoeder leid de voorts in Frankrijk in 1972 tot de dood De rol van de dierenarts zal groter wor den bij het in werking treden van het nieuwe honden- en kattenbesluit. Aan ie der asiel zal verplicht een dierenarts ver bonden moeten zijn. Voorts zal het doden van deze dieren nog slechts door een arts mogen geschieden. Op den duur zal het gehele hondenbe stand van een merkteken zijn voorzien, zodat ook een betere controle op de beta ling van hondenbelasting kan worden ver kregen. Ook de eigenaars van honden kun nen door het merkteken worden opge spoord. Een ander belangrijk punt in de nieuwe regeling is het voorbereiden van een exa men voor dierenhandelaren. Het honden en kattenbesluit zal de basis vormen voor het instellen van een vakbekwaamheidsdi- ploma. RUSSEN. Vijf ambtenaren van de afdeling Sociale Zaken van het Rijssen- se stadhuis zijn ten strijde getrokken tegen ,.de zeer grote verspilling van overheidsgelden in een tijd van bezuini ging". Het onversaagde vijftal heeft een brief geschreven aan de Centrale Di rectie van de PTT in Den Haag,, waarin zij wijzen op een bar staaltje verkwis ting, doordat in het pas verschenen Postcodeboek van de PTT duizenden keren de woordjes „even” en „oneven” voorkomen. De ambtenaren vinden dat de aan duiding even of oneven huisnummers best had kunnen vervallen. Dat zou in het 1266 pagina’s tellende boek een besparing van 211 bladzijden beteke nen, oftewel een zesde van de totale Minister en Het ministerie in Den Haag heeft giste ren opnieuw een waarschuwing laten uit gaan aan Nederlanders die, al dan niet met vakantie, in het buitenland door eigen on voorzichtigheid in de cel belanden. In to taal zijn op het ogenblik bij het ministerie ruim driehonderd gevallen bekend van Nederlanders die in buitenlandse gevange nissen zuchten; ruim de helft van dat aan tal is veroordeeld of zit in voorarrest van wege drugssmokkel. Verwacht wordt dat het totaal aantal gevangen Nederlanders in de loop van de zomer nog zal stijgen. Begin deze maand zijn in Spanje weer vier Nederlanders aangehouden wegens pogingen in totaal 102 kilo hasj uit Marok ko via Algeciras en Ceuta naar Europa te smokkelen. In Griekenland, aldus de ministeriële woordvoerder, is de politie een campagne begonnen tegen naaktloperij. Onlangs zijn op Kreta twee Nederlanders veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, omdat zij onvoldoende gekleed werden aangetrof- fen. Op het eiland Corfu werden eveneens twee Nederlandse nudisten aangehouden; door tussenkomst van de Nederlandse consul kwam dit tweetal eraf met 200 boete. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gistermor gen mee dat de Spaanse regering in navolging van de houding van de EEG- landen tegenover Spanjaarden de regels voor verblijfsvergunningen strenger gaat hanteren. inhoud. Van elke zes Postcodeboeken zou er zodoende één dik boek uitge spaard kunnen worden. „Als het in Lugano ook om Caransa- losgeld gaat, hadden we dat zeker gewe ten”, aldus de politiewoordvoerder. DEN HAAG. Wie langer dan negentig dagen achtereen in Spanje wil blijven, heeft een visum nodig. Ook Nederlanders die de komende winter in Spanje willen verblijven, zullen voor hun vertrek naar het land van de zon een dergelijk docu ment moeten aanvragen bij de Spaanse ambassade in Den Haag. Volgens een woordvoerder is het moge lijk dat via een bank in Lugano Caransa- geld is „schoongewassen”, maar de vier Zuidamerikanen die het geld waarschijn lijk gedeponeerd hebben in Zwitserland, hebben volgens de politie niets te maken met de ontvoering van Caransa vorig jaar. Een van de vier is, volgens de woord voerder, in maart gearresteerd in Los An geles op verdenking van drugsmokkel. Ita lië heeft om zijn uitlevering gevraagd. In Zwitserland is niet bekendgemaakt hoeveel geld er gevonden is in de bankklui zen in Lugano. Van de tien miljoen die de familie Caransa destijds betaalde voor de vrijlating is tot nu toe 2,5 miljoen gulden teruggevonden, aldus de politie in Amster- datn. Na jaren van voorbereiding heeft de Erasmus Universiteit in Rotterdam beslo ten een (experimentele) studierichting maatschappij-geschiedenis in te stellen. Minister Pais van Onderwijs is akkoord. De cursus gaat slechts vier jaar duren en wordt besloten met een doctoraalexamen. Er is plaats voor maximaal vijftig eerste jaars studenten. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksge- zondheid en Milieuhygiëne) houdt vast aan het besluit dat leerlingverplegenden in hun eerste en tweede jaar minder taken dan vroeger behoeven te verrichten. Zij schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van de D’66-kamerleden Wessel- Tuinstra en Mertens. Mevrouw Veder-Smit gelooft dat er voldoende overleg met de betrokkenen over deze maatregel, nog af komstig van het vorige kabinet, is geweest. De rijkspolitie in Waddinxveen is pro cessen verbaal gaan uitdelen aan pomp- stationhouders die, als de winkels dicht zijn, blijven doorgaan met het verkopen van bij-artikelen. Een eigenaar heeft intus sen al twee bekeuringen opgelopen. Als de winkels dicht zijn mogen alleen nog benzi ne en smeermiddelen worden verkocht, maar de pompstations zijn dan vaak com plete mini-supermarkten. De ongeveer tweehonderd fietsers die een demonstratieve tocht maken langs de Waddenzee hebben gisteren een brief ge schreven aan de regering. Zij vragen daar in om af te zien van oefenterreinen in de voormalige Lauwerszee. Dit gebied moet een natuurpark worden: het is te waarde vol voor wetenschap, recreatie en land bouw om er straks militairen te laten oefe nen, aldus de brief. In de Amsterdamse kerk „De Duif” zijn gisteravond opnieuw twintig Marokkanen in hongerstaking gegaan. Zij eisen van de Nederlandse regering een verblijfsvergun ning. Vorige week gingen aanvankelijk dertien, later dertig Marokkanen in hon gerstaking in hetzelfde gebouw om deze eis kracht bij te zetten. Zij hebben hun actie beëindigd. Er kan best meer geld af voor voorlich ting over de risico’s die het roken met zich meebrengt. De overheid ontvangt dit jaar namelijk minstens 350 miljoen gulden meer dan vorig jaar, wanneer de tabaksac cijns in de tweede helft van dit jaar op hetzelfde peil blijft als in de eerste zes maanden, aldus de Stichting Volksgezond heid en Roken. De Britse regering is een confrontatie aangegaan met stakende arbeiders, die al sinds dagen het uitvaren van het atoom schip „Revenge” tegengaan. Minister van Defensie Fred Mulley kondigde gisteren in het Lagerhuis aan dat vandaag marineper soneel zal worden ingezet om het schip te laten uitvaren. De stakers eisen hogere lonen. China wil in de toekomst jaarlijks tot 2.000 studenten in het kader van uitwisse ling naar Britse universiteiten sturen, al dus de Britse minister van Onderwijs, Shirley Williams, die in Peking zei dat haar land met China een principe-akkoord heeft gesloten over een wetenschappelijk en technologisch programma. Een secretaris van de ambassade van Bulgarije in Kopenhagen heeft de Deense regering om politiek asiel verzocht. Die zal er binnenkort over beslissen. Een Italiaanse industrieel, Giuseppe di Micco, is er gisternacht in geslaagd te ontsnappen uit de schuilplaats waar zijn ontvoerders hem gevangen hielden. De 50- jarige industrieel werd op 20 april ont voerd. Di Micco heeft drie maanden lang aan handen en voeten geboeid opgesloten gezeten. Het Thaise blad „The Nation Review” meldde gisteren dat ongeveer 1500 Chine zen de afgelopen maand per vliegtuig uit Vietnam via Bangkok naar Taiwan zijn vertrokken. Nog duizenden Chinezen zou den op transport wachten. Het ziekenhuis „De Stadsmaten” in En schede zou graag een premie geven aan patiënten die bereid zijn zich in de vakan tieperiode te laten opnemen. De directie denkt dat de drukte in het ziekenhuis dankzij een premie beter gespreid kan worden over zomer en winter. In veel ziekenhuizen staan zomers bedden leeg. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven vindt dit trouwens een slecht idee. Premie betalingen zouden de ziekenhuizen alleen maar in de rode cijfers helpen. De afrikai Roeloï naar a genote Britta Canac tier v< den. De i Mi se Z: de i bone Wes Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: zo zo ozo no ozo ozo zo zo zo zzo zzo nno n o zzw zzo no windst. ozo windst. nw o nno zzw zzo ozo windst. wnw windst. ozo nw zo ozo ono w wnw verand. wnw wzw ono n no zw zw i-A W AMSTERDAM. (ANP) De Amster damse politie gelooft niet in berichten dat maandag in Zwitserland een groot deel van het losgeld van Maurits Caransa is teruggevonden. BH kleit wijzi dit ji se G WOOl met giste mini de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zw. bew. zw. bew. h. bew onbew. h. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. regen onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. onbew. h. bew. regen h. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. PAR laanse een p< zegd, bieden Surina reid Si ven, w ben. C hoefte landb< aluina te beti TOI riso, ontsla over c werd zitter zal wi kehik De een v actie op Ja; ferenl pen, moete besta. V „Vei om gu laanse Suriru nen si op bej hij v< grond: streve ontvai van in de lan Pert Spaan rikaar hem Gang! en En; verget mers landei maani voor voorn S3 c n o o o o o o o o o o 0.6 o o o o o o o o o o 0.4 o o 1 o o o o o o o 0.1 o o 0.5 o o De, kabin hoe e - Weer in binnen- en buitenland van minstens 27 baby’s. Ook kan de grond stof HCF een zeer geringe hoeveelheid Ginjaar dioxine bevatten. Deze stof leidde in 1976 tot de chemische ramp bij het Noordita- liaanse Soweso, waarbij de gehele streek door twee kilo ontsnappend dioxin onbe woonbaar werd. Minister Ginjaar bevestigt de resultaten van het Zweedse onderzoek. Hij stelt ech ter vast dat dit betrekking had op ver pleegsters die dagelijks zeer intensief (14 tot 67 maal) de handen wasten met desin fecterende preparaten. Deze bevatten 0,5 tot 3 procent HCF. Naar aanleiding van deze gevolgen van het gebruiken van HCF begon in Zweden inmiddels een zeer omvattend onderzoek. Zodra de resultaten hiervan bekend zijn, wil minister Ginjaar de Gezondheidsraad om advies vragen over het gebruik van het middel in ziekenhuizen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp, omstreeks: 16 graden. Max temp omstreeks: 23 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De handel in honden en katten en de opvang van huisdieren in asiels zullen aan strenge regels worden onderworpen. Die regels worden neergelegd in het nieuwe honden- en kattenbesluit, dat vermoedelijk nog eind dit jaar in werking treedt. Het besluit zal verstrekkende gevolgen hebben voor het administratieve apparaat van de Nederlandse gemeenten. Een verplichte tatoeëring voor jonge honden behoort onder andere tot de nieuwe voorschriften. Het nieuwe besluit gaat vrijwel zeker voorschrijven dat gemeenten een permanente controle moeten uitoefenen op de levende have in asiels en kennels. Ook moeten B. en W. vergunningen voor de duur van drie jaar uitreiken aan dierenhandelaren. In een eerste reactie zegt de PTT dat „even’ en „oneven” bewust zijn ge noemd ter wille van de leesbaarheid en om verwarring te voorkomen. De PTT zal de brief van de vijf overigens „zorg vuldig bekijken”. I DEN HAAG. (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) vindt dat het desinfecterende middel hexachlorofeen (HCF) niet langer in de huishouding gebruikt mag worden. Hij wil komen tot een totaal verbod van het middel, met uitzondering van „essen tiële toepassingen”. HCF wordt gebruikt in ontsmettende zeep en verschillende soorten cosmetica. Minister Donker mocht I A Het Comité Extra Onderwijs Immigranten heeft gistermiddag in Den Haag aan minister Pais van Onderwijs 7000 briefkaarten aangeboden, verstuurd door in Nederland wonende Marokkanen, Turken en Surinamers om te protesteren tegen de plannen die „anderstaligen” van zestien jaar en ouder in het voortgezet onderwijs uit zullen sluiten van extra steun. Op de foto: leden van het comité, vertegenwoordigers van alle betrokken groeperingen, overhandigen de doos met 7000 handtekenin gen aan minister Pais. DONDERDAG 27 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.53 uur onder 21.38 uur Maan op 1.00 uur onder 15.02 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 5 42 uur en 18.01 uur Hoogwater 10.03 uur en 22.31 uur ■X x W 22 22 22 10 24 20 21 23 22 24 18 29 27 26 28 23 27 27 21 27 25 20 30 27 22 24 36 31 31 25 25 20 25 28 27 21 27 27 Q. 11 11 14 5 12 12 13 14 17 13 12 21 17 14 17 15 14 13 7 11 12 9 16 16 15 14 16 18 15 11 20 9 17 18 16 14 12 11 19 15 25

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2