Sm Venezuela wil samenwerken met Suriname verkiezingen Nieuwe actie van Franse verkeersleiders Topmilitair in Japan ontslagen HOGE AMBTENAREN VS NIET NAAR SOVJET-UNIE Tito wil onafhankelijkheid van niet-gebonden landen Oppositie in Bolivia eist Bij kleine EEG-landen TEVREDENHEID OVER WEST-DUITSLAND I, SPY 12 CIA-AGENTEN KGB-DOSSIERS Baskische beweging uit dreigementen Brezjnjev ontmoet Oostduitse leider 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 26 JULI 19 7 8 Asiel - oken inten tsers iting is pro- pomp- dicht kopen intus- Als de benzi- kocht, k com- schip ikers udie rft de besle chting tellen, coord. lezen eling ging inapt ppe di agd te ar zijn De 50- il ont- in lang isloten dopr Nico Scheepmaker Ir LONDEN (AP). De Zuidafri- kaanle autoriteiten hebben gis teren in Londen gezegd vastbeslo ten te zijn zich te verzetten tegen een mogelijke inlijving van de Walvisbaai bij Namibië, zoals dat nu door vijf westerse landen is voorgesteld. illi Sb w trijfël alleen BREZJNJEV TOKIO (UPI). Generaal Hiromi Ku- fiso, een Japans topmilitair, is gisteren ontslagen op grond van zijn uitlatingen over de defensiepolitiek van zijn land. Hij werd ontheven van zijn functie als voor zitter van de raad van de generale staf en zal worden opgevolgd door generaal Ta- kehiko Takashina. In de inleiding staat (in het Engels) dat CIA Interpress werd samengesteld door zeven journalisten-vrijwilligers, die het zonder oogmerk van winstbejag hun plicht achtten een eind te maken aan het schan delijk misbruik door de CIA van pers en informatievrijheid. U ziet, er bestaat nog idealisme in de journalistiek! De nu volgende informatie (zo gaat de inleiding verder) is maar een klein deel van de feiten uit de CIA-dossiers. De au teurs spreken de hoop uit dat deze publi- katie niet hetzelfde lot zal pndergaan van talloze andere documenten, die verdwenen dank zij de bemoeiingen van enkele hoog geplaatste CIA-officials. Tot nu toe heeft geen enkele hoogge plaatst CIA-official me opgebeld om te vragen of ik in godsnaam geen ruchtbaar heid wil geven aan de lijst van 12 Neder landse CIA-medewerkers, zodat ik aan het verlangen van mijn zeven anonieme colle ga's kan voldoen: publiciteit, ruchtbaar- - heid! In de inleiding wordt ook nog gezegd dat men zich met opzet heeft beperkt tot de harde feiten (hard facts), en men spreekt zijn dank uit aan alle huidige en voormali ge leden van de desbetreffende officiële US-agencies, die, de inzichten delend van de auteurs, hun toegang hadden verschaft tot documenten en materiaal van de CIA, want anders zou het niet mogelijk zijn geweest dit boekje samen te stellen. Wat meteen in het oog springt is, dat de CIA-dossiers blijkbaar slecht worden bij-1 gewerkt. Ik ben al drie jaar in vaste dienst van de GPD. Bezemer was slechts een jaar, in 1963-1964, correspondent van Het Parool in Moskou, Van het Reve ook slechts een jaar (1967-1968) correspondent van Het Parool in Moskou, en zo is er meer achterhaalde „informatie”, nog af gezien van de onevenwichtige vermelding: de ene keer met alle voornamen voluit, de andere keer alleen initialen, twee keer noch voor namen noch initialen. De CIA is kennelijk ook niet meer wat hij is geweest.' Er is trouwens alle reden aan te nemen dat de namen door de zeven onbaatzuchti ge journalisten ontleend zijn aan Russi sche KGB-dossiers en niet aan CIA-dos- siers. Ik heet hier bijvoorbeeld Scheerma- ker, „onze „p” is de Russische „r” (zie bijvoorbeeld CCCP op de shirtjes van Sov- jet-sportmensen, wat SSSR betekent), en Bezemer heet niet Jan Willet maar Jan Willem, en onze „m” is de Russische „t”. Blijkbaar zijn onze namen wat slordig en haastig overgetikt door een Rus die min der bedreven was in het onderscheiden van de westerse Arabische letters en de Russische cyrillische letters dan wel wen selijk was. Rest natuurlijk nog de vraag of ik een betaalde CIA-agent ben, en zo ja, hoeveel ze dan betalen, en zo nee, waarom ik dan als zodanig gesignaleerd word? Lees daar voor morgen deel 2 in deze spannende spionageserie! ie van Deense Die zal orlich- et zich it jaar gulden aksac- sar op ;te zes ezond- in En- sn aan yakan- irectie enhuis d kan n rs die ngs de ief ge- 1 daar- i in de 1 moet aarde- land- n oefe- „Venezuela komt niet als de rijke oom om gunsten te verlenen,” aldus de Venezo laanse president. „Landen als Venezuela, Suriname, Brazilië, Guyana en Cuba die nen samen te werken om de achterstand op bepaalde gebieden in te halen,” zo zei hij verder. Volgens Perez moeten de grondstoffenproducerende landen ernaar streven voor hun produkten een prijs te ontvangen, die in evenwicht is met de prijs van importgoederen uit geïndustrialiseer de landen. Perez pleitte voor het invoeren van het Spaans als tweede taal in jonge Zuidame- rikaanse landen. Dat bevordert volgens hem de integratie in Latijns-Amerika. Gangbare talen als het Frans, Nederlands en Engels moeten volgens hem echter niet vergeten worden. „Die talen maken im mers deel uit van de cultuur van zulke landen”, aldus Perez. De president kwam maandag in de Surinaamse hoofdstad aan voor een bezoek van drie dagen aan het voormalige Nederlandse Koninkrijksdeel. De plotselinge overkomst van de Zuid- afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha naar New York betekent naar alle waarschijnlijkheid dat zijn ambt genoten uit de Verenigde Staten, Groot Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk en Canada zich nu ook naar het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties zullen spoe den. De vergadering van de Veiligheidsraad over de kwestie-Namibië staat vandaag op de agenda. Er wordt verwacht dat het een woelige bijeenkomst zal worden. PARIJS (Reuter). De Franse luchtver keersleiders hebben gisteren besloten om aanstaande vrijdag een stiptheidsactie te beginnen. Honderden vakantievluchten naar Frankrijk en Spanje zullen daardoor getroffen worden, zo hebben vakbonds- functionarissen laten weten. Zij verklaarden dat zij geen tijdslimiet aan de actie hebben gekoppeld. Zij voeren de actie voor hogere lonen, betere arbeids omstandigheden en een betere veiligheid in het Franse vliegverkeer. Volgende week komen de verkeersleiders bijeen om de situatie opnieuw te bekijken. De actie start vrijdag om 07.00 uur Nederlandse tijd. nitief kan instemmen met de verklaring die in Bonn werd aangenomen. synoniemen voor de politiek van het wes ten, maar eveneens hegemonie, Joegosla- visch jargon voor de overheersing door de Sovjet-Unie. Aan de ministersconferentie nemen 85 lidstaten, één land met een speciale status, twintig waarnemers en zeven gasten deel. Zij dient als voorbereiding voor de topcon ferentie van volgend jaar in de Cubaanse hoofdstad Havanna. Vandaag beginnen de algemene debatten. werd mogelijk omdat de Britten hun principieel verzet opgaven. Londen be schouwde steun aan de scheepsbouw tot nu toe als een essentieel instrument van het Engelse regionale ontwikkelingsbe leid. Op basis van de aangenomen ver klaring kan de Europese Commissie nu voorstellen gaan uitwerken om de capa citeit in de scheepsbouw geleidelijk te gaan verminderen. In deze ministerraad is nu ook defini tief vastgelegd in welke dagen de verkie zingen voor het Europese parlement ge houden zullen worden, namelijk van 7 tot 10 juni volgend jaar. Deze definitieve regeling kon pas gebeuren nadat het Eu ropese parlement ermee ingestemd had. LA PAZ (AFP). De gezamenlijke Bo liviaanse oppositie heeft gisteren nieuwe algemene verkiezingen geëist, die voor het einde van dit jaar gehouden moeten worden. „Als de regering hier niet op ingaat, eisen wij het toelaten van interna tionale waarnemers”, zo verklaarde oppo sitieleider Herman Siles Zuazo. Vorige week donderdag deelde vice-pre mier Wiegel na afloop van een vergadering van de ministerraad mee dat besloten was tot het bevriezen van de bestaande contac ten en dat geen nieuwe contacten zouden worden aangegaan. Later op de dag sprak de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken over het inlassen van een denkpauze waar het de regeringscontacten met Mos kou betreft. Kamerlid Scholten ziet in bei de opmerkingen een verschil en vroeg de premier dit verschil te verklaren. mtatie die al itoom- er van ?ren in neper- ?hip te logere f” zijn kanen izan de ergun- ikelijk n hon- n deze n hun 'en en amen, jerste- (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Nederland en de andere kleine EEG-landen zijn tevreden over de wijze waarop West-Duitsland tot eind dit jaar tijdelijk voorzitter in de Europe se Gemeenschap hen heeft vertegen woordigd op de economische wereldtop met de VS en Japan in Bonn. Dit bleek gisteren tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen. In Londen spraken woedende Zuidafri- kaanse diplomaten over het nieuwe wes terse „verraad” waar ze het slachtoffer van zijn geworden. De eerste keer dat dit gebeurde, aldus de diplomaten, was in 1975, toen de toenmalige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Henry Kis- WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren een algemeen verbod op bezoeken van hoge Amerikaanse amb tenaren aan de Sovjet-Unie uitgevaar digd. Dit verbod blijft gehandhaafd tot de betrekkingen tussen beiden landen verbe teren, aldus een woordvoerder. Lawrence Simons, onderminister van Huisvesting, is de derde die een dergelijk bezoek zal laten schieten. Het besluit heeft geen gevolgen voor de besprekingen over de beperking van de strategische bewapening of andere ontwa- In „Het Wereldje” op de achterpagina van Vrij Nederland onthult Lisette Lewin vandaag dat ik een betaalde CIA-agent ben. Zij doet dit op gezag van een stencil achtig gedrukt boekje van een bladzij of 20, getiteld „CIA Insider" News of facts from the Agency files CIA Interpress, "No. 1 in 1978. sview” Chine- uig uit m zijn >n zou- |ks tot :wisse- en, al- srwijs, it haar tkoord jpelijk 'Iksge- ist aan en in taken in. Zij lelijke Zessel- r-Smit net de log af- weest. De Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de Gemeenschap, moet nader gaan bekijken of Joegoslavië nauwe economische en politieke banden met de Gemeenschap wil. De Negen be sloten commissaris Haferkamp (Buiten landse Betrekkingen) met die opdracht aan het werk te zetten, omdat niet duide lijk is hoe de EEG tegemoet kan komen aan de wens van Belgrado het tekort op de Joegoslavische handelsbalans (thans 2,5 miljard dollar) te verminderen. Dat zou kunnen door een preferentieel han- delsakkoord af te sluiten, maar de vraag is of dit politiek mogelijk is. Alvorens het laatste in twijfel te trekken, zal ik nu even de 12 Nederlandse CIA- medewerkers opsommen, zoals zij in „CIA Insider” vermeld staan. Tot goed begrip diene, dat CIA-agenten in 63 landen wor den genoemd, waarbij Nederland met 12 deelnemers geen slecht figuur slaat. Enge land bijvoorbeeld heeft er maar acht. Al die CIA-medewerkers worden opge- somd onder de volgende kop: „Betaalde CIA-agenten, bronnen van in formatie of medewerking in de wereld- massamedia” (ik vertaal het maar zo let terlijk mogelijk: „Paid CIA agents, sour ces of information of assistencé in the world mass media”). De Nederlanders die genoemd worden zijn Bezemer, Jan Willet, Het Parool, corres pondent; Brandsma, G., Trouw, editor; Heitink, I. G„ De Telegraaf, deputy-editor in-chief; Hoogendijk, Ferry, Elsevirs Ma- gasine, editor-in-chief; Knoop, Hans, Dei Telegraaf, reporter; Loon Van, De Tele graaf, reporter; Malta, H„ NRC Handels- blad, commentator; Munningkof Alexan der, Haagsche Courant, correspondent; Van het Reve, Karel, Het Parool, corres pondent; Suasso de Lima de Prado, NRC Handelsblad, correspondent; Scheerma- ker, Nico, free lance journalist; Van Vlu- men, Leo, Brabant-pers, editor-in-chief. De 58-jarige généraal Kuriso had zich een voorstander getoond van offensieve actie in geval van een verrassingsaanval op Japan. Onlangs had hij op een perscon ferentie verklaard dat de plaatselijke troe pen, bij een verrassingsaanval zouden moeten handelen zonder daarbij op de bestaande wetgeving te letten. De Japanse wet bepaald dat het aan het kabinet en de defensieraad is te bepalen hoe en wanneer het leger optreedt. Kurisu deelde de pers mee dat zijn woor den verkeerd waren opgevat en dat hij niet de bedoeling had gehad de civiele controle °P het leger in het geding te stellen. SWAPO-leider Sam Noejoma, die hierin gesteund wordt door de meeste Afrikaan se landen, bleef onwrikbaar op zijn stand punt staan dat de territoriale integriteit van Namibië gewaarborgd moet worden door de enige diepwaterhaven aan de At lantische Oceaan binnen zijn grenzen op te nemen. Anders zou Zuid-Afrika een uitge lezen mogelijkheid krijgen om Namibië’s economie te verstikken. De Zuidafrikaanse, Britse en andere di plomaten in Londen nemen aan dat het debat in de Veiligheidsraad op een crisissi tuatie gaat uitdraaien omdat Zuid-Afrika zich in een positie bevindt waarin het het hele vredesplan kon torpederen. Een onafhankelijk Namibië kan „voor zover mogelijk” op hulp rekenen van de j Europese Gemeenschap. Dit zeggen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Negen in een verklaring die gisteren in Brussel is uitgegeven. Dit staat in een communiqué dat giste ren in Madrid is verschenen. De Baskische beweging, die zichzelf vergelijkt met de onafhankelijkheidsgroeperingen van Viet nam en Algerije, waarschuwt erin: „tyij zullen toeslaan waar dat het hardst aan komt”. Het communiqué van de ETA is authen tiek, aldus een mededeling van de politie. De publikatie ervan is verboden, omdat de inhoud wordt gezien als een verontschuldi ging voor daden van terreur en beledigend voor het leger. peningsbesprekingen, aldus de woord voerder. Het besluit is vorige week genomen als onderdeel van een pakket maatregelen dat dient om het Amerikaanse ongenoegen over de dissidentenprocessen en maatre gelen tegen Amerikaanse journalisten kenbaar te maken. Het Tweede-Kamerlid Scholten (CDA) is niet gerust over de recente regeri’ngsbeslis- sing met betrekking tot de contacten tus sen Nederland en de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit gisteren aan premier Van Agt gestelde schriftelijke vragen. MADRID (AP). De Baskische separa tistische beweging ETA, die door de poli tie schuldig wordt geacht aan de verleden week in Madrid gepleegde moord op een generaal en diens adjudant, is voorne mens meer militairen te doden. Op deze manier zou het leger betrokken moeten worden bij een „bevrijdingsoorlog" in Noord-Spanje. De Britse minister David Owen be pleitte meer Europese hulp voor de tien armste ontwikkelingslanden, die niet via een samenwerkingsakkoord met de Eu ropese Gemeenschap zijn verbonden. Het gaat hierbij om 600 miljoen mensen, terwijl in de 53 ontwikkelingslanden (ACP), die via het Lomé-akkoord wel met de Gemeenschap zijn verbonden, slechts minder dan 300 miljoen mensen wonen, aldus de Britse bewindsman. Grotere hulp voor deze landen is ook een wens van het Europese parlement. De Negen verenigden zich op een tekst waarin de noodzaak tot vermindering van de capaciteit in de Europese scheepsbouwindustrie wordt vastgelegd, zij het in vrij vage bewoordingen. Dit Minister Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) sloot zich uitdrukkelijk aan bij de complimenten aan het adres van bondskanselier Helmut Schmidt. De Westduitse regering liet de Beneluxlan- PARAMARIBO (SNA). De Venezo laanse president, Perez, heeft gisteren op veel een persconferentie in Paramaribo ge- i leeg, zegd, dat Venezuela op verschillende ge rieven bieden intensief wil samenwerken met remie- Suriname. Venezuela is volgens Perez be reid Suriname technische bijstand te ge ven, waar Suriname die nodig mocht heb ben. Op zijn beurt heeft Venezuela be hoefte aan de Surinaamse know-how op landbouwgebied. Verder denkt het erover aluinaarde en aluminium van Suriname te betrekken BELGRADO (Reuter, UPI). President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Belgrado de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de organisatie van niet-gebonden landen geopend. Hij drong er in zijn toespraak op aan de onafhankelijk heid van de mede door hem opgerichte beweging in stand te houden. Deze wordt volgens Tito op het ogenblik ernstig bedreigd door interne conflicten en buitenlandse inmenging, zoals die van Cuba in Afrika. De Joegoslavische president deed voorts een beroep op de Sovjet-Unie eri de Ver enigde Staten het proces van ontspanning weer op gang te brengen. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over het voortduren van een „afschuwelijke bewapeningswedloop" en de politiek van geweld en militaire interventie. Deze politiek brengt volgens hem de wereldvrede in gevaar en schept steeds nieuwe brandhaarden en crises. De 86-jarige leider veroordeelde niet alleen imperialisme en neokolonialisme, De kandidaat van centrum-links voegde eraan toe dat ook twee andere kandidaten bij de afgelopen verkiezingen, generaal Victor Paz Estenssoro en generaal Rene Bernal Escalante, 'zich achter deze eis scharen. De leider van de Centrale Boliviaanse Arbeidersbond (COB), Juan Lechin Oquendo, heeft gezegd dat er geen algeme ne staking zal worden uitgeroepen uit pro test tegen de staatsgreep van generaal Pereda. „Wij wachten de gang van zaken af", aldus Lechin. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in La Paz zal zich de komende dagen gaan inspannen om erkenning door zoveel mo gelijk regeringen te verkrijgen. Uit het buitenland zijn de laatste dagen veel af keurende geluiden gekomen op de staats greep. Deze volgde na frauduleuze verkie zingen. Maandag en gisteren heeft de Veilig heidsraad tijdens informele zittingen ge probeerd een resolutie vast te stellen waar zowel Zuid-Afrika als de Zuidwestafri- kaanse Volkerenorganisatie (SWAPO) zich in zouden kunnen vinden. De SWAPO is erkend als enige vertegenwoordiger van het Namibische volk. De conceptteksten die naar Pretoria werden gestuurd werden allemaal afgewezen. den, Denemarken en Ierland direct na afloop van het beraad in Bonn, waar de vier grote EEG-landen wel aanwezig wa ren, van het resultaat op de hoogte bren gen. Dit gebeurde via telexboodschap- pen naar de hoofdsteden en door het informeren van de betrokken ambassa deurs in de Westduitse hoofdstad. De kleine EEG-landen reageerden ook positief op de verklaring van de Bonner top inzake de bestrijding van de vlieg tuigkapingen. De westelijke zeven beslo ten in de Westduitse hoofdstad tien da gen geleden het vliegverkeer te zullen boycotten naar die landen die weigeren vliegtüigkapers uit te leveren. Minister Van der Klaauw z^i wel dat er nog veel te bestuderen is, alvorens Nederland defi- MOSKOU (AP). De Russische presi dent Leonid Brezjnjev heeft tijdens zijn vakantie op de Krim de Oostduitse leider Erich Honecker ontmoet. Brezjnjev riep ^4 op tot ontspanning in de Europese betrek kingen en laakte de agressieve doelstel lingen van Peking. singer hen aanvankelijk liet geloven dat hij hen steunde bij de beperkte Zuidafri kaanse interventie in de Angolese burger oorlog. De tweede keer was toen de Amerikanen en Engelsen toestonden dat Kissingers vredesplan van 1976 inzake Rhodesië ten onder ging. „En nu is het Namibië”, aldus een Zuidafrikaan die onbekend wenste te blijven. „We hebben van de westerse „con tactgroep" de schriftelijke verzekering ge had'dat de Walvisbaai niet in de uiteinde lijke resolutie van de Veiligheidsraad zou worden genoemd en dat de toekomst van de haven zou worden bepaald via onder- handelingen tussen ons en een onafhanke lijke regering van Namibië. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat we het niet eens zouden worden”. De SWAPO weigerde echter zich met deze situatie akkoord te verklaren. Ook de Tsjechoslowaakse president Gustav Husak en de Poolse leider Edward Gierek verblijven thans op de Krim. Ande re leiders van het Russische blok worden verwacht. Het persbureau Tass omschreef de ont moeting tussen Brezjnjev en Honecker als „vriendelijk,, en „hartelijk" en verklaarde dat beiden „het volledig eens waren over de onderwerpen die ter tafel kwamen." De twee leiders wezen op de steeds ster ker wordende banden en de volledige sa menwerking tussen beide landen. Zij kwa- men overeen te beginnen met een pro gramma voor samenwerking en speciali satie voor de jaren tachtig. Tass meldde dat Brezjnjev en Honecker ondermeer spraken over ontwapening, consolidatie van de politiek van ontspan ning in de internationale betrekkingen en de strijd voor onafhankelijkheid en vrij heid. De Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken Nguyen Duy Trinh (links) en zijn collega uit Cambodja leng Sary tijdens de conferentie van niet-gebonden landen. Zuid-Afrika handhaaft mening over inlijving van Walvisbaai J.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3