Na overleg met Ierse collega Lennihan Vrouwen bang voor B si nationalisten Arrestaties Planningscijfers KLM o ml Senaat VS voor Toeneming van incidenten met Mgr. Simonis in Italië bestolen opheffing wapen embargo Turkije in Bolivia Gevangenisstraf voor Bretonse Gezagvoerder wil blijven doorvliegen Damiate Pers Grootste deel „besmette vla geconsumeerd (O) kunstmatig verhoogd Horowitz trekt ontslag in neo-nazi’s wraak heroinebazen IJmuider Courant KNSM wil af van Transavia Cruise-lancering mislukking Fleurop voor..... Inlichtingen verstrekt over syndicaat Accountant De Wit beschuldigt leiding: West-Duitsland I 4 BINNEN- EN BUITENLAND WO 19 7 8 J U L 1 2 6 WOENSDAG ■mé’ nu al 80 jaar tussen de wielen! SC ging 22 a confi tacht de S chosl zulle deelr Euro EG f Ame en d< 1 trc he ba zie rei ter nu ge aa af' aa na L. wie het spoor bijster is I (ADVERTENTIE) Van der Stee hoopt op 4000 ton haring voor Nederlandse vissers 145,- automobielbedrijven haarlem - bloemendaal - ijmuiden SAN DIEGO (Reuter). De eerste openbare lancering van cruiseraket- ten van de Amerikaanse marine van af een duikboot is gisteren mislukt. Twee raketten stortten tien seconden na de lancering in zee. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse marine hadden de ra ketten geen explosieve lading. De KLM-gezagvoerder eist van de KLM een dienstverband tot zijn zestigste jaar en een verlenging van zijn dienstverband tot 1 januari 1979, met een dwangsom van 100.000 gulden per dag voor elke dag dat de KLM daar niet aan voldoet. Ook eist gezagvoerder Watt dat hij als vlieger door de KLM opnieuw in dienst zal worden genomen, wanneer in de CAO voor 1978 of 1979 een clausule zal worden opgeno men waarbij vliegers het recht krijgen tot 60 jaar te mogen doorvliegen. Dit met een dwangsom van 1 miljoen gulden voor het geval dat hij niet binnen een week na inwerkingtreding van een CAO met een dergelijke clausule terug in dienst zou zijn genomen. v De meisjes hebben volgens hun Griekse advocaat Nicolas Galeadis in Athene nog geen zekerheid over eventuele bescher ming door de Nederlandse politie wanneer zij weer in ons land zijn. „In Athene hebben Saskia en Karin die politionele bescherming wèl”, zegt Galea dis. „Zij worden voortdurend in hun hotels bewaakt. Mijn cliënten hebben echter tot zaterdag de tijd om hun veiligheid in Ne derland te regelen, want op dat tijdstip moeten zij het land van de Griekse rege ring hebben verlaten”, aldus de Griekse verdediger. Volgens Galeadis is de angst van de meisjes niet ten onrechte. „Zij hebben uit eindelijk de Griekse narcoticabrigade veel inlichtingen verstrekt over de contacten die zij met de heroïnebenden hadden. Meestal laat zo’n syndicaat het er niet bij zitten”, aldus Galeadis. De twee vrouwen zouden overigens ook moeilijkheden hebben bij het vinden van vliegtuigstoelen voor een niet al te hoge prijs. Saskia en Karin zoeken een charter- vliegtuig maar het is volgens hun verdedi ger de vraag of zij dat op tijd zullen vinden. Volgens de Amsterdamse politie hebben de meisjes zich nog niet officieel tot de De aanhoudingen worden gezien als het begin van een periode van repressie onder het nieuwe militaire bewind. Ex-president Victor Paz Estenssoro, die bij de recente en omstreden verkiezingen als derde uit de bus kwam, heeft verklaard dat massaal volksgeweld mogelijk de eni ge oplossing wordt als de regering niet spoedig eerlijke verkiezingen houdt. Ex-president Hernan Siles Zuazo, die bij de verkiezingen tweede werd, het zich in gelijke bewoordingen uit. Hij zei dat zijn centrum-linkse coalitie de Verenigde Na ties zal vragen een commissie naar Bolivia te sturen „als men volhardt in het weige ren van democratie en mensenrechten”. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) vertrouwt er op dat de Nederlandse haringvissers binnen kort op de 4000 ton haring kunnen vissen die hun in de zee ten westen van Ierland zijn toegewezen. En dat zal op bedrijfs economische, verantwoorde manier kun nen gebeuren, aldus de bewindsman na een gesprek met zijn Ierse collega van visserij Lennihan. Maar het is de vraag of ze dat lukt. Want volgens onze inlichtingen is het syndicaat door hun toedoen helemaal opgerold. En waar zouden ze dan nog iets van te vrezen hebben?”, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. kust exclusief blijft voorbehouden aan Ier se kustvissers. Nederlandse haringvissers die onlangs terugkeerden van de visserij bij de Hebri- den, stelden ten westen van Ierland vast dat zich buiten de 20-mijlszone nauwelijks haring bevond. Dat werd weer bevestigd door een schip dat minister Van der Stee naar de Ierse wateren uitstuurde. Maar de haringvangst in Ierse wateren concen treert zich in augustus en september, aldus de Nederlandse bewindsman gisteren in Brussel. Nederland heeft principieel ingestemd met de aanbeveling van de Europese Com missie, het dagelijks EG-bestuur, de 20- mijlszone aan de Ierse vissers over te la ten. Daartegenover heeft de Ierse regering erkend dat Nederlandse vissers 4000 ton aan haring zullen mogen opvissen. Dublin is bereid tot verlenging van de periode waarin dat mag gebeuren. Ook zal een groter aantal schepen dan tot nu toe was overeengekomen in actie mogen komen. De Nederlandse haringvissers schakel den twee weken geleden over op de ma kreelvangst nadat was gebleken dat bij Ierland nauwelijks haring voorkwam. Maar bij het vangen van de makreel werd weer teveel haring als bijvangst opge haald, meer dan volgens de Europese af spraken is toegestaan. Daarop zijn de trawlers demonstratief naar Nederland te rug gevaren met de boodschap dat de haringvangst onmogelijk was geworden. De voorziening van de Nederlandse markt met haring is overigens geen pro bleem. Nederlandse handelaars kopen de haring op, die Deense industrievissers op halen als bijvangst van de visserij op sprot die de Denen verwerken tot vismeel. In totaal mogen de Denen dit jaar 10.000 ton aan haring vangen, meer dan genoeg om in de Nederlandse behoefte te voorzien. De Wit: „Door de planning van Orlandi- ni hebben verkeerde en te hoge investerin gen plaatsgevonden. Er werd van uitge gaan dat in zes jaar de hoeveelheid KLM- vracht van en naar Kennedy Airport bij New York, met maar liefst 150 percent zou toenemen. Er werd geen rekening gehou den met de zich later uitbreidende concur rentie op vrachtgebied en het openen van diverse nieuwe passagierslijnen door die concurrentie. De veel te hoge planningscij fers bleken later in geen enkele verhou ding te staan tot de werkelijke ontwikke lingen. Op passagegebied lag de zaak iets minder ongunstig dan wat betreft het vrachtgebeuren, maar ook die planning West-Duitsland accepteert niet langer dat de Britse minister John Silkin (Visse rij) elke stap naar een gemeenschappelijk Europees visserijbeleid blokkeert. Silkin, een linkse Labour-exponent en verklaard tegenstander van de Europese Gemeen schap, heeft zijn hand nu politiek over speeld. Die conclusie werd gisteren ge trokken na afloop van het zoveelste visse- rijdebat van de Landbouwministers van de Negen. Als zo vaak leverde de discussie weinig besluiten op. Maar ditmaal viel wel een belangrijke politieke wending te constateren. De heer Komduur neemt wel aan dat de vanillevla oorzaak is van de ziektever schijnselen bij de drie families. „Ik moet natuurlijk wel. Het zou anders wel heel toevallig zijn. Maar het wordt nog onder zocht”. Hij vindt het echter onbegrijpelijk hoe de stafylococcen in de magere vla terecht gekomen zijn. „We hebben hier een hypermoderne fabriek. Alles wordt elek tronisch geregeld. De operators krijgen dagelijks schone kleren en mogen niet in de vulruimtes als ze een wondje hebben. Bovendien is er ook een hogere druk in die ruimtes, zodat er geen vuile wind van buiten kan inkomen. Het is onbegrijpe lijk”. In het voorafgaande debat hadden aan hangers van de regering Carter gepleit voor beëindiging van het embargo, omdat dit volgens hen er niet in geslaagd is van Turkije concessies in de kwestie Cyprus te verkrijgen. Tegenstanders verweten de regering „overgave” aan Turkije. Het Witte Huis is van mening dat het Huis van Afgevaardigden volgende week een gelijkluidend besluit zal nemen. In Washington is men echter van oordeel dat het nog niet zo ver is. De voorzitter van het Huis en de leider van de democraten zijn tegen opheffing van het wapenembargo tegen Turkije. Het wapenembargo tegen Turkije werd in 1974 ingesteld toen bleek dat de Turken bij hun invasie op Cyprus gebruik hadden gemaakt van Amerikaanse wapens, die zij hadden gekregen onder beding dat zij uit sluitend voor zelfverdediging mochten worden aangewend. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met 57 tegen 42 stemmen beslist voor opheffing van het gedeeltelijke Amerikaanse wapenem bargo tegen Turkije, waarbij toekomstige hulp aan Turkije, Griekenland en Cyprus moet afhangen van de voortgang die in de kwestie Cyprus wordt gemaakt. De J de pra ROTTERDAM. (ANP) de r.k. bis- schop van Rotterdam, dr. A. Simonis, is in Noord-Italië bestolen. Toen hij een kloos ter bezocht in de buurt van Bardoneccbia, dicht bij de Franse grens, werd zijn auto volledig leeggeroofd. DIRECTIE Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning Scht ving l eentje bij de i maar i Als jé meest! je but Europ proble bestrei BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Org; van h (25) ui jonger wegin lid va: tijd (1 Alleer een d anden scheid Schoei hetzel menli; i va: de gei bel we De cruise-raket is een laagvliegend projectiel, met afstandsbediening, dat kan worden uitgerust met een kemla- ding. 1 zij ge vo on sti (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. Meer dan 130 mensen zijn de afgelopen dagen in Bolivia, waar gene raal Pereda vrijdag na een staatsgreep aan de macht kwam, gearresteerd. Aldus een grote Boliviaanse vakbond. i The de con De bisschop is ook al zijn papieren kwijt evenals zijn agenda. Het secretariaat van het bisdom Rotterdam heeft een brief ge schreven aan alle pastores met het verzoek te laten weten of en wanneer zij een af spraak hebben met de bisschop. Ook de vakantiegenoten van mgr. Simo nis, vicaris-generaal dr. Ph. Bar en broe der Vincent Simonis, zijn volledig berooid achtergebleven na hun bezoek van 20 mi nuten aan het klooster. In vakantietenue want ook het zwarte pak met priesterboord werd door de gauw dieven meegenomen is mgr. Simonis naar de Nederlandse consul in Turijn ge reden, die hem en zijn onfortuinlijke reis genoten met een voorlopige pas en wat geld uit de brand heeft geholpen. Gisteren maakte de Inspectie Levens middelen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid bekend dat er onlangs een aantal ziektegevallen zijn gemeld, die vrijwel zeker zijn veroorzaakt door de houdbare magere vanillevla van AMC. Op een gedeelte van de pakken, waar het om gaat, komt de code 22.08 en 22.09 voor. Het is gebleken dat een aantal van deze pakken een besmetting heeft ondergaan. De Keuringsdienst voor Waren in Amster dam constateerde in deze magere vanille vla de aanwezigheid van stafylococcen, een bacterie die voedselvergiftiging kan veroorzaken. De ziekteverschijnselen kun nen onder meer bestaan uit braken, buik kramp en buikloop. AMC-adjunct-directeur Komduur bena drukt dat het om incidentele gevallen gaat. „Vorige week werd een Amsterdams gezin ziek. Een restant vanillevla bevatte inder daad stafylococcen. In andere, niet ge opende pakken, werd niets gevonden”. Omdat er even later opnieuw een familie in Amsterdam vermoedelijk door de vanil- 4 (Van onze redactie buitenland) BONN. In het afgelopen jaar zijn in de Duitse Bondsrepubliek bijna twee maal zoveel incidenten geweest waarbij neo-nazistische extremisten betrokken waren dan in 1976, namelijk 616 tegen 319. Het aantal gewelddadige aanvallen van uiterst links steeg van 30 in 1976 tot 48 vorig jaar, de moorden op Siegfried Bu- back, Jürgen Ponto en Hanns-Martin Schleyer inbegrepen. Doet 'n mens goed: een bloemengroet Uw 1 leuropbloemist accepteeri wii WV geschenkbon als bloemencheque. Fleurop interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, politie gewend met een verzoek om be scherming. „Als zij ons kunnen duidelijk maken dat zij iets te vrezen hebben, krij gen zij de bescherming die ze wensen. De Rijksluchtvaartdienst heeft in 1973 van Transavia verlangd dat het bedrijf niet langer buitenlands eigendom zou blij ven, maar grotendeels in Nederlandse handen zou komen. Aan die voorwaarde is destijds voldaan. Aanvankelijk nam de KNSM de meeste aandelen van Transavia over, later verwierf de scheepvaartmaat schappij alle aandelen. Insiders vatten de onderhandelingen tussen KNSM en Pan Am dan ook niet zodanig op, dat de KNSM Transavia se rieus aan PanAm zou willen overdoen. Verondersteld wordt dat de KNSM een eventueel bod van PanAm wil presenteren aan het Nederlandse bedrijf KLM of Mar tin Air. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (ANP). De dinsdag 56 jaar geworden KLM-gezagvoerder F. G. Watt eist in een kort geding, dat vanmor gen diende voor de president van de rechtbank te Amsterdam, van zijn werk gever, de KLM, dat zijn maatschappij hem als vlieger in dienst houdt tot zijn zestigste jaar. Zoals bekend worden KLM-vliegers krachtens de geldende CAO op de dag dat zij 56 jaar worden gepensioneerd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De twee Nederlandse meisjes, de 21-jarige Karin S. en de 19-jarige Saskia van D., die vorige week vrijdag in Griekenland tot 15 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf werden veroordeeld wegens het in bezit hebben van 18 kilo heroïne, zullen pas vrijdag of zaterdag naar Nederland terugvliegen. De twee vrouwen hebben hun vertrek uitgesteld omdat ze bang zijn voor wraakacties van de heroinebazen waarvoor zij, naar hun zeggen, „onbedoeld” hebben gewerkt. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Door Marcel Enkelaar NEW YORK/DEN HAAG. De huidige KLM-president-directeur Orlandini heeft volgens de door de KLM ontslagen accountant De Wit als hoofd afdeling planning (een functie die Orlandini bekleedde voordat hij president-directeur werd) veranderingen in planningscijfers aangebracht die volgens De Wit, verstrekkende (nadelige) financië le gevolgen hebben gehad voor de luchtvaartmaatschappij. Orlandini is „hoogstwaar schijnlijk er toe gebracht door de toenmalige president-directeur Van der Wal”, aldus De Wit. Volgens de accountant bestond het aan brengen van veranderingen uit het om hoog schroeven van oorspronkelijk uitge brachte cijfers. „Op basis van deze nieuwe cijfers zijn investeringen gedaan in de enorme uitbreidingen van de passagiers terminal en het vrachtgebouw op Kennedy Airport”. Voor de aanpassing van het pas- sagiersgebouw legde de KLM ruim twaalf miljoen gulden op tafel. De verbouwing van het vrachtgebouw kostte zo’n tien mil joen gulden, aldus deze ex-KLM-werkne mer. staat volstrekt in geen enkel vergelijk met de planningscijfers. Als je de gegevens ziet is de conclusie: de mensen die zich met deze planning hebben bemoeid zijn inca pabel, oneerlijk of allebei. Nogmaals: de toenmalige president-directeur Van der Wal heeft hoogstwaarschijnlijk Orlandini tot het hoger opschroeven van de verschil lende cijfers aangezet”. De Wit: „Zakenlieden krijgen door deze en vele andere reeds gesignaleerde wan toestanden een slechte indruk van het KLM-bedrijfsgebeuren. Voor mensen die gaan solliciteren is het geen aanbeveling dat zij bij Orlandini’s KLM hebben ge werkt. In een aantal landen heeft de KLM meegewerkt aan belangrijke knoeierijen”. De accountant haalt tenslotte nog enkele voorbeelden aan van wat hij noemt mis management op het gebied van dubbele huurbetaling. „De KLM heeft van decem ber vorig jaar tot juni dit jaar dubbele huur betaald, voor het oude gebouw en het nieuwe gebouw in New York. Voor de verhuizing is een bedrag betaald van 900.000 dollar. Met deze hele zaak is een bedrag gemoeid, inclusief de 85.000 dollar huur die per maand moest worden be taald, van ongeveer anderhalf miljoen dol lar”. Aldus mededelingen van minister Ger hart Baum van Binnenlandse Zaken. Baum zegt dat rechts noch links een ernstige bedreiging voor de Grondwet heeft gevormd. In de Bondsrepubliek bestaan 83 rechts-extremistische groepen, waar van er 71 nog geen honderd leden tellen. Het totaal aantal leden bedraagt 17.800, in 1976 was dat 18.200 Het ambtelijk overleg over de beperkin gen die de Nederlandse vissers in acht zullen moeten nemen, wordt deze week voortgezet en afgerond, aldus Van der Stee. De belangrijkste beperking - waar de Ieren onverkort aan vasthouden - is dat een gebied van 20 mijl uit de Ierse west- Sinds begin juli is West-Duitsland (tijde lijk) voorzitter in de Europese Gemeen schap. En de eerste keer dat Ertl in die functie mocht optreden bij een EEG-mi- nisterraad over visserijproblemen, maak te hij duidelijk dat er een einde moet komen aan Silkins sabotagetactiek”, die elke besluitvorming over een Europees visserijbeleid tot nu toe onmogelijk heeft gemaakt. (Van onze streekredactie) UITHOORN. Het allergrootste gedeelte van 8000 pakken gesteriliseerde magere vanillevla, waarvan enkele zeer waarschijnlijk ziekteverwekkende bacteriën bevatten, is zonder problemen geconsumeerd. Aldus adjunct-directeur L. Komduur van de Aalsmeerse Melkcentrale (AMC) te Uithoorn. Volgens hem zijn alle pakken, die ook in de regio Haarlem verspreid zijn, bij de consument gearriveerd en reeds genuttigd. levla onwel raakte en gisteren een gezin op Terschelling, achtte de inspecteur voor de Volksgezondheid het noodzakelijk een waarschuwing uit te zenden. „De partij was al een week of drie oud. Het is houdba re vla. Maar ik kan rustig zeggen dat 99, misschien 95 percent al opgegeten is”, zegt de AMC-man. ir Vlnr: De heer Visser, gezagvoerder van de KLM, L. Metz, vice-president van de Vereniging van Verkeersvliegers, gezagvoerder Watt, die het geding heeft aangespan nen en zijn advocaat mr. M. Rood, vanmorgen tijdens de behandeling in Amsterdam. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Een Franse rechtbank heeft gisteren de Bretonse nationalist Serge Ro- jinski tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het leggen van bommen. Hij stond met dertien anderen terecht. Zeven van hen kregen gevangenisstraffen variërend van één tot zeven jaar, vier mannen en een vrouw kregen een voor waardelijke straf en een man werd vrijge sproken. De eis was 20 jaar. De rechtbank achtte bewezen dat de groep, die de onafhankelijkheid van Bre tagne voorstaat, dertien keer ladingen dy namiet tot ontploffing heeft gebracht. De laatste spectaculaire daad was de explosie vorige maand in het Paleis van Versailles, waarbij kunstwerken werden verwoest. De verdachten verklaarden uit patriot tisme te hebben gehandeld en nooit bloed te hebben vergoten. Den Haag. JERUZALEM (DPA en Reuter). De Israëlische minister van Handel, Jigael Horowitz, heeft gisteren zijn ontslagaan vraag ingetrokken. Maandag liet hij pre mier Begin weten geen prijs meer op zijn functie te stellen omdat hij het niet eens was met de begroting, die volgens hem de inflatie in de hand zou werken. Doch toen het parlement een aantal besnoeiingen in de begroting aanbracht kwam de minister van zijn besluit terug. Kranten in Tel Aviv hebben gisteren geschreven dat ziekte en de angst voor een kabinetscrisis premier Begin hebben doen kiezen voor het volgen van de harde lijn inzake de vredesbesprekingen in het Mid- den-Oosten. Begin zou dit zondag tijdens de kabinetszitting hebben verklaard. De kranten citeerden onder andere David Glass van de nationale religieuze partij, die samen met de partij van Begin in de regering zit. SCHIPHOL. De Koninklijke Neder landse Scheepvaart Maatschappij (KNSM) is al enige maanden in onderhan- deling met PanAm over de verkoop van Transavia. Het charterbedrijf is sinds vo rig jaar voor 100 percent eigendom van KNSM. Met de verkoop aan PanAm zou Transavia opnieuw in Amerikaans bezit overgaan. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- 0,70 ü- ^MINISTER VAN DER STEE

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4