s Deelnemers uit twintig landen Hoogovens sluit woonoord voor Spaanse werknemers ZWEMBAD GONST VAN ZOMERSE PRET I geleden slechts twee knapen met moeite te bewegen waren even voor de fotograaf in het water te duiken, gonsde het nu van de uitgelaten zomerpret. Badgasten maken kennis met strandtoilet en hondepoep fl EUROPESE JONGEREN CONFEREREN IN AUGUSTUS IN SANTPOORT 1 Toekomst Federalisme 1 It I Programma Verkiezingen Casa del Norte in Heerhugowaard I 5 WOENSDAG' 26 4 19 7 8 JULI VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het woonoord voor Spaanse Hoogovenswerkne- mers in Heerhugowaard, Casa del Norte, gaat dicht. De directie'van Hoogovens heeft deze maatregel genomen vanwege de onderbezet ting van het oord. De 170 bewo ners die er nu nog verblijven, zul len verhuizen naar de accommo datie in Alkmaar, Casa Arosa. - SCHIEDAM/SANTPOORT. De jongerenraad der Europese Bewe ging (JEB) in Nederland organiseert van dinsdag 15 tot en met dinsdag 22 augustus een internationale conferentie in Santpoort. Aan de conferentie, die gehouden wordt in de Spaarneborg, zullen ruim tachtig mensen deelnemen uit de Westeuropese landen en de Verenig de Staten. Er zijn ook mensen uitgenodigd uit de Sovjet-Unie, Tsje- choslowakije en Roemenië,1 het is echter nog niet bekend of zij ook zullen komen. Tijdens de conferentie, die acht dagen duurt, zullen de deelnemers vijf belangrijke aspecten bestuderen van de rol die de Europese gemeenschap in de wereld vervult. Die vijf aspecten zijn de EG en andere Europese landen, de EG en de Verenigde Staten van Amerika, de EG en Oost-Europa, de EG en de derde wereld en de EG en de wereldvrede. - i ’II V Als je over Europa praat praat je over de toekomst De Spaarnberg in Santpoort, waar ruim tachtig jongeren uit bijna twintig landen in augustus conferen over Europa. it ■Hr Casa del Norte in Heerhugowaard wordt op 1 januari 1979 definitief gesloten. Talloze badgasten die gisteren aange trokken door het fraaie zomerse weer het strand opzochten maakten dank baar gebruik van deze sanitaire voor ziening. Dat de installatie, waarop ja- ren is gewacht en die zelfs moest wach ten op critische vragen vanuit de ge meenteraad, toch nog snel kon worden gerealiseerd is mede te danken aan de aanwezigheid van een water aan- en afvoerleiding die ter plekke ooit werd aangelegd door de exploitant van het nabijgelegen Paviljoen Zeebad de heer L. Koster. Kon het publiek enerzijds dankbaar zijn voor de vervulling van deze lang gekoesterde wens, anderzijds waren er voldoende badgasten die veel overlast ondervonden van de vele los op het strand rondlopende honden. Behalve Het besluit is bij de Spanjaarden met instemming begroet. Reeds in januari lie ten zij weten dat wanneer een van de twee Cada Arosa daarentegen is veel gunsti ger gelegen en is moderner van opzet. Met de komst van de 170 Spanjaarden uit Heer hugowaard, komt de bezetting van het Alkmaarse centrum op 520 man. Voor Casa del Norte, dat in 1971 door Hoog ovens werd gebouwd, is nog geen nieuwe bestemming gevonden. De kans bestaat dat het complex wordt verkocht. Eindelijk leek het er gisteren dan toch even op. Een stralende dag die meteen goed was voor een run op het zwembad. Op dezelfde plek waar een week ur ir eder- appij rhan- van is vo- i van n zou bezit De JEB heeft ook een duidelijk idee over de praktische invulling van deze gedachte. t Theo Schoenmakers, organisator van de conferentie en voorzitter van de JEB. Als het zover is is de Europese beweging en dus ook de JEB overbodig. Wij zijn een actiegroep die ergens voor stijdt, als het doel verwezenlijkt is moet je jezelf opheffen, dan heb je geen bestaansrecht meer”. ment moet daarvoor vechten, dan krijg je ook een redelijk democratische structuur. De keus van Santpoort voor de confe rentie is op diverse gronden gemaakt. Am- v - De congresgangers vallen uiteen in twee groepen; de ervaren mensen die beroeps matig al veel met Europa van doen hebben en een groep enthousiaste jongeren, die op deze conferentie veel van hen kunnen le ren. lat de n Bre en dy- ht. De cplosie sailles, oest. iatriot- bloed ingen c niet ia se- •doen. 4 een iteren f Mar- heeft ge Ro- ,f ver innen, recht, raffen vier voor- vrijge- 1973 edrijf ablij- mdse rdeis m de isavia maat- - De igael ;aan- pre- zijn eens m de toen en in lister teren reen doen lijn Mid- taens 1. De )avid artij, in de sterdam viel af omdat die stad wellicht te veel aantrekkingskracht op de conferen- tiedeelnemers zou uitoefenen en er van serieus overleg niet veel zou komen. Van wege de bereikbaarheid Schiphol en de acconimodatie De Spaarnberg, waar alles (overnachten, eten, conferentie) on der een dak gehouden kon worden kwam uiteindelijk Santpoort uit de bus. Het programma ziet er ook pittig uit, Daarom ook hecht de JEB zoveel belang aan de Europaverkiezingen van volgend woonoorden gesloten diende te worden, de voorkeur moest worden gegeven aan af stoting van het Heerhugowaardse cen trum. Dit gebouwencomplex lag erg geïso leerd en bovendien werden de faciliteiten onvoldoende geacht. dat deze dieren hun behoefte doen op plekken waar zonaanbidders zich in het helderwitte zand vlijen, werden veel recreanten verrast door blaffers die snel even langs kwamen. In de nabijheid van een stapeltje kleren of tegen een windschermpje hun poot op tilden en weer snel de benen namen. Hoewel het strand verboden terrein is voor Fikkie zijn er weinig hondenbe zitters die zich daar veel van aantrek ken. Voor de politie is het vaak een ondoenlijke zaak dit euvel te verhelpen. Een beroep op begrip van degenen die hun hond meevoeren lijkt de enige op lossing. Want met toilet voor Jan Pu bliek is het probleem van de hondepoep op het strand niet opgelost. Een zorge loze vakantie of een dagje strand begint waar geen overlast wordt ondervonden van het genoegen van derden. Een kwestie van even denken (niet) doen. IJMUIDEN. Daags voor de aan vang van de bouwvakvakanties heeft de dienst Openbare Werken van de gemeente Velsen nog even snel een belofte ingelost. Op het strand Zeebad werd een toiletwagen geïnstalleerd. jaar. Schoenmakers: „Dan wordt de com municatie tussen Brussel en de rest van Europa veel beter, dan is het ook niet meer zo dat daar alles bedisseld wordt door een paar achter gesloten deuren vergaderende ministers terwijl de buitenwereld machte loos is. Die ministers moeten dan verant woording afleggen tegenover het parle ment. dat krijgt duidelijk een controleren de functie. Door de verkiezmgen hebben die mensen een legitimatie, ze zijn er door de burgers neergezet. Het gekozen parle- Om te voorkomen dat het voor de meesten toch een soort vakantiereisje zou worden is vrij gericht geselecteerd en is alle genodigden gevraagd een rapport te schrijven over een facet van een van de vijf aspecten. Deze rapporten worden in werkgroepen besproken, de schrijvers zul len er dan zeker bij moeten zijn om een en ander eventueel te begeleiden. Daarom is er ook gestreefd zoveel mogelijk hoog ge kwalificeerde deelnemers te krijgen zodat wordt afgedwongen dat rekening gehou den wordt met de resultaten van de confe rentie en die niet wordt afgedaan als een beetje gepraat van de jeugd. elke dag om acht uur beginnen tot tien uur ’s avonds, dan is het tijd voor „informele contacten”, De conferentie zal geopend worden door onder meer staatssecretaris 'voor Europese Zaken Van der Mey, voor malig minister vari justitie en ex-burge meester van Amsterdam Samkalden, voorzitter Berkhouwer van het Europese parlement terwijl ook burgemeester Mo lendijk is uitgenodigd. Verder zal de confe rentie bezocht worden door onder meer Roy Jenkins, Vredeling, Van der Klauw, Schmelzer en de ambassadeurs in Neder land van ruim tien landen. Theo Schoenmakers: „Als je over Euro pa praat, dan praat je over de toekomst en dus over de jeugd. De oudere mensen die nu nog in Brussel zitten hebben er over een aantal jaar nog maar weinig mee te ma ken. Daaom is dit congres ook zo belang rijk, het zijn ten slotte allemaal mensen van tussen de 18 en 28 jaar. Ik ben er ook van overtuigd dat we een aantal van hen beslist ook nog eens tegenkomen, er zijn diverse veelbelovende mensen bij, een paar echte jonge leiders”. Schoenmakers trekt een parallel met de diverse nationale minderheden die con stant in de verdrukking komen. „Dat is ook altijd de eerste vraag aan ons als we vertellen wat we willen. „Wat gebeurt er dan met de koningin?” aldus Schoenma kers. „In onze visie blijven de landen wel bestaan, elk met een eigen regering, parle ment en identiteit. Wij zoeken het meer in de richting van het regionaal federalisme, dus het leggen ven bevoegdheden op de plaats waar ze het best kunnen worden uitgevoerdi Dus njet alles naar Brussel, alleen ge meenschappelijke problemen. Verder moet alles gedecentraliseerd worden. Eu ropa moet ook zeker geen supermacht worden tussen Rusland en de VS. Je moet het als een verzameling minderhden zien die het prima met elkaar kunnen vinden en voor alles een oplossing vinden. Het beste voorbeeld zijn de Schotse nationalis ten, die zetten zich enorm af tegen Londen; dat is te ver weg en alles wordt er voor ze beslist. Ze zijn echter vóór de EG, Brussel is nóg verder maar dat is geen probleem omdat daar niet alles voor ze wordt be slist”. <5 i Schoenmakers; „In de huidige samenle ving kun je problemen niet meer in je eentje oplossen, problemen houden niet op bij de grenzen maar overschrijden ze. Kijk maar naar het milieu, of de multinationals. Als je het wel alleen probeert gaat het meestal ten koste van anderen, in dit geval je buurlanden. Daarom is het nodig dat Europa tot een echte eenheid wordt zodat problemen met een gezamenlijke aanpak bestreden kunnen worden” Organisator, voorzitter van de JEB én van het congres is Theo Schoenmakers (25) uit Schiedam. De JEB is in feite de jongerenorganisatie van de Europese Be weging in Nederland, je kunt alleen daar lid van worden en komt dan door je leef tijd (16-28 jaar) automatisch in de JEB. Alleen in Oostenrijk is de organisatie op een dergelijke manier geregeld, in alle andere landen zijn het twee volledig ge scheiden bewegingen. Jammer, vindt Schoenmakers, het zijn bewegingen die hetzelfde nastreven en dus het best geza menlijk op kunnen trekken. it Links de dames en rechts de heren. Een dubbele fonkelmeuwejoiletwagen die nog net voor de grote zomerdrukte op het strand van IJmuiden kon wor den geïnstalleerd. „Lekker druk maar er kan nog I meer bij. Er is plenty ruimte”, aldus de bedrijfsleiding van het zwembad de Heerenduinen in Velsen. b

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5