Keizerin in de loodsjol OVER IJMUIDEN GESPROKEN in de vishal 8 haven- berichten I wat vertel je me nou? Officiële groeikernen van Noord Holland meer in trek kort ijmondnieuws 1 I Reisafstand Vijf Velser agenten volbrengen vierdaagse Bomenstraat GESLAAGD Zo ging dat 2 6 .1 U I I 19 7 8 WOENSDAG IJMOND 6 r 1 »n N I i □e. volw,' and weer 5 u. af- 9 9 kilometers gaan maken 1 IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII d ni Lange reisafstanden komen met name iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 6. Woe.; i. kiena* 4 augus- end van en 19-21 Benelux» ten. □end oi op zat a nd weer „WIJ ZIJN van Zandvoort komen wan delen en willen nu naar Wijk aan Zee”, vertelde de dame. „Maar hoe komen we over dat brede water?” - „Gaat u maar mee”, antwoordde De Graaf; „we hebben onze jol hier liggen, dus dat is allemaal niet zo moeilijk”. Met zijn maat roeide hij het gezelschapje naar de overkant van het Noordzeekanaal. Er was geen steiger maar de jol kwam zo dicht mogelijk bij de wal zodat het uitstappen geen levens grote problemen behoefte op te leveren. De nog altijd streng kijkende heren aar zelden; ze waren blijkbaar bang voor natte voeten. Daarom deed de maat van De Graaf even voor hoe gemakkelijk het was. Dat viel tegen: het water kwam toch nog tot boven zijn knieën. De maat nam vervolgens een van de heren op zijn rug en droeg hem naar de keien. De tweede sputterde nog wat tegen maar onderging toch hetzelfde lot. IN HET WACHTHUISJE bij de sema- foor was weinig te beleven voor de twee mannen die dienst hadden. Ze waren allebei in opleiding bij het loodswezen na als zeeman de nodige ervaring te hebben opgedaan. Het juni-zonnetje deed braaf z’n best. Toen de mannen hun zoveelste mok koffie inschonken meldde een def tig gekleed gezelschapje zich: een voor name maar erg vriendelijke dame en twee streng kijkende heren. Ze spraken Duits De loodsleerling Arie de Graaf had op de zeilschepen nogal wat Duits leren brabbelen en begreep dus al gauw wat de reden van het bezoek was. Mevr. A. de Wit, Vlaar- TOEN ARIE de Graaf thuiskwam gaf hij het geldstuk aan zijn vrouw Trijntje. „Kijk”, zei hij, „dat komt uit Oostenrijk”. De volgende dag meldde de krant dat keizerin Elisabeth van het wereldrijk Oostenrijk-Hongarije een strandwande ling van Zandvoort naar IJmuiden had gemaakt en vandaar naar Wijk aan Zee was gegaan. Trijntje de Graaf-Kolder haalde het geldstuk voor de dag en wreef het met de mouw van haar schort op. De combinatie jong, groeiend gezin, ver huisd van krappe bovenwoning of huur- flat naar koopwoning in het noorden blijkt dus samen te gaan met toenemend foren sisme. Daar staat tegenover dat de over loop zich meer dan de voorafgaande jaren op de officiële groeikernen concentreerde. En dat komt weer tot uiting in een veelvul- diger gebruik van het openbaar vervoer in de woonwerkrelatie (’n toename van 20 in 1974 naar 31 percent). De niet-offici- eel daartoe aangewezen groeikernen had den immers niet het voordeel van goede bus- en treinverbindingen, zodat de foren sen daar wel op de auto waren aangewe zen. Opmerkelijk is overigens, dat van de kopers van een nieuwe woning het percen tage gezinnen met kinderen in 1976 lager was dan tevoren. Het aandeel alleenstaan den onder de kopers neemt toe. In het verslagjaar werd het aandeel hogere em ployés onder de kopers in vergelijking tot het jaar daarvoor bijna gehalveerd, terwijl meer middelbare employés en arbeiders een nieuwe woning kochten, dan uit de enquête van 1975 bleek. Deze verlaging in het beroepsniveau komt ook tot uitdruk king in een lager gemiddeld inkomen van de kopers, dan in het vorige jaar. voor bij de voormalige huurders, die een nieuwe woning kochten: de reisafstand bedroeg in 35 percent van de gevallen meer dan 30 kilometer. Bij de responden ten, die zowel voor als na de verhuizing een koophuis hadden, was dat percentage slechts 22, aldus het rapport. Binnen de huursector lagen deze percentages dichter bij elkaar. De voormalige huurders had den voor 21 percent een reisafstand van meer dan 30 kilometer en de voormalige eigenaars voor 18 percent. Uit het rapport blijkt dat 62 percent van de verhuizingen plaatsvond binnen de ei gen regio. In vrijwel alle gebieden van Noord-Holland nam het aantal verhuizin gen binnen de eigen regio toe. Dat wijst op een grotere aandacht voor woningzoe kenden uit de eigen gemeente. Anderzijds valt er uit af te leiden, dat de nieuwbouw meer beschermd wordt tegen „buiten poorters”, met als gevolg beperking van verhuizing van de ene naar de andere regio. De reeds geconstateerde overgang naar de „geplande overloop” hield ook ai een beperking in van de woonplaatskeuze voor de individuele woningzoekende. I DE ONTMOETING met de keizerin van Oostenrijk was een van de vele bij zondere gebeurtenissen in zijn leven als zeeman en loods waarover Arie de Graaf kon vertellen. Hij stamde 1858 uit een oud zeemansgeslacht in Den Helder. Op z’n dertiende maakte hij zijn eerste grote reis, met een bark, drie jaar lang. Op de zeilschepen was hij in zijn element maar omdat het tij keerde moest hij wel overstappen op schepen die behalve de zeilen ook stoom gebruikten. Op zijn drieëntwintigste kwam hij daarom aan boord van de Koning der Nederlanden van de stoomvaartmaatschappij Neder land onder de gezagvoerder Bruyns. Ter wijl het schip zich op de Indische oceaan bevond werd op 4 oktober 18§1 om kwart voor negen ’s avonds groot alarm geslagen. Na een onheilspellend lawaai aan boord kwam het schip stil te liggen. Wat er ook gebeurd moest zijn de gevol gen waren rampzalig. De schroefas bleek te zijn gebroken. De waterdichte schot ten waren ontzet zodat het water naar binnen stroomde. Langzaam begon de Koning der Nederlanden te zinken. In het Alleenstaandencentrum aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord wordt dinsdag 1 augustus weer een kienavond gehouden die Voor een ieder toegankelijk is. De familie Van Amersvoort die het beheer heeft van het centrum heeft voor deze avond opnieuw vele mooie prijzen beschikbaar. De avond begint om half acht. lugustus, I- en zat* -kstraat. eekuren en vrij; ien. Do. (Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding IJmui den wat vertel je me nou?”). VELSEN-NOORD. Aan de universi- teit van Amsterdam slaagde dezer dagen mejuffrouw H. S. Meijer uit Velsen-Noord voor het doctoraal examen rechten. Helder, het andere deel in IJmuiden. Nadat hij zijn definitieve aanstelling had ontvangen ging hij op den duur in IJmui den wonen, in de Kanaalstraat. Daar was het ook dat hij toen hij in 1921 zijn pensioen had gekregen alle tijd vond om zeer nauwkeurig modellen te maken van schepen waarop hij had gevaren. Zijn meesterstuk werd een volkomen getrou we miniatuur van de bark waarop hij als jongen van dertien zijn eerste grote reis was begonnen. Arie de Graaf overleed op de nieuwjaarsdag van 1931. Zijn vrouw stierf vier jaar later een van de laat- sten die IJmuiden al hadden leren ken nen voor dit officieel bestond en dus de DE DAME was onderweg zeer spraak zaam geweest. Ze had De Graaf verteld dat ze Holland en vooral deze streek erg mooi vond dat ze in Zandvoort logeerde „Laat er maar een broche van maken”, zei Arie de Graaf. Dat deed ze en ze zou de broche vele jaren dragen, als herinnering aan de dag in juni van het jaar 1884 dat haar man een keizerin in zijn armen had mogen nemen. Een keize rin over wie ze veel zou lezen. Niet langer de romantische Sissi van het sprookjes huwelijk maar een rusteloze vrouw die steeds op reis leek te zijn. In het jaar 1884 naar Nederland gekomen om een massagekuur bij de wereldberoemde ZEVEN REDDINGBOTEN werden te water gelaten. Matroos De Graaf kreeg een plaats aangewezen in de open stuur- boordsloep no. 1 met zevenendertig an dere mannen en een moeder met haar baby. De volgende dag tegen twaalf uur verdween het eens zo trotse schip met zijn lengte van 115 meter in de golven. De reddingboten begonnen aan hun tocht naar de intussen uitgestippelde meest nabije bestemming, de Chagos-eilanden: 432 Engelse mijlen. De zon scheen on barmhartig in de open sloepen. Toen kwam er buiig weer waardoor het zicht steeds slechter werd zodat de boten het Amsterdamse dokter Mezger te onder gaan. De keizerin had voetklachten en geen wonder want ze maakte er een gewoonte van wandelingen in marstemp af te leggen, soms tien uur achter elkaar, wel eens in stromende regen. Gedurende de kuur bij dokter Mezger logeerde ze in Zandvoort vanwaar ze met de trein naar Amsterdam ging. Op de terugweg reisde ze naar Santpoort waar bij het Chalet van Spaarnberg vier paarden voor haar gereed werden gehouden om door de duinen naar Zandvoort te rijden. In het jaar 1898 schrok de wereld op van het bericht dat de keizerin bij een bezoek aan Genève was vermoord een Italiaanse bouwvakarbeider, Luigi Lucheni, had haar met eendolk in het hart gestoken. Ook Trijntje de Graaf in IJmuiden las de woorden die de keizerin eens gebruikte om zichzelf te karakteriseren: „Als een rusteloze, zwierende zeemeeuw die nooit ergens neerstrijkt om er lang te blijven. In de grote wereld hebben ze me ver volgd, belasterd, gegriefd, gewond”. en ook nogal eens in Santpoort kwam. Ze was lang en slank. Haar hoed had ze afgezet zodat haar prachtig kastanje bruin haar glansde in de zon. Wat terug getrokken had ze nu gezien hoe haar begeleiders via de rug van de maat aan wal werden gezet. „Mopt ik ook zo. mompelde ze. „Walnee, mevrouw”, zei Arie de Graaf, „het komt allemaal best in orde”. Hij stapte in het water, tilde de dame uit de jol en nam haar in zijn armen. Ze klampte zich stevig aan hem vast. Zonder dat haar lange rokken ook maar een spatje water kregen kwam ze aan wal. Ze bedankte bijzonder hartelijk. Uit een beursje haalde ze bovendien zil veren geldstukken tevoorschijn, voor beide mannen van het loodswezen een. ïi- Oud-loods Arie de Graaf bij een scheepsmodel dat hij op zijn levensavond maakte, herinnering aan een van de schepen waarop hij als jongen had gevaren. VELSEN. Evenals in voorgaande ja ren heeft ook dit jaar weer een kleine afvaardiging van de gemeentepolitie van Velsen meegelopen in de vierdaagse van Nijmegen. De deelnemers waren adjudant Leune, die de wandelmarathon voor de 23e keer volbracht, hoofdagent Kenniphaas (12 maal), de agenten Van Pijkeren en Wolzak (respectievelijk 2 en 1 maal) en de reserve-agent Van Hesselingen, die de vierdaagse voor de 15e keer uitliep. onderlinge contact verloren. Van drie ervan met negentig mensen zou men nooit meer iets horen. Na een paar dagen raakte de vrouw in stuurboordsloep no. 1 uitgeput. Omdat ze haar baby nauwelijks meer kon vasthouden nam matroos De Graaf het kind over. Hij bond een riem om zijn middel en hield de baby voortdu rend tussen de riem en zijn lichaam zodat het kind zijn warmte over kon nemen. Huilde het van de honger dan kauwde hij wat scheepsbeschuit fijn dat hij het voor zichtig in de mond stopte. Ondanks de erbarmelijke omstandigheden slaagde hij erin de baby in leven te houden. Op de zevende dag, toen hij bij de mast op wacht stond, ontdekte hij een schip. Hij alarmeerde iedereen in de sloep: „Een zeil!” Kort daarop praaide hij als eerste de stomer die een Engelsman bleek te zijn, de Wyberton. Iedereen werd behou den aan boord van de stomer gebracht, het eerst natuurlijk de moeder en haar bgby. TOEN DE GRAAF in Den Helder te rug was pakte hij graag de kans om bij het loodswezen te komen. Er werd nog gewerkt met kotters en schoeners. Een deel van zijn opleiding kreeg hij in Den hele ontwikkeling van de plaats hadden meegemaakt. Na het overlijden van haar moeder, Dieuwertje Visser, was ze „thuisgehaald” bij haar oom Reier Vis ser, de man die met zijn hele gezin in een woonschuit van Den Helder naar de monding van het Noordzeekanaal kwam toen dit zijn officiële opening nog moest beleven. Reier Visser zou de eerste vi- safslag van IJmuiden voor zijn rekening nemen. Trijntje, de pleegdochter, zou er de loodsleerling Arie de Graaf leren ken nen. Toen ze trouwden moesten ze voor de kerkelijke plechtigheid in het dorp Velsen zijn; IJmuiden had in die tijd wel huizen maar nog geen kerk. dingen: „De eerste stra ten van Oud-IJmuiden hadden geen bomen. Daar dacht haast nie mand nog aan. De gron deigenaar Bik (van Bik en Arnold) heeft toen bij wijze van experiment voor het eerst bomen la ten planten in de Konin gin Emmastraat. Het was zo’n bijzonderheid dat het al gauw de „Bo menstraat” werd ge noemd. Die naam is nog lang gebruikt”. De heer G. P. Hand- graaf, Santpoort: „Kort na de Tweede Werel doorlog werd het café Willem Barendz aan de Kanaalstraat verbouwd. Stolk had de verbou wing, ik het loodgieters- werk. Er kwamen nogal wat kaairidders vis brengen, de vis keurig in perkament verpakt. De kastelein schonk wat gratis borrels voor de moeite. De mannen ble ven bij het buffet staan en namen ook nog iets voor eigen rekening. Als sommigen wat te lui druchtig werden zei de kastelein: „Smeer ’m nou maar eens een keer”. Ik dacht: als ze mij dat als klant zouden zeggen zou ik nooit meer in de zaak terugkomen. Maar in IJ muiden werd dat blijk baar gewoon geaccep teerd. Ik heb meege maakt dat op het laatst werd gezegd: als je niet verdwijnt sodehannes ik je de deur uit en dat gebeurde ook prompt. Maar de volgende dag zag je die klanten weer terugkomen. Er werd nergens meer over ge praat. Het hoorde er blijkbaar bij”. 21.30 u. r HAARLEM. Woningzoekenden, die in het zuiden van Noord-Holland geen geschikt huis konden vinden, zijn in 1976 vaker gaan wonen in een van de officiële Noordhol- .landse groeikernen (Alkmaar, Hoorn en Purmerend), dan in de jaren er voor. In 1976 werd bijna de helft van de nieuwbouw in deze grote groeikernen betrokken door „overlopers”. De trek naar de kleinere groeikernen (secundaire groeikernen) liep terug. Daar werd de nieuwbouw nog maar voor 22 procent door „Overlopers” betrokken tegen 42 percent in 1972. De vestiging van „Overlopers” in niet-officieel voor groei aangewe zen gemeenten liep in vijf jaar terug van 40 tot 15 percent. Dit betekent een overgang naar de officieel van overheidswege (provincie en rijk) geplande Overloop. De woningzoekenden uit het zuiden van de provincie komen namelijk merendeels terecht in de daarvoor aangewezen groeikernen. Een en ander blijkt uit de zesde afleve- ring van het rapport „verhuizen naar de nieuwbouw in Noord-Holland”. Het onder zoek van de verhuisbeweging naar de nieuwbouw in Noord-Holland wordt sinds 1972 uitgevoerd. Steeds is jaarlijks over de resultaten van dit onderzoek rapport uit gebracht. In dit kader is dezer dagen het rapport vopr 1976 openbaar gemaakt. Het onderzoek wordt verricht door de Werk groep Regionaal en Lokaal Woningmarkt onderzoek, waarvan het secretariaat be rust bij de Provinciale Planologische Dienst. Volgens het nieuwe rapport bestond de helft van de nieuwbouw uit eengezinswo ningen. Tweederde van de nieuwe huizen bestond uit huurwoningen, een derde was koopwoning. De gemiddelde huurprijs was 350 de gemiddelde koopsom 99.100. Van de huurders bedroeg het gemiddelde inkomen ƒ23.000. Door 44 percent werd gebruik gemaakt van huursubsidie. In 1976 kwamen in met name in de IJmond goedkope woningen gereed. Daarentegen werden in de Meerlanden tamelijk veel dure woningen gerealiseerd. Sinds het begin van het woningmarkton derzoek (1972) steeg het percentage huur ders in de leeftijdklasse tot dertig jaar tot 44 perèent. Het aantal kopers, dat ouder was dan veertig jaar, zakte van 24 naar 18 percent. Het rapport bevestigt de indruk dat de doorsnee koper van een nieuw bouwwoning een betrekkelijk jong, nog in ontwikkeling verkerend gezin heeft. Voor zijn nieuwe koopwoning wisselde hij meestal een flat of een te krappe wo ning in. Zijn nieuwe woonsituatie bracht voorts in veel gevallen een grotere woon- werk-afstand mee. Door de verhuizing steeg het aandeel hoofdbewoners met een woon-werkafstand van meer dan dertig kilometer bij huurders van 13 naar 20 percent. Bij de kopers nam het aantal hoofdbewoners, dat dagelijks meer dan dertig kilometer van huis naar werk moet rijden, toe van 18 naar liefst 31 percent. /m 6 au- □hannes van 14.; Aangekomen schepen 25-7-’78: Parkes- gate, Rochester, IJmuiden; Noorder kroon, Delfzijl; Kirsten Tholstrup, Ark- low, Umuiden; Fridel, Londen, IJmui den; Nova Shore, Cont. Plat, Umuiden; Cavo Artemidi, Elefsus; Malcom, Miller, Londen; Venus, Bergen; Khersones, Azov; Cavaibe, Willemstadt; Mongstadfjord, Kopenhagen; Stirling Brigg, Cont. Plat, Umuiden; Reclaim, Noordzee; A-Held, Rowhide; Visten, Valvik, Zaandam; Pul pa, Rotterdam, Umuiden. Vertrokken schepen 25-7-78: Promi- nent-1, Rostock; Cliffquai, Thames; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Ignation, Great Yarmouth; Dominence, Colchester, Umuiden; Lynx, Bergen; Angelo-V, Gion; Vela, New Castle; Wilma, Odense, IJmui den; Kosmos, Wisbech; Cambubinga, Rot terdam; Ingrid Gorthon, Antwerpen; Olive Ace, Kopenhagen; Fréderico-C, Bergen; Kirsten Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Ca- pella, Hamina; Henning Maersk, Aarhus; Burgenstein, Le Havre; Parkesgate, Ro chester, IJmuiden; Nova Shore, Cont. Plat, Umuiden; Venus, Bergen; Noorderkroon, Flensburg; Stavfjord, Rotterdam; Danae, Bergen Aangekomen schepen 26-7-’78: Katheri- na-S, Rotterdam; Haico Holwerda, Grains- mouth. IJmuiden; Pluto, Tananger, IJmui den; Aegis Pride, Vlissingen, IJmuiden; Pacific Shore, Cont. Plat, IJmuiden. Vertrokken schepen 26-7-’78: Fridel, Londen, IJmuiden. "Ergcbcuren hier nöcn in de huurt UMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1215 kg. tong; 86 kisten tarbot en griet; 1379 kisten koolvis; 54 kisten schelvis; 2 kisten wijting; 12 kisten schol; 37 kisten schar; 94 kisten makreel en 103 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg. grote tong 22.13-21.87; grootmiddel tong 17,61-17,47; kleinmiddel tong 15,25-14,69; tong één 15,28-14,50; tong twee 8,58-7,50. Per 40 kg.: leng 75-48; witte koolvis drie 85'-70; hammen met kop 150-122; horsma kreel 42-16; bot 33-30; poontjes 56; tarbot 462-300; kabeljauw één 85; kabeljauw twee 100-90; kabeljauw drie 92-85; kabel jauw vier 78-70; kabeljauw vijf 66-64; koolvis één 74; koolvis twee 80-70; koolvis drie 70-65; koolvis vier 43-38; schelvis één 112-84; schelvis twee 108-82; schelvis drie en vier 52-51; schol drie 132-130; schol vier 108-64; wijting drie 72; schar 70-40;' makreel twee 41-22. De besommingen waren: KW 123. ƒ72.200,-; UK 48 ƒ3.400,-; VD 20 3.600,-; WR 98 3.070,-; WR 152 3.160,-. ■A De „overlopers” naar de streek ten noorden van het Noordzeekanaal zijn meer kilometers gaan maken. Dat geldt tenminste voor hen die in 1976 zijn verhuisd en verder van hun werk kwamen te wonen. Op de foto drukte bij de Velser-tunnel, een van a de drie mnels die de beide delen van de provincie verbindt. r ijmuiden^; Overlopers” zijn meer

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7