Sterren spreken op de koelkast geheimtaal -F 18|ii®gsS ssK sssw BfflL Sfl Sir »1 Op N ■s S □□□BH S I ^ffiSSSss^BB f WODDDDOODDD i Notities maken in auto geen probleem I I IN- I I I E hooi BI aaBBB c OÖÖÖDÖOQQOCOP MS aBRRR MODDCODDDD TOQODDDDDODD RWW 11 19 7 8 JULI DONDERDAG 27 ie a O Z Nieuw horregaas Lek en Blikseminslag Kortsluiting o nat RSSCr «mm «EDCCICCOl ySji □□□Dn BrUCluDDOl □L._. D0D1SK «om® □□ïfaKtalïl □□ODD |(JUM ?gSgS?^- V Horren horen in huis thuis itie aat Het bewaren van diepvries kan hier ijf, note op de knieën. Het bezit van een Mankementen verhelpen '.-je 5-ió LI ZUlt i uur. O Informatie veel m en ies we Fig 1: De rolhor is identiek aan het rolgordijn- systeem doch is voorzien van een extra spijl welke het gaas dichter langs het kozijn geleid Iedere zomer gebeurt het opnieuw. Ovenwarme dagen. Een hittegolf met tropische temperaturen. Dan slaat het weer plotseling om en zorgen hevige onweersbuien voor radicale afkoeling. Doorgaans steekt daarbij ook een flinke storm op. Wie heeft als de zon nog hoog aan de hemel straalt, daarop gerekend? Alle ramen en deuren in huis staan open. In een oogwenk kan één windstoot een grote ravage veroor zaken en men moet meteen aan de slag. Er zijn ook kant-en-klare systemen te koop die te gebruiken zijn op plaatsen waar eenvoudige zelfgemaakte horren niet goed toepasbaar blijken te zijn. Deuren die tot de tuin of het balkon toegang geven, vragen bijvoorbeeld een doelmatiger sy steem dan een eenvoudige vaste hor. Een hordeur is zelf niet eenvoudig te maken, omdat als de deur in houtuitgevoerd wordt het raamwerk al gauw te zwaar wordt. Hordeuren zijn over het algemeen dan ook in aluminium uitgevoerd. Zo’n hordeur is niet in iedere ijzerzaak direct verkrijgbaar maar meestal wel te bestel len. Bij een gebroken ruit worden eerst alle scherven uit de sponning verwijderd. De oude stopverf eveneens. Men trekt er de glasnageltjes uit. De sponning wordt met een beitel goed schoongemaakt. Als nood oplossing kan er dan een stuk board tegen aan worden gespijkerd. Men laat bij de glasleverancier een glasplaat op maat snij den. Dat glassnijden kan men trouwens ook best zelf doen, al is het moeilijk. De glasplaat wordt dan op een stevige, vlakke ondergrond gelegd. Eventueel legt men er een dunne moltondeken onder. Als gelei der wordt een stalen lineaal gebruikt. Van tevoren bevochtigt men het glas met ter pentine of petroleum. Men trekt de glas snijder in één doorgaande beweging langs de snijlijn. Dan wordt het glas op de kras afgebroken en bijgewerkt. Zelf glassnij den vereist wel oefening. Bijzonder ge schikt voor het bevestigen van het glas in de sponning is siliconenkit. Ook kan men in plaats van stopverf een welpasta gebrui ken. In combinatie hiermee worden glas nageltjes benut ter versteviging, of glaslat- Voor naar buiten openslaande ramen is er de rolhor. Het systeem is identiek aan dat van een rolgordijn, maar is voorzien van een extra spijl welke het gaas dichter langs het kozijn geleid (zie fig. 1). Deze rolhorren zijn als totaal-systeem bij de ijzerhandel in verschillende maten ver krijgbaar (een hor voor een raam van 60 bij 120 cm kost rond de 30. Zo’n hor is natuurlijk ook zelf te maken. Daarbij moet wel worden opgelet dat het gaas rekvast is. Dit om te voorkomen dat de rolhor naar binnen of buiten gaat bollen. De montage van het gaas op de rol geschiedt op dezelf de wijze als bij een normaal rolgordijn, de aanwijzing daarvoor wordt bij het rolgor- dijnsysteem geleverd. gemonteerd en is voorzien van zelfsluiten- de scharnieren. De deur kost rond de 85. Ook HUBO levert voor die prijs een derge lijke deur. Horregaas zal op den duur verweren, bovendien kan stormwind of een wel ge mikte bal het gaas doen uitrekken, terwijl bij het uitnemen van de hor hoekige voor werpen als vensterbanken, kasten, stoelen e.d. het gaas kunnen doen uitscheuren. Veelal zijn op het frame en op het gaas sluitlatjes aangebracht, die de nieten of krammen waarmee het gaas is bevestigd afsluiten. Deze latjes moeten onbescha digd worden verwijderd met gebruik van een plamuurmes, waarna de aanwezige krammen of nieten voorzichtig kunnen worden uitgetrokken. Controleer vervol gens tevens of de verbindingen van het frame nog hecht zijn en of het frame nog haaks is. Om het horregaas goed strak op het frame aan te brengen kunnen twee methoden worden gevolgd. De andere korte zijde van het frame vastnieten. Daarna worden de lange zijden vastgeniet. Hierbij moet het gaas met de hand worden gespannen. Uiteindelijk het frame ontspannen en het overtollige gaas In de eerste plaats is het aan te raden de metalen antennemast op enige meters af stand van de woning te plaatsen. De anten- 6. Het horegaas wordt aan de onderzijde tussen balkjes gelegd, die op elkaar worden gespijkerd. Tussen het frame en de op elkaar gespijkerde balkjes worden wiggen geslagen tot het gaas voldoende gespannen is. Bij de tweede methode om het gaas te spannen wordt het einde van het gaas, tussen twee balkjes geklemd (zie fig. 2), terwijl de andere zijde weer wordt vastge niet. Het gaas tussen de twee balkjes klem men d.m.v. het op elkaar spijkeren van de balkjes of m.b.v. het plaatsen van lijm- klemmen op de einden van de balkjes. Tussen het frame en de op elkaar gespij kerde balkjes worden wiggen geslagen tot het gaas voldoende is gespannen. Nu het overige gaas aan het frame nieten of kram men en tenslotte sluitlijstjes aanbrengen. Fig. 2 A Nadat het gaas aan een van de korte zijden is vastgeniet worden onder de uiteinden van het frame twee balkjes gelegd waarna het midden met klemmen aan de planken wordt geklemd. De beste remedie is nog altijd een com plete bliksemafleidersinstallatie met een leidingnet op het dak. met afgaande leidin gen rondom. Bovendien is er nog het voor sommi gen verwarrende sterrensysteem. Wie daar goed in thuis is kan de koelkast beter benutten. Het gaat hier om een codering die de temperatuur aangeeft die in de vriesruimte wordt bereikt. Dit geldt alleen wanneer de kast in een vertrek staat waar de temperatuur tus sen de tien en tweeëndertig graden Cel- cius ligt. van de gebruiker en men is door de beperkte afmetingen van onze keukens gebonden aan bepaalde groottes die de keus bij aanschaf ook niet eenvoudiger maken. Hoogzomerse temperaturen in huis leveren voor het bewaren van levens middelen problemen op. In nieuw bouwwoningen zijn geen kelders en dat is vooral in dit jaargetijde een gemis. Koelkasten en diepvriezers moeten dat goedmaken. Hoewel bijna iedereen een koeler of een vriezer heeft, blijkt in de praktijk dat velen onvoldoende op de hoogte zijn van het juiste gebruik. Er- wordt gelet op de werkelijke behoefte In een één-sterren-kast komt de tem peratuur in het vriesvak tot min zes graden. Deze is geschikt voor het berei den van ijs en het bewaren van diep- vriespfodukten voor enkele dagen. Op zomerse dagen is het presenteren van ijs als dessert een tractatie, maar bij hoge barometerstanden wordt ook graag ijs gebruikt in milkshakes en frisdranken. IJs maken is dus wel één Een overzichtelijk opbergsysteem voor levensmiddelen in koelkasten en diepvriezers, verhoogt het optimaal gebruik van de bewaarrulmte van de pluspunten van een één-sterren- kast. In een model met twee sterren kunnen diepvriesprodukten langer be waard worden, tot maximaal twee we ken. In deze vriesruimte daalt de tem peratuur desgewenst tot min twaalf graden. Voor drie-sterren-kasten geldt dat de temperatuur tot min achttien graden of nog lager komt. Een andere onaangename gewaarwor ding zomers is een onverwacht lek in een waterleidingbuis. Soms is het mogelijk zelf een tijdelijke afdichting te maken. Daarna moet een installateur ingeschakeld wor den. Direct na het ontstaan van het lek moet de hoofdkraan worden afgesloten. Vervolgens wordt de kraan opengezet, zo dat de pijp leegstroomt. As er een scheur in de pijp zit, wordt een passend stukje rubber rond het lek aangebracht. Daar omheen wordt een klem gemonteerd, die met schroefjes kan worden aangedraaid. Een klein gaatje wordt ook op deze manier afgedicht. Een afvoerpijp van kunststof kan men afdichten met epoxiepasta. Hier bij moet de pijp wel helemaal droog zijn. ari- sn Een ander zomergebeuren kan bliksem inslag zijn. Die voltrekt zich meestal via een radio- of televisieantenne. De bliksem- stroom loopt dan over de antenneleiding naar het radio- of tv-apparaat. Daarna wordt via het aansluitsnoer de elektrische installaties bereikt en de stroom springt in de meterkast over op een geaarde geleider. De schade kan variëren van wat brand- plekjes en lichte beschadigingen van de elektrische installaties en de radio- en tv- apparatuur, tot een totaal door brand ver woeste woning. Voor antennes voor indivi dueel gebruik kan een aantal maatregelen genomen worden om schade bij bliksem inslag te beperken. Kortsluiting in elektrische apparaten komt in de warme maanden ook vaak voor. Ook dat kan onaangename gevolgen hebben. Een extra waarborg tegen dit soort ongelukken is het inbouwen van een zgn. aardlekschakelaar. Bij defecten in de leiding wordt de stroom door dit apparaat binnen één dertigduu-endste seconde uit geschakeld. Vooral in kamers waar plavui zen op de vloer liggen, is zo’n schakelaar gewenst. (Er zijn energiebedrijven, die dit verplicht stellen). Elektrische leidingen naar garage, tuinverlichting, enz. worden hierdoor eveneens een stuk veiliger. ia- let Se BV, Winschoten (05970-4306). Een lek in een gasbuis kan natuurlijk catastrofale gevolgen hebben. Het tegen woordig overal gebruikte aardgas is niet giftig, maar het kan wel exploderen. Zodra men merkt (ruikt) dat er ergens gas ont snapt, moet de grootste voorzichtigheid in acht worden genomen. Het aanknippen van een schakelaar geeft al een vonkje, dat voldoende is om een zware ontploffing te veroorzaken. Iedere vorm van vuur moet absoluut vermeden worden. neleiding wordt dan ondergronds binnen geleid. Als de antenne niet anders dan op het dak kan worden geplaatst, moet men ‘eraan denken dat de mast het dak nooit doorboren mag. De antenneleiding moet zolang mogelijk buitenshuis blijven. Even tuele tuidraden moeten gemaakt zijn van materiaal dat de elektrische stroom niet geleidt. Kunststofkabels zonder metalen kern zijn hiervoor zeer geschikt. Vlak voor het punt waar de leiding de woning bin nengaat, moet deze een neerwaartse lus maken. Bij de eerste methode wordt het gaas eerst aan een van de korte zijden stevig met behulp van nieten of met krammen aan het frame bevestigd. Vervolgens het frame op twee schragen plaatsen (zie fig. 2), waarop twee planken liggen, waarna aan de uiteinden onder het frame aan beide zijden balkjes tussen de planken en het frame worden geschoven. Nu in het midden van het frame aan beide zijden (lijm)klemmen aanbrengen en buigen op deze manier het frame enigszins. (Zie fig.). al drie maanden duren. Het voordeel van de vier-sterren-kast is dat kleine hoeveelheden levensmiddelen binnen een etmaal op min achttien graden Cel- cius kunnen worden gebracht. Het is dan ook van belang die codering in het oog te houden. Koopt men een koelkast waarop die niet staat aangegeven, dan bestaat de kans dat de minimumtempe ratuur hoger is dan de min zes graden, die voor een één-sterren-koelkast ver eist zijn. En dat kan nadelig zijn, want diep vries kan er niet in bewaard worden, ijs maken is niet mogelijk en ook andere voordelen ontbreken. Het is altijd ver standig een koelkast mét vriesruimte te kiezen, ook wanneer men een eigen diepvriezer heeft. Juist in de vakantie, wanneer men de vrieskast uitschakelt, moet van een goed koelvak gebruik gemaakt kunnen worden om de hoe veelheden diepgevroren produkten nog te kunnen bewaren. Men doet er ver standig aan de koelkast bij afwezigheid te laten werken en in het vriesvak de lang houdbare artikelen op te bergen. De leiding mag niet door stoffige ruim ten-worden gevoerd of in de buurt komen van licht ontvlambare materialen en brandstoftanks. Bij een naderend onweer trekt men de contactstoppen van radio- en tv-toestel uit de wandcontactdoos. De an- tenneplug wordt verwijderd. De afstand tussen antenneleiding en toestel moet min stens een meter bedragen. Tijdens het on weer mag men deze maatregelen nooit nemen. Verder kan er een aarding worden aangelegd. Dit kan door middel van spi raalvormige windsels van de aardleiding om de afscherming van de antenneleiding. Hierbij moet men opletten dat de afscher ming niet beschadigd wordt. Na het aan brengen moet deze verbinding waterdicht worden afgewerkt. Deze voorzorgsmaatre gelen zijn nuttig, maar men mag er in geen geval van uitgaan dat antennebeveiliging betekent dat de hele woning nu bliksem- vrij is. In elke ruimte van het huis, of het nu de woonkamer, slaapkamer of keuken is, moet de aanwezige lucht regelmatig wor den ververst. Voor het ventileren ’s avonds moeten maatregelen worden ge troffen tegen het binnendringen van vlie gen en muggen. Horren zijn hier uiterma te geschikt voor. Een hor bestaat in z’n eenvoudigste vorm uit een houten frame waarop horregaas is gespannen en is als zodanig zelf vrij eenvoudig te maken, hier komen we nog op terug. Het merk „Pexoluxe” levert een doe-het- zelf deur, opgebouwd uit weerbestendige geanodiseerde aluminium profielen. De maximum maten zijn 215 bij 100 cm. De deur is eenvoudig te monteren en te ver kleinen tot de gewenste maat. Hij kan zowel links- als rechtsdraaiend worden wegknippen of -snijden waarna tenslotte de sluitlatjes passend worden aange bracht. «i 3QQ951 QQQDI QDDQOlS UDOQOlS nnnnR^annnnnnnM111>1II II ~~l □DQl CZ3 a ten die met kit of welpasta worden inge bed. Bij metalen sponningen of profielen kan de glasplaat worden vastgezet met speciale rubber- of kunststofstrips. Is de omlijsting van beton, dan wordt behalve met welpasta ook wel gewerkt met vulpasta op vinylbasis. Er moet altijd een paar millimeter speling zijn tussen ruit en kozijn, zodat het glas ruimte heeft uit te zetten. Eerst wordt in het kozijn een dun laagje kit aangebracht. Het raam wordt er daarna in geplaatst. Vervolgens slaat men eronder, erboven en aan de zijkanten dun ne glasnageltjes in, waardoor het glas op de plaats blijft. Aan de buitenkant wordt de kit of welpasta aangebracht en gladge streken. Alle ramen worden opengezet. Men draait de hoofdkraan van de gasmeter dicht. Pas daarna gaat men op zoek naar de oorzaak. Het is mogelijk dat er een kraantje openstond, maar er kan ook er gens iets fout zitten met de aansluiting van het gasfornuis. Een lek kan worden opge spoord door op de koppelingen en dergelij ke een vloeistof te spuiten. Gaat die vloei stof schuimen, dan betekent dat, dat daar een lek is. Als het lek nog niet verholpen is nadat men alles stevig heeft aangedraaid, moet het energiebedrijf gewaarschuwd worden. nnnrmnnnpnnn i I wurui iiunzuiicaai gezet zonuer nei i I stuur of het interieur te beschadigen. I Het is vervaardigd van onbreekbaar j I kunststof en heel makkelijk schoon te J I maken. Verdere inlichtingen: Verbion De tafel kan met één handgreep aan I het stuur worden bevestigd. Dit acces- soire past in ieder autotype, of het nu een kleine sportauto of een grote vrachtwagen is. Het tafeltje is licht in gewicht, opklapbaar en is dus uiterst eenvoudig op te bergen. Het tafelblad wordt horizontaal gezet zonder het Hoe vaak gebeurt het niet dat men op een parkeerterrein in de auto snel een rapport moet samenstellen of gewoon J I wat notities maken? Men zit dan bijzon- der onhandig te schrijven met een bloc- note op de knieën. Het bezit van een J J autotafel zal voor veel automobilisten, I I die hun wagen voor beroepsdoeleinden gebruiken, geen overbodige luxe zijn. KÏOOOODDOOQf ytsap 10 'QöoqooT 'DDOODoq Method* B Methode B ,TWEE MANIEREN OM HORRENGAAS te spannen ntie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11