Ieren nemen deel van Ferenka-fabriek over Prins bezoekt duikers Carter vindt tekort nog steeds te groot Openbaar Lichaam Rijnmond: Aanvoer vloeibaar aardgas en petroleumgas moet gezamenlijk Zeeuwse werf Britse vakbonden tegen loonbeleid aan de slag in Saoedi-Arabië CONTANT VREEMD GELD MET GIROBETAALKAARTEN. i’ postgiro en rijkspostspaarbank UKF en NSM Handelstekort VS sterk af genomen Kunstmestfabrieken mogen niet meer samenwerken Europese steun voor Nederlandse landbouwprojecten dinW0^' betaalkaart CONTANT VREEMD GELD IN MEER DAN 30 LANDEN. ■i Vanaf 1 augustus 1978 kunt u ook in Joegoslavië contant vreemd geld opnemen met uw girobetaalkaarten. Op elk postkantoor in Joegoslavië kunt u dan maximaal 1500 dinar per girobetaalkaart opnemen, op vertoon van uw giropas en geldig paspoort. .IER ding .IER 16020. iM 15 DONDERDAG 27 JULI 19 7 8 ECONOMIE ^OUDE^ WASHINGTON (ANP). De president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, vindt het tekort van „slechts” 1,6 miljard dollar op de Amerikaanse handelsbalans over juni nog steeds te groot. Hij liet zijn perschef, Jody Powell, gisteren meedelen duidelijk te willen stellen dat ARNHEM (ANP). Met toestemming van de Ierse Minister van Industrie, Handel en Energie zijn de Industrial Development Authority (IDA) en Akzo NV overeengekomen, dat IDA het terrein en de gebouwen van de Ferenka-fabriek in Limerick (dochteronderneming van het Akzoconcern) zal overnemen. De machines en verdere appara tuur zullen worden verwijderd. Een en ander gebeurt ter vereffening van haar vorderingen als crediteur en aandeelhouder van Ferenka Ltd, zo heeft Akzo bekendgemaakt. 'S de Verenigde Staten niet uit de handelsproblemen kunnen komen als er geen doeltreffend energiebeleid gevoerd wordt, waarmee de invoer van vooral olie kan verminderen. aan DEN HAAG (ANP). De rege ring heeft honderd miljoen uitge- trokken voor subsidies aan werk- i gevers die minimumloners in u dienst hebben. De subsidierege- [j üng geldt voor dit jaar en ver- vangt de regeling die voor 1977 was getroffen. In aanmerking ko- men werkgevers die minimaal tien percent van de totale loonsom minimumlonen uitbetalen. 08 Aldus heeft het ministerie van So- ciale Zaken gisteren bekendge- 6} maakt. 8 Honderd miljoen subsidie aan werkgevers voor minimumlonen (ADVERTENTIE) JOEGOS de i not. f« va’’ genol tot 200 gu NU OOK IN IE Adriaan Volker die belast is met het maken van de haven: een klus van bijna 3,5 miljard gulden. De prins heeft een bezoek van drie dagen gebracht aan de werken van Volker. 6 Prins Bernhard in een onderonsje met de Hollandse duikers die op plm. 3 km voor de kust op een diepte van plm. 14 meter springladingen in de rotsbodem aanbrengen om MMl lodoende een diepe vaargeul voor de toekomstige handelshaven Jubail (Saoedi Arabië) te creëren. Het springponton Geomaris is eigendom van de Ned. Bouw- en Bagger Mij Het kapitaal wordt geleverd door de sjeik; Mecap (60 werknemers) zorgt voor de technische kennis. Alle contracten zijn gisteren getekend. Op de Arabische werf vinden in de toe komst vijftig mensen werk onder wie tien Nederlanders. Een zoon van de sjeik is vorige week in Sluiskil geweest om over de plannen voor de werf en een aantal orders te praten, ter waarde van tientallen miljoenen guldens. Volgens directeur P. Pilaet van Mecap gaat het om constructiewerk voor enkele luxe hotels (een varend en een landhotel), de bouw van twaalf kotters cn een fa- brieksschip voor Saoedi-Arabië. Uit Venezuela kreeg Mecap onlangs een order van zeven miljoen gulden voor de bouw van vier veerboten. ex-ciaii n-laten. 21,00 1.001 368.00s Er kan, in de nieuwe regeling, dit in tegenstelling tot de vorige, geen aanspraak worden gemaakt op subsidie voor die werknemers die aan derden ter beschik king zijn gesteld. Een speciale regeling is De regering-Carter voorspelt echter een geleidelijke verbetering van het handels- verloop in de tweede helft van dit jaar die het tekort mogelijk beperkt kan houden tot het niveau van 1977. Het Rijnmondbestuur wijst de minister erop dat de gevaren verbonden aan trans port van Ipg nog groter zijn dan die van Ing. De rampen, die kort geleden in Spanje De afdeling economische aangelegenhe den van het gewest heeft uitgerekend dat er rond 1985 ongeveer 1 miljoen ton Ipg en in 1995 zelfs 5,6 miljoen ton (inclusief door voer) zal worden aangevoerd. Omdat het hier gaat om een brandstof, die voor het Rijnmondgebied onontbeerlijk is (onder meer als grondstof en brandstof in de petrochemische industrie), zal de Ipg hoe dan ook ergens in Rotterdam aan land komen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond dringt er daarom in een brief aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat met klem op aan de problematiek van Ing niet los te zien van die van Ipg. Verder vindt het KNVO dat met deze subsidie een uiterst gering deel van het verschil in stijging tussen de regelingslo nen en de minimumlonen wordt opgevan gen. Een verschil van vier percent blijft voor rekening van de ondernemers. nodig op kosten zijn gejaagd. De regeling is onnodig ingewikkeld gemaakt, aldus het KNOV, doordat er nu meer onderscheid is gemaakt tussen bedrijven met meer of minder minimumloners in dienst. Voor enkele sectoren van het midden- en klein bedrijf betekent dit een ernstig nadeel De IDA heeft een raadgevend architect benoemd om haar te adviseren over de wijze waarop de fabriek voor nieuw ge bruik kan worden aangepast. Akzo zal alle andere crediteuren dan de IDA, voorzover die door het gerechtshof (de High Court) als zodanig worden geaccepteerd, uitbeta len. als vestigingsplaats kan blijken dat de regering de problematiek van het noorden serieus neemt”. SLUISKIL (ANP). Sjeik Abdul Rah man Ben Fahd Ben Kredis uit Saoedi Arabië gaat samen met de werf Mecap uit Sluiskil een scheepswerf bouwen in het Saoedische Djeddah. Het project, een .Joint venture”, vergt een investering van 8,1 miljoen, aldus de werf. Binnenkort zal Akzo beginnen met de overneming van machines en overige ap paratuur, dit ter vereffening van haar claim als crediteur en aandeelhouder van Ferenka. Hetgeen na afwikkeling van de liquidatie resteert, zal eveneens aan Akzo toekomen. De officiële bewindvoerder had de ge bouwen en de machines op de open markt aangeboden en tezamen met IDA overleg gevoerd met de belangrijkste producenten van staalkoord in de wereld. De aanwijzin gen die de IDA van deze producenten kreeg, duidden erop dat het economisch niet verstandig was om opnieuw met de produktie van staalkoord in de regio An- nacotty te beginnen, aldus Akzo. De Commissie beschouwt de samenwer king als funest voor de concurrentie in de lidstaten van de EEG. UKF en NSM beheersen gezamelijk 80 procent van de Nederlandse markt en 16 procent van de markt in de andere EEG- landen. In een verklaring zegt de Commis sie dat de samenwerking een inbreuk bete kent op artikel 85 van het Verdrag van Rome dat erop gericht is te voorkomen dat bedrijven zich in een monopoliepositie ma- noevreren. In de verklaring staat dat de twee bedrij ven hun verkopen coördineren via het door hen opgerichte Centraal Stikstof Ver koopkantoor B.V. (CSV), waarbij concur rentie van andere Nederlandse kunstmest fabrieken wordt beperkt. beschikbaar gesteld. Deze hebben be trekking op uitbreiding en modernise ring van een fruitveiling in Geldermal- sen en de installatie van een augurken sorteermachine in een groenteveiling te Venlo. technis n foute rskoers t voor komen ccuus a 113 134 3! ID BRUSSEL (AP). Twee Nederlandse kunstmestfabrieken, de Unie van Kunst- mestfabriekên B.V. (UKF) en de Neder landse Stikstof Maatschappij N.V. (NSM), hebben van de Dagelijkse Commissie van de Europese Gemeenschap de opdracht gekregen hun onderlinge samenwerking te staken. 13,50 56,00 37,80 1,36 64,00 39,50 8,00 91,20 25,10 54,60 05,50 46,30 59,00 52,00 75,00 37,00 54,20 34,10 01,70 00,00 36,00 20,00 71,50 35,60 (ADVERTENTIE) Het is voorbarig dat er nu al gesproken wordt over het afbouwen van de subsidie regeling. Het stijgingsmechanisme van het minimumloon blijft echter gewoon ge handhaafd”, aldus een eerste reactie van het KNOV op de maatregelen van minister Albeda. ROTTERDAM (ANP). Bij het praten over mogelijke aanlandingsplaatsen voor vloeibaar aardgas (Ing), te weten de Eems- haven of de Maasvlakte, heeft de regering tot nu toe een zeer belangrijk aspect niet bekeken. Dat is dat ook de aanvoer van vloeibaar petroleumgas (Ipg) de komende jaren sterk zal toenemen. Dat zegt het dagelijks bestuur van het Openbaar Li chaam Rijnmond. getroffen voor seizoensbedrijven. Geldt voor andere bedrijven 2 januari 1978 als peildatum voor de subsidieregeling, bij de seizoensbedrijven wordt gekeken naar een periode van zes achtereenvolgende kalen dermaanden gelegen tussen 1 januari 1977 en 1 april 1978. In die maanden moet een bedrag vertoond zijn dat tenminste gelijk is aan 75 percent van de totale loonsom over 1977. DEN HAAG (ANP). De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, heeft besloten steun tot 4.172.085 gulden te verlenen voor zeven Nederlandse projecten op het gebied van de verwerking en afzet van landbouwprodukten. oudef. De 593 gulden is het hoogste uit te keren bedrag, maar dan geldt als vqor- waarde dat minimaal veertig percent van de totale loonsom van een bedrijf aan miminumlonen wordt uitgekeerd. Tussen de tien en veertig percent wordt de helft aan compensatie geboden. De ministers Albeda en Van Aardenne (Economische Zaken) hebben een aflopende schaal ont wikkeld die incalculeert dat in 1978 de stijging van het minimumloon die van de overige overtreft. Bij het toekennen van subsidie wordt verschil gemaakt naar de hoogte van het aandeel van de minimum- loonsom in de totale loonsom vanwege dat verschil in loonkostenstijging. LONDEN (ANP). Nog geen 24 uur nadat het Britse Lagerhuis zich in meer derheid akkoord verklaarde met het voor gestelde loonbeleid van de regering heeft de algemene raad van de overkoepelende Britse vakbondsorganisatie (TUC) una niem tegen gestemd. De loonpolitiek van de regering voorziet in een maximale loonstijging van vijf procent in de komen de twaalf maanden. en Mexico plaatsvonden, zouden hiervan het bewijs zijn. Het bestuur pleit voor een veilige en op één plaats geconcentreerde aanvoer van de beide gassoorten. In de visie van het gewest wil dit zeggen, dat Ipg en Ing bui tengaats uit tankers wordt gelost, waarna de opslag dan op de Maasvlakte geschiedt. „De combinatie van een buitengaatse aanlanding van Ing en Ipg biedt een unieke kans om voor lange tijd de aan- en door voer van gevaarlijke stoffen in het Rijn mondgebied op afdoende wijze te regelen. En dat is zowel in het belang van het Rijnmondgebied als van de regionale en nationale economie”, aldus het bestuur in zijn brief aan de minister. De vestiging van een Ing-terminal in het Eemshavengebied kan een verbetering ge ven van de werkgelegenheidsstructuur in het noorden.van het land. Dit schrijven B. en W. van Stadskanaal in een telegram aan de ministerraad en aan de ministers die zich bezighouden met de werkgelegen heidssituatie in het noorden van het land. B. en W. dringen aan op de uitvoering van een beleid dat daadwerkelijk gericht is op de' sociaal-economische verbetering van het noorden. In het telegram, dat gistermiddag is ver zonden, zeggen B. en W. van Stadskanaal verder: „Uit de keuze voor de Eemshaven Het Koninklijk Nederlandse Onderne- mersverbond (KNOV), de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbe drijf, is teleurgesteld over de reeds door oud-minister Boersma toegezegde mini- mumloonsubsidieregeling. In een com mentaar zegt de organisatie dat de late bekendmaking betekent dat de onderne mers die een aantal maanden het volledige minimumloon hebben moeten betalen on- In loonden was verwacht dat de vakbon den zich zouden beperken tot. het uitspre ken van hun bezorgdheid over het loonbe leid van de Labour-regering van premier James Callaghan. Het resolute nee kwam echter harder aan en leidde op de Londen- se wisselmarkt voor een koersdaling van het pond sterling. Het TUC zorgde voor extra onrust door tegelijk een verkorting van de 40-urige werkweek te eisen tot 35 uur, extra loon voor de laagstbetaalden en een oplossing voor de geschillen over de ongelijkheid van lonen. Een bedrag van 2.293.695 gulden is bestemd voor de installatie van een produktielijn voor een nieuwe kaas soort in Schoonrewoerd (Zuid-Holland) en voor vergroting van een bedrijf voor de behandeling en de opslag van kaas in Huizen (Noord-Holland). Voor twee projecten in de groenten en fruitsector wordt 240.108 gulden Ook twee projecten in de sector le vende planten en bloementeeltproduk- ten ontvangen Europese steun van in totaal 1.480.000 guldep. Deze hebben betrekking op vergroting van de bloe men- en levendeplantenveilingen in Bemmel (Gelderland) en Aalsmeer. «unnenbi “ensinvloeden gecorrigeerd). Dat is 31,9 2» ?>nb 11 hient, 593 gulden krijgen voor een full-time werkende minimumloner van 23 jaar of u - I SgSg't S v o «gnature De cijfers die gisteren bekend werden gemaakt en waarop vooral in kringen van de internationale valutahandel met span ning was gewacht, verrasten zelfs de meest hardnekkige optimist. Het tekort van 1,6 miljard dollar is sinds mei vorig jaar niet meer zo klein geweest. Over de energiebalans in de jongste ver- slagmaand valt echter nauwelijks te jui chen. In volume nam de invoer van olie toe met 9,5 procent tot niet minder dan 246,6 miljoen barrel (van 159 liter per stuk). Per ’at olie moest gemiddeld 13,37 dollar wor den betaald in juni vergeleken met 13,40 dollar vorig jaar. De olie-invoer kostte de Verenigde Sta ten in juni 3,29 miljard dollar (voor sei- flW-oosv* - Het zevende project, waarvoor 158.282 gulden beschikbaar wordt ge steld, heeft betrekking op de vergroting van een visverwerkend bedrijf in Veg hel (Noord-Brabant). In totaal heeft de Commissie een bedrag van ruim 86,5 miljoen gulden uitgetrokken voor steun aan 138 landbouwprojecten in de ne gen landen van de Europese Gemeen schap. Miljoen dollar minder dan in juni vorig Aanmet ^aar- In vergelijking met de eerste zes maan den van 1977 verminderde de olie-invoer in de eerste helft van 1978 echter met twaalf Procent. De Amerikaanse minister van Handel, Danita Kreps, zei in een reactie op de handelscijfers dat de maanden mei en juni -- laten zien dat er een begin is gemaakt met de verbetering van de handelsbalans. "ooral de sterke groei van de Amerikaan- nuajMtf se export gedurende de afgelopen maan- den deed haar plezier. Als het handelspatroon van juni zich de rest van dit jaar zal voortzetten, zal het tekort op de Amerikaanse handelsbalans RRJ hïer heel 1^8 ongeveer 33 miljard dollar WL Mragen, aanzienlijk meer dan het toch al *°rse tekort van 26,5 miljard dollar in 1977. I Via de tijdelijke regeling kan een werk- J gever, als hij daarvoor een aanvraag in- x 372,00 _J 3,821 65,00 47,50 35,70 54,50 81,00 39,00 34,00 17,00 55,20 68,00 50,50 48,80 54,90 38,00 46,50 23,00 60,00 49,00 3,50b 66,90 58,60 71,00 94,00 95,50 61,50 54,90 23,00 52,00 26,10 38,00 65,50 96,50 61,60 38,00 15,00b 95,50 54,40 60,00 86,00' 37,60 90,10 98,50 65,50 37,00b 48,30 44,40 82,00 25,00 87,00 35,00 50,50

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15