KLM WIL FRANSE ACTIES OMZEILEN en dan dit nog Op NA AANVARING GEZONKEN Kamerlid wil bevordering fietsvervoer in treinen Be om bai Zes man in het \x/ecr ziekenhuis na giflek 1 ZEKER 10.000 STUDENTEN ZOEKEN NAAR WOONRUIMTE (On)veiligheid bepaalt financiering defensie Bouw TOor..jy|| alleenstaanden van de grond Hy il 4 Europese Commissie: ADVIESRAAD DEFENSIE: Bagageruimte in ere herstellen Gelijke beloning voor gedetineerde mannen en vrouwen F 19 7 8 JULI 2 BINNEN- EN BUITENLAND DOT k (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De grootste chaos van dit jaar in het Westeuropese luchtvaartverkeer is vanaf vrijdag te verwachten als de weekeindesta- kingen van de Franse regionale luchtleiders zich voor het eerst hebben uitgebreid tot de luchtverkeers-commandopost Athis-Mons. Deze post heeft het gehele luchtverkeer boven noord-Frankrijk onder controle. Het komend weekeinde wordt als het drukste in de zomerse vakan- tietijd beschouwd. De KLM heeft een aantal maatregelen getroffen om de acties van de Franse verkeersleiders te omzeilen. Ongerust Ontslagen Suarez peetvader Feministen Onassis Vluchtelingen Diamant Gemeenteraad Tachtig mavo’s Wachtlijst CA] gerin de I: deleg ten, s Israel meld. De daag ken, hebbi Toeslagen Waddenfietsers AOW-bez waarden Verkeersslachtoffer UTRECHT. Het ziet er naar uit dat enkele duizenden studen ten dit jaar geen kamer zullen vinden. De huisvestingsbureaus in de grote steden van het land hebben, evenals vorige jaren, enorme hoeveelheden aanmeldin gen voor kamers te verwerken. Het aantal van dit jaar slaat ech ter alles. VWO-examen De Koning DONDERDAG 27 - g f.2 0 (Va Dit weekeinde enorme chaos in Europees luchtverkeer (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) huidige omstandigheden niet gepast vond. I (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN DEN HAAG. De Nederlandse Spoor wegen moeten bij de verbouwing van materieel of de aankoop van nieuwe treinstellen meer rekening houden met het vervoer van fietsen. Tijdelijk bewolking met plaatselijk een bui. Middagtemperaturen van 20 tot 27 graden. Het beginsel van gelijke beloning is van toepassing als de door mannelij ke en vrouwelijke gedetineerden ont vangen bedragen werkelijk een „belo ning” vormen, die wordt toegekend als prestatie voor „gelijke arbeid” of voor „arbeid waaraan gelijke waarde wordt toegekend”, aldus de Commis sie in antwoord op vragen die het Tweede Kamerlid Annie Krouwel-Vlam (Soc.) als lid van het Europees parlement had gesteld. De Commissie verwijst hierbij naar artikel 119 van het Verdrag van Ro me, dat zegt dat elk EEG-land de toepassing van het beginsel van gelij ke beloning voor mannelijke en vrou welijke werknemers voor gelijke ar beid verzekert en handhaaft. „Het is de nationale rechter die de feitelijke elementen moet vaststellen die hem in staat stellen zich over dit beginsel uit te spreken”, aldus de Commissie. Zij voegt hier echter aan toe, dat het EEG-verdrag het (krach tens artikel 177) eveneens mogelijk maakt, dat het Europese Hof van Jus titie uitspraak kan doen over de uitleg van het verdrag. (Van onze redactie binnenland) 28 32 27 22 28 28 26 27 29 in zijn jongste rapport „De fensief inanciering’ 26 18 0 0 0 5 0 0 0 0 0 De bureaus spreken over gigantische wachtlijsten en ronduit alarmerende toe standen. Er komen steeds meer studenten terwijl het kameraanbod steeds kleiner wordt. Uit een telefonisch onderzoek bij huisvestingsbureaus in acht grote steden blijkt dat ten minste 10.000 studenten nog op zoek zijn naar geschikte woonruimte. Tijdens het overladen van de vaten van een schip op een vrachtauto voor overslag- ROTTERDAM. Zes medewerkers van Van Gend Loos zijn gisteravond in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis onder medische behandeling gesteld nadat zij bij het vervoer van vaten allyl-alcohol klach ten aan ogen en longen hadden gekregen. Voor één van hen bleek opname noodzake lijk. „Iedereen kon zich maar onbeperkt aan melden, de lijst werd steeds groter en onoverzichtelijker. Je hebt maar een be perkt aantal kamers tot je beschikking en aan wie geef je die?”. Als noodsprong heeft het MAI nu een nieuwe regeling ingevoerd. Alleen mensen die per dag minstens drie uur moeten reizen om in Utrecht te komen, kunnen in aanmerking voor een plaatsje op de wachtlijst komen. Een noodsprong als men constateert dat er nu al weer 1000 mensen op die wachtlijst staan, waarvan er waarschijnlijk maar 120 „geluk” zullen hebben. en een verbetering van de statuten met betrekking tot hun recht op staken. Boven dien leggen ze de nadruk op het feit dat ze de verantwoordelijkheid niet meer kun nen dragen voor de goede afloop van hun richtlijnen aan de vliegtuigen, omdat de apparatuur waarmee ze werken verou derd is en niet meer opgewassen tegen het luchtverkeer dat sneller is toegenomen dan was verwacht. Wie het komende weekeinde eindeloze uren op Schiphol moet zitten wachten heeft in ieder geval de zekerheid dat hij eenmaal opgestegen veiliger vliegt dan ooit. Ieder jaar neemt het luchtverkeer met 10 procent toe. Rond de oliecrisis was er even een stilstand in de groei ontstaan, maar door het vrij worden van de luchttarieven is deze groei in vele gevallen plotseling weer enorm toegenomen. In kringen van de luchtverkeersleiders maakt men ook attent op de wantoestand dat maar 20 procent van het Franse lucht ruim voor de burgerluchtvaart is gereser veerd en de resterende 80 procent uitslui tend open staat voor militair luchtverkeer, terwijl het aantal vluchten van het militai re verkeer vijfmaal minder is dan dat van de burgerluchtvaart. Over de gehele wereld maken niet alleen Franse technici zich ongerust over de ma nier waarop de burgerluchtvaartmaat- schappijen, om aan de passagiersvraag te voldoen, risico’s nemen die niet verant woord worden geacht. Dankzij radar hoe ven toestellen voortaan niet meer dan 8 kilometer uit elkaar te blijven, terwijl de wettelijke voorgeschreven afstand vroe ger 130 km bedroeg. goederen, moesten al vijf mensen het werk staken. Bij aankomst op het hoofdkantoor van het vervoersbedrijf kreeg ook de chauffeur klachten. Controle bracht aan het licht dat één van de vaten lek was geslagen. Omdat allyl- alcohol bij overmatige inademing levens gevaarlijk en in vluchtige toestand tevens brandgevaarlijk is, besloot de Rotterdam se politie de omgeving tijdelijk af te zetten. Overladen van het vat in een ander, overmaats vat, bleek te veel risico’s met zich mee te brengen. De brandweer be sloot het vat op een open wagen te laden en onder politiebegeleiding werd de gevaar lijke lading naar de vuilverbrandingsin stallatie van Rijnmond gebracht waar de stof onschadelijk is gemaakt. Bij dit incident waren behalve de politie en brandweer tevens de GG en GD, de Havendienst en de Keuringsdienst van Waren aanwezig. Daar zal een model-huurovereenkomst weinig aan kunnen veranderen. Er komen De bureaus in Arnhem, een wat kleinere studentenstad, hebben ook geen wachtlijs ten. Ook hier is het probleem enorm nij pend. Een medewerkster van het MAI in Arnhem vertelt dat tientallen jongeren van camping naar pension trekken, wach tend op huisvesting. 1700 op een wachtlijst zijn geplaatst. Meer komen er op de wachtlijst niet bij. Volgens Groningen heeft het geen enkele zin om de wachtlijst steeds maar uit te breiden. Iedereen wordt gelijk behandeld, er wordt geen uitzondering gemaakt voor urgente gevallen. Wat is immers urgent? Betekent dit tevens dat de NS nu ook gericht is op uitbreiding van het aantal stations van waaruit en waarheen fietsen kunnen worden meegenomen door trein reizigers, wil Cornelissen weten. Cornelissen wijst er op dat bij het om bouwen van zogenaamde DE-2-treinstel- len op de lijn Arnhem-Doetinchem-Win- terswijk de aanwezige bagageruimte is vervallen. Hierdoor is fietsvervoer „in dit aantrekkelijke fietsgebied” niet langer mogelijk. Bij een aavaring op de Waal ter hoogte van Haaften is gisteren de met 600 ton koper geladen „Dina" uit Rotterdam gezonken. Alleen het topje van de mast, inclusief tv- antenne en de vaderlandse driekleur, bleven nog boven water. Het schip kwam in aanvaring met een tanker uit Osnabrück. De kapitein, zijn vrouw en kind konden zich in veiligheid stellen door overboord te springen. Het schip zonk binnen drie minuten. steeds meer studenten, er moet dus ook steeds meer woonruimte gecreëerd wor den. Het ziet er echter niet naar uit dat de regering op korte termijn een start zal maken met de bouw van woningen voor alleenstaanden. Een andere oorzaak van de afname van betaalbare woonruimte is dat steeds meer oudere woningen, vooral in de grotere steden, gerenoveerd worden. De Landelijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH) vindt dat de staatssecretaris op korte termijn maatregelen moet nemen. „Je kunt je niet ieder jaar verschuilen achter de corporaties die te weinig plannen indie nen. De overheid moet voor de volks huisvesting zorgen. Als er iets mis is, dient de overheid in te „grijpen”, aldus een woordvoerder van de LOBH Radio-Oeganda meldt dat de Oegandese minister van Financiën, brigade-generaal Moses Ali, van zijn fuhctie is ontheven en uit het leger is verwijderd. Volgens presi dent Idi Amin van Oeganda is de minister de laan uitgestuurd, omdat hij bepaalde zakenlieden had bevoordeeld, bij de toewij zing van buitenlandse valuta. Het jongste echtpaar van Spanje, zij dertien en hij veertien jaar, heeft premier Suarez verzocht peetvader te zijn bij de doop van hun kindje dat dinsdag in Mar bella werd geboren. De premier heeft nog niet besloten of hij op het verzoek zal ingaan. Tien Westduitse feministen hebben het proces verloren, dat zij hadden aange spannen tegen het geïllustreerde weekblad Stern wegens het afbeelden van naakte vrouwen op de voorpagina. Drie Ham- burgse rechters, allen mannen, zeiden dat het van iemands smaak en algemene hou ding tegenover het leven afhangt of plaat jes van een naakte vrouw worden ervaren als het verlagen van de vrouw tot seksob ject. Het huwelijk van Christina Onassis (27) en de Russische ambtenaar Sergej Kadoe- sov wordt op 1 augustus in Moskou geslo ten, aldus is van officiële Moskouse zijde vernomen. De dochter van de Griekse re der is al een maand in de Russische hoofd stad, waar zij een suite in hotel „Intoerist” heeft gehuurd. Vorige week zijn 217 Vietnamese vluch telingen verdronken nadat in de Zuidchi- nese Zee hun boot was omgeslagen. Dit hebben andere vluchtelingen in Maleisië verteld. Sinds de communistische over winningen in 1975 hebben meer dan een kwart miljoen mensen Indo-China verla ten, aldus het Britse persbureau Reuter. In een mijn van het Zuidafrikaanse con cern De Beers in Lesotho is een witte en vrijwel loepzuivere diamant van 130,4 ka raat gevonden, waarvan de waarde op 2,5 miljoen gulden wordt geschat. De gemeenteraad van Keulen heeft gis teren het voorgenomen bezoek aan Mos kou uitgesteld uit reactie op de dissiden tenprocessen. Een woordvoerder van de raad zei dat het niet ging om afstel, maar. Staatssecretaris De Jong van Onderwijs heeft nog tachtig mavo’s aangewezen, die zich mogen voorbereiden op een proef met opleidingen op twee niveaus binnen de eigen klassen. Het project ging het afgelo-’ pen jaar van start met tien experimenteer-' scholen. In het project wil men de leerstof zo uitsplitsen dat een leerling kan kiezen uit zes vakken op twee niveaus in de eigen; klas. De technii enige sen de het aft lingen ke en Weersvooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KMNI In Groningen zijn ten minste 2000 jonge ren op zoek naar woonruimte, waarvan er 0p 11 vertell LOJ vrij oi kwest Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis z z zw zzw zzw z zzw zzw zzw zw z nno windst. wnw ono zw z windst. zo *vindst. o ozo n z zzw n windst. windst. o zzw nnw no no no windst. ozo verand. windst. nnw no n zzw zzw windst. die de malen zo het maakt dat hi Verdei h. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. geh. bew. mist 1. bew. regen h. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. regen 1. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. geh bew h. bew. h. bew. De KLM heeft voor aanstaand weekein de 33 chartervluchten van en naar Spanje op het programma staan, waarmee onge veer 5600 vakantiegangers naar de zon worden gebracht. Er zullen grotere vliegtuigen worden in gezet, waardoor het totale aantal vluchten kleiner wordt, en daarnaast zal de KLM zo mogelijk via alternatieve routes van en naar de Spaanse bestemmingen vliegen. Terwijl in deze tijd van het jaar de Franse luchtverkeersleiders gemiddeld zo'n vijftien tot achttien vliegtuigen tege lijk voor hun rekening nemen, zullen ze er. in hun langzaam-aan-staking van het ko mende weekeinde niet meer dan tien tege lijk doorloodsen. Alleen onderhandelingen met het Fran se ministerie van transport kunnen een totale chaos nog tegen gaan. De kansen op een vergelijk op zo korte termijn worden echter niet hoog aangeslagen. De stakende verkeersleiders eisen een aanzienlijke verhoging van hun toeslagen VA’ zend i kerk welbt voerd lanle geerb ANT gelen. M ria een jaai der kor jaa dee sch dat Mo ten lezi ona De uitges Op 13 Roma zich met s .,de c wordt niek, -• .y. «-x.; al AMSTERDAM. De bouw voor al leenstaanden blijft moeilijk van de grond komen. Ruim 400.000 alleen staanden en jongeren wachten nog steeds op een geschikte zelfstandige woonruimte. De geplande 8000 wooneenheden voor dit jaar zullen bij lange na niet worden gehaald. Als gevolg van een tekort aan bouwplannen voor speciale woningen voor alleenstaanden werden ook in vorige jaren de streefgetallen nooit gerealiseerd. Het ministerie van Volkshuisvesting zegt dat dit jaar tot nu toe nog geen duizend beschikkingen voor woningen voor alleenstaanden zijn afgegeven. Staatssecretaris Brokx overweegt nu om de woningcorporaties, die te weinig initiatieven ontplooien in deze sector, te verplichten in hun bouwplannen een vast percentage woningen voor alleen staanden op te nemen. In Utrecht is de run naar kamers wel het meest alarmerend. Het huisvestingsbu reau van het MAI (Maatschappelijk Ad- DEN HAAG (ANP). De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, meent dat langdurig gedetineerde vrouwen in beginsel dezelfde beloning als lang durig gedetineerde mannen behoren te ontvangen. Zij is echter niet bereid met zo veel woorden te zeggen dat de president van de Haagse rechtbank, die een verzoek van vrouwelijke gevangenen om gelijke beloning afwees, het Ver drag van Rome (waarbij de EEG werd opgericht) heeft geschonden. Het is duidelijk dat de huisvesting voor jongeren een zeer delicate zaak aan het worden is, voor zover dat nog niet het geval is. De hele kamermarkt is in elkaar gestort, de prijzen worden opgevoerd, om dat de verhuurder zijn kamers voor een hogere prijs ook wel kwijtraakt. De problemen rond de ontwikkeling van de Eemsmondhaven in Noord-Groningen stonden gisteren centraal op de vijfde dag van de internationale demonstratieve fietstocht voor het behoud van de Wadden zee. Er werd een bezoek gebracht aan de Eemshaven en aan de plek voor het indus trieterrein bij de haven. Gisteravond hiel den leden van de werkgroep Eemsmond een informerende bijeenkomst. Na de oplevering van de woning zijn de huurprijzen zo gestegen dat het voor de jongere niet meer op te brengen is om daar nog langer te blijven wonen. Vaak wordt de gerenoveerde woning ook alleen aan gezinnen toegewezen. Ook zijn er door de huursubsidie, veel kamers verdwenen. Men nam immers vroeger iemand in onderhuur om zelf zijn huur te kunnen betalen. Trieste berichten komen ook uit Amster dam, Nijmegen, Leiden, Delft en Rotter dam. Kamerbureaus in de zorgen, wanho pige zoekers en een' gemeente die niets doet. Het Kamerlid vraagt de bewindsman voorts of aangenomen mag worden dat pa een proefperiode van een jaar de regeling voor fietsvervoer, zoals die sinds 28 mei geldt, definitief is geworden. Ook wil hij weten of eerder aangevoerde bezwaren, dat door het vervoer van fietsen de trei nenloop verstoord zou worden, achter haald is. Het ministerie van Financiën wil zo snel mogelijk een einde maken aan het belas tingvoordeel dat AOW-bezwaarden genie ten. Dit voordeeltje kwam onlangs tot stand toen de Hoge Raad bepaalde dat de uitkering die deze bezwaarden ontvangen belastingvrij is. Tegen het einde van de vakantie wil het ministerie een wetswijzi ging rond hebben om hieraan een halt toe te roepen. Weer in binnen- en buitenland Dit zegt het CDA-Kamerlid Cornelissen in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat). Het Kamerlid vindt dat de fietsbagageruimte in treinen in ere hersteld moet worden. De l verwoi keerga vecht i daar o dat men een bezoek aan Moskou onder de Van T dene r losgelc steeds Bracht gekreg Kon gespit van B een w row. 1 New 1 De I York spraal Zaken Vance eens h bië bi. Owe ter va gisten woner lijjtor er g plaats waart De 19-jarige Herman Riemer uit Ermelo is gisteren omgekomen bij een verkeerson- geluk in Bovenkarspel. De jongen fietste slingerend op een kruispunt en botste daarbij volgens de politie frontaal op een auto. De ADA wil overigens de huidige financieringsme thode, die sinds de Defen sienota 1974 wordt gevolgd, als bruikbaar aanhouden. Dit neemt niet weg dat deze 8000 meter tussen twee passagierstoestellen toch neer komt op niet meer dan een vliegtijd van 45 seconden. De ADA benadrukt, dat indien bepaalde taken voor de Nederlandse krijgs macht politiek zijn geac cepteerd, Nederland de plicht heeft de financiering van die inspanning veilig te stellen. Deze methode houdt in, dat de meerjarenafspraken voor Defensie gebaseerd worden op een planning in concrete „fysieke” eenhe den, met inachtneming van de technologische ontwik kelingen. Volgens de ADA zal het in de toekomst nodig zijn dat de begroting en de fi nanciële meerjarenplan ning voor Defensie meer dan thans het geval is moet kunnen worden bijgesteld, indien er prijsontwikkelin gen zijn. Het afgelopen jaar regelde het Franse verkeerscentrum Athis-Mons 700.000 vluchtbewegingen. Hieronder deden zich 41 vergissingen voor die eventueel tot een ongeluk hadden kunnen leiden; dat wil zeggen één op de 18.000 begeleide toestel len liep gevaar. Van deze vergissingen deden zich er 21 voor op een moment, waarop de betrokken verkeersleider meer dan 15 toestellen tegelijkertijd in de gaten moest houden. vies en Informatiecentrum) heeft de grootst mogelijke moeite om alles in goede banen te leiden. De wachtlijst is af ge schaft. „Het werd op een gegeven moment gewoon gekkenwerk”, aldus een woord voerder van het Utrechtse MAI. Die meerkosten doen zich bijvoorbeeld voor bij onvoorziene technologi sche ontwikkelingen of als gevolg van de inschakeling van de nationale industrie. Bij het eindexamen VWO van 1977 heeft slechts een kleine groep van de geslaag den, maar zes percent, een gemiddeld cij fer van 8 of hoger behaald. Een gemiddel de van 7,5 tot 8 werd door tien percent van de gediplomeerden behaald. Ongeveer eenderde verkreeg fiet diploma met een gemiddeld cijfer van lager dan 6,5. Dit blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG. De finan ciering. van onze defensie moet in de eerste plaats afhangen van de (on)vei- ligheidssituatie in natio naal en Navo-verband. De economische toestand van ons land mag niet primair worden gesteld bij de fi nanciering. Al dienen de economische factoren wel in het politieke afwegings proces te worden betrok ken. Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking zal van 11 tot 21 september Indonesië bezoeken. De minister is van plan bezoeken te brengen aan de belang- resteei rijkste concentratielanden, landen waarop! de doo de Nederlandse ontwikkelingshulp is ge- heeft 1 concentreerd. Indonesië is het belangrijk ste concentratieland. Drs. De Koning heeft eerder dit jaar een reis gemaakt naar Suriname. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp omstreeks 15 graden, max. temp., omstreeks 23 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Het ontbreken van deze faciliteiten geldt volgens Cornelissen ook voor de stoptrei nen in andere fietsgebieden, zoals de Velu- welijn (Utrecht-Amersfoort-Zwolle) en het Gooi (Amsterdam-Hilversum-Amers- foort). VRIJDAG 28 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.54 uur onder 21.37 uur Maan op 1.11 uur onder 16.06 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 6.32 uur en 19.01 uur Hoogwater 11.06 uur en 23.38 uur 0 o 0.4 2 0 0 0 3 0.5 0.2 4 0 0 0 0.3 0.4 4 8 0 4 0 0 0 23 0.6 12 0 0 0 5 0 0 4 Tot deze conclusie komt de Adviesraad Defensie Aangelegenheden (ADA) L 23 24 24 28 23 24 23 27 21 23 15 29 28 30 25 23 29 20 21 30 26 21 28 26 23 21 36 29 35 28 26 20 20 Q, 12 12 11 13 12 11 14 13 14 12 9 23 19 18 15 12 17 16 7 16 13 14 18 16 14 14 17 19 16 15 19 10 10 20 16 9 15 15 20 17 19

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2