Joodse Russin voorwaardelijk gestraft Op bevel van Sadat Senaat VS Rhodesië Bekentenis in JLgj J Vaticaanin geweer tegen „kunst”-baby H ontvoeringszaak tiling baron Bracht elings- ember is var lelang- waarop is ge- Turkije tevreden over embargobesluit Senaat 1 OVER OCEAAN PER BALLON c DAPPERE HELDEN! KGB-DOSSIERS Samenwerkingsverdrag tussen Suriname en Venezuela gesloten Soedan wil VN-hulp na overstromingen Ss... •t A v mi 3 DONDERDAG 27 JULI 1978 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker I tsers x' 1 I riant ■MM a agen raad rden after ngen vluch- üdchi- sn. Dit aleisië o ver in een verla- euter. assis ader isten ivo’s pili* CAIRO (APP). De re gering van Egypte heeft de Israëlische militaire delegatie in Cairo bevel gegeven Egypte te verla ten, zo heeft gisteren de Israëlische televisie ge meld. De delegatie zal van- j imen Crijfel vertrekt vandaag uit Egypte Angola en Zaïre 4 Britse minister naar New York voor Namibië-debat Waar waren we gisteren ook alweer gebleven? O ja, of ik al dan niet een bezoldigde CIA-agent was, en zo ja, hoeveel ze dan betalen, en zo nee, waarom de Zwitsers dat dan bewe ren? Hoewel, Zwitsers... Het stond in een boekje, „CIA-Insider”, dat sa mengesteld zou zijn door zeven gratis verontwaardigde journalisten (zeven is in de bijbel een heilig getal, zoals u weet), die zo belangeloos te werk zijn gegaan dat ze zelfs hun naam niet hebben willen noemen en het enige teken van herkomst is daarom de mededeling „printed in Switserland”. Dit zou je, min of meer, de Van der Lek-reactie kunnen noemen, hoewel die wel wat onderkoelder bij de rech ter verhaal is gaan halen. De Lam- mers-reactie kwam van prof. dr. Ka rei van het Reve, die op de directe vraag van Lisette Lewin of hij een CIA-agent was, antwoordde: „Het is ons ten strengste verboden daarover te praten. Ik ben nog speci aal door Ferry Hoogendijk gewaar schuwd!”. Ik heb gisteren al aangetoond dat de zogenaamde „harde feiten” niet zoals gezegd wordt uit de CIA-dos- siers komen, maar afkomstig moeten zijn uit de Russische KGB-dossiers. Maar dat staat nu ook in deze rubriek, zonder dat die in Zwitserland is ge drukt, dus voor mij is dat geen doors laand bewijs. Het zou de eerste leugen in dat boekje niet zijn. Twee spelfouten in de namen: Jan Willet (in plaats van Jan Willem) en Scheermaker (in plaats van Scheep maker) wijzen op Russische slordig heidjes. Onze „m” is in het cyrillisch een „t”, onze „p” is in het cyrillisch een „r”. In ieder geval blijkt daar uit, dat er bij die zeven anonieme weldoe ners geen Nederlandse journalist zat. Die spelfouten zijn overigens niet de enige aanwijzing dat de informatie uit Russische bron komt in plaats van uit Amerikaanse, al moet ik toegeven dat het vijf dagen geduurd heeft voordat die tweede aanwijzing mij in het oog sprong. mdese neraal ren en presi- inister □aaide .oewij- sft gis- i Mos- >siden- ran de maar :o snel belas- genie- gs tot dat de angen an de swijzi- alt toe Irmelo erson- fietste J botste >p een zo heeft de politie gisteren bekend ge maakt. Van Tongelen heeft ook bekend dat hij zich daarbij „Dexter” noemde. Verdere informatie werd niet gegeven. De baron raakte op 8 maart dodelijk verwond toen hij in de ondergrondse par keergarage van zijn onderneming in ge vecht raakte met zijn ontvoerders die hem daar opwachtten. Een man, zoals nu blijkt dene malen het gezin Bracht en eiste een losgeld van 50 miljoen francs. Hij sprak steeds in gebroken Engels. De familie Bracht weigerde te betalen voor ze bewijs gekregen had dat Bracht nog in leven was. Op 11 maart belde „Dexter” op om te vertellen waar het lijk te vinden was. De delegatie, bestaande uit technici en specialisten, was de enige verbinding die er nog tus sen de twee landen bestond na het afbreken van de onderhande- lingen door de gemengde politie ke en militaire commissies. MOSKOU. De joodse activiste Ma ria Slepak is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie jaar werkkamp wegens „straatschen derij”. Haar man Vladimir Slepak is kort geleden voor hetzelfde feit tot vijf jaar binnenlandse verbanning veroor deeld. De ten laste gelegde „straat- schennerij” bestond uit een spandoek dat de Slepaks in het centrum van Moskou aan het balkon van hun appar tement hadden bevestigd en waarop te lezen stond: „Laat ons vertrekken naar onze zoon in Israel”. Vladimir en Maria Slepak proberen al meer dan acht jaar vergeefs een (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) Volgens de Israëlische televisie is de maatregel het gevolg van de Israëlische afwijzing van het ver zoek van Egypte om als een ge baar van goede wil de berg Sinaï en de stad El Arisj in de Sinaï- woestijn aan Egypte terug te ge ven. lijke berekeningen, of van een streng plan dat is opgelegd door de eisen van de ge meenschap. Dat zou een nederlaag van de uitreisvisum te bemachtigen voor emi gratie naar Israel. Hun zoon Alexander mocht wel naar Israel vertrekken. Hun tweede zoon, Leonid, leidt een onder gronds bestaan sinds hij eind vorig jaar zijn oproep voor militaire dienst ont ving. Vladimir Slepak sloot zich geruime tijd geleden aan bij de zogeheten Hel- sinki-groep in Moskou, waarvan de le den nagaan in hoeverre de Russische autoriteiten zich houden aan de afspra- Het Israëlische parlement hééft zich gisteren met 70 tegen 35 stemmen uitgesproken voor de harde lijn van premier Begin bij de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten. Het deed dat door het verwerpen van een mo tie van wantrouwen tegen het re- De diplomatiche bronnen, die onbekend wensten te blijven, zeiden dat enkele wes terse en Afrikaanse landen zich al ak koord hebben verklaard met de tekst. verontwaardigd Zuidafrikaans kabinet. De minister zal de vijf westerse naties die een plan voor de toekomst van Namibië ontwierpen beschuldigen van dubbelhar tigheid. ken en beloften van de Europese confe rentie voor veiligheid en samenwer king. Meer dan twintig leden van dit soort groepen in verschillende grote steden in de Sovjet-Unie zitten vanwe ge dergelijke activiteit gevangen. De leider van de Moskouse groep, Joeri Orlov, en de prominente leden Ginz- boerg en Sjaransky, zijn allen kort gele den veroordeeld tot zware vrijheids straffen met aansluitend meerdere ja- ren binnenlandse verbanning. Zij zeiden dat Botha kan bewijzen dat de vijf akkoord zijn gegaan met een vredes plan waarin de toekomstige status van Walvisbaai bepaald zou worden in onder- handelingen tussen Zuid-Afrika en een onafhankelijk Namibië. De westerse auto riteiten ontkennen dat zij dit zwart op wit beloofd hebben. De beide Slepaks waren tegelijker tijd gearresteerd, maar het proces te gen Maria was uitgesteld omdat zij me disch behandeld moest worden in ver band met een maagzweer. Ofschoon het om een open proces ging, werden westerse correspondenten en een Brit se en Amerikaanse diplomaat niet toe gelaten. Vrienden van Maria Slepak werd de toegang eveneens ontzegd, maar haar broer en zuster mochten de rechtszaal wel betreden. Krachtens het verdrag, dat gesloten is voor een periode van vijf jaar, zullen Suri name en Venezuela samenwerken op eco nomisch gebied. Venezuela zal daarbij Su riname technische bijstand verlenen, ter wijl kennis op het gebied van de landbouw in omgekeerde richting zal worden uitge wisseld. Bovendien overweegt Venezuela aluinaarde en aluminium van Suriname te betrekken. Ook streeft het verdrag een verbetering na van transport en communi catie tussen beide landen. Het akkoord werd bekend gemaakt tij dens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van niet-gebonden landen. Deze vindt op het ogenblik plaats in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. De overeenkomst zal vermoedelijk van grote invloed zijn op de wereldprijs van koper en op de situatie voor de opstande lingen in Centraal Afrika. De overeenkomst lijkt een einde te ma ken aan de onenigheid over de invasie van de Katangese gendarmes in Zaïre, die van af Angolees grondgebied plaatsvond. Bei de landen zullen eikaars grenzen nu eer biedigen en proberen te voorkomen dat landse Zaken van Egypte en Is rael gedurende twee dagen be sprekingen hebben gevoerd over de mogelijkheden om tot een op lossing te komen voor de kwestie van het Midden-Oosten. De Amerikaanse ambassadeur antwoordde ontwijkend op vra gen over de mogelijke deelne ming van Jordanië aan de onder- handelingen. Hij zei dat de be langstelling momenteel gericht is op de besprekingen tussen Israel en Egypte en dat, voor er meer resultaten over deze onderhande- lingen bekend zijn, het voorbarig zou zijn om over deelneming van andere partijen te praten. On danks dat bleef het volgens Atherton de bedoeling om tot een bredere basis te komen bij de vredesonderhandelingen. De Verenigde Staten waren gisteren bemoedigd door het feit dat Maria Sle pak tot een voorwaardelijke straf is veroordeeld. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat toekomstige soortgelijke justi tiële besluiten „constructieve repercus sies zouden kunnen hebben voor de Russisch-Amerikaanse betrekkingen”. Het akkoord voorziet tevens in herope ning van de Benguelaspoorweg, die van essentieel belang is voor de uitvoer van koper vanuit Zaïre. De spoorweg loopt over Angolees grondgebied. De presiden ten kwamen tevens overeen dat een com missie, samengesteld uit waarnemers uit Soedan, Kameroen, Nigeria en Roeanda, op de naleving van het akkoord zal toezien. Over de naar schatting 20.000 Cubaanse manschappen in Angola werd niets ge zegd. In ruil daarvoor hebben de Angole- zen de kwestie van de Frans-Belgische interventie en de Amerikaanse luchtbrug tijdens het conflict in Sjaba laten rusten. De overeenkomst lijkt een gevoelige slag te zijn voor de Angolese opstandelingen die strijden tegen het bewind van presi dent Neto. Deze werden gesteund door Zaïre. groepen opstandelingen de grens overste ken. sis (27) Cadoe- geslo- B zijde cse re- hoofd- □erist" ANTWERPEN (AP). Marcel van Ton delen, de man die vorige week werd gear resteerd in verband met de ontvoering en de dood van baron Charles-Victor Bracht, heeft bekend dat hij degeen is geweest, die de familie van de baron verscheidene KHARTOEM (AFP). Generaal Gaafar El Nimeiry, het staatshoofd van Soedan, heeft aan de VN dringende hulp gevraagd ter bestrijding van de gevolgen van de overstromingen die de laatste dagen ten zuiden van Khartoem zijn ontstaan door hevige regenval. In de provincie Algezira zijn ongeveer honderdduizend gezinnen dakloos, hon derd van de 220 getroffen dorpen zijn geheel vernield, zo heeft hij gemeld. Het noorden van het land heeft ook van overstromingen te lijden en daar is om tenten, medicamenten en levensmiddelen voor de slachtoffers gevraagd. je, zij. -emier bij de i Mar- ■ft nog ak zal >e con- itte en 0,4 ka- op 2,5 PARAMARIBO (SNA). President Pe rez van Venezuela is vandaag terugge keerd naar zijn land. Aan het eind van zijn driedaags bezoek aan Suriname woonde hij gistermorgen in Paramaribo samen met president Ferrier van Surina me de ondertekening bij van een samen werkingsverdrag tussen de beide landen. Er zijn twee soorten reacties moge lijk op dergelijke zwart-op-wit be schuldigingen, de Van der Lek-reactie en de Lammers-reactie. U herinnert zich, dat zij in het weekblad van Ferry Hoogendijk die nu als CIA-agent ge signaleerd staat (boontje komt om zijn loontje), werden aangewezen als KGB-agenten. Zij reageerden geheel tegengesteld. Han Lammers haalde grinnikend zijn schouders op en ging door waar hij gebleven was, en Bram van der Lek deed Hoogendijk een proces aan. De reactionaire politieke commentator I. G. Heitink van De Telegraaf reageerde heel boos, toen Lisette Lewin van Vrij Nederland hem vertelde dat hij een van de twaalf CIA-apostelen was: „Pertinent niet waar! Ik ben geneigd ze een proces aan te doen!”, en toen ze vertelde dat dit moeilijk ging omdat het boekje anoniem was, riep hij uit: „Wat een dappere helden, wat een dappere hel den!”. „Journalisten die de communist Wim Klinkenberg tot hun vice-voor- zitter benoemen omdat hij zo’n goede vakbondsman is, die voor goede ar beidsvoorwaarden kan zorgen, maar van wie ook al jaren bekend is dat hij geen grote voorstander van de vrij heid van drukpers is, zijn dus blijk baar voor geld tot alles in staat, dus waarom zou er dan niet eentje bij zitten die zo’n CIA-schnabbel niet af slaat?” en het aange- jkblad laakte Ham en dat ie hou- plaat- rvaren eksob- erwijs en, die «f met len de ifgelo- jnteer-' serstof kiezen i eigen. ng van ningen de dag 'atieve adden- aan de indus- d hiel-, smond sss,,,< VATICAANSTAD (AFP). Het afwij zend standpunt van de rooms-katholieke kerk inzake kunstmatige inseminatie is welbekend, zo is gisteren door de woord voerder van het Vaticaan gezegd naar aanleiding van de geboorte van de rea geerbuisbaby in Oldham in Engeland. De kerk heeft zich de laatste jaren al uitgesproken over vergelijkbare gevallen. Op 13 juli 1977 herinnerde de Osservatore Romano er aan nadat een Nieuwzeelandse zich kunstmatig had laten insemineren met sperma van haar overleden man, dat „de overdracht van het leven niet kan worden toevertrouwd aan een koude tech niek, afhangend van eenvoudige persoon- w Westerse en Afrikaanse diplomaten heb ben gisteren de tekst bekend gemaakt van een ontwerpresolutie van vier punten waarin de Veiligheidsraad zich uitspreekt over opname van Walvisbaai in Namibië. se Zaken van Frankrijk, West-Duitsland en Canada behoren. De Britse minister zei dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn die invloed kunnen hebben op de besprekingen. Het voor naamste discussiepunt is de toekomst van Walvisbaai, de enige Namibische haven aan de Atlantische kust. Zuid-Afrika houdt vol dat de haven nooit deel uitmaak te van het gebied waarover Zuid-Afrika het mandaat voerde. De bevrijdingsbeweging voor Zuid-West-Afrika, de SWAPO, heeft het westen gewaarschuwd dat zij nooit ak koord zal gaan met een regeling waarbij Walvisbaai buiten de grenzen van Namibië zou vallen. Zuidafrikaanse diplomaten in Londen hebben meegedeeld dat Botha uit Zuid- Afrika vertrokken is met de steun van een een lichaam waarin de politieke en militaire top is verzameld on der voorzitterschap van presi dent Sadat. De raad komt alleen: bijeen ter bespreking van zeer dringende aangelegenheden. De verklaring van Kamel was een antwoord op de oproep van de Israëlische premier Begin, waarin hij de wens kenbaar maakte om al in augustus naar Cairo te komen om de direkte onderhandelingen te hervatten. der de Van Tongelen, belde vervolgens verschei- vond. weer op goede voet BELGRADO (AP). Angola en Zaïre, die onlangs nog tegenover elkaar stonden in het conflict over de invasie in de Zaïrese provincie Sjaba, zijn overeengekomen hun betrekkingen te normaliseren. Dit is gebeurd tijdens een geheime ontmoeting tussen de Angolese president Neto en de Zaïrese president Sese Seko, Egypte is bereid de direkte on derhandelingen met Israel op elk gewenst niveau te hervatten, mits Israel de bereidheid toont onze vredes-initiatieven constructief tegemoet te treden, zo zei gisteren de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ibrahim Kamel. kwestie gebracht. Athene heeft dezelfde plicht als Turkije bij het zoeken naar een oplossing. Dit is tot nu toe door de Grieken vermei den, aldus de Turkse pre mier. De Griekse regering gaf een verklaring uit waarin zij zegt het Senaatsbesluit te „betreuren”. Zij meent dat opheffing van het wa penembargo „ongunstige gevolgen kan hebben voor de Cyprische kwestie” en andere problemen in het gebied. De Griekse oppositie be stempelde gisteren de be slissing van de Amerikaan se Senaat om het wape nembargo tegen Turkije op Kort voor zijn vertrek had Owen een gesprek met de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha in een wachtkamer op het vliegveld Heath row. Botha was eveneens op weg naar New York. De beslissing van Owen om naar New York te vliegen werd genomen na rugge spraak met de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Cyrus Vance. Deze zal, naar men verwacht, even eens het debat over de toekomst van Nami bië bijwonen. Owen deelde verslaggevers mee: „Minis ter van Buitenlandse Zaken Vance belde gisteren op en vroeg me het debat bij te wonen en ik besloot natuurlijk onmiddel- lij|j.om dit te doen”. Owen deelde mee dat er gisteravond besprekingen zouden plaatsvinden met alle betrokken partijen, waartoe o.a. de ministers van Buitenland- De alfabetische lijstaanvoerder van de CIA-agenten, prof. dr. Jan Willem Bezemer, verzekerde Lisette Lewin dat hij er echt geen tijd voor zou hebben, en antwoordde met een mooie boutade op haar vraag of hij het mogelijk achtte dat Nederlandse journalisten voor de CIA werkten: Premier Bulent Ecevit van Turkije juichte het be sluit, zij het in voorzichtige bewoordingen, toe. Hij voegde daar aan toe dat de volgende stap aan de Grie ken en de Grieks-Cyprio- ten is. Voor het eerst, aldus Ece vit, is Griekenland in direct verband met de Cyprische WASHINGTON (Reuter, AFP). Met 59 tegen 36 stemmen heeft de Amerikaan se Senaat gisteren besloten het handels- embargo tegen Rhodesië te handhaven tot een nieuwe, vrij gekozen regering daar aan de macht zal zijn. De motie, die was ingediend bij de be handeling van de wet op de buitenlandse hulp door drie liberale senatoren, beteken de een nederlaag voor de republikeinse senator Jesse Helms, die onmiddellijke Opheffing van het handelsembargo had bepleit. Volgens hem had het embargo geen zin meer nu in Rhodesië een interne regeling is getroffen door premier Ian Smith en een drietal zwarte leiders, waarbij eind van het jaar een meerderheidsbewind aan de macht moet komen. De regering Carter had echter gesteld dat opheffing van het embargo nu de kan sen op een vreedzame regeling zou uithol len en chaos zou bevorderen. LONDEN(AP). De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen is gisteren vrij onverwacht naar New York gevlogen om het debat in de Veiligheidsraad over de kwestie-Namibië bij te wonen. sgF mens, zijn vrijheid en zijn geweten inhou den”. Een ander geval in de VS heeft in maart dit jaar tot de uitspraak van het Vaticaan geleid dat de normale huwelijksdaad de enige wettige bron van het menselijk leven vormt. Dit standpunt is steeds ingenomen door Pius de twaalfde op het vierde congres van katholieke artsen in 1949, door Johannes de 23ste, het tweede Vaticaanse concilie en door paus Paulus de zesde. Uit alle delen van de wereld zijn in het ziekenhuis in Oldham gisteren telefoontjes' binnengekomen van onvruchtbare vrou wen, aldus een woordvoerder van het zie kenhuis. In Georgië is intussen het proces te gen een lid van de lokale Helsinkigroep verdaagd tot september. Het gaat om het proces tegen Valentina Poiladze, die wordt beschuldigd van het belaste ren van de Russische staat. Zij kan hiervoor een maximumstraf van drie jaar werkkamp krijgen. □gr ijk- g heeft malen heeft opgebeld om losgeld te eisen, t naar geringsbeleid, ingediend door de oppositionele Arbeiderspartij. ïS- De Britten Don Cameron en Christopher Davey staan hier op en bij de gondel van de ballon waarmee zij hopen de Atlantische Oceaan over te steken. Zij vertrokken gisteren uit Canada. Lukt de oversteek, dan zijn zij daarmee de eersten die deze oceaan met een vrij zwevende ballon hebben bedwongen. De gondel dient bij eventuele ongelukken als boot. Kamel maakte het Egyptische standpunt bekend na afloop van een vier uur durende zitting van de Nationale Veiligheidsraad, Deze partij vindt, dat de regering vredeskansen laat glippen door te weigeren gebiedsconcessies te doen. Woordvoerder van de Ar beiderspartij bij het stormachti ge debat over de motie, dat drie uur geduurd heeft, was onder meer de gewezen minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban. Ondertussen is de reizende Amerikaanse ambassadeur Atherton na een bezoek van twee dagen aan Jordanië in Jeruzalem aangekomen. Tegenover verslag gevers vertelde Atherton dat hij koning Hoessein op de hoogte had gebracht van de ontwikkelin gen in het Britse Leeds Castle, waar de ministers van Buiten- ANKARA, ATHENE (Reuter). Turkije en Griekenland hebben giste ren respectievelijk posi tief en negatief gereageerd op het besluit van de Ame rikaanse Senaat van dins dag het wapenembargo te gen Turkije voorwaarde lijk op te heffen. Ir te heffen als de „Ameri kaanse beloning voor Turkse gewelddadighe den” en riep op tot een her oriëntatie ten opzichte van de westerse alliantie. Andreas Papandreou, de leider van de Panhelhstische beweging, zei dat er voor Griekenland geen andere oplossing overblijft „dan het volgen van een onaf hankelijke buitenlandse koers”. De Panhellistische beweging is de grootste op positiepartij. Na de Amerikaanse Se naat moet nu nog het Huis van Afgevaardigden zich over opheffing van het wa penembargo tegen Turkije uitspreken. 7 heeft sslaag- Bld cij- liddel- nt van daag uit Egypte vertrek- geveer ken zo wor(jt van gezag- T Dit hebben,ie zijde vernomen, mtraal Militaire delegatie van Israel handhaaft embargo

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3