Aantal ministers op conferentie in Belgrado: Kunstenaars en D Uitersten Vi Hoofd van man gevonden 41 doden Weinig hoop voor onvruchtbare vrouwen KLM zou omvangrijke betalingen niet boeken Stakingen in Colombia Engeland wijst Irakezen uit Bij gevechten in Beiroet galerieën willen gesprek CRM Ik op m’n paard Damiate Pers Datta mail THE LOVEW CAPILUX Aanhouding van oorlogsmisdadiger gevraagd IJmuider Courant Kort geding tegen ziekenhuisraad Jongen en meisje dood aangetroffen Perfekt van kleur bijCapi-Lux. Volgens ex-werknemer De Wit: BES Disconto België en Canada omhoog Guzman president Santo Domingo Dertien Baskische extremisten in arrest debokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN ll A-hdhere^shejSjj,- f DOT 19 7 8 JULI 2 7 DONDERDAG 4 (Var RESTAURANT f V I J (Va Al mee wil 1 ken kole Um. gieb (GE venl van; ven van trici ster kon VEI tijen de ci CDA, gister komsi dersz< feuilh mele, trachi ken i zijn a dat b houdt aan CDA. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Door de Cu baanse en Franse aanwezigheid in Afrika dreigt de eenheid van de niet-gebonden landen te ver breken. Deze zorg hebben veel ministers van Buitenlandse Za ken gisteren geuit op de conferen tie van niet-gebonden landen in Belgrado. Zij waarschuwen er voor dat bepaalde Afrikaanse landen te afhankelijk worden van Cuba, de Sovjet-Unie en Frankrijk. Eenheid niet-gebonden (ADVERTENTIE) I Geboorte Louise geen doorbraak |j| 0,70 f 145,- Guzman, kandidaat voor de sociaal-de- mocratische „revolutie-partij” won op 16 mei verrassend de verkiezingen. De offi ciële bevestiging van zijn overwinning bleef echter lange tijd uit, omdat het leger niet gelukkig was met de uitslag. Op 16 augustus kan Guzman nu aan zijn vierjari ge ambtstermijn beginnen. De politie acht een misdrijf niet uitgeslo ten. Voor de flat lag het lichaam van een ongeveer 20-jarige Ambonese jongen. Hoewel de identiteit van het slachtoffer nog niet met zekerheid is vastgesteld, ver moedt de politie dat het gaat om de bewo ner zelf. In het huis lag het lichaam van een Nederlands meisje; ook haar identiteit is nog niet vastgesteld. In de omgeving van de twee lichamen zijn bloedsporen gevon den. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. In en bi j de jongeren flat aan de Planetenlaan in Groningen zijn vanmorgen twee jonge mensen dood aangetroffen. De Indiase minister van Buitenlandse Zaken Atal Behari Vajpayee zei tot de 800 gedelegeerden uit 86 landen dat het ge vaar bestaat dat de „koude oorlog” via de achterdeur binnenkomt”. „Deze techniek is zo moeilijk dat zij niet het antwoord is voor toepassing op grote schaal. En er zullen nog veel meer van dergelijke geboorten moeten volgen om de toepasbaarheid te bewijzen.” De 32-jarige Britse Lesley Brown kreeg Louise dinsdag, na negen jaar kinderloos geweest te zijn door geblokkeerde eilei ders. De doorbraak werd verricht door Pa trick Steptoe, een gynaecoloog in de Noordengelse plaats Oldham, en dr. Ro bert Edwards, een fysioloog te Cambridge. De Browns hebben hun verhaal verkocht aan een persbureau en de onderzoekers praten er tegen de pers niet over. Dr. Douglas heeft wel de moeilijkheden bij bevruchting buiten het lichaam uiteen gezet. De geleerden noemen het liever zo dan „reageerbuisbaby”, omdat deze term zou kunnen suggereren dat „zij leven ver vaardigen in een laboratorium”, aldus dr. Douglas. Er waren mevrouw Brown hormonen toegediend om haar op een bepaald tijd stip een eitje te doen produceren. Steptoe gebruikte een op een periscoop lijkend instrument met een holle naald om het ei uit de follikels te verwijderen en het buiten het lichaam te brengen. In de stad Medellin hebben 5000 leraren het werk neergelegd. Ook artsen zijn voor 48 uur in staking gegaan. Op verscheide ne luchthavens voert het personeel stipt heidsacties. Bij veel banken wordt niet gewerkt. Alle groepen eisen hogere lonen. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. In Colombia zijn gisteren verscheidene stakingen uitgebroken. De stakingen komen elf dagen nadat de rechts-liberale president Julio Cesar Tur- bay in functie is getreden. S. L. „Lew” Wdllick, chef-testvlieger van de Amerikaanse Boeing Vliegtuigfa brieken vliegt voor zijn beroep in de mo dernste verkeersvliegtuigen. Voor zijn plezier is hij in het bezit van het oudste nog vliegende Boeing-kistje: een „Model 100” uit 1929. Het toestel werd gebruikt voor het testen van nieuwe motoren en voor vliegdemonstraties. De heer Wallick die het vliegtuigje in ’76 kocht, nam het zeer uitvoerig onderhanden en ging ermee de lucht in nadat het 35 jaar aan de grond had gestaan. Het 49-jaar oude toestelletje was nog in staat alle standaard luchtacro- batische toeren uit te voeren. „Wij kunnen niet ontkennen dat er tus sen de niet-gebonden landen conflicten bestaan. Wij moeten er voor oppassen dat we geen speelpoppen worden van de machtige landen”, aldus de Indiase minis ter. Hij noemde overigens geen land bij name, maar hij doelde toch duidelijk op de door de Russen gesteunde Cubaanse inter ventie in Angola en Ethiopië en de Franse bemoeienis in Zaire. De Ghanese minister van Buitenlandse Zaken Feli merkte op dat ieder land vrij is om hulp van een bevriend land in te roe pen. „Men moet echter ervoor oppassen dat men met handen en voeten gebonden raakt aan dat land”, zo zei Feli. Daarna begon de netelige zaak van het twaalf uur lang in leven houden van het eitje, de tijd die het normaal nodig heeft om naar het einde van de eileider te ko men. Dat werd door dr. Edwards behan deld. Deze moest daarna het eitje zodanig met het sprema van de echtgenoot men gen, dat dit sperma de noodzakelijke ver anderingen voor bevruchting zou onder gaan. Gewoonlijk liggen er ongeveer zes dagen tussen de ovulatie, het los raken van het eitje in de eierstok en de inplanting ervan in de baarmoeder, zodat dr. Edwards het Zijn straftegoed bedraagt nog zes jaar, negen maanden en zes dagen. bevruchte eitje zo lang zich moest laten ontwikkelen „in een medium met gelijke omstandigheden als in de eileider”, voor dat dr. Steptoe het in de baarmoeder van mevrouw Brown plaatste. Mevrouw Brown kreeg meer hormonen toegediend om haar baarmoeder in staat te stellen het kleine embryo op te nemen. Voor beantwoording van de voornaam ste vragen: welke voedingsmiddelen wer den gebruikt om het eitje in leven te hou den? Hoe werd de bevruchting aangemoe- digd en hoe slaagde dr. Edwards er in op In samenwerking met de Duitse politie stelt de rijkspolitie een diepgaand onder zoek in naar de identiteit van het lijk waar het hoofd van afkomstig is. Daar de vluchthaven in open verbinding staat met de Rijn, is het mogelijk dat het hoofd uit Duitsland afkomstig is. De politie is er niet van overtuigd of er sprake van een mis drijf is. Men houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat het hoofd door een scheepsschroef van de romp is gescheiden. De Wit: „De betalingen, die op diverse manieren plaatsvinden, geschieden in op dracht van de verschillende KLM-vestigin- gen in het buitenland. Er wordt vaak met contant geld gewerkt zodat er geen admi nistratie hoeft te worden bijgehouden”. Volgens De Wit hebben deze illegale beta lingen door de jaren heen een grote om vang aangenomen. „Tienduizenden dol lars werden en worden soms per week vanuit Nederland naar het buitenland ge bracht”. Deze betalingen zijn volgens de accoun tant niet allemaal „steekpenningen”, maar in sommige gevallen moet van „aanvecht bare vergoedingen” aan de tussenhandel worden gesproken, die in strijd zijn, aldus De Wit, met commerciële overeenkomsten, de wet en mogelijk belastingvoorschriften. Zoals gemeld heeft de accountant ver klaard, dat de KLM vele tientallen miljoe- (Door onze redacteur Marcel Enkelaar) NEW YORK/DEN HAAG. Volgens de ontslagen KLM-accountant J. de Wit verricht een speciale afdeling bij de KLM omvangrijke betalingen aan agenten en tussenpersonen die voor het merendeel buiten de boeken worden gehouden. volg op een protestbrief die op 6 juli yan dit jaar aan CRM werd verzonden. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Spaanse veiligheids dienst heeft dertien leden van de Baski sche extremistische beweging Grapo ge arresteerd sinds het onderzoek naar de moord op de directeur van de Spaanse gevangenissen, Jesus Miguel Haddad. De veiligheidsdienst heeft laten weten dat onder de gearresteerden zich de drie moordenaars bevinden van de directeur van het gevangeniswezen. Twee van hen zouden ook de moord op een politieman (11 februari) op hun geweten hebben. De twee aanslagen zijn opgeëist door de Gra po (anti-fascistische verzetsgroepen van de eerste oktober). In nota verw voor, ener; en ai gen gasle conti Scha de f een natie kant ener te zi, De kom (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Syrische beschietin gen op de christelijke wijk Hadath in de Libanese hoofdstad Beiroet hebben in de afgelopen dagen het leven gekost aan 41 mensen. 130 zouden zijn gewond. LONDEN (Reuter/UPI). De geboorte van Louise, de eerste baby die buiten de baarmoeder is verwekt, biedt nog weinig hoop voor onvruchtbare vrouwen elders, aldus dr. Charles Douglas, hoofd van de afdeling verloskunde en gynaecologie aan de universiteit te Cambridge. In conferentiekringen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Cuba zal worden gevraagd zijn troepen groten deels uit Afrika terug te trekken. Volgend jaar wordt de conferentie volgens plan in Cuba gehouden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning CapiLux haalt uit uw vakantie- negatieven wat erin zit. En maakt er de mooiste kleurenfoto's van die u maar kunt krijgen. Op elk gangbaar formaat. Voor een redelijke prijs. ASSEN (ANP). De officier van justi tie in Assen', mr. C. J. van Oldenbeek, heeft via Interpol aan de Westduitse justi tie een verzoek gedaan tot voorlopige aanhouding van de 68-jarige oorlogsmis dadiger Jan Hajo Klimp die in Papenburg vlak over de Nederlandse grens bij Stads kanaal, in West-Duitsland woont. (Van onze redactie economie) BRUSSEL/OTTAWA. Zowel België als Canada hebben hun disconto ver hoogd. De Belgische Nationale Bank ver hoogde het disconto van 5,5 naar 6 pro cent. Canada trok dit op van 8,5 naar 9 procent. LOBITH-TOLKAMER. In het water van de vluchthaven in Tolkamer is gister avond het hoofd van een man gevonden. per maand per kwartaal per post per jaar per post Het i de one gevoer meijer (ADVERTENTIE) SANTO DOMINGO (DPA). Met de benoeming van de 67-jarige Antonio Guz man als president van Santo Domingo is een einde gekomen aan de politieke crisis, die twee maanden geduurd heeft op het eiland. -5Z- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18,30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Reserveren: 023-263600 's Maandags gesloten. F*. Dit hebben woordvoerders van rechtse christenen in Beiroet meegedeeld. Presi dent Sarkis zou vandaag proberen politie- eenheden te stationeren tussen de Syriërs en de christenen om definitief een einde te maken aan de gevechten. Israel heeft Sy rië ervan beschuldigd de christenen te willen uitroeien. Vanmorgen vroeg waren de schietpartij en geluwd. De belangrijkste weg door Ha dath zou vandaag wellicht nog voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Hete hangijzers waarover de komende dagen nog zal worden gesproken zijn de kwestie rond de westelijke Sahara, de ge vechten tussen Vietnam en Cambodja en het Midden-Oosten. Met betrekking tot dit laatste sprak de Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken Saadun Hamadi over de samenwerking tussen het „Israëlisch zio nisme en het Zuidafrikaans racisme” en de „imperialistische Amerikaanse steun voor het zionisme”. Dit arrestatieverzoek gaat vooraf aan een na de aanhouding in te dienen uitleve ringsverzoek. Klimp is op 12 januari 1951 uit gevangen schap in Veenhuizen gevlucht', nadat hij reeds vier van zijn elf jaar gevangenisstraf had uitgezeten. Daartoe was hij veroor deeld wegens hulpverlening aan de vijand. Dit besluit werd door de NZR genomen toen de KUW weigerde de cao voor het ziekenhuiswezen te ondertekenen. De KUW bestrijdt de opvatting van het NZR, dat het centraal overleg tot primaire doel stelling heeft, te overleggen over de tot standkoming en uitvoering van de cao. „De praktijk maakt de doelstelling van het centraal overleg al jarenlang veel bre der dan het uitsluitend overleg over cao- regelingen”, aldus de KUW, die vindt dat de opvatting van de NZR uiteindelijk tot een principiële aantasting van de onder- handelingsbasis zal leiden. „Uitsluiting bij niet-ondertekenen maakt in wezen iedere bond tot klerk aan de onderhandelingsta fel”, aldus de KUW. „De vraag kan ge steld worden of niet juist in de gezond heidszorg een minder aanmatigende op vatting dan die van de NZR geboden is, omdat het hanteren van de klassieke ver houding werkgever-werknemer hier ge zien de eigenheid van deze bedrijfstak niet als vanzelfsprekend mag worden be schouwd.” Zo brqpht gisteren de Daily Mail in de ochtendeditie de geboorte van Louise. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 f 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal Van de acht uitgewezenen, die tot maan dag de tijd krijgen het land te verlaten, hebben er vijf een diplomatieke status. De Britse maatregel houdt verband met het feit dat in de afgelopen vijftien maan den in Londen vijf aanslagen zijn gepleegd door Arabische terroristen. In april vorig jaar werden de premier van Noord-Jemen, zijn vrouw en een Noordjemenitische diplomaat doodge schoten. In juli werd Ali Sjafiek Safwat, eens vriend van president Nasser, doodge schoten in zijn woning aangetroffen. Op 31 december verloren twee leden van de Syri sche ambassade in de Britse hoofdstad het leven toen in hun auto een bom ontplofte. Op 4 januari dit jaar werd een vertegen woordiger van de Palestijnse Bevrijdings organisatie, Hamami, in zijn kantoor doodgeschoten. Ditzelfde lot onderging de ze maand (9 juli) de oud-premier van Irak Al-Naif. Hij werd voor het Intercontinen tal hotel neergeschoten. Hij stierf de vol gende dag. De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit, Al-Sabah, deed een felle aan val op Ethiopië en beschuldigde dit Afri kaanse land van moord en onderdrukking in de noordelijke provincie Eritrea. Hij veroordeelde ook de Cubaanse aanwezig heid in Ethiopië en elders. Ethiopië ant woordde dat de strijd in Eritrea een bin nenlandse aangelegenheid vormt aange zien het gaat om een Ethiopische provin cie. UTRECHT (ANP). De Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzor genden (KUW) heeft een kort geding aangespannen tegen de Nationale Zieken huisraad (NZR) om te bereiken dat het besluit van de NZR (werkgevers), de KUW buiten het centraal overleg ar beidsvoorwaarden ziekenhuisinrichtin gen te sluiten, wordt teruggenomen. Arti heeft daartoe een tweede brief aan de minister gestuurd waarin kritiek wordt geleverd op de onderzoekresultaten zoals die bekend geworden zijn uit het in 1976 verschenen rapport Geld voor Kunstko pers van de Dr. E. Boekmanstichting, een onderzoek dat in '1973 werd gehouden. Evenens leveren Arti, Pulchri Studio en de kunstenaarsorganisaties BBK en BBK ’69 kritiek op het onlangs gepubliceerde ad vies van de Raad voor de Kunst en op de vorige week verschenen CRM-nota Huren van Kunst van de onderzoekers L. A. Wel ters en G. Eykman. In de brief aan minister Gardeniers wordt aangedrongen op een gesprek bin nen uiterlijk twee weken, met als gesprekspartners vertegenwoordigers van de Kunstenaarsorganisaties, van enkele belangrijke expositieverenigingen als Arti en Pulchri en een vertegenwoordiger van. de galerieën. Het verzoek aan de minister is een ver-1 Beide stellen gesties ten die elkaar (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Groot-Brittannië heeft gisteren acht Irakezen het land uitgewe zen. Drie anderen is verboden naar het land terug te keren. de juiste tijdstippen te handelen, wacht de medische wereld op publikaties van de groep in de wetenschappelijke vakbladen. Hoe moeilijk het werk is dat Edwards en Steptoe hebben verricht blijkt wel uit het feit, dat zij er twaalf jaar lang aan hebben gewerkt en dat verscheidene bevruchte eitjes die waren geïmplanteerd, in de baar moeder stierven. In 1971 deden verscheidene geleerden een aanval op hun onderzoek. De Ameri kaanse nobelprijswinnaar dr. James Wat son zei van hun werk: „Je kun er alleen mee door gaan als je het risico van kinder moord aanvaardt”. Een andere nobelprijswinnaar in de che mie, dr. Max Perutz, die hoofd is van de afdeling moleculaire biologie van de medi sche raad van onderzoek te Cambridge, zei dat het werk „een te groot risico inhoudt”. Wanneer er ook maar één abnormaal kind zou worden geboren en voor de rest van zijn leven als invalide in leven zou moeten worden gehouden, zou dr. Ed wards een verschrikkelijke schuld op zich geladen hebben, zo voegde dr. Perutz er aan toe. Dr. Douglas zei dat onderzoekers in Cali- fornië en Australië hetzelfde doel nastre ven maar onlangs „voor een tijdje waren gestopt om de hele zaak nog eens grondig te overdenken”. In 1974 maakte professor Douglas Bevis bekend, dat er in de wereld drie „reageer- buisbabies” leefden. Gezond en wel. Maar hij heeft hun namen nooit willen opgeven en de wetenschappelijke gemeenschap is altijd sceptisch blijven staan tegenover zijn bewering. nen guldens via het zogenaamde zwart- geldcircuit heeft betaald, onder andere bij het ovememen van reisagentschappen. Een handeling die volgens de IATA-regels verboden is. Doorgaans betrouwbare kringen verkla ren, dat deze betalingen een hoogte heb ben bereikt van zeker zestig miljoen gul den. Deze bronnen benadrukken tevens, dat alle tot nu geuite beschuldigingen van De Wit door schriftelijke bewijzen kunnen worden gestaafd. Iemand die de accoun tant van zeer nabij heeft meegemaakt ka rakteriseert De Wit als iemand „die niets zal beweren wat hij niet kan bewijzen”. Haarlem: Winkelcentrum Schalkwijk, Grote Houtstraat 3a. landen is in gevaar AMSTERDAM. Arti et Amicitiae heeft mede namens Pulchri Studio en de beeldende kunstenaarsverenigingen BBK en BBK ’69 minister Gardeniers van CRM op korte termijn om een gesprek gevraagd in verband met het voornemen van de minister de Aankoopsubsidie Kunstwer ken (ASK) binnen afzienbare tijd af te schaffen. 'W t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4