ft Ondanks inspraakresultaten Behoud afhankelijk van mogelijkheden Politiebureau toch aan Kerkstraat IN BEVERWIJK ZEER BEPERKT Straatshow BEULEN Centrale opzet TEMIDDEN nieuwbouw onmogelijk VAN DE DUIVEN te realiseren politienieuws MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUWBOUW 95 6- met de Zandkraai op de pedalen van Dogtroep sisiajAji ao F Bs nk rw Beverwijk streeft wel naar centrale grondexploitatie Centraal Park in binnenstad onuitvoerbaar Beijnes-complex Stadspark Val bij schilderwerk 9 DONDERDAG 27 JULI 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 11 alle. I 1 ging f tekst: Joke Dieben-Frerichs foto's Fred Steenman - F Nieuwe bestemming gezocht voor n tw. k at 39-41 ikr- I aan i van iruk. c het n de I ca. de 3 >bele er is ging. yvorp (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens de inspraakprocedure over het structuurplan voor Bever wijk is er met betrekking tot de woningbouw enig misverstand ontstaan. De uitgang spunten van B. en W. hebben de indruk gewekt, dat men er op uit is woningen te bouwen om de daling van het inwonertal tegen te gaan en zodoende het voorzieningsni- veau op een goed peil te kunnen houden. In adviezen die nu ter goedkeuring aan de raad zijn voorgelegd blijkt dat B. en W. niet zo zeer doelden op het aantal inwoners, maar op een evenwichtige bevolkingsopbouw. Uit de inspraakprocedure is gebleken, dat de bevolking wel begrip heeft voor de nog beperkte bouwmogelijkheden in Beverwijk, waarbij niet ineens in korte tijd alles moet worden volgebouwd. Volgens B. en W. zal het accent moeten liggen op de doorstroming, waarbij goed kopere bestaande huurwoningen worden vrijgemaakt voor de minder draagkrachti- gen. De ervaring in den lande leert, dat het bouwen van huurwoningen met een huur prijs beneden 400 per maand een vrijwel onhaalbare zaak is geworden. De gemeen te kan ook ni^t „bijspringen”, want steun van gemeentewege zou betekenen lagere bouw- of lagere grondkosten, dus lagere rijksbijdragen, zodat geen lage huurprijs wordt verkregen. In de inspraakprocedure is de idee geop perd van een centrale exploitatie-opzet voor alle nieuwbouwprojecten. In hun ad vies aan de raad stellen B. en W. dat dit een onmogelijke zaak is. Het is namelijk, niet mogelijk bij het aanvragen van rijkssteun nu reeds rekening te houden met toekom stige nog onbekende bouwplannen. Voor de grondexploitatie behoort een centrale opzet wel tot de mogelijkheden. Maar B. en W. stellen in hun advies, dat daarbij niet vergeten mag worden, dat voor de gesubsi dieerde woningbouw, dus voor premie- huur- en premie-koopwoningen, van rijks wege beperkingen zijn gesteld voor de maximaal toelaatbare grondkosten. Is het aantoonbaar, dat hogere grondkosten in rekening moeten worden gebracht, dan wordt van rijkswege een zogenoemde lo- katiesubsidie verstrekt. Als de achterlig gende bedoeling van een gezamenlijke ex ploitatie-opzet is nivellering van de grond kosten, dan zou een plaatselijke gemeen schap zichzelf schade kunnen berokkenen, omdat dan lagere of geen lokatie-subsidie van rijkswege wordt verkregen. Niettemin stellen B. en W., dat ook hun streven ge richt blijft op een centrale grondexploita tie voor de gehele gemeente. een stadspark in de binnenstad onuitvoer baar. „De groenvoorziening in een stads centrum dient niet op één punt te worden geconcentreerd, maar over de nieuwbouw te worden verspreid”, aldus b. en w., die daarbij verwijzen naar de ruimten rond de Wijkertoren en Lommerlust, die voor de aanleg van groenelementen kunnen wor den benut. De krentenbollen hebben versterking gekregen van een flesje chocomel, als we aan de overkant van het kanaal aanleg gen. Daar wacht ons een verrassing in de vorm van een gestage motregen. Het complete peloton stapt van de fiets om zich tegen de invloeden van weer en wind te wapenen. Ook Fred en ik hebben de jassen nèt aan, als het weer droog wordt. Om in de karavaan van vierdaagsefiet- sers een beetje van voren te kunnen zitten moet er, zo leert de ervaring, om stipt half negen vanuit „De Zandkraai” vertrokken worden. Op dat tijdstip maakt de hoofdmacht zich op voor het dagelijkse veertig- of zestig kilometer- traject. Wanneer je ploegmaat zich ver slaapt, is er van aansluiting bij de kop groep geen sprake meer: een uur achter stand is namelijk zelfs voor de meest ambitieuze renner niet meer goed te ma ken. Uit stedebouwkundig oogpunt wordt een bebouwing van de grond aan de Alk- maarseweg tussen Huis ter Wijck en het Pius X College minder gewenst geacht. De beschikbare grondstrook is zeer smal. In elk geval zou aanpassing van een eventue le bebouwing aan de beperkte mogelijkhe den noodzakelijk zijn, bij voorbeeld geen achtererven. Een eventuele bebouwing van de gron den ten zuiden van de Vondellaan wordt in sterke mate bepaald door provinciale richtlijnen en dat geldt ook voor de gron den in westelijk Beverwijk. Rekening dient met name te worden gehouden met voorgeschreven afstanden van (geprojec teerde) wegen en van de basisindustrie. De terreinen tussen het sportpark Adri- chem en Zwaansmeer zullen in verband met uitbreiding van de sportaccommoda- Intussen komt Spaarndam in zicht. De brug is open, het peloton kan zich her groeperen en als een compacte meute rijden we de stad binnen. („Ooit wel eens van de Molenploeg gehoord?”, vraagt Fred. „Daar reed ik vroeger altijd in mee. Dat was en als. ik goed ben geïnformeerd is-ie dat nog steeds een groep amateur-wielrenners uit Amsterdam en omgeving, die samen op trainings tocht gingen. Iedereen kon zich erbij aansluiten. Ze koersten als gekken en waren de schrik van de regio, want ze waaierden uit over de hele weg en gingen nergens voor opzij”). ties volgens b. en w. een recreatieve be stemming moeten krijgen. Links: De dui ven bijeen op het pontje van Buiten huizen. ■ir Boven: Wape nen tegen de in vloeden van weer en wind. Na aldus weer op verhaal te zijn geko men, besluiten we er flink de vaart in te gaan zetten. De Velserpont zet ons, al Hot-Dog etend, weer af aan de goede kant van het kanaal. De route door Be verwijk levert geen problemen op en we zijn Heemskerk al weer aardig dicht ge naderd, als we Annelies Nooi en haar dochter Francis in de rug kijken. Geza menlijk beëindigen we het traject, weer een stukje dichter bij onze vierdaagse- medaille. Morgen (donderdag) duiken we de Schermer in: zouden de laatste lood jes echt het zwaarst gaan wegen? Dui men maar voor een gunstige wind! I HEEMSKERK. De deelnemers aan de derde étappe van de Heemskerkse fietsvierdaagse hebben het gisteren niet droog kunnen houden. Een typisch Hol lands weertje vergezelde hen op hun tocht door het mooie Kennemerïand. Sneller te verwezenlijken bouwlokaties kunnen zijn het Raamveld en het terrein naast de Goede Raad Kerk. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ook na kennisneming van de inspraakresultaten blijven b. en w. van mening, dat een hoge bebouwings dichtheid, mede uit financiële overwegin gen, één der essentiële voorwaarden is om de stadsvernieuwing te doen slagen. Een woningdichtheid van 40 tot 80 woningen per hectare op de voor woningbouw aan te wijzen gronden in het stadscentrum achten b. en w. aanvaardbaar. Daarbij wijzen zij ook hoogbouw in het centrum onvoorwaardelijk af. In een advies aan de raad stellen b. en w., dat niet alleen de bouw van eengezinswo ningen een oplossing van de problemen kan zijn. In het gebied ten zuiden van de Wijkertoren en ten oosten van de Baan- straat zal ook zogenoemde gestapelde bouw in vier of vijf woonlagen noodzake lijk zijn om tot afronding van bouwplan nen en tot de noodzakelijke bebouwings- dichtheid te komen. Het plan Munniken- weg is daar een voorbeeld van, dat wellicht spoedig zichtbaar zal worden. Mede in verband met die bebouwings- dichtheid achten b. en w. de aanleg van lts HEEMSKERK. Een 56-jarige zaken man was dinsdagmiddag om kwart voor drie bezig de goten van zijn zaak te schilde ren. Daarvoor gebruikte hij een stellage. Waarschijnlijk door te veel op één kant van die stellage te staan stortte de man naar beneden. Hij is met een hersenschud ding en rugklachten per ambulance naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Geen auto kan er langs als de duiven door de smalle straatjes van Spaarndam suizen. Bij het kerkje slaan we af, om langs het kanaal richting Haarlem te koersen. Een zwoele, maar krachtige wind blaast ons pal in het gezicht. Het peloton valt uit elkaar, maar ieder houdt stug vol. Er stijgt een geloei op, als de eenzame windsurfer naar wie ieders aan dacht uitgaat, z’n waaghalserij met een Na de dinsdag op het kasseien-par- cours van de Beemster geleden ontberin gen, leek het ons niet onverstandig er maar een rustige wandel-étappe van te maken. Kalmpjes gaan we dan ook van start. De combine-afspraak geeft ons te vens de kans, bij de eerste de beste bakker aan te leggen om Fred alsnog te voorzien van z’n ontbijt. De verse kren tenbolletjes doen wonderen: nog voor we via de Communicatieweg de gemeente Assendelft hebben bereikt, hebben we tot onze stomme verbazing de goede zit te pakken. Het ritme is er weer, en in de enig juiste cadans zoeven we de Dorps straat door om bij Buitenhuizen met onze mede-duiven op de pont te gaan staan wachten. W In een advies aan de raad stellen b. en w. dat de bestaande mogelijkheden aan de Breestraat onvoldoende zijn voor een be hoorlijk funktioneren van de politiedienst. „Weloverwogen en niet dan na kennisne ming van de resultaten van uitgebrachte gedegen voor-studies is besloten op een geheel andere plaats in de gemeente een nieuw gebouw te stichten, ook al omdat daarvoor de beschikbare ruimte aan de Breestraat, Raadhuisstraat en Meerstraat volkomen ontoereikend bleek. Verscheide ne lokaties zijn in de overwegingen betrok ken met tenslotte het resultaat, dat uitslui tend de plaats aan de Kerkstraat aan vaardbaar en beschikbaar bleek”, aldus b. en w., die daar aan toevoegen: „Wonen in een centrumgebied brengt met zich mee, tracht. Wel is handhaving en wellicht enige uitbreiding van de bestaande randbebou- wing het uitgangspunt. Ook in de Zuidwesthoek van het plan (achter de Alk- maarseweg) zou enige woningbouw moge lijk zijn. nat pak moet bekopen. Moet-ie ook maar gaan fietsen: wij zijn al weer droog. We passeren de gemeentegrens van Haarlem, volgen de Jan Gijzenkade om aan de verkeerde kant van de Delftlaan terecht te komen. Het goed interpreteren van de routebeschrijving vormt toch een probleem. Het begint een beetje te spette ren en net als we voor de stoplichten van de inmiddels weer overgestoken Delft laan staan te wachten, barst de bui in volle hevigheid los. Doorkarren maar, des te eerder zijn we thuis. We verlaten i. ca. aat). in op, Ingebroken. In Heemskerk is in de nacht van dinsdag op woensdag voor de j tweede maal ingebroken in de snackbar aan de Jan van Kuikweg. Vermist wordt snoepgoed. In dezelfde nacht is ingebroken in een pand aan de Beneluxlaan. De bewoners zijn met vakantie. Alleen de hele matineuze coureurs slaagden er in, de buien te ontlopen. De achterhoede kreeg echter zowel met re gen als fikse (tegen) wind te maken. En temidden van die duiven beulden wij, weggestoken in de staart van bet pelo ton. Voor een verdere toekomst houden b. en w. rekening met een woonbebouwing op het terrein van Hoogovens aan de Spoor- singel (Aagtenhof) met het daarnaast lig gende woonoord. Diefstal. Met valse sleutels heeft men zich in de nacht van dinsdag op woensdag toegang verschaft tot vier woningen aan de Moerdijkstraat in Beverwijk. Gestolen werden respectievelijk bedragen van 435,-, 35,-, 325,- en 450,-. Geen van de "bewoners heeft die nacht iets gehoord. In één van de woningen was een hond aanwe zig Afwijzend staan b. en w. tegenover be bouwing van de terreinen aan de Sint Aagtendijk, gezien het nu al grote tekort aan sportvelden. Het college tekent daarbij aan, dat ruim te open moet worden gehouden in het plan Overbos voor aanleg van de wegverbin ding Beneluxlaan-Alkmaarseweg Ter plaatse is ook als bovenwijkse voorziening het centrale stadspark ontworpen, mede in combinatie met de noodzakelijke water- bergingsvijvers en met enkele sportac commodaties. Ten opzichte van woningbouw in dit plan moet daarom volgens b. en w. een zeer grote terughoudendheid worden be- Kampeeruitrusting. Een deel van een kampeeruitrusting, gestolen uit een schuurtje aan de Westerhoutweg, is woensdag teruggevonden in het park Wes- terhout. Aan de Hoogoventerreinen aan de Spoorsingel zitten veel haken en ogen voor de gemeente, mede natuurlijk in verband met de eigendomssituatie. Hoogovens schijnt veel waarde te hechten aan dit opslagterrein, maar Hoogovens heeft voor zijn werknemers ook belang bij woning bouw. Daarin schuilt mogelijk een basis voor overleg. Wat b. en w. betreft heeft een woonbestemming zeer de voorkeur en het college zou bij de opstelling van een struc tuurplan daarmee ook rekening willen houden. dat in de onmiddellijke nabijheid voorzie ningen als winkels, restaurants, café’s, bio scopen, gebouwen voor culturele doelein de, postkantoor, politiebureau, etc. aanwe zig zijn. Veelal wordt dat als een voordeel in vergelijking met het wonen in buiten wijken gezien. Individueel kan men het ook als ongemakken ervaren, maar dan nog is een politiebureau het minst be zwaarlijk, omdat een der gelijk' gebouw nagenoeg geen verkeer aantrekt. Voor de vestiging van het gebouw aan de Kerk straat zijn reeds kosten gemaakt en proce dures in gang gezet. Als deze plaats, om welke reden ook, moet worden prijs gege ven, moet geheel opnieuw worden begon nen, waardoor wederom een vertraging van jaren ontstaat”, aldus het college, waarvan wethouder Bodewes niettemin een voorbehoud maakt wat betreft de situ ering van het politiebureau aan de Kerk straat. Hij is het er wel mee eens, dat er een nieuw politiebureau moet komen op een andere plaats, maar hij vindt dat de moge lijkheden voor een andere plaats dan de Kerkstraat niet voldoende zijn onderzocht. Zelf kon hij geen andere geschikte plaats noemen. Wethouder Kaebisch, woordvoerder van de meerderheid van het college, vindt dat onderzoeken voldoende hebben uitge maakt dat er geen andere geschikte plaats is. Zwaarwegend vindt hij ook, dat er nu elk moment moet kunnen worden ge bouwd als daartoe uit Den Haag het sein wordt gegeven. Wat het hoofdpostkantoor betreft is het college het in zoverre met de insprekers eens, dat men de loketfunktie van zo’n kantoor graag naar het centrum terug zou willen halen. De PTT verbindt daaraan echter het ruimtebeslag voor de bestel dienst en wil geen scheiding. Dat maakt het veel moeilijker om het hoofdpostkan toor weer in het stadscentrum te vestigen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De meerderheid van het college van b. en w. vindt dat het nieuwe politiebureau toch aan de Kerkstraat moet worden gebouwd. Uit de inspraakprocedure kwam als resultaat naar voren, dat het politiebureau op de huidige plaats moet worden gehandhaafd. Het hoofdpostkantoor willen de insprekers weer gevestigd zien in het centrum. Uit auto. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit een auto die geparkeerd stond aan de Van Meel straat twee schape- vachten, een plaid, 21 cassettebandjes, een kaartleeslamp, een nagelgarnituur, een pechlamp, 2 paraplu’s, een blauwe overall, een zwart leren jack en twee geluidsboxen gestolen met een gezamenlijke waarde van 1800,-. Er werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. Haarlem, peddelen door Bloemendaal om in Santpoort verlicht adem te heden: niet alleen voert het parcours ons niet naar het crematorium, maar het klaart ook weer op. Bij de ruïne van Brederode stappen we af, drinken een kop koffie bij Ruud en Truus Cornelisse en bezichtigen in één moeite door de restanten van de door hen bevoogde trotse burcht. gebouw pedagogische akademie BEVERWIJK. Na de inspraakproce dure, waarvan de resultaten zijn vastge steld in het rapport „Over Weer”, heb ben burgemeester en wethouders hun standpunten over de woningbouw thans vastgelegd in adviezen aan de gemeente raad. Wat betreft sanering en nieuwbouw in de omgeving van de Patersweg/Baan- straat/Kees Delfsweg wordt via de in spraak gepleit voor behoud van de Peda gogische Akademie. Alvorens daarover een uitspraak te doen vinden B. en W. dat moet worden onderzocht welke gebruiksmogelijkheden dit gebouw met zijn metershoge klasselo- kalen biedt, ingepast in de woonbestem ming van het aangrenzende gebied. Gedacht wordt daarbij alleen aan het hoofdgebouw en niet aan de bijgebouwen op het grote terrein. Het akademiegebouw is nu niet direct een monument, maar voor Beverwijk is het toch een markant gebouw en B. en W. achten behoud wel zinvol als er een bestemming aan kan worden gegeven, maar dat zal niet zo eenvoudig zijn. Kanto ren, bestemmingen in de culturele sector, alles is denkbaar, maar het is wel ontzet tend veel ruimte waarvoor een passende bestemming moet worden gevonden die de gemeente niet veelgeld gaat kosten. „Geen schip van bijleggen”, zegt wethouder Kae bisch, die vaststelt, dat het geen gemeente lijk gebouw is en dat de betreffende instel ling zelf ook enig creatief denkwerk zou kunnen verrichten om die nieuwe bestem ming te vinden. BEVERWIJK. Onder auspiciën van het Toer-in-comité Beverwijk verzorgt de Dogtroep uit Amsterdam zaterdag 29 juli omstreeks twee uur ’s middags een straatshow op het Kuenenplein. De presentatie omvat onder meer beeld rijke verhalen, processies met muziek, korte acts, bewegende schilderijen en dat alles kinderlijk, wreed, poëtisch en sati- risch. Op een droomachtige wijze worden realistische zaken als eten, slapen, werken, beroven uitgebeeld. De spelers zijn afkom stig uit de wereld van universiteit en kunstakademie. Zij zijn werkzaam ge weest bij verschillende Nederlandse en Engelse theatergroepen. 1 i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9