schrijvende lezers Vernieuwde bestelauto’s Tips voor vakantiegangers IE General Motors had uitstekend kwartaal moet breder Onderwijsstaking in Peru voorbij V. Bosbouwbeleid weq en wiel 90,- 95,- 99,- 25,- =NS Belastingsysteem voor het vervoer Üf BJ OAMIATK EXTRA nekk Overval benzinestation Soefisme Autoschade J: f f f f ijden NAJAAR 1978 - VOORJAAR 1979 Uitleenkunst Zeewijkflats PROGRAMMA Hond aan de riem Konijnenhok VRIJDAG 2 8 JULI 1 \9'7 8 VARIA MJ J neren, 2.516,- p p 909,- p.p. Vertrek vrijdag 19 januari 1979 km IJ N Kaarten voor de Düsseldorfbusreis en de „dagtochten van de Elke eerste zaterdag van de maand een bustocht (shoppingtour) naêr DÜSSeldorf 8.750, 9.200, 0.500, 2.500, 1.750, 9.900, 5.500, Elke maand in samenwerking met het reisburo n z H./cebuto een „dagtocht van de maand” raat 71 75 46 6.750, 3.900, 2.750. 1.950,- 950,- 1.750,- 8-daagse rondreis door PORTUGAL Vertrek zaterdag 17 februari 1979 7-daagse busreis naar SAUERLAND Vertrek maandag 23 oktober 1978 8-daagse vliegreis naar TUNESIE Vertrek zaterdag 11 november 1978 5-daagse kerstreis naar LONDEN Vertrek vrijdag 22 december 1978 8-daagse vliegreis naar MALTA Vertrek vrijdag 9 maart 1979 8-daagse vliegreis naar MALTA Vertrek zaterdag 21 oktober 1978 27-daagse rondreis door INDONESIË Vertrek donderdag 14 september 1978 22-daagse CARIBISCHE CRUISE Vertrek zondag 1 oktober 1978 vanaf In samenwerking met het reis- en passagebureau Hoyman Schuurman speciaal voor onze lezers samengestelde reizen. 998,- p.p 890,- p.p. 395,- p.p. J. 769,- p.p 10-daagse wintersportreis naar MAYERHOFEN 895,- p.p. 850,- p.p. In februari 1979 vinden de bekende boottochten en de carnavalsreis op de rijn plaats. Inlichtingen en boekingen voor deze reizen uitsluitend bij: Reis- en passagebureau Hooyman Schuurman Gedempte Oude Gracht 82 (in het stadskantoor van Haarlems Dagblad) Haarlem. Tel. (023) 31 31 50 Geopend op maandag t/m vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. f 3.995,- p.p. maand" zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. ■ir De Acadiana van Citroen: een van de goedkope bestelwagens. (ADVERTENTIE) O AMSTERDAM (ANP). Bij een over val op een benzinestation aan de Utrecht se Weg in Amsterdam hebben twee man nen tussen de 3000 en 3500 gulden buitge maakt. Ze kwamen met een wapen het kantoor tje binnen en vroegen de pompbediende om het geld. Nadat aan hun verzoek was voldaan vertrokken ze met een auto. DEN HAAG. Voor de Nederlanders, die het weekeinde op vakantie gaan, heeft de ANWB de navolgende verkeerstips sa mengesteld: DETROIT (AP). De General Motors Corporation heeft gisteren bekendge maakt dat het tweede kwartaal van dit jaar het beste is geweest in de geschiede nis van de maatschappij. BERRY JANSEN, Haarlem. aantal steekproefgewijs aangeschreven deelnemers van de SBK's werd gehouden. Onder andere werd gevraagd hoe vaak per jaar een museum werd bezocht. Zal ie mand die een dergelijke vraag krijgt voor gelegd zich als een cultureel onbenul wil len demonstreren? Nee toch! Waarom heb ben de onderzoekers zich niet van de inter viewtechniek bediend? Men zou dan wer kelijk inzicht hebben gekregen in de func tie en achtergronden van het SBK-werk. Er komen geregeld gezinnen kunstwerken uitzoeken waarbij niet zelden de kinderen de doorslag mogen geven bij de keuze van het omruilwerk. Pa staat dan met zijn dure baan in onze administratie en niet de kin deren. Zo gaat het ook bij het uitzoeken van kunstwerken voor ziekenhuizen, scho len en bedrijven. De mensen die dat doen staan niet ingeschreven, hun bazen daar entegen wel. CRM is druk met bezuinigen. De aankoopsubsidie wordt afgebouwd en, wat veel erger is, de bijdragen die beschik baar zijn voor de huren aan kunstenaars zijn in het geding. Had CRM daarom zo’n behoefte om het drie jaar oude onderzoek van de Boekmanstichting nu te publice ren? Het is een slecht onderzoek, waaruit volkomen verkeerde conlusies dreigen te worden getrokken. J ANNIE SIPKES-MOLENAAR, beheerder SBK-uitleen Kennemerland B. VAN DUYVENBODE, IJmuiden. In 1975 heeft de Boekmanstichting in opdracht van het ministerie van CRM een onderzoek verricht naar de sociale positie van de deelnemers aan de kunstuitleen- 'i^r In de genoemde periode had General Motors een omzet van 17 miljard dollar hetgeen neerkomt op een dividend van 3,86 dollar per gewoon aandeel. Door de inflatie en de belastingen waren de inkomsten in werkelijke koopkracht evenwel 5,5 percent gedaald, aldus de be kendmaking. Chrysler, die een bar slecht eerste kwar taal achter de rug had, boekte in het twee de kwartaal een winst van 30,5 miljoen dollar of 51 cents per gewoon aandeel. met name tussen 03.00-12.00 uur. Maan dag: bijzonder druk vooral tussen 03.00- 12.00 uur. Dinsdag: bijzonder druk ver keer, het rijden moet op deze dag sterk ontraden worden. Speciale waarschuwing voor honden liefhebbers Momenteel huist in bepaalde delen van Frankrijk een soort teek die, wanneer hij zich langer dan 48 uur op hond of poes bevindt dit huisdier een vaak dodelijke ziekte, genaamd pyroplasmose, kan bezor gen. De teek is geconstaieeid in de buurt van Lyon en Toulouse en in het zuiden van de Dordogne. Als voorzorg kan men het huisdier een speciale insecten-ongedier- ten-band laten dragen. Na iedere wande ling in de natuur moet het dier goed op de aanwezigheid van eventuele teken gecon troleerd worden. Aanwezige teken dient men te doden met bijvoorbeeld een watje met ether. Raadpleeg altijd een dierenarts. SPANJE: De pompbedienden van de tankstations in Spanje zullen vanaf morgen tot en met dinsdag in staking zijn. Tankstations van de staat en tankstations, waarvan de eige naar zelf aan de pomp staat, zullen niet bij de staking betrokken zijn. Ongeveer 30 procent van de tankstations zal als gevolg van de staking gesloten zijn. DEN HAAG (ANP). Gezien de ver wachte grote houttekorten in de toe komst, moet een verantwoord bosbouw beleid van de EG veel meer omvatten dan het zich richten op bepaalde droge zones in het Middellandse Zeegebied alleen. „De reacties rond de vervuiling van de flats in Zeewijk zijn wat overtrokken”, zo heeft wethouder Scheepers geantwoord op een aantal vragen over de klachten van de Zeewijkbewoners. Duidelijk blijkt hier uit dat de wethouder de klok heeft horen luiden, maar niet weet waar de klepel hangt. Zeer waarschijnlijk is, dat hij niet eerst is gaan kijken voordat hij zijn com mentaar gaf. De leden van de gemeente raad moeten hun woningen maar eens enige tijd ruilen met die van de Zeewijkbe woners en het antwoord van de heer Scheepers zou beslist heel anders zijn. Over deze kwestie heb ook ik een brief aan B. en W. geschreven, maar men heeft nog niet de moeite genomen daarop een ant woord te geven. Bij alle bewoners is nu de maat vol en het wordt tijd dat wij zelf de nodige maatregelen gaan nemen en niet wachten tot er een commissie wordt ge vormd om een oplossing te zoeken. nummers 6, 7 en 8 in op het linker gedeel te (voertuig A) en bewaar het SAF in het dashboardkastje van de auto; 4. indien schade, die mogelijk verhaalbaar is, in de eerste plaats het kenteken noteren van motorrijtuig van de tegenpartij, alsmede naam/namen en adres(sen) van getuige(n). Pas daarna naam, adres en eventueel ver- zekeringgegevens van bestuurder van mo torrijtuig van de tegenpartij. Eventueel politie vragen ter plaatse te komen; 5. sluit een degelijke rechtsbijstandsverzekering, van welke verzekering u bij schade een dankbaar gebruik kunt maken. A. POLAK Haarlem. Bijna tachtig percent van de goederen in het binnenlands vervoer wordt getransporteerd door bestel- en vrachtauto’s van het eigen- en beroepsvervoer. In dienst van onze economie staan ongeveer 230.000 bestelwagens, meer dan 100.000 vrachtauto's en trekkers. De gemiddelde vervoerafstand van zo’n bedrijfs auto is 50 kilometer. Dit zijn wat cijfers om het belang aan te geven van een type vervoermiddel, waaraan in het algemeen weinig aandacht wordt geschonken: de bestelauto. centra in Nederland, waarvan de SBK Kennemerland op een na de grootste is. Nu drie jaar later schijnt dat rapport gereed te zijn, maar degenen die aan het verschaf fen van de gegevens hebben bijgedragen, hebben het nog niet ontvangen. In de kran ten hebben we kunnen lezen, dat de kunst- uitleencentra niets bijdragen aan de kunstspreiding en dat vooral „welgestel- den” van de overheidssubsidie profiteren en er alleen maar mensen worden bereikt die toch al in beeldende kunst zijn geïnte resseerd. Al die conclusies bestrijd ik: ze vormen óf een halve waarheid óf ze zijn pertinent onjuist. Van belang is hoe de gegevens voor dit onderzoek zijn verza meld. Er is alleen gevlooid in de kaarten bakken van de uitleendiensten en daar staan, heel onvolledig, de beroepen van de deelnemers in vermeld. Ik geef toe, de intellectuele beroepen zijn daarin flink vertegenwoordigd, maar het aantal niet- intellectuele beroepen is relatief zeker niet minder groot. Het opgeven van een beroep geeft, zoals dat zo vaak het geval is een vertekend beeld. Bijzonder onbetrouw baar is de schriftelijke enquête oyer de culturele belangstelling, die onder een Honden worden vaak het slachtoffer van verkeersongelukken. Die ellende is te voorkomen als de eigenaars hun honden bij drukke verkeerswegen maar aan de riem houden; teveel wordt erop vertrouwd dat het dier niet van de stoep zal gaan. Nog kwalijker is de gewoonte van vele lieden die ’s morgens hun huisdeur even openzet ten om hun hond op eigen gelegenheid te laten gaan wandelen. Men heeft klaarblij kelijk geen tijd of zin de hond zelf uit te laten. Honden kijken bij het oversteken van de weg niet uit en een ongeluk is dan gauw gebeurd. Mensen kunnen na een ongeluk nog vaak worden geholpen, maar voor de hond is het dan meestal te laat. Mensen die een hond hebben moeten hem niet alleen op straat laten, maar de moeite nemen er samen met hem op uit te trek ken. LIMA (AP). Na 79 dagen is gisteren de staking van alle onderwijskrachten in Peru beëindigd. Door leiders van de vak bond, waarbij zij zijn aangesloten, is mee gedeeld dat de leden bereid waren een salarisverhoging te aanvaarden van (om gerekend) ongeveer 12,50 dollar per maand. Tot nu toe bedroeg het gemiddel de salaris 75 dollar per maand. Zodra hiertoe was besloten hebben dui zenden onderwijskrachten gisteren in Li ma een triomftocht gehouden. Bij het begin van de staking op 8 mei had de regering eerst geweigerd de bond als vertegenwoordiger van de onderwijs krachten te erkennen, hetgeen leidde tot Naar aanleiding van het artikel van uw medewerker de heer Th. Koeckhoven in uw bijlage Erbij van zaterdag 10 juni waarin hij het Soefisme ter sprake bracht, zou ik graag het volgende willen opmer ken. Hoewel wij zeer erkentelijk zijn voor het vermelden van de tien Soefi-denkbeel- den, betreuren wij niettemin dat de heer Koeckhoven zich niet eerst grondiger heeft verdiept in de vele boeken van Inay- at Khan, de brenger van de Soefi-gedach- ten naar het Westen; hierin zijn voornoem de denkbeelden verwerkt in verband met vrijwel alle levensaspecten. In wezen heeft Inayat Khan een wereldboodschap ge bracht, die de mensheid van Oost en West verenigt boven alle verschillen en onder scheiden van ras, klasse, nationaliteit en godsdienst. Enerzijds grijpt deze bood schap terug op oude mystieke Soefi-scho- len die in het Oosten hun wortel hadden in de oeroude Egyptische wijsheid. Ander zijds verwerkt hij de essentie van alle godsdiensten in een eenheidsvisie van grootste geestelijke vrijheid. H. C. BREIJER-BREIJER, namens het Soefi-Contact, afd. Haarlem. In uw rubriek Eigenhandig stond on langs een stukje onder de kop „Konijnen hok moet ruim zijn”, waarin wordt gesteld dat men hiervoor ook spaanplaat kan ge bruiken. Ik vraag mij af of dat wel zo geschikt is voor knaagdieren. En waarom moeten de voor- en achterpoten van het hok in lengte verschillen? Het gebruik van vurenhout is juist en dan smalle laten die watervast worden verlijmd. Vier poten ge lijk van lengte en de onderbodem haaks op de poten. Om het dak afschot te geven zaagt men de bovenkant van de zijden schuin af, van voren naar achteren. Het dak bedekken met dakpapier en op de randen van .het dak met latjes afspijkeren. Boven de onderbodem een bovenbodem aanbrengen, maar dan op afschot en los vast. De bovenbodem kan gemakkelijk worden verwijderd om te worden schoon gemaakt. Zoals u zelf reeds schreef moet men een urinekier aanbrengen. Uiteraard moet ook het tussenschot verwijderd kun nen worden. Op die manier heb je ook een goed hok dat een leuk aanzien heeft. G. ZWENNE, IJmuiden pers op de flank. Vooral motorisch is deze Fiat-bestelwagen vernieuwd; de 1438 cc motor is voorin gemonteerd en levert 52 din-pk. De top'ligt rond de 105 km/uur. Ook volop beladen blijft de wagen die een laag zwaartepunt heeft gekregen volop accelereren. Dan is Citroen uitgekomen met een nieuwe kleine bestelwagen, de Acadia- ne. De Acadiane heeft in vergelijking met zijn voorgangers, waarvan er ruim een miljoen exemplaren werden ver vaardigd, een krachtiger motor en een groter laadvolume gekregen. Boven dien is de voorzijde van de Dyane over genomen, wat resulteert in minder luchtweerstand. De motor van de Aca diane heeft een bijne twintig percent groter vermogen; thans 31 din-pk met een maximum snelheid van 100 km/uur. Daarbij heeft Citroën het comfort in de cabine aanzienlijk verbeterd. De Acadiane behoort tot de goedkoopste bestelwagens in ons land. Tenslotte komt Volkswagen dit na jaar op de markt met een VW-Lt met dubbele cabine. Een extra portier geeft toegang tot de achterste bank, waarop drie personen kunnen plaatsnemen. Onder de zitbank is een opbergruimte. De laadvermogens tussen de verschil lende uitvoeringen variëren van circa 1000 tot 1500 kilogram. Naar aanleiding van het artikel in uw krant van woensdag 26 juli over de klach ten betreffende de afwikkeling van auto schade, zou ik willen opmerken dat het aantal klachten tot een minimum kan wor den gereduceerd als het onderstaande zou worden opgevolgd: 1. controleer of u in het bezit bent van een Europees schadeaangifteformulier I (SAF.). Indien geen SAF, dan aanvragen bij uw assurantietussenpersoon; 2. lees r al SAF thuis eens rustig door en zie hoe dit SAF bij schade optimaal bruikbaar is; 3. vul voorzover nog niet gebeurd de NEDERLAND: Dit weekend wordt er geen overmatige drukte op de Nedrlandse wegen verwacht. Bij de volgende knelpunten moet echter toch met vertragingen rekening worden .gehouden. De weg Eindhoven-Maastricht voor de aansluiting A 67 en bij dc Poot van Metz. Grensovergang Bocholtz op de weg Heerlen-Aken. De weg Breda-Antwerpen net over de Nederlands-Belgische grens. De Zeelandroute bij Oude Tonge. Bij Woeste Hoeve op de weg Arnhem- Apeldoorn. Bij de veerpont naar Texel. DUITSLAND: In Duitsland beginnen deze week de vakanties in de deelstaten Nedersaksen, Beieren en in Berlijn. In noord-zuid richting wordt vooral op de doorgaande wegen grote drukte ver wacht, maar ook in omgekeerde richting moet met een levendig verkeersbeeld reke ning worden gehouden. Bij grote steden en op plaatsen waar meerder autowegen sa menkomen moet met vertragingen reke ning worden gehouden. Dit laatste geldt ook bij de de grote grensovergangen met Oostenrijk en Zwitserland. De grootste drukte op.de wegen wordt verwacht mor gen van 07.00-16.00 en zondag van 09.00- 13.00 uur. FRANKRIJK: In Frankrijk beginnen het aanstaande weekend de meeste bedrijfsvakanties. Hierdoor zal het op de Franse wegen bij zonder druk worden. Morgen: zeer grote drukte. Deelneming aan het verker moet worden ontraden. Zondag: bijzonder druk Toch is zeker de bestelauto niet meer weg te denken uit onze transportwe reld: vooral het midden- en kleinbedrijf maakt in stedelijke gebieden bijna uit sluitend gebruik van de bestelauto om de goederen van huis tot huis te bezor gen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de grootste verkopen naar aantal zich voordoen in de sector bestelwa gens: verleden jaar werden zeker 30.000 bestelauto’s verkocht. De bestelauto heeft voor zijn bijzon der werk, vaak ook een bijzondere con structie nodig: bijvoorbeeld rechts stuur en een stuggere vering dan bij de personenauto. Een bestelwagen móet nu eenmaal meer aan belading kunnen torsen. Ook aan de krachtbron stelt de bestelwagen bijzondere eisen. De diesel met zes cilinders uit de vrachtwagens zijn te groot en te zwaar voor de beste lauto. En een motor uit een personen wagen is vaak niet krachtig genoeg. Er moeten dus vier-cilinder diesels wor den ontwikkeld, die bij het noodzakelij ke slagvolume van drie a vier liter nu niet bepaald geruisloos en vrij van tril lingen zijn. Dat betekent, dat in de bestelwagen meer geruisdemping moet komen.De laatste jaren is er veel ge daan om cortstructie, aandrijving en vormgeving van de bestelwagen aan te passen aan de eisen van de tijd. Zo is bijvoorbeeld, tegen een minder hoge prijs dan voor personenwagens geldt, een automatische versnellingsbak be schikbaar gekomen. Die lagere prijs voor zo’n automaat komt voort uit het feit, dat voor bedrijfswagens geen bij zondere verbruiksbelasting wordt ge heven. Wat de carrosserie betreft: de aard van het bedrijf bepaalt of het uiter lijk van de bestelwagen al dan niet fraai moet zijn. Het kan nodig zijn, dat de bestelwagen volop stahoog- te biedt; dan is de vorm vaak „kubis tisch”, wat weer zijn nadelen heeft t.o.v. de luchtweerstand. Ook de aard van de goederen bepaalt mede de vormgeving van de carrosserie, waarbij het echter altijd voordelig werkt als de bestelauto zo wordt gevormd, dat de minste lucht weerstand. Ook de aard van de goede ren bepaalt mede de vormgeving van de carrosserie, waarbij het echter altijd voordelig werkt als de bestelauto zo wordt gevormd, dat de minste lucht weerstand optreedt. De strijd of alumi nium of kunststof het hoofdmateriaal voor laadbak of carrosserie moet zijn, is tot nu toe niet gestreden. Dit zijn enige inleidende opmerkin gen, voordat we toekomen aan een kor te beschrijving van enige bedrijfswa gens die onlangs nieuw op de markt zijn verschenen. Als eerste de 238 E bestelwagen van Fiat: een bestelwagen in de klasse van de één ton laadvermo gen. Het type is al tien jaar in produk- Dit heeft minister Van der Stee van Landbouw en Visserij geantwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden Faber en Van der Linden (beiden CDA). Zij wilden de mening van de minister weten naar aanleiding van een bij de raad van land bouwministers van de EG ingediend voor stel een gemeenschappelijke actie voor de bosbouw in droge Middellandse-Zeezo- ners van de gemeenschappen te bevorde ren. De bewindsman is bereid voortdurend Fiat met de nieuwe 238 E bestelwagen: hier ingericht voor personenvervoer. De VW-Lt met dubbele cabine, die dit najaar opn de markt komt. In principe heeft de Raad 'van Ministers van de EEG zijn goedkeuring gegeven voor een richtlijn voor de nationale belastingstelsels voor bedrijfswagens. Deze richtlijn is de eer ste stap om de kosten van de infrastruc tuur (wegen, enz.) toe te rekenen aan het vervoer. Om de belasting te kunnen heffen, zullen de voertuigen eerst in categorieën ingedeeld moeten worden. De norm voor deze catagorieën betreft het aantal en de verdeling van de assen. Grondslag voor de belasting vormt dan het toegestane totaal gewicht. Op deze manier bereikt men eveneens een uni forme vaststelling van de motorrijtui genbelasting. Nederland heeft echter de voorwaarde gesteld, dat voor de invoering van een dergelijk systeem eerst gepraat moet worden over af schaffing van het vergunningenstelsel. Bovendien wil Nederland, dat er con trole komt on de vervoerscanaciteit Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief^gere tourneerd. J een nieuw front en rubber stootbum- binnen de EEG. op een dergelijk bosbouwbeleid aan te dringen, zo liet hij de vragenstellers weten. demonstraties en hongerstakingen in ver schillende steden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11