Nederlandse irs Arbeidsinspectie kreeg 1100 aanvragen uurlonen bij hoogste in EG ZWITSERSE VERFRISSING Fonds Bouwnijverheid wil inschakeling bij soort vacaturebank Geen goedkeuringsregeling voor crisiskartels in EG In de toekomst: over arbeidsplaatsenbeleid: FNV DIRECTE FINANCIËLE STEUN DOOR OVERHEID ONONTBEERLIJK Minder belasting voor pendelaars tussen de bedrijven docx s, ’il f I JU I I Nederlandse werven hebben meeste orders in EG Werkloze dreigt bij omscholingsplicht speelbal te worden” Wb VRIJDAG 2 8 I U I I ECONOMIE 19 7 8 16 «J Aanwijzing Herverdeling AMSTERDAM (ANP). Wij zouden graag door de overheid bij een soort vacaturebank worden ingeschakeld, omdat wij gemakkelijk voor Stimuleren Overschot Verlies Cementkartel Recordhoogte mot. fon |janen jn je bouw beschikbare mensen uit de computer kunnen laten „rollen”. Ook bouwvakarbeiders, die door het overstappen van voltooid werk naar een nieuw karwei bijvoorbeeld veertien dagen werkloos zijn, zouden in die tijd wellicht ergens kunnen werken. Ook dit kan ons 1 genot|Fonds bewerkstelligen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bij de Arbeids- nspectie zijn ruim 1100 aanvra gen ingediend om subsidie op rond van de regeling verbetering irbeidsplaatsen 1977 van het mi- i listerie van Sociale Zaken. De aanvragen hadden in totaal be- rekking op ongeveer 2200 projec- en. Daarvan waren er op 30 april .1. ongeveer 1800 bij het directo- aat-generaal van de arbeid in be- landeling genomen. In bijna 500 gevallen werd inmiddels een sub sidie toegekend. *31 - - I 1 Veel interesse voor subsidie arbeidsplaatsenverbetering i ex-claiit n-laten. 186,00 135.00 350,50 1.00b 365,00 1 Hij meent, dat zijn suggestie een goede zaak zou zijn in het geheel van arbeidsbe middeling. Het aantal opsporingsfunctionarissen van het Fonds zal nog dit jaar van vier tot acht worden uitgebreid om te trachten .pogingen tot ontduiking van de betaling van sociale premies te achterhalen. In dit soort zaken wordt wel samengewerkt met de Economische Controle Dienst. Dit heeft de directeur van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, drs. P. J. van Leersum, gisteren verklaard bij het verschijnen van het jaarverslag van het Fonds over 1977. De laatste tweeëneenhalf jaar heeft het Fonds bij een tiental werkgevers-koppel- bazen vastgesteld, dat voor een bedrag van 40 miljoen gulden aan sociale premies en loonbelasting niet is afgedragen. Bij dit onderzoek zijn wat hij noemde „maffia achtige toestanden” aangetroffen. Opspo- DEN HAAG (ANP). Nederland en Duitsland zijn het er in principe over eens dat Nederlandse pendelaars teveel belas ting moeten betalen aan de Westduitse fiscus. Zij vallen als buitenlandse belas tingbetalers onder een zwaar tarief. Er is een regeling in de maak om die belasting druk te verlagen, maar daarbij zijn nog wel wat problemen. Dit heeft staatssecretaris Nooteboom (Financiën) geantwoord op vragen van de Kamerleden Notenboom en Van der lan den (CDA). Een van de problemen die nog moeten worden opgelost is dat de kwestie helemaal een zaak is van de Duitse wetge ving. Vandaar, aldus de staatssecretaris, dat het Westduitse ministerie van Finan ciën zich nu intern beraadt over het fiscale regiem voor grensarbeiders. Aanvankelijk was voor de subsidiëring ter verbetering van de geluidsisolatie van landbouwtrekkers een bedrag van 5,5 mil joen gulden uitgetrokken. Gezien de grote BRUSSEL (ANP). Er komt geen rege ling voor de goedkeuring van crisiskar tels in de Europese Gemeenschap. Naar gisteren in Brussel werd vernomen heeft het lid van de Europese Commissie belast met concurrentie-aangelegenheden, Rai- mond Vouel, zijn voorstellen voor ver zachting van het verbod op concurrentie beperkende maatregelen in de Euromarkt ingetrokken nadat hij er wekenlang over had gedebatteerd met de voorvechters van de vrije-markteconomie in de com missie. derlandse economie op langere termijn. Daarbij zal een antwoord gegeven moeten worden op de vraag wat er moet gebeuren met de economische groei en de herverde ling van de arbeid. Vouel had graag gezien dat de vorming van kartels ter verbetering van de struc tuur in een bepaalde bedrijfstak onder bepaalde voorwaarden goedgekeurd had kunnen worden. Nu dat niet doorgaat is er weinig kans op dat de autoriteiten in Brus sel zullen instemmen met de vorming van een kartel van elf fabrieken van chemi sche vezels in de EG die willen samenwer ken bij de vermindering van hun produk- tiecapaciteit, aldus de zegslieden. Vooral de Westduitse leden van de com missie Guio Brunner en Wilhelm Hafer- kamp maar ook het Britse lid Christopher Inja constateert dat het kabinet de vak beweging voor problemen plaatst omdat de regering geen enkele aanwijzing geeft dat ze eraan wil denken om meer invloed in het economisch gebeuren te krijgen. En dat terwijl de mogelijkheden daartoe voor het oprapen liggen: te denken valt bijvoorbeeld aan het opnemen van een arbeidsplaatsencriterium in de Wet op de Investeringsrekening (WIR), het als over heid zelf opzetten van bedrijven in de particuliere sector, en regeling van infor matieverstrekking aan overheid en vak bonden door bedrijven die in moeilijkhe den zitten. „Deze suggesties kunnen slechts als eer ste kleine stapjes worden gezien naar een breder en meer omvattend beleid. Het zou zinvol zijn als dit kabinet zo spoedig moge lijk van z’n pas-op-de-plaats-beleid afstapt en deze stapjes gaat zetten”, aldus Inja. Inja schrijft in de vakbondskrant dat bij dat arbeidsplaatsenbeleid het probleem van de herverdeling van de arbeid onver mijdelijk op ons af zal komen, of de econo mische groei nu drie of één percent per jaar wordt. Reeds nu moeten de voorberei dingen voor de herverdeling worden ge troffen: voortzetting van experimenten met vervroegde uittreding, gebruik maken van herverdelingsinstrumenten in secto ren die met herstructurering te maken hebben en het opzetten van systemen van educatief verlof. Evenals bij de subsidieregeling 1975 kwam het leeuwendeel van de aanvragen uit onderscheidene sectoren van de me taalindustrie (21 procent) en de voedings- en genotmiddelenindustrie (ook 21 pro cent). Verder waren ruim vertegenwoor digd handels-, hotel-restaurant- en repara tiebedrijven (11 procent) en de bouwmate rialen-, glas- en aardewerkindustrie (8 procent). de verlichting van fysiek zware arbeid (6 miljoen gulden), de verbetering van het binnenklimaat (3,5 miljoen gulden), be strijding van stof en vuil (3,2 miljoen gul den), lawaaibestrijding (2,7 miljoen gul den), het aanpakken van door het produk- tieproces veroorzaakte hitte (2,1 miljoen gulden) en de bestrijding van gassen en dampen (1,9 miljoen gulden). Het geharrewar over het al dan niet toestaan van crisiskartels maakt duidelijk dat er binnen de Europese Commissie te gengestelde opvattingen over het economi sche beleid heersen. Davignon en zijn aan hangers vinden dat structurele problemen het best kunnen worden opgelost door tijdelijke concurrentiebeperkende maat regelen. Anderen zijn het van harte eens met de opvatting van de Westduitse minis ter van economische zaken, Otto Lambs- dorff, dat concurrentiebeperking uit den boze is De Spaanse regermg heeft besloten de invoer te stimuleren om de snelle groei van de valutareserves af te remmen. Bepaalde invoerrechten zullen omlaag gaan en an dere handelsbelemmerende maatregelen zullen worden verzacht. Dit heeft een woordvoerder van de regering gisteren meegedeeld. De maatregelen die Spanje zal nemen hebben alleen betrekking op non-agrarische produkten. De invoerrech ten daarvan zullen gedurende drie maan den met twintig percent omlaag gaan. Het overschot op de handelsbalans van de Bondsrepubliek is de vorige maand toegenomen tot 3,96 miljard mark vergele ken met 3,04 miljard in mei, zo blijkt uit cijfers van het Westduitse bureau voor de statistiek in Wiesbaden. In juni van het vorige jaar was er een batig saldo van 2,9 miljard mark. Uitgevoerd werd in juni 1978 voor 25,62 miljard mark en inge voerd voor 21,66 miljard. De invoerwaarde bedroeg 22,48 tegen 19,44 miljard mark. De Westduitse buitenlandse handel lever de in de eerste helft van dit jaar een uitvoeroverschot van 18,9 miljard mark op vergeleken met een batig saldo van 18,4 miljard in die periode van 1977. De uitvoerwaarde bedroeg 139,3 miljard (eer ste helft 1977 134,6 miljard) en de invoer waarde 120,4 (116,2) miljard mark. Het Frans-Britse supersonische straal vliegtuig Concorde heeft de Britse lucht vaartmaatschappij British Airways vorig jaar een verlies opgeleverd van zeventien miljoen pond sterling vergeleken met een nadelig saldo van acht miljoen pond ster ling in 1976. Volgens de directeur van het bedrijf, Frank MacFadzean, is het niet waarschijnlijk dat het zeer geavanceerde toestel ooit winst zal opleveren, als wordt uitgegaan van de normale boekhoudkun dige principes. Gisteren publiceerde het staatsbedrijf zijn jaarverslag over 1977. UTRECHT (ANP). Als er een omscho- lingsplicht zou komen voor werklozen die in hun oorspronkelijke vak niet meer aan de slag kunnen komen, dan moeten die werklozen de garantie hebben dat ze, na de omscholing, in hun nieuwe vak wel aan de slag kunnen. Uitgedrukt in duizend gecompenseerde bruto register tonnen boekten Nederland se werven orders voor 732,4 gbrt, Duitse voor 707,7 Engelse voor 489,3, Deense voor 281,0, Italiaanse voor 148,9 en Belgi sche voor 115,2. Met de produktie, eveneens uitgedrukt in duizenden gbrt, stond West-Duitsland met 1.364,6 aan de kop, gevolgd door Enge land met 782,8, Frankrijk met 609,6. Ne derland met 556,4, Denemarken met 496,0 en Italië met 462,0. UTRECHT (ANP). De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) vindt dat de overheid de vakbeweging veel meer moet steunen bij het voeren van een ar beidsplaatsenbeleid. Directe financiële steun van de overheid voor behoud en uitbouw van de werkgelegenheid is on ontbeerlijk. Daarnaast zal de politiek van lastenverlichting voor het bedrijfsleven vergezeld moeten gaan van een instru mentarium dat erop gericht is de hogere winsten te vertalen in arbeidsplaatsen. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap, beschikt niet over aanwijzingen dat in Nederland en België een cementkartel be staat dat strijdig is met de bepalingen van het EEG-verdrag. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen die het Tweede- Kamerlid Wim Albers (soc.) als lid van het Europees parlement had gesteld. Albers had de commissie gevraagd, of het niet noodzakelijk was een onderzoek in te stel len naar de vorming van een kartel, dat strijdig is met artikel 85 van het verdrag van Rome (waarbij de gemeenschappelij ke markt is opgericht). Dit artikel verbiedt alle overeenkomsten tussen ondernemin gen of onderling afgestemde feitelijke ge dragingen die de handel tussen EEG-lan- den ongunstig kunnen beïnvloeden of ten gevolge hebben dat de concurrentie bin nen de gemeenschappelijke markt wordt verhinderd of beperkt. ringsambtenaren zijn bedreigd en er zijn vuurwapens gevonden. Drs. Van Leersum meent, dat zijn opspo ringsambtenaren het moeilijk hebben, in tegenstelling tot de ambtenaren van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. De eersten moeten het bewijs van de over treding leveren; bij de tweede groep moe ten de verdachten het tegendeel kunnen aantonen. Helaas moet worden geconstateerd, zo zegt het jaarverslag, dat de sociale verze- keringswetgeving de justitie onvoldoende aanknopingspunten biedt - in de vorm van sanctiebepalingen - om degenen, die zich aan malafide praktijken schuldig hebben gemaakt, doelmatig te vervolgen. lechnisd n fouten irskoerse It voor komen kcuus aa Na het besluit van gisteren gelooft men in Brussel dat versoepeling van het verbod van concurrentiebeperkende maatregelen zeker gedurende de zittingsperiode van de huidige Europese Commissie, dat wil zeg gen tot 1981, taboe zal zijn. de gestelde voorwaarden en de overige zijn nog in behandeling. Dit blijkt uit een overzicht dat minister Albeda (Sociale Za ken) de vaste commissies voor sociale za ken uit de Tweede en de Eerste Kamer heeft toegezonden. De omzet van het schadebedrijf van As- surantieconcern Stad Rotterdam Anno 1720 NV heeft in de eerste zes maanden van 1978 een recordhoogte bereikt en steeg met 20 pct. ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. De winstontwikke- ling in deze sector was bevredigend, on danks de toegenomen schaden, zowel in hoeveelheid als bedrag, zo heeft de onder neming bekendgemaakt. In de individuele levensverzekeringen, de basis van het be drijf, steeg de premie-omzet met 15 pet., collectief met 10 pet. Het koopsombedrijf bleef door terughoudendheid bij de accep tatie op het zelfde peil als vorig jaar. Herverdeling van arbeid brengt volgens Inja onvermijdelijk ook herverdeling van inkomens met zich mee. Een grootscheep se overheveling van gelden van de hogere inkomenstrekkers en de rijke vermogens- bezitters naar de lager betaalden is nood zakelijk. Men zou kunnen stellen dat dege ne die concreet van arbeidstijdverkorten- de maatregelen gebruik maakt daarvoor een inkomensoffer moet brengen, maar belangstelling voor deze regeling is dit bedrag later verhoogd, eerst tot tien mil joen en daarna tot 17 miljoen gulden. Met dit laatste bedrag kunnen alle voor subsi die in aanmerking komende aanvragen worden gehonoreerd. Van de circa 1800 in behandeling geno men projecten had ongeveer 65 procent betrekking op bedrijven met minder dan 100 werknemers. De 1800 projecten om vatten in totaal 250 miljoen gulden aan investeringen, betrekking hebbend op een verbetering van 37.750 arbeidsplaatsen. De 500 projecten waarvoor een subsidie werd toegekend, bij elkaar zo’n 25 miljoen gulden, hadden betrekking op 9000 werk nemers, van wie de helft in bedrijven met minder dan 100 werknemers. De subsidie werd vooral toegekend voor In Denemarken bedroeg het bruto uurloon gemiddeld 4,20 ERE (Europe se rekeneenheden, circa 2,80 gulden), in Nederland 3,40, in Luxemburg 3,39, in West-Duitsland 3,13, in België 3,04, in Frankrijk 2,31, in Italië 1,64, in Engeland 1,79 en in Ierland 1,53. De positie van de landarbeiders was relatief iets ongunstiger. In Denemar ken verdiende een niet-geschoolde landarbeider in 1976 gemiddeld 3,008 ERE per uur, in België 2,662, in Ne derland 2,626, in West-Duitsland 2,597, in Frankrijk 1,910, in Luxem burg 1,820, in Engeland 1,544, in Ier land 1,415 en in Italië 1,332. daarmee raakt men echter slechts de mar ge van het probleem, vindt Inja. De kern is dat over de hele linie particu liere en collectieve geldstromen moeten worden verlegd en dat een recht op inko men voor iedereen „het onverbrekelijk sluitstuk” is van een politiek, gericht op een fundamentele herverdeling van ar beid. Als je de stelling hanteert dat alleen iemand die concreet van arbeidstijdver korting gebruik maakt daarvoor een inko mensoffer moet brengen, dan zou dat voor de betrokkenen tot gevolg kunnen hebben dat hun inkomen evenredig daalt aan de verkorting van de arbeidsduur en de stij ging van het aantal niet-actieven. De mini mumloner zou dan zijn eigen arbeidstijd verkorting met eens kunnen betalen. Bij zo’n grootscheepse overheveling van het geld van „de rijken” naar de lager betaalden zou de overheid een grotere greep op het economisch gebeuren moeten hebben. „We zouden heel wat verder zijn als de regering dit nu al had erkend en eerste stappen had gezet om de invloed van de overheid op het economisch leven te vergroten”, schrijft Inja. DEN HAAG (ANP). Het gemid delde bruto uurloon van volwassen mannelijke arbeiders was in 1976 in Nederland hoger dan in enig ander land van de gemeenschappelijke markt met uitzondering van Dene marken. Dit heeft de Europese com missie, het „dagelijks bestuur” van de gemeenschap, meegedeeld in ant woord op vragen van een Engels lid van het Europees parlement, de con servatief Ralph Howell. Voor vermoeide, verhitte weggebruikers staan in Zwitserland langs de kant van de weg niet alleen trimtoestellen om na urenlang rijden de vermoeidheid te verdrijven, maar ook bakken water om zich op te frissen en „armbaden” te nemen. 113.50 i| 55,00 136.50 i| 1,38 169,00 H 38.80 8,00 90,30 25,90 2 54.80 j 104.00 1| 48.20 1 59.80 S 51.20 5 75,50 1 37,00 j 54,00 136,00 1| 102,00 1| 103,00 1| 36.20 119,00 11 72,00 139.90 n Komt zo’n garantie er niet, dan worden werklozen een speelbal, aldus de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in een nader commentaar op het plan van minis ter Albeda (Sociale Zaken) om een om- scholingsplicht voor werklozen in te voe ren. „Het gaat niet aan de werklozen, omdat ze nu toch eenmaal uitgerangeerd zijn, te behandelen als mensen die zich maar moe ten laten sturen en heen en weer schui ven”, aldus de FNV. De FNV trekt de motieven van de minis ter niet in twijfel, maar hij heeft niet duidelijk gemaakt tot wat de betrokkenen moeten worden omgeschoold, opdat ze met een (redelijke) zekerheid weer aan de slag zouden kunnen komen. Ook al is er onevenwichtigheid op de arbeidsmarkt en al zijn er vacatures die ondanks de werk loosheid niet kunnen worden vervuld, toch is volgens de FNV in geen enkele sector de situatie zo simpel, dat je alleen maar hoeft te denken aan het „eventjes omscholen” van werklozen om alle moeilijkheden op te lossen. Meer inzicht in de werkelijk bestaande vraag is nodig. Pas dan ook is het denk baar dat overheid en werkgevers in de een of andere vorm een garantie bieden, zodat de betrokken werklozen niet worden ver plicht een sprong in het duister te doen. 368,00 t) 3,90 65,00 46.80 36,90 54,00 81,50 40,50 34,50. 619,50 54,50 68,50 51,50 49,00 58,50 134,00 1 38,50 46,00 129,00 1 61,00 48,40 3,50b i 68,00 160,00 71,10 95,60 197,50 62,00 56,50 125,00 1 51,00 26,30 138,00 1 66,50 98,50 1 61,00 39,80 145,00 1 96,00 54,00 60,00 187,50 1 38,80 90,00 98.60 I 63.00 67,80 I 49.60 I 42.60 I 270,00 1 Puim 300 aanvragen voldeden niet aan Tugendhat hebben zich uitgesproken te genstanders verklaard van de voorstellen van Vouel, die wel de steun kregen van het commissielid voor industriezaken, Etienne Davignon. Van Westduitse kant was opge merkt dat Davignon met zijn crisisplannen voor de staalindustrie te veel de protect- onistische kant opging. Er zijn bijna 7200 aanvragen ingediend op basis van de inmiddels beëindigde sub sidieregeling Geluidsisolatie landbouw trekkers 1977. Tot eind mei 1978 is bij deze regeling in bijna 3000 gevallen een subsidie toegekend. In 200 gevallen werd afwijzend beschikt; de overige zijn nog in behandeling. DEN HAAG (ANP). Nederlandse scheepswerven hebben het afgelopen jaar meer orders geboekt dan die in enig ander land van de Europese Gemeenschap. Dit blijkt uit het antwoord dat de Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de gemeenschap, heeft gegeven op vragen van een Engels lid van het Europese par lement, de socialist John Prescott. De FNV zal de ombuigingsplannen van het kabinet beoordelen tegen de achter grond van de vraag of het kabinet bereid is een dergelijk instrumentarium te creëren. Dat zegt FNV-adviseur drs. C. Inja in het FNV-blad „De Vakbondskrant”. Als het kabinet op grond van werkgelegenheids- overwegingen vindt dat de overheidsuitga ven omlaag moeten, dan zal toch ook beke ken moeten worden of een verschuiving in de uitgaven meer geld bijvoorbeeld voor onderwijs, welzijnswerk niet meer werkgelegenheid oplevert. Ook zal de regering met een visie moeten komen op omvang en richting van de Ne-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17