Amerikanen en Westduitsers concurrenten Groot Russisch tankoverwicht Defensie gaat meer burgers aantrekken V Ongrondwettig programma Bi m< Ondernemer was te hardhandig Asiel voor Bulgaar Vrouw ongeneeslijk ziek I Archeologische vondsten in China U._ c MISS PEARS I J 19 7 8 J U I. I 8 VRIJDAG 18 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie binnenland) de: inspe gross krege denin r hee bel een wa; der wei tog ker ste nie' wei ra’s get bur een sch hoe zie, r gra Een van de duurste projecten uit die keten is de aanschaf van nieuwe tanks voor het Neder landse legerkorps. Nog dit jaar moet de beslissing vallen over de keuze van het type tank, zodat in de loop van 1979 de bestelling kan worden geplaatst, waarmee naar schatting twee miljard gul den is gemoeid. De ongeveer 450 nieuwe tanks moeten de verou derde Britse Centurions en Franse AMX-13 gaan vervangen. VR De Nederlandse strijdkrach ten staan in de komende jaren een omvangrijke en zeer dure vernieuwing van het militaire materieel te wachten. De miljar denprojecten rollen als het ware van de lopende band. Nieuwe fregatten, mijnenvegers, marine- patrouillevliegtuigen, F-16- straaljagers, luchtdoelgeschut en pantserwagens vormen een rij aankopen die de defensiebe groting binnen acht jaar met meer dan 10 miljaard gulden zul len belasten. r 3 - Nederland middelpunt in tankslag van de eeuw scheidt echtpaar Gebrek aan hulp Het ministerie van Justitie in Kopenha gen maakte dit bekend. De diplomaat, Pavel Iliev, was secretaris van de ambassade van Bulgarije in de Deense hoofdstad. Hij vervulde die post sinds vijf jaar. Nederland is met deze aanschaf het middelpunt geworden van wat nu al de tankslag van de eeuw” wordt genoemd. De keuze bij de aankoop gaat namelijk tussen twee produkten, de Amerikaanse Chrysler XM-1 „General Abrams” en de Westduitse „Leopard 2” van Krauss-Maf- fei. De Amerikanen en de Duitsers wer pen alle middelen in de strijd om deze slag in hun voordeel te beslissen. TOKIO (AP). Chinese archeologen die opgravingen verrichten in het noor den van hun land waar zij de overblijfse len van een 2000 jaar oude stad en graf tombes hebben ontdekt, vonden ter plaat se ook duizenden voorwerpen van goud, zilver, brons, ijzer, jade, steen en aarde werk aldus het persbureau Nieuw China. De stad is hoofdstad geweest van de staat Tsjoengsjan in het westelijke gedeel te van de provincie Hopei in de periode van plaatselijke oorlogen, die duurde van 475 tot 221 jaar voor Christus. Ten westen van de stad zijn enige kerk hoven gevonden, alsmede twee grote graf tombes. De grafkamer onder een ervan had een afmeting van 106 bij 30 meter. een slag om de arm wat de motor betreft. De eerste Leopards 2 krijgen gewoon de terdege beproefde, betrouwbare (zij het tot nog toe in het Westen gebruikte kanonnen. Slechts de nieuwe Leo pard 2 en de XM-1 zouden aan de T-72 gewaagd zijn. zwaardere) en zuinigere Duitse dieselmo toren van de Leopard 1. De gasturbine in de Leo's blijft toekomstmuziek, vooral Kirsty 9e- Miss De rechter veroordeelde ook de direc teur van een veiligheidsdienst wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en vrij heidsberoving. Zijn personeel had op ver zoek van de ondernemer de arbeiders hardhandig uit de fabriek gejaagd. Het bedrijf was vorig jaar failliet ver klaard. Een deel van het 450 man sterke personeel bezette daarop de fabriek en eiste voortzetting van de produktie. PARIJS (DPA). Een rechtbank in de Noordfranse stad Bethune heeft een on dernemer tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij zijn door ar beiders bezet bedrijf eigenmachtig en met geweld had laten ontruimen. omdat de turbo’s storingsgevoeliger zijn en brandstofverslindend, wat het bereik beperkt. materieelbeheerder, verpleger en apothe kersassistent. Om voor de officiersrang in aanmerking te komen, moet de burger tussen 32 en 40 jaar oud zijn, doch de instromingsleeftijd voor onderofficieren ligt tussen 35 en 40 jaar. Staatssecretaris Van Lent heeft voorge steld de versnelde bevordering te laten ingaan op 1 mei 1979. Het nieuwe bevorde- ringstempo zal bij het huidige beleid tot 1991 gehandhaafd kunnen blijven. In dat jaar zal opnieuw een evaluatie van dit bevorderingstijdstip moeten plaatsvinden. Naast de versnelde bevordering en hori zontale instroming, overweegt men bij de fensie ook andere maatregelen om in de personeelstekorten te voorzien. Zo zal worden getracht zoveel mogelijk met per soneel uit de krijgsmacht zelf in de behoef te te voorzien en zal het bestaande functie bestand zo kritisch mogelijk worden beke ken. ALEXANDRIA (UPI). Het Pentagon Preekstoel Programma, in 1942 ingesteld door de toenmalige president van de VS, Franklin Roosevelt, is door een Ameri kaanse rechter ongrondwettig verklaard. Rechter Quin Elson was van oordeel dat het programma de in de grondwet vastge legde scheiding van kerk en staat schond. Op grond van dit preekstoel programma werden zo nu en dan mensen naar het Pentagon gehaald om tegen betaling over religieuze zaken te spreken. In een proces tegen John Shiel, die gear resteerd was omdat hij in november 1977 tijdens zo’n dienst in het Pentagon een spreker in de rede was gevallen, kwam de rechter tot de uitspraak dat dit program ma in strijd met de grondwet is. Op deze manier bepaalt de regering wat het standpunt van de meerderheid van het volk is in religieuze zaken. Zij verschaft dan ook nog openbare gelden, ruimte en personeel om dit standpunt naar voren te brengen, aldus de rechter. Dit is duidelijk in strijd met de grondwet. KOPENHAGEN (AFP). De Bulgaar se diplomaat die onlangs de Deense rege ring om politiek asiel verzocht, mag met zijn gezin permanent in Denemarken blij ven. DEN HAAG(ANP). Het personeelsbe stand bij de Koninklijke landmacht kampt op het ogenblik met een oneven wichtige opbouw. Er bestaat een groot tekort aan hogere onderofficieren (ser geant-majoor en adjudanten) en zonder maatregelen zal dit tekort in de komende jaren nog toenemen. Daarom wil staatsse cretaris Van Lent (Defensie) de bevorde ring van sergeant eerste klasse naar ser geant-majoor bij de landmacht met een jaar versnellen en bovendien overgaan tot het aantrekken van burgerpersoneel in bepaalde categorieën. Dit blijkt uit een artikel in de wekelijkse Defensiekrant van het ministerie. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De noodlijdende voorzieningen op het gebied van de ge zinshulp in Nederland zijn er de oorzaak van dat twee hoogbejaarde mensen, na 62 jaar huwelijk, in de laatste fase van hun leven alsnog uit elkaar moeten. De 86- jarige G. Hollink uit Rotterdam leeft sinds dinsdag gedwongen als vrijgezel, nadat de huisarts een spoedopname in een verzorgingstehuis voor diens echtgenote, de 83-jarige mevrouw Hollink, geregeld had. RI< aanse beker fielar stelle inten h< hi w m o] 1 gei zir pa de ge: vie on me fo! De zans, bespr gers sprek de m wordt In v mum Per p Ver aanse gedaa 1977 1 dollar Bij mevrouw Hollink is enkele maanden terug een ongeneeslijke ziekte geconsta teerd. Ondanks dat het haar wens is om haar laatste dagen in gezelschap van haar man in haar eigen huis door te brengen, krijgt het echtpaar nul op request bij de hulpverlenende instanties. De heer Hol link: „Mijn vrouw heeft kanker en de art sen willen niet meer opereren. Ze is een week geleden uit het ziekenhuis ontslagen. Toen begon de ellende pas goed. Bood schappen halen kan ik niet meer, ’s Nachts moest ik er soms wel zes keer uit om mijn vrouw te helpen. Dat was voor mij alleen niet vol te houden en daarom heb ik naar hulp gezocht. Het was een harde klap toen ik hoorde dat het alleen mogelijk was als ik zelf betaal: 140 gulden voor een nacht- hulp en zes gulden per uur voor het halen Als gevolg van het mislukken van stan daardisatie binnen de NAVO, raakten beide landen in een felle concurrentie strijd gewikkeld. Van de gezamenlijk heid bleef alleen over, dat beide tanks één (Duits) 120-mm-kanon zullen krijgen en mogelijk in de verre toekomst één (Amerikaanse) gasturbinemotor. Maar de Amerikanen haalden een manoeuvre uit. „Er wordt al meer en meer een beroep gedaan op vrijwilligersorganisaties als de onze, maar wij kunnen ook niet veel doen. De belevenissen van de heer Hollink zijn geen op zichzelf staand, noch een plaatse lijk probleem. Wij worden dagelijks gecon fronteerd met dergelijke noodgevallen. Er moet meer aandacht worden besteed aan de verzorging van de bejaarde mens in zijn eigen vertrouwde omgeving. Die verzor ging van mevrouw Hollink in zo’n tehuis kost immers ook een hoop geld en dat moet toch ook opgebracht worden. Op deze manier verschuift de overheid de problemen alleen maar”, aldus de zegs man. van boodschappen. Van onze aow kunnen wij dat niet betalen”. Het enige wat de heer Hollink gedaan kreeg was de hulp van een wijkverpleeg ster die tot dinsdag twee keer daags een slecht helende operatiewond verzorgde. Een woordvoerder van de Rotterdamse Bond voor Bejaardenzorg noemt deze situ atie uiterst schrijnend, maar een dagelijke realiteit. „De jongste bezuinigingen in de gezondheidszorg, met name het terug schroeven van het aantal uren in de sector gezinszorg, heeft ernstige gevolgen voor ondermeer de bejaardenhulp. De van rijkswege gesubsidieerde instanties op het gebied van de gezinszorg zijn aan het eind van hun capaciteit”. serie zal met het nieuwe, betere kanon worden uitgerust. De Duitsers hielden, na onbevredigende tests, op hun beurt Het Amerikaanse leger heeft 7000 nieu we tanks nodig, ter vervanging van de 10.000 verouderde M 48-M 60’s. De eer ste 3000 krijgen echter nog het oudere (Britse) 105-mm-kanon. Pas de tweede In deze tombe zijn ook veel vondsten gedaan, zoals een koperen plaat die een plattegrond was van het plaatselijke pa leis. Het metaal was ingelegd met goud en zilver. Er zijn 415 karakters in gegraveerd. Het betreft hier de oudste plattegrond ooit in China gevonden, aldus het bericht. In de tombe die over twee schatkamers beschikte, waren voorts gouden lepels, zil veren munten en beeldjes van jade aange troffen alsmede een bronzen-gouden-zilve- De opbouw van de westerse tank- strijdkrachten ligt momenteel ver achter bij die van de Russen. In Cen- traal-Europa hebben de Russen meer dan twee keer zoveel gevechtstanks klaar staan. In dat tankoverwicht ligt de grootste angst voor de Russen. Vooral ook omdat men in het Westen de Russische tanks hoog aanslaat. De kern van de pantsereenheden van het Warschau-pact wordt sinds enkele jaren uitgemaakt door de T-72, die met enkele duizenden per jaar in de strijdkrachten van het Oostblok wordt ingevoerd. De T-72 heeft een 122-mm-kanon, dat sterker is dan de Het gaat daarbij niet alleen om de Nederlandse aankoop, maar ook om de toekomstige levering van duizenden nieuwe tanks aan tal van landen. In NA- VO-kringen schat men nu dat met de introductie van de nieuwe tankgeneratie tot het jaar 2000 bedragen van 100 tot 150 miljard gulden zijn gemoeid. Nederland is daarbij in een positie gekomen dat het naast de Verenigde Staten en de Bonds republiek het eerste land is, dat aan die nieuwe tankgeneratie toe is. Een voort rekkersfunctie dus. ren plaat met afbeeldingen van vier her ten, vier draken en vier feniksen, twee gevleugelde mythische dieren en een standaard van brons waarop de afbeel ding stond van een tijger die een hert verslond. Dan was er een bronzen lampvoet voor 15 lichten die was versierd met vogels, apen en een draak. Er is nog een unieke vondst gedaan, namelijk van negen bronzen driepoten waarvan de grootste wis verlucht met 469 karakters en een bronzen vierkant wijn vat, verlucht met het motief van een mythi sche draak en een 450 karakters tellende beschrijving. De prijs voor dit gebrek aan samen werking uit nationaal eigenbelang (de tankorders geven werk aan duizenden in de metaalindustrie) zal echter betaald moeten worden door de toekomstige af nemers, zoals Nederland, dat de „eer” heeft, het eerst aan de beurt te komen. De felle concurrentieslag had steeds hogere eisen en dus steeds duurdere tanks tot gevolg. Op het ministerie van Defensie rekent men met een aanschafprijs van 3 tot 4 miljoen gulden per tank. De oudere Leopard 1 kostte destijds ruim één mil joen. Zoals bij alle grote wapenprojecten, kijkt men in Nederland vooral naar de tegenorders voor de Nederlandse indu strie. De Duitsers hebben dan de beste kaarten. Zij zouden Nederland al voor 100 procent aan compensatieorders ge boden hebben, 70 procent via mee-produ- ceren, 30 procent via andere orders. De definitieve offerte van Krauss-Maffei wordt eind augustus verwacht. Van de Amerikanen is tot nog toe over compensatieorders niets vernomen. In het voordeel van de Duitsers spreekt bovendien, dat Nederland al 468 Leo pards 1 heeft en de Nederlandse indus trie bij de produktie daarvan betrokken was. Er bestaat een stuurgroep op dit terrein, waarin onder andere DAF (Rompbouw), VMF-Stork (motoren) en Philips (elektronica) zitten. De ervarin gen met de Duitsers zijn bovendien erg goed. Nog meer zaken spreken in Duits voor deel: De Leopard kan al in 1981 geleverd worden, de XM-1 pas in 1984. De XM-1 is weliswaar de goedkoopste van het twee tal (verschil ruim een half miljoen gulden per stuk), maar voor het defensiebudget is het van belang dat op de Amerikaanse tank invoerrechten geheven moeten wor den. Bij de koop van de Duitse tanks zou zelfs de Nederlandse BTW „ontdoken” kunnen worden, door ze rechtstreeks van de fabriek bij de Nederlandse troepen in Duitsland te plaatsen. Daar komt nog bij, dat de Duitse tank meteen met het door de Nederlandse militairen gewenste 120-mm-kanon wordt geleverd, en de Amerikanen dat pas na 1984 kunnen. Een hele rij voorde len voor de Leopard, die alleen worden overschaduwd door het feit dat men de XM-1 technisch beter, vooruitstrevender vindt. De Amerikaan is sneller, lichter, maakt minder lawaai en heeft een betere bepantsering. Alleen het bereik van de gasturbinemotor (360 km) is beduidend minder dan dat van de diesel (450 km). In deze hele afweging is het duidelijk, dat vooral de economische voordelen de doorslag zullen geven. De Duitse kansen liggen daarbij zonder meer het gunstigst. De vraag is nu alleen nog, hoever de Amerikanen en Duitsers zullen willen gaan in het drukken van de prijs. De tankfabricage is in Amerika in over heidshanden, wat het onderhandelen ge makkelijker maakt dan bij een particu lier bedrijf als Krauss-Maffei. Daar staat tegenover dat een Nederlandse order van ongeveer 500 tanks voor de Amerikanen van ondergeschikt belang is, terwijl voor de Duitsers (die zelf 1800 Leo’s 2 bestel len) Nederland meteen de grootste bui tenlandse afnemer zou worden. In NAVO-kringen is al over een „wondertank” gesproken, wat overi gens met een korreltje zout genomen moet worden, want dergelijke kreten - later niet terecht gebleken - werden ook over de T-72 geslaakt. Hoe goed de Russische tankkanonnen zijn, bleek overigens wel toen de Westduit sers een in de Israëlisch-Egyptische oorlog buitgemaakte T-62 (toen al tien jaar oud) konden beproeven, en het toch niet nieuwe kanon dat van de Leopard 1 in trefzekerheid overtrof. Daarentegen worden de Russische tanks doorgaans motorisch en rijtech- nisch de mindere geacht. De staatssecretaris heeft zijn voorstellen inmiddels aangeboden aan de Bijzondere Commissie Overleg Militairen Land macht, een onderdeel van het centraal georganiseerd overleg militairen. Het aan trekken van burgers de zogenaamde horizontale instroming zal voor officie ren (kapitein) alleen kunnen geschieden bij de dienstvakken officier voor speciale diensten van de genie en van de genees kundige troepen. Bij de onderofficieren (sergeant-majoor) zal de instroming open staan voor de categorieën administrateur, Daarom was de verrassing van de NAVO-waarnemers bijzonder groot toen de Russen vorig jaar al met een gloednieuwe T-80 (de „80” staat voor het geplande jaar van invoering) op de proppen kwamen, een tank met een uitzonderlijke bepantsering, een 125-mm-kanon dat volgens de geruch ten zelfs het Engelse Chobham-pant- ser zou kunnen doorboren, en laser- richtapparatuur die niet alleen de projectielen kan geleiden, maar ook de geleiding van vijandelijke tanks kan storen. De T-80 wordt inmiddels nog niet in grote aantallen geprodu ceerd, maar is wel gereed, terwijl de Amerikaanse en Westduitse tank nog in het ontwikkelingsstadium verke ren. In Londen werden de jaarlijkse Miss Pears verkiezin gen gehouden. De ze competitie wordt door zeep fabrikanten uitge schreven en er wordt gezocht naar het mooiste (kleine) meisje. Op de foto de winna res van dit jaar, de 6-jarige Leighton, kroond als Pears 1978. I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 18