Laatste eer de baarmoeder verwekt Droste: 60 ontslagen Zuid-Afrika wil Walvisbaai behouden Oplichter SCHOOL aangehouden ERASMUS 24 Geen rijkssubsidie voor tunneltje onder Parkweg Meer baby’s buiten I wie wat anders wil BOEKEN vanderpol 1 Weer slachtoffer campingramp vandaag: het weer I K Umuider Courant het woord is aan... Meer arbeidsplaatsen in kleuteronderwijs Blik Help! STROP VOOR GEMEENTE VELSEN Strandverwachting Willem van Otterloo verongelukt in Australië 10-50% KORTING KOOKKUNST SPECIAL „DE DAMIAATJES” Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. agenda pagina 7 Warm interbouw bv airconditioning onze meubeltoonzalen moeten leeg! 1 Antiek restauratie VRIJDAG 28 JULI 1978 (ADVERTENTIE) A. Roland Holst: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 226 2 2-3-4-18 5-6-7-9 )onkere Haagse hemel tl - pagina'? ik. ter. 15 17 16 20-21 19 6 7 19 11 11 13 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk Nieuws Radio en televIsie/Strips Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten. Gastenhoek Foto/Fllm Schrijvende lezers Weg en wiel Filmpagina moet eens gaan kijken bij INTERBOUW. Exclusief dealer voor Kennemerland voor dè Franse COMERA- keuken. Tevens dealer voor de Hollandse kwaliteits- keuken KELLER. Nu bestellen bij: Boekhandel (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De weigering an de Portugese premier Mario oares zelf ontslag te nemen, eeft hem niet kunnen redden. H iisteren viel de regering door de I and van president Eanes. De so- I ialistische partij van Mario Soa- es is echter van mening dat Ea- es daarmee de Grondwet op een erkeerde manier interpreteert. Imthoudend aan hun eigen te lling, weigeren de socialistische ^^Këmissionaire ministers de lo- .wi|tende zaken af te handelen. De Kabinetscrisis lijkt nu te ontaar- Ken in een juridisch steekspel ^j|||tussen Eanes en Soares. -3 i IJmuider Courant I IIIIIIIIIIIIIM r HAARLEM. Dirigent Willem van Ot terloo is vorige week donderdag door een tragisch ongeluk in Melbourne, Australië, om het leven gekomen. De 70-jarige diri gent kwam in de buitenwijk Windsor met zijn auto in botsing met een veewagen. Hij werd uit zijn auto geslingerd. Het personeel van de ambulance-auto heeft nog drie kwartier lang getracht het leven van Van Otterloo te redden, maar het mocht niet baten. In de auto van Van Otterloo zat ook zijn 33-jarige vrouw Carola. Zij werd met lich te verwondingen in een ziekenhuis in Mel bourne opgenomen. Haar toestand is be vredigend. Zie ook pagina 4. De vijf landen die de regeling tot stand hebben gebracht Amerika, Frankrijk, West-Duitsland, Canada en Engeland stemden in de Veiligheidsraad voor inlij ving van Walvisbaai bij Namibië. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Roelof Botha zei dat er door de vijf niet met zijn land is onderhandeld over Walvisbaai. Zuid-Afrika was ook niet bereid er met wie dan ook over te onder handelen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf westelijke landen zijn ervan overtuigd, dat met de uitvoering van het plan voor Namibië kan worden begonnen ondanks de reserve van Zuid-Afrika ten aanzien van Walvisbaai. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een interne reorganisa tie bij de Koninklijke Droste Fabrieken BV heeft ontslag voor zestig van de 440 personeelsleden tot gevolg. Aanleiding tot de aanpassing van de produktie-afde- ling is het sterke achterblijven van de vraag naar chocoladeprodukten in bin nen- en buitenland. Er zijn inmiddels be sprekingen gaande met de vakbonden, de ondernemingsraad van het bedrijf en de overheid, aldus een communiqué. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat de bedrijfsleiding de organisatie wil aanpassen aan de omzetten die op dit moment kunnen worden gehaald. Droste is een dochteronderneming van de Erven de Wed. J. van Nelle in Rotterdam, die op haar beurt in handen is van het Ameri kaanse concern Standard Branch. VELSEN De gemeente Velsen krijgt van het ministerie van Verkeer en Waterstaat geen subsidie voor de bouw van het fietsers- en voetgangerstunneltje onder de Parkweg in Velsen-Zuid. Het Ministerie onderkent niet het belang dat de gemeente raad van Velsen aan dit project hecht. De bouwkosten, die een bedrag vergen van 1,4 miljoen gulden, komen nu geheel ten laste van de gemeentelijke begroting. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In verband met oplich ting van een Beverwijkse bank heeft de politie donderdag een 23-jarige Haarlem mer aangehouden, die de oplichting be kende. Een deel van het geld kon in beslag worden genomen. Het andere deel had hij gebruikt om schulden te betalen. De man kocht een auto bij een Sant- poorts garagebedrijf die hij niet afhaalde. Bij de bank in Beverwijk leende hij na bemiddeling van de garagehouder tiendui zend gulden op vertoon van een rijbewijs dat hem niet toebehoorde. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Volgens vice-minister-president Wiegel, die dit gisteren meedeelde na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, kost deze maatregel de regering dit jaar 14 miljoen gulden. Op jaarbasis zal deze verlaging van de leerlingenschaal neerkomen op rond 35 miljoen gulden. Het geld is be schikbaar binnen de lopende begroting van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. DEN HAAG (ANP). Met als doel werk voor 600 kleuterleidsters extra, heeft het kabinet gisteren besloten de leerlingenschaal in het kleuteronderwijs te verlagen van 32 naar 31. De maatregel gaat 1 augustus in. Een stoet van bijna 125 motorrijders volg de gisteren de be grafenisstoet van Michael J. Hees, die tijdens het mu ziekfestival in het Amerikaanse Sha de Gap afgelopen zaterdag werd ver moord. Hess was lid van de Pagan Motorcycle Club. Hij werd begraven in Lancaster, in de Amerikaanse staat Pennsylva nia. Zolang er bloed is, zal er bloed dorst zijn. Na het oplossen van een kontje met wat hoge bewolking, opnieuw zonnig en warm weer. Morgen fraai strandweer. Zwakke zuidoostelijke wind. Vrij warm met temperaturen van 23 tot 25 graden. Temperatuur van het zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Ook zondag en waarschijnlijk begin volgende week, zo mers weer De politie ging gistermiddag massaal in de fout. Alle auto's en motorfietsen van het Velsense korps werden voor het bureau geparkeerd.in het gazon. Het gold een kiek van al het blik waar over Oom Agent in Velsen beschikt. De IJmuider Reddingsbrigade is da gelijks op volle sterkte aanwezig op het strand. Tot nu toe behoefde men alleen maar in actie te komen om te voorko men dat zwemlustigen te ver in zee gingen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: LONDEN (AFP en ÜPI). Aan het eind van dit jaar zullen nog drie baby’s, die buiten de baarmoeder zijn verwekt, gebo ren worden, zo schrijft de Engelse krant Daily Express vandaag. De kleine Louise Brown, die dinsdagavond in het zieken huis van Oldham werd geboren, zal dan geen uniek geval meer zijn. NEW YORK (AFP, Reuter). Zuid- Afrika heeft gisteravond de regeling voor het onafhankelijk worden van Namibië (Z.W.-Afrika) nog niet goedgekeurd we gens de uitspraak van de Veiligheidsraad, dat de Zuidafrikaanse havenstad Walvis baai deel van Namibië moet gaan uitma ken. van Veen, wier echtgenoot bij de gasontploffing om het leven kwam, werd op 15 juli in het brandwonden centrum opgenomen. Van haar twee kinderen raakte 12-jarige zoon Paul gewond en bleef 10-jarige dochter Jolande ongedeerd. In het brandwondencen trum ligt nog de 45-jarige mevrouw A. M. Jacobs uit IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Zonnig en warm met later kans op een onweersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtem peratuur omstreeks 15 graden. Maxi mumtemperatuur van ongeveer 25 gra den aan de kust tot circa 30 graden in het oosten van het land. je jn gestuurd worden. De bevoegdheid van de president de eerste minister te ontslaan, beschouwen zij als een formaliteit achter af. De socialistische ministers concluderen uit de bepalingen van de Grondwet ook dat zij - eenmaal uit hun functie ontheven - geen lopende zaken mogen afhandelën. Alleen de partij-onafhankelijke minister van Defensie, kolonel Firmino Miguel, en de minister van Landbouw en Visserij Luis Saias, zouden vandaag hun normale werk voortzetten. Vreemd genoeg was juist het ontslag van Saias inzet van de crisis. Verder zouden ook vijf christen democratische staatssecretarissen gevolg geven aan de oproep van Eanes de lopende zaken voort te zetten. Maandag hadden de drie christen-demo- cratische ministers hun ontslag gevraagd. Aanleiding daarvoor was de landbouwpo litiek van de regering-Soares, die de com munisten in de kaart zou spelen. Eanes concludeerde dat het regeerakkoord ver- Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden: Scandinavië: wisselend bewolkt. In Noorwegen later plaatselijk regen, 18 tot 25 graden. Denemarken: overwegend zonnig. Ongeveer 25 graden Britse eilanden en Ierland: buiig weer, ook enkele zonnige perioden, 18 tot 24 yaden Benelux: overwegend zonnig en vrij warm, ongeveer 25 graden. Frankrijk: warm weer met plaatselijk onweer 26 tot 34 graden. Duitsland, Zwitserland en Oosten rijk: zonnig, droog en warm, 26 tot 32 graden. Landen rond de Middellandse Zee: zonnig en warm met kans op een lokale onweersbui, ongeveer 30 graden. In Spanje tot ongeveer 40 graden. Portugal: plaatselijk regen- of on weersbuien, 25 tot 30 graden. sn d. at d. k n n.: BFI an let k. Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem Tel. 023-263463 275 ovcrvrcii Ivl (02 (i ?5‘MMI broken was, en daarmee de basis voor de huidige regering verdwenen. Mario Soares weigerde echter ontslag te nemen. De soci alisten zijn van mening dat zij alleen ver der kunnen regeren. Als socialistische minderheidsregering zouden zij nu kun nen rekenen op de steun van de commu nisten in het parlement. De crisis lijkt uit te monden in een machtsstrijd tussen de president en het parlement. Eanes kondigde aan vandaag met de formatie van een nieuwe regering te begin nen. Volgens de voorzitter van de sociaal democratische partij Sa Carneiro, zou Ea nes van plan zijn een zakenkabinet te vormen in afwachting van vervroegde ver kiezingen. Het ziet er echter naar uit dat de socialisten geen steun zullen geven aan een dergelijk kabinet. Ook de communisten zullen waarschijnlijk slechts bereid zijn een regering van socialisten te steunen. Socialisten en communisten samen vor men een meerderheid in het parlement. Blijven de socialisten bij hun standpunt, Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmim BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 toor Santpoort: 023 - 31 90 53 dan heeft Eanes in feité geen enkel alter natief. Zonder de instemming van de soci alisten is geen regeringscombinatie moge lijk. Eanes zal dan toch weer op Mario Soares terug moeten vallen. Maar desge vraagd, verklaarde Mario Soares gisteren dat zoiets „volkomen belachelijk” zou zijn. Of hij desondanks een nieuwe uitnodiging van Eanes zou aanvaarden, liet hij in het midden. Het afwijzende besluit is een tegenvaller voor het college van B. en W. dat erop had gerekend tachtig procent van de kosten vergoed te krijgen. Overigens loopt de uitvoering van het project geen gevaar want de gemeenteraad had in juni 1977 al een bedrag van 1,1 miljoen gulden uitgetrokken voor de bouw van de tunnel. Ook het verschil tussen de geraamde kosten en de werkelijke bouwprijs, drie ton, is voor rekening van Velsen. In november verwacht een Schotse vrouw een baby, die buiten de baarmoeder verwekt is volgens de methode van de dokters Patrick Steptoe er Robert Ed wards, de „geestelijke vaders” van Louise Brown. Rond Kerstmis hopen een Engelse en een Duitse gravin het leven te schenken aan een „reageerbuisbaby”. De namen van de aanstaande moeders zijn niet bekendgemaakt. BEVERWIJK. Een van de Nederlandse slachtof fers van de ramp op de Spaanse camping Los Al- faques, de 37-jarige me vrouw B. van Veen uit Eindhoven, is gistermor gen in het brandwonden centrum van het Bever wijkse Rode Kruis Zieken huis aan haar verwondin gen bezweken. Mevrouw Driekwart van het kabinet viert vakan- ie, maar het kan geen onbezorgde dagdro- lerij zijn waarmee de ministers zich be- ighouden: september brengt donkere rolken aan de politieke hemel, die nu al lan alle kanten gesignaleerd worden. De economische vooruitzichten zijn iterst somber. Des te somberder, omdat et ons land economisch blijkbaar heel rat slechter gaat dan vergelijkbare lan- len. De OESO (Organisatie voor Economi- che Samenwerking en Ontwikkeling van 5 geïndustrialiseerde landen) heeft in laar meest recente economische verken ning de vooruitzichten van Nederland veel Ongunstiger getaxeerd dan de Nederland se «gering tot dusver in haar beleidsbere- kening heeft aangenomen. Het grootste iuvel voor de nabije toekomst ligt in de ■orse afneming van de exportgroei, die ongeveer gehalveerd zal zijn tegen het Knde van 1979. Landen als West-Duitsland en Japan mogen daarentegen een flinke lütbreiding van hun uitvoer verwachten en ■unnen daardoor geheel andere uitgang spunten voor hun economisch-financieel Beleid kiezen. Aangezien Nederland in het Kader van de E.E.G zeer nauw met de gang jvan zaken in West-Duitsland te maken Kleeft, terwijl West-Duitsland bovendien )ok nog meedoet aan het economische aneringsplan der grote wereldmogendhe- ien onder geheel andere richtlijnen dan in het Nederlandse beleid terug te vinden lijn, komt ons land in een ongelukkige solatiepositie te verkeren, tenzij snelle en Irastische maatregelen tot betere coördi natie getroffen zouden kunnen worden. In een reactie op de laatste gegevens heeft bijvoorbeeld de christelijke werkgeversor ganisatie al gepleit voor een nieuw „Bestek ’81”. En dat terwijl het oude „Bestek” nog niet eens door de Kamer is besproken en er nog geen antwoord is gegeven op de nam 350 vragen die door de Kamer zijn gesteld naar aanleiding van deze rege ringsnota. Bij de oppositie overheerst de vrees, dat de regering probeert haar Bestek nage noeg ongewijzigd door te drukken. Minis ter Wiegel heeft nu verklaard dat de rege ring best bereid is nog over haar Bestek te debatteren vóór de Miljoenennota. „Best bereid” klinkt zeer welwillend en groot moedig, maar het begint erop te lijken dat I het kabinet spoedig de grootst mogelijke behoefte zal hebben aan nieuwe ideeën om het hoofd te kunnen bieden aan de onvoor stelbare problemen die door de nieuwe economische gegevens komen opduiken. Het is langzamerhand alle betrokkenen nu ’rel duidelijk dat de regering met haar vastgelegde plannen bij lange na niet meer uitkomt, zelfs niet meer als zij de door minister Andriessen achter de hand ge houden extra bezuinigingen per departe ment ook nog doorvoert. Ofschoon een ministeriële vakantie wel verdiend mag heten, gezien de zeer inspan nende en uitputtende bezigheden die het fegeren meebrengt, lijkt de economische situatie dringend te nopen tot spoedige hervatting van de activiteit. (AD VER TENTIES) ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ortugese kabinetscrisis in uridisch steekspel ontaard Veldhoven. Haai’ toestand is kritiek. De twee overige Nederlandse slachtoffers, de 17-jarige Marja Hoore- man uit Haarlem en de 35- jarige mevrouw J. de Jongh uit Alkmaar hebben het ziekenhuis inmiddels verlaten. Marja Hooreman mocht dinsdag naar huis, mevrouw De Jongh een dag later. Volgens de socialisten kan de regering Heen maar door het parlement naar huis 6IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem. Tel. 321730. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifl ÏK

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1