Kinheim kan honkbaltitel dit weekeinde binnenholen I Bleekemolen start waarschijnlijk in niet op Zandvoort sportboeken^ In V streeksport DAMIATE EXTRA Anton Verhoeven 1 (59) overleden MALTA 890,- 850,- 1 Wistudatwij ft gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. Juiste moment ne 20 SPORT 19 7 8 JULI 2 8 VRIJDAG V 1 1 Vertrekdata: 21 oktober 1978 9 maart 1979 Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in Stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem. Tel.: 023-313150 Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. B de bes, zelf H boy var kw; bep ook Reisduur: 8 dagen Reissom per persoon: - -J (Van onze sportredactie) DELFT/HAARLEM. Als al les goed gaat wordt Hans Augus tinus dit weekeinde voor de tien de keer honkbalkampioen van Nederland. Weliswaar voor de eerste keer met Wera/Kinheim, maar de inmiddels 34-jarige ach- tervanger maakte negen kampi oenschappen mee met het Rot terdamse Sparta. Een logische conclusie zou dus zijn dat Hans Augustinus rede lijk ontspannen naar de waar schijnlijk beslissende dubbel te gen Amstel Tijgers toeleeft. Niets is echter minder waar. i**. Hans Augustinus Hans Augustinus: „Ik heb er al slapeloze nachten van gehad”. JAN VAN DER NAT I (Van onze wielermédewerker) (Van onze sportredactie) MICHAEL BLEEKMOLEN GOVERT WISSE (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis Reisdokumenten: een geldig paspoort (mag dus niet verlopen zijn) Haarlëmmer Henny van Leeuwen, die het initiatief voor deze koers in het Spaam- wouderbos heeft genomen en hoopt er zijn tiende zege van dit seizoen te behalen; Ruud Onos uit Lisse, Klaas Duivenvoor den uit Noordwijkerhout, de Beverwijkse Joegoslaaf Cedo Paic, de Noordwijker Pe ter v.d. Berg, Ton Zeldenthuis uit Sassen- heim, de oud-winnaar van Olympia’s ron de door Nederland Piet Legierse uit Acht huizen, Karei Teeuwen uit De Zilk en vele anderen. Alles bijeen gaan er tachtig lief hebbers van start. Augustinus: „Daar ben ik blij om. Het klinkt misschien gek, maar ik vind het belangrijk, dat anderen ook voor de pun ten kunnen zorgen. Dat is dit seizoen steeds gebeurd. Op het juiste moment kwamen er steeds jongens door, die de wedstrijd beslisten. Mede daardoor heb ben wij het meest constant gespeeld. We hebben een paar keer schlemielig verlo ren, maar we hebben geen inzinking gehad. Wij konden bijvoorbeeld ook ma tig slagwerk compenseren door druk uit te oefenen. Afgelopen zondag stalen we bijvoorbeeld zes keer het tweede honk.” Het in de vierde klas zaterdagvoetbal KNVB spelende elftal van Hoofddorp speelt ter voorbereiding op de nieuwe competitie zes oefenwedstrijden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 9 aug.: uit tegen SVOW in Oude Wetering met het eerste en tweede; 12 aug.: thuis tegen Ze venhoven het het eerste tot en met het vierde; 16 aufe.: thuis tegen Pancratius; 19 aug.: uit tegen Amstelveen met het eerste en tweede; 23 aug.: thuis tegen Sportclub Lisse met het eerste, tweede en vierde; 26 aug.. thuis tegen Buitenveldert. Gerrit Visscher uit Hoofddorp legde in de Acht van Chaam voor junioren beslag op de zesde prijs. De jonge Haarlemse wielrenner Ab Harren bracht het gistermiddag in de ron de van Wateringen tot zijn vijfde overwin ning van dit seizoen bij de nieuwelingen. In de eindsprint van een zeven man sterke kopgroep bleek hij met amper een kwart wieltje verschil de rapste. Zijn stad- en clubgenoot Jan van Wijk - beide renners zijn lid van De Kampioen - kwam als derde over de eindstreep. Zondag tweedeklasser DCO uit Haar lem, is voordat de nieuwe competitie be gint minstens elf keer in actie geweest voor het spelen van beker- of oefenwedstrijden. Zeven keer spelen de DCO-ers tijdens deze drukke voorbereidingsperiode op eigen veld aan de Belgiëlaan. Bleekemolen: „Ik heb gesproken met Jack Kalley, die een Ensign klaar heeft staan. Hij biedt me echter te weinig garan ties dat de wagen voldoende geprepareerd is voor de Grand Prix. Tijdens de Grote Prijs van Engeland, een paar weken gele den, was de wagen niet snel genoeg om door de kwalificatietest te komen. Mijn sponsor F en S en ik zien het dan niet zo zitten om nu een ton in een bolide te steken, die door zijn te geringe snelheid weinig kans maakt om tot de wedstrijd te worden toegelaten.” Bleekemolen heeft in eerste instantie nog geprobeerd om een wagen te huren van Mo Nunn, de baas van Ensign. Deze echter heeft niet voldoende mecaniciens om twee machines te prepareren. Nunn heeft twee auto’s, waarvan de beste wordt bestuurd door Derek Daly. Daly is nu kopman van het Ensign-team, ten koste van Jackie Ickx, die de laan is uitgestuurd. Bleekemolen: „Nunn concentreert zich liever op één coureur, dan op twee. Hij zag Halfweg (vierde klasse zondag) speelt een oefenwedstrijd en vier bekerduels. Het programma luidt als volgt: 13 aug.: Half weg 1 en 2-DVOS 1 en 2; 16 aug.: TYBB- Halfweg (beker; 20 aug.: Halfweg-Ripper- da (beker); 27 aug.: VVB-Halfweg (beker) en 30 aug.: Halfweg-RCH (beker). Dat Kinheim er op dit moment zo goed voorstaat heeft de ploeg niet in de laatste plaats te danken aan het falen van de concurrentie. Het afgelopen weekeinde bijvoorbeeld verloor Giants twee keer, waardoor Kinheim kon uitlopen naar een voorsprong van vijf punten. Hans Augustinus: „Het verlies van Giants was voor mij geen verrassing. Wij hadden ze een gevoelige knauw gegeven en de winst van Amstel Tijgers zat er wel een beetje in. Giants was op papier eigen lijk al kampioen. Maar je ziet, dat je daar weinig mee bereikt. Er is ook veel ge schreven over de kracht van Amstel Tij gers. Maar ik vind het helemaal niet zo’n geweldige ploeg. Akkoord, Charles Ur- banus, Paul Smit en Harm Horeman zijn goede honkballers. Maar de rest? Wat loopt er nu verder bij?” Wellicht ligt de basis van die gedachte bij de sterke pitchersstaf van Kinheim. Naast Nol Beenders beschikt de Haar lemse ploeg ook nog over de Amerikaan Bob Cox. Dat duo heeft al vele sterke slagploegen onder controle gehouden. Het is dan ook niet ten onrechte dat Beenders een invitatie heeft gekregen voor de nationale ploeg. Hij zal echter alleen meespelen in de Haarlemse Honk- balweek en niet op het wereldkampioen schap. Hans Augustinus zal er in beide gevallen bij zijn. De Delftenaar speelde vier jaar lang niet in het oranjeshirt. Bij zijn come-back in de nationale ploeg heeft hij echter nu concurrentie van Tico Flemming (Quick) en Paul Smit (Amstel Tijgers). Hij lijkt dan ook minder zeker van zijn plaats dan in zijn eerste interna tionale periode. Augustinus: „Ik heb eigenlijk geen plaats. Flemming en Smit zijn een heel stuk jonger. Ik zie het wel. Ik denk wel dat ik één of twee wedstrijden speel”. Toch lijkt bondscoach Ernie Myers de routine van Augustinus (vijftien jaar hoofdklasse) goed te kunnen gebruiken. Met zijn 34 jaar is hij namelijk nog lang Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 s Maandags gesloten 1 ge va aa scl vit Ut vo Te w< m< tui Tli de lai tei sti De voor Zuid polit sprei Nu paai regi« zijn pher zich drop gree; roep Al: moe: spel tram tegei tops] over een uitge De mee: noi 2 de t: parti ge w spee zijn waai geno pov 1 ande ontn Na met die i maal actie een parti Petri Joeg Ev het I theoi door e7, er geïso Na posit kond kenw gen c De d Karp 1 me va: Ja: he re< 22- VOl me he he, toe de m; ge; me ga; De derde rit van een door de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek op het Spekkelaanparcours in Lisse te houden zomeravondcompetitie, leverde een zege op voor Peter v.d. Berg. Hij was de rapste spurter van een zes man sterk kopgroepje. De uitslag: 1. P. v.d. Berg, de 43 km. in 1.06.24; 2. K. Teeuwen, 3. M. Hageman, 4. T. Zeldenthuis, 5. a. v.d. Burg, 6. L. v.d. Berg. DUSSEN (ANP). In zijn woonplaats Dussen is woensdagnacht de oud-elfste- denrijder Anton Verhoeven overleden. Anton Verhoeven heeft in de schaatswe reld een grote naam opgebouwd door zijn successen bij het langebaanschaatsen. Viermaal heeft hij een elfstedentocht als wedstrijdrijder gereden met wisselend succes. In 1947 eindigde de Brabander als achtste, in 1954 als vijfde Jeen van den Berg won toen in de recordtijd van 7.35, voor Verhoeven werd 7.36 afgedrukt in 1956 ging hij gelijk met vier anderen (Jan van den Hoorn, Aad de Koning, Maus Wijnhout en Jeen Nauta) over de streep en bij de laatste tocht in 1963 werd Verhoe ven als 25e geklasseerd. In totaal heeft hij aan meer dan 380 lange-afstandstochten meegedaan. Hij werd o.a. winnaar van de ronde van Loosdrecht, de Elfmerentocht en de Oldambttocht. Hij is het grote voor beeld geweest van Hans van Helden, die evenals Verhoeven uit Brabant stamt. Verhoeven, die enkele weken geleden was geopereerd, is 59 jaar geworden. sing. Niet in de laatste plaats voor de ploeg en alles wat zich er omheen be weegt. Vooraf was men tevreden meteen plaats in de kampioensgroep. De algeme ne opinie was dat ploegen als Amstel Tijgers en Unique/Giants sterker waren. Hans Augustinus: „Wij hebben mis schien een minder sterke slagploeg, dan je zou mogen verwachten van een team dat bovenaan staat. Wij hebben nauwe lijks home-runhitters. Er zijn ploegen, die elke wedstrijd de bal een paar keer over het hek slaan, maar die staan toeval lig wel onderaan. Dus dat zegt niet zo veel. Ook ons aantal honkslagen is niet zo groot. Maar als we er vier slaan, zijn het wel effectieve klappen. Wanneer we een maal vier punten hebben gemaakt, komt er geen ploeg meer aan, want onze verde diging is sterk. Je kunt het misschien zo stellen: Kinheim is een ploeg zonder gro te sterren, maar wel een team met knok kers. Alleen Nol Beenders is misschien een uitzondering. Hij is voor mij de beste werper van Nederland.” In de laatste competitiewedstrijd, afge lopen zondag tegen HCAW, bleek de top van de slaglij st de beste mensen in de ploeg niet in staat rake klappen te geven. De winst werd uiteindelijk bin nengehaald door de overigen. LEER GOLF MET GERARD DE WIT. Schrijvers: Gerard de Wit en Cox Wielen- ga-van Rijn. Uitgever: De Vrieseborch. Prijs: 39,50. Omdat golf in Nederland nog altijd geen volkssport is, leek het oud-topgolfspeler Gerard de Wit een aardig idee om de, in vele landen razend-populaire, sport in Ne derland een duwtje in de rug te geven. Hij doet dat via een fraai uitgevoerd boek, waarin alle technieken met foto’s visueel worden uitgelegd. Het is het eerste golf- boek in de Nederlandse taal, waarin de begeleidende teksten zijn geschreven door Cox Wielenga-van Rijn, een leerlinge van De Wit en oud-journaliste. Het boek kwam onlangs uit ter gelegenheid van de Interna tionale kampioenschappen van Nederland in Noordwijk. Daar werd De Wit geridderd in de orde van Oranje Nassau. Het boek is voor de adspirant-golfspeler (er komen steeds meer openbare banen, men kan bijvoorbeeld in Spaarnwoude terecht) een prima leidraad om de golf- sport onder de knie te krijgen. J. v.d. N. Inbegrepen is: het Dolmen Hotel (op basis van 2-persoonskamer met bad/toilet), op 3 lunches na, alle maaltijden, een uitgebreid excursiepakket, met Engels sprekende gids, waaronder een bezoek aan de Blauwe Grot, het vissersplaatsje Marsaxlokk (inklusief lunch), Mdina- de Stille Stad - met prachtige panorama’s over het eiland (inklusief diner), het nabijgelegen „Zustereiland" Gozo (inklusief lunch), busvervoer Haarlem (Frederikspark)/Schiphol v.v., vliegreis Amsterdam-Malta v.v. per lijndienst van Air Malta, alle van toepassing zijnde transfers, luchthavenbelastingen en plaatselijke taxen, Nederlandse begeleiding (bij voldoende deelname), een Bagage- en reisongevallenverzekering en een speciale cocktailparty tijdens een van de avonden op Malta. Voor de veteranen (60 man) valt om half drie het startschot en zij moeten ook vijftig kilometer verhapstukken. De nationale wegkampioen Jan v.d. Horst uit Haarlem en zijn stadgenoten Gé Fennis, Toon en Marcel Rutte, Gerrit Krabbenbos en de onverslijtbare Freek Cornelisse moeten met steun van het eigen publiek hoge ogen kunnen gooien. Tot hun voornaamste tegenstrevers be horen Henk Buis uit Vijfhuizen, Wim van Dok uit Grootebroek, Ton van Herwerden uit Voorburg, Sjaak Koevermans uit Vlaardingen, ex-prof Bart Solaro uit Den Bosch, Jan Timmer uit Velsen-Noord, de Rotterdammer Hans Hoek, Hans Roos uit Monster en anderen. Herkennen heeft iets aardigs. Een goede reden vinden wij om in het winterseizoen 1978/79 weer 2 keer een groepsreis naar het zonovergoten eiland MALTA te organiseren. De lezers, die al een keer met ons zijn mee geweest, zullen dit beamen. Een zomer die tot ver in het najaar duurt, talrijke schilderachtige haventjes, baaien en inhammen, omzoomd door zand- of rotsstranden en een vriendelijke sfeer, maken MALTA tot een uitstekende vakantiebestemming. In de aan elkaar geregen plaatsjes Sliema, St. Julian’s en St. George’s Bay vindt U een keur van winkeltjes, bars, nachtclubs en het bekende Casino. Men verblijft in het Dolmen Hotel, St. Paul’s Bay. Dit hotel beschikt over 121 tweepersoonskamers, waarvan 44 chalets, voorzien van bad, toilet, airconditioning/ver- warming, radio, telefoon en balkon/patio. Het hotel biedt verder een grote tuin, zwembad, rotsstrand, een groot restaurant, gezellige lounge, bar en 2 liften. De liefhebbers bijten om één uur ’s mid dags de spits af met een koers over vijftig kilometer. Tot de kanshebbers behoren de (ADVER TENTIE) HAARLEM. Op het 3200 meter iange wielerparcours in het Spaarnwouderbos houdt de Haarlemse Sport Vereniging De Kampioen zondag 30 juli een open rondé voor liefhebbers en veteranen. In beide categorieën komen vrijwel alle rijders uit de regio aan het vertrek. ZANDVOORT. Het is nog steeds zeer twijfelachtig of Michael Bleekemolen deel kan nemen aan de Grand Prix van Nederland, die op 27 augustus op het circuit van Zandvoort wordt gehouden. De Haarlemmer is samen met zijn manager Tonio Hildebrand in onderhandeling met eigenaren van Formule-1 wagens over de huur van een racewagen, maar tot nog toe heeft dat nog geen resultaat opgeleverd. het eventueel wel zitten om mij de reserve- Ensign ter beschikking te stellen voor Zandvoort, maar ik moest dan meteen een contract voor volgend jaar tekenen. Dat zou voor het hele raceseizoen neerkomen op een bedrag dat ver boven een miljoen gulden ligt en daar voel ik natuurlijk niets voor.” Het is evenzeer nog twijfelachtig, of Boy Hayje op tijd (voor aanstaande dinsdag) 80.000 op tafel kan leggen. Dat bedrag is nodig om het huren van een formule 1 wagen te bekostigen. De Amsterdammer heeft tot nog toe 30.000 bijeen ge schraapt, maar hij gelooft zelf niet, dat hij het resterende bedrag op tijd binnen kan krijgen. Weet Hayje zich op laatste moment toch nog verzekerd van het geld en een wagen, dan is het nog maar de vraag of hij zich kwalificeert voor de trainingen van de Grand Prix. Aangezien het aantal inschrijvingen tot een maximum van 30 beperkt is, moeten 10 coureurs aanstaande dinsdag strijden om zeven beschikbare plaatsen, die overblij ven voor coureurs die niet zijn ingeschre ven door de FOCA (Formule One Con structors Organisation). De coureurs van deze organisatie (23 in totaal) kwalificeren zich automatisch voor de trainingen. Op 26 augustus, tijdens de laatste trainingsdag, moeten er nog vier rijders afvallen om tot het aantal van 26 coureurs te komen, dat reglementair mag deelnemen aan een Grand Prix. Komende maandag zullen de eei?ste rij ders zich melden op het circuit van Zand voort om motoren en banden alvast zo goed mogelijk af te stellen voor de Neder landse Grand Prix. De toegang op deze eerste testdag en op de kwalificatiedag is gratis. Het programma ziet er als volgt uit: 1 aug.: DCO-Energie (Schalkwijk-bokaal); 8 aug.: DCO-DSC’74 (Schalkwijk-bokaal); 9 aug.: DCO-Haarlem-comb.; 12 aug.: DCO-Telstar onder voorbehoud; 15 aug.: DCO-CBS (Schalkwijk-bokaal); 16 aug.: NFC-DCO (districtsbeker); 20 aug.: deel neming aan een toernooi van Hollandia in Hoorn; 22 aug.: TYBB-DCO (Schalkwijk- bokaal); 23 aug.: RKAVIC-DCO (districts beker); 24 aug.: DCO-DIO (Schalkwijk- bokaal; 27 aug.: DCO-DIO (districtsbeker); 6 sept: DCO-Nieuw Vennep (districtsbe ker). niet uitgeblust. Ook al heeft hij alles wat honkbal in Nederland kan bieden al mee gemaakt. Augustinus: „Dat is inderdaad zo. Straks misschien voor de tiende keer kampioen, negen jaar in het nationale team, vrijwel alle Europese kampioen schappen, reizen naar Zuid-Amerika en Cuba, maar toch.ik zou met Kinheim graag nog eens in de Europa Cup spelen. Er is nog geen zekerheid over deelne ming, maar ik hoop dat ze het doen. Het enige probleem is dan dat we Bob Cox niet mogen opstellen. Het reglement ver biedt Amerikaanse werpers en achter- vangers. Ik voel me overigens nog niet te oud. Ik weet niet hoe lang ik nog doorga. Ik voel me lichamelijk prima. Ik moet natuurlijk wel met een paar dingen reke ning houden. Moet iets meer doen en laten dan anderen, maar dat heb ik er voor over.” Na de Honkbalweek staat voor het Nederlands team het WK op het pro gramma. Een toernooi, waarin de natio nale ploeg in het verleden nooit een be langrijke rol heeft kunnen spelen. On danks het feit dat het toernooi voor de eerste maal in Europa (Italië) gespeeld wordt, lijkt ook nu een hoge klassering een illusie. Augustinus: „Waarom? Ik vind het een onjuiste instelling te zeggen: van Cuba, Korea, enz. verliezen we toch. Waarom zijn die ploegen beter? Omdat ze harder kunnen lopen? Ik herinner me een wedstrijd op Cuba, waarin we tot de zevende inning stand hielden. Ik zeg nooit tevoren, dat we verliezen. Ik ga het veld in om te winnen. Ik gok op een plaats in de middenmoot. Het toernooi valt nu voor ons gunstig. Niet zoals in het verleden ergens in november, maar direct na de competitie en de Honkbal week. En nogmaals: als je denkt dat je niet kunt winnen, dan heb je eigenlijk al verloren. Het is gewoon een kwestie van mentaliteit.” Wielrenners aan start het Spaarnwouderbos „Wij hebben geen sterren, wel knokkers „Ik heb momenteel weer hetzelfde ge voel als toen we met Sparta voor de eerste keer kampioen konden worden. Je kunt er zeker van zijn, dat ik van nacht nauwelijks een oog dichtdoe. Het zit er dik in dat ik urenlang loop te ijsberen en steeds maar weer de hele slagploeg van Amstel Tijgers doorneem. Ik heb er al slapeloze nachten van ge had." Een nervositeit die ook al merkwaar dig is, omdat de zaak voor Kinheim bijna niet stuk kan. De Haarlemse formatie heeft, zoals dat in tenniskringen zou he ten, drie matchpoints. Mocht onverhoopt de dubbel tegen de Amsterdamse ploeg geen winst opleveren, dan volgt er altijd nog een laatste kans in het slotduel van de competitie tegen HCAW. Hans Augustinus: „Ik hoop niet dat het op die laatste wedstrijd aankomt. HCAW is een ploeg, die ons niet zo goed ligt. Nee, laten we dit weekeinde de zaak maar afmaken. Ik heb er overigens alle ver trouwen in, maai’ we moeten Amstel Tij gers wel pakken natuurlijk”. Een eventueel kampioenschap van Kinheim komt voor velen als een verras-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 20