In Tegen bezuinigingsplannen kabinet en dan FNV en uitkeringstrekkers dit noq zinnen samen op acties Ruzie over twee ton Tankauto voor V If Marokkaanse Hoofdcommissaris van Utrecht pareert kritiek Dienstkarabijn politie niet het \x/eer Reactie PvdA overtrokken Dit najaar scherpere controle op alcohol j hongerstakers niet uitwijzen gekanteld J il ‘1 gevaarlijk voor omstanders „krepeergevallen Door verbetering coördinatie ff Te^ Vakbeweging: ■s In Vice-premier Wiegel: Bal var Treffen Verontwaardigd Conflict Geschikt 2 8 JULI 19 7 8 2 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND VF (Van onze redactie binnenland (Vai - Schapen gerei ei Bolivia Onderscheiding Fietsenvervoer Gevaarlijke stoffen Groen Zware straffen WJ 10 a: Chai verj; krin f ^4 Pz Eco: Ont heel met half kna satie met wen gen gen will* op Bon V - Zaïre versus Pronk Opperbevelhebber Amsterdam V erkeersslachtoff ers I I China-Vietnam Gevaarlijk UTRECHT. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zint momenteel samen met een aantal landelijke organisaties van gehandicapten op gezamenlijke acties tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet-Van Agt. Vol gens de FNV hebben inmiddels talloze groepen wao’ers en vier landelijke organisaties van ge handicapten bij de FNV aan de bel getrokken uit ongerustheid voor de consequenties, die realise ring van de bezuinigingsoperatie „Bestek 81” voor de uitkerings trekkers zal hebben. ■So h -f sa es Een aanzienlijk deel van de lading kwam (Van onze redactie binnenland) c Vrij warm zomerweer. WEERRAPPORTEN De tankwagen bevatten dieselolie en su- perbenzine. Terugkeer naar Marokko zou voor de Marokkanen ongetwijfeld tot moeilijkhe den met de politie in het vaderland leiden, vreest de FNV. Dat vervolgingsrisico en het feit dat door de zeer langdurige behan deling van hun zaak verwachtingen zijn gewekt, zijn voor de FNV reden om op niet uitwijzen aan te dringen. De 182 Marokkanen behoren tot de groep buitenlandse werknemers die niet in aanmerking komen voor legalisering. De Marokkanen hebben tot nu toe vergeefs getracht via juridische weg hun uitzetting te voorkomen en nu hebben ze als laatste redmiddel naar de hongerstaking gegre pen. De hongerstakers fitten al geruime tijd in de Amsterdamse kerk „De Duif”. 29 32 24 29 26 24 37 28 34 23 26 16 25 29 23 25 26 26 23 18 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 4 0 0 o o o o (Van onze redactie Binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is zeer verbaasd over de scherpe kritiek van de PvdA-fractie over de late behandeling van de bezuinigingsnota „Bestek ’81”. maar vast omlijnde plannen zijn er op dit moment nog niet, aldus een woordvoerder van de FNV gisteren. De FNV en de organisaties van gehandi- DEN HAAG. Nog dit najaar wordt een begin ge maakt met de verscherpte controle op het gebruik van alcohol in het verkeer. voor hun bijzondere taak te kunnen oplei den. capten vrezen dat een samenloop van di verse bezuinigingen met name de wao'ers fors zal kunnen treffen. Wat die wao’ers betreft loopt trouwens, volgens de FNV, het plan om de wao-uitkeringen een pro cent achter te laten blijven in feite vooruit op een studie van de SER. (Van onze redactie binnenland) Ook wilde het kamerlid weten op welke wijze het programma van verkeers controles zou worden aan gepast. Minister Tuijnman zegt in zijn antwoorden dat de Centrale Politie Verkeers Commissie bezig is met een politie”, die onderzoekt welke vuurwapens het meest geschikt zijn. Deze commissie brengt advies uit aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. En dit jaar is dit adviesorgaan klaar met een aanbeveling om het huidige dienstpis tool te vervangen door een moderner vuur wapen. Dan zal de commissie zich gaan buigen over de vervanging van de kara bijn. Volgens hoofdcommissaris Van Does burg zou de commissie er goed aan doen het artikel van Hoekendijk in de discussie op te nemen. Van Doesburg: „Het vereist een goede studie van de materie wil je uiteindelijk het meest geschikte wapen vinden. Je begint er van te griezelen als je ziet wat er op de markt aan wapentuig te koop is. De commissie zal het evenwicht moeten vinden tussen het effect van het wapen, de kogel èn de gevolgen daarvan voor degene die wordt getroffen”. lukken voor, maar wel ontstonden aan zienlijke filés, die tot gisteravond negen uur duurden. studie, die moet leiden tot een vergroting van de doel matigheid van de contro les. Een eerste resultaat hiervan wordt in het najaar verwacht. De bisschop van Oruro, 200 kilometer ten zuiden van de Boliviaanse hoofdstad La Paz, heeft een groep regeringsgezinde politieke leiders geëxcommuniceerd. De politici zouden geweld hebben gebruikt tegen pater Guillermo Tuffy, voorzitter van de plaatselijke assemblee van de rech ten van de mens. Buurlo zullen er toe leiden dat de veelbe sproken kudden zeker de komende maan den voor Hoog-Buurlo behouden zal blij ven. Dit is het resultaat van een bespre king, die plaats vond naar aanleiding van ernstige financiële problemen waarmee de stichting te kampen heeft. De Indonesische ambassadeur, Sutop Juwono, is gisteren het grootkruis in dt Orde van Oranje Nassau verleend, ali erkenning van zijn verdiensten voor hé verder verstevigen van de Nederlands-In donesische betrekkingen. De versierselet werden hem uitgereikt door koningin Juk ana. De modernisering van de diesel-elektn- sche treinstellen van de NS brengt met zich mee dat de bagageruimte van deze treinen, waarin ook fietsen vervoerd kun nen worden, omgebouwd worden tot pas-, sagiersruimten. De Nederlandse Spoorwe gen geven prioriteit aan passagiersver voer. Vandaar dat de bagageruimten ver dwijnen. Dit heeft de NS gisteren gezegd in reactie op Kamervragen over de ver- voersfaciliteiten van de spoorwegen voor' fietsen. Het Tweede-Kamerlid Teun Tolman (CDA) heeft minister Tuynman van Ver keer en Waterstaat gevraagd wat die vindt van de toenemende angst van de bevolking in Friesland voor het vervoer van gevaar lijke stoffen door twee belangrijke woon kernen. Tolman vraagt of de minister het logisch vindt dat ter vermijding van risi co’s bij twee belangrijke kunstwerken, zo als de nieuwe tunnel in Uitwelleringa, het verboden is gevaarlijke stoffen te vervoe ren, terwijl dit wel is toegestaan door woonkernen als van Wolvega en Blesse. De gemeente Rotterdam heeft een be AM vaan Dave de hi de ee over ween die v verdi Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: UTRECHT (ANP). De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) vindt dat de 182 Marokkaanse hongerstakers om humanitaire redenen niet uit ons land mogen worden gezet. In een brief aan staatssecretaris Haars (Justitie) vraagt de FNV de Marokkanen niet uit te wijzen. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. h bew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew 1. bew. 1. bew. zzo verand. zo ozo zzo zzo z o zo z z nno n ono wnw zo n ozo zzw n z no windst. windst. nno z nw windst. ono ono zo w no n wnw z \vindst. 22 21 21 23 23 21 22 23 22 24 18 31 28 27 30 23 26 13 13 13 11 11 13 15 11 16 13 14 23 19 19 16 14 15 10 13 17 17 15 18 20 17 12 21 12 13 21 15 2C 19 20 NAALDWIJK (ANP). Op Rijksweg 20 in de gemeente Naaldwijk is gistermid dag de aanhanger van een tankauto ge kanteld en in een sloot terechtgekomen. Drie Tsjechen zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van 97a, 8 en 6 jaar wegens hun plannen om in april een vlieg tuig op een binnenlandse vlucht te kapen en er mee naar West-Duitsland uit te wij ken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Mui boma 1972. Bra Andri zoude gekon hoofd in de Het door de minister zullen worden voortgezet afwer Hal: extrei terech veren is STI satie gekon Om een 1 vluch In ov beslo: verst; 3300 i op ee met z Dez dicap bijvoi een s ontsn heder Wa zorge langz in de sloot terecht doordat de tank lek sloeg. Er deden zich geen persoonlijke onge- De ambassade van Zaïre in Den Haag „betreurt” de verklaring van oud-minister Pronk, die, aldus het voorlichtingsblad van de ambassade, zou hebben gezegd dat Zaïre niet voldoet aan de voorwaarden om Nederlandse hulp te ontvangen. De am bassade zegt zich af te vragen of de heer Pronk „dit met zijn geweten in overeen stemming kan brengen”, in een kennelijke verwijzing naar het feit dat tijdens Pronks ministerschap Cuba ontwikkelingshulp ontving. Bovendien blijkt het kabinet met die procent mindering per jaar een stukje van de verhoging van de wao-uitkeringen in de afgelopen jaren te willen terugnemen. De FNV wijst een dergehjke maatregel- met-terugwerkende-kracht principieel van de hand, dus ook als bewezen zou kunnen worden dat er in het verleden van over compensatie sprake is geweest, dat de wao’ers dus eigenlijk „te veel" zouden hebben gekregen. De principiële afwijzing van de FNV geldt ook de eigen bijdrage in de ziektekos ten die het kabinet wil invoeren. Daardoor wordt een drempel gelegd tegen het inroe pen van medische hulp. Van besparing op de ziektekosten is geen sprake, aldus de FNV. Het gaat eenvoudig om een verschuiving van lasten naar de schouders van verze kerden. Een last die weer onevenredig zwaarder drukt op de schouders van de financieel zwaksten, vreest de FNV. Hot eentri advie rende naarI de ba 3300 i Dit ongev binne De s< binne waari Generaal John W. Pauly heeft gisteren het commando op zich genomen van de luchtmacht van de Verenigde Staten in Europa en de geallieerde luchtmachten in Centraal-Europa. Hij volgt generaal Willi am J. Evans op, die met pensioen is ge gaan. Het geallieerde oppercommando, dat een deel vormt van de NAVO, omvat eenheden van de Verenigde Staten, België, Canada, West-Duitsland en Nederland. De secretaresse van HALIN, mevrouw Reiger, heeft de beschuldigingen van Fleisser verontwaardigd van de hand ge wezen. „Elke cent die wij uitgeven”, ver klaarde zij, „kunnen wij verantwoorden. Wij komen elk jaar met een jaarverslag waarin wij rekenschap en verantwoording afleggen van al onze financiële uitgaven”, aldus de secretaresse. Het geld gaat naar voormalige Nederlan ders die in Indonesië onder behoeftige omstandigheden leven. Dat gebeurt via contactmannen, die HALIN adviseren welke gevallen in aanmerking komen voor steun van de in Den Haag gevestigde stich ting. Fleisser zegt de jaarverslagen van HA LIN niet serieus te nemen. „Het opstellen van cijfers is een koud kunstje; zo’n jaar verslag stelt in feite niets voor”. Volgens Fleisser is er geen controle op de activitei ten van HALIN „Het is een stichting en heeft geen leden die toezicht houdt op het werk”, zo zegt hij. Intussen heeft Fleisser zelf binnen zijn stichting Nu of nooit, die ook opkomt voor de belangen van armlastige Indische Ne derlanders in Indonesië, een conflict. Het gaat om het voorzitterschap van de stich ting die betwist wordt door de heer P. E. Koot uit Hoensbroek. Fleisser heeft bij de rechtbank een klacht ingediend tegen Koot die volgens hem op onrechtmatige wijze het voorzit terschap heeft overgenomen. De zaak dient voor de rechtbank in Maastricht. Fleisser beschuldigt Koot er van zichzelf tot voorzitter te hebben ge bombardeerd nadat deze was gesom meerd om „Rekenschap en verantwoor ding af te leggen van nog onder zijn berus ting zijnde stichtingsgelden”. Fleisser zegt ten slotte van mening te zijn, dat zolang er nog geen uitspraak is van de rechtbank, hij nog altijd voorzitter is. De bank- en girorekening van de stich ting heeft hij intussen geblokkeerd. Het is overigens nog niet zeker of deze politiekorpsen nieuw personeel mogen werven om de plaatsen op te vullen van degenen die voor het arrestatieteam zijn aangetrokken. Van Doesburg hoopt dat dit echter wel het geval zal zijn. Van Doesburg wijst op de commissie „Bewapening en uitrusting voor gemeen telijke politiekorpsen en het Korps Rijks- Het WD-Eerste-Kamerlid mr. J. Voute heeft gisteren minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking gevraagd, o! hij het niet betreurt, dat Amsterdam de samenwerking met de Indonesische hoofdstad Jakarta heeft beëindigd. Ooi wil het Kamerlid weten welke van de pro jecten, die in het kader van de samenwer king tussen beide hoofdsteden zijn gestart DEN HAAG. De voorzitter van de stichting Nu of nooit, H. L. Fleisser, betwijfelt ot de 200.000 gulden die bij de AVRO zijn binnengestroomd na de uitzending over de „krepeergevallen” van Indische Nederlanders in Indonesië wel bij de Stichting voor Hulp aan Landgenoten in Indonesië (HALIN) in Den Haag, in goede handen is. Weer in binnen- en buitenland d w c Stichting Hulp aan Landgenoten geko men. „Ik weet dat HALIN goede dingen doet, maar op grond van mijn ervaringen heb ik mijn twijfels over het werk van die stich ting", aldus Fleisser. Over de voorzitter van HALIN, drs. Boogaardt, voormalig burgemeester van Rijswijk, is Fleisser ook sceptisch. „De heer Bogaardt is betrokken geweest bij de Zwolsmanaffaire waarbij hij niet gunstig overkwam”, zei Fleisser. De sloot moest worden leeggepompt. Volgens een woordvoerder van de politie ontstond het ongeluk doordat de trekker zijn oplegger verloor. Hoe dat is gebeurd, moet nog blijken uit het onderzoek. gistermiddag om het leven gekomen, toi hij al spelend voor zijn ouderlijke wonii door een personenauto werd geschept. Nas woens appar weer Onderhandelingen tussen Staatsbosbe gister heer en de Stichting Schaapskudde Hoog ging den v Naa nis gi een li< Chart dovsk voorn Deze geëxe Vol; leidsplan opgesteld voor de groenvoorzie tegen ale m Bij een verkeersongeluk op de Provinci aleweg bij Hellevoletsluis zijn gisteren twee 20 jac mensen omgekomen, de 19-jarige A. vat: Engelen en de 58-jarige P. Boeter uil Middelhamis. Drie anderen raakten zwaargewond. De 3-jarige Gerard Lunes borg uit het Drentse Drogteropslagen i (Van onze redactie binnenland) Fleisser verklaarde dat op grond van zijn ervaringen in het verleden hij vraagte- kens zet achter het werk van HALIN. HALIN is een voortzetting van het Kolonel Schmidt Fonds dat bestuurd werd door „twijfelachtige figuren”. „In het bestuur zaten een uitgever van sexbladen en verlopen NSB’ers”, aldus Fleisser. Het geld is volgens hem door dit fonds nooit op de plaats van bestemming aangekomen. Het Schmidtfonds is toen opgedoekt en daarvoor in de plaats is de o o o o o o o Q 0 o o o o o o o o keelgat geschoten”, aldus de FNV. Be stuurders van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie, de Gehandicapten raad en de FNV houden het er voorlopig op, dat eventuele acties in de vorm van demonstraties gegoten zullen worden, Dit gebeurt door verbete ring van de coördinatie tussen de verschillende controle-acties. Het inzetten van meer politiepersoneel bij deze acties blijkt door het ont breken van voldoende mankracht echter niet mo gelijk. Vice-premier Wiegel verklaarde gisteren na het wekelijkse kabinetsberaad de kri tiek van met name PvdA-woordvoerder Dolman „overtrokken, te vinden.Dolman had het deze week onaanvaardbaay ge noemd dat het debat over „Bestek ’81" nu waarschijnlijk pas na Prinsjesdag plaats zal vinden. Wiegel zei dat de veelheid van vragen die vanuit de Kamer zijn gesteld ongeveer 350 niet voor 25 augustus beantwoord kan worden. Als de Kamer wil debatteren over de hoofdlijnen van de nota en de gedetailleerde beantwoording van de vragen niet wil afwachten dan kan zo’n debat best begin september plaatsvin den. Hij wees er echter op dat juist PvdA- leider Den Uyl eind juni had gezegd geen prijs te stellen op een beperk debat. Als de Tweede Kamer gedegen behandeling wil, bijvoorbeeld bij de Algemene Beschou wingen over de Miljoenennota 1979, begin oktober, vindt het kabinet dat uitstekend. De ministeries van Financiën en Sociale Zaken zullen het kabinet voorstellen doen over de uitvoering van „Bestek ’81”. Vol gens Wiegel zal intern gezorgd moeten worden voor een goede voortgangscontro le, willen de doelstellingen van „Bestek 81” volledig uitgevoerd kunnen worden. ningen in de komende decennia. Het plan omvat een verbetering van die voorzienin gen, onder andere door de aanleg van zogenaamde groene „dooraderingen”. Kosten: iets meer dan 200 miljoen gulden in vijftien jaar. De centrale verkeers- commissie heeft bij haar studie ook rekening gehou den met de routinematige alcoholcontroles, die onder meer georganiseerd wor den door de Verkeerscom- missie van het Openbaar Ministerie. Over een even tuele bijstelling van het controlebeleid kan volgens minister Tuijnman pas een uitspraak worden gedaan nadat hierover adviezen zijn uitgebracht. Dat zegt de Utrechtse hoofdcomissaris van politie C. S. van Doesburg als reactie op het artikel van de Utrechtse hoofdagent P. A. Hoekendijk in het laatste nummer van het algemeen politieblad. Hoekendijk kritiseerde’in dit artikel de bruikbaarheid van de karabijn voor poli tiekorpsen. Hij stelde dat dit wapen nau welijks geschikt is om een tegenstander uit te schakelen en een „onbedoelde” afloop zou kunnen hebben voor omstanders die in de directe omgeving vertoeven als met dit wapen wordt geschoten. De Utrechtse politiechef is het met Hoe kendijk eens dat de karabijn nodig moet worden vervangen, evenals het dienstpis tool, waarvan het model uit het begin van deze eeuw dateert. China en Vietnam hebben besloten met ingang van 8 augustus gesprekken ie ope nen op het niveau van ministers van Bui tenlandse Zaken. De gesprekken gaan over het probleem van de Vietnamese bur gers van Chinese afkomst. Dit is gisteren uit gezaghebbende bron in Hanoi verno men. Plaats van de besprekingen is de Vietnamese hoofdstad. UTRECHT. „Een tot de tanden toe bewapend politiekorps loopt de kans dat het op zijn beurt harder door criminelen zal worden tegemoetgetreden. De vuurwapens waarmee Rijks- en gemeentepolitie op dit moment zijn uitgerust, voldoen niet meer aan alle eisen. Ze zijn uit de tijd. Maar de vuurwapens, en met name de dienstkarabijn, zijn niet gevaarlijk voor omstanders. De politie maakt er toch al slechts in uiterste gevallen gebruik van, en zeker niet als er veel omstanders zijn”. terstaat) in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Van der Doef. Deze wilde van de bewindsman weten wat hij bedoelde met zijn aan kondiging, tijdens het Nati onaal Verkeersveiligheids- congres in april, dat de na leving van de alcoholwet- geving scherper zou wor den gecontroleerd. Van Doesburg: „We moeten oppassen dat we de burgerij onnodig bang maken als zou de karabijn gevaarlijk zijn. Boven dien is het een zeldzaamheid dat dit wapen wordt gebruikt. Alleen in uitzonderlijke I gevallen zoals bij de arrestatie van het RAF-lid Folkerts in Utrecht, september vorig jaar wordt de karabijn uit de kast gehaald”. „Ook de instructies in de Vuurwapenbe- schikking geven duidelijk aan dat slechts in bijzondere gevallen met de karabijn en het pistool op mensen mag worden gescho ten. Er moet dus heel wat gebeuren wil een politieman zijn wapen trekken en vuren”. Die zorgvuldigheid bij een gewapend politieoptreden zal binnenkort nog verder worden verbeterd. Volgens Van Doesburg treffen gemeentelijke politiekorpsen van de grote steden voorbereidingen voor de vorming van speciale arrestatieteams voor gevaarlijke misdadigers. Leden van die teams zullen uit de afzonderlijke korpsen worden geselecteerd. De regering heeft, zoals bekend, hiervoor onlangs het licht op groen gezet. De politiekorpsen die voor de teams in aanmerking komen, krijgen van het minis terie van Binnenlandse Zaken de nodige gelden om de uitgekozen politiemensen „De voorgenomen aantasting van de so ciale zekerheid en vooral de geplande ei gen bijdrage in de ziektekosten is bij veel groepen Nederlanders in het verkeerde Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 16 graden. Max. temp., omstreeks 26 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZATERDAG 29 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.56 uur onder 21.36 uur Maan op 1.44 uur onder 17.06 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 7.38 uur en 20.15 uur Hoogwater 12.17 uur en 24.50 uur Dit schrijft minister Tuijnman (Verkeer en Wa-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2