In economische prognose eerste helft 1979 Voormalig RAF-lid legt getuigenis af Charta-leden opgepakt Uit onderzoek blijkt: 1 geheime dienst Uitgewezen Irakezen lid Nieuwe regering in Maleisië PRINS MET KRAMP Tegen vroegere geestverwanten In verband met verjaardag van Russische invasie Ballonvaarders hopen vanavond te landen Amerikanen aangeraden Libanon te verlaten Succes voor regering Ethiopië in Eritrea CIA (SLOT) 4 3 2 VRIJDAG 2 8 J U L I 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND eervoer leidin gerei atsbosbe de Hoog e veelbe de maan- i zal blij- i bespre- ding var armee de Groen een be nvoorzie- Het plan orzienin- lieg van aringen" n gulden Bolivia (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) stoffen raffen Pronk lebber door Nico Scheepmaker etnam WENEN (UPI). De Tsjechoslowaakse schrijver Vaclav Havel en 10 andere ondertekenaars van het document voor de mensenrechten, Charta ’77, zijn in Praag opgepakt in verband met de komende tiende verjaardag van de Russische invasie. Dit hebben Tsjechoslowaakse kringen in Wenen bekendgemaakt. PARIJS. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs heeft zijn rapport gepubliceerd met de prognose voor het eerste halfjaar van 1979, waarin de knappe koppen van deze organi satie maar nauwelijks verbloe men dat het niet goed gaat in de wereld-economie. Alles zal afhan gen van de mate waarin regerin gen en parlementen gevolg zullen «allen geven aan de plannen die op de recente top-conferentie in Bonn ontwikkeld werden. terdam 4 w A-1 ’MÉÉ .-W*' lïr trijFcl OESO ziet de toekomst somber in Nalatigheid oorzaak :el-elektri- rengt met van deze oerd kun- n tot pas-. Spoorwe- agiersver- mten ver- an gezegd :r de ver- agen voor' eren twee ;e A. vai oeter ui raaktet d Lunen islagen i nen, to< :e wonh schept. r, Sutop uis in de eend, al voor hel ■lands-In 'sierselet ngin Juli dlometer oofdstad sgezinde aerd. De gebruikt oorzitter de reek- Naar verluidt werden de Charta-leden woensdagavond opgepakt in het Praagse appartement van Havel en werden ze later weer vrijgelaten op voorwaarde dat ze gisteren opnieuw voor nadere ondervra ging op het hoofdbureau van politie zou den verschijnen. Naast Havel behoorden tot de in hechte nis genomen ondertekenaars Peter Uhl, een lid van de ideologische afdeling van de Charta-beweging, de acteur Pavel Lan- dovsky en Rudolf Slansky, de zoon van de voormalige partijleider Rudolf Slansky. Deze werd in 1952 wegens hoogverraad geëxecuteerd. Volgens de Weense bronnen is de actie tegen de groep het resultaat van een speci ale maatregel, door de politie uitgevaar- STUTTGART (DPA), Een voormalig lid van de Westduitse extremistische organi satie Rote Armee Fraktlon, Gerhard Müller, is gisteren naar Stuttgart-Stammheim gekomen om te getuigen tegen twee vroegere geestverwanten. AMSTELVEEN (ANP). De ballon vaarders Don Cameron en Christopher Davey hopen vanavond in Noord-Spanje de historische landing te volbrengen van de eerste vlucht met een hete luchtballon over de Atlantische Oceaan, mits de weersomstandigheden gelijk blijven aan die van de afgelopen dagen en zich geen verdere moeilijkheden voordoen. Hoewel gistermiddag vanuit het vlucht- centrum te Bracknel in Engeland nog het advies werd gegeven om, gezien verande rende weersomstandigheden te stijgen naar 5.000 meter, ziet het er nu naar uit dat de ballon niet hoger meer zal komen dan 3300 meter tijdens de rest van de vlucht. Dit is te wijten aan een scheur van ongeveer 1 meter in de heliumballon, die binnen in de heteluchtballon is bevestigd. De scheur zit aan de onderkant van de binnenste ballon, even boven de gondel, waarin de beide piloten zich bevinden. Wat de economische geleerden vooral zorgen baart zijn het syndroom van de te langzame groei (naar de Engelse uitdruk- (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft vijf Iraakse diplomaten en zes zakenlie den het land uitgewezen. Hoewel het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de na men van de betrokkenen niet bekend heeft gemaakt, is vast komen te staan dat allen lid zijn van de Iraakse geheime dienst. De uitwijzing wordt in verband gebracht met de toenemende aanslagen op Arabieren in Londen. De Engelse politie heeft gisteren beves tigd dat twee Irakezen zijn gearresteerd op beschuldiging van moord op voormalige Iraakse premier, Al Nayef, op 9 juli in Londen. Een woordvoerder van Scotland Yard verklaarde dat hij op het ogenblik niet kon bevestigen dat een van hen het hoofd van de Iraakse inlichtingendienst is. Tien leden van de staf van de Engelse ambassade in Irak hebben van de Iraakse regering te horen gekregen dat zij het land binnen een week moeten verlaten. Het Iraakse persbureau heeft dit gisteren ge meld. De Britse ambassadeur in Irak, Alexan der Stirling, werd verteld dat de actie was bedoeld als een represaille tegen de uitwij zing van de Irakezen. van vorig jaar. Bij de uitreiking van het OESO-rapport lieten de OESO-officials echter duidelijk doorschemeren dat de be cijfering in deze lijvige en doorwrochte werkstukken eerder nog aan de optimisti sche kant waren. ROME (DPA). Nalatigheid van de fabriek en van de regionale autoriteiten heeft in grote mate bijgedragen tot de ontsnapping van het uiterst giftige dioxi ne, op 10 juli 1976 uit de ICmesa-fabriek in het Noorditaliaanse Seveso. Dit is de con clusie van een onderzoek, uitgevoerd door een commissie van het Italiaanse parle ment. Een voortgezette „slowth” daarentegen voert volgens de OESO tot verdergaand protectionisme, dat wil zeggen tot bestrij ding van de werkloosheid onder andere met middelen die de produktie niet direct ten goede komen en daardoor de prijzen doen stijgen en daardoor weer de inflatie Terwijl het rapport werd samengesteld op een tijdstip waarop de dollar zijn histo risch dieptepunt op de wereldmarkten nog niet had bereikt, heten woordvoerders van de OESO nu niet na erop te wijzen dat alles zou afhangen van de bereidheid tot samenwerking van de economische groot machten. De scepsis die hieromtrent tege lijkertijd werd betoond gaf het halfjaar lijkse rapport van de OESO een extra sombere kleur. nog verder in de hand werken. En waar schuwend roept de OESO in zijn prognose uit: „De vooruitzichten ten aanzien van de werkloosheid zijn, enige uitzonderingen daargelaten, hoog naar historische stand aard”. Terwijl het inflatiecijfer gemiddeld zeven percent bedraagt is op het ogenblik vooral „buitengewoon verontrustend” dat de inflatie in de Verenigde Staten eerder toe- dan afneemt. Hiermee neemt ook het verschil in inflatie tussen dit land en het economisch sterke West-Duitsland onrust barend toe. Het kabinet wordt gevormd door verte genwoordigers van de tien partijen die de regeringscoalitie vormen. In het 21 leden tellende kabinet is niet veel veranderd aan de samenstelling vergeleken bij het oude kabinet. De ministers van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken, Financiën en Voorlichting blijven op hun post. De premier, die in het vorige kabinet ook minister van Defensie was, heeft dit minis terie nu toevertrouwd aan Taib Mahmud. Zelf neemt Husein Onn naast het premier schap ook de nieuwe post van minister van het Federale Gebied op zich. In het kabinet doen slechts drie nieuwkomers hun intree. LONDEN. (Reuter) Het Ethiopische militaire opperbevel heeft gisteren meege deeld dat troepen de verkeersweg tussen de Rode-Zeehaven Asmara en de hoofd stad Addis Abeba hebben heropend. Deze weg is lang afgesneden geweest door groe peringen die strijden voor de onafhanke lijkheid van Eritrea. Radio Addis Abeba, in Londen opgevan gen, meldde voorts dat de regeringstroe pen steeds meer successen boeken. Een woordvoerder van het Eritrese Volksfront deelde echter in Rome mee dat de uit spraak van regeringszijde als zouden Mas- sawa, Mandefera en Tesseni veroverd zijn, niet op waarheid berust. BEIROET. (Reuter) De Amerikaanse ambassade in Libanon heeft de Amerika nen die niet noodzakelijk in dat land moe ten blijven, aangeraden zo spoedig moge lijk te vertrekken. Een ambassadewoord- voerder zei dat de ambassadestaf wordt ingekrompen en dat de familieleden van het personeel worden weggezonden. Kijk, als er namen van CIA-medewer- kers onder de journalisten in 63 landen genoemd worden die zogenaamd uit de CIA-dossiers zijn gevist, dan zouden alle windstreken die door deze CIA-agenten gecoverd worden vertegenwoordigd moe ten zijn. Want de CIA is overal, dat weet u. In de landen achter het Ijzeren Gordijn, in Griekenland, in Turkije, in Chili, in Argen tinië, in heel Afrika, in Azië, misschien zelfs wel in Nederland, want de CIA wroet overal. Maar welke Nederlandse CIA-jour- nalisten zijn nu uit die CIA-dossiers te voorschijn gekomen? Een aantal notoir rechtse journalisten (Heitink, Hoogendijk, Knoop, Van Loon), en niet minder dan acht journalisten-publicisten die gespecia liseerd zijn in Oosteuropese zaken: Malta, Bezemer, Van het Reve, Van Vlijmen, Su- asso en Lima de Prado, Scheepmaker, Munninghof en Brandsma kennen de Rus sische taal. Vanwaar opeens dat Neder landse CIA-specialisme in Russische za ken? We hebben toch veel meer Indonesië- kenners, om maar eens iets te noemen. Waarom is Paul van ’t Veer geen CIA- agent? Omdat hij als Indonesië-kenner de Sovjet-Unie geen last bezorgt! Moeten we aannemen dat deze publikatie van „CIA- agenten” die voor het merendeel (naast hun werk voor de CIA dus) ook dikwijls over de Russische dissidenten schrijven, toevallig samenvalt met de dissidenten processen in de Sovjet-Unie? Tja, ik heb in deze academische discus sie natuurlijk de geweldige handicap dat ik voor 100 procent zeker weet dat ik geen medewerker van de CIA ben, zonder dat mij dit in de gedachtenwisseling enig voor deel verschaft. Als ik het immers wel was (bezoldigd CIA-agent), zou ik het ook hard nekkig ontkennen. „Rij door naar Café De La Paix, want hier zitten lui van een ons tegenwerkend bureau”. i Tolman van Ver- t die vindt bevolking m gevaar- jke woon- inister het van rist- erken, zo- ■ringa, het te vervoe- aan door i Blesse. oordeeld en 6 jaar en vlieg- te kapen it te wij- KOEALA LOEMPOER. (AFP) De premier van Maleisië, Datuk Husein Onn, de grote overwinnaar van de verkiezin gen als leider van de coalitie „Het Natio naal Front”, heeft gisteren de samenstel ling van de nieuwe regering bekendge maakt. Muller beschuldigde Irmgard Möller en Bernhard Braun van actieve deelname aan de bomaanslag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse troepen in Heidelberg in mei 1972. Braun zou, volgens het getuigenis, samen met Muller en in opdracht van RAF-leider „Dat is allemaal leuk en aardig” (zegt u misschien, nadat u de vorige twee afleve ringen over de twaalf door het anonieme geschrift „CIA-Insider” met de vinger na gewezen zogenaamde CIA-agenten onder wie ikzelf met stijgend enthousiasme gele zen hebt), „maar ook als die gegevens niet zoals beweerd wordt uit de CIA-dossiers maar uit de KGB-dossiers komen, zoals je met vrij grote zekerheid hebt weten aan te tonen, dan nóg hoeven ze niet onjuist te zijn. Misschien wilden die zeven anonieme samenstellers hun ware gegevens alleen wat geloofwaardiger maken, door ze uit de koker van de CIA en niet uit die van de KGB te laten komen”. 0 Jen Haag 1-minister itingsblad ;ezegd dat iarden om i. De am- )f de heer overeen- rennelijke as Pronks dingshulp Met Wouter Gortzak had ik schoolge gaan, we zaten ook allebei in het schoolvol- leybalzestal. Een kapitein van het HKGS maakte een afspraak met een oude school vriend van me, van wie hij onder meer weten wilde hoe ik een half jaar in Belgra do had kunnen studeren, wat gewoon via het ministerie van CRM en een uitwisse- lingsbeurs tot stand was gekomen. Toen die vriend, op zijn fiets, bij het café aan kwam waar de man van het HKGS hem gevraagd had te komen, sprak die kapitein de ontroerende woorden: gisteren i van de taten in chten in lal Willi jn is ge- imando, omvat i, België, rland. Die zin zit voor eeuwig in mijn geheugen gebeiteld. U denkt misschien dat ik over drijf, maar dat is geenszins het geval. In dienst had ik als dienstplichtige bij de School Militaire Inlichtingendienst in Har derwijk Russisch geleerd, en na de dienst heb ik het ontbrekende deel bijgeleerd op de universitiet. Toen ik genoeg Russisch kende vertaalde ik het eerste enigszins „dissidente” boek na de „dooi” in de Sov jet-Unie: „Niet bij brood alleen”. Ik begon er aan voor de Bezige Bij, maar de commu nistische uitgeverij Pegasus bleek ook een claim te hebben, zonder aanvankelijk van plan te zijn dit voor communisten omstre den boek uit te geven. In OESO-kringen wordt er met niet afla tende regelmaat op gehamerd dat de ne gen „sterke” landen binnen de OESO (waartoe ook Nederland met zijn „harde” gulden behoort) de koopkracht stimule rende maatregelen dienen te nemen, onder meer door een vermindering van de belas tingdruk. want letterlijk staat in het rap port vermeld: „De werkloosheidscurve over de komende twaalf maanden kan op beslissende manier afhangen van de groei in de produktie”. En haast venijnig wordt in het verslag daarna opgemerkt dat de te langzame groei niet veroorzaakt kan zijn doordat fysiek de grenzen van het mogelij ke al zouden zijn bereikt. „Er moet harder worden gewerkt”, aldus de OESO. Het spreekt vanzelf dat inflatie en werk- U gelooft dit niet, maar ik zweer dat het waar is, het is me zelf door een andere officier verteld. Bij de BVD stond ik gesig naleerd als lezer van de Uilenspiegel, een CPN-weekblad dat ik heel af en toe las als ik fietsend over de Keizersgracht in Am sterdam het gebouw Felix Meritis passeer de waar dit weekblad op de cartoonpagina opengevouwen in een vitrine hing. Iemand moet dit een keer gezien hebben en aan de BVD hebben doorgegeven. Ook wist de BVD dat ik een communisti sche bijeenkomst in café-restaurant De Kroon op het Rembrandtsplein in Amster dam had bijgewoond. Na enig nadenken besefte ik, dat het een poëzie-avond betrof, waarop onder andere door Lucebert en Sonja Prins gedichten werden voorgele zen. U denkt misschien dat ik lieg, maar het is de zuivere waarheid! Een vriend van me heeft een keer het dossier op het HKGS van me gelicht, en trof daar de onvergete lijke alexandrijn in aan: „Zou vriend van zoon van Gortzak zijn”. king hiervoor: „slow growth”, kort en goed op het OESO-hoofdkwartier „slowth” ge noemd) en de steeds duidelijker wordende protectionistische tendensen van bepaalde regeringen. Het probleem is dat alle insi ders weten dat de zaak op internationaal niveau bezig is uit de hand te lopen, maar dat de regeringen die er iets aan kunnen doen (zoals de Bondsrepubliek, Japan en de Verenigde Staten) de neiging hebben elkaar de schuld te geven dat ze niets doen. De OESO-computers in Parijs hebben uitgerekend dat voor het geval de Japan ners hun groei van zeven percent waar weten te maken, die ze op de topconferen tie in Bonn voor hun land in uitzicht stel den, en de Westduitsers het tot de beloofde één percent brengen, de gemiddelde groei in de OESO-landen in de eerste helft van het volgend jaar vier en een half percent zal bedragen. Voor het geval van „Bonn” weinig of niets terecht komt (en in OESO- kringen is men zeer cynisch) wordt de gemiddelde groei op drie en een half per cent geschat, dat is hetzelfde cijfer als dat digd met het oog op de 10e verjaardag van de invasie van Tsjechoslowakije door de troepen van het Warschau-pact op 21 au gustus. In hetzelfde kader doorzocht de Tsje- choslowaakse politie vorige week het huis van Pavel Kohout, prominent schrijver en Charta-lid. Jiri Hajek, oud-minister van Buitenlandse Zaken en ex-woordvoerder van de Charta-beweging, kreeg het „ad vies” van de politie om Praag te verlaten tot na de verjaardag om moeilijkheden te voorkomen, aldus de bronnen. Hajek woont nu in een dorpje op 40 km. van Praag, zo wordt gezegd. In Wenen wordt echter ontkend dat de Charta-beweging iets van doen heeft met pamfletten die kennelijk in Praag zijn ver spreid en waarin de bevolking wordt opge roepen op de verjaardag het openbaar vervoer te boycotten. Een dergelijke boy cot, die in 1969 op de eerste verjaardag in acht werd genomen, zou weinig zin hebben onder de huidige Tsjechoslowaakse om standigheden, zo zegt men in Wenen. Ik moet intussen wel toegeven het een enigszins feestelijk idee te vinden dat ik nu min of meer officieel als CIA-agent en wegwerpjournalist bekend sta, omdat ik sinds de jaren vijftig steeds bij de BVD, de inlichtingendienst van het HKGS (Hoofd kwartier Generale Staf) en bij de inlichtin gendienst van de Amsterdamse politie (ja, Onze Lieve Heer heeft ons landje heel wat inlichtingendiensten geschonken) als du bieuze linkse rakker te boek heb gestaan. In dienst bleef ik sergeant, en werd ik geen officier, omdat ik eens tegen een luitenant gezegd had dat Paul-Henri Spaak groot gelijk had tegen de terugkeer van koning Leopold te demonstreren. van giframp in Seveso >ten met i ie ope- zan Bui en gaan iese bur- gisteren i verno- ■n is de zouden Baader, Braun en drie andere activisten op een geheime plaats bijeen zijn gekomen om deze auto en nog een ander van bommen voorzien voertuig, naar het hoofdkwartier te rijden. Volgens Müllers woorden was ook een rol voor Irmgard Möller in de plannen opgenomen. Het verhoor van Muller, die zich eind 1974 tijdens zijn gevangenschap van de RAF oortgezet afwendde, wordt de komende weken voortgezet. Half augustus begint voor een rechtbank in Stuttgart een nieuw proces tegen itofferS extremisten. In dit proces staat onder meer de 30-jarige bedrijfseconoom Uwe Folkerts terecht, die zich moet verantwoorden wegens lidmaatschap van een terroristische ^lovilncl' vereniging. De verdachte is de broer van Knut Folkerts, die in Maastricht een straf van 20 jaar uitzit wegens moord op een Utrechtse politieman. Door de uitstoting van de giftige gas wolk raakten destijds ruim 1800 hectaren, gedeeltelijk dichtbevolkt gebied ten noorden van Milaan, ernstig vergiftigd en verloren honderden gezinnen have en goed. Over de schadelijke uitwerking op de gezondheid van de mensen zijn de des kundigen het tot op de de dag van vandaag nog niet eens. Na een onderzoek van een jaar publi ceerde de 30 leden tellende parlementaire commissie gisteren in Rome haar 500 pagi na’s omvattend rapport. De directie van Icmesa, een dochter van het Zwitserse concern Hoffmann-La Roche, wordt in het rapport „ernstige nalatigheid” verweten. Tegelijkertijd wordt ook de vinger gelegd op het gebrek aan voorschriften en het plichtsverzuim van de plaatselijke autori teiten. Volgens de onderzoekcommissie heeft het chemische bedrijf met ontoereikende apparatuur en niet voldoende gekwalifi ceerd personeel gewerkt en daarbij grote onzekerheid laten bestaan over de giftig heid van de stof. Gedeeltelijk heeft Icmesa ook gedraaid zonder de voorgeschreven vergunningen. loosheid tot de grote zorgen van de OESO- surveillanten van de wereldeconomie be horen. Men stelt hier vast dat een fiscale stimulans naar men redelijkerwijs mag aannemen vraag en aanbod zouden bevor deren in die landen waar de inflatie onder controle is gebracht, zolang deze fiscale stimulans „bescheiden” blijft. Een eerste omhooggang van de prijzen zou zich niet doorzetten wanneer de fiscale stimulans geconcentreerd zou zijn op maatregelen om de kosten te beperken en daarmee de, prijzen te drukken. Al vorig jaar propa geerde de OESO deze methode, die in de ogen van zijn functionarissen zou moeten leiden tot een aanzienlijke vermindering van de werkloosheid. De autoriteiten zouden na het ongeval pas met een vertraging van 27 uur zijn ingelicht en bovendien nog steeds in het ongewisse zijn gelaten over de omvang van de ramp. „In werkelijkheid was het ontsnapte dioxine veruit de giftigste syn thetische stof die tot nu toe bekend is”, aldus het rapport. Om 18.00 uur Nederlandse tijd moest er een beslissing worden genomen of ,de vlucht wel dan niet kon worden doorgezet. In overleg met het vludhtcentrum is toen besloten de reis door te zetten, met dien verstande dat de ballon niet hoger dan 3300 meter mag gaan, omdat dat de kans °P een fatale vergroting van die scheur met zich mee zou brengen. Deze hoogtelimiet betekent wel een han dicap voor de beide piloten. Zo zijn zij bijvoorbeeld niet meer in staat om door een stijging tot 5.000 meter eventueel te ontsnappen aan slechte weersomstandig heden. Ontoereikend was, naar het oordeel van de parlementariërs, ook het werk van de autoriteiten, zowel bij de controle van het bedrijf als bij de hulpverlening na het ongeval. Door een veelvoud aan competen ties werd een voor deze noodsituatie ver eiste samenwerking geblokkeerd. J. Voute ning van zraagd.oi Andreas Baader, twee bommen hebben bevestigd in een gestolen auto. Kort daarop srdam de onesische ligd. Ook in de pro- imenwer- in gestart Twee jaar na het ontsnappen van een gifwolk uit een fabriek in het Italiaanse Seveso, is een groot gebied, zone A, nog steeds ongeschikt om te leven. Twee technici (foto) controleren, gehuld in beschermende pakken, de graad van vergiftiging. ■ir Prins Charles van Engeland ontmoette tijdens een bezoek aan Bisley Fred Dash, de bouwer van een mini-motor. De prins maakte met veel plezier enkele rondjes, tot hij kramp in zijn benen kreeg. p A «kW- 6»°'^ s MU X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3