ie Blik op het politieblik s Wijkagenten van Santpoort hebben weer eigen bureau burgerlijke stand bij K<omca w ut «ir T UMUIDER REDDINGS BRIGADE HEEFT WEINIG ECHTE REDDINGEN Preventie Zwemles CELLEN MOESTEN WIJKEN VOOR WERKRUIMTE Velsen Hout- en Bouwmaterialen LET OP LET OP I Brommende knapen rammen politieauto Harmenjansweg 19 Actie Vakantie 2 8 JULI VRIJDAG 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN 4 TRIPLEX Tel 023-310612-310214 Tijdens de bouwvakvakantie zijn onze magazijnen Harmenjansweg 19 en Heringaweg (Waarderpol- der) normaal geopend, ook voor thuisbezorging. GEFINEERDE WANDPLATEN SCHROOTJES ENZ De bouwmarkt en showroom aan de KOUDENHORN 54-60 ZIJN GESLOTEN. Openingstijden: dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur X, kijkpost en indien nodig een red ding. Veel scholieren, maar ook mensen die een baan hebben en een groot deel van hun vrije tijd en soms hun vakantie aan het werk van strandwacht offeren. Het is voor hen ook niet zomaar werk, het is meer. Strandwacht strand op stoeltjes, een heel eind van het Visser: „Het geeft veel voldoe- J ning, het is eigenlijk óók een soort hobby. Als het weer slecht is, en er zijn geen baders, gaan we oefe nen. Niet alleen op het strand, ook op het water. En wat is er nou De IJRB is elke dag actief aan leuker dan met zo’n klein bootje het strand met varende, rijdende met ruig weer een beetje varen in en lopende patrouilles, een uit- de branding?”. 100 JAAR DE EERSTE Bi: - F - 9 w - Preventief werk strandwachten voorkomt veel noodsituaties i) 1 KEUR b.v ouden ebben Idaten buiten- eiten te Als zou okkene. hebben dat de van de ielman, nan het datieve t vooral Wit de helman ft Kiel- ctiviiei- Vit een :retaris taat. In ogte te de be- >n inza- erland. n mili- igas in ;en om retaris momi- i op de it pro- week token. ur ir redden en indien mogelijk ook de drenke ling nog mee terug neemt”. Er zijn in IJmuiden jaarlijks niet zoveel reddingen te melden, de afgelopen jaren lag het gemiddelde rond de 15. Het meeste werk van de IJRB bestaat dan ook uit het treffen van preventieve maatregelen, men sen waarschuwen en wijzen op de gevaren waaraan zij zich zelf blootstellen. Strand- wacht Lindeman: „Wat vaak gebeurt is dat mensen met drijfvoorwerpen (luchtbed den) de zee opgaan bij oostenwind, dat is natuurlijk levensgevaarlijk, je wordt ge woon de zee opgeblazen. Het gebeurt ook vaak dat wij mensen van de zandbank moeten sturen bij opkomend water. Dan zijn zij daar aan het spelen met him kinde ren en merken niet dat het zwin achter ze De vereniging beschikt momenteel over twee snelboten, twee patrouillevlets, zend- materiaal, kijkers en een landrover. Die kon twee jaar geleden aangeschaft worden na de succesvolle start van de actie Strandwacht Fonds IJRB, die tot nog toe 35 duizend gulden opleverde. De landrover was ook hard nodig, vooral het transport van de boten over het brede strand van en naar de kustlijn zou zonder de auto bijna niet te doen zijn. Van wat overbleef werd de professionele communicatieappara tuur voor in de snelboten gekocht, daar mee was het geld op. De actie loopt nog steeds maar het enthousiasme lijkt wat In principe kan iedereen lid worden van de IJRB, de minimum leeftijd is vijf jaar. De kinderen krijgen dan zwemles in het Velserbad of in het instructiebad Zeebad en kunnen daar de jeugdbrevetten 1 tot en met 6 halen. Vanaf hun dertiende jaar kunnen zij het brevet strandwacht halen, en daarna strandwacht A, strandwacht B en een instructeursdiploma. Daarbij inbe grepen zit uiteraard zwemmend redden. Verder is er nog de cursus varend redden, waarbij veel motortechniek is opdat kleine „moet loor de el eens i maat- ilandse ïurs in ran de oor ge le KLM ;t er in, vonden schaal, zullen sman. Het politiekorps van de gemeente Vel sen bestaat 100 jaar. Dat zal niet onopge merkt voorbijgaan aan de bevolking die op tal van manieren bij dit feestelijke gebeuren zal worden betrokken. Onder meer gebeurt dat door een fotowedstrijd onder het motto. „Maak een prent van Oom Agent. Dat Oom Agent zelf ook nog wel met de camera overweg kan zal blij ken op de grote tentoonstelling die van 18 tot 28 september wordt gehouden in de Burgerzaal. Eén van de kieken zal dan een beeld geven van het rijdend materieel waarover het Velsense korps beschikt. Die plaat werd gistermiddag geschoten. Het had nogal wat voeten in de aarde voor alles en iedereen was opgetrommeld en (met alle respekt) het politieblik netjes stond opgesteld. In linie voor het hoofdbu reau. Toen mocht iedereen even kijken hoe de zaak er op stond en loste één politieman het schot waarmee vier- en tweewielers van het Velsense korps anno 1978 waren vereeuwigd. In ieder geval leuk voor later! uitzicht op zee. Tot 1973 hadden wij een prima uitkijkpost bij Zeebad, maar die moest weg. Hij stond op een bunker, en Rijkswaterstaat heeft die opgeblazen. Wij moesten wel zelf voor een nieuwe post zorgen die kregen wij niet aangeboden. meerde I grote onder- ity and tie binnenkort wel verandering komt. „De ommis- ft bezig ikheed- de Ver- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met mooi weer, als er veel badgasten aan het strand zijn, zie je k weer. De twee oranje boten, de landro ver en de jongens en meisjes met de gele vesten. De Umuider Reddingsbrigade, dit jiar voor het 45ste jaar paraat op het strand. De vereniging telt vijfhonderd leden, het werk op het strand wordt regel matig door een kleine kern van dertig a veertig man verricht. Het is allemaal vrij willigerswerk, het toezicht aan het strand geschiedt in de vrije tijd en het werk wordt niet betaald. De vereniging krijgt voor haar werk zelfs geen cent subsidie, alle materiaal is bekostigd uit donaties, contributies en de opbrengst uit diverse acties die de IJRB zelf georganiseerd heeft. Indirect doet de gemeente Velsen wel wat; de twee groene keten, die bij strand Zeebad staan, mogen kosteloos door de URB gebruikt worden. De strandwachten Visser en Lindeman, beiden tevens bestuurslid van de vereni ging, hebben goede hoop dat in die situa- SANTPOORT. „Ons streven was er op gericht het bureau van de wijkagenten in Santpoort nog vóór de Santpoortse Feestweek in gebruik te nemen. Dat dit gelukt is, danken we aan de uitstekende samenwerking met Openbare Werken en met de aannemer”. Aldus commissaris A. J. Wijnstroom gisteren bij de opening van het bureau aan de Hoofdstraat, nabij de Wüstelaan. Naar het ontwerp van de gemeentearchi- tect H. Peeters werd indertijd een politie bureau aan Hoofdstraat nummer 246 ge bouwd, op de plaats waar vroeger een deel van het eeuwenoude „Hofje van Rijke” heeft gestaan. Aanvankelijk bewees het bureau uitstekende diensten, maar in de loop der jaren bleek het door een andere organisatorische opzet van de politie te ruim. Daarom werd het verstandig geacht de overtollige ruimte beschikbaar te stel len voor een bestemming van algemeen nut. In het voorste deel van het gebouw heeft nu een tandarts praktijkruimte ge kregen. De cellen die zich aan de achterkant bevonden zijn verwijderd ten behoeve van een moderne werkkamer voor de wijk agenten Vloemans van Santpoort-Noord vorige besturen hebben de mogelijkheden van subsidie niet voldoende aangepakt”, aldus Visser, „wij zijn nu met de gemeen te bezig voor subsidie en hebben goede hoop dat daar voor volgend jaar wel wat iiitkomt. Dat is wel nodig ook, want wij hebben nog wel een aantal dingen nodig. Allereerst nieuwe communicatieappara tuur, de uitkijk kan via de radio praten net patrouilles, daarvoor werken wij met twee soorten apparatuur. Wij hebben pro fessionele FM-apparatuur maar ook wat speelgoeddingetjes van de 27 MC band. Die moeten binnenkort vervangen wor den, ze worden niet alleen teveel gestoord maar worden op korte termijn ook verbo den. Wij hebben van die nieuwe appara tuur vijf eenheden nodig en die zijn toch drieduizend gulden per stuk”. en Wellink van Santpoort-Zuid. Voor het publiek is er een ruime entree. Om een goed contact te bevorderen, is zoveel mo gelijk naar een „open huis” gestreefd. Reeds de eerste dag werd hiervoor van de zijde der burgerij veel waardering uitge sproken. Nadat commissaris Wijnstroom herinne ringen had opgehaald aan de plaatsen in Santpoort waar de politie eerder gevestigd is geweest (aan de Wüstelaan en elders in de Hoofdstraat) wees hij op de goede con tacten met de dorpsbevolking, met name in de traditionele Santpoortse Feestweek. Namens de burgerij werd eveneens het uitstekende contact gememoreerd. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de zeer gewaardeerde inzet van de wijk agenten. Deze boden op hun beurt ter ere van de opening van hun nieuwe werkruimte kof fie en gebak aan. Dit tot grote verbazing van twee niets vermoedende meisjes die kwamen melden dat ze in de Narcissen straat een (zwarte) damesfiets hadden ge vonden en prompt op gebak werden ont haald. De wijkagenten van Santpoort zijn tele fonisch bereikbaar onder nummer 378300. Bij hun afwezigheid kan men 02550-19019 bellen om een boodschap voor hen af te geven; zij nemen dan op zeer korte termijn contact op met de betrokke nen. Bovendien zijn er vaste spreekuren. Met wijkagent Vloemans kan men iedere maandag van elf tot twaalf uur ’s morgens contact opnemen in het nieuwe bureau, met de wijkagent Wellink van Santpoort- Zuid iedere woensdag eveneens van elf tot twaalf uur in het gebouw De Duinpan aan de Duinweg in Santpoort-Zuid. GEBOREN: A. P. Zon-Los, z., IJmuiden, N. Boeter- Schol, z., IJmuiden; F. Dur-Sayar, z., IJmuiden. GEHUWD: J. P. Metten-A. M Heddema, Haarlem; A. M. Arends-M. L. Affourtit, Velsen-Zuid; F. Peralta Hermoso-M. J. Horeman, IJmui den; H. de Jager- J. M. Klinge, IJmuiden; A. Buurman - J. van der Laan, IJmuiden; IC. M. van der Ven - S. M. Woudhuizen, Punnerend. OVERLEDEN: C. P. B. Ruijter, 66 jr., echtgenoot van: M. Hamers, IJmuiden; K. Zwaan, 57 jr., echtgenote van: P. Kok, IJmuiden; W. Schot, 81 jr., weduwe Man: W. Uiterwijk Winkel, IJmuiden; M. A. Szallies, 77 jr., Driehuis; H. Wolterman, 50 jr., echtgenoot van: J. Th. van Bugnum, IJmuiden. ONDERTROUWDEN: P. R. Plug, en: K. H. Schiltmeijer, beiden te IJmuiden; D. I. Korf, en: A. van Oosten, beiden te IJmuiden; B. Spuijbroek, en: C. A. M. Verduin, beiden te Velsen(noord); R. van Leeuwen, IJmuiden, en: A. M. Hege- Wan, Alkmaar; F. Dekker, en: A. M. G. Schepers, beiden te IJmuiden; C. Kaal, en: S. Rovers, beiden te IJmuiden. SANTPOORT. De politie had donderdag avond omstreeks half negen weinig moeite met de „aanhouding” van twee knapen van 14 en 15 jaar die wat rondtoerden op een onverzekerde bromfiets. De knapen namen, komende van de Wüste laan, de bocht naar de Jan Gijzenvaart iets te ruim waardoor zij op de linkerweghelft verzeild raakten en hun weg plotseling versperd zagen door een politieauto. De schade bestond uit een paar stevige builen op de Jongens en een deuk in de politieauto. Overigens zal het muisje nog wel een staartje krijgen, want de minimumleeftijd voor het mo gen besturen van een brommer is nog steeds 16 jaar. volloopt. En bij de Pier is het altijd gevaar lijk als een van de Tor-Line boten uitvaart, dat brengt een enorme zuiging met zich mee. Het water loopt dan terug, kleine kinderen hollen ér achter aan en opeens komt het water weer opzetten, dan staan ze er midden in. Het mooiste voorbeeld van die zuiging dateert van vorig jaar, toen ging een van die schepen op volle kracht naar buiten. Er zaten mensen op het kleine water af. Toen de boot buiten de pieren kwam, kwam al dat weggezogen water meteen grote golf terug, toen zaten ze ineens tot hun nek in het water”. Een lopende patroulle op weg naar de kustlijn, rechts Trudy Verzeilberg en links Josine Visser. Een varende patrouille, langs de kust varend in een van de snelboten houdt strandwacht Visser de gang van zaken aan de kustlijn in de gaten. technische storingen door de leden zelf verholpen kunnen worden. Dat blijkt ook bij de korte demonstratietocht die ge maakt wordt met een van de boten, de motor wil even niet starten. De oorzaak wordt vrijwel onmiddellijk gevonden en het euvel verholpen zodat de snelboot nog heel snel op zee is. Visser: „Als de kinderen hun diploma strandwacht hebben worden zij al ingezet op het strand, het eerste jaar ongeveer vijf keer. Het is eigenlijk een deel van de opleiding, zij beginnen heel rustig aan met de praktijk en moeten er dan langzaam ingroeien, na verloop van ongeveer vier jaar zijn zij min of meer volwaardig en kunnen overal ingezet worden. Als je ook de cursus varend redden wil doen moet je echter wel eerst zwemmend redden be heersen, het is natuurlijk wel de bedoeling dat je, als de boot omslaat, jezelf kunt egram, ;en van al zijn bekoeld en er komt niet meer zo gek veel ekking geld binnen. an het De IJRB heeft twee posten, een bij de g over- Zuidpier en een bij strand Zeebad. Visser: I „Het is eigenlijk niet wat het wezen moet, bij Zeebad zijn het maar twee kleine keet jes en bij de pier heb je helemaal geen (ADVERTENTIES) Imp.: Kinotechniek 02968-6355 De beste resultaten met de beste colorfilm ter wereld Ir Altijd-raak-kamera in de populaire klasse (met ingebouwde elektronenflitser). 5» ♦wip: -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5