ïkö ik k? GOUREUZE BESTRIJDING VAN VERBODEN SPORT door Carlo Nagel BE ant Angst w wij i Niet dulden Oogje toe Belangstelling Stadsjeugd Ongevallen I 12 AER” 3 bv dera >taal. sonen. oor tbij n. mstedi 5S nl. an ijk en De schaatsplank is in opmars. Gelijk oplopend met de vakantiepiek, is de erkoop van „skateboards" de afgelopen weken sterk toegenomen. Bij de nporteurs van het acrobatische speelgoed rijzen de bestellingen de pan uit. ikateboarding, in Californië ontstaan als trainingsmiddel voor surfers, trekt dan ük steeds meer mensen aan. Staande op dat plankje van vijftig a zestig jentimeter, gaat het het beste van een glooiing af, maar je kunt al steppend met én been ook zelf vaart maken. Zit de gang erin, dan kun je allerlei toeren uithalen. Jpspringen en een halve draai maken bijvoorbeeld, of naar achteren leunen en illeen op de achterste wieltjes verder rollen. Ook kun je bij het voortrollen op landen of ellebogen gaan staan. Aan dit alles is evenwel één „maar” verbonden. Het mag niet, althans niet op de penbare weg. En aangezien er nog vrijwel nergens in Nederland een skateboar- lingbaan is aangelegd, betekent dat in feite, dat iedereen die al een schaatsplank leeft gekocht of gekregen, hem maar het beste in de kast kan opbergen. 1, it ■is, r .2 »n. f I O 1 olitie in de nval tegen chaatsplank n iistaandej in grond. lonkamer laar vide, I dkon. Het et tennis- Maar in Nederland beperkt de overheid zich tot nu toe tot het streng afwijzen van de schaatsplank. Ex-minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat hield zich in november van het vorig jaar nog aardig op de vlakte toen hij in antwoord op vragen van het toenmalige WD-kamerlid me vrouw Smit-Kroes (nu zelf staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat) antwoordde, dat hij het nieuwe speeltuig niet wilde verbieden, maar er wel zodanig tegen wil de optreden dat het gebruik ervan de vei ligheid van het kind en van het overige verkeer niet in gevaar zou brengen. Nu, daar had natuurlijk niemand iets aan. Deze zomer was het allereerst de ge meente Den Haag die concreet met het probleem van de schaatsplank werd ge confronteerd. Inspecteur van politie, R. H. R. Petow, van het bureau Voorlichting: „Er kwamen er steeds meer uit Amerika, er volgden klachten van burgers die er last van hadden. Onze politie-agenten zagen steeds meer kinderen met die schaatplan- ken op de openbare weg. En dat op gevaar lijke plaatsen, zoals op de afrit van het ziekenhuis Leyenburg en op een hellend gedeelte van de boulevard in Schevenin- gen. Dat zijn punten waar veel verkeer rijdt, waar ook mensen lopen en je kunt met die planken nu eenmaal slecht sturen. Het werd echt levensgevaarlijk”. schaatsplank en dat gebeurt nu in Den Haag regelmatig. Er zijn vorige week weer tien planken in beslag genomen. Eén van die artikelen is altijd wel van toepassing, want waar vind je in een grote stad een bestrate weg zonder verkeer?” ten getale wordt gekocht hoe licht kun nen er geen ongelukken gebeuren met die planken zonder remmen. Nog afgezien van het feit dat de kinderen zelf ook kunnen vallen”. Aan de secretaris van de Centrale Politie Verkeerscommissie, commissaris J. W. Bakker, de vraag in hoeverre soepelheid ten aanzien van de schaatsplank kan wor den gehanteerd. Bakker: „Ik wou eerst even kwijt dat die berichten van de laatste dagen, als zou de politie in Den Haag strenger optreden dan de politie elders onzin zijn. De Haagse politie heeft eerder dan andere steden met het verschijnsel te maken gekregen. Maar met alle politie korpsen is de afspraak gemaakt dat wij op de openbare weg tegen de schaatsplank zullen optreden. In Amerika is er een aan tal ongelukken door gebeurd. De overheid kon nooit zo snel op de rage zijn inge speeld, dat er nu al speciale banen gereed Maar intussen vliegen de schaatsplan- ken de winkels uit. Molenaar van Webena- sport is optimistisch wat de toekomst van het skateboarding betreft. „Er zijn nog niet veel banen, maar wat niet is kan komen”, zegt hij. „Vooral nu in het Exposi- tiepark van de Nederlandse Heidemaat schappij in Arnhem een demonstratie- baan is ingericht. En wat dacht u van de parkeerterreinen bij sportvelden? Daar is buiten het weekeinde toch ruimte genoeg voor jongens, die met de plank aan het sporten willen?. Hij betreurt het dat de verkoop van helmen en andere beschermende attribu ten nog achterblijft bij de verkoop van de schaatsplanken zelf. „Voor 200 gulden heb je al een middenklasseplank met een volle dige beschermingsset”, zegt hij. „Waar ik vooral tegen waarschuw is een heel goed koop houten plankje, met wieltjes die niet afzonderlijk kunnen draaien. Daar krijg je ongelukken mee. Goedkoper dan 70 gul den mag een schaatsplank niet zijn. Wij leveren alleen aan sportzaken. Skateboar ding is een sport, geen spel”. Zo af en toe proef je een zekere angst bij de overheid dat het aanwijzen van een of meer terreinen voor skateboarding de ver koop van de schaatsplanken zou bevorde ren en dat de nieuwe sport dan toch weer niet tot die aangewezen terreinen beperkt zou blijven. Burgemeester Vonhoff van Utrecht, dui delijk afwijzend: „Ik sluit me volstrekt aan bij het standpunt van de Utrechtse politie. Er geldt een integraal verbod van die schaatsplank, waar dan ook in Utrecht. Ik ben niet bereid verdere mededelingen te doen. Nu weet iedereen waar hij aan toe is: wie schaatsplankt op de openbare weg riskeert een proces-verbaal én inbeslagne ming van zijn plank. Nogmaals: ik refereer me geheel aan het oordeel van de Utrecht se politie”. De Utrechtse commissaris van de ver keerspolitie, Van Dosselaar, neemt een minder soepel standpunt in dan zijn Haag se collega. „Er zijn geen speciaal ingerich te terreinen voor skateboarding, zoals voor voetbal of voor tennis. Het zou een particulier initiatief kunnen zijn om die aan te leggen. Zolang dat niet het geval is, hebben wij landelijk heel duidelijk afge sproken dat wij de schaatsplank op de openbare weg niet zullen dulden. Ons be leid is er op gericht dat de verkoop ervan stagneert, dat de schaatsplank niet in gro- Inspecteur Petow geeft echter toe dat er situaties kunnen zijn, waarin een Haagse politieman misschien besluit om niet in te grijpen. „Als er ’s ochtends aan skateboar ding wordt gedaan in een plantsoen, waar verder nog geen wandelaars zijn, dan zal er misschien een oogje worden toegekne pen. Ziet dezelfde agent ’s middags bejaar den in het park, dan zal hij het sporten op de schaatsplank niet meer tolereren”. Voor zover het De Haagse voorlichtingsin- specteur van politie bekend is, hebben er zich in zijn gemeente geen ongelukken voorgedaan, „wat een wonder mag heten, want erg veel ouders hebben hun kinderen zo’n ding gegeven om ze in de vakantie zoet te houden”. Ook de gemeentepolitie van Haarlem volgt de landelijke lijn (onmiddellijke be keuring en inbeslagneming van de plank), maar probeert daarin wel schappelijk te zijn: „We hanteren een soepele lijn. Je moet niet vergeten dat het merendeel van de plankschaatsers minderjarig zijn en dan willen we niet de boeman gaan spelen. We zullen die kinderen er dus wel op wijzen dat het niet mag, maar in principe nemen we ze niet meteen die plank af, en gaan ze niet direct op de bon. Mocht het echter klachten gaan regenen, dan zullen we streng optreden. Maar voorlopig loopt het nog niet de spuigaten uit”. zouden liggen. Aan de andere kant kan ik me voorstellen dat liefhebbers een beroep doen op een college van burgemeester en wethouders om bijvoorbeeld een rol schaatsbaan voor skateboarding beschik baar te stellen. Dat zijn beleidsbeslissin gen, waarmee ik niets te maken heb”. Commissaris Bakker gelooft niet dat er veel uitzonderingen op de regel kunnen worden gemaakt: „Door rood licht rijden is verboden, maar er kan zich een situatie voordoen, bijvoorbeeld als een verkeers licht niet is aangepast aan een gesloten overweg, dat iemand zonder enig risico een rood licht kan passeren. Formeel is hij dan fout, maar geen politieman zal hem bekeuren. Ik noem dat het opportuniteits beginsel van de politieman. Welnu, mis schien is er ergens in Nederland een open bare weg zonder verkeer en zonder voet gangers, waarop dus skateboarding zon der gevaar zou kunnen plaatsvinden. Maar dat is geen reëel gegeven. Begrijp goed: wij verbieden de handel in schaatsplanken niet. Misschien zijn er mensen die in hun achtertuin willen oefenen. Als de consu ment maar wéét dat hij er niet mee op de openbare weg mag”. De Heidemaatschappij bevestigt niet al leen dat op een tijdelijke tentoonstelling in het permanente expositiepark (tot half au gustus) een demonstratiemodel van een skateboardbaan te zien is, maar signaleert zelfs „enorme belangstelling, ook bij ge meenten uit het westen van het land”. O. W. Bosch van de projectleiding: „Het mo del bestaat in feite uit twee banen. De ene is van houten schotten op twee hellingen met een klinkerweggetje ertussen, waarop je van de ene naar de andere helling rijdt. De tweede baan is van kunststof, een soort nylon op zandbed met ook twee hellingen. In het weekeinde demonstreren we er op”. De VARA heeft in januari al eens een uitzending aan skateboarding gewijd. Dat de opnamen daarvoor in Leersum werden gemaakt, kwam mede door de arts F. A. Bol, hoofdredacteur van Medisch Contact en medewerker van VARA’s Koning Klant. Het „skaten” gebeurde en gebeurt namelijk vopr zijn deur aan de Lombok- laan in Leersum. Bol zegt ervan: „Een ideaal plekje, een doodlopende weg in het bos, die bovendien afloopt. Goed samen spel tussen alle weggebruikers is wel gebo den”. Het rigoureuze verbod van de overheid om op de openbare weg de schaatsplank te hanteren noemt hij „belachelijk”. Bol: „Logisch dat het in de stad niet overal kan, maar toch zeker wel in een of ander park je? Je moet met een zekere soepelheid rekening met elkaar houden en niet te veel dingen zonder meer verbieden. Als ik mijn straat inrij en er zijn skaters bezig, dan doe ik dat stapvoets”. Bol, die als geen ander uit ervaring spreekt, omdat hij de nu ingezette rage al maanden vanuit zijn woonkamerraam kan bekijken, vindt dat een beginneling welis waar de veiligheid in gevaar zou kunnen brengen, maar dat een beginnende fietser dat net zo goed kan. „In feite is rolschaat sen gevaarlijker, omdat je daarmee niet kunt remmen. Gebeurt er iets met skatebo arding, dan spring je van de plank af, die dan meteen zijn vaart verliest. Als de over heid skateboarding zonder meer verbiedt, heeft zij naar mijn idee de plicht om dan elders ruimten beschikbaar te stellen”. elle apen tussen voetgangers en vuilnisem- De verkeerspolitie van Utrecht gaat het leest rigoureus te werk, in de bestrijding ran de schaatsplank op straat. Commissa- ps H. J. van Dosselaar: „Wij zullen het gebruik van de schaatsplank op de open pare weg niet tolereren, maar integendeel pnmiddellijk overgaan tot het opmaken •Van een proces-verbaal. De plank wordt 'bovendien in beslag genomen. Tot deze aanpak is besloten in een gecombineerde (■teigadering van de Centrale Politie Ver- ■eerscommissie en de Verkeerscommissie pan het Openbaar Ministerie. Unaniem waren wij van oordeel dat er wettelijk gloldoende basis was om de schaatsplank lp de openbare weg als een verboden Ictiviteit aan te merken”. -I Als de hele Nederlandse politie deze beleidslijn volgt en de instructies zijn ensluidend gegeven dan zal het op prte termijn wel bekeuringen regenen. Zant Nederland heeft de schaatsplank ontdekt” in navolging van andere Euro- ese landen, waar de Amerikaanse vin- ing naar is overgewaaid. Er worden er nu agelijks honderden verkocht. D. Molenaar, medewerker van Webena- port, een van de Nederlandse importeurs: Er is de laatste weken een duidelijke tijging in de verkoop van de Schaatsplank n ik weet ook hoe dat komt: de Nederlan- lers hebben ze op vakantie in het buiten- Jpand gezien en zijn nu zelf enthousiast F jeworden”. Inderdaad heeft de rage andere landen - lerder bereikt dan ons land. Onze corres- 7 londent in Londen, Henk Leffelaar, 1 ichreef een tijdje geleden al: „Het Londen- 1 se stadsbeeld wordt steeds meer bepaald door skateboarding, waarvoor nauwelijk I een passende Nederlandse term is te vin- den, behalve misschien „wielen”. De „wie- sin9 j lies”, doorgaans in jeans, manoeuvreren I zich met de souplesse en behendigheid van I mers, en hikken noch verschrikken voor een stoeprand, waarvoor zij de wiptech- j niek hebben uitgevonden”. 1 Leffelaar schrijft voorts dat aan de zuid elijke oever van de Theems in Londen een speciaal parcours voor het „skateboar ding” is aangelegd, „dat iets van de baan voor een bobslee heeft, maar met oneindig veel meer bochten, glooiingen en hoge winden zonder scherpe hoeken. Hier zijn de experts te zien”, aldus Leffelaar. „Met een paar kleine aftrappen van de voet wordt door het op- en afrollen van de glooiingen een niet geringe snelheid be reikt en de kunst is om de „wielen” zonder verdere hulpmiddelen rollende te hou den”. Zelf constateerde ik deze maand in het Franse Straatsburg, dat de schaatsplank enorme vlucht heeft genomen. Het blad „La demière nouvelle d’Alsace” dde vorig week op de voorpagina dat het gemeentebestuur had besloten in het fraaie stadspark (l’Orangerie) een skate- boardingbaan aan te leggen. Sportzaken plaatsen er gelegenheidsadvertenties naast, waarin zij ter ere van dat goede lieuws schaatsplanken met flinke kortin gen te koop aanboden. In het Zweedse blad „Vi” van 1 juni las >k dat er in 1976 in heel Zweden ongeveer OOdwill Muizend berijders van schaatsplanken wa- )P of te *'en en °P dit moment alleen in Stockholm >0.000. Vi schrijft dat het juist de grote- itadsjeugd is, die een eigen sport heeft Jevonden. Het zijn de kinderen uit de betonbuurten die nu eens voordeel hebben 'an de harde trottoirs waarop zij veroor- leeld zijn hun vrije tijd door te brengen, imdat ook de Zweedse regering het ge baar onderkent, wordt onderzocht of de vaak houten) dansvloeren in de open- uchtparken van alle grote steden voor de bieuwe sport kunnen worden vrijgesteld. Gelukkig hadden intussen de Centrale Politie Verkeerscommissie en de Ver keerscommissie van het Openbaar Minis terie de koppen bij elkaar gestoken in een eerder stadium gealarmeerd door de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, die met ongevallencijfers uit Amerika had gewapperd. Hun eerste vraag was: is het nodig om de wet aan te passen om tegen de schaatsplank te kun nen optreden? Het antwoord was: nee. Immers, artikel 18 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens zegt: „Strafbaar is het spelen op rijbanen én op andere weggedeelten (bedoeld worden trottoirs en voetpaden) indien daardoor gevaar of hinder van het verkeer kan ontstaan”. Op grond van dat artikel kan een „straatsurfer” dus al worden bekeurd overal in het land. In de Algemene Politie Verordening van de meeste gemeenten (zoals in Den Haag en Utrecht) is bovendien een artikel opge nomen, waarin het strafbaar wordt gesteld om op of aan de weg enig spel of sport te beoefenen indien daarvan hinder of over last voor personen dan wel beschadiging van goederen is te duchten. Inspecteur Petow in Den Haag: „Nadat wij dat op een rijtje hadden gezet, volgde er een bekendmaking van aan alle korpsle den. Er kan dus proces-verbaal worden opgemaakt tegen gebruikers van een i, v «w w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13