HITLERL 0NMAR( DAMASC WORLD WAR II: SOLDIERS' DIARY THE UNKNOWN WAR door Klaas Pieter Rieksen kJ |L BURT LANCASTER Gympjes Te klein publiek Roze onderzeeboot Brallerige teksten 25 NEW ACTION-PACKED HALF-HOORS I IUST GO Bï JULY 15D Dider AIRTIME INTERNATIONAL A Oorlog op en achter het scherm Roman Karmen Burt Lancaster Russische soldaat aan het Oostfront John Astin (rechts) in Richard Gilliland in .Operation Petticoat orbeeld 1, maar tijd het Painter ect van iran een daarten jelezen- g delen, e knap- ;minne- den. DUTEN S me Hardy, igenlijk auteur hand is e lezen. e Hjn pier- offen i met iscuit, vele vrucht- ïemlief. zie. Que Langen je wang. usbroek De Har- ?ol. Over dachten- zichzelf. 1 't Hart e Arbei- Een ingewikkeld karwei, maar ten slotte kwam men er uit. Lancaster werd „gastheer” en verteller, Isaac Kleinerman (winnaar van onder meer een Emmy Award) werd aangetrok ken als producer en regisseur en Har rison Salisbury, een journalist die ooit de Pulitzer Prijs won, kon op grond van zijn historische kennis (met name van de Russische geschiedenis) aan het script gaan werken. Rod McKuen, die doorgaans op gympjes en zingend door het leven gaat, werd met veel tam tam aangetrokken als muziek- coördinator. De keuze van het onderwerp was voor de TROS overigens aanleiding Het verhaal begint in 1942, als luite- nant-ter-zee Matthew Sherman (ge speeld door John Astin) het bevel gaat voeren over de onderzeeër Sea Tiger. Het schip is echter niet in een beste staat omdat het na een gemene aanval gezonken is. Aan Sherman en zijn bemanning de taak om het schip weer in oude staat te herstellen, waarbij Luitenant Nick Holden (Richard Gilli land) een belangrijke rol speelt. ander- moeilij- -ukken. 1 in, in- over li ra min- iouding le lezer. F Krtox Batioi i and Exf 'Hora, grote bevolkingsgroep, die jaren geleden te jong was om die programma’s te zien, heeft nu een leeftijd bereikt waarop zij daartoe wel in staat zouden zijn”. De televisiecommissie van de NOS (de serie werd destijds voor de NTS gemaakt) boog zich over het idee van De Jong, maar bracht een negatief advies uit aan de Programmaraad. De kwaliteit zou na zoveel jaar onder de middel maat zijn en de presentatie zoals die toen werd gehanteerd is zeer sterk verouderd. Een NOS-woordvoerder wist te melden: „Je zou de mensen geen plezier doen met deze 21 afleveringen van een uur. Mocht je toch op het idee komen om iets dergelijks weer te gaan uitzenden dan zou je het helemaal opnieuw moeten maken”. Het komt er dus op neer dat de uitzendingen van De Jong niet meer voldoen aan de eisen die heden ten dage aan een dergelijke produktie worden gesteld. „De bezetting” zou nu dan ook meer als een nostalgische en komische serie beschouwd worden dan als een serieuze documentairereeks. De opleving van de Tweede Wereldoorlog maakt de laatste jaren weer duidelijk opgang. Er is klaarblijkelijk een nieuwe generatie opgestaan die over de laatste wereldoorlog en eigenlijk over oorlogen in het algemeen maar niet genoeg kan krijgen. Zowel in boeken als bij bioscoopfilms wordt de Tweede Wereldoorlog steeds vaker als onderwerp gebruikt. Ook de Nederlandse bioscoopfilm stortte zich op dit onderwerp, hetgeen onder meer resulteerde in films als „Soldaat van Oranje" en „Pastorale 43”. De Nederlandse radio maakte ook gebruik van deze revival en zendt sinds zondag 23 juli de serie „Omroep in oorlogstijd” van Dick Verkijk nogmaals uit. Deze serie is verder te beluisteren op de zondagen 30 juli en 6, 20 en 27 augustus, s avonds steeds via Hilversum 2. Ook de tv-makers, met name die in het buitenland, maken dankbaar van deze interesse in de Tweede Wereldoorlog gebruik. Dramaprodukties, documentaires, specials en komische series rollen als hapklare brokken de studio’s uit. We kozen twee documentaires (waarvan er één zeer waarschijnlijk in ons land op het scherm te zien zal zijn) en een komische serie (die binnenkort van start gaat) uit om te laten zien wat ons nog allemaal te wachten kan staan. Films, documentaires en dramaprodukties over de Tweede Wereldoorlog hebben we in de loop der jaren vele malen op het scherm mogen aanschouwen. „De wereld in Oorlog” en „Ont snapping uit Colditz”, de VPRO-uitzending „Herinneringen aan Nederland, vastberaden, maar soepel en met mate 1938- 1948” en natuurlijk in lang vervlogen tijden de serie „De bezet ting” van dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het is slechts een kleine greep. Het uitzen den van „De bezetting” (in de beginjaren zestig) spreidde zich over een aantal jaren uit en De Jong, samen met producent en regisseur Milo Anstadt, maakte gebruik van veel authentiek materiaal. Onlangs liet De Jong weten dat hij herhaling van zijn „De bezetting” best gerechtvaardigd vond. Dr. De Jong had een aardig plannetje bedacht. De serie zou volgens hem kunnen worden uitgezonden in het seizoen 1979-1980 zodat dan de laatste van de 21 afleveringen op 5 mei 1980 zou komen. De Jong stelde: „Een War” van Air Time International. Een hele lijst van Nederlandse gegadigden liet zich noteren voor deze produktie, die in totaal zo’n 20 uur moet gaan duren. Hoofdmoot van de documen tairereeks zijn de gebeurtenissen tij dens de Tweede Wereldoorlog aan het Oostfront. Ook bij deze serie prijst men zich zelf in de markt, zij het met wat min der opwindende teksten dan het geval is bij „World War II: Soldiers’ Diary”. De promotiemedewerkers van „The Unknown War” hebben bedacht: „De oorlog aan het Russische front maakt weer nieuws.Deze keer explodeert hij op het scherm”. En natuurlijk trok men een aantrekkelijke „gastheer” en verteller aan. Zo’n vijfenzeventig vooraanstaande Amerikanen stonden op de keuzelijst, waaronder Kirk Douglas, Frank Sinatra, John Wayne en Paul Newman. Het werd uiteinde lijk Burt Lancaster, die voor zowel de Amerikanen als de Russen (Sovin Films) acceptabel was. Het was Fred Weiner van Air Time die tot de conclusie kwam dat vele Amerikanen zijn opgegroeid ha de Tweede Wereldoorlog en de Russen alleen maar kennen als de tegenstan ders uit de Koude Oorlog. Weinigen hebben ooit de verhalen van het Oost front in tv-documentaires gezien en Weiner, die meermalen in Rusland was geweest, kwam met het plan een co-produktie tussen de Russen en de Amerikanen tot stand te laten komen. President van Air Time, Bruce Fo gel, onderhandelde (bijgestaan door Het zien van één van de afleverin gen geeft misschien geen goede in druk van de hele serie, maar na het lezen van alle brallerige teksten kan enige vorm van teleurstelling toch niet worden onderdrukt. Een opper vlakkige indruk van een actie waarbij originele opnames vermengd zijn met de gegevens die verteller Lloyd Brid ges aan de beelden toevoegt. De kans dat „World War II: Soldiers’ Diary” naar Nederland komt is overigens maar erg klein. Meestal claimen de omroepen zich suf voor buitenlandse televisieseries, maar in dit geval heeft tot nu toe alleen de TROS belangstel ling getoond. En dat wil in dit geval dan niet veel meer zeggen dan dat de TROS wel eens wat materiaal van de serie wil zien, over kopen wordt nog helemaal niet gesproken. Heel anders ligt dat voor de oorlogs- serie (documentaire) „The Unknown ken, waar men bij de TROS op re kent. Bij die omroep toont men dus blijkbaar liever de gruwelen die de joden hebben moeten doorstaan, overgoten met een Peyton-Place-saus- je. „The Unknown War” is, zo rede neert men waarschijnlijk bij de TROS, voor een minderheidspubliek en daar moeten andere omroepen zich maar op werpen. Veronica had ook zeer veel interes se in de voorlopig 20 uur durende serie. Filmkoper Enno Rijpma was na het zien van één van de afleveringen zeer enthousiast, maar de onzekere toestand waar de VOO zich momen teel in bevindt maakte het onmogelijk voor Rijpma om een dergelijke om vangrijke produktie aan te kopen. Want wat doe je in vredesnaam met een (peperdure?) documentaireserie, terwijl je nog niet eens weet of je na april 1979 nog wel zendtijd hebt? Met veel spijt liet Rijpma het claimrecht van zijn omroep dan ook schieten. Zorgen over het uitzenden in de toekomst kent de NCRV natuurlijk nauwelijks. De christelijke omroep is nu aan de beurt om te beslissen of hij de serie al dan niet in ons land op het scherm gaat brengen. De belangstel ling is echter buitengewoon. Hoofd van de afdeling Filmzaken bij de NCRV Peter van Campen spreekt over fantastisch materiaal. Een be slissing omtrent de aankoop is echter nog niet genomen. Daarbij komen nog de moeilijkheden van het vinden van een plekje in het uitzendschema. Samen met de afdeling Documentai res moet Van Campen een plaats voor de serie weten te vinden. „The Un known War” komt zeker niet voor de zomer 1979 (als men tot koop over gaat) bij de NCRV op het scherm. Waarschijnlijker is echter dat de kij- Weiner) met de afgevaardigden van Sovin Films. In totaal was men ruim een jaar bezig. De Koude Oorlog is wel lang verleden, tijd, maar de ach terdocht tussen de Russen en de Ame rikanen is nog steeds erg groot. De Russen waren bang dat de Amerika nen de Oostfront-oorlog op hun eigen manier zouden interpreteren en dat zou misschien weleens verkeerd kun nen uitpakken. En met de Olympische Spelen in Moskou (1980) in het voor uitzicht willen de Russen voorkomen dat de Amerikaanse pers de gelegen heid krijgt hen in een kwaad daglicht te stellen. De Amerikanen daarente gen wilden voorkomen dat de Russen de serie louter en alleen voor propa gandistische doeleinden zouden ge bruiken, vooral ook omdat er gebruik zou worden gemaakt van veel origi neel en nog nooit in het Westen ver toond Sovjet-materiaal. ker zal moeten wachten tot het win terseizoen van 1979-1980. Maar mocht de NCRV toch afzien van „The Unknown War”, dan staan er altijd nog drie zendgemachtigden (in volgorde AVRO, NOS en VPRO) te wachten om een beslissing te nemen. Dat de Nederlandse kijker wordt ge confronteerd met „The Unknown War” lijkt dan ook haast onoverkome lijk. De Tweede Wereldoorlog wordt na tuurlijk niet alleen maar gebruikt in serieuze documentaires en dramase ries. Ook komische series werpen zich zo nu en dan op de oorlog. Als laatste konden we in ons land kennis maken met het gestuntel in de (Engelse) serie „Daar komen de schutters”, die in ons land een vrij grote populariteit geniet. De Amerikaanse maatschappij MCA heeft ook een nieuwe komische serie bedacht. Ditmaal gaat het over de bemanning van een onderzeeboot tijdens de Tweede Wereldoorlog. De serie (tot nu toe is er een introductie- aflevering van 2 uur gemaakt met daarna 22 afleveringen van een half uur) werd gebaseerd op de gelijkna mige speelfilm „Operation Petticoat” die in 1959 werd gemaakt. Van Russische zijde werd Roman Kerman in de produktie betrokken. Kerman is niet alleen de producer die de Sov j et - belangen ih de gaten moet hou dén; hijook aangësteld aan het hoofd van het Russische team dat meewerkt aan „The Unknown War”. De films uit Russische archieven over de Oostfront-oorlog vermelden overi gens vaak zijn naam. Tijdens die oor log werkte hij als cameraman aan het front. De Russen, met name Sovin Films, hebben eigenlijk genoegen moeten nemen met een wat ondergeschikte rol. Naast de inbreng van Kerman en het archiefmateriaal, is er voor de Sovjets alleen nog maar muzikale eer te behalen. Twee Russische compo nisten, Viaty Gueviksman en Liut Guidravitchus, dragen zorg voor de muziek van deze toch wel opvallende serie. Evenals voor „Soldiers’ Diary” geldt voor „The Unknown War” na tuurlijk ook dat het zien van slechts één uur van de geplande twintig uren, nauwelijks voldoende is voor een to tale indruk. Maar waar de eerstge noemde serie blijft steken in opper vlakkigheid, blinkt „The Unknown War” uit door zijn degelijke en infor matieve karakter, waarbij de veelal grote onwetendheid over het onder werp van de kijker de makers natuur lijk in de kaart zal spelen. Time Life Television heeft een serie van 25 afleveringen van ieder een half uur op stapel staan. „World War II; Soldiers’ Diary” is de titel en Time Life en de televisiemaatschappij pro beren de kopers lekker te maken met teksten als: „De meest opwindende serie voor 1978, bijgestaan door een weergaloze advertentie, promotie en publiciteitscampagne”. De Tweede Wereldoorlog als ver maak voor het volk en om de beurs van de makers te vullen. Het gebrui ken van schreeuwerige verkooptek- sten is inherent aan het commerciële tv-systeem in Amerika. In „Soldiers’ Diary” staat de betrokkenheid van de kijker bij het onderwerp centraal. De promotieteksten vermelden: „U zult hun (de soldaten, red.) aanwezigheid in de cockpits van de P-51s opnieuw beleven, de stampende scheepsrom pen van de LST’s in de Stille Oceaan, in tanks in de woestijnen van Noord- Afrika en in gevechten in de sneeuw van de Ardennen”. Het kan haast niet op. Ga als kijker maar zitten en geniet mee met deze adembenemende avon turen. Een aantal afleveringen: „Iwo Jima, 8 helse vierkante mijlen”, „Doel: „Tokio” enzovoorts en zo ver der. Vliegende Forten, Kamikaze, Midway: het keerpunt en Een G.I. Kerstmis. En wat te denken dan van (let op de fraaie alliteratie) „The Bat tered Bastards of Bastogne”, dat zo veel wil zeggen als „De verslagen schoften van Bastogne”. Time Life stelt verder: „Vanwege de uitzonderlijke belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog brengt Time Life nu een ander verhaal van die oorlog het verhaal van de soldaten die daadwerkelijk in de loopgraven waren niet zo zeer gezien vanuit een historisch oogpunt”. De folder eindigt met: „De eerste complete geschiede nis van de Tweede Wereldoorlog. Een onvergelijkbare serie van 22 delen”. om van de serie af te zien. De TROS stond bovendien op de claimlijst, maar zag van haar recht af. „The Unknown War” was voor een té klein publiek stelde men bij de TROS. Daaruit blijkt dan meteen hoe men bij die omroep te werk gaat. Een publiekstrekker als „Holocaust” (we schreven er reeds over) staat wel op de nominatie om door de TROS te worden uitgezonden. Een op het eer ste gezicht interessante documentai reserie als „The Unknown War” kan niet dat aantal kijkers (en leden) trek- Weer varende komt Sherman ech ter tot de schokkende ontdekking dat zijn bemanning het schip roze heeft geverfd. Daarbij komt ook nog dat de onderzeeër vijf verpleegsters oppikt die aan boord het verloop van de oorlog blijven afwachten. Holden heeft het drukker met de verpleeg sters dan met oorlog voeren en Mat thew Sherman is constant in de weer met het in de vaart houden van zijn schip. Veronica heeft de serie aangekocht en zendt op 20 september de uitzon derlijk lange pilot (introductie-uitzen- ding) uit. Daarna is elke uitzendavond van de VOO (eens in de drie weken) een aflevering van „Operation Petti coat” op het scherm te zien. De nieu we serie is de opvolger van „When things were rotten”, de persiflage op Robbin Hood. De VOO kocht acht afleveringen van deze serie en is niet van plan nog meer afleveringen aan te schaffen. Van de „oorlog” tussen arm en rijk in de Engelse bossen, naar de „wateroorlog” in een roze onder zeeboot. Je moet er maar opkomen. HWI IWX. M, THI» MCTtON VOL XC.N* Ban on Italians like Order to German Representatives by t i. k>y<j TIME-LIFE TELEVISION presents Presents Host ..i Narrator k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15