Kritiek op gezondheidszorg komt Farmaceutisch „brilletje” voor zwak geheugen? niet alleen van patiënt door Jan Morriën DISCUSSIENOTA ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN Patiëntenrechten Niet schadelijk Proef met studenten lOUt 41 Sneller herstel Vermoeden Jb Waarde Risico’s iB sill x X X voor de proefpersonen kan hebben. Nieuwe stoffen kunnen hersenen beïnvloeden in •en i vorm en vrij /erkrijg i, EDE )ek, en. IOU- ven en icht 3 te ri in an- (Van onze parlementsredactie Mensen moeten vrij zijn om zelf de vormen van hulpverle ning te kiezen en zelf verant woordelijkheid te dragen inzake gezondheid en ziekte. Aldus een conclusie van de Commis sie Alternatieve Geneeswijzen, die een discussienota heeft uit gebracht als een soort „terrein verkenning”. De bedoeling is haar uitgangspunten te toetsen aan de opvattingen, die hierover in brede kring leven. Als eerste onderdeel gaat de commissie zelf eerst rapporteren over de acupunctuur. Paul van Dijk (ook lid van de com missie), die in zijn boek „Genees wijzen in Nederland” een inventa risatie heeft gegeven. Wat de risico’s betreft die ge bruikers van alternatieve genees wijzen zouden lopen,, stelt de com- van zwakzinnigen en mogelijk van demente bejaarden”. Nu, vijf jaar later, is hij nog steeds erg voorzichtig in zijn uitspraken en zegt: „Het moet mogelijk zijn om in bepaalde gevallen, met behulp van medicijnen, leer- en geheugenfunc ties te verbeteren. Maar dat kan nog wel tien jaar duren”. missie dat „aan de overheid op dit punt geen andere taak of bevoegd- Met deze proef werd in feite voor het eerst wetenschappelijk bewezen dat de capaciteit van de hersenen om verbale informatie te verwerken en te reproduceren, sterk verbeterd kan worden. Dimond en Brouwers deden echter nog meer proeven en daar bleek weer uit dat nootropil geen invloed heeft op andere vor men van leren. Ook waren de stu- De proef bestond eruit dat de stu denten steeds een serie van negen woorden te horen kregen, bestaande uit zes of zeven letters. Het ging erom hoeveel woorden de studenten konden onthouden, meteen of na verloop van tijd. Om stiekeme ge heugenoefeningen buiten spel te zet ten, moesten de studenten in het laatste geval terugtellen vanaf een bepaald getal, en wel met sprongen van drie. Na twee weken (het is bekend dat nootropil erg langzaam werkt) scoorde de nootropil-groep 13 procent hoger dan de placebo- groep. Na drie weken liep de score zelfs op tot 15 procent. heid toekomt dan ten aanzien van de reguliere geneeskunde”. Voorts denten er zich niet van bewust dat hun „geheugen voor woorden” was verbeterd door nootropil. nauwkeurig omschreven beroepen in de medische en paramedische sector, met gespecificeerde eisen voor opleiding en uitoefening, te erkennen en erop toe te zien dat deze eisen worden nageleefd, zegt de nota. De commissie betoogt dat er een groeiende kritiek hoorbaar is ge worden op vele aspecten van de gezondheidszorg en dat zich tege- lijkertijd een, nog steeds sterker wordende, tendens is gaan afteke nen waarin patiënten het recht opeisen om op basis van zo volle dig mogelijke informatie zelf hun beslissingen te nemen. Deze ten dens wordt veelal met de karakte ristiek „patiëntenrechten” aange duid. De vrijheid van de hulpzoe kende om de hulpverlener van zijn keuze te kiezen wordt steeds ster ker benadrukt en als een onver vreemdbaar recht beschouwd. De kritiek komt bepaald niet al leen van de patiënten, aldus de commissie. Ook veel artsen erva ren in toenemende mate conflicten en tekortkomingen in de traditio nele opbouw en organisatie van de geneeskunde en gezondheidszorg. In Spanje kon een man zich zes maanden na een ongeluk niets meer - herinneren van drie maanden er- i voor. Na een behandeling met va- sopressine kon hij zich na zeven dagen alles weer herinneren, zelfs de dag van het ongeluk. Ook in andere gevallen hielp vasopressine voortreffelijk. Alle mensen die met het hormoon proeven hebben ge daan, zijn razend enthousiast over de werking ervan. s te rid rsoneel I van v i 13. In twee Nederlandse klinieken zal onder meer onderzocht worden wat voor invloed vasopressine op het geheugen en andere hersenfuncties heeft. Ook het al eerder waargeno men remmende effect op drugvers laving zal in dit onderzoek worden betrokken. Prof. Wied erkent zelf misschien iets te voorzichtig te zijn geweest met zijn onderzoekingen. Eerst wil hij zeker weten dat de ontwikkelde stof geen schadelijke gevolgen, zoals vernauwingen van de kransslagader en verhoging van de bloeddruk, Nu is De Wied ook zover dat hij proeven kan doen met aan heroïne verslaafde mensen. Daarvoor is spe ciaal een pilletje ontwikkeld, dat on der de tong wordt geplaatst. Men wil de heroïne-verslaafden niet laten spuiten of snuiven. Een Engelse psycholoog, Stuart J. Dimond van het University College in Cardiff, is samen met dr. E. Y. M. Brouwers van de universiteit van Leiden, echter veel verder gegaan. Zij deden een onderzoek met zes tien, gezonde studenten uit Cardiff. Acht studenten kregen driemaal daags vier capsules van 400 milli gram nootropil, de acht anderen kregen dezelfde capsules, maar met een nepmiddel erin (placebo). De studenten wisten zelf niet wie het echte middel en wie de placebo kreeg. Onder de beoefenaars van deze methoden zijn hoe langer hoe meer artsen. Met name bij de eer ste vier categorieën vindt men be oefenaars die de geneeskunde in volle omvang uitoefenen en slechts in noodgevallen gebruik maken van de reguliere geneeskunde. Be oefenaars van de laatste drie cate gorieën zien hun methoden als een mogelijke aanvulling op de regu liere geneeskunde. Een uitzonde ring is de Christian Scientist, die in eerste instantie zijn ziekte of stoor nis op een geestelijke manier zal oplossen. kzinnif et elk i iting hif annenf Aristoteles, toch zeker geen dom me jongen voor zijn tijd, dacht dat de hersenen een soort enorme bloed- koeler waren. Hij meende dat het hart de zetel van de gedachte was. Nu weten we heel wat meer over de hersenen, maar wetenschappelijk gesproken zijn de hersenen nog steeds „een grote grijze pap, en we ten we er geen moer van af”. Dit zegt dr. O. L. Wolthuis van het Medisch Biologisch Laboratorium TNO Rijs wijk. Hij is de man die verschillende proeven met Nootropil, op onder andere ratten, heeft gedaan. Zo’n tien jaar geleden kwam hij voor het eerst in contact met nootropil. Eerst was hij er niet zo van onder de indruk, omdat nootropil geen giftige stof is. Je merkt er ook niets van als je een vrij grote dosis inneemt. Een medische slogan is, dat als een stof niet giftig is, de werking per defini tie ook niet denderend is. De Belgi sche hoogleraar dr. G. Giurgea deed toen echter een aantal proeven, waaruit de conclusie kon worden getrokken dat nootropil wel degelijk inwerkt op het centrale zenuwstel sel. Na deze vondst zijn verschillende doktoren over de gehele wereld aan de slag gegaan om uit te zoeken wat die werking precies is en hoe die tot stand komt. Eén antwoord dus en meteen een lawine van vragen. Werkt nootropil op het geheugen? Hoe werkt het? Zouden demente bejaarden er wat aan hebben? Op al die vragen is nog lang geen antwoord gevonden, het is overigens de vraag of alle vragen al gesteld zijn. Omdat nootropil een volkomen onschadelijk produkt is (96 procent wordt binnen 24 uur weer onveranderd afgescheiden), zijn er al talloze officiële en niet- officiële proeven gedaan. Zo werkte het middel bijvoorbeeld gunstig op mensen die bijkwamen uit een be wusteloosheid. Zij herstelden snel ler en waren minder verward dan meestal het geval is. Ook bij schade aan de hersenen door alcoholisme en een aantal neurologische defec ten, bleek nootropil te helpen. Het 'gegeven voor dr. Wolthuis was eigenlijk vrij ingewikkeld. Er was slechts het vermoeden dat nootropil de zenuwcellen op een andere ma nier met elkaar liet „praten” en dat de doorgespeelde informatie nog langer werd vastgehouden ook. Zou dit iets met het leerproces te maken kunnen hebben? Deze vraag heeft dr. Wolthuis, wat betreft ratten, po sitief kunnen beantwoorden. Het bleek inderdaad dat bij ratten die een hoge dosis nootropil toegediend kregen, het leerproces verbeterde. Al in 1973 schreef dr. Wolthuis hier een rapport over in Natuur en Techniek. De titel luidde: „Farma cologische beïnvloeding van leer”- en geheugenprocessen”. Hij schreef heel voorzichtig de volgende inlei ding: „Er zijn misschien stoffen die ergens in het ingewikkeld proces van waarnemen, onthouden en re produceren, invloed kunnen uitoefe nen en zo het leervermogen verbete ren. Dat zou van grote betekenis kunnen zijn voor de behandeling Waar het om draait, zijn twee stof fen, die oppervlakkig gezien hetzelf de effect hebben: nootropil en va sopressine. Nootropil is een „li- chaamsvreemd”, maar niet giftig ge neesmiddel van Union Chemique Belgique (UCB). Het werd oorspron kelijk ontwikkeld als geneesmiddel tegen reisziekten. Een zuiver farma cologische stof. Vasopressine is een stof die al in de menselijke hersenen voorkomt. Een natuurlijk produkt dus. Van vasopressine is de invloed op de waterhuishouding en bloeddruk al tientallen jaren bekend. Van beide stoffen heeft men, ook al ruim tien ve will) jaar geleden, ontdekt dat ze tevens invloed hebben op hogere hersen functies. Nootropil vooral op de her sencellen die met leren en praten te maken hebben, en vasopressine schijnt meer op het geheugen te wer ken. In de loop der jaren zijn uit nootropil en vasopressine weer stof fen gemaakt, die minder met het oorspronkelijke geneesmiddel te maken hebben en meer met de beïn vloeding van de hogere hersenfunc ties. Een hele mond vol dus. Maar de bewijzen stapelen zich op en daarmee ook de science fiction- achtige verhalen en theorieën. De discussie of je nu wel of niet de hogere hersenfuncties van de mens mag beïnvloeden, laait weer op. In verschillende laboratoria en binnenkort ook in enkele Neder landse klinieken worden proeven gedaan met stoffen die invloed hebben op de hogere hersen functies van mens en dier. Er is al gesproken over de leerpil en een stof die een „dramatische” in vloed zou hebben op de algehele geheugenfuncties. Voorlopig houden de weten schappers de boot nog een bee tje af, maar de Belgische UCB- fabrieken en Organon zijn heel wat optimistischer in hun uitlatin gen. Een in de wereld van medicijn mannen en -fabrikanten welhaast klassieke situatie, waaruit toch geconcludeerd mag worden dat er een soort geestelijk brilletje op komst is. Toch zal het nog min stens tussen de vijf en tien jaar duren voor een dergelijk produkt op de markt zal komen. En dan zullen niet alleen bejaarden er baat bij hebben, maar ook kinde ren met bepaalde leerstoornis sen, drugsverslaafden, mensen met een acuut geheugenverlies (na een ongeval) en impotente mannen. De commissie, die onder voorzit terschap staat van prof. dr. P. Muntendam (o.a. oud-directeur-ge- neraal Volksgezondheid), werd vo rig jaar mei ingesteld door de toen malige staatssecretaris van Volks gezondheid, J. P. M. Hendriks. Haar opdracht is een onderzoek in te stellen naar de betekenis van deze geneeswijzen voor de gezond heidszorg in ons land en te advise ren over eventuele wettelijke maatregelen. De alternatieve geneeswijzen ne men een steeds belangrijker plaats in te midden van de vormen van medische hulp die voorhanden zijn. Naar schatting worden per jaar in Nederland ongeveer zeven miljoen bezoeken gebracht aan al ternatieve hulpverleners, dat is tien percent van het totaal aan geneeskundige consulten op alle bekende terreinen. Vanuit de krin gen van alternatieve hulpverleners is meermalen om officiële erken ning gevraagd, mede waardoor pa tiënten aanspraak kunnen maken op kostenvergoedingen. De commissie gebruikt de on derscheidingen „reguliere” en „al ternatieve” geneesmethoden. Met de eerste term bedoelt zij de offi ciële kanalen, wettelijk erkend en gebaseerd op -medische weten schap, met de tweede overige hulp verleningsvormen, die zij in zeven categorieën onderbrengt. Deze ru bricering werd mede mogelijk ge maakt door het werk van de arts Deze ontwikkelingen kunnen wor den beschreven in termen van evenwichten die verstoord zijn ge raakt, grotendeels als gevolg van de sedert 1945 enorm toegenomen medisch-technische mogelijkhe den. Daardoor-komt de menselijke De commissie zegt dat het niet zonder meer mogelijk is de waarde te bepalen die beoefenaars van de alternatieve geneeswijzen claimen voor hun methoden. Wel kan met behulp van de methoden van de reguliere geneeskunde worden ge zocht naar een marginale toetsing van de alternatieve methoden. Het is maatschappelijk noodzakelijk om „in de onoverzichtelijke alter natieve sector wat duidelijkheid te scheppen”, mede in verband met de huidige financiering. De richtlijn om een bepaalde medische voorziening wel of niet te betalen is gegrond op de grond slag van „wat wel of niet gebruike lijk is in de kring van de beroeps genoten” (ziekenfondsverzeke ring). Dat is een andere formule ring voor „erkende methode”, maar omdat de beroepsgenoten zelf voor invulling zorgen is het een rekbaar begrip, meent de com missie. Het is dus maatschappelijk gewenst daarover harde afspra ken te maken. De commissie-Muntendam heeft nu een werkgroep ingesteld voor de opstelling van een advies over de acupunctuur. Hieraan wordt prioriteit gegeven in verband met de snelle ontwikkeling op dat ge bied. Het gaat er dan om aan te geven welke bijdrage de acupunc tuur aan de gezondheidszorg kan leveren, hoe dit kan worden be reikt en om de vraag of acupunc tuur in het verzekeringspakket kan worden opgenomen. Dit rap port zal ook een aanvulling beteke nen op het advies dat de Gezond heidsraad over dit onderwerp op stelt. De nota onderscheidt de volgen de groepen: Oosterse geneeskunde (waaronder diverse vormen van acupunctuur, massage en kruiden leer); antroposofische geneeskun de (o.a. Heileuritmie); biologische geneeskunde (waaronder voe- dingstherapie, groeitherapie, cel- therapie); homeopathie; paranor male geneeskunst (waaronder magnetiseren en wichelroede lo pen); spirituele mensbenadering (o.a. gebedsgenezing, Chr. Science, Soefi, Rozekruisers); manuele technieken (zoals chiropractie). Dr. Wolthuis staat, met name te genover deze ongecontroleerde, proeven erg sceptisch. Hij zegt: „Als ik een haargroeimiddel gebruik en na een poosje begint m’n haar een beetje te groeien, wil dat nog niet zeggen dat dat door dat haargroei middel komt. Ik hou niet van dat suggestieve soort kreten als leerpil en zo. Er is een aantal onderzoekin gen op mensen gedaan, maar ik zou het droevig vinden als dit te pas en te onpas wordt gebruikt. Het is waar dat nootropil het inprentingsverno- gen verbetert, maar er ligt nog een lange weg voor ons”. Prof. D. de Wied is eigenlijk al 25 jaar geïnteresseerd in de invloed van vasopressine op de hersenen. Hij staat aan het hoofd van het Ru dolf Magnus Instituut voor Farma cologie van de Utrechtse rijksuni versiteit. Het hormoon vasopressine wordt in de hersenbasis gemaakt en de achterkwab van de hypofyse (herse- naanhangsel) opgeslagen. Als het nodig is, komt het hormoon in de bloedbaan en regelt de waterhuis houding. Ook heeft het een bloed- drukverhogende werking. Verder ontdekte prof. De Wied dat er een stoornis in het geheugen ontstaat als de afgifte van vasopressine is ontre geld. Door proeven op ratten toonde hij in 1965 al aan dat een bepaald aan geleerd gedrag vergeten wordt als de achterkwab wordt weggenomen. Maar door toediening van vasopres sine wordt dit weer hersteld. Prof. De Wied heeft in samenwerking met Organon nu een stof uit deze vaso pressine ontwikkeld, die geen invloed heeft op de bloeddruk en de water huishouding. Hij begint over twee maanden dan ook met een onder zoek op mensen. benadering nogal eens in de knel. De problemen worden nog ver sterkt door de omstandigheid dat de reguliere geneeskunde veelal slechts deeloplossingen kan bie den voor een aanzienlijk aantal aandoeningen als chronische, functionele stoornissen en kwaad aardige ziekten. Alternatieve ge neeswijzen blijken tegemoet te ko men aan de vraag naar menselijke benadering waarin lichamelijke, geestelijke en sociale kanten tot hun recht komen. is de overheid bij deze problema tiek betrokken door bepaalde Prof. De Wied en zijn instituut hebben door een jarenlang onder zoek een enorme voorsprong geno men in de wereld. Uit tal van proe ven in andere landen is gebleken dat vasopressine, zoals De Wied dat heeft ontdekt, van onschatbare waarde kan worden voor bejaarden, drugverslaafden en mensen met acute geheugenstoornissen. Ook zijn er aanwijzingen dat dit hor moon en eventueel andere hormo nen op meer levensfuncties van in vloed zijn. Het moet dus niet onmogelijk wor den geacht dat er binnen afzienbare tijd, vijf of tien jaar, een produkt op de markt komt waardoor vele be jaarden langer zelfstandiger kun nen blijven wonen. Tot nu toe was er geen enkel geneesmiddel tegen her- senveroudering. Hersencellen her stellen zich ook niet, dit in tegenstel ling tot andere lichaamscellen. Prof. De Wied durft wel voorzichtig te voorspellen dat vaspressine daar wel eens verandering in zou kunnen brengen. Dr. J. M. de Ree, ook van het Rudolf Magnus Instituut, heeft in een onderzoek aangetoond dat rat ten minder heroïne tot zich nemen als ze ingespoten worden met vasop ressine. De ratten konden zelf hero ïne krijgen door op een knop te drukken. De groep die vasopressine kreeg, bleek steeds minder geïnte resseerd, terwijl de anderen gewoon doorgingen. De resultaten waren verbazing wekkend. Zo werd in België een proef gedaan met 23 mensen tussen de 50 en 65 jaar. Zij leden allen aan geheugenverlies. Een groep van twaalf kreeg driemaal daags vaso pressine toegediend en een. groep van elf kreeg een neusspray zonder wer king (placebo). De proefpersonen wisten niet wie wel en wie niet va sopressine kreeg. Het bleek dat de vasopressine-groep een verbluffen de verbetering toonde in concentra tie, attentie en geheugen. Vooral ou dere mensen, die aan hersenverou- dering lijden, zouden bij dit hor moon enorm gebaat kunnen zijn. Een geestelijk brilletje dus.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19