Turks gezin zwaar gewond ooggerechtshof in New York ehandelt proces De Wit-KLM 24 L Tankers voortaan op andere Noordzeeroute Japan in geweer tegen kapingen Soares blijft als waarnemer I r- ss 2-b 1 I Geld en reizen het woord i& aan... MAKELAARS vandaag: gevangenen het weer r I Amnesty vraagt vrijlating van Indonesische IJmuider Courant DE LEEUW SOETEMAN »v agenda pagina Schaatsplank Nederlands-Duits voorstel: Aanhoudend warm OPEC geeft leningen /paarbank Oorlog op tv Voorbereidend gesprek over beperking wapenhandel beëindigd Spelen lantal poliogevallen tijgt tot 95 Broek Strandverwachting 1 s THE UlWiOWW WAR 1 (ADVERTENTIE) ZATERDAG 29 JULI 1978 Jan G. Elburg: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 227 e I paqmaj Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ....2 .2,3 4,5,6,7 .9 11 „6 .4 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televIsie/Strips Sport Kerkdiensten Gastenhoek SCHIPHOL (ANP). De stipt- eidsacties van de Franse ver- eersleiders, met name in de uidfranse gebieden, hebben gis- >ren al voor aanzienlijke vertra- ingen gezorgd in het luchtver- eer tussen Nederland en Spanje. 7 Maar niet alleen voor reizen en vregmde valuta kunnen wij bij de ’•Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en verzekeren. Kortom, voor al die geldzaken waar wij thuis geen antwoord op kunnen vinden. *•- u H I Umuider Courant Bemint eer gij begint. Urenlange vertragingen door actie Franse verkeersleiders (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) ÜMA nadarlandMHM een bank van deze tijd De vluchten hebben wel vertraging opge lopen. Hangende de uitspraak van de recht bank of het proces van De Wit in New jork of in Nederland moet plaatsvinden, lorden de advocaten van de KLM in de jelegenheid gesteld vragen aan de voor malige werknemer van de luchtvaartmaat schappij te stellen. De verklaringen voor Ie rechtbank worden onder ede afgelegd. |De KLM-advocaten Fellner en Rovins lebben bij de rechtbank in New York een Ichriftelijk verweerschrift ingediend in rotwoord op de aanklacht van De Wit. In ket verweer maken de verdedigers van de ichtvaartmaatschappij melding van de (room van publikaties die in Nederland P gang is gekomen naar aanleiding van vluchten naar Spanje op het programma staan. Het toestel dat gistermiddag vertrok kreeg slechts een vertraging van 38 minu ten. De lijndiensten van de KLM naar de Spaanse bestemmingen liepen gisteren één uur vertraging op. De grootste drukte verwachten Martin air, Transavia en de KLM vandaag en morgen. Vele Nederlanders die veertien dagen geleden naar de Spaanse zonbe stemmingen zijn vertrokken moeten dan huiswaarts worden vervoerd. De lucht vaartmaatschappijen adviseren hun pas sagiers, ondanks de kans die zij hebben op Schiphol en op de Spaanse luchthavens te moeten wachten, tijdig op de vliegvelden aanwezig te zijn. de beschuldigingen van de ontslagen ac countant. De advocaten uiten hun ongenoegen over de publiciteitsgolf en zeggen in het verweerschrift dat de persoonlijke reputa tie van bepaalde KLM-functionarissen schade is toegebracht. De advocaten zeg gen dat eigendommen van de KLM (be doeld wordt documenten, red.) voor publi citaire doeleinden zijn gebruikt. Volgens J. de Wit, de man die in april van dit jaar door de KLM werd ontslagen, is het zeker dat het gerechtelijk onderzoek naar de activiteiten van de KLM-advoca- ten Fellner en Rovins doorgaat. Tegen de advocaten is de beschuldiging geuit dat zij geld van de KLM, 148.000 dollar, destijd ruim 500.000, via Zwitserland hebben doen verdwijnen. De rechtbank in New York zal volgende De Wit ook nog andere met vraagtekens omgeven betalingen van de twee advoca ten onderzoeken. Of de lijndiensten van deze maatschap pij vandaag en morgen op Nederland zul len worden uitgevoerd ofwel dat sommige vluchten zullen worden gecombineerd, kon een woordvoerder van Iberia gister middag nog niet meedelen. In Engeland spreekt men al van een „zwart weekeinde”. Op de Londense lucht haven Heathrow wachtten duizenden pas- De brandweer van Velsen moest er aan te pas komen om de bestuurder van een personenauto te bevrijden uit de restan ten van zijn voertuig dat vrijdagavond op het kruispunt van de Kanaaldijk en de Stationsweg werd aangereden door een autobus. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur. Een 36-jarige in Amsterdam woonachtige Turk die de auto bestuurde verleende komende van de Kanaaldijk geen voorrang aan de bus. De man moest in het ziekenhuis worden opgenomen met een dubbel bekkenfraktuur. Zijn echtge note juist twee dagen tevoren met de kinderen uit Turkije overgekomen kreeg een hersenschudding. Een 12-jarig dochtertje liep hechtwonden op. Een 10- jarig zoontje brak een rib en een sleutel been. sagiers op vertrek naar het Europese vas teland. Vluchten naar Parijs hadden giste ren al tot tien uur vertraging. De beslissing werd genomen tijdens een ministersvergadering die tot doel had voorbereidingen te treffen voor de komen de internationale conferentie over vlieg tuigkapingen. Deze wordt volgende week dinsdag en woensdag in Bonn gehouden. Aan de conferentie nemen alle zeven lan den deel die ook vertegenwoordigd waren op de economische topconferentie in Bonn van 16 en 17 juli. De Japanse ministers konden echter geen overeenstemming bereiken over de te volgen procedure bij het verbieden van commerciële vluchten vanuit de gewraak te landen naar Japan. Volgens goedinge- lichte kringen zal deze zaak verder worden bestudeerd op de komende topconferentie. De organisatie juicht de bekendmaking in Djakarta van afgelopen woensdag toe, waarin werd gezegd dat 4.000 gevangenen zullen worden losgelaten. „Maar”, aldus Amnesty, „de voortduren de detentie van duizenden mensen die al 13 jaar in de gevangenis zitten, is onaan vaardbaar, zeker in het licht van de eerde re regeringsmededeling dat alle politieke gevangenen, die nog niet zijn berecht, eind 1979 vrij moeten worden gelaten”. Volgens Amnesty International moeten alle overige gedetineerden onmiddellijk en onvoorwaardelijk worden vrijgelaten met volledig herstel van hun burgerrechten. LONDEN (AP). Amnesty Internatio nal heeft gisteren een beroep gedaan op de Indonesische regering om onmiddel lijk over te gaan tot vrijlating van tien duizenden mensen, die zonder vorm van proces gevangen worden gehouden. Velen van hen al sinds de mislukte staatsgreep in september 1965. Het compromisvoorstel van Soares geeft Eanes het respijt dat hij nodig heeft. Door het besluit van Soares om aan te blijven als waarnemend premier, zal Portugal niet zonder regering zitten als Eanes zijn be sprekingen begint om een nieuwe regering te formeren. Eanes zegde Soares donder dag zijn ontslag aan als premier nadat de 53-jarige socialistische leider de steun van zijn conservatieve regeringspartners had verloren en hij zijn parlementaire meer derheid kwijt was. Eanes ontmoet op dit moment de leiders van de andere partijen en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en de vakbon den om een basis te leggen voor een nieuw regeerakkoord. Hij gaf geen enkele aan wijzing of hij zal proberen een vervanger voor Soares te vinden, of hem zal vragen een nieuwe regering te formeren. Cadiz. Beide landen vrezen dat ongeluk ken op de zuidelijke route een onherstelba re schade zullen kunnen aanrichten, met name aan het waddengebied. Direct na de ramp met de Amoco Cadiz verlegde Frankrijk de route voor tankers,, die voort aan verder uit de kust moeten blijven. De omvang van de biologische verwoes tingen die de ramp met de Amoco Dadiz heeft aangericht, zal pas over jaren kun nen worden gepeild, meent een groep Amerikaanse overheidsdeskundigen. Wat onmiddellijk waarneembaar was, was het verlies van minstens 20.000 zeevo gels, waaronder een hele kolonie pape- gaaiduikers, miljoenen zeeegels en negen duizend ton oesters. Met de huidige vakantiedrukte is de ver koop van schaatsplanken met sprongen omhooggegaan. Juist nu voelen steeds meer mensen zich ertoe aangetrokken op die wieltjesplank over straat te zwieren. Er is één „maar”: het mag niet. En de politie grijpt hard in. Een reportage in Erbij. HELSINKI (UPJ). De V.S. en de Sov- jet-Unie hebben de voorbereidende be sprekingen om te komen tot het beperken van de internationale handel in conventio nele wapens gisteren afgesloten. De besprekingen werden gehouden in Helsinki, afwisselend in de Amerikaanse en Russische ambassade. Een Amerikaanse onderhandelaar zei dat de onderhandelingen zeer vruchtbaar waren geweest. Op 1 augustus zal in Washington, Mos kou en Helsinki een communiqué uitgege ven worden over de onderhandelingen. LISSABON (AP). De socialistische partijleider Mario Soares heeft gisteren na een onderhoud met president Antonio Ramalho Eanes gezegd dat hij zal aanblij ven als waarnemend premier tot zijn ont slag is gepubliceerd in de regeringskrant. Soares had eerder gezegd dat hij zou wei geren aan te blijven na de val van zijn twee-partijenregering donderdagavond. Puin- en vuilafvoer per container Meer dan ooit is er een opleving in de belangstelling voor de Tweede Wereld oorlog. Behalve uitgevers, filmers en radi omakers, maakt ook de televisieindustrie daar dankbaar gebruik van. Klaas Pieter Rieksen schrijft op de Pauzepagina over wat ons nog te wachten kan staan. Grote tankers mogen op het moment nog gebruik maken van zowel de noordelijke als de zuidelijke noordzeeroute. De laatste begint op een afstand van vijf zeemijl uit de kust. Veel van de grote tankers varen in de praktijk echter al de noordelijke route, waarvan de vaargeul aanmerkelijk dieper is. Een van de redenen van Nederland en West-Duitsland om grote tankers te ver plichten de noordelijke route te nemen is de angst voor milieurampen, zoals in het voorjaar voor de kust van het Franse Bretagne met de mammoettanker Amoco Britse eilanden en Ierland: buiig weer, ook enkele zonnige perioden, 18 tot 24 graden. Benelux: overwegend zonnig en vrij warm, ongeveer 25 graden. Frankrijk: warm weer met plaatselijk onweer, 26 tot 34 graden. Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk: zonnig, droog en warm, 26 tot 32 gra den. Landen rond de Middellandse Zee- .zonnig en warm met kans op een lokale onweersbui, ongeveer 30 graden, in Spanje tot ongeveer 40 graden. Portugal: plaatselijk regen- of onweers buien, 25 tot 30 graden. Precies vijftig jaar geleden begonnen de Olympische Spelen in Amsterdam. Maar voor het zover was, is er in veront rust Nederland heel wat afgebakkeleid over ontkerstening en zedeloosheid. Ka merleden voerden een adembenemend spektakel op: „Tien tonnen gouds voor heidense sport? Neen!” Een amusante terugblik. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Bij een meisje van drie tanden uit het Zeeuwse Mariekerke en n meisje van twaalf jaar uit Barneveld polio geconstateerd, zo heeft het minis- rie Van Volksgezondheid gisteren be- >nd gemaakt. De vrouw draagt een rok of jurk, de man een broek. Tot een jaar of twintig geleden de heilige wet van de modeontwerpers. Nu is dat anders. De vrouw heeft zich in de broek gehesen. Een verschijnsel met een interessante geschiedenis: een erfe nis van de Franse revolutie. Voor het derde achtereenvolgende eekeinde duperen de Franse verkeerslei- >rs met hun actie duizenden vakantie- ingers, die soms urenlang op de luchtha- rns moeten wachten. De uitgaande vluchten van Schiphol aar de Spaanse bestemmingen liepen bij lartinair op van één tot bijna vijf uur. Bij ransavia kwamen vertragingen van ge- iddeld twee uur voor, één vliegtuig van >ze maatschappij vertrok met bijna vier ar vertraging. (Van de dertien uitgaande luchten van Schiphol naar Spanje die ransavia tot en met gistermiddag heeft itgevoerd vertrokken er vier zonder ver- aging. Bij het vertrek van deze vluchten aar Nederland werd volgens een woord eerder van Transavia nauwelijks verdere srtraging opgelopen). De KLM had voor gisteren drie charter- De kinderen, die niet waren ingeënt, erden half juni al ziek. Ze zijn met lichte rlammingsverschijnselen in een zieken lis opgenomen. Het totaal aantal geval- n van polio is nu gestegen tot 95. I Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gisteren bekendge maakt vooralsnog geen aanleiding te zien tot ingrijpende beleidswijzigingen in ver- ind met de polio-epidemie in ons land. Het ministerie meent dat de epidemie ans over haar hoogtepunt heen is. Geble- >n is, aldus het ministerie verder, dat de mvankelijke mening onjuist is dat aHeen nnen de gemeenschap waarvan de bene- >n 27-jarigen voor een groot deel zijn ‘vaccineerd, geen vrees hoeven te heb- sn voor besmetting met het poliovirus. (Zie verder pagina 2) Op de Franse luchthavens werden ver tragingen van vijf tot zes uur gemeld, hetgeen ongeveer gelijk is aan het vorige weekeinde. Op de luchthaven Orly bij Pa rijs vreesde men dat de situatie in het weekeinde chaotisch zou worden. De luchthaven is normaal ’s nachts gesloten, maar blijft nu het hele weekeinde dag en nacht in gebruik om het vliegverkeer te verwerkeh. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 ROTTERDAM (ANP). Nederland en West-Duitsland hebben plannen om grote tankers te verplichten op de Noordzee gebruik te maken van de zogenaamde noordelij ke route, 35 zeemijl uit de kust. De plannen komen waarschijnlijk volgende maand al aan de orde op een vergadering van de IMCO, de VN-Veiligheidsorganisatie voor de scheepvaat. Dit heeft een woordvoerder van het ministrie van Verkeer en Waterstaat gisteren desgevraagd meegedeeld. (Van onze redacteur Marcel Enkelaar) I NEW YORK. Het hooggerechtshof van New York zal woensdag een begin maken net de gerechtelijke procedure van de ontslagen KLM-accountant J. de Wit tegen Inkele topfunctionarissen van de KLM. Warm en zonnig met later mogelijk een onweersbui. Maximumtemperaturen van ongeveer 25 graden aan de kust tot omstreeks 30 graden in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Hogedrukgebied met een centrum bo ven het continent blijft ook zondag zo mers weer brengen. In de middag zwak ke zeewind. Vrij warm: 24 tot 26 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: af gezien van een kleine onweerkans, ook na zondag een aanhoudende zomerse tendens. De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft haar lijndiensten van en naar Amsterdam gisteren niet laten vervallen. TOKIO (AP). De Japanse regering heeft gisteren besloten commerciële i vluchten naar landen die weigeren Japan se vliegtuigkapers uit te leveren, te sta ken. De Britse luchtvaartautoriteiten waar schuwden dat het luchtverkeer met Span je ongeveer acht uur vertraging had, met Zwitserland zes uur en met Italië en Portu gal drie tot vier uur. Het geld is afkomstig uit het speciale wids dat de OPEC heeft gevormd voor ulpverlening aan arme landen die erg te jden hebben van de stijging van de olie- rijzen. De landen die van de jongste toe wijzing profiteren zijn Burma, Tsjaad, de domoren, Guyana, Jordanië, de Maladi- «n, Mauretanië, Pakistan, Somalië, Tune- ië, Vietnam, Gambia en de Seychellen. WENEN (ANP). De Organisatie van Hie Exporterende Landen (OPEC) heeft ningen van in totaal 60,91 miljoen dollar «■strekt voor ontwikkelingsprojecten in e armste landen van Afrika, Zzië en atijns-Amerika, zo heeft het hoofdkan tor van de OPEC in Wenen meegedeeld. Ie lenigen moeten over het algemeen in ijftien jaar worden terugbetaald; rente tordt doorgaans niet berekend. PARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950 BURT LANCASTER z y .y: -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1