Oproep aan huis- en huidartsen A Aanlandingsplaats voor aardgas op Maasvlakte voor GS aanvaardbaar hebben het beter A Ii BESCHERMEN TEGEN POLIO? Nipo-enquête: ambtenaren en dan dit noq Gemeenten krijgen minder uit Gemeentefonds Bijen-overval ir Bewoners van de flat Maarsenhof in de Bijlmermeer werden gisteren overvallen door een forse bijen zwerm. Zo’n 30.000 bijen zochten hun toevlucht bij een „koningin", die zich had genesteld achter een muur bij dit flatgebouw. Een politieman uit Am stelveen, een vrijetijds-imker, kwam eraan te pas om de vliegende meute weer in een korf terug te dringen. Gezondheidsraad werkt met spoed aan rapport NIET INGEËNTE MENSEN TOCH i! rf L Surinaamse minister wil lagere tarieven Politie zit met gouden tientjes in de maag z/ te' ZATERDAG 2 9 JULI 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 2 K Vluchten A’dam-Paramaribo G Weersvooruitzichten Keuze Kernproef Verschijningsverbod Arrestaties Centraal Station Huisartsen 38 kilo hasj Terrorisme UTRECHT (ANP). De In spectie van de Volksgezondheid voor de levensmiddelen en de Keuringsdienst van Waren heb ben de huisartsen en huidartsen in ons land opgeroepen om onge wenste bijverschijnselen van cos meticagebruik te melden aan het Staatstoezicht op de Volksgezond heid. Voor het doen van die oproep is geen acute aanleiding. Maar men hoopt dat de oproep zoveel res- Grafschennis B gaa ink< pons zal krijgen dat een beter inzicht kan worden verkregen in de mate van schadelijkheid van cosmetica. Wegens geringe stijging nationaal inkomen Antarctica Pedofilie Mongolisme Energiebesparing Watersnood sa Landelijk onderzoek naar bijverschijnselen cosmetica I WEERRAPPORTEN Dat wil zeggen: welk deel is (hoe dan ook) bestand tegen polio en wat is daarvan de invloed op de overigen. Eén zekerheid is in ieder geval dat gevaccineerden geen gevaar lopen”. Over de voortgang van het rapport be staat inmiddels nauw contact tussen het ministerie van Volksgezondheid en de Ge zondheidsraad. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit heeft inmiddels van de kerk genootschappen, in wier kring de bezwa ren tegen inenting bestaan en waarvan tientallen leden met polio eijn besmet, geen antwoord ontvangen op haar brief. Het ministerie ziet in dit stadium geen aanleiding tot het nemen van nadere stap pen. Er zijn drie lokaties waaruit de regering moet kiezen: de Maasvlakte, de Voome- dam of de Eemshaven bij Delfzijl. Eerder hadden GS van Zuid-Holland zich uitgesproken voor de Voomedam (dit is volgens Rijkswaterstaat niet mogelijk). De Rijnmondraad heeft bezwaren tegen de Maasvlakte. Rotterdam heeft zich wel voor vestiging van het eindstation op de Maasvlakte uitgesproken. GS vinden dat hun mening niet kan worden gemist als de ministerraad in au gustus een beslissing moet nemen. Het college is van mening, dat het voor de huidige en toekomstige positie van Rotter dam van groot belang is, dat de aanvoer van het aardgas daar plaatsheeft. Mits, zo schrijft het college, het maximale wordt gedaan ten dienste van de veiligheid van de bevolking. Aan hun aanvaarding stellen GS ver scheidene voorwaarden: evenals de Rot terdamse gemeenteraad vinden zij het van belang dat het scheepvaartverkeer wordt 29 29 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o AMSTERDAM (ANP). Salarissen van ambtenaren zijn over het algemeen beter dan die in het bedrijfsleven. Dat vindt 59 procent van de 917 ondervraagden van een Nipo-enquête die in juli is gehouden. Slechts vijf procent vindt dat de ambte narensalarissen slechter zijn dan in het bedrijfsleven. Daarbij komt 66 procent tot de conclusie dat de ambtenarenpensioenen beter zijn dan in het bedrijfsleven. Van de onder vraagden die zelf ambtenaar zijn, komt 58 procent tot deze conclusie, terwijl van de niet-ambtenaren 69 procent hiermee kan instemmen. Slechts twee procent van alle onder vraagden vindt dat de ambtenarenpensi oenen slechter zijn dan in het bedrijfsle ven. Van de ondervraagden die zelf in over heidsdienst zijn, vindt 50 procent dat de ambtenarensalarissen beter zijn, terwijl 62 procent van hen die niet in overheids dienst zijn dit ook vindt. Ook moesten de ondervraagden een oordeel geven over de pensioenen van de ambtenaren in vergelij king tot die in het bedrijfsleven. die het klontje (Sabin-vaccin met levend virus, in tegenstelling tot de injectie) prefe reren. „Misschien raken wij er in twee vergade ringen doorheen”, zegt hij, maar het kan ook meer worden. Voornaamste is: er mag niet haastig worden gewerkt, de zaak moet evenwichtig en objectief onder woorden worden gebracht”. Een andere belangrijke vraag waarvoor de GR zich ziet gesteld, is welke vaccinatie- methode de voorkeur verdient: het klontje of de injectie, kort gezegd. Tot dusver gaan de officiële volksgezondheidsinstanties uit van de injectie met het zgn. Salk-vaccin, dat anti-stoffen in het bloed vormt. Blijkens de oproep aan de artsen kan cosmeticagebruik de oorzaak zijn van al lergisch contacteczeem aan de oksels (deo- doranten), handen (handcremes), de haar grenzen in hals en nek (haarverven, per- manentvloeistoffen, shampo’s), en de oog leden (oogcosmetica. Bij de Keuringsdienst van Waren in En schede kwamen via de huidartsen tot nu toe vrij regelmatig klachten binnen over deodorants. Die klachten zijn echter quct omvang te gering om er nu een bepaalde lijn uit te kunnen trekken die wijst in de richting van een bepaald bijverschijnsel bij een bepaald soort cosmetica. Met de klachten die tot nu toe bij de Keurings dienst zijn binnengekomen, kan men dus niet veel doen. Vandaar dat men nu de onderzoeks groep gaat vergroten door niet alleen de huidartsen maar ook de huisartsen bij het De munten zijn geslagen tussen 1850 en 1930. De politie heeft zich er voorlopig over ontfermd tot ze iets meer weet over de gulle gever. De zak stond op de altaartafel en de pastoor van de kapel weet niet zeker of het om een gift gaat, of dat er een luchtje zit aan de tientjes. Die hebben volgens de gewaarschuwde politie een waarde van 18.000 gulden. KERKRADE (ANP). De politie in Kerkrade is op zoek naar de herkomst van 113 gouden tientjes. De munten werden gevonden in een plastic zak, die een onbekende achterliet in een kapel in het Kerkradense Hambos. „Wij hopen in ons rapport tot een keuze te komen”, aldus de voorzitter van de Gezondheidsraad, „dan zou dus een nieuw vaccinatiemodel moeten worden gepre senteerd. Vragen als de wenselijkheid van een verplichting tot inenting tegen polio moeten ook nader worden bezien. Van groot belang wordt bovendien geacht het „in kaart” brengen van de immuunstatus van een bevolking. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De reële groei van de gemeentefondsuitkeringen zal met in gang van 1979 niet 3,5 procent, maar 2,35 procent per jaar zijn. In de nota Bestek ’81 is de noodzaak aangegeven om de collectieve uitgaven te beperken en de inflatie en de werkloosheid terug te drin gen. Dit legt ook beperkingen op aan de stij ging van de uitkering uit het Gemeente fonds. Aldus de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. H. E. Koning, mede namens de minister van Financiën, in een brief aan de gemeentebesturen over de uitkeringen uit het Gemeentefonds. De geringere stijging van het nationaal Zowel in officiële als in medische krin gen wordt nu met grote belangstelling ge wacht op het GR-rapport. Daarin zullen lijnen moeten worden getrokken voor een permanent beleid inzake polio, ook in ja- ren dat er geen epidemieën zijn. „Maar men moet ons wel een tijdje rust gunnen”, verzucht prof. Haex. Dit heeft de regering ertoe gebracht om met ingang van 1979 de groei van de uitke ringen uit het Gemeentefonds te verlagen. De gemeenten zullen in 1979 wel de 45 miljoen gulden extra ontvangen die al in de meerjarenafspraken voor dat jaar wa ren voorzien. Bovendien krijgen de ge meenten ook weer het sinds 1976 toegeken de extra bedrag van 50 miljoen gulden dat verband houdt met de personeelsproble men bij de gemeentelijke sociale diensten. In het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala in Zweden is gis teren een ondergrondse kemproëf geregi streerd die werd genomen in het Russische proefgebied van Semipalatinsk in het wes ten van Siberië. Volgens een woordvoer der van het instituut was dit de zesde proef van deze aard in de Sovjet-Unie en de sterkste op twee na met 6,2 op de schaal van Richter. Drie Thaise tijdschriften is een verschij ningsverbod opgelegd, omdat zij artikelen hadden geplaatst, waarin de regering werd aangevallen. Deze artikelen zouden onrust en paniek hebben gezaaid onder de Thaise bevolking. De Nederlandse regering beschikt over aanwijzingen dat leden van de begin dit jaar in de Sovjet-Unie opgerichte onafhan kelijke vakcentrale „Het Verbond van Vrije Vakverenigingen in de Sovjet-Unie” zijn gearresteerd en opgenomen in psychi atrische inrichtingen. Dit antwoordt mi nister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken op vragen van de PvdA-, CDA- en WD-Kamerfracties. Half augustus wordt in Amsterdam be gonnen met de bouw van een voetgangers tunnel tussen het Centraal Station en het metrostation CS. Het metrostation, dat in 1981 het eindpunt wordt van de dan vol tooide stadsspoorlijn naar de Bijlmer meer, is al grotendeels klaar. De rechtspositie van de ruim 500 apo- theekhoudende huisartsen in ons land is aanmerkelijk verzwakt. Dit concludeert het artsenweekblad „Medisch Contact” naar aanleiding van een uitspraak van de Raad van State. Beslist werd namelijk dat drie apotheekhoudende huisartsen hun vergunning werd ontnomen, omdat zich binnen „hun” gebied een apotheek vestig de. De procedure heeft enkele jaren ge duurd. In een bosje langs de autoweg van Em men naar Klazienaveen is een grote partij verdovende middelen gevonden met een geschatte handelswaarde van 150.000 gul den. Het gaat om 38 kilo hasj en twee kilo marihuana. De vondst werd gedaan door een gezin op vakantie, dat bij het bosje een rustpauze hield. De politie vermoedt dat de verdovende middelen bestemd waren voor verder transport. Het kabinet vindt dat Nederland op kor te termijn moet overgaan tot goedkeuring van het Europees Verdrag tot Bestrijding van het Terrorisme. Op het ministerie van Justitie bevindt het betreffende wetsont werp zich inmiddels in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Dit schrijft mi nister Wiegel (namens Juistitie-minister De Ruiter) in antwoord op schriftelijke vragen van het WD-Tweede Kamerlid Portheine. Daj van ker vier ten jaai (vai van ges< Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI. verand. verand. wzw wnw w no verand. w nnw wnw zw no o o no verand. no o zzw o ozo zzo n wnw w z zzw zo w n zzo z no wnw zw zzo zo zo nnw no nno z n no 26 26 26 26 28 23 26 27 25 27 21 28 26 30 31 27 29 28 24 28 26 22 27 28 26 28 38 27 30 27 27 22 29 28 30 26 29 27 25 26 29 In de Noord-Franse stad Lille zijn gister nacht ruim honderd graven van Duitse soldaten die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen, geschonden. Kruisen wa ren afgebroken en grafstenen gekloofd. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas - New York Tel Aviv Tunis Ve voor dere wore maa: kind hoog zoge wore Vo lieut begr marl 1980 „looi met sieve door marl In bedr zoals terei maa wort impi er d; bevo terui Sc over ons wat rege dust Boni ook 1 j t t I i c c I j j L( aans amb han< gene De men wep hij wen de g pen. van T« wan boec wez< den uitrr en dad< Aral Eerst zonnig en warm met plaatselijk een regen- of onweersbui. Later waarschijnlijk minder warm. 3 cü het weer „Mochten er bepaalde zaken uit rollen waar we het fijne nog niet van wisten, dan zou dat eventueel kunnen leiden tot aan passing van de wettelijke eisen voor cos metica”, aldus medewerker G. J. Runder- voort van de Keuringsdienst van Waren in Enschede. Daar is men gespecialiseerd in het on derzoek van cosmetica (handcremes, deo- doranten, shampo’s, zonnebrandcremes etc.). SCHIPHOL (ANP). De Surinaamse minister van Economische Zaken, de heer L. C. Zuiverloon, onder wie ook lucht- vaartaangelegenheden ressorteren, wil op korte termijn lagere tarieven en meer capaciteit op de vluchten die de KLM en de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) uitvoeren tussen Amsterdam en Paramaribo. DEN HAAG (ANP). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden de aanleg van een aanlandingsplaats voor aardgas (LNG-terminal) op de Maasvlakte aanvaardbaar. Zij hebben dit geschreven aan de regering, die op 22 augustus zal beslissen over de plaats waar het Algerijnse gas aan land zal worden gebracht. De dertien landen die op enigerlei wijze aanspraak maken op de Zuidpool zijn gis teren in Buenos Aires niet tot overeen stemming gekomen over een conventie die de flora en fauna van de Antarctische wateren zou moeten beschermen. Breek punt zijn de territoriale aanspraken van zeven landen op het Zuidpoolgebied. In september komt men weer bij elkaar. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 2 tot 11; minimum tempera tuur: omstreeks 16 graden; Maximum tempera tuur: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. „Er bestaat nu enige hoop”, zegt prof. Haex voorzichtig, „dat de immuunstatus Maar in de medische wereld zijn er velen opgetrokken is, waardoor een steeds gro ter deel van de bevolking bescherming geniet. Maar een definitieve uitspraak daarover kan ik nu niet doen”. In de loop van het volgend jaar publi ceert een speciaal daartoe ingestelde com missie haar rapport over de veranderde opvattingen in de maatschappij over sek sueel verkeer met zeer jeugdigen. Deze commissie werd door de minister van Jus titie ingesteld om een studie te maken van de wijze waarop de bestaande wetgeving inzake pedofilie aangepast moet worden. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. h. bew onbew. onbew. h. bew. onbew. h. bew. h. bew. 1. bew. onbew 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. ZONDAG 30 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.57 uur, onder 21.34 uur Maan op 02.20 uur, onder 18.01 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 08.54 uur en 21.31 uur Hoogwater 05.40 uur en 18.11 uur MAANDAG 31 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.59 uur, onder 21.33 uur Maan op 03.02 uur, onder 18.51 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 02.04 uur en 14.41 uur Hoogwater 09.03 uur en 22.34 uur begeleid. Bij de bouw van over- en opslag faciliteiten zullen GS strenge veiligheidsei sen stellen om de gevolgen van mogelijke ongelukken te beperken. De regering zal medewerking moeten verlenen aan maatregelen om risico’s in het Rijnmondgebied te verminderen of te beheersen. Het transport zal tot het strikt onvermijdelijke moeten worden beperkt en op ruime afstand van bevolkingscon centraties plaats moeten hebben. Ook verwacht de Provincie, dat de rege ring een actief aandeel zal hebben in de vermindering van de milieubelasting, door aardgasvoorziening voor de elektrische centrales en de industrie beschikbaar te houden. Het aantal kinderen in ons land dat wordt behandeld voor mongolisme is in J zeven jaar ongeveer gehalveerd. Die ster ke daling is een gevolg van het feit dat het „aandeel” van oudere vrouwen (35 jaar er ouder) in het totaal aantal geboorten dft laatste zeven jaar eveneens is gehalveerd van 10,1 naar 5,1 procent. Deze cijfers publiceert dr. D. Hoogendoom van de Stichting Medische Registratie in het Ne derlandse Tijdschrift voor Geneeskunde. onderzoek te betrekken. Men hoopt op die manier wat meer lijn te kunnen brengen in de klachten. Wellicht dat het daaruit voortvloeiend onderzoek er toe kan leiden dat uiteinde lijk een bepaalde grondstof in de cosmeti ca of een combinatie daarvan alsnog op de „zwarte lijst” wordt gezet. Met die zwarte lijst wordt bedoeld een lijst van 400 grondstoffen die volgens EEG-richtlijnen taboe zijn en die op grond van hun schadelijke werking niet in cos metica mogen worden verwerkt. Volgens de heer Rundervoort zijn er tot nu toe in ons land met cosmetica geen brokken gemaakt. Dat komt ondermeer doordat het toezicht van de Keurings dienst vrij stringent is. Ondanks het feit dat de cosmeticafabrikanten in tegenstel ling tot hun collega’s in de geneesmiddelenindustrie niet verplicht zijn tot melding-vooraf van nieuwe pro- dukten die ze hier op de markt willen brengen, is de screening” van cosmetica tot nu toe vrij effectief gebleken. De Keuringsdienst van Waren zit er bo venop en probeert de periode tussen intro ductie van het nieuwe artikel en de contro le zo kort mogelijk te houden. Bovendien stappen veel fabrikanten en met name de grotere uit eigen beweging naar de Keu ringsdienst toe en vragen ze of een bepaald artikel wel of niet door de keuringsbeugel kan. Enkele maanden geleden is men bij de Gezondheidsraad begonnen met een nieuw rapport over het gehele poliovraag- stuk voor de regering. Prof. Haex schat dat er nog wel twee tot drie maanden nodig zullen zijn voordat het werkstuk gereed is. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Is er een mogelijkheid om in de toekomst mensen, die niet tegen polio zijn ingeënt, toch te beschermen? Dat is een van de belangrijke vragen die aan de orde komen in een rapport, waar aan de Gezondheidsraad met spoed werkt. Volgens prof. dr. Ch. J. Haex, voorzitter van dit adviescollege van de regering, is er een kans op een positief antwoord. Maar hij wil geen verkeerde voorstellin gen wekken, omdat dit onderwerp zo „be laden” is. inkomen leidt tot een verminderde toene ming van de opbrengsten van de rijksbe- lastingen die bijdragen tot de voeding van het Gemeentefonds. Hierdoor zal er minder ruimte zijn om de uitkeringen van het fonds te laten stijgen. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, gaat finan ciële steun verlenen aan demonstratiepro jecten op het gebied van energiebesparing en aan het ontwikkelen van alternatieve energiebronnen. De steun zal 25 tot 49 procent van de totale kosten van het pro ject bedragen. In Thailand wordt met het noorden van het land een helikopterluchtbrug onder houden voor hulp aan 5000 dorpsbewoners die door watersnood zijn getroffen. Door de wateroverlast in de provincie Nan op 740 kilomter van Bangkok is één dorpeling gedood en wordt een tweede vermist. Dit heeft minister Zuiverloon gistermor gen op Schiphol verklaard vóór zijn ver trek naar de Surinaamse hoofdstad. De Surinaamse bewindsman heeft hier over in ons land gesproken piet de staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, me vrouw N. Smit-Kroes en met de directie van de KLM. Volgens minister Zuiverloon wenst de Surinaamse regering onder meer het ge bruik van vliegtuigen als de Boeing 747 en de DC-10 op de diensten tussen Nederland en Suriname. „Het gebruik van deze typen vliegtuigen betekent meer capaciteit, waardoor de lan ge wachttijden kunnen worden ingekort; het betekent meer comfort voor de passa giers en bovendien betekent het inzetten van dit soort vliegtuigen dat er veel meer mogelijkheden komen voor het vrachtver voer”, zo lichtte minister Zuiverloon toe. De KLM en de SLM, die gezamenlijk de diensten tussen de beide landen onderhou den, vliegen met DC-8 toestellen, die nau welijks vrachtcapaciteit hebben. Om met de Antilliaanse minister van Verkeer en Vervoer, A. R. Wenklaar, over de luchtvaartbetrekkingen tussen Neder land en de Nederlandse Antillen te spre ken is de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit-Kroes gister avond van Schiphol naar Curaccao ver trokken. Q. SE S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2