GESUBSIDIEERDE BOTER OOK DIT JAAR VERKOOP Afspraken topconferentie zijn nagekomen V. N.-commissie klaar met onderzoek Chili halsstarrig VS besluiten tot Fiscale voorstellen van Carter boycot Oeganda afgestemd fl Londense goudprijs op recordniveau Begin noemt Anwar Sadat Aanslag op ambassadeur van Irak in Londen mislukt Op conferentie in Belgrado Cuba verdedigt rol in Amerika I Publikatie in de herfst Niet veel vordering in EG-Comecongesprek Vorster noemt besluit over Namibië omwettig - ij I 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 9 JULI 19 7 8 2 - Gebruik'm goed. (Van onze redacteur in West- Duitsland, Hans Amesz) ation ’bod roef inis risme rtsen BONN. In West-Duitsland gaat per 1 januari 1979 de loon- en inkomstenbelasting fors omlaag. Daarmee is een bedrag gemoeid van 10 a 11 miljard mark. Tegelij kertijd heeft het kabinet - na een vier dagen durend beraad - beslo ten dat de btw midden volgend jaar met één procent omhoog gaat (van 12 naar 13). Het netto-effect van de belastingverlaging wordt geschat op 7 miljard mark. TB aring igelijks t finan- itiepro- sparing natieve tot 49 iet pro- ifilie taties iood hasj 'an Ern ie partij net een 000 gul- vee kilo an door osje een edt dat I waren lica lisme Belastingen per 1 januari 1979 fors omlaag in West-Duitsland BEGIN SADAT ■ir Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland maakte gisteren nieuwe economische maatregelen bekend. Op de foto voert hij het woord tijdens een persconferentie. weer bijeen. (ADVERTENTIE) ptt post BELGRADO (Reuter, AFP). Cuba heeft gisteren tijdens de conferentie van niet-gebonden landen in Belgrado, gerea geerd op de kritiek van China en Egypte op de rol die Cuba in Afrika speelt. De Cubaanse minister van Buitenlandse Za ken, Isidoro Malmierca, rechtvaardigde de Cubaanse interventie in Ethiopië en Angola. „De Cubanen zijn naar deze lan den gekomen op verzoek van de wettige regeringen en dragen bij aan de strijd voor de vrijheid van de Afrikaanse vol ken”, aldus de minister. am be- ingers- en het dat in an vol- ijlmer- ■schij- kelen 'ering auden ier de in de is gis- eregi- ;ische t wes- Ivoer- proef ;n de chaal ister- uitse >rlog iwa- >fd. LONDEN. De ambassadeur van Irak in Londen, Taha-Al-Dawood, is aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. Kort voor twee uur gistermiddag, toen hij zijn ambassade in Kensington zou verlaten, werd zijn dienstauto voor het gebouw door een handgranaat verwoest. De granaat werd gegooid door een vrouw die in hechtenis is genomen. De ambassadeur had net afscheid geno men van zijn ambassadestaf om een nieu we post in Saoedi-Arabië in te nemen, toen hij door een telefoontje van een vriend werd opgehouden. Op dat ogenblik werd de granaat op de zwarte Mercedes gewor pen. De chauffeur had er net de bagage van de ambassadeur in geladen. Twee mannen werden licht verwond. Zij waren bezig met het inladen van verhuis- boedel van de enkele dagen geleden uitge wezen elf Iraakse diplomaten en zakenlie den die volgens de Britse regering deel uitmaakten van de Iraakse geheime dienst en contacten zouden hebben gehad met daders van terroristische aanslagen op Arabieren in de afgelopen maanden. Schmidt zei dat er geen twijfel aan kan bestaan dat dit „groei-en conjunctuurpak- ket” de binnenlandse vraag zal bevorde ren. „En dat blijft op de arbeidsmarkt niet zonder effect”. Verder gelooft de Westduit- se regeringschef dat er van het kabinets besluit een positieve psychologische wer king uitgaat. De oppositie leverde uiter aard kritiek op de plannen van de rege ring, maar zowel oppositieleider Helmut Kohl (CDU) als CSU-leider Franz Josef Strauss merkten op dat er „stappen in de goede richting zijn gedaan”. Stappen ove rigens waar de CDU-CSU „al lang op had aangedrongen”. Volgens een woordvoerder van de Britse politie zouden bij de mislukte aanslag op de ambassadeur nog twee of drie mannen betrokken zijn. Hij zei dat de nationaliteit van de in hechtenis genomen vrouw nog niet bekend was. Ook kon hij geen motive ring geven voor de aanslag. „De Zuidafrikaanse regering laat zich niet voorschrijven wat er met haar gebied gaat gebeuren”, aldus Vorster. „Alleen het Zuidafrikaanse parlement kan een besluit nemen over de status en het bezit van de Walvisbaai”. „Noch de V.N., noch enige andere organisatie kan Zuid-Afrika ge bied ontnemen door een besluit”, zo ver volgde de premier. JOHANNESBURG (DPA). Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin herintegratie van de Walvisbaai in Nami bië wordt geëist, onwettig genoemd. Malmierca verklaarde voorts hoe de be weging van niet-gebonden landen zich in een besluit nemen. Maar nu al staat vast dat dit besluit er komt, aldus een woord voerder van de commissie gisteren in Brussel. LONDEN (ANP). De Londense goud prijs is gistermorgen officieel vastgesteld op 198,80 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is een hogere prijs dan ooit op de voornaamste Europese goudmarkt werd betaald en 4,75 dollar meer dan de prijs die bij de „fixing” van donderdagmiddag uit de bus kwam. Tot dusver kwam de hoogste notering op 30 december 1974 tot stand, namelijk 197,50 dollar. Na de fixing van gistermorgen werd gehandeld tussen 198,80 en 199,20 dollar per ounce. De grote vraag naar goud heeft te maken met de koersdaling van dé dollar ten op zichte van de voornaamste Westeuropese valuta’s maar vooral ten opzichte van de yen. Genoteerd werd in Londen 191,50 dollar nadat gistermorgen in Tokio een slotnotering van 192,10 yen op het bord was gekomen. Donderdag sloot de dollar in Londen op 193,70 yen en in Tokio op 193,50 yen. de verdere koersdaling van de Ameri kaanse valuta, of liever: de koersstijging van de yen, heeft te maken met de herzie ning van het overschot op de Japanse handelsbalans over juni. Na herberekenin- gen van het ministerie van Financiën in Tokio blijkt het nu 2,95 miljard dollar te bedragen vergeleken met een voorlopig cijfer van 2,93 miljard. Op de achtergrond speelden natuurlijk GENÈVE (AP). Een VN-commissie voor de rechten van de mens heeft don derdag een onderzoek naar de situatie in Chili afgesloten, zo werd gisteren door de Verenigde Naties in Genève bekendge maakt. De resultaten van het onderzoek zullen echter pas in de herfst tijdens de algemene vergadering van de VN in New York vrij worden gegeven. derenhandel tussen Japan en de Verenig de Staten en de mogelijkheid dat de olie landen de dollar als rekeneenheid voor de prijzen van ruwe olie en mogelijk ook als betaalmiddel voor olie zullen afschaffen. tie een resolutie ingediend waarin uitsto ting van Vietnam uit de beweging wordt geëist. Vietnam heeft de principes van niet-gebondenheid geschonden door mili taire agressie te plegen tegen een vreed zaam lid en door het toestaan van buiten landse militaire bases op zijn grondgebied, aldus de resolutie. Dit is van bevoegde zegslieden in Belgrado vernomen. Camgodja diende zijn resolutie in nadat Vietnam gevraagd had in het slotdocu ment van de conferentie een tekst op te nemen waarin de hoop wordt uitgedrukt op het openen van onderhandelingen tus sen beide landen. Cambodja heeft gezegd dat er geen spra ke kan zijn van onderhandelingen zolang Vietnam „zijn ernst niet met concrete da den heeft bewezen”. De voorstellen van president Carter hiel den onder meer de afschaffing van allerlei fiscale tegemoetkomingen aan mensen met hogere inkomens in, zoals de moge lijkheid om zakenlunches en soortgelijke onkosten af te trekken. Tegen de zin van Carter heeft de commissie een voorstel aanvaard om het tarief van de kapitaal- aanwasbelasting van 50 tot 35 procent te verlagen. Carter heeft gezegd dat hij zijn veto over het hele wetsontwerp zal uitspre ken als de kapitaalaanwasbelasting wordt verlaagd. Van de voorstellen die de commissie nu heeft aangenomen zullen de mensen met een middelmatig inkomen het meest profi teren. Een gezin van vier personen met een jaarinkomen van 20.000 dollar gaat er on geveer 150 dollar op vooruit. Het wetsont werp staat bekend als het „Jones-compro- mis”, naar de democratische afgevaardig de uit Oklahoma James Jones die het heeft ingediend. Het moet nog in het voltallige Huis van Afgevaardigden en in de Senaat worden behandeld. 9.400 ton in openbare en 45.900 ton in particuliere opslag. In de negen EEG-landen zal in totaal 53.00 ton boter met subsidie gekocht mo gen worden als alle landen de regeling voor de korte termijn („kerstboter”) kie zen. Gebruiken alle negen landen de lan- ge-termijnregeling, dan kan er 113.500 ton goedkopere boter over de toonb'ank gaan. Verwacht wordt dat alleen West- Duitsland van die laatste regeling ge bruik zal maken en dat de andere landen, met uitzondering van Engeland, het op de „kestboter”-verkoop houden. op kor- keuring tri j ding :rie van zetsont- 'orderd rijft mi- ninister ftelijke imerlid 0 apo- and is ndeert ntact” zan de ijk dat i hun t zich zestig en ge- BRUSSEL (ANP). Het gesprek tussen de Europese Gemeenschap en de Come con (de economische organisatie van de Oostbloklanden) dat deze week in Brussel gevoerd is, was slechts „een etappe in de onderhandelingen die nog lang en moei lijk zullen zijn”. Dat heeft een woordvoer der van de Europese Commissie, „dage lijks bestuur” van de EG, gistermiddag in Brussel gezegd. Het gesprek, dat op ambtelijk niveau werd gehouden, heeft zich deze week ge concentreerd op de aard en de draagwijd te van het akkoord dat op den duur tussen de Gemeenschap en de Comecon gesloten kan worden. Veel vorderingen zijn er bij dit gesprek niet gemaakt. Beide partijen handhaafden hun stand punten: de Comecon is er op uit een han- delsverdrag met de Gemeenschap te slui ten. De EG is echter van mening dat een samenwerking met de Comecon voorlopig beter beperkt kan blijven tot uitwisseling van (statistische) informatie en het onder houden van contacten bij het opstellen van bijvoorbeeld economische en milieupro gramma’s. HILVERSUM (ANP). Israels premier Begin heeft gisteren de Egyptische presi dent Anwar Sadat, in een eerste reactie op diens verklaringen van donderdag ten aanzien van Egyptische standpunten over de bezette Arabische gebieden, beschul digd van halsstarrigheid. In een vraagge sprek met de televisierubriek „Hier en Nu” van de NCRV noemde Begin Sadats standpunten tegenstrijdig en belachelijk. Op de verklaring van president Sadat dat hij bereid is de onderhandelingen over vrede, veiligheid en goed nabuurschap voort te zetten, maar niet in ruil voor Arabisch grondgebied, reageerde premier Begin door op te merken dat Sadat dan het Israëlische vredesplan maar moest be spreken. Volgens Begin kan niemand van een onverzoenlijke houding van Israel spre ken. De opmerking van Sadat dat hij geen meter land zal afstaan is volgens Begin onzinnig. „Deze dwaze leuze heeft geen werkelijke inhoud”. De Israëlische pre mier heeft intussen de hoop niet opgege ven dat er nog een ontmoeting tussen vertegenwoordigers van Israel, Egypte en de VS zal plaatsvinden. Begin reageerde geëmotioneerd op twij fel die vooral van de zijde van de oppositie is geuit ten aanzien van zijn gezondheids toestand. Hij verklaarde voor die aantij gingen slechts de diepste minachting te kunnen opbrengen. De premier zei voorts dat deze aantijging niet hem raakt, maar de oppositie zelf kwaad zal doen. publi- com- derde r sek- Deze n Jus- in van 'eving irden. BRUSSEL (ANP). De negen EEG- landen (en dus ook Nederland) zullen dit jaar weer goedkope boter op de markt mogen brengen, gesubsidieerd met geld van de Europese Gemeenschap. In to taal wil de Europese commissie („dage lijks bestuur” van de EEG) daarvoor rond 170 miljoen gulden uittrekken. In ons land zal 7.200 of 3.400 ton boter tegen verlaagde prijzen verkocht mogen wor den, afhankelijk van het systeem dat men hanteert. In tegenstelling tot vorig jaar kan een EEG-lidstaat namelijk dit jaar kiezen uit twee mogelijkheden. WASHINGTON (AP). De Amerikaan se Senaat heeft zich gisteren met 73 tegen 1 stemmen uitgesproken voor een vrijwel totale handelsboycot met Oeganda omdat de leider van dit land, Idi Amin, zich bezighoudt met volkerenmoord. De maatregel houdt voornamelijk ver band met de import van Oegandese koffie, maar strekt zich ook uit tot de export van Amerikaanse produkten naar Oeganda, uitgezonderd voedingsmiddelen. Senator Lowell Weicker, een republikein uit Connecticut, zei dat Amin rond 300.000 landgenoten heeft vermoord en dat zijn regime „zo ontaard” is geworden dat het zou moeten worden geïsoleerd van alle contacten met de beschaafde wereld. et over gin dit iafhan- d van ;-Unie" psychi- •dt mi- landse 3A- en n van nder- oners Door in op >eling it. WASHINGTON (ANP). Een belang rijke commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich uit gesproken tegen de voorstellen van presi dent Carter voor belastingverlagingen van in totaal twintig miljard dollar. De commissie verwierp de voorstellen met 25 tegen 12 stemmen en besloot in plaats daarvan een wetsontwerp van eigen ma kelij voor belastingenverlagingen van niet meer dan 16,2 miljard dollar té aan vaarden. wijze ngis- reen- ie die ische reek- i van d. In r. De Iraakse regering wees daarop acht Britse diplomaten en twee vertegenwoor digers van British Airways het land uit. De Iraakse ambassadeur in Londen ontkende dat de uitgewezen diplomaten iets te ma ken hadden met de aanslagen. „Zij hebben binnen de strikte begrenzingen van de diplomatie gewerkt”, zei hij. Het drie man tellende team heeft gedu rende twee weken gegevens verzameld over de situatie van de rechten van de mens in Chili. De commissie werd daartoe eerst in tweede instantie in de gelegenheid gesteld door de regerende junta onder leiding van generaal Pinochet. Eerder, in ’75, had Pinochet de commis sie de toegang tot zijn land geweigerd. De commissie bestond destijds uit vijf leden. De toenmalige voorzitter van de groep, de Pakistaan Ali Allana, liet echter deze keer om persoonlijke redenen verstek gaan, evenals een ander lid van de oorspronke lijke groep. De commissie die uiteindelijk het onder zoek heeft verricht, bestond ut Abdoulaye Dieye uit Senegal, Felix Ermacora uit Oos tenrijk en mevrouw Kamaara uit Sierra Leone. De commissie kreeg vorige maand plotseling bericht van de junta dat zij welkom was en dat alles in het werk zou worden gesteld om het haar bij de uitvoe ring van de werkzaamheden zo gemakke lijk mogelijk te maken. De commissie meldde na afloop van het onderzoek dat zij in staat was gesteld om vrijelijk met leden van de junta, de over heid en religieuze groeperingen te praten. Tevens kreeg de commissie de gelegenheid om te luisteren naar bewijsmateriaal van particulieren en ontving zij brieven en petities uit uiteenlopende sectoren van de De nieuw ontworpen regeling voor ver koop van goedkope boter is een aanvul ling op die welke al bestaat en die EEG- lidstaten de gelegenheid geeft boter met een subsidie van ruim 75 gulden per honderd kilogram aan de consument aan te bieden. Alleen Luxemburg, Ierland en Denemarken maken van die mogelijk heid gebruik. Ook bestaat er al een rege ling die een subsidie geeft van ruim 475 id dat 3 is in I e ster- iat het aar er ten dé Iveerd cijfers an de et Ne- milde. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) Maar als een land gedurende een lan gere periode tegen gereduceerde prijs wil verkopen (van augustus tot het eind van het jaar) kan dat opk. De subsidie is dan geringer (krap 120 gulden per hon derd kilogram), maar de hoeveelheid Als een land „kerstboter” op de markt wil brengen in een begrense periode van ongeveer begin december tot half janua ri, dan krijgt het daarop een subsidie van de gemeenschap van ruim 250 gulden per honderd kilogram. Dat betekent dat de boter ongeveer een derde goedkoper in de winkels gebracht kan worden. Chileense bevolking. Ook mocht de com missie bezoeken brengen aan de gevange nissen in Valparaiso en Santiago. Voor beide manieren van goedkope boter ter beschikking stellen gelden twee voorwaarden: de pakjes boter moeten het opschrift dragen „speciale EEG-ver- koop” en er moet een maximumprijs op vermeld staan. De Europese commissie moet over deze boterzaak formeel nog gulden per honderd kilogram voor boter die bijvoorbeeld naar het leger gaat. De commissie is nog bezig met het uitdokte ren van de regeling voor botersubsidies voor de sociaal behoeftigen. Verder is besloten dat de kinderbijslag voor het derde kind en alle volgende kin deren met ingang van het volgend jaar wordt verhoogd van 150 tot 195 mark per maand. Vanaf 1 januari 1980 gaat ook de kinderbijslag voor het tweede kind om hoog, en wel van 80 tot 100 mark. De zogenaamde „zwangerschapsvakantie” wordt met vier maanden verlengd. Voor technologie, ontwikkeling en mi lieubescherming is een extra bedrag op de begroting uitgetrokken van 750 miljoen mark. Tevens is besloten met ingang van 1980 de ondernemers te ontlasten. De „loonsombelasting” wordt afgeschaft, wat met name van betekenis is voor looninten- sieve bedrijven. Bedrijven krijgen hier door een totale verlichting van 3 miljard mark. In totaal is met al deze maatregelen een bedrag gemoeid van 14,8 miljard mark, zoals Bondskanselier Helmut Schmidt gis teren op een persconferentie bekend maakte. Als de btw-verhoging hiervan wordt afgetrokken, betekent dit een netto impuls van 12,25 miljard mark. Die moet er dan toe dienen de economische groei te bevorderen en daardoor de werkloosheid terug te dringen. Schmidt zei dat hij „zeer tevreden” was over de genomen maatregelen. Wij hebben ons aan ons woord gehouden en gedaan wat op de topconferentie van de zeven regeringsleiders van de belangrijkste in dustrielanden is afgesproken, aldus de Bondskanselier, die de hoop uitsprak dat ook de zes andere landen dit zullen doen. Inde gehele EEG is de totale botervoor- raad momenteel 412.870 ton, waarvan 200.520 ton in openbare en 212.350 ton in particuliere opslag. Voor boter in parti culiere opslag wordt wel een opslagver goeding gegeven maar de gemeenschap is niet verantwoordelijk voor die boter. In Nederland is de voorraad momenteel goedkopere boter die men aan de man mag brengen is dan groter. Als Neder land „kerstboter” verkoopt (gedurende anderhalve maand) mag het 3.400 ton afzetten. Wil het op langere termijn goed kopere boter aan de man brengen, dan is de hoeveelheid 7.200 ton. I I Het besluit van het V.N.-orgaan zal dins dag op de kabinetszitting besproken wor den. Het parlement, dat zes maanden per jaar in Kaapstad zit, komt pas begin 1979 I al langere tijd aanwezige factoren mee: weer bijeen. de tegengestelde ontwikkeling van de goe- zijn ogen dient te ontwikkelen. „Wij moe ten onze eenheid bewaren en samenwer ken met alle progressieve krachten in de stijd tegen het imperialisme”. Enkele sta ten, waaronder Egypte en Marokko, had den vraagtekens gezet achter de neutrali teit van de Cubaanse politiek, omdat het land te zeer de lijn van Moskou volgt. Malmierca ontkende dat zijn land iets te maken had gehad met de invasie in de Zaïrese provincie Sjaba, afgelopen mei. China werd er door de Cubaanse minister van beschuldigd een imperialistische poli tiek te voeren. Dit land vormt een bedrei ging voor Vietnam en andere staten in Oost-Azië en ook voor de beweging van niet-gebonden landen, zo verklaarde hij. Combodja heeft gisteren op de conferen- I ls>

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3