PvdA verliest volkshuisvesting aan CDA Spartelen in de vijver Weekendprogramma van Santpoortse feestweek Overweldigende belangstelling bij afscheid inspecteur Van Haga k L j 'WH i I Machtsdenken HOOFD SCHEEPVAARTINSPECTIE MET PENSIOEN Carillonklanken Geen spreekuur Gevonden voorwerpen 1 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 2 9 JULI 19 7 8 I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De vijf politieke partijen die in Velsen deelnemen aan de collegeonderhandelingen, hebben een akkoord bereikt over de verdeling van de wethouderszetels en de samenstelling van de porte feuilles. Het resultaat kwam tot stand na vier openbare onderhande lingsrondes en één besloten bijeenkomst, afgelopen donderdag. In het nieuwe college krijgen PvdA en CDA elk weer twee zetels. De WD blijft erbuiten, maar heeft wel steun toegezegd. Ook D’66 kan zich verenigen met het nieuwe college en met het programma, dat al eerder tot stand kwam. IA T F. R D A G s' -iiii Mi 42 J Wisseling van portefeuilles basis voor nieuw college lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll -> te ven van Openbare Werken naar Sociale Th. C. Witte (CDA) Haga de elektronische windrichting- en windsnelheidsmeter. (ADVERTENTIE) E. VI. H. Scheeper (PvdA) ^llllllllllllllllllllllllllim i unie IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN Ie 5t PvdA’s fractievoorman A. Schiltmeijer liet er jeen onduidelijkheid over bestaan hoe in de odalistische kringen van Velsen afwijzend wordt pdacht over de noodzaak van een vijfde we- houder. Hij beriep zich op de wetenschap dat en dergelijk verzoek aan GS niet zal worden phonoreerd en stelde zelfs een nota in het ooruitzicht waarin bij GS zou worden bepleit een iventueel meerderheidsverzoek van de raad van felsen, voor de aanstelling van een vijfde wet- louder, af te wijzen. In een eerder stadium is in de debatten voor voorstanders van een 5e wethouder onder meer gememoreerd dat Alkmaar ook een vijfde wet houder heeft gekregen. Voor Schiltmeijer aanlei ding er op te wijzen dat Alkmaar als groeikern met andere problemen worstelt dan Velsen waar van het inwonertal terugloopt. Een standpunt dat volkomen voorbijgaat aan de realiteit dat zich in een gemeemte als Velsen, als handels-en indus triekern op het kruispunt van internationale wa terwegen, problemen aandienen die onvergelijk baar zijn met de problemen van een plattelands- overtoopcentrum als Alkmaar. Als GS de noodzakelijkheid van een vijfde wethouder beoordelen op die merites maakt een verzoek dat een eventuele raadsmeerderheid op 5 september tot GS zal richten een goede kans van slagen. Niet alleen het machtsdenken van Schiltmeijer en de zijnen zal er door worden afgestraft maar, wat veel belangrijker is, de door de CDA-er De Boer aangedragen en door WD an D’66 ondersteunde motieven, zo sterk gericht op het welzijn van de toekomst van Velsen, zouden er wel eens door kunnen worden geho noreerd goochelen met portefeuilles en personen is mij ontgaan. Laten we nu maar de uit spraak van Gedeputeerde Staten (die moe ten beslissen over het aantal wethouders zetels, red.) afwachten”. Schoonkind zei geschrokken te zijn over de, wat hij noemde, overbelasting van de huidige vier wethouders. Hij sprak van een onnienselijke situatie. Hij vreesde dat het inwerken van de nieuwe portefeuille houders tot gevolg heeft dat de dienstver lening aan de burgerij terugloopt. Waarde ring had Schoonkind voor het program van het college. „Het komt overeen met vele van onze inzichten. Ik durf zelfs te zeggen dat in het program geen punten voorkomen die controversieel zijn met de opvattingen van de VVD”, aldus Schoon kind. 1 ■ir De gaande en de komende man, de nieuwe inspecteur en hoofd van het vierde district van de scheepvaartinspectie S. Keuning (rechts) overhandigt de scheidende man J. van 02550 12348 12349 Zondagmiddag hoefgetrappel aan de Hagelingerweg waar een concours hippi- que wordt gehouden. Er zal worden ge start in verschillende rubrieken voor jeugd en senioren. Aanvang half één. In de Bierelier (deze maal gevestigd aan de Vlugthovenstraat) begint maandagmid dag om 2 uur een kindermiddag. Om half 7 zal op het terrein aan de Hagelingerweg de behendigheidswedstrijd voor tracto ren worden gehouden. Van 3 uur tot 5 uur wordt aan de Hoofdstraat 142 de inschrijving opengesteld voor deelname aan alle fietsringrijderijen (dinsdag), de puzzelrit (woensdag) en de midgetgolf- wedstrijden (woensdag). VELSEN. Plaatsvervangend stadsbei aardier D. Kuijs zal vanmiddag tussen vier en vijf uur het volgende programma ten gehore brengen op het stadhuiscarillon. Schiltmeijer beriep zich op het verleden waarin nen met de confessionelen het programma tcch iltijd redelijk goed had kunnen afwerken. Hij oorzag een ontlasting van het programma van iet huidige college dankzij het slagvaardige be- Bid van burgemeester P. J. Molendijk en geloof de in mogelijkheden die er ten dien aanzien pboden zouden worden door, wat hij noemde, erijking van taken. Met het verdedigen van een landpunt in de zin van „alles laten zoals het is" :ou men het standpunt van Schiltmeijer als enservatief kunnen kwalificeren i, n d ir S n n e n n De spartelvijver in Velsen-Noord, die onlangs in gebruik is genomen, blijkt met de zomerse hitte van de laatste dagen, uitstekend aan de verwachtingen te voldoen. De jeugd heeft de weg naar het Wijkeroogpark gevonden en vermaakt zich naar hartelust in het koele water. Ouders en wandelaars lijken als toeschouwers al evenzeer te genieten van de verkoeling die er van het geplas en geplons uitgaat. VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk houdt maandag 31 juli geen spreek uur. 15 ïi re n u e- Is te ft is j- d r r i- s i- SANTPOORT. Vandaag beginnen officieel de festiviteiten van de Sant- poortse feestweek. Het gevarieerde pro gramma «Jat wij van dag tot dag zullen publiceren, wordt omlijst door een paar voortdurende attracties. Tot en met zaterdag 5 augustus zal het Lunapark dagelijks geopend zijn van 2 uur ’s middags tot 12 uur ’s nachts. En natuurlijk is daar „De Bierelier” waar iedere avond gedanst kan worden met elkaar afwisselende orkesten. Traditie getrouw valt vanmiddag om 1 uur het startschot voor een wielercriterium voor amateurs. Om 3 uur gaan de profs van start. delde ziekteverzuim over 1977 over alle vier districten op 18 dagen per jaar lag, terwijl voor het vierde district in zijn tota liteit voor die periode slechts één dag geno teerd stond. j Tot slot overhandigde de heer Van Haga aan het eind van zijn dankwoord symbo lisch de sleutels aan zijn opvolger, en wen ste hem dezelfde medewerking van het personeel toe die hij altijd gehad had. Het officiële gedeelte van de receptie was daarmee voorbij, zodat de vele belangstel lenden, die zelfs op de trap in de rij ston den, persoonlijk afscheid konden nemen van de heer en mevrouw Van Haga. benadrukte dat met hem altijd uitstekend samengewerkt kon worden. Tenslotte overhandigde hij het cadeau van de dienst, een elektronische windrichting- en wind snelheidsmeter aan de heer Van Haga en een bloemstuk aan zijn vrouw. De heer Van Haga haakte daarop in in zijn afscheidsrede, en bedankte alle 25 medewerkers van de drie afdelingen (nau tische, technische en scheepsbouwkundi ge) van de dienst voor de prettige samen werking die hij als hoofd van de dienst had ervaren. Hij benadrukte dat de sfeer in dit district ook altijd erg goed geweest was, als voorbeeld haalde hij aan dat het gemid- De fractievoorzitters van vijf politieke groepe ringen in Velsen hebben overeenstemming'be reikt over de uitgangspunten van het programma dat als basis zal dienen voor het besturen van de gemeente gedurende de komende vier jaran. Wat aanvankelijk als belangrijkste breekpunt roof het slagen van de onderhandelingen over de samenstelling van het college werd geacht - de noodzakelijkheid van de benoeming van een vijfde wethouder - heeft geen rol van betekenis gespeeld. Opmerkelijk, omdat met name de frac ties van CDA en PvdA die de huidige vier «thouderszetels gelijkelijk moesten verdelen op dit punt volkomen tegengestelde standpunten nnamen dat het pleidooi voor de aanstelling van een vijfde wethouder aan kracht wint”. Ten Brink zei de uitkomsten van de collegeonderhandelingen met gemengde gevoelens te aanvaarden. Hij bespeurde niet alleen positieve kanten, maar ook een negatief aspect. „Want we starten in sep tember met een college met drie wethou ders die ingewerkt moeten worden. En dat vind ik een hoge prijs voor het verlangen van het CDA om portefeuilles uit te wisse len. Ik weet eigenlijk niet of ik hiermee gelukkig moet zijn”, zo stelde de nieuwe fractieleider van D’66. In lovende bewoordingen sprak hij zich uit over het collegeprogram „waarin wij uitstekend aan onze trekken zijn geko men”. Ten Brink kondigde aan dat de D’66-raadsfractie het college steun zal ver lenen bij de uitvoering van het program. „Ik blijf het jammer vinden dat het alter natief van een vijfde wethouder onbespro ken is gelaten. Als de gemeente Velsen toestemming krijgt die extra wethouder aan te stellen, kunnen we met het overleg over de samenstelling van het college weer opnieuw beginnen”, zo betoogde Ten Brink. WD-leider ir. G. A. Schoonkind refe reerde eveneens aan de kans dat het Vel- sense college wordt uitgebreid met een zetel. Een zaak die voor de liberalen erg belangrijk is omdat zij op grond van de krachtsverhoudingen in de raad in aan merking komen voor die plaats. „De lust in dit stadium verder te vergaderen en .WWW* VELSEN. In de periode van 3 tot 28 juli werden de volgende voorwerpen op straat aangetroffen: Oranje trainingsjack, muts, yale sleutel, 1 b.b., zijden sjaal (bloemmotief) bruin, sleutel met zwarte label, zilv. kl. horloge idem bandje, porte- monn. met inh., bacoslèutel thermosfles, beursje inh. bril etc., zilv. armband met naamplaatje, fietstas met inh. o.a. scheer- apparaat, witgouden plaatarmband met naam, bruin etui met 4 sleutels, fietstas inh. 4 ringsleutels notitieboekje, doublé kinderhorloge met zwart plastic bandje, sleutel aan hangertje, verz. pl. TPR-103, herenbril, gouden trouwring met inscr., portemonn. inh. lipssleutel, bril in groene koker, deken, vogeltje (verm. japanse nachtegaal), groen etui met 2 sleutels, mes je met opener, rood kinderjasje, bruine tas inh. o.a. thermosfles, hengel in etui, bruine portemonnaie, ring met 3 sleutels, polaroid zonnebril, herenhorloge met brede bruine band, rood etui met sleutels, chinees beursje inh. zilv. kettinkje, toilettasje met inh., sjaal, IJslandse kronen, bruin kinder- wagendekje, zakagenda, eurocheque pasje, blauw kinderjasje, bruin/rood etui met 3 sleutels, knipportemonn. met inh. o.a. 2 duinkaarten, werpmolen, grote schroevendraaier, ring met 1 sleutel, zon nebril in blauw etui, blauw kinderjack met rood/witte bies, contactlenzen, skelter, groen kinderbeursje met inh., wit babyjas- je, verz. pl. MWJ-776. 1. Koekoeksprelude - v.d. Gheijn; 2. Pre lude en fuga - J. S. Bach; 3. 2 Walsen en een adagio - W. A. Mozart; 4. 4 Pieces for a musical clock - J. Handel; 5. Suite archa- Ique - G. Clement; 6. Preludium in G - G. Denijs; 7. 3 Engelse volksliedjes - L. t Hart; 8. Enkele Nederlandse volksliedjes - L. ’t Hart; 9. Improvisatie - D. Kuijs. Afhalen gev. voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot'12.00 uur. CDA-woordvoerder H. A. de Boer - wiens factie de overige twee wethouders mag leveren - ileld een duidelijk progressief betoog. Niet het verleden maar de huidige ontwikkelingen en de toekomstige taak die ons wacht maken de be noeming van een vijfde wethouder zeer wense- Hjk. Dat was de strekking van zijn betoog dat hij ■nderbouwde met duidelijke stellingen. Een deel wan de sodaal-culturele werkzaamheden die nu nog door het Rijk wordt behartigd zal worden overgeheveld naar de gemeente; taker, zijn aan merkelijk verzwaard door gewijzigde procedures ■Inspraakl): gemeenschappelijke regelingen ver- I Zaken. De overweging daarbij is geweest ;eren in een groeistadium; renovatie, nieuwbouw dat milieuhygiëne beter past bij volksge- Velserbroekpolderl) en werkgelegenheid in het tader van de huidige zorgwekkende economi- iche situatie. Het waren argumenten die de )DA-er zonder veel inspanning op tafel legde let even weinig moeite werden ze er door Schiltmeijer afgeveegd. Teneinde de collegeonderhandelingen niet te aten doodlopen op de tegengestelde standpun ten omtrent de 5e wethouder werd besloten dat de gemeenteraad zich hierover in zijn zitting van 5 september mag uitspreken als reactie op een gemeenteblad dat door de voorstanders-WD, CDA en D’66-zal worden voorbereid. J. ten Brink D'66, wiens fractie eveneens de benoeming van een vijfde wethouder voorstaat, zei dat hij na de (besloten) bijeenkomst waarin de zittende wethouders inzicht hadden gegeven van hun taak, nog meer dan voorheen overtuigd was geraakt van de noodzakelijke uitbreiding Ir. G. A Schoonkind - vertegenwoordiger van de liberale fractie die een eventuele 5e wethou der zou moeten leveren - achtte het onbegrijpelijk dat de PvdA, die zegt een partij te zijn die vecht voor redelijke werktijden, durft te tolereren dat wethouders weken maken van 70 80 werk uren. „Het is onmenselijk", aldus Schoonkind. Het ontlokte zijn CDA-medepleiter voor een vijfde wethouder de uitlating: „het is een kwestie van moeten en mogen". Een uitlating die De Boer zich wel kon permitteren omdat de discussie werd gehouden nadat - in beslotenheid - over eenstemming was bereikt over de zetelverdeling. Een verdeling die rustig als een CDA-overwin- ning kan worden beschouwd. Voor de confessio nelen was de buit binnen. r|n I De nieuwe PvdA-fractieleider A. Schiltmeijer, die tijdens de collegebespre- kingen als voorzitter optrad, maakte gis teravond de verdeling van de wethouder- sportefeuilles bekend. Wethouder H. Scheeper van de PvdA behoudt zijn porte feuille onderwijs en cultuur. Ook jeugdza ken valt onder zijn beheer. Zijn takenpak ket zal worden uitgebreid met welzijns- aangelegenheden. Wethouder J. W. Meijer (PvdA) die de afgelopen twee jaar de portefeuille Open bare Werken heeft beheed, krijgt nu socia le zaken te doen. Hieronder vallen de on derwerpen woonruimteverdeling, volksge zondheid, milieuhye en sport. Wethouder Th. C. Witte (CDA), die zich zeven jaar lang heeft beziggehouden met sociale za ken, zal zich gaan belasten met alle finan ciële aspecten. Behalve financiën ressorte ren onder hem ook gemeentelijke bedrij ven, personeel en organisatie en rekenin gen. Een nieuw gezicht in het gemeentebe stuur is de CDA’er K. W. Bijl, die jarenlang chef is geweest van de afdeling woonruim teverdeling van de gemeente Velsen. Hem is de portefeuille Openbare Werken toege schoven. Bijl krijgt daarmee de verant woordelijkheid over de ruimtelijke orde ning, de groenvoorziening, het grondbe drijf, volkshuisvesting en recreatie. De ta ken van burgemeester mr. P. J. Molendijk blijven onveranderd, namelijk het beharti gen van de algemene en economische za ken. Met deze verdeling is de PvdA gezwicht voor de eis van CDA-onderhandelaar H. A. de Boer dat de post „volkshuisvesting” onderdeel blijft van de portefeuille Open bare Werken. De socialisten hadden pogin gen ondernomen om deze post los te we- ken van Openbare Werken en onder te brengen bij Sociale Zaken. Nu verliest de PvdA de supervisie over volkshuisvesting omdat Openbare Werken in handen is ge komen van het CDA. De samenstelling van de verschillende portefeuilles is daardoor nauwelijks ver anderd. Een van de verschilpunten is dat sportzaken en milieuhygiëne zijn verscho- zondheid. Dat „sport” ook aan die verhui zing deelnam, heeft te maken met de „per soonlijke hobby” van wethouder Meijer, zo althans motiveerde PvdA-leider Schilt meijer die wijziging. Al is de inhoud van de vier wethours- portefeuilles vrijwel gelijk gebleven, de verdeling van de kandidaten over die vier portefeuilles heeft tot flinke verschuivin gen geleid. Slechts wethouder Scheeper blijft op zijn post zitten. Twee wethouders wacht een ander takenpakket, terwijl voor de vierde wethouderszetel een nieuwe man is aangezocht. Dit laatste was nodig van wege de pensionering van wethouder ing. H. van der Werff. CDA-fractieleider De Boer toonde zich gisteravond tevreden met de ruil van por tefeuilles. Hij had er tijdens de onderhan delingen steeds voor gepleit dat de verde ling van de posten bespreekbaar moet zijn. „De uitwisseling van sociale zaken tegen openbare werken komt overeen met onze wensen. In een goede sfeer van geven en nemen is het overleg gevoerd. Ik ben blij met dit resultaat”, aldus De Boer. In zijn terugblik op de besprekingen liet ook PvdA’er Schiltmeijer weten niet onge lukkig te zijn. „Weliswaar is ons oorspron kelijke voorstel niet gehonoreerd, maar er is toch een goed akkoord tot stand geko men. Ik ben verheugd dat de taak van wethouder Scheeper gelijk is gebleven. Meijer maakt een grote oversteek. Sociale Zaken is echter een oude liefde van hem. Als raadslid had hij twaalf jaar zitting in de commissie voor sociale aangelegenhe den”. De voorman van D’66, J. ten Brink, be treurde het dat het overleg één keer in beslotenheid heeft plaatsgehad. „Achteraf gezien was het wenselijk geweest als die bespreking in de openbaarheid was ge voerd. Dat gesprek heeft zeer verhelde rend gewerkt ten aanzien van de werk zaamheden van de wethouders. We heb ben een reëel inzicht gekregen in het ta kenpakket van de wethouders. Mijn in druk is dat die taken zo omvangrijk zijn, IJMUIDEN. Vrijdagmiddag nam in specteur voor de scheepvaart J. van Haga afscheid als hoofd van het vierde district van de scheepvaartinspectie. De af scheidsreceptie, die werd gehouden op de bovenste etage van het Havenrestaurant aan de Trawlerkade, werd door een over weldigend aantal mensen bezocht. De heer Van Haga nam afscheid vanwege het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, hij wordt opgevolgd door de heer S. Keuning die tot heden adjunct-inspecteur was. De heer Van Haga kwam 31 jaar gele den, in 1947, in dienst bij de scheepvaartin spectie als expert, zijn werk bestond toen voornamelijk uit het controleren van sche pen om te kijken of zij aan alle eisen voldeden. In 1963 kreeg hij door zijn be vordering tot adjunct-inspecteur een lei dende functie en in 1968 werd hij tenslotte inspecteur en hoofd van het vierde district, waarvan het hoofdkantoor aan de Haven kade in IJmuiden is gevestigd. De opvolger van de heer Van Haga, de huidige adjunct-inspecteur S. Keuning, het in zijn toespraak nog eens de carrière van de heer Van Haga de revue passeren, vooral de laatste vijftien jaar werden ge kenmerkt door ingrijpende veranderin gen. In de tijd dat de heer Van Haga de leiding had kreeg het vierde district gaan deweg de gehele Nederlandse visserij on der haar hoede. Dit had een gigantische operatie tot gevolg in de jaren 1968-1970, toen de dienst de gehele Nederlandse vis sersvloot nauwkeurig onderzocht op stabi liteit, het ging hierbij om circa vijfhonderd schepen. Dit onderzoek was noodzakelijk omdat in die tijd de boomkorvisserij erg in op komst was en diverse schepen zichzelf door gebrek aan stabiliteit omvertrokken. De heer Keuning prees tenslotte de opstel ling van de heer Van Haga als chef, en Iliilft-a WW*™ •- w - S»» sMkWW «- ‘■'O- ■>W S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5