IN FRANSE HOOFDSTAD verzorgingstehuis neergeschoten Chaos op de Weer Rhodesische vliegvelden inval Mozambique in woning Politie grijpt schietende man SADAT STAAKT VREDESOVERLEG het weer sms SPORTH Politieagent in Amsterdam door collega doodgeschoten II Administrateur 14 IJmuider Courant TDfWnHWM twwnfr SPeRCIEBOWVES Drie lijken RECORDDRUKTE OP NOORDZEESTRANDEN vcndoaq: wiila ■Tdumflh Foundation Lingerie Speciaalzaak BAD EN STRAND MODE v.a. mt 36 t/m 52 WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haariem-N., tel. 252329. Feest Enkele buien Weer slachtoffer in Beverwijk bezweken ^j<RaPP'e!J 4 4 agenda pagina 41 Weer gevechten in Beiroet Campingramp Spanje >0 Strandverwachting Actie gericht tegen guerrilla’s1’ En verder 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Z 68ste jaargang no. 228 4-5-6-7 /an PARIJS. (AFP en Reuter) Sinds vanmorgen kwart voor tien houden twee overvallers vijf gijzelaars vast op de eerste etage van de Iraakse ambassade in Parijs. Tenminste twee mensen zouden zwaar gewond zijn. paqina'5. MAANDAG 31 JU het woord is aan... Bertrand Russell: Voorbehoedmiddelen heten in strijd met de natuur; een para plu dus ook? I ALEXANDRIË- BEIROET-JERUZA LEM. De Egypti sche president Sadat heeft gisteren ver klaard de eerstko mende weken niet met Israel te willen praten. Na een ge sprek met de reizende ambassadeur voor het Midden-Oosten, de Amerikaan Ather ton, zei Sadat, dat Is rael met het kabinets besluit „geen zand korrel in de Sinai” aan Egypte terug te geven, een nieuwe on derhandelingsronde heeft geblokkeerd. F'M iiliii IJmuider Courant Gijzeling in 2 Iraakse ambassade >te es n- in zie verder onze bijlage :e- ten (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) ;-30 1 wdto es- sis- Pagina 2 Terrasvogels gedegradeerd. Pagina 3 Wil Hartog verbaasde motorwereld opnieuw Pagina 4 Rood en Wit behaalde een tie, een unicum in de cricketwereld. is ale sen r 13 1 in ds- ekt 30- ekt sch jke nst jon ekt ige Een functionaris van de ambassade die er in slaagde te ontsnappen vertelde, dat de drie mannen het gebouw binnenkwa men: „Een van hen vroeg naar het militair bureau, dat op de tweede etage zit. Twee van de drie liepen naar boven en de derde die achterbleef begon plotseling als een gek te schieten. Daarna nam hij de benen.” De twee overgebleven overvallers zou den, zo melden de eerste berichten, zich met vijf gijzelaars hebben teruggetrokken op de eerste etage. De rest van het perso neel en bezoekers is naar de derde etage gevlucht. Er was tot vanmiddag een uur nog geen contact geweest tussen politie en overvallers. (Van onze redactie binnenland) HOEVEN. In een woning in Hoeven zijn vanmorgen de stoffelijke overschot ten gevonden van drie inwoners. De drie zijn met messteken om het leven ge bracht. Volgens deze verklaring moet de opera tie in Mozambique gezien worden als een actie van zelfverdediging en bedoeld als steun voor de tegenwoordige overgangsre gering. „De actie is gericht tegen de ZAN- LA-guerrilla’s van Robert Moegabe en niet tegen burgers of soldaten van Mozambi que”, aldus de verklaring. SALISBURY. Volgens een bekend making van het hoofdkwartier van het Rhodesische leger zijn gisteren opnieuw kampen van guerillastrijders van het Pa triottisch Front in Mozambique door Rho desische troepen aangevallen. SCHIPHOL/MADRID. Vertragingen die vele uren en zelfs dagen duren, vluch ten die uitvallen en op vele Zuid- en Westeuropese luchthavens tienduizenden wachtende en gestrande passagiers, dat was het afgelopen weekeinde het gevolg van een stiptheidsactie van de Franse luchtverkeersleiders. In Spanje alleen al konden 60.000 toeris ten niet weg. Maar ook op Schiphol kwam het tot ongekende lange vertragingen. Ver tragingen van een tot negen uur ontston den op de Nederlandse luchthaven en een aantal vluchten werd voor onbepaalde tijd vertraagd. De man, die dronken was, beschoot zijn moeder verschillende malen en ook de politieagent, een buurman, die haar te hulp schoot. Hij ontvluchtte in zijn auto, ramde on derweg drie personenwagens en kwam pas tot stilstand bij het streekziekenhuis van Gorcum, waar hij de vijf treden tellen de trap opreed en de toegangsdeur ramde. De man begon daar wild om zich heen te schieten. Eem ambulance-man liep een wond aan zijn hand op en een verpleegster een schampschot. Toen de politie arriveerde, ontstond bui ten een vuurgevecht, waarbij de schutter in de buik werd getroffen. Een spoedope ratie was daarna noodzakelijk. Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips. Beurs Sport Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Vannacht hier en daar mist en minimumtemperaturen circa 16 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum temperaturen van ongeveer 22 graden aan de kust tot rond 28 graden elders. 13 8 9-10-11-12 iUW het ;he ing re- AMSTERDAM(ANP). Bij de aanhou ding van een als vermist opgegeven auto is zaterdagnacht om ongeveer drie uur in Amsterdam een politieagent door een van «ijn collega’s doodgeschoten. De agent, de 22-jarige B. van Maanen, werd dodelijk letroffen toen het dienstpistool van zijn collega onverhoeds afging. h GORCUM(ANP). In het Zuidholland- se Gorcum heeft de politie gisteravond laat een 30-jarige man uit Sleeuwijk met een buikschot buiten gevecht gesteld, na dat die achtereenvolgens zijn moeder, een politieagent en verscheidene anderen had beschoten. 2-3 ...3 ekt ;rs, ■i w- rdt de Om ongeveer kwart voor tien liepen drie mannen de ambassade binnen, die gelegen is in het 16de arrondissement in de Rue de la Faisanderie, dicht bij de privé-woning van de Franse president Giscard d’Es- taing. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het Brandwonden centrum van het Beverwijkse Röde-Kruis- ziekenhuis is het afgelopen weekeinde de 45-jarige mevrouw A. M. Jacobs-Van den Berg uit Veldhoven overleden. Zij liep half juli ernstige verwondingen op bij de ga sexplosie op de Spaanse camping Los Al- faques. Haar man en twee kinderen waren al direct bij de ramp omgekomen. Donderdag bezweek in het Brandwon dencentrum de 37-jarige mevrouw B. van Veen uit Eindhoven aan haar verwondin gen. De twee overige Nederlandse slacht offers, de 17-jarige Marja Hooreman uit Haarlem en de 35-jarige mevrouw J. de Jongh uit Alkmaar mochten het zieken huis begin vorige week verlaten. In het Beverwijkse Brandwondencentrum wor den nu geen slachtoffers van de camping- ramp meer verpleegd. is Tot nu toe hebben de guerrilla’s van Robert Moegabe een oproep van de over gangsregering van Ian Smith, bisschop Moezorewa, dominee Sithole en hoofdman Chirau om tot een wapenstilstand te ko men, volkomen genegeerd. De guerrillaac- tiviteit in het grensgebied met Mozambi que is daarentegen de laatste tijd sterk toegenomen. Intussen werd ook in de Rhodesische hoofdstad Salisbury bekend, dat door de toename van de guerrilla-oorlog meer dan 800 scholen gesloten moesten worden. Dat betekent dat meer dan 218.000 zwarte schoolkinderen geen onderwijs meer ont vangen. BEZORGKLACHTEN: (baandag t/m vrijdag van 18.30-1900 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 *oor Santpoort: 023 - 31 90 53 Pagina 1 Verliezer Okker en winnaar Taroczy verdienden op het „Melkhuisje” even veel. Kinheim is honkbalkampioen van Ne derland. De Haarlemse ploeg die aan twee punten uit de laatste drie wedstrij den voldoende had, stelde gistermiddag de titel veilig door met 4-3 te winnen van Amstel Tijgers. Werper Nol Beenders (foto) begon de wedstrijd in Haarlem zwak, maar herstelde zich uitstekend, waardoor de Amsterdammers, die za terdag op eigen veld met 7-2 hadden gewonnen, geen kans meer kregen de in de vijfde inning opgelopen achter stand ongedaan te maken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het verzorgingstehuis Merwesteijn aan de Hyacintenlaan in Haarlem is de 60-jarige administrateur P. J. Ruis vrijdagavond door drie pistool schoten om het leven gebracht. De man werd door een nog onbekende schutter neergeschoten in zijn kantoor op de eerste verdieping. De moord werd ontdekt door een van de bewoners van het tehuis, waar I 25 zwakbegaafden worden verzorgd. Sporen in het kantoor van de admini strateur wijzen er op dat aan de fatale schoten een worsteling vooraf is gegaan. Het moordwapen, een pistool van het ka- liber 6.35 mm, is nog niet gevonden. Even min staat vast op welk tijdstip de schoten zijn afgevuurd. Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen dat twee ko gels in de borstholte drongen en dat een derde het slachtoffer in de linkerarm trof. Tijdens de schietpartij waren slechts ze ven bewoners in het tehuis aanwezig. Zij jkeken naar de televisie en verklaarden tegenover de politie niets gehoord of ge zien te hebben. Een groep van 15 bewoners woonde vrijdagavond, samen met de di rectrice van het tehuis, de vrouw van het slachtoffer, een circusvoorstelling bij. In verband met het onderzoek hebben alle bewoners van Merwesteijn onder begeleiding van verplegend personeel en nacht op het politiebureau doorge bracht. Een voorlopig buurtonderzoek heeft uitgewezen dat de moord tussen acht en negen uur gepleegd moet zijn. Omwo nenden hadden wel geschreeuw en knallen gehoord, maar hadden gedacht dat dit televisiegeluiden waren. Uit het kantoor van de administrateur blijkt niets te zijn weggegenomen. Wel werd er een ravage aangericht, vermoede lijk ontstaan door een vechtpartij tussen de dader en het slachtoffer. Omtrent het motief en de identiteit van de dader staat de politie voor een raadsel. Het onderzoek is in handen van de Haarlemse politie en een regionaal rechercheteam. Tijdens zijn persconfe rentie gisteren, deed Sadat verder een beroep op de Amerikaanse president Carter, de bemiddelingsrol van de Verenigde Staten tussen Israel en Egypte te staken en weer op te treden „als volwaardig partner”. President Sadat herhaalde, dat Israel zich moet terug trekken uit het Arabische gebied, dat dit land sinds 1967 bezet houdt. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Za ken, Vance, reist zondag naar Jeruzalem om te pro beren het overleg tussen Cairo en Jeruzalem weer op gang te krijgen. Na zijn gesprek met de Israëlische leiders reist hij door na Cairo voor consultaties met president Sadat. Vandaag vertrekken een heden van het geregelde Li banese leger naar Zuid-Li- banon om in dit aan Israel grenzende gebied „het staatsgezag en de veilig heid” te herstellen. De af gelopen maanden is dit ge bied gecontroleerd door Is raëlische militairen en Li banese christen-troepen. Na een rust van 72 uur zijn zaterdag in de Libane se hoofdstad Beiroet nieu we gevechten uitgebroken tussen de Syrische troepen van het Arabische vredes- leger en de christelijke mi litie. Over slachtoffers was vanmorgen niets bekend, maar de strijd die vanmor gen luwde, zou zeer hevig zijn geweest. Verschillende flatgebouwen zijn in brand geschoten. Het ongeluk gebeurde in Osdorp, na achtervolging van een als gestolen geregi streerde auto. Het voertuig, waarin vier jongelui van tussen de vijftien en achttien jaar, werd door twee politiewagens klem gereden. Toen de agenten tot aanhouding wilden óvergaan, ging het dienstpistool van een hunner af. Agent Van Maanen, die door de •tegel in het hoofd werd getroffen, over leed kort daarna. De vier jongelui zijn aangehouden. In het pand werden de lijken gevonden van de 78-jarige N. Rijnvos zijn 65- jarige vrouw en een 34-jarige ongetrouwde dochter Onweersstoringen trekken oyer Frankrijk naar het noorden. Daardoor morgen nog een buienkans, maar ook opklaringen. Het wordt wat koeler. Tem peraturen in de middag 22 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: zo merse tendens met onstabiel weer. Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden: Noord-Scandlnavlè: wolkenvelden maar waarschijnlijk droog, middagtem- peraturen 16-23 graden. Zuld-Scandlnavlè: fraai zomerweer 23-30 graden, kans op een onweersbui. Britse eilanden, west Frankrijk: vrij zonnig ook hier en daar een bui. Tem peraturen 21-26 graden. Overige delen van Frankrijk, noord en midden Duitsland: warm met af en toe onweersbuien. Temperaturen 24-30 graden. Spanje: vrij zonnig, temperaturen 23- 28 graden. Italië en Balkanlanden: zonnig, ver spreide onweersbuien. -Temperaturen 28-38 graden. Santpoort viert feest. Ruim een week zal het dorp daveren van de muzikale klanken en zal het volk te hoop lopen bij evenementen van de meest uiteenlo pende aard. De paarden vormden de hoofdschotel van het feestgerecht. Daarna komt de drank. VVD-minister Wiegel vindt dat PvdA en vooral CDA over-vertegenwoordigd zijn in ons land waar het gaat om de verdeling van de burgemeestersposten. Dat moet worden teruggedrongen ten gunste van „andere groeperingen”, vindt Wiegel. zie verder pagina 2 - tA Het buitengewoon warme weer trok dit weekeinde een record aantal mensen naar de Noordzeestranden, waar het hier en daar moeilijk was nog een plekje strand. Moeilijk was het'ook om naar de te vinden tussen de duizenden zonaan- kust te komen: overal ontstonden lange bidders zoals hier op het Zandvoortse files. (Zie verder pagina 2)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1