Moeizaam slot van e conferentie niet gebonden landen Paus Paulus erepiloot Ballontocht net niet gehaald BUURLANDEN VERZOENEN ZICH achtergrond Geen bezwaar tegen aardgas-terminal Nobile overleden «Ij rWl Voor Franse kust in zee geland Deel ziekenhuis Tien moorden in Rio Kanaalzwemmer 13 jaar oud ingestort 1 GRONINGSE GEDEPUTEERDEN: AAN HET STRAND fa*' Reageerbuis ije AFRIKA ■■fa. - 3 H A A N D A G 3 1 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 door Nico Scheepmaker^ •fr Prinses Caroline (l), haar man Philippe Junot en moeder prinses Gracia van Monaco, aan het strand van Ocean City in de Ameri kaanse staat New Jersey. ALGERIJE EGYPTE ENIA ANGOLA ZAMBIA ^Oceaaip .ETHIOPIË/ mali7nigerJ J tsjaad/5 o e o a n ZAÏRE (rï (Van onze redactie binnenland) jj- Umberto Nobile cc mo- j werd aar het aut uit en ver- licken- i geko- en per- oeuvre akte en )rentse n drie 11e drie bocht De be nwond ssen. (Van onze redactie buitenland) BREST-LONDEN. Het ballonavon- tuur van de twee Britten, Don Cameron en Christopher Davey, die per ballon de Atlantische Oceaan wilden oversteken, is in het zicht van de haven mislukt. Hon- derdvijfenzeventig kilometer voor hun einddoel, Frankrijk, moesten de afgelo pen woensdag vanaf Newfoundland op gestegen Britten hun ballon op zee neerla ten. De gondel zit niet meer vast aan de ballon. De ballon zelf is door een Belgische vissersboot, de Express, geborgen. Men verwacht wel dat de beide piloten een nieuwe poging zullen wagen. Het begon allemaal een jaar geleden. Na vele mislukte pogingen om de Atlantische Oceaan in een heteluchtballon over te ste ken, waarbij zelfs vijf pioniers het leven Cameron en Davey werden gisteren om 12.50 uur Nederlandse tijd door een Fran se vissersboot opgepikt. Het aanbod om door een helikopter van de Britse marine van boord van dit schip gehaald te wor den, wezen de beide ballonvaarders van de hand. Zij waren zo vermoeid, dat zij graag de lange tocht op de boot wilden benutten om uit te rusten. De vissers willen name lijk eerst hun vangsten afmaken, alvorens de ballonvaarders aan land te zetten. verloren, staken de achtendertigjarige bal- lonbouwer Don Cameron en de twee jaar jongere Christopher Davey, die majoor bij het Britse tankregiment is, de koppen bij elkaar. Dit resulteerde in een plan om, met behulp van sponsors, een heteluchtballon te bouwen, die voorzien zou moeten zijn van de modernste apparatuur. Zij vonden Zanussi bereid om als voor naamste sponsor in dit 500.000 gulden kos tende project deel te nemen. Zij bouwden een ballon, die uit twee in elkaar gemon teerde ballonnen bestond, waarvan de bin nenste ballon gevuld kon worden met 4,2 miljoen liter helium en de buitenste met 4,4 miljoen liter hete lucht. Onder deze ballon werd een van aluminium vervaardigde gondel in de vorm van een boot gehangen, uitgerust met elektronische zend-, ont vang- en navigatie-apparatuur. Ik heb eerst maar even rustig afgewacht tot een ander erover zou beginnen, want tenslotte ben ik geen specialist in de medi sche wetenschap, maar nu niemand erover schrijft, zal ik het maar doen. Louise (IT’S A GIRL!) Brown, de reageerbuisbaby wier conceptie buiten het lichaam van de moe der op een breekbaar schoteltje plaats greep (sindsdien kijk ik toch met heel andere ogen naar al die schoteltjes die we thuis van de gebroken kopjes over hebben gehouden), is dat wel zo’n Test Tube Baby als wij nu allemaal denken? Als u vorige week vrijdag naar het En gelse tv-spel „De kade van het groot geluk” hebt gekeken, zult u gemerkt hebben dat de visscharrelaar Bob op een gegeven mo ment bij wijze van grapje aan Jenny, de vrouw van zijn baas, vroeg of ze wellicht een Test Tube Baby was geweest? Het tv- spel dateerde van 1975, we mogen dus rustig aannemen dat het op zijn laatst in 1974 geschreven werd, dus dat betekent dat de reageerbuisbaby minstens vier jaar geleden al een zo populair onderwerp in Engeland was, dat ook de arbeidersjongen die alleen de Daily Mail leest, er al grapjes over maakte. Dat is minder verwonderlijk dan u mis schien denkt, want de Encyclopaedia of Dates and Events geeft als een van de belangrijkste wetenschappelijke feiten in 1969: „Human egg fertilized in a test tube („Test-tube Baby”) at Cambridge”. Mijn eerste wantrouwen werd gewekt toen ik las dat de behandelende genees heer voorgaf dr. Steptoe te heten. „Steptoe and Son” was de oorspronkelijke titel van de serie die bij ons Stiefbeen en Zoon heette. Hebt u ooit van een Nederlandse arts gehoord die Stiefbeen heette? Steptoe, begreep ik onmiddellijk, moest een soort code-pseudoniem zijn, de man wilde blijk baar met zijn reageerbuisbevruchting de geschiedenis ingaan als Steptoe and Son, alsof het kind dat via zijn reageerbuis ter wereld zou komen in feite zijn zoon was, en niet van de oorspronkelijke ouders. Ja, dat moest het zijn! Maar wat hij ook probeer de, in welke stand hij het reageerbuisje ook hield, het eigenlijke kind wilde maar niet komen, en dr. Steptoe zag zijn hoop op eeuwige roem al snel vervagen, wat des te pijnlijker was, omdat hij veel eigen geld in zijn experimenten had gestoken, en ook leningen had moeten afsluiten. Hé, dacht dr. Steptoe, jullie ook al? Hij onderzocht mevrouw Brown, constateerde dat haar geblokkeerde eileiders het gevolg waren van het dragen van te hoge hakken, schreef pantoffels voor, en sprak met Gil bert Brown af dat hij, zodra zijn vrouw langs natuurlijke weg zwanger zou zijn geworden, het opwindende verhaal van de eerste reageerbuisbaby ter wereld aan de hoogstbiedende krant zou verkopen, waar na zij de som eerlijk zouden delen. Het werd de Daily Mail, voor het lieve somme tje van 1.400.000, dat is dus 700.000 voor dr. Steptoe en 700.000 voor het gezin Brown. Zo althans zou zeker de afloop luiden als het Test Tube Baby-verhaal in „Het bloed kruipt.misdaadverhalen van Henry Slesar, was voorgekomen, die ik momenteel aan het lezen ben. indere ijzing, -abant resp. sn. Dit Zuid- iidsor- n zon* (vaak dozen, et Ge- schre* cialls- vaag, or de onde- sheid zaakt Sis ih tellet! n om sn de s aatl ns de raat! GRONINGEN. De Groningse Gede puteerden Hoogstraten (CDA) en Meijer (VVD) hebben geen bezwaar tegen de komst van een aanlandingsplaats voor aardgas (LNG-terminal) naar de Eemsha- ven bij Delfzijl. De twee Gedeputeerden hebben dit zaterdag bekendgemaakt. plooien weten glad te strij ken en de volgende bijeerf- komst van de niet-gebon- den landen zal toch in Ha vanna worden gehouden. In de uiteindelijke slot verklaring spreken de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de 87 niet-ge- bonden landen wel hun on gerustheid uit over de in terne conflicten binnen de organisatie. Er wordt be loofd, dat er zal worden ge probeerd aan die verdeeld heid een einde te maken. De laatste dag van de conferentie verliep met on gekend felle woordenwis selingen tussen afgevaar digden van Cuba, Somalië, Zaïre, Benin, Cambodja, Ethiopië, Gabon, Vietnam en Egypte. Cuba opende De werkgroep Eemsmond van de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee blijft zich fel verzetten tegen de komst van de terminal naar het Eemsha- vengebied. „In het Duitse Wilhelmshaven is al een aanlandingshaven, een tweede in het Waddengebied in onaanvaardbaar, het betekent opnieuw een aantasting van het Waddengebied”, aldus een reactie van de werkgroep. De executietechniek die is toegepast is karakteristiek voor het zogeheten Eskader des Doods, naar alle waarschijnlijkheid een groep van politiemannen die in hun vrije tijd afrekenen met wat zij misdadi gers noemen. Het is uiteraard niet zonder eigenbe lang, dat Moboetoe Simonet, ondanks de harde woorden die zijn gesproken, ont vangt. Het doel van Simonets bezoek is het bespreken van de internationale hulp, waarover de vorige maand in Brus sel tussen een aantal westelijke landen een akkoord werd bereikt en welke hulp het desastreus mislukte economische be leid van Moboetoe, moet ombuigen. Hoe- lese delegatie in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa een document waarmee de nieuwe relatie tussen beide landen werd bevestigd. Kernpunt in het akkoord is de wéder- zijdse belofte een einde te maken aan vijandelijke activiteiten over en weer. De Angolese regering heeft beloofd meer toezicht te houden op de in dit land verblijvende Katangese ballingen en Mo boetoe van zijn kant heeft zich bereid verklaard zijn steun in te trekken aan rebellen die strijd voeren tegen het be wind van Neto. Ook op ander gebied is Moboetoe zijn beleid aan het herzien. Nadat het Zaïrese staatshoofd eerder had verklaard geen zaken te willen doen met welke Belgische regering dan ook waarvan minister van Buitenlandse Zaken Simonet deel uit maakte, is deze week Simonet een geëerd gast in Kinsjasa. De Belgische bewinds man had de toorn van Moboetoe opge wekt door vlak na de inval in Sjaba zware kritiek uit te oefenen op het be wind van de president. wel de juiste omvang van en de wijze waarop die hulp wordt verleend, later dit, jaar nog precies moet worden vastges teld, is het nu al wel duidelijk, dat Zaïre onder strenge curatele komt te staan. Moboetoe heeft er mee ingestemd, dat functionarissen van het Internationale Monetaire Fonds een sleutelfunctie krij gen binnen zijn regering en binnen de Centrale Bank van Zaïre. Tijdens de bouwtijd van de ballon werd er allerlei meteorologisch onderzoek ver richt, zoals analyses van satellietfoto’s van de weersomstandigheden boven de Atlan tische Oceaan. Na een aantal weken op gunstig weer te hebben gewacht in New foundland (Canada), vertrokken de beide ballonvaarders woensdag om 11.50 uur Nederlandse tijd, op weg naar Europa. De eerste dag verliep, door het gunstige weer boven de Oceaan, geheel volgens plan. De eerste problemen kwamen toen donderdagmiddag een scheur ontstond aan de onderkant van de binnenste ballon, vlak boven de gondel. Deze scheur was ongeveer 1 meter groot. Hierdoor konden de piloten niet meer naar de vereiste hoog te van 15.000 voet stijgen om aan de ver slechterende weersomstandigheden te ont snappen. Toch besloten Cameron en Davey de vlucht te vervolgen. Hoewel zij steeds weer ballast overboord zetten, kwamen zij ge durende de rest van de reis niet meer boven de 10.000 voet. Donderdagnacht nam ook de snelheid van de ballon af. De wind was gaan liggen en de ballon ging niet veel harder meer dan ongeveer 10 kilometer per uur. Vrijdagmorgen wilden de piloten er dan ook mee stoppen. Het Zanussi-vluchtcen- trum sprak echter de beide ballonvaarders enkele uren lang moed in om het toch vooral niet op te geven; vrijdagmorgen was de eindstreep immers al aardig in zicht. Op dat moment bevond de ballon zich op een afstand van ongeveer 230 mijl van Brest (Frankrijk). Het zag er vrijdag en zaterdag ondanks alle problemen naar uit dat zij het zouden halen. In de loop van gisteren echter daal den zij tot 3 meter boven de zeespiegel. Door het overboord gooien van de laatste ballast kon de ballon nog stijgen tot 300 meter, maar dat duurde slechts’ enkele uren. Zij daalden weer en er was niets meer aan te doen: er was geen ballast meer die overboord gegooid kon worden om de ballon in de lucht te houden. In een aantal eerdere vluchten had Don Cameron meer geluk. Hij slaagde er als eerste in met een heteluchtballon de Saha ra en de Alpen over te steken. Don Came ron en Christopher Davey hebben ook in een gezamenlijke vlucht een record op hun namen staan: het langeafstandsrecord he teluchtballon vliegen (18 uur). >nclu- tische opese i. Zij urgse ft ge- e om :rdag eleid ker- liove- C ASTEL GANDOLFO. (Reuter) Paus Paulus, die in september 81 jaar wordt, is sinds gisteren „erepiloot”. t 1977 tische in on- i soci- nende Euro- p kan alisti- n dat n-den locfa- evens ie EG eheel RIO DE JANEIRO. (AFP) In de bui tenwijken van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn gisteren tien met kogels door zeefde lijken gevonden. Ihelmi- intlngh ge. Zij Gister- Noord- M. C. overle- o werd de weg zerleed Socia- voor voor klozen ulden. 'oördi- terken Ml gul- dd dat xperi-, i voor muari wordt n. TEHERAN. (ÜPI) In het centrum van de Iraanse hoofdstad Teheran, is gisteravond een vleugel van een ziekenhuis ingestort. Daarbij zijn tenminste 8 personen om het leven geko men en naar men vermoedt 25 bedolven onder tonnen steen. r met ker- love- □leek een ti. DOVER. (Reuter) De 13-jarige Britse schooljongen Carl Bennison is gistera vond de jongste geslaagde Kanaalzwem mer geworden. Hij deed over de dertig mijl tussen Do ver en de Franse Kanaalkust twaalfeneen- half uur. Carl Bennison is 71 dagen jonger dan de vorige jongste geslaagde Kanaalzwem mer de Brit David Morgan, die de presta tie vorig jaar volbracht. U weet dat de geleerden in andere lan- dén na de voorspoedige geboorte van Louise Brown de vrees hebben uitgespro ken dat het een „toevalstreffer” is geweest. Dat het niet gezegd is dat de volgende reageerbuisbaby alweer morgen geconci pieerd kan worden, maar dat het heel goed mogelijk is dat daar weer negen jaar over heen gaan. Op zichzelf vind ik dat niet onnatuurlijk, onze eerste dochter kwam ook pas op de proppen nadat we negen jaar hadden samengeleefd, maar wat ik me wel afvraag is, waarom we wel het verhaal van die toevalstreffer geloven en geen moment aan het meest voor de hand liggende denken? Of lees ik te veel detecti ves? Dr. Steptoe zat na negen jaar experi menteren tot zijn nek in de schulden. Toen kwam mr. Brown bij hem. Het is mis schien een gek praatje, zei Brown tegen Steptoe, maar mijn vrouw Lesley heeft vermoedelijk geblokkeerde eileiders. Nu hebben we gehoord dat u met reageerbuis baby’s aan het experimenteren bent, kunt u ons niet zo’n baby bezorgen? Ik moet er eerlijkheidshalve wel bij zeggen, dat we er geen penny voor kunnen betalen, want we zitten tot onze nek in de schulden:' „Der Brown hat ausgebrownt!” trijfël 4^^^ dingsplaatsen voor het te importeren vloeibare aardgas: de Voornedam, de Maasvlakte of de Eemshaven. (Van onze redactie buitenland) Nu Zaïre diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau is aangegaan met buurland Angola, is een einde geko men aan drie jaar vijandelijkheden, tij- ,dens welke Zaïre de rebellen in Angola steunde en Angola toeliet, dat de Katan gese gendarmes vanaf zijn grondgebied de Zaïrese provincie Sjaba binnenvielen. Naast het akkoord om diplomatieke rela ties aan te knopen is ook besloten de voor Zaïre zo belangrijke Benguela-spoorlij- nen te heropenen. Deze spoorlijn ver bindt het koperrijke Sjaba met de Atlan tische Oceaan via Angola. Deze treinver binding werd drie jaar geleden gestaakt tijdens de Angolese burgeroorlog. De betrekkingen tussen beide landen zijn vanaf de onafhankelijkheid van An gola slecht geweest. President Moboetoe Sese Seko van Zaïre beschuldigde presi dent Agonstinho Neto van Angola er herhaaldelijk van, dat hij verblijf bood aan de Katangese rebellen, die de aanval uitvoerden op Sjaba waarbij honderden mensen werden gedood en waarmee de koperproduktie in dit gebied praktisch werd beëindigd. Na interventie van een aantal westerse landen zag de Zaïrese president er overigens vanaf een speciale „vergeldingsmacht” te formeren om daarmee Angola binnen te trekken. Tij dens onder meer de Parijse conferentie, gehouden na de inval in Sjaba en de daarop vagende tussenkomst van Fran se en Belgische parachutisten, drongen de aar, deze conferentie deelnemende landen er bij Moboetoe op aan naar ver zoening te streven met Angola. Qe afgelopen maanden hebben Moboe toe en Neto elkaar tweemaal in het ge heim ontmoet. Verwacht wordt, dat bei de regeringsleiders elkaar binnenkort formeel zullen ontmoeten. Afgelopen vrijdag tekende een zwaar bezette Ango- In de uiteindelijk tot stand gekomen verklaring ontbreekt een veroordeling van Cuba. De Cubaanse rol in Afrika heeft op de confe rentie voor heftige debat ten gezorgd. Het feit, dat er in de slotverklaring geen veroordeling van de bui tenlandse politie van Ha vanna voorkomt, is in feite een overwinning van de Cubaanse delegatie. De af gelopen dagen is Cuba fel gekritiseerd. De eenheid van de niet-gebonden lan den dreigde zelfs in gevaar te komen, toen een aantal deelnemende landen met een boycot dreigde als de volgende conferentie in de Cubaanse hoofdstad Ha vanna zou worden gehou den. De deelnemers heb ben echter naar buiten alle Het is dus alweer negen jaar geleden dat in Engeland voor het eerst een menselijk eitje in een reageerbuis werd bevrucht, wat tegelijk de geboorte was van het be grip „reageerbuisbaby”. Blijft de vraag waarom het zo lang heeft geduurd voordat Louise Brown als eerste resultaat van die buitengaatse bevruchting ter wereld kwam? „Negen maanden” is normaal bij een normale zwangerschap, is negen jaar even normaal bij een wetenschappelijke zwangerschap? De ruim veertig reddingswerkers haalden be halve de acht doden een bewusteloze man uit het puin. Zij betwijfelden of ze nog anderen levend zouden aantreffen. In de ingestorte vleugel van het ziekenhuis Sina was de chirurgische afdeling gevestigd. In het ziekenhuis worden overwegend armen uit de achterbuurten in het zuiden van Teheran ver pleegd. Personeel van het ziekenhuis vertelde, dat het ingestorte deel een jaar of zestig, zeventig oud was. het interruptiedebat met beschuldigingen aan het adres van Marokko en Egypte, dat beide landen het Amerikaanse imperia lisme steunen. Cambodja kreeg ook een veeg uit de pan toen Cuba dit land een instrument noemde van het Chinese expansionisme te gen Vietnam. Somalië beschuldigde Cuba op zijn beurt van een „grove verdraaiing van de feiten” en Zaïre vond, dat Cuba met zijn Afrikaanse interventies oorlogen in Af rika had veroorzaakt. Cambodja tenslotte, ver weet Cuba een marionet te zijn, een huurling van de supermogendheden en er op uit de beweging van de niet-gebonden landen te verzwakken. Tijdens een plechtigheid in zijn zomer paleis te Castel Gandolfo, kreeg de paus zijn „vleugels”, een vliegersinsigne, alsme de een vliegerslogboek waarin zijn 166 vlieguren staan geregistreerd die hij gedu rende zijn 15 jaar pausschap in de lucht heeft doorgebracht. Paus Paulus heeft per vliegtuig alle we relddelen bezocht. Hij was de eerste paus die per vliegtuig reisde en hij vliegt nog wekelijks met een helikopter tussen het Vaticaan en zijn zomerresidentie ten zui den van Rome. De onderscheiding werd de paus aange boden door generaal Giuseppe Pesce van de Italiaanse luchtmacht. „De terminal mag gerust naar de Eems haven komen, ik zie het niet als een indus trie die sterk milieuvervuilend is of extra grote risico’s met zich meebrengt. Bij deze activiteit zeg ik: ga maar rustig slapen, er zijn dagelijks grotere gevaren dan die LNG-tankers die komen aanvaren”, aldus Gedeputeerde Meijer. BELGRADO (Reuter/DPA/AFP). Een dag later dan oorspronkelijk de bedoeling was, is gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado de conferentie van de niet- gebonden landen beëindigd. De vertraging werd veroorzaakt door de moeilijkheden bij iet formuleren van een voor alle deelnemende landen aanvaardbare slotverklaring. I Eerder lieten Gedeputeerde Staten van I Zuid-Holladn vrijdag, weten dat de termi- I nal voor Algerijns aardgas, wat hen be- 1 treft best naar de Maasvlakte mag komen. Het kabinet moet op 22 augustus een keuze maken uit drie mogelijke aanlan- ROME (AFP). De Italiaanse generaal- vlieger en aeronautisch ingenieur Umber to Nobile is zaterdagavond in Rome op 93- jarige leeftijd overleden. Nobile werd vooral bekend door zijn tragische expeditie, in 1928, met zijn luchtschip Italia, dat na een tocht over de Noordpool ten noordoosten van Spitsber gen verongelukte. Bij het ongeluk kwamen acht personen om het leven. Acht overle venden, onder wie Nobile zelf, werden door een Russische ijsbreker opgepikt. Het ongeluk kostte Nobile zijn baan in het Italiaanse leger. Twee jaar eerder, in mei 1926, had Nobile met zijn luchtschip Norge een geslaagde tocht gemaakt van Spitsber gen over de Noordpool naar Alaska. In zijn gezelschap bevonden zich toen Ells worth en Amundsen, die later bij de reddingspogingen^van de Italia om het leven kwam. Nobile werd in 1936 door Mussolini naar Italië teruggeroepen (vanuit Moskou) en tot hoogleraar benoemd aan de koninklij ke ingenieursschool te Napels. Tijdens de Tweede Wereldoorlog diende hij in de luchtmacht. Na 1945 was hij enige jaren lid van het Italiaanse parlement. j| EUROPA AZIË ;dzjiboeti TANZANIA OPPERS VOLTA ~SEYCHELLEN2t iOMOREN^^^” =z^MAURETANIE -sene’gaiX^— GAMBIA^ T guinee^H BISSAU GUINEE’ SIERRA LEONE^n ^tffiÉRIA1 Malawi u “SWAZILAND LESOTHO |^/^REUNI0nBE 'RHODESIE REP ZUID SS AFRIKA VTRANSKEI X ZUIDWEST AFRIKA/J NAMIBIË B01’ OEGANDA’ RWANDA/LK-T- ROEROENIIIV NIGERIA/,^ L L-centraalX AFRIKAANS RIJK1 L—KANARISCHE/j EILN.-..A. Y

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3