KLM OVERWEEGT I INVOERING VAN DERDE KLASSE Er gebeuren hier dingen in de buurt waar je In de landelijke kranien nooit over lecsr c 1 Plafond in station op Schiphol deugt niet Lui I i t V V 1930 ANNO 1770 Biotherm i vb I860 Reeds meer dan 2000 jaren V G ge Jo bi f GROENENDAAL’s SUPERSLAGERIJ 4.98 3.48 4.48 Miele service 023-314181 ,'v J -a M 3 1 JULI MAANDAG 19 7 8 6 V I. De r DINSDAG AANBIEDINGEN: WOENSDAG AANBIEDINGEN: en landelijk nieu’ Naam: DONDERDAG AANBIEDINGEN: biefstuk ONZE ZAAK AAN DE ZEEWEG IS WEGENS VAKANTIE GESLOTEN door Rien Polderman 7 I en aangeboden. Of huizen. Of personeel. In de regionale dubbele krant met landelijk èn plaatselijk nieuws. Nieuws waar u dagelijks bij betrokken bent. T. A. OUDENDIJK en M. M. OUDENDIJK-EEKEN 1)1 GESCHIEDENIS V\X DE STOLP’ Hun kinderen: JOHANNES AALBERTUS VAN EDEN CEPHEUSSTRAAT 31 IJMUIDEN o brij Wei zich die opg Krt gehakt half om half mager rundergehakt In de landelijke Want in feite is kranten leest u bijvoor- de regionale krant een beeld niet wat er in de gemeenteraadsverga dering besloten is. Evenmin vindt u in de landelijke bladen de bioscooptijden, kerkdiensten en de advertenties waarin koopjes in uw omge- Donderdag 3 augustus 1978 hopen onze ouders ’Ai1- Paardebieflappen Gebraden kalfsgehakt ving worden gevraagd i paarde biefstuk 3.75 paardetartaar 1 kg 6.98 Blanke hamlappen De geschiedenis van de stolp Welgelegen van 1770 tot heden, in beeld gebracht door de tekenaar Henk Tol. Het complete „stripverhaal" is te bezichtigen op de tentoonstelling in de Hoornse Boterhal. HOORN. Het bezit van veel geld gaat niet altijd samen met ’n goede smaak. De aankoop van een karakteristieke Noordhol- landse stolpboerderij kan men zich alleen veroorloven als men beschikt over een berg duiten. Als men dan na die aankoop ook nog eens eenzelfde bedrag voor de verbouwing kan uitgeven, kunnen er twee dingen gebeu ren. Of de stolp wordt op een verantwoorde manier gerestau reerd en daarbij niet al te opval lend in een buitenhuis veran derd. Of er ontstaat een „Poen hoeve” die als een vloek uit het landschap knalt, met vermin king van alles wat aan zo’n boer derij karakteristiek is. Osseworst 4 aa SCHIPHOL (ANP). In het ondergrondse gedeelte van het in aanbouw zijnde NS-station Schiphol hebben arbeiders vori ge week het hangend plafond bo ven de perrons verwijderd. Dit gebeurde, nadat was gebleken, dat het materiaal, een nieuw soort houtvezel, ondeugdelijk was. schoonheids specialiste Kruisweg 41 - Haarlem Om u gratis advies te geven Ook u bent welkom/I O fn I L Adres: Woonplaats: 7 1 hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren Receptie: 5 augustus 1978 in gebouw De Abeel, Abelenstraat 1, IJmuiden. Van 17.00- 19.00 uur. Hans - Kitty Theo Rob Conny Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers Antwoordnr. 416.2000 VC Haarlem. op de leeftijd van 77 jaar. M. E. van Eden-Roza M. M. Bosschert-van Eden P. H. W. Bosschert J. P. van Eden J. van Eden-Schoen en kleinkinderen. IJmuiden, 29 juli 1978 Ahornstraat 18 Heden is, toch nog onverwacht, na een lang durige ziekte, van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa van een boerenbedrijf in de ontwikke lingsfase tussen dit oertype (het „lang- huis”, met stal en woning in eikaars verlengde) en de vroegste vorm van een stolpboerderij. Deze boerderij van de „tussenfase” had binnen het gebouw zelf een hooivak, waar men een gedeelte van het hooi van de hooiberg alvast kon ber gen. De conclusie, dat door vergroting en verhoging van dit hooivak de dakuitstul- ping is ontstaan, die tot de stolp leidde, is echter voorbarig. Er ontbreekt nog een schakel in de redenering. Waarschijnlijk is deze schakel verzwol gen door het water van de zich uitdijende Zuiderzee. De Zuiderzee is pas in de vroege middeleeuwen ontstaan uit ver groting van het oorspronkelijke Flevo- meer. Aan de randen van de vroegere Zuiderzee, het Gooi, Staphorst, Gie thoorn, ’t Land van Vollenhove komen boerderijen voor, waarbij de oogst in de boerderij zelf wordt opgetast. De theorie is nu, dat dit type boerderij ook voor kwam in het gebied dat later door de zee werd overspoeld. Dit verzwolgen cul- nu Noord-Holland heet. Het is waar schijnlijk dat de gewoonte van dat gro tendeels verdwenen cultuurgebied, om de oogst binnen de boerderij zelf op te slaan, door de Westfriezen en andere Noordhollanders is overgenomen. En dat kwam tot uiting in de vorm van de boer derijen. De opslagruimte in de boerderijen be vond zich in het midden van het gebouw (aan de buitenmuren bevonden zich de De ondernemingsraad vond dat de zaak dan nog niet geheel opgelost is. „Als alle plaatsen in de economy-class bezet zijn, kan je geen mensen laten staan. Die ko- Omdat de Triple F-ers dus niet ontvan gen wat hen aangeboden wordt, hebben de leden van de KLM-ondernemingsraad een schrijven gestuurd naar de directie van de vliegtuigmaatschappij. Gisteren werd die brief besproken tijdens de o.r.-vergade ring. De heer Woltman, hoofd van de afde ling marketing, bleek het met alle grieven eens te zijn. Hij zag als oplossing de invoe ring van een derde klasse. Dat betekent dat er ook een gordijn of een vouwwand bevestigd wordt tussen de Triple F-sectie en de rest van het vliegtuig. De Apex- reizigers zien niet wat voor hen gebeurt, zoals de Triple F-klanten op dezelfde ma nier niet kunnen constateren hoe de eerste klas-mensen kaviaar en champagne geser veerd krijgen. Met name doen zich wrijvingen voor als het toestel helemaal bezet is en een Apex- passagier naast een Triple F’er geplaatst wordt. De Apex-klant is ontevreden omdat hij anders behandeld wordt dan zijn buur man, die ook klaagt omdat een minder betalende passagier „zijn” Triple F-sectie binnen kwam. Ook als het bedienend per soneel beiden een gelijke behandeling zou geven, blijft de discriminatie voortbe staan. Behalve dit zijn er dikwijls ook moeilijk heden met de afhandeling van de Triple F- bagage. De met speciale stickers voorziene koffers komen dan niet direct na die van de Royal Class in de aankomsthal en de bagage van doorgaande Triple F-passa- giers krijgen meestal helemaal geen plak plaatje met de drie „effen”. Het probleem is dat andere reizigers in de „economy (tweede) class”, die een iets voordeliger 21 of 45-daags Apex-retour kochten, niets begrijpen van de Triple F. Bij het zien van het verschil in behande ling voelen ze zich gediscrimineerd, omdat ze menen ook het volledige tarief betaald te hebben. van de vierduizend stolpen die nog over zijn, zouden deze Tiroolse klompendans ontspringen. Nog geen tweehonderd staan op de monumentenlijst. De Cultu rele Raad Noord-Holland luidt dan ook zet uiteen, hoe een stolpboerderij wèl en niet moet worden verbouwd. Het boek, dat met vele foto’s en tekeningen is geïllustreerd is ’n uitgave van Martin stelling in de Boterbal te Hoorn duurt tot begin september. is uitgegeven en dat dezelfde titel heeft. Het boek is samengesteld door ’n drie manschap uit de werkgroep, die de ten men dan toch' terecht in de Triple F-klas- se”, zo werd betoogd. Er blijven dus nega tieve kanten. De heer Woltman zegde ten slotte toe dat de ideeën over een derde klasse uitgewerkt worden en dat de onder nemingsraad bijtijds verder inspraak krijgt. M aan gro ver moi par dee zon bon B doe ma ran Koi een kru H een Hee dag bez: daa 17-j len kna stel H Het doe Bel ong De; gar dit wet op gez zaa mo Z zoel hen jari het ond ver 250 gram paardehaas 500 gram 500 gram H har eer jaai Tiji kar er Sti< Reparatie binnen 48 uur (Aankruisen wat gewenst wordt.) IJmuider Courant. Beverwijkse Courant. Stuur mij 14 dagen gratis uw krant ter kennismaking. Daarna neemt u kontakt met mij op om te horen of ik een abonnement neem. Ik neem direkteen abonnement en ontvang de eerste vier weken uw krant gratis. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaalabonnement flankeerd, hoogstens door zonneblinden. Bontgekleurde regentonnen, tuinkabou ters en waterputten met rieten kapjes wekken de verwachting dat de bijbeho rende stelpdaken wel met pannekoeken zullen zijn geplaveid. Hardhouten kozij nen staan onterecht bruin te wezen, waar wit en groen op hun plaats zouden zijn. De vensters worden in een goedbedoelde poging in veel te kleine raampjes ver deeld. Het kenmerkende stolpsilhouet wordt aangetast door dakkapellen op de verkeerde plaats. Eén stolp kreeg zelfs een vakwerkwand, die ’n Elzasser Wein- stube nog zou misstaan. Een treurige bijkomstigheid is nog, dat dit bederf ook nog een officieel tintje krijgt. Want wat ontwaren wij in de officiële VW-folder, waarmee de rit per Westfriese stoom tram wordt aangeprezen? Een afbeel ding van ’n karakteristieke stolp, waar van de muren zijn wit gekalkt, de ramen voorzien van de rood-witte zandloperlui- ken uit het sprookjesbos van Hans en Grietje, het geheel gepavoiseerd met neO- rustieke stallantaarns. De tentoonstelling „De Stolp te kijk” stelt dit soort verschijnselen aan de kaak. Door middel van informatie poogt men te redden wat er nog te redden is. Eige naars van stolpboerderijen, die het ka rakteristieke ervan willen conserveren, kunnen daar hun voordeel mee doen. Nog meer informatie verschaft echter De stolp wordt bedreigd. De schaalver groting en mechanisering van de land bouw noopten menige boer tot het in gebruik nemen van een totaal andere vorm van bedrijfsbebouwing. De boer trok met zijn gezin in een nieuwe bunga low. De oude stolp werd verlaten en raakt in verval. Aankoop voor verbou wing door een niet-agrariër kan zo’n boerderij dan redden, mits de restauratie op een juiste manier gebeurt. In veel gevallen gebeurt dat laatste echter niet. De stolp valt ten offer aan een poenige verloedering. En dat is jammer. Een ak- tie ligt dan ook voor de hand, en wat is beter om mee te beginnen, dan een ten toonstelling, waar de nodige informatie wordt aangedragen. In de Boterbal te Hoorn heeft de Cultu rele Raad Noord-Holland „de stolp te kijk” gezet, door middel van een exposi tie, die zo is genoemd. Op deze tentoon stelling wordt onder meer een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de stolpboerderij door de eeuwen heen. De ontstaansgeschiedenis wordt geïllus treerd met veel foto's,.tekeningen, platte- gronden en opengewerkte modellen. Ver der staan, gerubriceerd onder het titeltje „mis”, een aantal verknoeide stolpen te kijk. Er wordt uiteengezet, wat er precies verknoeid is, en hoe, wat beter was ge weest, wat beter achterwege had kunnen blijven etc. Een aantal oude agrarische gebruiksvoorwerpen, voorbeelden van ornamenten, deuren, kastdeuren etc. ge ven rustieke kleur aan de tentoonstelling. Op donderdagen (3, 10, 17, 24 en 31 augustus) zijn op de tentoonstelling leden van een voorlichtingsteam aanwezig, om van advies te dienen ten behoeve van aanpassing en verbouwing van stolpen. Het advies dat gratis is is beperkt tot het constructief en esthetisch gebied en algemeen van aard. Het verwijst naar deskundige architekten en instanties. De oudste sporen van boerderijen in Noord-Holland gaan terug naar een peri ode ongeveer twee eeuwen voor het be gin van onze jaartelling. Uit de resten van paalsporen kunnen deskundigen af leiden hoe de plattegrond van deze oerboerderijen moet zijn geweest. Mer kwaardig genoeg vertoont deze een dui- tuurgebied grensde dus aan het land, dat delijke samenhang met een boerderijty pe, dat we kennen uit Waterland en de Zeevang. Het is een bouwwerk, waarbij de woning en de koestal in eikaars ver lengde liggen. Naast of achter die boer derij was de hooiberg, die in later tijden met planken werd omtimmerd: het hooi- huis, dat hoger was dan de rest. De ontwikkeling van de boerderijen op het voormalige eiland Wieringen kan ons op het spoor brengen van de plattegrond (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Als eerste vliegtuigmaatschappij overweegt de KLM de mogelijkheid om in de vliegtuigen een derde klasse in te voeren. Oorzaak daarvan zijn de moeilijkhe den die het cabinepersoneel ondervindt met de bediening van luchtreizigers die het volle pond betalen op de Noordatlantische route, de vluchten over de Pool en op de lijndienst naar Johannesburg. Deze passagiers, vooral zakenmensen, behoren een extra service te krijgen: Triple F, wat staat voor Full Fase Facilities. Hun voordeel is: meer ruimte om te zitten, meer keuze van kranten, de eerste keus van maaltijden, een aparte menukaart en de Triple F-bagage komt meteen na die van de eerste klasse-passagiers uit het toestel. kan dat niet? Omdat de technologische en sociaal-economische ontwikkelingen in een stroomversnelling terecht zijn ge komen. Het classicisme vormde indertijd geen bedreiging voor de stolp als zoda nig. Enkele stolpen ondergingen welis waar ’n classistische „opknapbeurt”, maar de meeste konden aan deze archi tectuur ontkomen. De enkele classicistische facades onder de stolpboerderijen vertegenwoordigen thans een bepaalde architectuurstro- ming te midden van vele andere. In de veelheid van bouwstijlen manifesteert zich de geschiedenis en dat is eigenlijk wel zo boeiend. Zou men thans echter de bouwers ongelimiteerd hun gang la ten gaan, dan zou het platteland van Noord-Holland in een korte spanne tijds overspoeld worden met ’n kitscherig rus tieke terug-naar-de-natuur-verbou- het boek dat gelijk met de tentoonstelling wingstrant. Gewoon omdat de mode en de commercie tegenwoordig veel heviger en totaler om zich heen grijpen, dan vroeger het geval kon zijn. Maar weinig toonstelling voorbereidde. J. J. Schilstra behandelt het waar en waarom van de ligging van de boerderijen. De architekt L. Brandts Buys geeft een uitvoerige ontwikkelingsgeschiedenis (waarvan de korte historische schets in dit verhaal terecht de alarmklok, want ons culturele werd ontleend). De architekt C. de Jong erfgoed wordt bedreigd. De verloedering is al in volle gang. Oude bakstenen muren worden wegges meerd achter dikke lagen sierpleister. Luiken met rood-witte zandlopers wor- t Lammes, Het kost 25 gulden. De tentoon den aangebracht aan weerskanten van ramen, die nooit door luiken werden ge in Molitg-les-Bains, een dorpje in Zuid-Frankrijk be vindt zich een kuuroord, waar men al sinds de tijd der Romeinen de huid ver zorgt en verfraait. Hier ge neest men allerlei huidaan doeningen zoals: ecze men, psoriasis, acnésoor- ten, allergieën, enz. U U U U-LJ U UJ LJ l_> per kg 9.98 150 gram 98 ct I 1UUC1CM1U1>U1C krant leest u die dingen wel. Plus al het wereld- Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men, dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur in het uitvaartcentrum Eemstraat 27. De crematieplechtigheid zal plaatshebben op woensdag 2 augustus om 13.00 uur in het crematorium „Velsen” te Driehuis. lul.j L min ta. 250 gram malse 500 gram 5.48 100 gram I iVW Kermisarchitectuur bedreigt Noordhollandse boerderijen koestal en de dars, stallen voor andere dieren, bergruimte, werkruimte etc.). De ze ruimte had de vorm van een vierkant, met een stijl op elke hoek. De verkrijg baarheid van zwaarder balkhout en de behoefte aan meer tasruimte kan vervol gens hebben geleid tot vergroting van deze bergruimte. Die vergroting gebeur de zowel in de hoogte als in de breedte: de stijlen konden hoger worden, de ge binten verder uit elkaar gezet. De hogere bergruimte was gunstig voor de kwaliteit van het hooi. Op deze manier ontwikkel de zich langzamerhand de hoge vierkan te schuur met het pyramidevormige dak: de trots van Noord-Holland, de stolp boerderij. Op dit basismodel ontstonden vervol gens verschillende variaties, de platte grond werd een kwart slag gedraaid, het woonhuis kreeg met het stijgen van de welvaart meer allure; stadse invloeden deden zich gelden, toen het onder rijke kooplieden mode werd, geld te beleggen in een hofstede. Het woonhuis, dat aan vankelijk bescheiden in de stolp was opgenomen, kwam er van lieverlee weer uit te voorschijn. Eerst met een eenvoudi ge dakkapel, later met frivole renaissan- cegevels, die soms nog weer later werden vervangen door streng-classicistische fa cades of romantische fantasiën. Men ziet, ook vroeger werd er aan de stolp geknutseld, soms met fraai, soms met minder fraai resultaat. Het zou ech ter onjuist zijn om daar een argument aan te ontlenen om ook heden nog rigo- reus aan stolpen te verbouwen. Waarom Het plafond bestond uit een groot aantal kleine kubussen, aan de onderkant open, en opgehangen in een ijzeren geraamte. Toen bleek, dat een hechtstof, die in de houtvezel was verwerkt, het staal aantast te, werd om veiligheidsredenen besloten het plafond te laten weghalen, aldus een woordvoerder van de spoorwegen. De fabrikant is opdracht gegeven een beter materiaal voor een hangend plafond te leveren. De moeilijkheden met het han gend plafond zullen volgens de woord voerder geen vertraging opleveren bij de bouw van het station. De hechtstof, die de problemen veroor zaakte, heeft overigens niets te maken met de stof, die gebruikers van spaanplaat overlast bezorgt. wil u gaarne adviseren en helpen bij uw huidprobiemen Dinsdag 1 augustus (dus morgen) is zij tussen 10-5 uur —■DE VIJZEL .’4 -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6