Jet uitzondering status Walvisbaai Bekentenissen Dubbelganger Griffels voor Duitse minister Ruim veertig zwartwerkers bij Hoogovens het weer DANSLES! Umuider Courant ïsH in drievoudige moordzaak Miep Diekman en Els Pelgrom nljman moet wethouder op vingers tikken ló pagina's r Corolla 30^ iserv.a. f 11.600.- +2 j. garantie Barnhoorn TOYOTA k. Haarlem Heemstede Wachttijden op Schiphol aanmerkelijk minder Sadat en Begin „man van het jaar „GRIEK”\ OCINIIIH •UtB 19 vandaag: LAATSTE NIEUWS Feestweek HAARLEM het woord is aan... Andere wildgroei S! Bevolkingsonderzoek naar darmkanker WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pagina 7 Voormalig verzet: Koppelbaas jarenlang actief En verder w Kunsthandel Jos de Graaff Wisselend bewolkt Strandverwachting 1 Weer buitenland DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 (ADVERTENTIE) 68ste jaargang no. 229 2 2,3,4 5,6,7,9,11 Xlïlilll Kaapstad: f 1 !- y Jan Greshoff: (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) Inschrijving m.i.v. 15 aug. a s., elke avond van 7-9 uur ^^.Walvlsbaai- 14 13 12 15 11 JOHANNESBURG. De Zuid- frikaanse regering heeft gisteren a een beraad van vijf uur defini- lef de voorstellen voor de oplos- mg van het probleem Namibië anvaard. Relatiegeschenken Teleffoonbeantwoorders Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport Gastenhoek...... KOUDE SCHOTELS I grote bevolkingsgroepen in een vroeg sta- I dium te ontdekken. De genezingskansen j waren dan ook matig. Darmkanker komt volgens hem even vaak voor als longkan- a mg moeilijkheden door deze eventuele stakin- ker Als darmkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt, is de ziekte veelal te gene zen, zegt hij. IJmuider Courant s.i ANGOLA ZAMBIA Z-Afrika aanvaardt Grootfontem ZUIDWEST BOTSWANA voorstellen Namibië REP ZUID AFRIKA o iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii O Zie pagina 2 (Zie verder plaatselijke pagina) ker. Als darmkanker in een vroeg stadium (Zie ook pagina 4) Het kabinet werd om elf uur giste rochtend door premier Vorster in een speciale zitting bijeengeroepen. In die vergadering bracht minister Botha In de door de Zuidafrikaanse rege ring uitgegeven verklaring zegt de mi nister van Buitenlandse Zaken „Pik” Botha. „Mijn regering beschouwt het onderwerp Walvisbaai niet als een gedeelte van de westelijke voorstellen en legt er de nadruk op dat de legale status van Walvisbaai niet ter discus sie staat en dat de rechtelijke positie van Zuid-Afrika door deze resolutie niet benadeeld wordt.” situatie in de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika (Namibië). De Finse VN-functionaris wordt dit weekeinde in Pretoria verwacht. Zuid-Afrika is echter niet bereid om de resolutie over Walvisbaai deze baai moet een integrerend deel worden van Namibië te aanvaarden. verslag uit van zijn besprekingen met zijn westelijke collega’s van de Veilig heidsraad, onder wie Cyrus Vance. Botha noemde de resolutie van de VN waarin gesteld wordt dat Walvisbaai deel moet uitmaken van Namibië, een woordbreuk van de westelijke lan den. In een boodschap die vannacht nog an de secretaris-generaal van de VN, dirt Waldheim, is gezonden zegt pre- lier Vorster dat de Zuidafrikaanse egering bereid is om de speciale ver- ‘genwoordiger van Waldheim, de lin Marrtti Athisaari, te ontvangen, ie een rapport zal opmaken over de De Zoetermeerse huisarts A. N de Wolf heeft hiertoe het initiatief genomen. Onge veer 15.000 inwoners van 40 jaar en ouder zullen worden onderzocht, aldus de afde ling voorlichting van de gemeente Zoeter- meer Volgens dokter De Wolf bestond tot voor kort geen methode om darmkanker bij SCHIPHOL. Op Schiphol zijn de wachttij den voor luchtreizigers naar Zuideuropese be stemmingen vandaag al weer aanmerkelijk minder. Beliepen de vertragingen gisteren vijf tot zes uur, vandaag zullen ze niet groter zijn dan twee tot drie uur. De KLM had de indruk dat het „wel meeviel”. De ernstigste vertraging van Martinair, die ruim 1000 passagiers van en naar het Middellandse Zeegebied moet vervoe ren, was vanmorgen niet groter dan één uur. aldus een woordvoerder van de chartermaat schappij. Transavia (1500 reizigers vandaag) sprak echter van hetzelfde beeld als van de afgelopen dagen. Dat de situatie gunstiger is geworden, heeft te maken met het aanmerkelijk minder aantal vluchten van de vliegtuigmaatschappijen door het Franse luchtruim. Bovendien bestaat het vermoeden dat de verkeersleiders in Frankrijk hun stiptheidsactie iets minder rigoureus uitvoe ren dan m het afgelopen weekeinde it- Ed Beheler uit Waco in Texas, is lid geworden van een organisatie in Los Angeles, die mensen verhuurd die op een beroemdheid lijken. Ed Beheler die frappant veel op de Amerikaanse president lijkt, is te huur voor 5500 gulden. ^^(ZUIO AFRIKA): (Van onze redactie binnenland) BREDA. De gisteren in Vollenhoven door de politie gearresteerde 22-jarige man en diens 17-jarige vriendin beiden uit Kampen, blijken inderdaad de daders te zijn van de gisternacht in Hoeven ge pleegde drievoudige moord op het bejaar de echtpaar Rijnvos en hun 38-jarige dochter. De jongen en het meisje hebben bekend deze daad te hebben gepleegd. Over het motief tast de politie nog in het duister. De jongen was al ter beschikking van de regering gesteld en is enige tijd geleden ontvlucht uit de inrichting Balkbrug. Zie ook pagina 2 AMSTERDAM. De twee gouden grif fels, de bekende onderscheiding voor het beste Nederlandse jeugd- en kinderboek dat in het afgelopen jaar is verschenen, gaan naar Miep Diekman en Els Pelgrom. Zij krijgen de prijs respectievelijk voor het boek Wiele wiele stap en De kinderen van het achtste woud. UMUIDEN. Een aantal werknemers van Hoogovens is betrokken geweest bij de ronselpraktijken van een Alktnaarse lompenhandelaar. Naar aanleiding van een publikatie in deze krant liet de Alk- maarse officier van Justitie een onder zoek naar de gang van zaken instellen. Hieruit is komen vast te staan dat 42 vrachtwagenchauffeurs gedurende de af gelopen twee jaar gebruik maakten van de bemiddeling van de Alkmaarder. Hoe groot het financieel voordeel is ge weest dat de Alkmaarse koppelbaas uit zijn praktijken heeft getrokken, is nog niet geheel duidelijk. Wel is komen vast te staan dat de man ondermeer gebruik maakte van werkkrachten die bij Hoogo vens in de werktijdverkorting liepen. Ge bruik makend van hun terreinpasjes kon den zij gemakkelijk het terrein van de staalfabriek betreden. Voor „vreemdelin gen” werd gebruik gemaakt van valse pasjes. ir De goudprijs blijft stabiel, maar de Amerikaanse dollar behoudt zijn zwak ke. instabiele karakter. Zie pagina economie Minister Van der Klaauw staat nog altijd met plezier op. In een interview zegt de bewindsman zijn baan nog steeds graag te doen. ZOETERMEER (ANP). In januari begint in Zoetenneer een bevolkingson derzoek naar darmkanker. (ADVERTENTIES) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf ƒ495, HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Het feestgedruis in Santpoort duurt onverminderd voort. Gistermiddag was het de schooljeugd die een daverend feest hadden in De Bierelier. Boeren zoons manipuleerden 's avonds met hun grommende tractoren op een be- hendigheidsrace. Heeft Velsen behoefte aan een vijfde wethouder’ Wie kan dat beter beoorde len dan een man die zelf jarenlang deel uitmaakte van het Velsense college. Wethouder Hielke van der Werff zegt er het zijne over. Zie verder plaatselijke pagina’s WASSENAAR (ANP). Het Centraal Orgaan van het voormalig verzet in Ne derland wil dat de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Maihofer de socialis tische wethouder van Breckenfeld. Büh- ren, op de vingers tikt, omdat die in zijn gemeente een handtekeningenactie is be gonnen voor de Nederlandse oorlogsmi- dadiger Siert Bruins. Deze woont in dit Duitse plaatsje. Het onderzoek zal twee jaar in beslag nemen Alle plaatselijke huisartsen zullen medewerking verlenen. Algeheel toezicht zal hebben prof. dr. H. A. Valkenburg te Zoetermeer, hoogleraar in de epidemiolo gie Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui Zwakke tot matige wind uit zuidelij ke richtingen. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden. Maximumtempe raturen van 19 graden aan zee tot circa 23 graden in het binnenland. Een depressie bij Zuid-Engeland houdt een zwakke zuidelijke stroming in stand. Morgen zonnige perioden en een klein buienkansje Zwakke wind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 18. Vooruitzichten: een groot deel van deze week redelijk tot goed strandweer. De gouden penseel, bestemd voor de beste door een Nederlander geïllustreerde kinderboeken, gaat naar de Haarlemse tekenaar The Tjong King en naar Jan Marinus Verburg voor hun bijdragen voor de boeken Wiele wiele stap en naar Tom Tippelaar van Annie M. G. Schmidt. Acht zilveren griffels werden toegekend voor het best vertaalde kinderboek. De prijzen worden op 11 oktober in Amster dam uitgereikt bij het begin van de Kin derboekenweek. Het is waarschijnlijk dat de verkeersleiders morgen hun actie beëindigen De luchtvaart krijgt donderdag dan al weer met nieuwe proble men te kampen. Een groot deel van het personeel van de luchthaven van Rome dreigt dan voor 24 uur in staking te gaan. Daarnaast hebben de bonden van luchtverkeersleiders in Italië beslo ten tot een staking tegen de luchtvaartonderne mingen Alitalia, Atix en Itavia. Deze actie zou op drie augustus omstreeks het middaguur begin nen en twaalf uur duren. De Nederlandse vlieg tuigmaatschappijen verwachtten overigens wei- NEW YORK (AFP). De Egyptische president Anwar Sadat en de Israëlische premier Menachem Begin krijgen elk de gouden medaille die verbonden is aan de uitverkiezing van „Man van het Jaar 1978”, uitgeschreven door de Maatschap pij van de Man. ZIHweg 49. Tel 326906 Haarlem Spoorweg km 600 Gen Cronjéstraat 31 Tel. 253630 HAARLEM Vooruitzichten voor de vakantielanden: Noord-Scandinavlè: wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtem- peraturen 16-23 graden. Zuld-Scandinaviè: fraai zomerweer 23-30 graden, kans op een onweersbui. Benelux; vooral aanvankelijk een re gen- of onweersbui. Middagtemperatu- ren rond 22 graden. Britse eilanden, West-Frankrljk: vrij zonnig, ook hier en daar een bui. Tem peraturen 21 -26 graden. Overige delen van Frankrijk, Noord en Mldden-Duitsland: warm met af en toe onweersbuien. Temperaturen 24- 30 graden. Spanje: vrij zonnig, temperaturen 23- 28 graden. Italië en Baikanlanden: zonnig, ver spreide onweersbuien» Temperaturen 28-38 graden. Vice-premier Wiegel heeft tijdens een idio-interview een boekje opengedaan /er „de wildgroei in ons land ten aanzien an de burgemeestersbenoemingen” en angekondigd dat hij daaraan iets wil oen. Te oordelen naar wat hij ervan zei 1 wat hij van plan is, moet er rekening tee worden gehouden dat hij een andere lort wildgroei wil dan die, waaraan hij ch nu ergert De politieke partijen zijn er de laatste ecenma in geslaagd, het burgemeestera mbt te monopoliseren. Wie het ambt am- jeert en er carrière in wil maken, moet eginnen met een politieke partij te kiezen 'aarvan het lidmaatschap een huipmid- e) kan zijn om het begeerde doel te ereiken De jongelui die het burgemees- irsambt in hun bloed voelen tintelen, zijn us allerminst vrij in de bepaling van hun ersoonlijke politieke keuze. Oorspronke- jk is de functie van burgemeester be- öeld als een boven de partijen staande, iet door de plaatselijke politieke groepe- jngen gekozen figuur, die zich een zo root mogelijke onafhankelijkheid kon ermitteren Hij was een arbitrale, pacifi- erende en niet-gebonden functionaris in et gemeentelijke bestuur, die de gemeen- alijke zaken op de keper kon beschouwen n kon zorgen voor een behoorlijk even wicht tussen de ruet-politieke en politieke «langen in het gemeentelijk beleid. Tegenwoordig overheerst de tendens |at er buiten de rangen der politieke par ijen geen mensen meer bestaan, een aan matiging van de partijen die zij ontlenen ian het feit, dat eens in de vier jaren de uet-partijgebonden burger naar de stem- tus mag. Uit die democratisch-organisa- prische regel concluderen de partijfrac- les dat zij door „het ganse volk” zijn jekozen als vertegenwoordigers. Dat is in jenen dele het geval Zij zijn zeker niet gekozen door de burgers die thuisbleven, daar zij zijn slechts noodgedwongen ge- iozen door de burgerij, omdat er niets inders te kiezen valt. Natuurlijk is het partijenstelsel de enig nogelijke procedure om tot bestuurscol- Bges te komen. Maar uit dat „gebrek aan •eter” mag toch zeker niet worden afge- eid dat ook uit de ambten voortaan maar tlle ruet-politieke talenten mogen worden jeweerd Met name de ambten van burge rmeester en commissaris der provincie zijn n theorie vrij toegankelijk voor „de beste nan of vrouw op de beste plaats. Maar in ie praktijk worden deze ambten als ver- engstukken van de politieke partijen on- ierling verdeeld. Hier wat meer, daar wat Hinder, vooral de regeringspartijen niet «kort doen, en een talentvolle jonge fi- juur die het op eigen kracht proberen wil Kinder door een partij in de bestuurska- ner te worden binnengedragen, kan naar Iet baantje fluiten. De overgrote meerderheid des volks, die |een lid van een politieke partij is, doet op lie manier ook aan het besturen niet meer nee. Over wildgroei gesproken. De liefde is het en\ge spel waar bij vals spelen tot de regels be hoort. if Dit is vanmorgen meegedeeld door de voorzitter van het Centraal Orgaan, Teengs Gerritsen, die vindt dat de Duitse minister van Binnenlandse Zaken verant woordelijk is voor een „behoorlijk be stuur” in Westduitse gemeentes. Ook zou het Centraal Orgaan graag zien dat de Nederlandse justitie zich actiever gaat bezighouden met de opsporing van bij verstek veroordeelde oorlogsmisdadi gers. Dit komt tijdens een gesprek op 23 augustus met minister De Ruiter van Justi tie aan de orde. (Zie verder pagina 3) BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur Mtofdaga van 11.30-12.30 uur UMuttend teialDon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 9053 «en I V* WINDHOEK AFRIKA/ ~^^L^dèritzV>==-^J ^Z^^r^r^NAMIBIE

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1