1 c Libanon roept hulp in van VN en VS Verkeersdode Amins vrouw Reisverzekeraars bieden helpende hand IJmuider Courant FRANSE STIPTHEIDSACTIE GAAT VOORLOPIG DOOR tijdelijk aan de macht Meningsverschil over brief Carter Onrust bij NS over aanleg Almerelijn Damiate Pers Jorge Videla „generaal-b.d. ■1 Verdachte van Reeks van verkrachtingen in Osdorp Christina Onassis vandaag getrouwd ontvoering Empain ontsnapt Moezorewa verdedigt Rhodesische actie in Mozambique ei si Milities houden troepen tegen Vervoersfederatie: Verzekering K] Annuleringen 4 4 D 99 ligheidsagenten schoten ook op de politie. Hierbij werd een inspec teur gedood. Twee andere Franse agenten en een onderhandelaar van de Arabische Liga raakten gewond. PARIJS (AP/UPI/AFP). De Franse politie heeft na de onver wacht bloedige afloop van de gij zelingsactie in de Iraakse ambas sade in Parijs, drie veiligheids agenten van die ambassade gear- resteerd. De drie en een door de politie doodgeschoten collega openden gistermiddag ineens het vuur op de terrorist, toen hij in gezelschap van politiemensen de ambassade wilde verlaten. De vei- BINNEN- EN BUITENLAND z f t Li S t *9 WW 1 Twee doden na onverwachte schietpartij ambassade Irak Bisschap Moezorewa «5 0,70 145- Ook heeft Libanon Frankrijk en Noor wegen, beide landen leveren militairen voor de VN-macht in het Midden-Oosten, gevraagd druk uit te oefenen op Israel, opdat dit land ophoudt met steun te verle nen aan de christelijke militie in Zuid- Libanon, dezelfde militie die gisteren de Libanese troepen de opmars naar Zuid- Libanon onmogelijk maakte. Toen de legermacht, ongeveer 650 man, gisteren probeerde het VN-gebied in Zuid- oost-Libanon binnen te trekken op weg naar het dorp Tebnine, sloegen raketten en granaten, afgevuurd door de rechtse christelijke militie, op enkele tientallen meters van de geregelde Libanese troepen in. Ook bleken er wegversperringen opge richt. Uit alles blijkt dat de milities, die een 10 kilometer diepe strook langs de gehele Libanees-Israelische grens bezet houden, niet van plan zijn het Libanese leger in hun gebieden toe te laten. De commandanten van de militietroepen volgen al geruime tijd geen orders meer op uit de hoofdstad Beiroet, maar luisteren nog uitsluitend naar aanwijzingen van het Israëlische mi litaire opperbevel. Sarah, Amins tweede vrouw die als soldaat dient bij het „gemechaniseer de zelfmoordregiment", heeft verlof gekregen om als chauffeur van de president op te treden. Rond 40.000 Aziaten moesten toen binnen drie maanden Oeganda verla ten. Sindsdien is de economie van het land, die de deskundigheid van de Aziaten moet missen en lijdt onder Amins onvoorspelbare politiek, in fei te verlamd. De Oegandese radio, die dit meldde, verklaarde dat de Oegandese Defen sieraad het hoogste beleidsvormen de orgaan van het land president Amin gemachtigd heeft deel te nemen aan de rally en dat zijn hoofdvrouw Medina Oeganda tijdens Amins afwe zigheid zal regeren. Vandaag begint Videla aan een nieuwe ambtstermijn als staatshoofd van Argen tinië. De 53-jarige Viola vervangt Videla ook als de vertegenwoordiger van de Land macht in het militaire driemanschap dat in Argentinië de lakens zal blijven uitde len. Intussen heeft de Franse minister voor Transport, Joel le Theule, verklaard te willen onderhandelen, maar eerst moet er een einde komen aan de chaos op de vliegvelden. Premier Barre deed een be roep op het „verantwoordelijkheidsge voel” van de verkeersleiders. Een loonconflict dient niet over de hoofden van de gewone man te worden uitgevochten, zo verklaarde Barre. Een woordvoerder van de verkeersleiders zei dat veel van de chaos niet door hun schuld was ontstaan, maar doordat buitenlandse maatschappijen op eigen houtje proberen Frankrijk te vermijden. Bij de Nederlandse luchtvaartmaat schappijen KLM, Martinair en Transavia Op de Spaanse vliegvelden probeerde men zoveel mogelijk de achterstand weg te wer ken. werkte men gisteren onder hoogspanning om de gevolgen van de stiptheidsactie weg te werken. In Parijs was de wachttijd gisteren maximaal vier uur; in Londen echter waren de wachttijden veel langer. Het slachtoffer probeerde achterop een fiets te springen, maar kwam daarbij on gelukkig te vallen. Volgens de Rijkspolitie verbleef de jongeman op een camping in de omgeving van Haaften. en Transavia achten zich niet aansprake lijk voor de extra kosten die de gedupeer de vakantiegangers hebben gemaakt. De Touroperator Studie Groep (TSG) stelt zich op het standpunt dat de acties van de Franse verkeersleiders, met alle nadelige gevolgen vandien, voor de vakantieganger niet binnen het risico van het reisgebeuren vallen. Het betreft hier volgens de tour operators een typisch geval van „force majeur”. Moezorewa, die weigerde te zeggen of hij over het optreden was geraadpleegd, zei dat als men met de verdediging van een land is belast, handelend moet wor den opgetreden wanneer men over be paalde inlichtingen komt te beschikken. De Rhodesische troepen hebben zich gisteren uit Mozambique teruggetrokken, nadat ze twee dagen achtereen overvallen hebben uitgevoerd op 10 nationalistische guerrillabases in dat land. Na een officieel stilzwijgen van 36 uur werd gisteren een korte verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de aan vallen tegen guerrillastrijders van Robert Moegabe’s „Zanu „met succes zijn vol tooid.” „Aan de zijde van het leger is een licht gewonde”, aldus de verklaring, terwijl er „in totaal 10 terroristen-bases effectief zijn geneutraliseerd." Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers aan de zijde van de guerrilla strijders. Dit staat in schrille tegenstelling tot de laatste grote actie van het Rhodesi sche leger in november 1977, toen bekend werd gemaakt dat ze ten minste 1200 guerillastrijders om het leven had ge bracht en grote hoeveelheden wapens had buitgemaakt. Het State Department heeft net een aantal rapporten ontvangen over ernstige schen ding van de mensenrechten door de natio nale garde van Nicaragua. Het ministerie heeft via de Amerikaanse ambassadeur in dit Midden-Amerikaanse land nog gepro beerd de brief enkele dagen tegen te hou den in de hoop het Witte Huis op andere gedachten te kunnen brengen. De Ameri kaanse president weigerde echter het ad vies van het State Department in overwe ging te nemen. De 35-jarige Bertoncini werd op 11 juni met zijn 29-jarige landgenote Marie An- nick le Gaillan gearresteerd, kort nadat beiden met vervalste identiteitspapieren de grens met Portugal waren overgesto ken. De Portugese politie zou zijn getipt door haar Franse collega’s. Volgens de gevangenisautoriteiten heb ben de drie ontsnapte gedetineerden de trahes van een wc doorgezaagd. Ze heten zich via aan elkaar geknoopte lakens naar beneden zakken en zijn via een goed ver lichte 15 meter hoge muur naar de vrij heid geklommen. Mevrouw Le Gaillan zit nog in een ande re gevangenis vast, waar ze wacht op de beslissing over een Frans verzoek tot uit levering. Volgens de Amerikaanse krant is op het ministerie van Buitenlandse Zaken beroe ring ontstaan over de actie van Carter. HOOFDREDACTIE; Jos L. Lodewijks E. Koning ri< de NAIROBI. (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de macht in zijn land zal overdragen aan zijn hoofdvrouw voor de periode dat hij met zijn tweede vrouw deelneemt aan een autorally. De rally, door Amin tot „economi sche oorlogsrally" gebombardeerd, wordt gehouden ter herdenking van de door hem in 1973 tegen de Aziati sche zakenheden in zijn land ontke tende economische oorlog. BUENOS AIRES. (Reuter) President Jorge Rafael Videla is gisteren met mili tair pensioen gegaan en heeft het opper bevel over het leger overgedragen aan zijn vriend en gekozen opvolger, luite- nant-generaal Roberto Viola. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG, PARIJS. De Franse verkeersleiders denken er voorlopig niet aan hun langzaam-aan-actie te beëindi gen, die een grote chaos veroorzaakt op de Westeuropese vliegvelden. Intussen hebben drie verzekeringsmaat schappijen, waarbij 95 percent van alle reisverzekeringen afgesloten zijn, de hel pende hand geboden aan de gedupeerde vakantiegangers, die als gevolg van de stiptheidsactie ergens in Europa zijn ge strand. De directeur van de Europeesche Verze- keringsmij., de heer Botman, deelde giste ren op Schiphol mee dat Nederlandse va kantiegangers die door de Franse acties zijn gedupeerd, 50 gulden per dag per persoon als vergoeding voor hotelkosten en maaltijden terug kunnen krijgen. Deze passagiers moeten zich recht streeks wenden tot de verzekeringsmaat schappij, waarbij zij zich hebben laten verzekeren, en niet tot hun tour-operator. De uitkering van 50 gulden per dag per persoon is volgens de heer Botman in de meeste gevallen voldoende voor de kosten van het hotel en de maaltijden. De reisorganisatoren, KLM, Martinair Christina Onassis is een van de rijkste vrouwen van de wereld. Ze is de belang rijkste erfgename van het vermogen van de Griekse reder Aristoteles Onassis, die overleden is. Deze was getrouwd met de weduwe van de vermoorde Amerikaanse president John F. Kennedy, Jacqueline Kennedy. Christina Onassis heeft Sergej Kausov in Parijs leren kennen. Hij is werkzaam bij het Russische staatsbedrijf „Sow- fracht”. ARNHEM. (ANP) In het Gelderse Haaften is gisteravond de 19-jarige A. P. Kruk uit Wagenborgen (Groningen) bij een verkeersongeval om het leven geko men. LONDEN (AFP/AP). Bisschop Abel Moezorewa, een van de zwarte nationa listen die het Akkoord van Salisbury hebben ondertekend, heeft gisteren in Londen de jongste actie van de Rhodesi sche strijdkrachten tegen haarden van verzetsstrijders in Mozambique verde digd. WASHINGTON (ÜPI). De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft te gen de wens van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, een brief geschreven aan de president van Nicaragua, Anasta- sio Somoza, waarin hij hem feliciteert met de gedane belofte de situatie van de mensenrechten in zijn land te zullen ver beteren. Dit heeft het dagblad The Was hington Post vandaag gemeld. LISSABON (AP). De Fransman Georges Bertoncini, die wordt beschul digd van de ontvoering in Parijs van de Belgische industrieel baron Jean Empain in januari van dit jaar, is gisteren samen met twee medegevangenen ontsnapt uit de ziekenboeg van een gevangenis*in Lis sabon. Empain werd in maart vrijgela ten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De afgelopen maand juli is in de Amsterdamse wijk Osdorp een aantal vrouwen na bedreiging met een vuurwapen verkracht. Vier vrouwen hebben aangifte gedaan bij de politie. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 1 ha pe de Hc zw fet wi tr< ov rii pe he de ch «re uii bê vi dr dt Sr V kr gi d« G in P< w di< Al de va ok m; ha H< dl ov va Pc ke P« in Een woordvoerder van de verkeerslei ders verklaarde gisteravond dat morgen op een vergadering het besluit moet val len of men door zal gaan met de stipt heidsactie. Alleen wanneer de regering de eisen voor een salarisverhoging en verbetering van het materiaal inwilligt, zijn de ver keersleiders bereid weer aan de slag te gaan. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12 30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De TSG accepteert geen annuleringen van mensen die van Schiphol niet op de af gesproken datum en tijd konden ver trekken. Volgens de heer Erkelen, woord voerder van de TSG, zijn de kosten die de vakantiegangers in Spanje hebben moeten maken omdat zij niet op tijd naar huis konden worden teruggevlogen, in principe niet verhaalbaar op de reisorganisatoren. Datzelfde geldt voor de kosten die men sen hebben gemaakt wanneer zij niet op tijd van Schiphol konden vertrekken. Een woordvoerder van de reisorganisa tie Holland International deelde gisteren mee dat vakantiegangers die bij zijn orga nisatie een reis hadden geboekt, inmiddels bericht hebben gekregen dat wanneer hun vertrek is uitgesteld, zij een schriftelijke claim bij Holland International kunnen indienen. De reisorganisatie zal deze claims dan van geval tot geval bekijken. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Libanese regering heeft vandaag de hulp ingeroepen van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties om het mogelijk te maken, dat Libanese troepen zich naar het zuiden van het land kunnen begeven. De gijzelingsactie begon gistermorgen om tien uur toen twee mannen de Iraakse ambassade binnendrongen. Er ontstond een vuurgevecht tussen de twee en bewa kers van de ambassade. Een van de twee terroristen nam daarop de benen en is overigens nog steeds voortvluchtig. De an der rende, gewapend met een machinege weer, een revolver en een aantal handgra naten naar boven en nam zes mensen op de eerste etage in gijzeling. Hij eiste de vrijlating van een vrouw die het afgelopen weekeinde in Londen is ge arresteerd in verband met een mislukte moordaanslag op de Iraakse ambassadeur in de Britse hoofdstad. Er begonnen daar op onderhandelingen tussen de man en politiecommissaris Pierre Ottaviolo, de vertegenwoordiger van de Arabische Liga Achmed Abdoun en andere Franse autori teiten. „De onderhandelingen verliepen betrek kelijk goed”, aldus politiecommissaris Le clerc. „We voerden in het Engels telefoon gesprekken en uiteindelijk wisten we hem ervan te overtuigen, dat hij geen enkele kans maakte. Hij begreep dat hij zich moest overgeven en dat gebeurde ook, zonder problemen.” Terwijl scherpschut ters zich rond het ambassadegebouw op stelden, gingen Ottavioli, Abdoun en zes politiemensen naar binnen. Daar werd de terrorist in alle rust gearresteerd. Maar toen veranderde plotseling de betrekkelijk vreedzame gang van zaken. Leden van de Iraakse veiligheidsdienst renden op het groepje toe en openden niet alleen het vuur op de overvaller maar ook op zijn begeleiders. Het kwam tot een treffen tus sen politie en veiligheidsagenten, waarbij aan elke kant een dode viel. De bonden gaan de directie in de ko mende weken vragen stellen over deze kwestie. Bij de Dienst Infrastructuur heerst vol gens „Onderweg”, het blad van de federa tie, het angstige vermoeden dat wordt aangestuurd op een versnelde inkrimping van de eigen dienst. Lopende projecten als de Zoetemeer- lijn, de Schiphollijn, de Hemtunnel, de Nieuwegeinlijn en de lijn bij Veenendaal zullen in het midden van de jaren tachtig gereed zijn. Daarna, aldus het blad, zal er nauwelijks meer iets grootschaligs ge bouwd kunnen worden. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal Volgens de Iraakse ambassadeur, Moendhir Twafik al Wandawi, die tijdens de gijzelingsactie niet aanwezig was, zou den niet de bewakers maar andere terro risten de schietpartij hebben uitgelokt. „Ik denk dat de medeplichtige die in het begin vluchtte, hulp ging zoeken bij vrienden”, aldus de ambassadeur. UTRECHT. Bij de Nederlandse Spoorwegen is volgens de Vervoersfede ratie NVV/NKV onrust ontstaan over de aanleg van de Almerelijn. Niet de Dienst Infrastructuur van de NS zou de lijn gaan bouwen, maar Articon, een architecten en ingenieursbureau in Amersfoort, een volle dochtermaatschappij van de NS. MOSKOU (Reuter en UPI). De 27- jarige Griekse mlljonaire Christina Onassis is vanmorgen in Moskou in het huwelijk getreden met de tien jaar oude re Rus Sergej Kausow. Het is voor de derde keer dat zij in het huwelijk treedt. De omschrijving van de dader varieert, maar de politie vermoedt dat het om een en dezelfde persoon gaat, die vooral ope reert op parkeerterreinen bij een aantal flatwoningen in de wijk. Een huurdersvereniging heeft alle flat bewoners schriftelijk gewaarschuwd en daarbij aangedrongen op extra waak zaamheid van degenen die laat thuisko men. Het gaat om 507 flats met in totaal ongeveer 1200 bewoners, die allemaal nogal in rfiniek zijn geraakt. De parkeerterreinen in de wijk liggen tussen de flatgebouwen en zijn afgelopen winter op verzoek van de huurders van betere verlichting voorzien. ir Een beeld van de paniek, nadat de veiligheidagenten van de ambassade plotseling het vuur openden op de Parijse politie en de gearresteerde terrorist. Op de foto’s: politiemensen beantwoorden het schieten. **$O*x.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4