multi-national Zomer 1977: de grote explosie cacaoprijzen Droste eigendom van Amerikaanse a PWN is zuinig op nieuw duinterrein STANDARD BRANDS BEGELEIDT INGRIJPENDE REORGANISATIE Inventarisatie van planten en vogels au Cijfers I I I I I I I I I L 11 IJMOND 19 7 8 AUGUSTUS D O NDERDAG 3 door Henk Schol t Winst I HAARLEM. De Koninklijke Droste Fabrieken N.V. verkeren in moeilijkheden. De directie van het bedrijf aan de Harmenjans- weg kondigde vorige week een reorganisatie aan, waarbij voor zestig werknemers collectief ont slag wordt aangevraagd. Boven dien zou volgens dit plan het na tuurlijk verloop op veertig ar beidsplaatsen niet worden aange vuld. Als reden voor deze operatie noemt de directie het sterk achter blijven van de vraag naar choco lade-artikelen in binnen- en bui tenland. De malaise in deze marktsituatie zou in de toekomst niet verbeteren. Tot dusver is over dit plan nog geen overleg gevoerd met de vak organisaties, de ondernemings raad van Droste en de overheid. De vakbonden, met name de voe dingsbonden van de FNV, hebben evenwel in een eerste reactie kri tisch gereageerd. „Laat de direc tie van Droste eerst maar eens met cijfers aantonen dat die reor ganisatie nodig is”, aldus de voe dingsbonden FNV. De gekozen le den van de ondernemingsraad wachten met commentaar tot het overleg is gestart en de cijfers op tafel liggen. Op de hoogte (Van onze streekredactie) BLOEMENDAAL. Het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (PWN) is bezig met een inventarisatie van alle planten- en vogelsoorten die voor komen in het duingebied Het Kraansvlak dat onlangs is aange kocht. De inventarisatie is nodig om te bereiken dat zo min moge lijk schade wordt toegebracht aan het natuurterrein, wanneer er straks infiltratiewerken worden aangelegd en wanneer het wordt opengesteld voor de recreatie. Het Kraansvlak ligt tussen Overveen en Zandvoort, ten zuiden van de Bloemendaalse Zeeweg. Dalende vraag naar chocola oorzaak sanering bij Droste 1 De Droste-fabrieken aan het Spaarne ïl- Loes Diepgrond (Voedingsbonden FNV) een open vraag. Gezien de dalende lijn op de chocolademarkt zijn met name de voe dingsbonden in Nederland zeer alert op harde consequenties. werken op die plekken aanleggen, waar het het minst kwaad kan.” Het vegetatie-onderzoek in Het Kraans- vlak wordt aangestipt in het jaarverslag van het PWN over 1977. Daaruit blijkt dat het beheer van de uitgestrekte provinciale duingebieden ten noorden van het Noord- zeekanaal het bedrijf nogal wat zorgen baart. Niet alleen waren vorig jaar de gevolgen van het extreem droge 1976 nog zichtbaar, ook nam de stroperij toe. Zeven stropers zijn op heterdaad betrapt, terwiil 262 strikken werden verwijderd. Volgens het PWN zijn de tamelijk hoge wildprijzen de oorzaak van de toenemende stroperij in de duinen. Een ander probleem voor de duinbe- Financieel ging het het PWN in 1977 voor de wind. Het bedrijf boekte een winst van een kleine twaalf percent in het begin van heerders was vorig jaar de agressie van jeugdige kampeerders in de duinen bij Bakkum. De samenstellers van het jaar verslag suggereren dat de groei van de agressie te maken had met de invoering van de zomertijd, waardoor het ’s avonds langer licht bleef. Inmiddels tracht men herhaling te voorkomen door de jeugdige kampeerders een plaats te geven in het midden van de camping. In de periode tot en met juli van dit jaar is er een daling opgetreden en is de prijs nu (min of meer stabiel) in de buurt van achttienhonderd pond per ton komen te liggen. De prijs op de termijnmarkt (voor partijen die later in het jaar worden afgeleverd) lag op 15 juli jongstleden in de buurt van zeven- HAARLEM. De prijs van cacaobo nen op de wereldmarkt is een van de belangrijke oorzaken van de moeilijk heden, waarin de cacaoverwerkende industrie verkeert. Wat is er namelijk met die prijzen gebeurd: tegelijk met de prijs van koffie en thee op de we reldmarkt is die van cacaobonen in de zomer van vorig jaar explosief geste gen. In januari 1977 werd voor een ton nog acht- a negenhonderd pond ster ling betaald, in juni van hetzelfde jaar lag de prijs rond de 2800 pond ster ling. het jaar. Het gunstige resultaat is vooral te danken aan meevallende personeelskos ten en rentelasten. De bedrijfswinst zal worden gestopt in een spaarpotje waaruit de verwachten lastenstijgingen deels kun nen worden betaald. Dat spaarpotje is ingesteld om te voorkomen dat over een paar jaar een plotselinge forse tariefsver hoging nodig zal zijn om het hoofd boven water te kunnen houden. De grote uitgaven die in het verschiet liggen betreffen de aanlegkosten van een transportleiding van het Ijsselmeer naar Kennemerland, met alle nodige voorzie ningen daarbij. Het werk aan deze leiding, die van Enkhuizen naar Castricum loopt, tienhonderd pond per ton. Op die prijs komen nog extra kosten als de bonen niet op tijd kunnen worden afgeleverd („premies”). In anderhalf jaar tijd betekent dat een verdubbeling van de prijs, nog af gezien van de kosten die de fabrikanten van chocoladeprodukten (en de consu ment) hebben moeten dragen tijdens de td- aer >96 Directeur J. A. Luycks jr. van Droste, die op 1 juni dit jaar mr. L. van Nouhuys opvolgde, ging na het reorganisatiebericht een week op vakantie om na de inspan nende periode van voorbereiding van het saneringsplan op verhaal te komen. Vanaf zijn vakantieverblijf bevestigde de nieuwe Droste-directeur het plan om zes tig werknemers te ontslaan en bovendien veertig arbeidsplaatsen te laten vervallen door het natuurlijk verloop het vrijko men van arbeidsplaatsen door vrijwillig ontslag, overlijden, pensionering of ar beidsongeschiktheid) niet aan te vullen. Hij kon nog niet aangeven in welke afde lingen van de fabriek de ontslagen zullen vallen. Wel kon hij concreet zijn over de oorzaken van de moeilijkheden in de ca- cao-verwerkende industrie. „De erg hoge prijzen van de cacao-bonen op de wereld markt hebben tot gevolg dat de prijs van chocolade-artikelen ook hoog is. De consu ment gaat zijn geld kritischer besteden. Door de hoge prijzen valt er een categorie mensen af die zegt: „Laat deze weliswaar lekkere bonbon of chocola maar aan mij voorbij gaan, want die is te duur”. Hoewel directeur Luycks de reorganisatie binnen Droste een op zichzelf staande zaak noemt („dit is een pure Droste aangelegenheid”), wordt ook door de Amerikaanse eigenaar Standard Brands gesleuteld aan plannen voor de gezondmaking van de cacao-in- dustrie. Hieruit valt af te leiden dat de aangekondigde ontslagen bij Droste een signaal zijn in het kader van een meer omvattende reorganisatie binnen de zoet warendivisie van het Amerikaanse con cern. A „Wanneer het onderzoek uitwijst dat er in bepaalde delen van het gebied heel bijzondere en kwetsbare planten staan, dan zouden we die stukken kunnen afslui ten voor het publiek”, aldus een woord voerder van het bedrijf. „Anders zijn er altijd van die zogenaamde natuurliefheb bers die de zeldzame plantjes mee naar huis nemen om in de tuin te zetten. Zoals ze in Tirol doen met de Edelweiss. En vanzelfsprekend willen we de infiltratie- stagneerde eind vorig jaar bij gebrek aan toestemming van een aantal grondeigena ren in het tracé. Overleg met het land bouwschap heeft de lucht echter weer op geklaard. Hoewel het verzorgingsgebied van het PWN in 1977 is uitgebreid met Den Helder, nam de totale hoeveelheid afgeleverd wa ter iets af: van 65.900.000 kubieke meter in het kurkdroge 1976 tot 63.800.000 m3. Bij na 24 miljoen kuub werd gewonnen door infiltratie van rivierwater in het Noordhol- landse duingebied. Haast tien miljoen ku bieke meter werd rechtstreeks uit de duin- bodem gehaald en de rest van oppervlak tewater of afkomstig van andere drinkwa terbedrijven. De Voedingsbonden FNV zijn niet van plan uit deze reorganisatie voortkomende ontslagen klakkeloos te accepteren. „Laat de directie maar met cijfers op de proppen komen”, zegt Loes Diepgrond van de FNV naar aanleiding van de aangekondigde ontslagen bij Droste. „Dan kunnen we misschien vaststellen of het afvloeien van 60 man personeel noodzakelijk is. Voor ons is dat nog lang niet zeker”, aldus de onderhandelaarster in het overleg dat eind deze maand tussen de voedingsbonden en de directie van Droste op gang komt. Con currentie en een verouderd produktie-ap- paraat spelen volgens haar een belangrij ke rol in de situatie, waarin Droste is beland. „Het is bekend dat Droste een HAARLEM. De ge schiedenis van het Dros- te-bedrijf, dat in 1890 door de heer G. J. Droste werd gesticht, wordt in onze tijd bepaald door de Amerikaanse multi national Standard Brands uit New York. Standard Brands Incor porated verwierf zich in de periode van 1966 tot 1972 „stiekem” een meer derheidsbelang van 56,7 percent in de N.V. De Erven De Weduwe J. Van Nelle. Voor die tijd, en dat wist de Van Nelle- directie wèl, bezaten de Amerikanen 39 percent van de aandelen van Van Nelle. In september 1976 werd de directie van het Rotterdamse be drijf pas gewaar dat haar N.V. was overgeno men. Topman F. Ross Johnson wipte even over naar Nederland om dat mede te delen. Het jaar daarvoor had Van Nelle de Haarlemse chocolade fabriek Droste overge nomen. In het voorjaar van 1977 deed Standard Brands een bod op de resterende aandelen. Op dit moment is Van Nelle voor meer dan 99 per cent Amerikaans. kwaliteitsprodukt maakt dat stevig aan de prijs is. Aan die prijsstelling zal het nodige moeten gebeuren. Dat daarvoor wellicht een herinrichting van het produktie-appa- raat nodig kan zijn, lijkt me niet onwaar schijnlijk. Ook zal het machinepark aan gepast moeten worden aan de eisen van deze tijd. Dat is in het licht van de concur rentie met bijvoorbeeld West-Duitsland, waar veel efficiënter geproduceerd wordt, bittere noodzaak. Ook de belastingdruk in Nederland maakt scherp concurreren moeilijk. Hierover is binnen de bonden momenteel een studie gaande”. Het is niet de eerste keer dat de Voedingsbonden FNV geconfronteerd worden met ontsla gen bij Droste. In 1976 stuurde de Droste- directie dertig, merendeels oudere werk nemers, naar huis. Toenmalig directeur Van Nouhuys noemde dat „prepensione- ring”. „De directie wilde toen wel het pensioen- bedrag aanvullen tot honderd procent van het laatstgenoten loon, maar wij vonden het eleganter het gehele loon uit te keren en niet op sociale voorzieningen terug te vallen. We hebben de indruk dat Droste nu weer hetzelfde spel tracht te spelen. Van Nelle heeft vorig jaar zeven miljoen gul den winst gemaakt en de financiële situa tie bij Standard Brands is ook niet slecht. Wij zullen dus harde cijfers willen zien voor we over ontslagen willen praten”. periode dat de prijs nog veel hoger lag. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken deelde mee dat de exportcijfers van chocoladepro dukten in de afgelopen jaren steeds zijn blijven stijgen. Die getallen zijn uitge drukt in guldens. Dat maakt de stijging (waarin de prijsstijging derhalve is meeberekend) begrijpelijk. In 1973 ex porteerde Nederland voor 256 miljoen gulden chocola, vorig jaar was dat cij fer (via 292 in 1974, 341 in 1975 en 400 in 1976) gestegen tot 521 miljoen gulden. In kilogrammen gerekend (volgens het jaarboek ’76 van het Centraal Bureau voor de Statistiek) is er na 1973 een lichte daling te zien in de afzet van chocoladeprodukten: 136 miljoen kilo gram in ’73 en 123,2 in 1974. De binnen landse consumptie van chocolade-arti kelen nam in de periode ’74-’75 af. Die trend is oorzaak van de acute proble men bij onder meer Droste. In Londen zetelt de directeur Europa van Standard Brands, de heer John E. Willett. Vanuit zijn kantoor aan de Parkla- ne vertelt hij weliswaar op de hoogte te zijn van de interne reorganisatie bij het Haarlemse bedrijf, maar volstrekte duide lijkheid over de uitwerking van het sane ringsplan kon hij nog niet geven. Zes maanden geleden bundelde Standard Brands zijn Hollandse zoetwaren-bedrij- ven in een speciale divisie, waarin Droste, Venz in Vaassen en Donkers in Dieren zitting hebben. Deze drie bedrijven zijn eigendom van Van Nelle, dat ook eigen dom is van Standard Brands. Binnen deze divisie wordt gewaakt over de levensvat baarheid van deze chocolade-produceren- de bedrijven. John E. Willett: „De project leiding in Nederland doet aanbevelingen over het herstel van de levensvatbaarheid en de groeimogelijkheden van deze bedrij ven. Ook doet de divisieleiding suggesties voor investeringen, rationalisatie van de fabrieken modernere, efficiëntere tech nieken invoeren) en de daarvoor benodig de arbeidskrachten. Als we het over de plannen eens zijn, dan ligt het eindoordeel bij de directie van Standard Brands in New York. Ik ben de eerstverantwoordelij ke man voor de gang van zaken aan deze kant van de oceaan”. kocht om de fabriek te kunnen uitbreiden. In de oorlog lag het bedrijf en kele jaren stil. Na de be- vrijding, in feite na 1950 toen de rantsoenering van grondstoffen ophield te bestaan, herstelde de onderneming zich snel. In ’58 werd een nieuwe fabriekshal in gebruik genomen. Het’ predikaat „Koninklijke” werd het bedrijf in 1964 verleend. Zes jaar later, in 1970, nam Droste de chocola defabriek Ringers uit Alkmaar over. De pro- duktie werd geheel over geplaatst naar Haarlem. Hetzelfde gebeurde een jaar later met Radema- kers Koninklijke Cacao- en Chocoladefabriek uit Den Haag. De bekende Haagse Hopjes worden sindsdien aan het Spaar- ne vervaardigd. De Koninklijke Droste Fabrieken N.V. werden tenslotte in 1975 door Van Nelle uit Rotterdam overgenomen. Toen werd als argumenten voor de fusie gehanteerd: De continuïteit van beide bedrijven en betere ex pansiemogelijkheden. De werkgelegenheid zou geen gevaar lijden, zei een woordvoerder des tijds. Die tijd lijkt nu voorbij. Van Nelle kreeg in 1955 contact met Standard Brands toen tussen de twee bedrijven een licen tieovereenkomst werd gesloten. Van Nelle mocht toen instantpuddmg en oplos- koffie volgens een Ame rikaans recept gaan pro duceren. Standard Brands heeft 89 fabrie ken in de gehele wereld, is in negentien staten van de Verenigde Staten van Amerika actief en in 27 landen elders in de we reld. De belangrijkste produkten van Standard Brands zijn: Thee, koffie, tabak, margarine, pinda- produkten, bakkerij grondstoffen, zoetwaren, gedistilleerd en wijnen. G. J. Droste sr. die een banketbakkerij had, be gon in de kelder van een pand aan de Grote Hout straat een klein chocola- debedrijf je op 2 augustus 1890. (Gisteren bestond het bedrijf derhalve 88 jaar). Zeven jaar later was de kelderruimte te klein geworden en ver huisde de Drostefabriek naar het terrein aan de Harmenjansweg. Het be drijf groeide snel. Toen G. J. Droste sr. in 1923 overleed, nam zijn zoon het heft in handen en bracht het bedrijf tot grote bloei. Omliggende terreinen werden aange- <4# Volgens John Willett, de man aan de top, wordt nu in de eerste plaats gekeken naar mogelijkheden om Droste zo efficiënt mo gelijk te maken om vervolgens het verlo ren terrein op de markt terug te winnen en wellicht uit te breiden. Dit is niet een zaak van Droste alleen, maar deze operatie wordt begeleid door de research-afdelin- gen van Standard Brands in New York. John Willett, noemt als een van de hoofd oorzaken van de verminderde vraag naar 'chocola de „als een raket omhoog gescho ten” prijzen van cacao-bonen op de we reldmarkt. Als tweede bepalende factor wijst hij op de overcapaciteit aan cacao- industrie. Er zijn volgens hem te veel be drijven in die branche. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven aan dat in Nederland het aantal cacao verwerkende bedrijven de afgelopen ze ven jaar bijna is gehalveerd. Of de gezond making van de cacao-verwerkende bedrij ven van Standard Brands zonder verdere ontslagen doorgevoerd kan worden is nog Hamvraag blijft dus of Standard Brands in staat is een reorganisatie bin nen zijn chocolade-verwerkende bedrij ven te realiseren zonder dat dit met ver lies van arbeidsplaatsen gepaard gaat. Wat Droste betreft lijkt dit voorshands niet te lukken, gezien het standpunt van de bedrijfsleiding in Haarlem. De hoop van de werknemers is gevestigd op de steun van de Amerikaanse gigant Stan dard Brands, die in 1976 een jaaromzet boekte van bijna twee miljard dollar en waar 21-duizend man werken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11