VIKTOR KORTSNOJ: Mogelijk recordaantal atleten .naar Praag Vorm bewijzen in Groningen Honkballers faalden in NATIONALE TITEL ALICE LEMBECK van Haarlem Tour deelnemers aan start in Heerhugowaard Pronk de sterkste in dernywedstrijd gaan jaren mee Geen problemen voor Ivan Nemet slotfase i Wisselslagrecord Steve Lundquist 1 Oef en winst k sportpuntiqj Remise resultaat slapeloze nacht” 3 a a LA CROIX SLAAPKAMERSPECIALIST DIEMENeAMSTERDAMeUTRECHT Ut f r SI 11 82> 3U 59* l«.l IWi U5> 391 121> OOK IN EIKEN ZIJN WIJ RIJK GESORTEERD t t Telstar gelijk 15 SPORT 19 7 8 AUGUSTUS *D ONDERDAG 3 J iJ f a «*- u Sll- MUIDER- STRAATWEG19-21 GULDENWINCKEL KANALENEILAND PLANTSOEN 11 EUROPALAAN 95 I 641 71 1M a Ge\ard Tqbroke: zeker van Praag b e t. fond, 4,60e Martin Haar: twee doelpunten aten. bijna dramatische (Van onze wielermedewerker) (ADVERTENTIE) meubelen Bfifi VELP (ANP). De eerste ronde van het schaaktoernooi om het open kampioen schap van Nederland heeft gisteren in Velp geen schokkende resultaten opgele verd. Zo won titelverdediger Ivan Nemet <Jsl> vrij gemakkelijk van De Visser uit Zoetermeer. De nationale baanselectie voor de WK kwam ook op de Alkmaarse piste in actie Bij de jeugdklassers zegevierde Haar lemmer Kinus de Bondt in een puntenrace over acht ronden en moest in de klasse- mentsrit met een tweede plaats genoegen nemen achter Frank v.d. Heyden. hnische juten oersen. oor dit oen eur us aan. I I I I I I 127 57J 27 1461 (Van onze sportredactie) HAARLEM/VELSEN. Zowel Haar lem als Telstar zijn gisteravond begonnen met een serie oefenwedstrijden. Telstar speelde op Sportpark Schoonenberg tegen de Rijswijkse hoofdklasser RVC en speel- Als de KNAU dus zou willen, kan dat 24-tal zo worden aangemeld, te meer daar de atletiekunie zelf op verschillende nummers die internationale limieten nog verscherpte. Of dat zal gebeuren, is niet helemaal zeker, want onder die twee do zijn huizen enige „zwakke broeders en zusters”, die weliswaar aan de limiet voldeden maar internationaal nog weinig lieten zien. En dat laatste was ook een eis, zoals er nog een is: vormbehoud. Dit weekeinde zal de nationale atletiektop in Groningen, waar de strijd al op vrijdaga vond begint, moeten aantonen geduren de de laatste vakantieweken goed te heb ben „overzomerd”. Cor. Jan Schouten hééft gisteren bij Hoorn de vierde race voor de stijcj om het wereldkampioenschap zeilen in de Solo- klasse gewonnen. Victor van Holst, die als derde zou finishen, had lange tijd de lei ding. De toenemende wind in het laatste rak werkte echter in het voordeel van Schouten. In het algemeen klassement is Schouten eerste. In tie Solowéék ging de eerste plaats voor de vierde keer in succes sie naar Mark Tichelaar. Bij licht weer heeft Heukensfeld Jansen gisteren op het Ijsselmeer voor Medem- blik de vierde race om het open Neder lands kampioenschap in de Yngling-klasse gewonnen. Minks eindigde als tweede en Brugts bezette de derde plaats. Peter Fromberg zegevierde later op de dag, toen er aanzienlijk meer wind stond, in de vijf de en voorlaatste race. Keulen werd twee de èn Albeda derde. Dan wordt het echter moeilijker, al ligt het in de lijn van de verwachtingen dat de KNAU de bij de sprint sterk Zij zegt hierover: „Nanet te Schutte en Inge Cupers moeten er normaal gespro ken uitkomen. Ik heb nog nooit tegen ze gespeeld, maar je moet je concentre ren om te winnen, dus ik hoop door gewoon goed te gaan tennissen in elk geval opgaande lijn zal belonen. Elly Henzen, Tilly Verhoef en Els Vader zijn dan de kandidates. Zelfs wordt gedacht aan een 4xl00-m-estafetteploeg, waarvan echter niets zal komen wanneer Els Vader met haar blessure blijft sukkelen. Speer- werpster Lida Berkhout, 800-meter- loopster Karin de Nijs, de 400-m-horden- loopsters Wilma Hillen en Leny Jansen, en 3000-meterloopster Carla Beurskens scoorden al een limiet, maar internatio naal zijn hun prestaties niet al te over tuigend. BAGUIO CITY (ANP). Zonder verder te spelen is gisteren in Baguio City op de Filippijnen de zevende partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel in remise geëindigd. hypnotische krachten van de parapsycho loog en riep uit: „Als die vent er morgen weer zit, ga ik van het podium en sla ik hem in elkaar”. Toch kwam Zoekhar nog wel. Te laat, evenals Karpov, maar zijn plaats op de tweede rij, die hij daarvoor had bezet, nam hij wijselijk niet in. In plaats daar van zat hij aan de zijkant van de zaal, veel verder weg van de spelers. 0-0-0-3-00-0-4 7 0-0-3-10-0-0-0-0 4 1,00b >.00 (Van onze wielermedewerker) HEERHUGOWAARD/BEVERWIJK. Het wielercomité „Tour de Waard” orga niseert zaterdag 6 augustus in samenwer king met de Beverwijkse Rennersclub Kennemerland de tot een vaste traditie uitgegroeide Ronde van Heerhugowaard voor profs. De Tour-de-Francevedetten Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Jan Raas, Henk Lubberding en Aad v.d. Hoek gaan daarin van start. Aanvankelijk was ook Hennie Kuiper gecontracteerd, maar hij kan door zijn in de Tour opgelopen sleutelbeenbreuk niet starten. I I I I I I I I I 1 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Normaal gesproken is de uitslag van een oefenwedstrijd zelden van belang. Bij het Nederlands honkbalteam lag de zaak gisteravond echter anders. Het laatste woord over de slotinning te gen het team van de Dutch American All Stars zal nog niet gesproken zijn. Op een bijna ongelooflijke manier verspeelde de Oranjeploeg een knap opgebouwde voor sprong van 4-3. De in Nederland spelende Amerikanen wonnen met 4-7. 13«1 «L «I 1341 ALKMAAR. Op de Alkmaarse wie lerbaan hebben acht amateurs met elkaar strijd geleverd in twee manches over tien en vijftien kilometer achter demymoto- ren. Beide manches verliepen spannend en spectaculair' met Ger Slot en Matthé Pronk als winnaars. Door zijn zege in de tweede manche werd Pronk algeheel win naar en dat was gezien ook de verschillen verdiend. UU 7L 103) 199J voor een uit drie onderdelen bestaand om nium en dat werd gewonnen door Dick van Egmond. Bepaald imponeren deden de Oranjerijders niet. Lau Veldt bleef tweemaal in een sprint baas over Sjaak Pieters en zette ook de tijdrit over één kilometer naar zijn hand. 111»- a 141 51Ï- ’R Aarivankelijk bleef Matthé Pronk in de eerste manche achter in het „veld” han gen, maar toen hij eenmaal aan zijn op mars naar de kop begon, wisten alleen Ger Slot en René Kos hem bij te benen. In de laatste ronde ging het er een beetje cow boyachtig aan toe, maar het liep allemaal goed af met Slot als winnaar. Het verschil met Pronk was een metertje. In de tweede manche nam Pronk geen risico’s, pakte al snel de leiding en hield met gangmaker Cees Ruifer het tempo zo hoog, dat alleen Slot hem kon volgen. Aan de finish had Pronk vijftig meter voorsprong en was een verdiende winnaar. Alle anderen hadden één of meer ronden achterstand opgelo pen. De eindstand: 1 M. Pronk, Warmenhuizen (Ruiter) 3 pnt., 2. G. Slot, Alkmaar (Raats) 3 pnt.; 3. R. Kos, Oudkarspel (Ossenbrugge) 6 pnt.; 4. R. Hout, Haarlem (Niele) 10 pnt.; 5. R. Duin, Alk maar (Boere) 10 pnt.; 6. E. Geserick, Hilversum (Huizinga) 12 pnt.; 7. L. Suiker, Warmenhuizen (F. Bos) 14 pnt.; 8. H. Heine, Castricum (J. Bos) 14 pnt. Veel peil was er natuurlijk nog niet te trekken op de eerste serieuze trappen te gen de bal. In Velsen werd het een matig duel dat, ondanks het feit dat er geen toegangsprijs werd geheven, slechts een 250 toeschouwers trok. Bij de rust was de stand nog 0-0. John Massa scoorde voor -claim, Telstar in de 67 ste minuut. Hij tikte een inzet van Van Oorschot in. Tien minuten later werd het gelijk via de 19-jarige Tune- sier Hakim Brahamm. Telstar kreeg daar na nog een aantal kansen (Jannus Meyer en Floor Buma), maar in de stand kwam geen verandering meer. Haarlem stuitte in de eerste helft op behoorlijk verzet van Flevo Boysen kwam niet verder dan een doelpunt van Abe van den Ban. In de tweede helft was het verzet van Flevo Boys snel gebroken. Haarlem kreeg toen de kans er een leuke wedstrijd van te maken en won uiteindelijk met 5-0 door treffers van Haar (2), Van den Berg en Pratt. Haarlem maakte een redelijke indruk, ondanks twee (later drie) nieuwe mensen in de ploeg. Frans Reuser speelde op het middenveld, Dick Beek in de aan val, waar later Duncan Pratt de plaats innam van Rob de Kip. Ook een groot aantal andere betaalde clubs oefende gisteren. De uitslagen zijn: Eredivisie: Heer-MVV 1-1 (0-1), NAC- Queens Park Rangers (Eng) 1-1 (0-0), NEC- Leeds United (Eng) 3-5, (1-2), USV-PEC- Zwolle 0-9 (0-4), DHL-FC Den Haag 0-6 (0- 3), WVC-Go Ahead Eagles 1-5 (0-3). Eerste divisie: Helmond Sport-HVV 3-0 (0-0), Hoogeveen-FC Groningen 1-2 (1-1), Steenwijk-Heerenveen 1-1 (1-1), Hull-SC Cambuur 2-0 (1-0). (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Zelfs wanneer geen enkele atleet er dit weekeinde op het gloednieuwe Groningse kunststof in zal slagen een nationale recordprestatie neer te leggen, zal er 2eer waarschijnlijk toch een - zij het officieus - record gere gistreerd kunnen worden. Dat zal dan zondag op de laatste dag van de nationa le atletiekkampioenschappen kunnen gebeuren, wanneer in grote lijnen de omvang van de Nederlandse equipe voor de Europese kampioenschappen in Praag bekend zal worden gemaakt. Nog is de nationale ploeg die in 1950 in Brussel deelnam, recordhouder. Twin tig atleten mochten toen richting België reizen. Voor Praag, waar de^ Europese titelstrijd op 29 augustus begint, hebben zich inmiddels al 24 kandidaten gemeld door limietprestaties te scoren. enoteg )o.oo 4» de gelijk met 1-1. Haarlem oefeiMe in Emmeloord tegen Flevo Boys en won met 5-0. Karpov, die zo'n vijf minuten te laat zijn plaats achter het schaakbord innam, stel de remise voor na het openen van de enveloppe met de 42ste zet van Kortsnoj: dh7-h8, schaak. Het voorstel van de we reldkampioen kwam als een volslagen ver rassing bij de aanwezige deskundigen, die dinsdag na het afbreken van de zevende partij niet veel meer hadden gegeven voor de kansen van Kortsnoj. Robert Byrne, de Amerikaanse grootmeester, zei: „naar mijn mening verkeerde Kortsnoj in een verloren positie en ik was verrast toen Karpov remise voorstelde”. „Deze remise is het resultaat van onze slapeloze nacht", verklaarde Kortsnoj. Hij vertelde verslaggevers dat, toen hij zag dat Karpov te laat binnenkwam, het vermoe den onmiddellijk bij hem opkwam dat er snel femise zou worden voorgesteld. Dat gebeurde dan ook. Toen scheidsrechter Lothar Schmidt de verzegelde enveloppe opende, gaf Karpov niet eens een tegenzet. Men kwam direct remise overeen. De zevende in successie en dat is een record voor de opening van elke tot nu toe gehouden strijd om het wereldkampioen schap. Het einde van de zevende partij kende niet zoveel moeilijkheden als de eerste zitting van dinsdag. Toen Kortsnoj giste ren twee minuten te vroeg het podium betrad, speurde hij tussen het publiek naar dr. Vladimir Zoekhar, de parapsy choloog uit de delegatie van Karpov. Maar Zoekhar was er toen nog niet en dat was volgens de aanwezigen maar beter ook. Zeker voor zijn gezondheid, want Kortsnoj stormde dinsdag driftig van het podium af; hevig opgewonden over de vermeende Het moet echter dit weekeinde - de dames hebben volgende week nog een kwalificatiekans tijdens de interland in Sittard tegen België - al heel vreemd lopen, willen er geen twintig of meer namen uit rollen voor de EK van Praag. Zo is Vrijwel elke Nederlandse topat leet dit weekeinde in Groningen aanwe zig. Alleen sprintster Els Vader, die lang durig geblesseerd is en de NK nog een te grote krachtsinspanning vindt, zal van de 24 voorlopig geslaagden niet starten. De nog net geen limieten scorende Evert Hoving en Ria van Steenpaal, die beiden zonder langdurige blessures zeker Praag zouden hebben gehaald, moeten zich in Groningen eveneens met een toeschou- wersrol tevreden stellen. Alle anderen zijn er, al geldt voor een drietal nog niet de eis van vormbehoud. De marathonlo pers Roelof Veld, Cor Vriend en Ko v’an der Weijden zullen dat de volgende week in een 30-kilometerinterland moeten to nen. Gezien de uitstekende marathontijden in dit seizoen, moet verondersteld wor den dat dit trio naar Praag gaat. Eigen lijk ook al een nationaal record, want in het verleden weerde de KNAU nogal eens marathonlopers. De conflicten tus sen Geert Jansen en de KNAU spreken daarover boekdelen. Wat betreft de atleten die zeker zijn van uitzending - kan de KNAU uiteraard niet heen om Gerard Tebroke, Jos Her- mens en Ruud Wielart. Zij leverden dit seizoen internationaal hoog gewaardeer- WOODLANDS (AFP). De Amerikaan Steve Lundquist heeft gisteren in Wood lands tijdens de series voor de strijd om de Amerikaanse zwemkampioenschap- pen, het wereldrecord op de 200 meter wisselslag persoonlijk gebracht op 2.04,39. Het oude record 'stond sinds 9 juli van dit jaar te Moskou met 2.05,24 op naam van de Rus Aleksander Sidorenko. De prestatie van de 17-jarige nog vrij onbekende Steve Lundquist, kwam als een volslagen verrassing. De zwemmer uit At lanta verwees de meer ervaren Mark Greenwood (2.07,74) duidelijk naar de tweede plaats. Lundquist was voor giste ren niet verder gekomen dan 2.08,71. De eerste dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen leverde naast de recordverbetering van Lundquist twee we reldrecords op. De 15-jarige Kim Linehan haalde (op de 400 meter vrije slag) ruim een seconde af van de tijd van Petra Thü- mer en bracht het wereldrecord op 4.07.66. Op de 200 meter wisselslag persoonlijk finishte Tracy Caulkins op 2.15.09. een tijd, die 0.76 van een seconde sneller was dan het vorige record van Ulrike Tauber. een goede beurt te maken, want het is in deze groep natuurlijk wel wat moeilij ker, al heb ik dit seizoen bij verschillende toernooien goede resultaten geboekt tegen tegenstandsters, die in de competitie hoger uit komen dan ik". (Alice Lem- beck komt zelf voor Zand- voort in de overgangsklas se B uit. - red.) Bjj de jongens pakte Eric Wilborts uit het district Brabant de titel door een afgetekende zege op zijn districtsgenoot Bernard van Poelgeest (6-1, 6-1). De derde plaats was voor Wim van Gorp uit Rotterdam. Maarten Mes, districtskam- pioen van het district Haar lem werd door Bernard van Poelgeest in de kwart finale uit de strijd gehaald. Litslagen: Meisjes halve fi nales: Alice Lembeck-Pieter- nel Geurts 6-3, 6-0; Annemarie Jurg-Sandra Dekker 6-2, 1-6, 6- 2; finale: Alice Lembeck-An- nemarie Jurg 6-1, 3-6, 6-2; om de derde plaats: Sandra Dek- ker-Pieternel Geurts 6-1, 6-3. Jongens: halve finales: Eric Wilborts-Menno Oosting 6-2, 6- 1; Bernard van Poelgeest-Wim van Gorp 6-2, 6-2; finale: Eric Wilborts-Bernard van Poel geest 6-1, 6-1; om de derde plaats: Wim van Gorp-Menno O'osting 6-3, 7-6. In een groep speelsters, die over het geheel bezien van goede kwaliteit zijn, heeft Alice Lembeck zich de sterkste getoond en dit betekent dat zij ook op Euro pees niveau goed uit de voeten moet kunnen. Via een makkelijke overwin ning op Vera Bruggeman (6-0 6-3), die zij ook bij de districtskampioenschap- pen in twee leeftijdsgroe pen in de finales had. terug gewezen, en op Pieternel Geurts (6-3,6-0) kwam zij in de finale tegenover de Bra bantse Annemarie Jurg. Alice Lembeck, de pas veertien geworden gymna siaste: „Vera was goed op dreef, maar ik had de laat ste tijd reeds vier maal met 6-1, 6-0 van haar gewonnen, dus al te veel problemen waren er niet en tegen Geurts ging het eigenlijk even gemakkelijk. Tegen Annemarie Jurg, in de fi nale, heb ik in de eerste set goed gedrukt, maar in de tweede liep ze goed op en omdat haar lengte hoge ballen wegvangt, kon ik mede door de harde wind niet over haar heen lobben. In de derde set maakte zij echter veel fouten..” Daardoor kon Alice Lembeck door een duidelij ke overwinning in die der de set de titel bemachtigen. De komende dagen treedt zij in Hillegom ook in het strijdperk voor de titel in de leeftijdsgroep tot en met zestien. Het wielerfeest in Heerhugowaard wordt afgewerkt op een parkoers met start en finish aan de Middenweg en wordt reeds om tien uur ’s morgens ingezet met een koers voor liefhebbers over vijftig kilometer. Er gaan daarin 107 renners van start. Bij de amateurs hebben 108 rijders ingeschreven en zij starten om half twaalf voor een wedstrijd over negentig kilome ter. Onder de deelnemers bevindt zich ook Gerard Kamper, die vorig jaar nog bij de profs in Heerhugowaard zegevierde en nu teruggekeerd is naar de rangen van de amateurs. Aan het hoofdnummer van de profs over honderd kilometer, waarvoor om drie uur het startschot wordt gelost, nemen zeven tig renners deel. De Belgen Herman van Springel, Walter Godefroot en Ferdi v.d. Haute, de Brit Barry Hoban en Jack Mul- land uit Nieuw-Zeeland, geven aan de ron de een internationaal tintje. Andere vader landse favorieten naast de vijf Tourvedet- ten, van wie Zoetemelk al eens in de Waard heeft gewonnen, zijn onder meer Leo van Vliet, Johan v.d. Velde, Mathé Dohmen, Adrie van Houwelingen, streekfavoriet Hans Langerijs, Bert Scheuneman, de drie broers Piet, Jan en Fons van Katwijk, Cees Priem, André Gevers, Roelof Groen, Cees Bal, Theo Smit, die vooral in een eindsprint gevaarlijk is, Jos Schipper, Ti no Tabak en Toine v.d. Bunder. Ook de baankampioenen Cees Stam (stayers) en Jan de Jong (sprint) zijn van de partij. ..•75 Theo de Rooy heeft ook na de achtste etappe van de ronde van Rijnland Palts nog de leiding in het algemeen klassement. Hij eindigde gisteren in de rit over 139 kilometer van Bad Marienberg naar Diez als vierde in dezelfde tijd als de winnaar, de Pool Krzysztof Sujka (3 uur, 22 minuten en 12 seconden). De beste Nederlander was Jo Maas, die als derde finishte en nog tien seconden tijdvergoeding „meenam”. Bert Oosterbosch werd achtste op 27 se conden. Gerrie Knetemann heeft gisteren de be roepswielerwedstrijd „Nacht van Linne” gewonnen. Hij legde de 104 kilometer af in 2 uur, 26 minuten en 49 seconden. Tweede werd Jan Krekels op 6 seconden en derde de Belg Marc de Meyer. Twintig kilometer voor het einde sprong dit drietal weg. In de laatste ronde nam Knetemann enkele me ters voorsprong. Er waren 10.000 toe schouwers rond het parkoers van 1700 meter. Paul van Min, de laatste Nederlander in het enkelspel van het masterstoernooi te Amersfoort (het slot van het Satellitecir cuit), is gisteren in de eerste ronde uitge schakeld. De Leeuwenbergh-speler, die zijn verlies moeilijk kon verkroppen (hij sloeg van woede twee rackets kapot), ging met tweemaal 4-6 ten onder tegen de Ame rikaan Charles Honey. Eerder was Olaf van Wildenberg al uitgeschakeld. De uit slagen zijn: Herenenkelspel: Charles Ho ney (Vst)-Paul van Min (Ned) 6-4 6-4; Ed Edwards (Zaf)-Brad Nabers (Vst) 6-2 6-2; Robert Keughery (Aus)-Peter Holl (Wdl) 6- 4 6-2. Herendubbelspel: Nabers/Honey (Vst)-Holl/Bishop (Wdl/Vst) 6-4 6-2. Peter Strijbosch en Henk Nooren heb ben gisteren tijdens het concours hippique in Buitenpost elk een onderdeel gewon nen. Strijbosch was met Larramy de snel ste in een jachtspringconcours, Nooren werd eerste met El Palatin na barrage in een springconcours tabel a, dat tevens gold als de finale van de mb-wedstrijden. Stan Smith is de meest prominente van de uitgeschakelde spelers op de tweede dag van het internationale tennistoernooi in North Conway. De Amerikaan verloor in twee sets van Bruce Manson. Ken Rose wall verloor van Zeljko Franulovic. Corra do Barazzutti, als vierde geplaatst, over leefde de eerste ronde met moeite. De 25- jarige Italiaan moest een set afstaan aan de Australiër Rod Frawley. Barazzutti had. door de moeilijkheden in het Europe se luchtverkeer veel vertraging gehad op zijn reis naar Newhampshire en kwam pas enkele uren voor de wedstrijd in North Conway aan. de prestaties, die wellicht straks in Praag kunnen leiden tot eindelijk dan eens een medaille. Het is alweer negen jaar gele den. dat Wilma van Gool-van den Berg via tweemaal zilvèr een geslaagde greep naar die plakken deedr Na de rampzalig verlopen Europese kampioenschappen van 1971 in Helsinki, met maar één finaleplaats, was er vier jaar geleden plotseling een opleving met diverse finaleplaatsen en zelfs twee vier de plaatsen via Haico Scharn en Jos Hermens. Dit jaar zal het dan moeten komen tot die geslaagde greep naar een medaille. De KNAU heeft daar, in tegen stelling tot bijvoorbeeld vier jaar gele den, echt troeven voor in de persoon van Hermens, Tebroke en Wielart. Uiteraard gaat ook de snelle lange- afstander Klaas Lok, wanneer hij vorm behoud toont, terwijl 1500-m-lopers Joost Borm en Wybo Lelieveld beslist niet kansloos zijn, zoals het wel vast staat dat het jonge steeple-talent Hans Koeleman een ticket zal krijgen. Bij de dames is het allemaal wat twijfe lachtiger. Uitgesproken topatletes en, zo als bij de heren, ook kanshebbers zijn er niet. Natuurlijk zal vijfkampster Sylvia Barlag Praag niet ontgaan, evenals hoog- springster Mirjam van Laar en 800-me- terloopster Elly van Hulst. (Van onze tennismedewerker) LEIDEN. De Haarlem se Alice Lembeck is bij de nationale jeugdkampioen schappen tennis 'Neder lands kampioene in de leeftijdsgroep tot en met veertien geworden. Alice Lembeck had afgelopen voorjaar ook reeds de nati onale indoortitel op haar naam gebracht en een maand geleden de dis- trictstitei op het gravel ge pakt. De titel bij de jon gens ging naar Eric Wil borts uit Brabant. Vier tegenpunten derhalve in de laatste inning en dat in een fase waarin werper Paul Mulder al twee man naar de kant had gestuurd. De ellende voor Nederland be gon meteen twee-honkslag van Bill Nardy, waardoor Montvidas 4-4 kon scoren. Daar door leek er een verlenging op komst, maar een grove veldfout en zeer zwaar werpen van Mulder (0-4-1-1) stelden de Amerikanen in staat de zege binnen te halen. Nardy, Reichel en O’Con kwamen over de thuisplaat. Paul Mulder was de vijfde werper, die bondscoach Ernie Myers inzette. Van de vier anderen maakten Bertie Haage en Bart Volkerijk de beste indruk. Rennen-z bergh, die begon, hield zich redelijk staan de, maar Heijzelendoom, die afgelopen zaterdag goed op dreef was tegen Kin- heim, speelde slecht. Nederland nam in de derde inning een voorsprong, toen Louis Jacobs, met twee honken bezet, de bal over het hek sloeg. 4-0 werd het door Harm Horeman. Hij was via vier wijd en gestolen honk op twee geko men, werd verder geholpen door Hage man, waarna Jenken hem thuissloeg. De tegenpunten van de Amerikanen vielen in de vijfde slagbeurt. Een driehonkslag van Montvidas stelden Lewis en Cooke in staat te scoren en Montvidas zelf kwam binnen dankzij een opofferings-stootslag van McGreevy. Nederland leek stand te kun nen houden. Tot de laatste slagbeurt. Amerikanen Nederland Werpers resultaten: Amerikanen: Webber (3 innings) 4-2-3-1, Cox (3) 1-2-3-1 en O’Con (3) 2-0-0-1. Nederland: Ronnenbergh (2) 1-1-2-0, Volkerijk (2) 2-1-2-0, Heijzelendoom (2) 0-3-3-0, Haage (2) 2- 2-0-0- en Mulder 0-4-1-1. Via een torenoffer werd De Visser in een matnet gemanoevreerd. De Bulgaarse grootmeester Kirov had over geluk niet te klagen tegen de Utrechter Knoppert, die via pionwinst de beste kansen had. In de tijdnoodfase gaf de routine van Kirov de doorslag. Hans Böhm schreef pas kort voor het begin van het toernooi in. Hij won van de k Amsterdammer Bloch. De internationale I meesters Rukavina (Jsl), Lederman (Isr) E en Hartoch (Ned) trokken zich terug. I De voornaamste uitslagen van de eerste F ronde zijn: Kirov (Bul)-Knoppert (Ned) 1-0, Nemet (Jsl)-De Visser (Ned) 1-0, Scheeren v (Ned)-Witkowski (Pol) remise, Bloch (Ned)- Böhm (Ned) 0-1, Koelemij (Ned)-Gorski t (Pol) remise, Van der Mije (Ned)-Hoeve 1 (Ned) remise, Van Baarle (Ned)-Smets f (Ned) 1-0, Hofland (Ned)-Sibbing (Ned) 1-0, Havenaar (Ned)-Borm (Ned) 0-1. 10U

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15