Marokkaanse delegatie uit Havanna vertrokken EERSTE PRESIDENTSKANDIDAAT Beschuldiging tegen Airbus Industrie China zendt studenten uit Argentinië Benzineprijs in België verhoogd Ruim twintig journalisten verdwenen in Onassis kreeg smeergelden Boeing-fabriek Telefoonverkeer met Engeland erg vertraagd Zeeding” blijft gemoederen ook in België bezighouden I Oneigeniijke verkooppraktijken Harttransplantatie in China geslaagd Ongegronde angst voor vergiftigde Amerikaanse zalm Tribunaal ZORGELOZE KUNSTENAARS NATUUR VOOR ALLE DUIDELIJKHEID DE SCHONE GOED VOORNEMEN Opschudding ERICH FRIED Mechanisch 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS DONDERDAG 3 (Van onze redactie buitenland) ?ht dd lat an ngt iek urs af HAVANNA. De eerste politie ke confrontatie tussen de socialis tische en de westerse landen op het elfde wereldjeugdfestival op Cuba is een feit. Vooral de positie van de Verenigde Staten en de CIA in het bijzonder wordt op een „tribunaal” keihard veroordeeld. De Nederlandse delegatie heeft de naleving bepleit van de Helsinki- akkoorden over de mensenrech ten. De Britse leden hebben meer direct de politieke processen in de Sovjet-Unie scherp afgekeurd. door Nico Scheepmaker V - trijfël Politieke confrontaties op wereldjeugdfestival (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Met ingang van vandaag is de benzine in België duurder geworden. De prijs van normale benzine gaat 29 centime omhoog tot maximaal 16,01 frank (ongeveer 1,10), superbenzine wordt 21 centime duurder en kost 16,44 frank (1,13 gulden). Volgens Radio-Sjanghai, die dit gis teren omriep, kreeg een 38-jarige on derwijzer tachtig dagen geleden een ruilhart. Hij maakt nu al weer korte wandelingen. Volgens de Belgische Federatie van Oliemaatschappijen is de maatregel het gevolg van de stijging van de olieprijzen op de wereldmarkt. De vorige prijsverho ging van benzine in België dateert van 18 juli. In zijn kringen ziet men graag dat je doet wat men niet graag ziet. Hij doet daarom van wat men niet graag ziet alleen wat men graag ziet in zijn kringen Toen kon ik niets meer zien dan de door al dat wassen gekloofde en dun geworden plekken op zijn huid. De laatste journalist die spoorloos ver dwenen is, is Enrique Esteban. Op 23 juli werd hij in Buenos Aires met zijn vrouw „We weten precies welke partijen Ame rikaanse zalm als gevolg van het botulisme zijn vergiftigd omdat het codenummer van die partijen bekend is. Als die partijen al in Nederland gearriveerd zijn, dan liggen ze nog in de havens bij de exporteurs. Die zorgen er wel voor dat deze zalm niet in omloop komt”, aldus een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag. Hij voegde er nog aan toe dat in Nederland maar heel weinig Amerikaanse zalm wordt gegeten. PEKING. (Reuter) In de Chinese V olksrepubliek hebben chirurgen voor de eerste maal in dat land een harttransplantatie verricht. De meeste aandacht van de journalisten gaat uit naar het tribunaal, waar de positie van de Verenigde Staten, en in het bijzon der de CIA, aan de kaak wordt gesteld. Tijdens de eerste bijéénkomst werd een aantal Cubaanse getuigen gehoord over de Amerikaanse infiltraties op Cuba, Cu baanse dubbelspionnen, die als CIA-agent in werkelijkheid voor Cuba werkten, ver- PEKING (ANP). China wil jaarlijks enkele duizenden studenten in het buiten land laten opleiden en heeft de grote industrielanden om opname verzocht, al dus diplomaten in Peking. In een brief aan het Amerikaanse minis terie van Financiën schrijft Hannaford, dat het aanbod van de landingsrechtén in Parijs beslissend is gebleken voor de keu ze van China Airlines. De Airbus won het daarmee van de DC-10 van de Amerikaan se McDonell-Douglas Corp. De republikein liet het niet bij een brief maar deed ook mondeling zijn beklag te genover de staatssecretaris van financiën, Fred C. Bergsten, tijdens een hoorzitting van de subcommissie voor internationale handel van het Huis van Afgevaardigden. Bergsten antwoordde dat de zaak in on derzoek is en dat er op het hoogste rege ringsniveau zal worden geprotesteerd als de beschuldiging waar blijkt te zijn. Bij het hoofdkantoor van Airbus Indus trie in Parijs is niets bekend over het verlenen van landingsrechten aan China Airways, zo verklaarde een woordvoerder als reactie op de Amerikaanse beschuldi ging. „Dat is een zaak voor de Franse rijksluchtvaartdienst. Die instantie neemt zo’n beslissing onafhankelijk en bekijkt vooral of de belangen van de luchtvaart maatschappij Air France met landings rechten voor een andere maatschappij zijn gediend.”. Overigens zegt de woordvoerder dat het niet onoirbaar genoemd kan worden wan neer een regering een ander land landings rechten in het vooruitzicht zou stellen als compensatie voor een forse order die van belang is voor de nationale economie. „Zo heeft Fokker de F-28 aan Australië weten te verkopen door bepaalde compensatie- orders bij Australische bedrijven te plaat sen. Het zou wat anders worden als je onder tafel geld aanbiedt aan potentiële telden over aanslagen op Cubaanse elek triciteitscentrales „om het democratisch centralisme te ondergraven". Er werden tevens bewijsstukken getoond, zoals rots blokken met ingebouwde microfoons en dergelijke. Dat er overigens over de inmenging van de CIA bij de Cubanen geen enkele twijfel bestaat, blijkt tevens uit een tentoonstel ling in Havanna over de contra-revolutio- naire activiteiten van de Amerikaanse in lichtingendienst. Buitgemaakte afluister apparatuur en wapens liggen als een cor pus delicti te pronken in de vitrines. klanten. Maar dat zijn praktijken waaraan de Amerikaanse vliegtuigindustrie zich eerder schuldig maakt.” Insiders in de vliegtuigbranche wijzen erop, dat de Amerikanen nogal in de wiek zijn geschoten door het succes van de Airbus op het Noordamerikaanse conti nent. De grote luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines heeft het Europese toestel verkozen boven de machines die in de Verenigde Staten zelf worden gefabri ceerd. Als reactie daarop zouden de Ame rikanen alle middelen aanwenden om de Europese vliegtuigbouwers in diskrediet te brengen. lam- een iwel zast- igin che leb- itai- :un- nd- ties den in- ok- lek- ima DEN HAAG. Liefhebbers van zalm in Nederland hoeven volgens het ministerie van Volksgezondheid niet bang te zijn dat ze uit de Verenigde Staten afkomstige vergiftigde zalm krijgen voorgeschoteld. De zalm, die onder meer in Engeland een groot aantal slachtoffers heeft geëist, heeft de detailhandel in ons land nog niet bereikt. za gen, staat het absoluut vast: het was geen vis. eks- illen erlei liteit voor i ge- tem- iken kka- 1. In het iden •nde :ien- iwe- zare iezi- mil- het kele het ets- ■lijk IOU- aan oor 300 een oen ge- ge- t de ser een wil- ge- Is een democratie waarin je niet mag zeggen dat het geen echte democratie is echt een echte democratie? Ik heb iemand gekend die ik graag vergeven had dat zijn handen niet schoon waren maar hij stond erop zich publiekelijk schoon te wassen van top tot teen om dan met de moeizaam rozig geboende vingers te wijzen naar anderen. Ik heb er genoeg van ik heb te veel geschreven ik wil alleen nog schrijven wat je niet mag schrijven. Maar het is niet voldoende wanneer de machthebbers zeggen je mag dat niet schrijven want ze zeggen te vaak: je mag niet. Nee, ik moet het ook mijn kameraden vragen hem en hem die niet meer praten met elkaar. Pas wanneer ook zij mij zeggen je mag dat niet schrijven kan ik beginnen te weten dat ik het moet schrijven. R. uni- het Den (ADVERTENTIE) Hij was met zijn echtgenote en schoonouders op 'de houten pier van Zeebrugge tegen de Evenals de Nederlandse opmerking over vrijheid voor de homofielen in socialisti sche landen, zijn deze standpunten weinig enthousiast ontvangen door socialistische landen. Inmiddels heeft de Marokkaanse delegatie de koffers gepakt. Zij gingen niet akkoord met het verblijf in één pand sa men met hun politieke vijanden Algerije en de onafhankelijkheidsbeweging uit de Spaanse Sahara, Polisario. Aan Groot-Brittannië is gevraagd jaar lijks 1200 studenten tot universiteiten en technische hogescholen toe te laten, aan West-Duitsland, Frankrijk en Japan elk 500 en aan Australië 150. Canada en Nederland zijn ook al bena derd en verwacht wordt dat een soortge lijk verzoek aan Scandinavische landen zal worden gericht. Peking betaalt de kosten voor een stu- dieperiode tot drie jaren. De studenten zouden zich voornamelijk met weten schappelijke en technologische studies moeten bezighouden, de twee voornaam ste gebieden voor de inspanning van de Chinese regering van China een moderne, machtige geïndustrialiseerde mogendheid aan het eind van deze eeuw te maken. In een nota heeft de zeventig man tellen de Nederlandse delegatie wel duidelijke uitspraken gedaan over de hulp van Cuba aan Angola. Deze steun wordt zonder meer gesteund en de delegatie verwerpt de inmenging van westerse mogendheden in Angola. Tevens wordt de strijd in Oost- Timor op papier gesteund. De aandacht voor dit punt is nog erg gering. Over de onafhankelijkheidsstrijd van Oost-Timor door het Fretilin tegen Indonesië is in de meeste Oostbloklanden weinig bekend. Hoe dan ook. Hans Groenewegen van de christelijke studentenvereniging uit Lei den heeft zijn verhaal over Indonesië mo gen afsteken. De Britse delegatie heeft echter voor enige opschudding gezorgd door zich zeer kritisch uit te laten over de politieke pro cessen in de Sovjet-Unie tegen Joeri Orlov, z Anatoli Sjaranski en Alexander Ginzburg. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat Nederland samen met andere westerse de legaties een gezamenlijke uitspraak zou doen over de mensenrechten in met name de Sovjet-Unie, Zuidelijk Afrika en de positie van Cuba in Ethiopië. Italië heeft zich inmiddels teruggetrokken. Of er een eensluidende uitspraak komt is nog onzeker, maar of er eventueel tij dens het festival überhaupt door andere landen aandacht aan gegeven zal worden, mor» o+ork worden betwijfeld. BONN (AFP). Sinds generaal Videla aan de macht is, zijn er in Argentinië 23 journalisten verdwenen, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse afdeling van Amnesty International gisteren in Bonn verklaard. WASHINGTON/PARIJS. Om de verkoop van vier Europese luchtbussen (Airbus A300) te bevorderen, heeft Airbus Industrie landingsrechten in Parijs aangeboden aan de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlinës. Deze beschuldiging tegen het Westeuropese consortium van vliegtuigfabrikanten (waaraan ook Fokker deelneemt) is deze week in de Verenigde Staten geuit door het republikeinse congreslid Mark Hannaford. ontvoerd. Zijn vrouw is, levend, terugge vonden op 160 kilometer van de Argentijn se hoofdstad. Van Esteban is sindsdien niets meer vernomen, aldus de woordvoer der. Amnesty eist' de onmiddellijke invrij heidstelling van Esteban. De organisatie stelt een paramilitaire Argentijnse groepe ring, „La Superintencia de Seguridad" verantwoordelijk voor de ontvoering van deze journalist. ÏFS de ala- nt. WASHINGTON. (UPI) Wijlen Aristoteles Onassis heeft volgens een bekentenis van de vliegtuigfabriek Boeing steekpenningen ontvangen, aldus een nieuwsbericht van de Ame rikaanse omroepmaatschappij CBS. Onassis was de enige eigenaar van Olympic Airways en stemde toe in de aankoop van twee Jumbo's (Boeing- 747) voor 60 miljoen dollar, begin ja ren 70, als Boeing 1,75 miljoen dollar op de rekening zou opvoeren. Boeing betaalde dat bedrag aan twee maatschappijen in Panama die het eigendom waren van Onassis. Met andere woorden: met hulp van Boeing kon Onassis op die manier geld uit Griekenland krijgen met ver mijding van het betalen van belastin gen in zijn land en het omzeilen van de Griekse deviezenbepalingen. CBS zegt dat Boeing dit niet open lijk heeft toegegeven maar dat het staat in documenten van een rege ringscommissie. Boeing omschrijft de transactie als het betalen van 1,75 miljoen dollar aan een particuliere luchtvaartmaat schappij en een persoon die daarvan de enige eigenaar zou zijn. „Die beschrijving kan alleen maar slaan op Olympic Airways, de enige luchtvaartmaatschappij in Grieken land, met als enige eigenaar voordat Olympic werd genationaliseerd Aris toteles Onassis, aldus CBS. Het nu volgende schrijf ik voor mensen die wel enige hang naar poëzie hebben, maar er toch zelden toe komen om zomaar een bundel gedichten uit de bibliotheek te halen, laat staan uit de boekhandel. Zij schrikken terug voor de gedachtenspron- gen van de dichters, of vervelen zich bij de indringende natuurbeschrijvingen die vooral met de Nobelprijs begiftigde dich ters vaak tot zulke bezielde en wat saaie dichters maakt. Welnu, voor deze twijfelaars met hang naar en enige vrees voor poëzie heb ik nu een bundel gevonden die me zeer geschikt lijkt om de laatste koudwatervrees te over winnen. Ze is van Erich Fried en heet „Honderd gedichten zonder vaderland". Erich Fried is een Duitstalige dichter die in 1921 in Wenen werd geboren en in 1938 voor de nazi's naar Engeland vluchtte, waar hij nog steeds in Londen woont. Hij houdt zich daar in leven met letterkundig werk, zo heeft hij bijvoorbeeld de comple te Shakespeare in het Duits vertaald. Fried is een politiek dichter, je kan hem misschien het best omschrijven als een a- poëtische Jacques Prévert met betoog trant. De bundel „Honderd gedichten zon der vaderland" werd gelijktijdig in verta ling uitgegeven door zeven linkse-uitgeve rijen in Barcelona, Parijs, Londen, Lissa bon, Milaan, Berlijn en Amsterdam (Van Gennep), en werd voor Nederland vertaald door Hans W. Bakx, die langs deze onge bruikelijke weg iedere koper van de bun del verzoekt om op blz. 115 het woordje „voor” te vervangen door „van”. Dat is er bij de correctie even doorgeglipt. Het aardige van de bundel is, dat hij in alle zeven talen honderd gedichten telt, maar niet steeds dezelfde. De eerste keuze werd gemaakt door Frieds Westduitse uit gever Klaus Wagenbach. Daarin werden door Fried -enige veranderingen aange bracht, de Engelse en de Italiaanse verta ler hebben enkele eigen voorkeuren erin gezet en andere gedichten daarvoor ge schrapt, daarna kwam er weer een oekaze van Erich Fried dat twaalf met name ge noemde gedichten er in alle gevallen in moesten staan, en ten slotte kwam Fried op het laatste nippertje nog met het ge dicht „Wat is leven”, dat onder geen be ding mocht ontbreken. Ik vind het niet een van zijn sterkste gedichten, en omdat hij toch geen zeggenschap heeft over deze rubriek, zal ik het niet citeren. Hier volgt mijn keuze uit de honderd gedichten: Het begint er steeds meer op te lijken dat het elfde wereldjeugdfestival een interna tionale politieke conferentie is, die zich over de hoofden van de jongerendelegaties afspeelt. De verklaringen van internatio nale politieke kopstukken zetten de speeches van de jongerengroepen in de schaduw. ge vaar dig de Philip Crane uit Illinois heeft zich als eerste kandidaat aan gemeld voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. De verkiezingen worden over twee jaar gehouden. De 47-jarige Crane is vader van acht kinderen en wil aan alle 36 „prima ries" (voorverkiezingen) meedoen. Zijn voornaamste concurrenten bin nen de republikeinse partij worden waarschijnlijk oud-president Gerald Ford en oud-gouvemeur Ronald Rea gan. Op de foto Crane, die een zwakke poging onderneemt president Car ters lachpose te imiteren, in gezel schap van zijn vrouw Arlene en zijn dochtertje Carrie. Het is opmerkelijk dat er tijdens het festival gesprekken gevoerd worden tus sen de Palestijnse en Israëlische delega ties. De meeste Israëlische gedelegeerden zijn leden van de communistische partij, die zieh fel verzet tegen de regering-Begin, en pleit voor een zelfstandige Palestijnse staat. Mohamed Sulaiman, lid van de PLO: „We praten zelf in een commissie over het Midden-Oosten met de Israëlische delega tie. Met veel Arabische landen hebben we helemaal geen contact, zoals met Irak”. LONDEN (AFP). De technici van de Britse PTT zijn vandaag een langzaam- aan-actie begonnen om kracht bij te zet ten aan hun eis dat zij een 35-urige werk week krijgen. Een vakbondsvertegenwoordiger heeft gezegd dat de actie zal leiden tot „aanzien lijke vertragingen bij het telefoonver keer”. De 125.000 leden van de „Post Office Engineering Union” weigerden al sinds 30 juni overuren te maken, maar zonder dat dit van veel invloed op het telefoonverkeer was. Deze keer dreigen vooral de internati onale verbindingen ernstig getroffen te worden. De technici bij de Britse PTT maken thans een werkweek van gemid deld 40 uur. Al zeven jaar wordt geijverd voor vermindering tot 35 uur. De algemene indruk is dat avond en zag plots iets zwarts men hier zeker niet te doen had tingendienst door het water glijden, niet erg met een vis, gezien de strakke ver uit de kust. Het ding werd koers en de snelheid maar met door een groot aantal personen een bepaald mechanisch tuig, op de pier waargenomen. Vleminckx heeft zich behoor- De eerste gedachten waren lijk geërgerd aan de Neder- dat het om een dolfijn ging, landse berichten, dat het een waarvan een deel van de rug en een vin boven water uitsta- Dat blijkt uit een artikel uit ken, maar daarvoor was het de Gazet van Antwerpen. Mar- ding te hoog. Vervolgens cel Vleminckx uit de Antwerp- meende iemand dat het een se randgemeente Merksen, zag speedboat was, maar daarvoor precies hetzelfde wat een aan- L J tal mensen bij Den Helder zag. water. Het had kennelijk geen baar te maken. Hij meent dat Er is alleen vorig jaar geen invloed van de golfslag. de twee agenten, die hun waar- ANTWERPEN. Het melding van gemaakt. neming officieel moesten rap- vreemde „zeeding” dat vorige Hij was met zijn echtgenote Merhaniquh porteren, in feite in hun hemd week door twee politieagen- en schoonouders op'de houten lVlCUlldIHM.Il zijn gezet. ten en enkele burgers bij Den pier van Zeebrugge tegen de De algemene indruk is dat Het verhaal is door de inlich- Helder is waargenomen en avond en zag plots iets zwarts men hier zeker niet te doen had tingendienst van de Neder- door hen beschreven, komt door het water glijden, niet erg met een vis, gezien de strakke landse marine zeer sceptisch precies overeen met de waar- ver uit de kust. Het ding werd koers en de snelheid maar met ontvangen. Vleminckx kan dat neming die vorig jaar in de door een groot aantal personen een bepaald mechanisch tuig, wel begrijpen; wat een aantal tweede helft van augustus op de pier waargenomen. Vleminckx heeft zich behoor- mensen pal bij de marinebasis werd gedaan door een aantal De eerste gedachten waren lijk geërgerd aan de Neder- Den Helder wel zag, onttrok wandelaars op de pier bij de dat het om een dolfijn ging, landse berichten, dat het een zich aan de waarnemingen van haven van Zeebrugge aan de waarvan een deel van de rug vis moet zijn geweest, omdat er de marine, met heel haar appa- Vlaamse kust. en een vin boven water uitsta- niets officieels waargenomen ratuur, zo zegt Vleminckx. is door de kustwacht. Voor Vleminckx en de ande- Juist het feit dat twee agen- ren die een jaar geleden het ten hun waarnemingen hebben „zeeding" bij Zeebrugge gemeld, bracht Vleminckx er- ging het te rechtlijnig door het *-oe om zijn ervaring nu open-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3