Schaken om het Meneer, hoe komt u dan zo kaal? kampioenschap van Heemskerk Afdekking van stortplaats UIT DE LUCHT GEVALLEN SUBSIDIE VAN CRM HERINNERINGEN VAN EEN BADGASTJE Li Geen spreekuur Ravage bij botsing op voorrangskruising DRIE INBRAKEN IN HEEMSKERK Probleem Tegoed Afgekeurd Haast BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 AUGUSTUS 3 or •- 5? - Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 DONDERDAG 8 gr): De Lichtboei Wethouder C. Bodewes: „Nu of nooit”. Bij CRM was er uit een overschot ineens een eenmalige ruimte van een paar mil joen, toe te bedelen aan de gemeenten. Nog voordat daarover mededelingen aan de gemeenten waren verstrekt had het ge meentebestuur van Beverwijk een klokje horen luiden en men toog de volgende dag meteen naar het ministerie om de klepel te pakken te krijgen. WIJK AAN ZEE. „Mijn ouders ont dekten W'ijk aan Zee in 1933. We gingen toen voor de eerste keer in de maand augustus naar W'ijk aan Zee; een echte „familiebadplaats”. Voor ons in dubbele betekenis, want uit meerdere plaatsen van het land kwamen familieleden voor een gezellig gezamenlijk vakantiever blijf. In huisjes, hotels en pensions von den zij onderdak". „Ons gezin logeerde in Pension Zee- rust, bij mevrouw Ter Horst. Wij kwa men er terug in 1934,1935 en 1939. In 1947 waren we er weer - maar toen in een huisje. Zo vertelt mij het oude fotoal bum. Mijn moeder droeg voor die gele genheid witte kousen, witte linnen schoe nen en een Bleyle alpinomuts; mijn va der had zich een licht grijze pantalon en een sportief flannel jasje aangeschaft, ook liep hij zonder stropdas en met een zonnebril op. Na het badseizoen ging dat in de kast tot het volgende jaar, want in de stad droeg je andere kleren. Zo was dat in die tijd.” „In Wijk aan Zee „zaten" we op het Zuiderbad. De families waren in het be zit van hun eigen (vierkante) strandten ten van witte of gestreepte stof, een vlag getje in top (de tenten konden ook wor den gehuurd, red. BC). Een vrolijk ge zicht. Er werd plaatsgeld betaald, ’s Mor gens werd de tent opgezet en ’s avonds weer afgebroken. Tezamen met grote plunjezakken vol speelgoed, schoppen, emmertjes, visnetten etc. en de strand stoelen werd hij opgeborgen in de grote loods op het Zuiderbad.” „Het was/dp het strand een gezellige boel. Gebrek aan speelgenootjes hadden we niet. Het Noorderbad - met zijn mooie paviljoen - kende voor de kinderen een gekostumeerd feest; bij ons was er ieder jaar een Strandfeest. Alle tenten, ver sierd en gepavoiseerd, stonden voor die gelegenheid-in carré opgesteld en in de open ruimte deden de kinderen van ver schillende leeftijdsklassen hun wedstrij den. Ik vond de prijzen altijd prachtig, het mooiste was dat je ze zelf mocht uitzoeken: de eerste keus voor de eerste prijs enzovoorts.” „Je kon op het strand geloof ik niet veel kopen, want alle dagen sjouwden we van alles mee in de bolderwagen. Flessen melk en limonadesiroop en kilo’s pinda’s die we in het voorbijgaan bij Van Son hadden gekocht. Om het koel te houden werd het in de tent in het nóg vochtige BEVERWIJK. Burgemeester A. J. Hu bers is maandag 7 augustus verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. Met dit systeem kan in een vrij korte tijd een winnaar worden bepaald, zelfs uit een vrij grote groep. Een bijkomend voordeel vindt de vereniging dat dit systeem ook voor zwakkere schakers aantrekkelijk is, omdat na één of twee ronden iedereen tegenstanders zal treffen van ongeveer ge lijke speelsterkte. De tijdsduur per persoon per partij is 90 minuten voor 36 zetten. Als één der spelers 90 minuten heeft verbruikt voor minimaal 36 zetten dan krijgen beide spelers elk 15 minuten extra tijd om de partij af te ma ken. Door deze regeling is elke ronde in één avond uitgespeeld. Indien na de laatste ronde op 18 septem ber enige spelers een gelijk aantal punten hebben behaald, zal het Sonnebora-Berger systeem worden toegepast, behalve voor de vaststelling van de eerste plaats, waar voor eventueel op 25 september een beslis singswedstrijd moet worden gespeeld. Voor het toernooi zijn prijzen beschik baar van 100, 75 en 50, plus natuurlijk de titel. De kosten bedragen 7,50 per deelnemer, te voldoen aan de zaal, die om 19.30 uur open gaat. HEEMSKERK. In Heemskerk is gis teren in drie woningen ingebroken. In alle gevallen -werd de achterdeur met een breekwerktuig opengebroken, zodat de inbraken vermoedelijk het werk zijn van één man. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bij een botsing op de kruising Gerrit van Assendelftstraat/Hof- laan zijn vannacht twee auto’s zwaar be schadigd. De aanrijding werd veroorzaakt door een 31-jarige automobilist uit Hilver sum, die geen voorrang verleende aan de auto van een 27-jarige Beverwijker. Deze laatste moest zich met snij- en schaafwon den in het St. Jozef ziekenhuis laten behan delen. Tevens w^rd een flink stuk van de heg van het woonhuis Tolweg 10 vernield. Een voorwaarde is ook, dat het nieuwe gebouw in de komende jaren de exploita tie van „De Lichtboei" niet extra zal gaan belasten, met andere woorden, op meer subsidie voor het Lichtboei-werk behoeft niet te worden gerekend, ook niet als de kosten in het nieuwe gebouw oplopen. Toen men daar vat op kreeg heeft men het ministerie herinnerd aan oude toezeg gingen. met name een principegoedkeu- ring voor nieuwbouw, die later niet ge stand werd gedaan, zodat deze zaak jaren- lang slepende bleef. Destijds gold als mo tief voor het geen gevolg geven aan de principegoedkeuring, dat CRM geen geld meer voor dit doel had. Met de toen inge diende vereenvoudigde plannen was men het wel eens. Omdat het nu een eenmalig beschikbaar CRM-potje betreft worden aan de subsidieverlening thans de voor waarden verbonden, dat op zeer korte termijn een sluitend financieringsplan en een sluitende exploitatie-opzet schetsteke- ningen en begrotingen worden ingediend en dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. Dat wordt letterlijk rennen voor het Lichtboei-bestuur, dat volgens wethouder Bodewes evenwel alle medewerking van de gemeente zal krijgen om aan die voor waarden te kunnen voldoen. De bestaande gebouwen werden afge keurd en aanvankelijk werd er tot uiterlijk 31 december 1973 een ontheffing verleend om het werk te kunnen voortzetten. Het „Kijkend naar de foto’s weet je weer hoe leuk het was, hoe breed het strand, hoe ruw de pier, toen je er een keer zonder schoenen op was gaan lopen en aan het eind ontdekte dat je terug moest ook èn helemaal naar Wijk aan Zee (met z’n driéën: o blaren! bedankt EHBO, hoe lauw het „zeetje” was waarin je garnaalt jes ving, hoe warm de „slurf” kon zijn, hoe gezellig druk het strand en hoe schoon de zee toen nog was („Geen beter recept voor een zwerende vinger dan een bad in zee”). Verteden tijd. Fijne herinne ring!” (Van een onze verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse schaakvereniging'„Excelsior” gaat voor het eerst in haar geschiedenis een open schaaktoernooi organiseren met als inzet het kampioenschap van Heemskerk. Op zes achtereenvolgende maandagen zal er van 14 augustus af worden gespeeld in het buurthuis „De Schuilhoek" aan de Van Bronckhorststraat 1, volgens een ver eenvoudigd Zwitsers systeem. Met het Lichtboei-bestuur, dat hu onder voorzitterschap staat van de heer F. W. M. Wickenhagen, zijn al verschillende bespre kingen gevoerd over practische, techni sche en financiële zaken. Wethouder Bode wes denkt in oktober een afgerond voor stel aan de gemeenteraad te kunnen voor leggen en hij hoopt, dat ook de Heems kerkse raad in oktober een besluit kan nemen. Er rest dan namelijk nog maar weinig tijd om die eerste paal in dit jaar de grond in te krijgen. Lukt dat niet dan komt 'men niet in aanmerking voor de subsidie uit het eenmalig beschikbare potje van CRM en dan kunnen voorlopig alle Licht- boei-plannen we wel weer vergeten wor den. Dat zou een bedroevende, zo niet schandalige zaak zijn, want vanaf 1971 poogt het Lichtboei-bestuur al een nieuw gebouw te realiseren. Sinds die tijd moest men zich blijven behelpen in barakachtige gebouwtjes als het Tolhuis, De Grenspost, De Lichtboei aan ce Maasstraat en lokaal tjes aan de IJsselstraat. Die decentralisatie heeft belemmerend gewerkt op de ontwik kelingen. In 1972 schreef het ministerie van CRM al dat tot nieuwbouw moest worden overgegaan. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het dagelijks bestuur van het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJ- mond heeft aan het algemeen bestuur gevraagd uit de reserves een bedrag van 700.000,- beschikbaar te stellen voor het afdekken van het stortterrein in Bever wijk dat moet worden gesloten. Einde 1978 is er voor deze eindafdek- king een bedrag van ongeveer een miljoen gulden beschikbaar. Die eindafdekking gebeurt in twee fasen. Direct na de sluiting van het stortterrein zal met de eindafdek king van ongeveer één meter worden be gonnen. Deze deklaag dient ingevolge de voorwaarden van de hinderwet binnen drie maanden te zijn aangebracht. Met de mogelijkheid van broei in het afval wordt rekening gehouden. Daarom kan met de beplanting eerst in de herfst van 1980 een begin worden gemaakt. De eerste fase van het afdekken omvat het uit depot nemen en verwerken van 40.000 m3 uit het stortterrein afkomstige grond; het vervoeren en verwerken van 34.000 m3 door Hoogovens tegen een zeer aanvaardbare prijs beschikbaar gesteld zand en de aankoop van 34.000 m3 zand. De goedkeuring van CRM is namelijk gebaseerd op het compromisvoorstel van één voorziening en dépendance in de wij ken. De lokatie Willem Aléxanderplant- soen is een keuze van het Lichtboei-be stuur. Op basis van deze plannen heeft men bij het nu verwerven van een subsi dietoezegging van CRM veel medewerking gekregen van mevrouw Kassies als consu lente in Noord-Holland van CRM. De stichtingskosten moeten geraamd worden op anderhalf miljoen gulden en dat impliceert een sobere bouw. MEVROUW J. FANOY uit de Hoofd straat in Santpoort-noord weet nog goed, hoe zij als klein meisje door Zwarts' verkoopargument werd geïntri geerd. En op een goede dag kon zij haar brandende vraag niet meer voor zich houden: „Meneer, als je er krullen van krijgt, hoe komt u dan zo kdal?” Ze kan er nog smakelijk om lachen. Niettemin is het Lichtboei-bestuur bij zonder verheugd over hetgeen thans con creet is bereikt. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft het Heemskerkse gemeentebestuur inmiddels volledig ingelicht. In de bestuur lijke sfeer zijn er nog wat problemen. Het laatste compromisvoorstel dat op tafel kwam was kortweg een centrale voorzie ning in het Willem AleXanderplantsoen en dépendance-achtige voorzieningen in de betrokken wijken. De gemeente Beverwijk en het Lichtboei-bestuur bereikten over eenstemming over dit voorstel, maar Heemskerk onthield zich nog van een me ning over dit compromisvoorstel. Nu is de zaak in een stroomversnelling geraakt. Het Beverwijkse gemeentebes tuur heeft thans concreet aan het Heems kerkse bestuur enkele vragen gesteld, met name over de verdeling van de exploita tielasten en de bijdrage in de financiering van de nieuwbouw. Sinds 1971 \is de bestaande behuizing al ongeschikt voor het buurthuiswerk en afgekeurd door het ministerie. DE UIT EINDHOVEN AFKOMSTIGE mevrouw Fanoy heeft met haar ouders Wijk aan Zee in de dertiger en veertiger jaren herha'aldelijk bezocht. Om en om werd de vakantie van het predikanten gezin in Wijk aan Zee en Noordwijk doorgebracht, waar diverse familieleden hen dan een bezoek kwamen brengen. Jaren later pas verhuisde mevrouw Fa noy naar Santpoort. De goede herinne ring aan, de zomervakanties ten spijt, heeft ze Wijk aan Zee daana bijna nooit meer bezocht. OP ONS VERZOEK bladerde me vrouw Fanoy de oude familiealbums nog eens door, en stelde haar ervaringen op schrift. Het nevenstaande verhaal is daar het resultaat van. Tevens stelde ze twee vakantiekiekjes ter beschikking, beide gemaakt in 1947 toen ze een maand lang in Wijk aan Zee verbleef. Op de foto met de standsloep staat mevrouw Fanoy uiterst rechts, met een peuter op schoot, af geheeld. De andere foto laat de olifant zien (let op de met schelpen versierde slagtanden) die de familie in het kader van een strandwedstrijd had gemaakt. DIEZELFDE ZOMER was de vader van mevrouw Fanoy actief als predikant van het Gereformeerde badgastenkerk je, dat nu de firma Van derMeij als loods dient. Naast het kerkje stond Huize Hen riette, waar leden van de Gereformeerde Meisjesvereniging in pension waren. Het pension „Zeerust” waarvan in het relaas van mevrouw Fanoy sprake is, is ver dwenen. Op dezelfde plek staat nu de supermarkt van Meijer. De EHBO’ers die de familie na een forse strandwande ling van de blaren afhielpen, zijn onge twijfeld vrijwilligers van de Wijk aan Zeeër Reddingbrigade geweest. De auto busonderneming tenslotte die met zulke interessante voertuigen op Wijk aan Zee reed, moet „Stormvogels” uit IJmuiden zijn geweest. Helemaal zeker is dit niet, want in die jaren van de „wilde bussen” waren ook Huier en Jan Leguit op dit traject actief. Nog dit jaar eerste paal voor nieuwe buurthuis (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Geheel onverwacht is er de mogelijkheid nog dit jaar de eerste paal te slaan voor een nieuw buurthuis „De Lichtboei” in het Alexanderplant- soen. Het ministerie van CRM heeft zich be reid verklaard voor de nieuwbouw een subsidie te verlenen van vijftig percent in de investeringskosten met een maximum van zevenhonderdduizend gulden, exclu sief de grondkosten, mits er nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de bouw. Wethouder C. Bodewes van Beverwijk beschouwt dit als een kans van nu of nooit. op het raaa-s gezicht Lichtboei-bestuur diende in augustus 1972 al ontwerptekeningen met de bijbehoren de paperassen bij het gemeentebestuur in en op 21 januari 1974 kreeg men vanuit’ Rijswijk van de staatssecretaris een brief met in principe een goedkeuring van de bouwplannen en in principe de bereidheid om de hogere exploitatielasten te subsidië ren. De plannen konden dus nader worden uitgewerkt. De dienst openbare werken Beverwijk kreeg daarvoor opdracht, de uitvoering vergde echter veel tijd en toen bleek het plan voor CRM te duur te zijn. Er moest een vereenvoudigd plan worden in gediend en toen dat klaar was vond CRM het weliswaar een mooi plan, maar was er helemaal geen geld meer. Kortom, een lijdensweg, waaraan de gemeenten Bever wijk en Heemskerk een einde probeerden te maken met alternatieve plannen, maar alle onderhandelingen verliepen zeer moeizaam en het bleef touwtrekken om de Zwarte Piet van de zeer hoge kosten zonder rijkssteun aan elkaar kwijt te raken en op z’n minst een voor de eigen gemeente gunstige oplossing te bereiken. Politiek laaiden de gemoederen rond deze Lichtboei-affaire hoog op en er gebeurde concreet eigenlijk weinig dat het getergde Lichtboei-bestuur d.e moed kon geven om het bijltje er niet bij neer te gooien. Voor staf en vrijwilligers van het buurthuis werd het werken in de abominabel slechte accommodatie bijna onmogelijk zonder enig uitzicht op verbetering. Nu ineens de kans op nieuwbouw, als werkelijk alles op alles wordt gezet om'alle vereiste papieren op tijd rond te krijgen voor het slaan van de eerste paal. Het Beverwijkse gemeentebestuur is bijzonder verheugd over deze kans en heeft al alles in beweging gezet, waarbij men hoopt op een vlotte medewerking van Heemskerkse zijde. De verantwoordelijke wethouder, mevrouw Vervelde-Wagenaar is op dit mo ment met vakantie zodat wij haaf niet konden bereiken voor het geven van haar visie op de nieuwe situatie. Van het ministerie kreeg men nog de tip, dat er een mogelijkheid is subsidie aan te vragen bij het Julianafonds voor de inrich tingskosten. Die subsidie kan dan maxi maal 50.000 bedragen. en ook de badman was er weer met zijn koperen toeter en zijn witte boot. Ik meen dat hij Arie heette. Ergens van daan was een rij badkoetsjes tevoor schijn gekomen, die aan families ver huurd werden die geen tenten (meer) hadden. Voor de rest was alles bij het oude gebleven. Er was weer een Strand feest en een lampionnenoptocht om de weide, en alle jongelui - inmiddejs stu denten geworden - deden mee aan de zand-beeldhouwwerkenwedstrijd. Ook was ik toen oud genoeg om mee te doen met een ander jaarlijks „evenement”: op de Paasberg kijken naar de slakkenstort van Hoogovensslak bij avond. De Hoogo vens fascineerden ons zo, dat we vroegen of we een excursie mochten maken door het bedrijf en dat gebeurde.” DE AFLEVERINGEN OVER de strandgenoegens van het vooroorlogse Wijk aan Zee hebben heel wat reacties losgeweekt. Bij diverse lezers kwamen plezierige vakantie-herinneringen o- ven drijven. Velen bleken zich vooral Jacob Zwart, de zure bommen-venter nog levendig voor de geest te kunnen halen. Z’n kreet „Zure bommen in de ibijnazijn, zeven maanden geen dorst en je krijgt er krullen van” staat indalloze geheugens gegrift. Uit een woning aan de Ardennenlaan wordt een blauw metalen geldkistje ver mist. In het kistje zaten twee paspoorten, een digitaal herenhorloge en voor een be drag van 400 aan zilvergeld. Van de beide andere woningen, in res pectievelijk de Jan van Bergenstraat en de Jan van Kuikweg, zijn de bewoners* met vakantie, waardoor nog niet kon worden vastgesteld of er iets verdwenen is. ge de foto’s was het toen óók niet altijd stralend strandweer. Ook dat was zo’n kledingstuk, dat na de vakantie weer in de mottenballen verdween. Later kwa men de „shorts” in de mode en werkelijk, zo’n strandpakje heb ik bezeten!” „Pension Zeerust” lag op het weiland aan de Verlengde Voorstraat. Uit de eet kamer keek je op straat. Mijn broertje, toen 5 jaar, was weg van de autobussen die op Beverwijk reden. Sommige had den ronde achterruiten; die telde hij op en alle gasten hielpen mee als er weer een „ronde ramen” langs reed. Kindertijd- verdrijf in een TV-loos tijdperk. Zeerust was overigens lang niet achter, want er stond een radio! Een kast met spoelen en een afschuwelijke brom; dat was wat bijzonders, want al kwamen wij zelf uit de radiostad in het zuiden des lands, wij hadden geen toestel in huis.” „Onze laatste familiereünie in Wijk aan Zee was in 1947, één van de mooiste zomers die er zijn geweest. Alle dagen strandweer. Vlak na de oorlog was er niet veel te koop. Je moest je redden met wat je had. De tent was nog in tact, de stoelen tamelijk gammel en de strandkle ding soms heel origineel. Ik had mezelf een strandpakje gemaakt van een Neder landse vlag waar de mot in was geko men: rood-wit voor het „plastron” en blauw voor de shorts.” „Van Son en Raadsveld waren er nog zand gegraven. Want we kenden in die tijd slechts thermosflessen en daar zat de koffie voor de „oude mensen” in. Op weg naar het strand dook ik om de dag de leesbibliotheek van Raadsveld binnen voor een boek; dat kostte vijf cent of een dubbeltje.” Behalve de vakantiegangers had je op het strand allerlei mensen die er niet voor hun plezier waren maar er in die crisisjaren hun brood probeerden te ver dienen. Nog zie ik ze door het mulle zand zwoegen in hun stadse kleren of dikke uniformen en met schoenen aan: de man met de zure bommen was nog het beste op het strand gekleed (maar hij woonde dan ook in Wijk aan Zee), de Duitse muzikanten, de pindamannetjes en de Chinees met de koffer vol prachtige ge borduurde kleden. Natuurlijk hoort daar ook de badman Schelvis bij, die naar ik meen ook de tenten opborg met zijn helpers.” „Als je naar zee ging, droeg je een badjas of een badcape en die werd bij de badman op een soort kapstok gehangen. Voor de dames en de kleinere meisjes waren in die tijd van de dertiger jaren „strandpyama’s” erg in de mode. Wat wilde ik er ook graag een, maar mijn ouders dachten daar niet over. Een dege lijk trainingspak van donkerblauw mol ton met elastiek om de polsen en de enkels, dat was beter voor de kou. Getui- ■T. ■:#W: i Ta

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9