Het hele leven Oogsten in de moestuin Gordijnen uit ruimtevaart houden zon uit huiskamer Mest bepaalt evenwicht van sier- en plantentuin n jaar door een bruin Eend voor beginneling Informatie I tt i eau 1” Zelf composteren Stikstof I lillll I 11 Tuin kalen der voor augus tus structuur te verbeteren. Soms wordt ook wel eens té overvloedig bemest. Nu houdt de tuin iedereen bezig. Wieden, planten, maaien en schoffelen vormen in deze tijd van het jaar dagwerk. Maar wat velen daarbij over het hoofd zien, is verbetering van de grond. Zo lang natuurlijk evenwicht bestaat in de plantenwereld hoeft men niet aan bemes ten te denken. Oogsten of plukken verstoren deze harmonie in sier- of moestuin. Dat heeft uitputting van de bodem tot gevolg. Meststof- 8 n «w «lift ]/ver- zijn ■LE als >304 toesturen ‘n dyna- ir. ril zitten I A, ie op ische i van ator, na rvaren idmini- en zijn naai 1 n je bij iden in ij een ord en ilkbaar ■ertentie cnstand te uitga- diciteit van het Er is onder de naam Helios een zonne bank vervaardigd, waar tien UV-lampen van 180 centimeter lengte zijn ingebouwd, die driemaal zoveel UVA-stralen produce ren dan de zon. De UVB-stralingswaarde is gelijk aan die van de zon. Men kan hierdoor een zonnebad nemen zonder dat men last krijgt van zonnebrand. Door de afmetingen van de bank (lengte 225 centi meter, breedte 70 centimeter, hoogte 35 centimeter) kan men geheel gestrekt, ont spannen relaxen. Het optreden van transpiratie (of een Toch bruinen, al regent het buiten dat het giet? Daartoe werden allerlei solaria ontwikkeld om tegemoet te komen aan de vraag naar zon op elk gewenst tijdstip. Veel van die solaria en hoogtezonnen pro- cuceren echter veel „harde” UVB-stralen, die huid verharding en verhoorning, uit droging en zonnebrand tot gevolg hebben. Ook zonnestralen bevatten ÜVB-stralen. Deze zorgen ervoor dat het pigment mela- nine naar het huidoppervlak worden ge bracht. UVA-stralen geven een intensieve braining en een soepele huid. De „zachte” UVA-stralen verkleuren de pigmentli- chaampjes door oxidatie tot bruin. Misschien is deze zomer voorbij gegaan zonder dat de pioenroos tot bloei kwam. Probeer daarvoor een betere plaats te krij gen. Goed in de zon en niet te diep in de grond. Meer dan vijf centimeter diep hoeft het plantgat van pioenen niet te zijn. Zo- merbloeiers, die volgend jaar in bloei moe ten komen, kunnen nu ook al de bodem in. Anjers, muurbloemen en malva’s hebben minstens 25 cm tussenruimte nodig om te kunnen uitgroeien. De in juni gezaaide viooltjes, duizendschonen en vergeet-mij- nietjes worden na half augustus uitgeplant op bedden. In het voorjaar krijgen zij een definitieve plaats. In deze tijd van het jaar bloeien de dahlia’s volop. Wie dagelijks of enkele keren per week de uitgebloeide bloemen verwijdert, heeft kans dat ook de jonge knoppen allemaal nog in bloei komen. Dit is vooral van belang voor de enkelbloemi- ge soorten, zoals mignondahlia’s. Daarin wordt na de bloei direct zaad gevormd, dat het uitkomen van knoppen belemmert. zullen steeds uitgebloeide bloemen verwij derd moeten worden. doeningen kunnen gebaat zijn met het gebruik van de zonnebank. De eerste bestralingstijd is dertig minu ten per lichaamszijde bij gebruikmaking van de bijgeleverde luchtkussenfolie en 20 minuten zonder gebruikmaking hiervan. Voor de tweede en volgende bestralingen neemt men veertig minuten per lichaams zijde met en dertig minuten zonder ge bruik van het luchtkussenfolie. De zonnebank is voorzien van een scha- Het uitzicht naar bui ten blijft echter onbelem merd. Verder worden bij eventuele ruitbreuk de glassplinters door de fo lie opgevangen. Het ma teriaal heeft daarnaast ook nog een isolerende werking. >id lor >en- an- 3 en g; en, t an i o- 113, RETA- et leuk ling te a voor s voor De folie is zilverkleurig, en wordt geleverd door Sylglas Nederland, Post bus 160, 2000 AD Haar lem (tel. 023-319160). stoffen noodzakelijk is. Deze mest is zeer rijk aan kalk. Onder groenbemesting wordt verstaan de ver bouw van vlinderbloemige planten voordat het gewenste gewas wordt verbouwd. Deze planten, zoals wikke, phacelia en lupine zorgen eveneens voor humus. Bovendien kunnen ze stikstof uit de lucht binden. Men kan de planten zo onderspitten, maar beter is het om ze eerst tot compost te verwerken. Tuinturf en turfmolm zorgen voor vocht en lucht in de grond. Ze hebben een lage zuurgraad. Het bedekken van de grond, bijvoor beeld op zaaibedden of onder vruchtbomen, noemt men mulsen. Hiervoor gebruikt men halfverteerde compost, afgemaaid gras, stro, zaagsel en dergelij ke. Door te mulsen wordt het bodemvocht en de structuur behouden. Ook gaat men zo de groei van onkruid tegen en de bodemtemperatuur blijft ge lijkmatig. Wie zelf een compostvoorraad wil aanleggen zal als volgt te werk moeten gaan: Op de plaats waar de composthoop moet komen, wordt de grond ongeveer tien centimeter uitge diept. Die vult men op met een laag turfmolm. Als de composthoop in de loop van het jaar wordt begoten met gier of met een oplossing van één of andere voedingsstof neemt de turflaag de stoffen op die anders zouden wegspoelen. Bij het omzetten Vooral voor blad- en stengelgroei is stikstof onontbeerlijk. Als er stikstofovervloed ontstaat merkt men dat aan de zeer welige bladontwikke- ling. De bladkleur is intens donkergroen en de planten worden vaak slap zonder tot goede bloei te komen. Is er daarentegen stikstofgebrek dan groeit het blad armoedig. In de moestuin zullen bijvoorbeeld spinazie en sla snel „doorschieten”. Fosfaat is voor de bloem-, vrucht- en zaadvor- ming. Kali is vooral belangrijk voor de produktie van koolhydraten en geeft weerstand tegen vorst, ziekte en droogte. De plant gebruikt kalk voor de vorming van celwanden. Het meeste doet kalk ten aan: en. n Hooft Brandnetelgier verkrijgt men door een emmer te vullen met jonge brandnetels. Dan aanvullen met water en één a twee dagen laten staan. Met het gezeefde aftreksel wordt dan gesproeid. Gazons kunnen ieder jaar in maart verbeterd worden met compost of gedroogde koemest. Als organische bemesting niet mogelijk is en men wil toch voedingsstoffen toevoegen dan kan men in het uiterste geval kunstmest gebruiken. In lang- zaamwerkende kunstmeststoffen worden de voe dingsstoffen door bodembacteriën afgebroken en ze komen hierdoor geleidelijk ter beschikking van de planten. Kunstmeststoffen bevatten geen hu mus. echter voor de grond zelf. Magnesium heeft de plant nodig voor de vorming van bladgroen. Er zijn diverse mogelijkheden van bemesting. Organische mest is afkomstig van verteerde plan ten of dierenuitwerpselen. Die kan bestaan uit stalmest, groenbemesting, turfmolm en tuinturf, muls of compost. Door organische bemesting wordt humus aan de bodem toegevoegd. Dit bete kent een verbetering van de bodemsamenstelling en het bodemleven waarin regenwormen en micro ben hun werk kunnen doen. Het toedienen van organische mest in combinatie met kalk is niet aan te raden. Een te sterke kalkbemesting werkt scha delijk op de bacteriën. Stalmest moet voor gebruik oud en goed verteerd zijn. Men heeft van deze minstens zes maanden oude mest één a twee kruiwagens per tien vierkante meter nodig. Stalmest kan weer uit verschillende soorten be staan. Rundermest is zogenaamde koude mest, die vrij veel water bevat en vooral geschikt is voor zandgrond. De omzetting van micro-organismen vindt tamelijk langzaam plaats. De samenstelling van varkensmest hangt sterk af van het voedsel dat de dieren krijgen. Deze koude meststof is nogal arm aan kalk en kali. Paarde- en schapemest zijn warme soorten, waarvan vooral de paardemest veel als broeimest wordt gebruikt in kwekerijen. Deze soorten zijn geschikt voor de zware klei en de koudere gronden. Kippemest is sterk geconcen treerd. Hiervan mag maar de helft gebruikt wor den van de hoeveelheid die voor de andere mest- tuin gebruikt, zal merken dat de planten niet altijd in staat zijn zich van de gewenste voorraad stik stof, kali, fosfor en dergelijke te voorzien. Door het oogsten van groenten of het plukken van bloemen verdwijnen de noodzakelijke voe dingsstoffen voor de volgende groei. Ook het ver wijderen van uitgebloeide planten heeft dit effect. In dat geval zal bemest moeten worden. Dat betekent dat die stoffen teruggebracht moe ten worden die door het oogsten of tuinieren zijn afgevoerd. De voornaamste zijn de genoemde ele- Inbrekers worden niet meer uit/enodigd door de anders goed zichtbare uitstalling van kostbare voorwerpen. zonnesteek!) wordt tegengegaan door twee ingebouwde ventilatoren. De stralings bui zen worden zover afgekoeld, dat men al leen een aangename warmte ervaart. De minerale stofwisseling wordt door het zon nebaden bevorderd en de produktie van vitamine D gestimuleerd. Door vermeer dering van de rode bloedlichaampjes ont staat er een versterking van het zuurstof- transport. Er heeft een verhoogde eiwitaf- braak plaats en er wordt een weerstand opgebouwd tegen infecties. Ook huidaan- begroeiing van het heg-gewas. Uitgebloei de vaste planten laten zich in deze weken goed verplaatsen. Zonodig worden de wortels gescheurd, waardoor men meer dere planten over de siertuin kan ver spreiden. Door de grond tussen de gewas sen te bedekken met een drie centimeter dikke laag turfmolm of verteerde stal mest, wordt het opnieuw wortelen bevor derd. Deze maand bestaat het werk in de moestuin voornamelijk uit oogsten. Dat betekent dat er ook weer aan jonge gewas sen voor het volgend seizoen moet worden gedacht. Winterspinazie, raapstelen, peter selie, krop- en bindsla kunnen nu nog gezaaid worden. De in juli in groepjes gezaaide Chinese kool moet worden uitge dund zodra het eerste normale blad na de kiembladeren zich ontwikkelt. Er kan van ieder groepje één plant overblijven. Men moet erop letten dat het bed voor het uitdunnen grondig is begoten. Een kleine week daarna is wat extra bemesting op de kool nodig. Die behandeling wordt na drie weken herhaald. Rond de winterandijvie, die in juli werd geplant, moet de grond goed los gehouden worden. De wortels krijgen dan voldoende lucht. Vooral wanneer het droog weer is en men vaak moet gieten, zal de hark eraan te Poten kunnen worden gemaakt van kleine stuk jes vilt. Ze worden dicht tegen het lichaam aan ge naaid. Wie handig is met ijzerdraad, maakt twee korte pootjes met vilten zwemvliezen ertussen en met wol omwonden. Het ijzerdraad wordt in de zijnaden bevestigd. Is het speelgoeddier bestemd voor heel kleine kinderen, dan moeten ij zerdraad en kralen voor de ogen achter wege blijven. In zo’n ge- Augustus is de maand van het naald hout en coniferen. In deze weken kunnen jonge naaldbomen in de siertuin worden gepiant. Ze hebben steevast een flinke wortelkluit nodig en zullen de eerste we ken tegen de wind beschermd moeten worden. Zodra de wortels stevig in de grond doorgegroeid zijn, is extra beschut ting niet meer nodig. Heggen van naald hout worden nu gesnoeid. Men moet erop letten dat de zijkanten naar boven schuin toelopen. Dat garandeert een goede dichte wie nieuwe dahlia's in’ detain wïïhebben en nu al bestellingen wil doen, kan het best naar de kwekerij gaan, waar de soorten allemaal in bloei staan. Dahlia’s kopen aan de hand van een catalogus is niet zo ver standig. Sommige kamerplantensoorten vragen na de warmste zomerdagen enige rust. De amaryllis bijvoorbeeld kan vanaf half au gustus met minder water toe. Aan het eind van de maand wordt het gieten volledig gestopt, maar de plant kan in de kamer op een zonnige plaats blijven staan. De lidcactus is ook aan een pauze toe. Geleidelijk minder water geven en niet volgroeide delen steeds verwijderen, is de beste behandeling. Wel extra vocht is no dig op het balkon in de bloembakken. Af en toe mag hier ook wel wat mest toege diend worden. Jonge stekken van gerani ums moeten een dag drogen en worden' dan in potten met zandachtige compost gestoken. Weinig water geven zolang er nog geen wortels zijn. In de bloembakken HRIS- - EN Hierdoor wordt een zeer hoog weerkaatsingsef- fect bereikt. Als die aan de binnenkant tegen een raam wordt aange bracht, betekent dit een wering van ruim 80 pro cent van de zonnewarm te. Zonkerende folie, die bij de ruimtevaart ge bruikt wordt, is nu bin nen het betaalbare be reik gekomen van iedere doe-het-zelver. Ramen, die tot nu toe om wat voor redenen dan ook niet tegen de zon konden worden afgeschermd met de bekende zonwe ringen, kunnen worden beplakt met deze zelfkle vende folie. Op de poly ester folie is een flinter dun reflecterend alumi- niumlaagje aangebracht. Een speelgoedeend voor kinderen maken, is zelfs voor degenen die weinig ervaring in hand vaardigheid hebben, makkelijk te doen. De te kening geeft een voor beeld van een eend die, desgewenst via ruitjespa- pier vergroot, nagete kend kan worden op vilt. Alle onderdelen worden twee keer uitgeknipt. Een reep vilt, die aan de kop- en staartkant smal toeloopt en in het midden drie of vier centimeter breed is, zorgt voor de nodige tussenruimte, waardoor de eend opge vuld kan worden. Deze reep wordt langs de rugkant en buikkant van het dier met flanel- steken vastgenaaid. De kop moet iets opgevuld kunnen worden, evenals de poten. Knip de vleu gels na in een andere kleur en borduur die met verschillende steken. Ook kan men de vleugels van dubbele stof maken, bijvoorbeeld aan de bui tenkant van contraste rende stof en de binnen- laag van hetzelfde mate riaal als het lijf. ’s Winters wordt het warmteverlies bij de ramen met 15 pro cent teruggebracht. Dit produkt wordt voor vijf jaar gegarandeerd. Bij buitengebruik voor twee jaar. Bij het lappen van de ramen mogen geen agressieve middelen worden gebruikt. Voor het aanbrengen is geen speciale handigheid of gereedschap vereist. Het is bij doe-het-zelf-za ken en ijzerhandels ver krijgbaar in iedere ge wenste lengte. De breedts van een rol is 122 centimeter. Men kan het bij grotere breedten, eve nals bij behang, uitslui tend plakken. De prijs is 64 per vierkante meter. Het is noodzakelijk op juiste wijze en vooral het goede tijdstip voor extra voeding van de grond te zorgen. Voor doe-het-zelvers een goede gelegenheid een composthoop te maken die de benodigde hoeveelheid organische mest oplevert. Een natuurlijke plantengemeenschap regelt de voeding van de bodem doorgaans zelf wel. Na het groeien, bloeien en afsterven komen er voedings stoffen vrij, die nodig zijn voor de volgende gene ratie van dezelfde plantensoorten. Het ene type heeft nu eenmaal meer voeding nodig dan het andere. Zouden deze van buitenaf worden aange voerd, dan gaat de plantensoort die hier het meeste behoefte aan heeft overheersen. De balans wordt daarmee verstoord. Wie dan ook de tuin niet alleen heeft voor de natuurlijke vegetatie, maar ook als moes- en sier- van de composthoop wordt de turf met de compost vermengd. Verder wordt de hoop opgevuld met een ongeveer 25 centimeter dikke laag verteerbaar tuin- en keukenafval. Die wisselt men af met één centimeter aarde, dan weer een laag afval, enz. Bij een hoogte van ongeveer een meter wordt de composthoop helemaal afgedekt met eerst een dun laagje kalk en daarop grond of afgemaaid gras. Toevoeging van kalk en/of beendermeel aan het afval bevorderen een snelle omzetting. De composthoop wordt na twee tot vier maanden omgezet. Men kan beter geen zieke planten, be drukt papier, wortelonkruiden of onkruiden die al veel zaad hebben gevormd in de compost verwer ken. Besproeiing met brandnetelgier houdt kwalij ke geuren tegen en de omzetting wordt hierdoor bevorderd. fen zijn dan van tijd tot tijd nodig om de menten stikstof, fosfor, kali en magnesium. Daar- *7 2’1 I naast hebben veel planten nog andere stoffen nodig, maar dan in heel kleine hoeveelheden, zoals mangaan, ijzer, koper, zink en andere stoffen. pas moeten komen om zuurstof in de bo dem te brengen. Wie vorige maand kropsla zaaide, kan die na half augustus uitplanten. Liefst met zoveel mogelijk grond aan de wortels. Zet de plantjes ongeveer 20 cm van elkaar en niet dieper dan ze in het zaaibed stonden. Worteltjes die te dicht opeen staan, moe ten worden uitgedund. Eerst de grond goed nat maken; dan kunnen de planten er makkelijk uitgetrokken worden. Om de twee centimeter kan er één blijven staan. Mocht men voor de winter nog spinazie willen oogsten, dan moet deze in de loop van augustus gezaaid worden. Uien die voor gebruik in de winter bestemd zijn, mogen pas dan worden geoogst als de delen boven de grond totaal afgestorven zijn. Het produkt is beter houdbaar als het absoluut volgroeid is. Dat geldt ook voor knoflookbollen. Veel aandacht vraagt in augustus de kruidentuin. Hier kan eveneens volop ge oogst worden. De kruiden worden ge droogd of gebruikt bij het inmaken. Als het zaad van de anijsplant donker wordt, moeten de schermen worden afgeplukt. Venkelschermen plukt men wanneer de zaden halfrijp zijn. Dan kunnen ze bij de inmaak worden benut. Bloemen, bladeren, knoppen en vruch ten van de Oostindische kers kunnen alle maal in de keuken worden verwerkt. De smaak doet denken aan peper en het ge was heeft een hoog vitamine C-gehalte. Goed volgroeide, maar stevig aanvoelende knoppen van deze kers kunnen in grote aantallen geplukt worden. Kervel kan men nog begin augustus in de volle grond zaaien. Lavendel wordt eind augustus tot de helft teruggesnoeid, zodra de bloemen geplukt zijn. De plant heeft voor de winter nog tijd om uit te groeien en is daardoor beter tegen het koude jaargetijde bestand. Tijm mag al leen nog deze maand geplukt worden. Bind de stengels in bosjes en hang ze in een luchtige, maar schaduwrijke ruimte te drogen. De bewaarruimte voor appels en peren moet bovendien geïnspecteerd wor den. De oogst is op gang of begint spoedig. Een koele, vorstvrije plaats waar men goed kan ventileren, is noodzakelijk. Kel ders waar doorheen buizen van de centra le verwarming lopen, zijn hier niet ge schikt voor, aangezien een luchtvochtig heid van 85 tot 90 procent niet bereikbaar is. Wel geschikt is het voor aardappelop- slag, zij het dan dat de kans op uitdroging groot is. In elk geval mogen groenten en aardappels nooit samen met fruit bewaard worden. val is alleen borduren de beste methode om het speelgoedbeest te versie ren. Zorg ervoor dat het dier goed en gelijkmatig wordt opgevuld, waar door het zijn juiste pro porties krijgt. Polyester- vlokken gaan op den duur verkruimelen en kapok is niet wasbaar. Meer geschikt zijn, in heel kleine stukjes ge knipte, nylonkousen. Daarmee kan men de eend precies de vulling geven die nodig is. Van de hinderlijke lichtschittering heeft men geen last meer. Stof fering en meubels zullen niet meer verschieten, want ook de ultra-violet- te straling wordt uitge bannen. Men krijgt meer privacy doordat de in kijk verminderd wordt. kelklok die de bank na het verlopen van de ingestelde tijd automatisch uitschakelt. De acryl-afdekplaat en het luchtkussenfolie moeten na een gebruik van ongeveer vijf tig uur worden vernieuwd, omdat door de UV-bestraling de doorlaatbaarheid na ver loop van tijd minder wordt. Het apparaat werkt op een spanning van 220 volt 50 hertz en is radio- en tv-ontstoord. De prijs is 2950. Verdere inlichtingen: Van Esch Metaal BV, Kesselstraat 5-11, Tilburg (tel. 013-672197). Will

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19