Oud-leider liberalen in staat van beschuldiging over tweedaags congres in Den Haag P Geen RMS’ers meer Verkiezingen Panama farce JONG EN INTERNATIONAAL Filbinger weigert ontslag In 2000 miljoen soorten verdwenen achtergrond Dodental in Texas opgelopen tot 21 vast in Indonesië Hongarije bezorgd” Vrouw springt met zeven kinderen van tiende verdieping Journalisten in Moskou betalen boete van 8 mille Weinig vooruitgang in strijd tegen werkloosheid Berichten over martelingen ontkend <8: rei A ,j MM 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS ZATERDAG 5 2 atie (Van onze redactie buitenland) der Samen met drie anderen zou hij een complot hebben gesmeed om lost den iant icht teur min tllen ■rloo LONDEN. Na alle gissingen en speculaties van de afgelopen weken is het Engelse Lagerhuislid Jeremy Thorpe toch in staat van beschuldiging gesteld. Ondanks zijn hardnekkige ontkenningen in het verleden, wordt de oud-leider van de Liberale partij nu officieel verdacht van poging tot moord. het 37-jarige fotomodel Norman Scott uit de weg te ruimen. Nor man Scott veroorzaakte twee jaar geleden grote beroering en op schudding in Engeland met zijn bewering dat hij en Jeremy Thor pe jarenlang een homoseksuele relatie zouden hebben gehad. Golfban: Panama: •J* (Van onze redactie buitenland) terna- an Ot- leerd. in het 1. Ver- door :ochte looft d die ;rilla- en de ijgen. eveer ézijn vindt Israel zin is ni en rden. stiek s de- nder- s juli is gis- auto, iarah, i doet is van jen in )e ral- an de j van fruis, ag in i het iet dit neek- nent. Vol- ijeen- >laats De Russische rechter Lev Almazov had de twee Amerikaanse journlaisten veroor deeld tot betaling van een boete van 50 roebel (150 gulden) elk en hun en de bladen die zij vertegenwoordigen, nog vijf dagen de tijd gegeven om als lasterlijk beschouw de artikelen te rectificeren. MOSKOU (UPI). Craig Whitney, Moskous correspondent van de New York Times, heeft gisteren een Russische advo caat bijna 8000 overhandigd, om daar mee de boeten en proceskosten te betalen waartoe hij en zijn collega Harold Piper van de Baltimore Sun wegens laster zijn veroordeeld. Whitney overhandigde de Russische ad vocaat ook een verklaring waarin hij zegt „onder protest te betalen” en dat deze betalingen niet uitgelegd mogen worden als een instemming met de conclusie van de rechter. Ondanks rechter Almazovs waarschu wing, dat de rechtbank „andere maatrege len” zal moeten overwegen als de lasterlijk geachte artikelen niet voor het verstrijken van de gestelde termijn ingetrokken wor den, hebben zowel de New York Times als de Baltimore Sun verklaard geen rectifica tie te zullen plaatsen. In de omstreden artikelen die op 25 mei verschenen, werd op grond van medede lingen in Russische kringen van dissiden ten gezegd, dat de voor de televisie afgeleg de bekentenis van de Russische dissident Zviad Gamsakhoerdia, mogelijk vals is geweest. De Russische televisie diende daarop een aanklacht in tegen de twee Amerikanen en Gamsakhoerdia verklaar de later dat zijn bekentenis juist was ge weest. Met Jeremy Thorpe zijn ook zijn vriend en peetoom van zijn zoon Rupert, de 46- jarige David Holmes, de tapijtenhandelaar uit Wales John Le Mesurier en de 44-jarige nachtclubeigenaar George Deakin voor de rechters van instructie geleid. Zij moesten hun paspoort inleveren en ieder ruim alle plantensoorten op aarde onderzocht op ingrediënten die in de geneeskunde kunnen worden gebruikt”, aldus Eckholm, wiens onderzoek gedeeltelijk is betaald door het milieuprogramma van de Vere nigde Naties. „Bijna al het eten van de mensen is afkomstig van slechts twintig voedselplan ten, maar duizenden planten zijn eetbaar en verscheidene daarvan zullen ongetwij feld nuttig blijken voor het lenigen van de behoefte aan voedsel.” Bij de gewone zoals rijst, graan, mais en gierst worden de oude soorten door nieu we vervangen. Toch bezitten de oude va riëteiten eigenschappen zoals weerstand tegen zieke en klimaat waar de moderne hun voordeel mee zouden kunnen doen. „Zo hebben geleerden van de Purdue- universiteit bij de ontwikkeling van sorg- humgierst met hoog eiwitgehalte meer dan 20.000 betalen om voorlopig op borgtocht vrij te kunnen blijven. Op 12 september zullen zij opnieuw worden voorgeleid, en dat is dan aan de vooravond van de jaar lijkse grote liberale wapenschouw. De ruim 20.000 gulden vormen ironisch genoeg hetzelfde bedrag dat een expiloot, de 33-jarige Andrew Newton, zegt te heb ben ontvangen als beloning voor het uit de weg ruimen van Norman Scott. Andrew Newton kwam eind 1977 met deze gerucht makende onthulling, nadat hij in de gevan genis een straf had uitgezeten voor het doodschieten van een hond van Scott. Zijn bewering dat het in feite niet om de hond, maar om Scott zelf had moeten gaan, sloeg als een bom in, en óp een haastig belegde persconferentie deelde Jeremy Thorpe hoogstpersoonlijk mee dat hij van het hu ren van Newton om Norman Scott uit de weg te ruimen, beslist niets af wist, dat hij Norman Scott geen kwaad hart toedroeg en dat tussen hem en het fotomodel des tijds wel degelijk een hechte vriendschaps band had bestaan. Hij ontkende echter opnieuw en met grote klem de homoseksu ele relatie. Jeremy Thorpe heeft de afgelopen we ken gezegd dat als hij in staat van beschul diging zou worden gesteld, hij er niet aan dacht om als Lagerhuislid af te treden. Dit was ook zijn eerste reactie, nadat hij door de rechters van instructie op borgsom was vrijgelaten. Zolang het schuldig niet over hem is uitgesproken, heeft hij daar ook alle recht toe. Maar het is duidelijk dat er juist met het oog op de aanstaande verkie zingen in Engeland de verwachting is 9.000 variëteiten van over de hele wereld onderzocht, voordat zij de eigenschappen die zij zochten ontdekten bij twee onbe kende variëteiten op de akkers van Ethio pische boeren. Wie weet welke andere on vervangbare planten ongemerkt zijn ver dwenen”, aldus Eckholm. (Van onze redactie buitenland) BONN. De fractievoorzitter van de CDU in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg, Erwin Teufel, heeft giste ren vier uur lang geprobeerd minister president Filbinger over te halen zijn ontslag aan te bieden. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) Dit heeft dr. Filbinger niet gedaan. Hij wil af wachten hoe de partij, die maandag in een speciale zitting bijeenkomt, over hem oordeelt, nu bekend is geworden dat hij bij nog een vierde doodvonnis in de oorlog was betrokken. Filbinger had dit, net als zijn betrokkenheid bij twee andere doodsoordelen, altijd ontkend. dat die in oktober zullen plaatsvinden, dus vóór er van een eventuele rechtszaak spra ke kan zijn binnen de liberale partij druk op hem wordt uitgeoefend om zich in ieder geval voorlopig uit de directe politiek terug te trekken. Hongarije heeft niet formeel geprotes teerd, maar de Hongaarse ambassadeur in Den Haag, mevrouw Anne Bebrits, „heeft uiting gegeven aan de bezorgdheid van de Hongaarse regering over dit congres”, al dus heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Hoe Nederland heeft gereageerd op de uiting van de Hongaarse bezorgdheid is niet bekend, maar het ligt voor de hand dat de regering heeft laten weten het niet als haar taak te beschouwen een dergelijk congres onmogelijk te maken. De organisatoren stellen zich voor, de conclusie van het congres toe te zenden aan minister Van der Klaauw, van Buiten landse Zaken, die van 11 tot 13 september zijn Hongaarse ambtgenoot Frigyes Puja in Den Haag zal ontvangen. Het bezoek van minister Puja, die aanvankelijk van 11 tot 13 juli naar Nederland zou komen een datum die in verband met de agenda’s De organisatoren hadden premier Van Agt gevraagd het congres te openen, maar deze, aldus een woordvoerder, heeft laten weten in verband met zijn vakantie niet aanwezig te kunnen zijn. Vice-premier Wiegel heeft eveneens laten weten niet aanwezig te kunnen zijn, maar hij heeft schriftelijk „een goede bijeenkosmt” toe gewenst. 55- Een archieffoto uit 1976 van Jeremey Thorpe. jaar een economische groei van 0,5 pro cent. Het grootste deel van de bevolking leidt echter een armzalig bestaan. Torrijos probeerde uit het kanaalver- Het smalle land in Midden-Amerika voert vooral aardolie en bananen uit. Het In vier gevallen stribbelden de kinderen tegen en moest de 38-jarige vrouw ze er af duwen. Daarna sprong de moeder zelf. van beide bewindslieden werd verschoven is een antwoord op de reis die minister Van der Stoel in 1976 naar Hongarije maakte. De Hongaarse emigranten verwijten de regering in Boedapest, niet voldoende op te komen voor de volgens hem 2,5 miljoen Hongaren die in Roemenië met etnische uitroeiing worden bedreigd. Per dag werden weliswaar gemiddeld 12.600 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen, maar dat waren er 1900 te weinig om de werkgelegenheid te stabiliseren. De nieuwe arbeidsplaatsen werden over wegend door vrouwen ingenomen, zo heeft de ILO vastgesteld, namelijk voor 52 pro cent in de Verenigde Staten, voor 80 pro cent in Japan en voor bijna 100 procent in Europa. Door het grote aanbod van vrou welijke arbeidskrachten is niettemin de werkloosheid onder vrouwen sterker toe genomen dan onder mannen. Nog meer zorgen baart de ontwikkeling van de jeugdwerkloosheid, aldus de Ge- neefse organisatie. De werkloosheidsper centages onder de jeugd zijn nog altijd de hoogste in vergelijking met andere leef tijdsgroepen. Alleen in de Verenigde Sta ten is er enige verbetering ingetreden; daar nam de werkgelegenheid voor jonge mensen tot 25 jaar in vergelijking met 1976 met 4,7 procent toe en de totale werkgele genheid met 3,4 procent. DEN HAAG-BOEDAPEST (ANP). De Hongaarse regering heeft laten blij ken, weinig ingenomen te zijn met het „tweede wereldcongres van vrije Honga ren”, dat vandaag en morgen in het Haag se Congresgebouw wordt gehouden. SALT LAKE CITY (AP). Zeven kin deren van 5 tot 14 jaar oud zijn donderdag door hun moeder in de Amerikaanse stad Salt Lake City er toe aangezet van het balkon op de tiende verdieping van een hotel te springen. n be amb it ont- cteur jogh, i ver- reten- issen- amer ideur zetel •litge- lanse brief no is teerd i van r van k. bijna it de olen, ?trof- an in orde o. De n een esne- zaam ij uit man ?hten a tijd jaar Unie dan nter- pese aeste naar 000). stigin- ensen m de nper- Drastische vernietiging plant- en diersoorten Slechts een kind heeft de val overleefd. De vrouw kwam tot haar daad nadat haar man dinsdag zelfmoord had gepleegd. r BANDERA (AFP) Bij de overstro mingen die al verscheidene dagen Mid den- en West-Texas teisteren, zijn naar schatting van de autoriteiten tot dusver 21 mensen omgekomen. Zeker 6 mensen kwamen donderdag nacht om het leven in Albany, een stad in het westen van Texas. Honderden mensen zijn dakloos en de autoriteiten menen dat de schade miljoenen dollars kan bedragen. Eckholm citeert de natuurkundige Nor ma Myers, die schat dat in het jaar 2000 een miljoen soorten zullen zijn verdwenen, en de bioloog van het Wereldnatuurfonds Thomas Lovejoy, die dat cijfer stelt op tussen de 500.000 en 1,4 miljoen. „Meer dan de helft van het bekende aantal gevallen van uitsterven sinds de eerste vermelding, van het uitsterven van de europese leeuw omstreeks het jaar 80, heeft zich sinds 1900 voorgedaan”, zo schrijft Eckholm in het rapport, dat wordt gepubliceerd door het Worldwatch Insti tuut in Washington, D.C. Maar omdat slechts 15 tot 20 procent van het aantal soorten van de wereld in de wetenschappelijke literatuur wordt ver meld, kunnen veel soorten verloren gaan voordat hun biologische belang of econo mische potentieel bekend is geworden. „Veertig procent van de moderne ge neesmiddelen vinden hun oorsprong in de natuur, maar toch is pas een klein deel van Lagerhuislid Thorpe van moordpoging verdacht Vivian del Carmen Unger Borbon uit Costa Rica opgetogen lachend en zwaaiend, nadat zij gisteren in Tokio was gekozen tot Miss Young International 1978. Mejuffrouw Del Carmen Unger Borbon werd verkozen uit 41 kandidaten. Morgen worden in Panama parle mentsverkiezingen gehouden. President Omar Torrijos, die zich „de grote leider van de revolutie” noemt en al tien jaar nagenoeg dictatoriaal het land leidt, heeft beloofd dat uiterlijk in 1984 poli tieke partijen zullen worden toegelaten en dat de rechten van het parlement zullen worden versterkt. Voorlopig hou- begint zich langzaam te herstellen van de den de verkiezingen nog geen terugkeer wereldwijde recessie en bereikte vorig naar de democratie in. De 505 afgevaardigden voor het parle ment worden gekozen uit kandidaten van de zogenaamde „Corrigimientos” (rayons). Brigade-generaal Torrijos, die in 1968 als chef van de nationale garde een greep naar de macht deed in Pana ma, heeft beloofd dat het parlement in de toekomst mag gaan meepraten over het opstellen van wetten. Tot nu toe mogen de afgevaardigden alleen maar ja of nee zeggen en kunnen zij geen veranderingen aanbrengen. Onder druk van de Verenigde Staten, de belangrijkste handelspartner van Pa nama, heeft Torrijos amnestie verleend aan een aantal tegenstanders van zijn regime. Ook samenkomsten zijn weer toegestaan en de macht van de militaire rechters is ingekrompen. Van de amnes- tie-maatregel heeft onder meer de 70- jarige drievoudige president Arnulf o Arias Madrid geprofiteerd. De leider van de voormalige volkspartij Panamenista werd in 1968 door Torrijos het land uitgezet. Arnulfo Arias is samen met de leider van de vroeger eveneens belangrij ke Liberale Partij David Zamudio, de belangrijkste oppositie-leider in Pana ma. Zamudio ziet in het pas overeenge komen kanaalverdrag waardoor het ka naal na het jaar 2000 in Panamese han den komt, geen oplossing voor de politie ke en economische problemen. Een Indonesische zegs man verklaarde gisteren, dat na de arrestaties van de uit Apeldoorn afkomstige Zuidmolukker Joop Hatu- mena, begin dit jaar, er in derdaad Molukkers, van wie wordt vermoed dat zij met de RMS sympathiseer den, voor een verhoor wa ren gevangen genomen. Maar ze zijn kort daarna vrijgelaten, zo verklaarde een Indonesische woord voerder in Jakarta. Het voormalige lid van de commissie-Köbben, P. J. Tatipikalawan, verklaarde In de tropen, Zuid-Amerika, Afrika en Azië, gaan vele soorten het snelst ten gron de omdat de arme landen daar menen dat zij zich natuurbehoud niet kunnen veroorl oven. „Belaagd door onrustige legers werklo zen en boeren zonder land, zijn de regerin gen van de landen van de Derde Wereld van nature geneigd, de nog resterende maagdelijke gebieden in landbouwgrond te veranderen. De strijd voor het behoud van soorten en ecologische systemen kan duidelijk niet gescheiden worden van de bredere strijd voor het bereiken van een sociale orde waarin aan de fundamentele behoeften van allen wordt voldaan”, zo schrijft Eckholm. De mens verkeert nu in de droeve positie dat hij moet kiezen tussen wat behouden kan worden en wat verloren moet gaan. De Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur, en Natuuurlijke Hulpbron nen (IUCN) is nu samen met de VN en het Wereldnatuurfonds'een „strategie voor be houd van de wereld” aan het voorberei den. Enkele delen daarvan zullen worden besproken op de 30ste algemene vergade ring van IUCN in Asjchabad, in Russisch Centraal Azië, in oktober. Volgens een Indoneni- sche woordvoerder zijn de berichten die de Zuidmo lukker s in Nederland van hun familie op de Moluk- ken hebben ontvangen met een vertraging van enkele maanden binnengekomen. uit brieven van familiele den te hebben vernomen, dat er enkele weken gele den honderden RMS-aan- hangers waren gearres teerd. Tatipikalawan zegt dat de Indonesische autori teiten hun arrestanten beestachtig hebben gemar teld om namen los te krij gen van RMS-sympathi- santen. „Ze gebruiken de zelfde methoden als de Ja panners in de oorlog”, al dus Tatipikalawan. De Zuidmolukse een heidspartij Badan Persatu- an kondigde aan dat zij een lijst zal samenstellen van de gearresteerde Moluk kers en de namenlijst zal sturen naar Amnesty Inter national, een internationa le organisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen. LONDEN (Reuter). Verscheidene soorten planten en dieren verdwijnen zo snel van de aardbodem, dat mogelijke ontwikkelingen in de landbouw en ge neeskunde erdoor worden geschaad, al dus een nieuw rapport over het behoud van de natuur en het gebrek daaraan. De evolutie zelf zal zich ongetwijfeld voortzetten, maar op een grof verstoorde manier, aldus Erick Eckholm schrijver van verdwijnende soorten: de sociale uit daging. drag met de Verenigde Staten zoveel mogelijk politieke winst te halen. Hij presenteert zich graag als de „grote lei der” die ook in staat is zaken te doen met de „grote broer” Amerika. Hij heeft in tussen een eigen partij opgericht, de „De mocratische Revolutie-Partij” (PRD). Als in 1984 de traditionele partijen zijn toegelaten wil hij met de PRD zijn grote slag slaan. De komende zes jaar wordt voor het parlement meer een „experi mentele periode” waarin het zich moet bekwamen in de wetgeving. Voorlopig behoudt Torrijos zijn volmachten en kan hij het land naar eigen goeddunken bes turen. Ongeveer tweehonderd in het westen wonende Hongaren die, aldus de organisa toren, ruim 300.000 in de westelijke wereld wonende Hongaren vertegenwoordigen, zullen dit weekeinde spreken over de posi tie van de Hongaarse minderheid in Roe menië, de rechten van de mens in Honga rije'en het Hongaarse recht op zelfbeschik king, en de rol van Hongarije in een vrij Europa. Joop Hatumena, die tot de beweging van Tamaela behoort, bezocht begin dit jaar de Molukken. Bij zijn aankomst in Jakarta werd hij gearresteerd op be schuldiging van het ver spreiden van RMS-propa- gandamateriaal. Hatume na verklaarde bij zijn te rugkeer later dat hij heeft geprobeerd een RMS-net- werk op te richten op de Molukken. GENÈVE (DPA) De twintig -voor naamste westerse industrielanden heb ben in het afgelopen jaar maar weinig succes gehad bij hun strijd tegen de werk loosheid, zo blijkt uit cijfers, die de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) giste ren heeft gepubliceerd. JAKARTA-DEN HAAG. In de Indonesische hoofstad Jakarta wordt ontkend dat er nu nog RMS-sympathisanten van het Molukse eiland Sapa- rua worden vastgehouden. ■Gaubito- PANAM :La Palm? Chitré Las Tablas (8/ aio km PANAMA uerto jtnue Spoorweg Panamenkaanse weg ^CjBocas del Toro: Almiranti ^COLOMBIA I ZUID- AflERIKAf La Chorrera, LLa Concepcion A Penonomé LJJavid Aguadulce Santiago^ Colon A s~-=^=a< Stè^ocumen~\ w w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3